f 3000.- f125.- f50.- f40.- R<&hfesL~ DONDERDAG 10 APRIL 1930 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Rotterdam Zijn de Ver. Staten eigenaars der Zuidpool De Dusseldorfsche moorden Engelsche wolindustrie Berucht inbreker voor de Voornaamste cXieuws Mag men een tram links voorbij rijden Haarlem als woonstad, zijn belastingen en tarieven BUREAUXNASSAULAAN49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel f)?T NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17433 ANTWERPEN EN MINISTERIEELE ERFENISSEN De nieuwe sluis te IJmuiden De Stille Omgang te Alkmaar De post vluchten op Indië Waarschiinlfjk 4 moordenaars? Het conflict onopgelost Een portret van de Prinses R. K. Staatspartij en R. K. Volkspartij Een bewijs? J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Kantonrechter en rechtbank meenen van niet Staking in de tabaksindustrie te Maastricht De sprinkhanenplaag in Egypte Öe moeilijkheden iii Engelsch-ïrrdt? Hoe bevordert men den „trek" naar onze stad? Inbraken te Haarlem en Santpoort Vervoercpbrengsten N.Z.HT.M. Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 3970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct., per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG. EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 tegels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct- bij vooruitbet. Bq contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct- per regel. Alle a bonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 7Cn bijeen ongeval met OErt I f 3 U doodeli jken afloop 3 U bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van *n anderen vinger Een koninklijke thuiskomst Koningin Elisabeth van België kwam gisteren van haar langdurig verblijf in Egypte in Brussel terug. Hierboven ziet men Koning Albert, Prinses Astrid en Prins Leopold (achter Koning Albert) op het station, in ai wachting, dat de trein zal arriveeren. Na aankomst van den trein. Van links haar rechts: Koning Albert, Koningin Elisabeth en Prins Leopold. Er is de laatste dagen in de Neder- landsche en Belgische pers heel wat te doen over een contract, dat door de ge meente Rotterdam werd afgesloten met vertegenwoordigers eener Maatschappij, Welke van den Franschen Staat het 'echt tot exploitatie der kalimijnen in den Elzas verkregen heeft. Volgens dit contract zal voortaan een belangrijk gedeelte der kali-producten, Welke deze maatschappij heeft op te slaan en te verschepen, over de haven van Rotterdam loopen, terwijl dit voor heen uitsluitend of hoofdzakelijk ge schiedde over de haven van Antwerpen. Het komt ons voor, dat deze zaak 2ich weinig leent tot buitengewone be schouwingen. Nuchter bezien, staat de zaak toch eenvoudig zóó, dat de Belgi sche staat en de gemeente Antwerpen een haven bezitten, welke voor de wel vaart van Staat en stad van de grootste beteekenis is. Daarnaast bezit Nederland en de gemeente Rotterdam een haven, Welke voor ons land en voor die stad 7an bijzonder belang is. Nu spreekt het toch vanzelf, dat beide betrokken landen en beide belangheb bende gemeentebesturen alle pogingen in het werk stellen, om den bloei van die havens te bevorderen. Dat ligt ge heel voor de hand. Van den éénen kant was de gemeente Antwerpen gelukkig met het bezit der telatiën tot de kali-maatschappij van den Elzas en deed het haar leed te moeten constateeren, dat voortaan een gedeelte van de producten dier maat schappij via Rotterdam zou worden verscheept. Het behoeft dan ook geens zins te verwonderen, dat burgemeester Van Cauwelaert, die een zeer actief man is, en die reeds veel voor de hem toe vertrouwde Staats- en stadsbelangen heeft gedaan, op staanden voet al het mogelijke heeft gedaan, om die versche ping zooveel mogelijk over Antwerpen te doen loopen. Van den anderen kant achten wij het een goede noot voor het gemeente bestuur van Rotterdam, dat het erin geslaagd is, de Rotterdamsche haven in het verschepingsplan van de kalimaat- schappij te betrekken. Wij prijzen het beleid van de gemeentebestuurders van Rotterdam en wenschen haar geluk met het behaalde succes. Wij begrijpen niet, hoe in dit simpele gebeuren een aanleiding kan worden gevonden, om beide landen, beide ste den of beider besturende colleges tegen elkaar in het harnas te jagen. Wat hier gebeurd is, draagt toch een Zeer eenvoudig karakter; het Antwerp sche gemeentebestuur is opgekomen voor de Antwerpsche belangen en het Rotterdamsche gemeentebestuur voor he Rotterdamsche interessen. Dat is, op zich beschouwd, iets bijzonders. Dat zien wij in het zakenleven van iede- ren dag rondom ons geregeld gebeuren niemand neemt daaraan aanstoot! Hoofdzaak is dat dit alles langs geoor- Joofden weg plaats heeft en dat zuiver zakelijke belangen bij deze zuiver za kelijke kwestie den doorslag geven. Waar echter de verhouding tusschen heide landen in de latere jaren toch al biet zoo rooskleurig is, vinden wij het ongewenscht, dat in de pers met zeke ren ophef van deze aangelegenheid Wordt melding gemaakt en zeker geldt hit voor de Katholieke pers. Wij hebben behoefte aan toenadering, rust en ont spanning in de verhouding tusschen heide landen en alles wat hieraan kan 'b den weg staan, dient vermeden te Worden. Wij moeten niet zoeken naar gelegenheden, welke we misschien zou- hen kunnen aangrijpen om deze ver houdingen min of meer te verstoren, We moeten daarentegen zoeken naar ge legenheden om de goede relaties, waar hie min of meer verloren zijn gegaan, te herstellen. Het is onze plicht, zoolang mogelijk eeb goede verstandhouding tusschen heide natuurvolken in stand te houden. Hiteenloopende belangen, zooals bij de Antwerpsche en Rotterdamsche havens v&ak bestaan, kunnen dit wel eens Moeilijk maken, maar voor hem, die het oog op hooger idealen gevestigd houdt, mogen deze aangelegenheden hihirner den doorslag geven. Amsterdamsche S. D. fractie vaart niet mee Bij het einde van de werkzaamheden der Tweede Kamer kondigde de voorzit ter aan, dat op 6 Mei voor behandeling in openbare vergadering in aanmerking zal komen de Arbeidsbemiddelingswet, het derde groote ontwerp reeds in dit parlementaire jaar, dat kans heeft met de onderteekening van minister Ver schuur in het Staatsblad te komen. Behalve de wijziging van de Arbeids wet en de Winkelsluitingswet, die reeds door de Tweede Kamer zijn aangeno men, zou zeer zeker ook de Drankwet behandeld zijn, als de Kamer niet be sloten had, op grond van de wijziging, door dezen minister aangebracht (waar door de plaatselijke keuze er uit geno men werd), het ontwerp weder naar de afdeelingen te zenden. We kunnen ons voorstellen, dat pro fessor Slotemaker de Bruine, nu hij als lid van de Kamer dit alles meemaakt, zich tevreden gestemd voelt en onwille keurig denkt, dat het toch maar goed is, dat hij in den tijd van zijn ministerschap wetten gemaakt heeft, ook al zou hij ze natuurlijk, als eigen werk, liever zelf verdedigd hebben en in het staatsblad geplaatst. Tot heden is hem voor al dit voorbereidend werk in de Kamer nog niet openlijk hulde gebracht, maar het zou ons toch niet verwonderen, als dit alsnog bij de behandeling van de Ar beidsbemiddelingswet geschiedde, want ongetwijfeld heeft hij dat voor zijn arbeid verdiend. Onwillekeurig gaat men, nu minister Verschuur binnenkort reeds voor de derde maal in de Kamer verschijnt voor de verdediging van een belangrijk wets ontwerp, vergelijkingen maken omtrent de erfenissen, die de tegenwoordige nieuwe bewindslieden kregen bij de aan vaarding van de portefeuille. Bij die vergelijking zal niemand kunnen ont kennen, dat minister Verschuur wel het grootste legaat gekregen heeft uit de nalatenschap van het vorige kabinet. De ministers Ruys de Beerenbrouck, Dec kers en Terpstra vonden een goed onderhouden inboedel, maar moesten direct beginnen met hard werken om dezen in stand te houden en te verbe teren door indiening van wetten. Daar tegenover staat, dat minister Reijmer mèt de portefeuille ook had over te nemen een enormen schuldenlast. Het in de laatste zitting van de Tweede Kamer in de vorige parlementaire periode niet ontvangen, maar toch binnenkort toe gezegde wijzigingsontwerp van de Zui- derzeesteunwet kon hij zelf eerst indie nen en de lastige vraagstukken, waar van we maar noemen de verdeeling van den radio-zendtijd, het Amsterdam Rijnkanaal en de Maasbrug, waren ter oplossing geheel aan hem overgelaten Bij de radio vond hij bovendien een radioraad samengesteld op een wijze, die er op berekend scheen, om ieder advies, met algemeene stemmen te ne men, onmogelijk te maken. Als het hem gelukt de nagelaten schuld, die hij maar had over te nemen, behoorlijk, dat wil zeggen tot genoegen van de meerder heid in het parlement, te voldoen, dan is dat natuurlijk zeer eervol, maar ge makkelijk is het niet. De conclusie ligt dan ook voor de hand! Ministers kunnen het met de na latenschap van hun voorganger zeer treffen, zooals minister Verschuur, of er leelijk mee bekocht zijn, zooals minis ter Reijmer. Tusschen hetgeen die beide bewindslieden in de ministerieele porte feuille vonden, is ten minste wel een groot, verschil. Het comité van den Stillen Omgang te Alkmaar verzoekt ons het volgende bericht te plaatsen: In zijn Dinsdag 8 April ij, gehouden ra diowoord heeft de WelEerw. Pater van Rijn uit Alkmaar de beteekenis van het H. Bloed- mirakel uiteengezet en Katholiek Nederland uitgenoodigd tot deelname aan den Stillen Omgang. Volledige inlichtingen over dezen Stillen Omgang over gelegenheid tot nachtverblijf, en de godsdienstoefeningen in de Alkmaar- sche kerken worden verstrekt door het Se cretariaat. Ook wordt de aandacht geves tigd op een interessante lezing met licht beelden, die het Comité op verzoek volgaar ne wil laten houden. Personen of corporaties, die dus nadere inlichtingen wenschen, worden beleefd ver zocht, zich zoo spoedig mogelijk te wencen tot het secretariaat, Appelsteeg 1, Alkmaar. Vroeger deden ook wel menschen Zich aan borreltjes te goed; Die bewogen zich dan zig-zag, Maar tenminste nog.te voet! Tegenwoordig is dit anders En het blijken juist chauffeurs- Die ter wille van een oorrel Gaarne tasten in hun beurs. Lees maar daaglijks de verslagen, Van de rechtbank, in de krant En dan zie je, dat die lieden Dikwijls springen uit den band. Ja, de motor vraagt benzine En de motor krijgt zijn zin, Maar dan nemen de bestuurders. En passant, iets anders in! Voor den motor is de olie Een gezonde medicijn, Maar moet daarom de bestuurder Ook al in de olie zijn? Dat de motor goed kan draaien, Is voor auto's wel een eisch, Maar de draaiende bestuurders Raken doorgaans van de wijs. Neen chauffeurs, je kunt slechts sturen Nuchter en by vol verstand. Neem het stuurrad van je auto, Maar geen borrel in je hand! MARTIN BERDEN. Na de, ook deze vermelde, mededeeling, dat de politie te Düsseldorf in een extra nummer van het politie-orgaan een uitvoe rige verklaring over de moorden in de stad zou geven, tenslotte het publiek nader in te iichten, zoodat dit beter bij het opsporings werk zou kunnen helpen, werd niets meer vernomen over de opzienbarende moordge schiedenis. Thans echter deelen de bladen mede, dat bedoeld overzicht dezer dagen zal verschij nen In het rapport komt men tot de con clusie dat er waarschijnlijk sprake moet zijn van vier moordenaars. Te Düsseldorf hebben van Febr. '29 tot eind '29 in het geheel 15 moordaanslagen plaats gehad. In het geheel bedraagt het aantal slachtoffers 18. Daarvan werden ge dood negen personen, en wel een man. vier volwassen vrouwelijke personen en vier meis jes in den leeftijd van vijf, zes, acht en 14 jaar. De dood is in zes gevallen veroorzaakt door messteken, in twee gevallen door sla gen op het hoofd en in een geval door wur gen. Men beschikt over één beschrijving van een moordenaar, welke vrij volledig is n.l. van het dienstmeisje, dat op Zondag 25 Au gustus zwaar gewond werd na een geheelen dag met den moordenaar uit te zijn geweest. Zooais reeds gemeld, onderstellen de auto riteiten, dat men intusschen niet met één dader te doen heeft, doch dat er minstens vier personen aansprakelijk zijn voor de ver schillende moorden. De pogingen, om in de Engelsche wol industrie tot overeenstemming te komen, moeten voorloopig als mislukt worden be schouwd. Wanneer niet op het laatste oogen- blik een onverwachte wijziging intreedt, dan kan aangenomen worden, dat alle vakver- eenigingen in de wolindustrie aan het einde der week de staking zullen uitroepen. In eenige fabrieken is de staking reeds begonnen. Of de staking succes zal hebben, moet worden betwijfeld, daar op zijn minst ruim een derde van alle arbeiders niet is georganiseerd. Echter wordt de voortzetting van het bedrijf in de wolfabrieken reeds al leen daardoor üi gevaar gebracht, omdat onder de goed georganiseerde bazen sterke neiging bestaat, om tot een staking over te gaan. Naar wij vernemen heeft H. M. de Konin gin aan de schilderes Lizzy Ansingh opdracht gegeven het portret te schilderen van H. K. H, Prinses Juliana- De afd. Amsterdam der R. K. Volkspartij wil niet overgaan naar de R. K. Staatspartij In een druk bezochte ledenvergadering der af$. Amsterdam van de R. K. Volkspartij werd Dinsdagavond na heftige discussie, met één stem tegen, besloten niet in te gaan op het voorstel tot opheffing der partij en derhalve de vier voorgelegde congres-punten niét te aanvaarden. pe partijbestuursleden Houtsma, Setteur en Beyerbergen van Henegouwen verdedig den hun in net partijbestuur ingenomen standpunten Moties werden aangenomen om aan de meerderheid van het partijbestuur het ver- trouwer op te zeggen en haar uit te noodi- gen heen te gaan Opdracht werd gegeven een nieuw partijbestuur te kiezen, dat de R K. Volkspartij zou blijven verdedigen en den strijd voor de democratie onverzwakt voortzetten. Als afgevaardigden met een bindend man daat naar het party-congres van 13 April a.s„ te ütrecht te houden, werden aangewe zen de heeren J. J. Gemmel en H. van der Weyden. De eerste leden van de expsditie-Byrd, die naar Amerika terugkeeren na een verblijf van 14 maanden in het Zuidpoolgebied, zyn twee fotografen, die Dinsdagavond te New- York werden verwacht. zy brengen 110.000 voet film mee, tydens de expeditie opgenomen. Met het oog op de discussies over de aan, spraken van Groot-Brittannië en de Ver. Staten op de door schout-by-naeht Bvrd ontdekte gebieden, heeft het besluit der autoriteiten belangstelling gewekt om de film vry van rechten toe te laten op grond, dat deze niet wordt geïmporteerd uit een vreemd land, als hoedanig wordt beschouwd een land, uitsluitend binnen de souvereiniteit van een vreemde antie en buiten de souvereini teit van de Ver. Staten. De S. D. raadsfractie van Amsterdam zal niet deelnemen aan den tocht met de „Ol- denbarneveldt" naar IJmuiden. Ingediend is een wetsontwerp ter beveili ging van het vliegen des nachts. De inleiders der Sociale Week van het R.K. Werkliedenverbond. Naar verluidt, zullen de postvlucbten op Indië 1 October a.s. hervat -worden. De afd. Amsterdam van de R. K. Volks partij besluit, niet over te gaan naar de R. K. Staatspartij. De Tweede Dietsch-Academisehe Leer gang. Te Den Haag is een internationale zak kenroller aangehouden De bloemententoonstelling te Utrecht geopend. De Ylootconferentie Overeenstemming over de Japansche reserves. Rede van Prins Leopold in den Belgischen Senaat. De belastingen in het Duitsche Rijkska binet. De uitvaart van de Koningin van Zweden* De Dusseldorfsche moorden. Barometerstand 9 uur van.; 760 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.20 uur. Hoogste barometerstand 764.8.te Karlstadt. Laagste barometerstand 752.5 te Ingoe. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oosteiyke richtingen, licht tot half be wolkt waarschynlijk droog weer, iets zach ter. Wat zal de Hooge Raad zeggen? Vanmorgen heeft tie Haarlemsche Recht bank uitgemaakt, of men een tram al dan niet links voorbij mag ryden. De voorgeschiedenis speelde zich af bij den kantonrechter. Een automobilist reed op den Kruisweg en haalde by de Ridderstraat links uit om een tram te passeeren. De kantpnrectü -er- achtte een overtreding bewezen en veroor deelde verdachte tot een geidboete. Mr. dr. F. A. Bijvoet bestreed deze opvat ting en de zaak kwam in appèl. De Officier van Justitie vroeg vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en concludeerde tot vrijspraak. De Rechtbank bevestigde vanmorgen het vonnis van den kantonrechter. Naar wy vernemen zal Mr. dr. Bijvoet in cassatie gaan, zoodat de zaak voor den Hoo- gen Raad zal komen. Door de hoofdbesturen van tfen Nederl. R.K. Tabaksbewerkersbond, en den NederL Bond is eergisteren met het personeel van de Phüipsfabriek te Maastricht vergaderd naar aanleiding van de niet naleving der C. A O. door genoemde directie. Op beide vergaderingen is besloten tot staking. De sta king zal worden aangezegd tegen Maandag 19 April a.s Gaat die staking in dan zullen er een 150 arbeiders in betrokken worden. CAIRO, 10 April De Egyptische regee- ring heeft bij het Parlement een crediet van 70.000 pond sterling aangevraagd ter bestryding van de sprinkhanenplaag. Op het oogenblik wordt Egypte bedreigd door 2 zwermen sprinkhanen, nl. één uit den Soedan en één, die, waar zij zich neer zet, wel drie voet hoog blijkt te zün, uit Palestina. Waar de zwerm zich in Palestina had neergezet, op sommige plaatsen op de rails van een spoorweg, ondervonden zelfs de tremen er groote vertraging door. Haar is medegedeeld zal de „Johan van 'üenbarnevelt" op den morgen van den ,(.®teh April as, met aan boord de konink- or~T familie en tal van genoodigden, waar- der de leden van den Gemeenteraad van histerdam, naar Umuiden varen voor de Hcieele opening van de nieuwe sluis, h D. raadsfractie zal. om de aanwezig- J1d der kon'nklijke familie aan boord, aan hem tocllt met Oldenbarnevelt niet deel- Hervatting op 1 October? Naar vernomen wordt, is hier te lande uit Engeland het officieuse bericht ontvangen, dat de Engelsche regeeri. toestemming heeft verleend om voor de vluchten in Nederland op Indië weer gebruik te maicen van de vliegvelden in Britsch-lndië. Indien het bericht wordt bevestigd, be staat het voornemen, het eerste postvliegtuig op 1 October a,s. te doen vertrekken. LONDEN, 10 April Stakende spoorweg arbeiders hebben Woensdag een posttrein van Bombay naar Calcutta in de nabijheid van Nappur aangehouden. 25 stakers plaat sten zich voor de locomotief op de rails^n verhinderden den trein, verder te rijden Met een extra-trein werd een sterke poli tiemacht gezonden, die de stakers ar resteerde. Na een oponthoud van vele uren kon de posttrein doorrijden. In de vergadering der Kamer van Koop handel heeft de heer Van Liemt by de be handeling van het rapport der Commissie- H°oy o.m. gesproken over een mogelük komenden grooter trek naar Haarlem van forensen, welke trek dan misschien zou ge schieden ten koste van 't Grooi. Wy hebben den heer Van Liemt eens nadere inlichtingen over zijn meening dien aangaande gevraagd en hij wees er aller eerst op, hoe vooral in Haarlem-Noord de laatste jaren byzonder veel gebouwd is. Daar is een stadskwartier ontstaan, zooals men een betrekkelijk gering aantal jaren terug nog niet had kunnen verwachten. Het kwartier wordt bewoond door zeer veel Amsterdamsche forensen. Dat is zeer begry- pelijk, aldus de heer Van Liemt, omdat tus schen Haarlem en Amsterdam zoo'n by uit- stek gunstige verbinding bestaat en omdat Haarlem als woonplaats een aantrekkelyke stad is. Die laatste aantrekkelijkheid be staat ook wel voor 't Gooi, maar deze streek mist een goede verbinding met de hoofd stad. Daarenboven is de afstand zooveel grooter. Wanneer nu, zoo merkte de heer Van Liemt op, straks, als de financieele regeling tusschen Rijk en gemeenten in werking treedt, de forensenbelasting vervalt en men dus niet meer 4/3, doch C/3 van zijn inkom stenbelasting moet betalen, dan vervalt ook bet concurreerende der belastingen en dan zal, naar myn meening, de trek naar Haar lem nog grooter worden. De electrische treinverbinding van 12 minuten, welke er straks komt tusschefi Haarlem en de hoofd stad, zal voor d'e Amsterdamsche forensen verre te verkiezen zijn boven de slechte ver binding met 't Gooi. Uit dien hoofde reeds zuilen zy zjch gaarne in Haarlem vestigen en mogelyk zal de stad dan nog verderen uitbouw ondergaan, hetgen ook de bouw- industrie zeer ,ten goede zal komen, waar door weer meer werkverruiming ontstaat. Maar wil men dat uoel bereiken, het doel dus, dat steeds meer personen zich hier ter stede komen vestigen, dan moeten de directe belastingen niet omhoog gaan. om dat hooge belastingen uit den aard der zaak afschrikwekkend werken. Mede om deze reden ook, zoo besloot de heer Van Liemt, heb ik in d'e vergadering der Kamer van Koophandel gezegd, dat men niet aan de tarieven moest tornen, omdat een vermin dering van winst uit de bedryven verhoo- gtag uer directe belastingen ten gevolge zal hebben. En juist dit laatste moet men ver- myden, wil men de vestiging van perso- neh uit andere gemeenten in onze stad met tegenhouden. Zou tarievenverlaging mogelyk biyken zonder dat belastmgverhooglng zou moeten volgen, niemand, en zeker de heer Van Liemt niet, zal zich daartegen verklaren. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond hedenmorgen terecht de 38-joirige, thans ge l- tineerde, tuinder P. W., zonder vaste verblijfplaats. Hij had in den nacht van 13 op 14 Februari ingebroken bij den timmerman A. de Boer te Santpoort en daar een groote hoeveelheid tafelzilver gestolen. Te Haarlem l»eeft hy zyn slag geslagen bij den heer Van Schie aan den Rijksstraat weg. Daar stal hy, zooals wij vroeger reeds berichtten, een gouden- en een zilveren horloge, 24 zilveren lepels, een bontmantel, een japon etc. Verdachte wt-rd onlangs te Amsterdam gearresteerd. In deze zaak werden 14 getuigen gehoord. De belangrijkste getuigenis werd afgelegd door den Veldwachter G. Vlietstra te Sant poort. Deze politieman heeft in de Bank van Leening te Amsterdam verschillende van de gestolen voorwerpen in beslag geno men. Verdachte droeg bij zyn arrestatie schoenen en een jas, die afkomstig waren van den hieer Van Schie, Verdachte ontkende de kledingstukken te hebben gestolen, van het zilver wist hy ook niets af. Drie beheerders van verschillende Banken van Leening te Amsterdam herkenden ver dachte, zy hadden nog eenigen tijd met hem gepraat, terwyl het keur van het zilver ge ïnspecteerd werd. Verdachte beweerde nog nooit in een Bank van leening te zyn geweest. Hy had telkens den naam Hogeland op gegeven. Verdachte: „Ik ben er niet geweest, trou wens ik heet geen Hogeland, ik heet W." (hilariteit). Een politie-deskudige had de vingeraf drukken in het huis van den heer Van Schie gelyk met die van a.rdachte bevonden, waamoor de bewijzen zeer versterkt waren. Verdachte droeg by zijn arrestatie een blauw vest en een grijze jas, bij onderzoek pasten deze kleedingstukken by een blauwe jas en een grijs vest, dat in huis van Van Schie gevonden werd. Als deskundige werd de heer Stavenuiter gehoord, die verklaarde dat de kleeding stukken bij elkaar behoorden. Verdacht! vond het eigenaardig, maar hield vol nog niets te weten. De Officier van Justitie merkte allereerst op, dat verdachte is veroordeeld. Thans zal de dertiende maal volgen, want de be wijzen zijn overvloedig voorhanden. De Officier eischte een gevangenisstraf van 1 'A jaar. De verdediger Mr. H. E. Prinsen Geerligs vroeg vryspraak. Uitspraak 24 April a.s. In de maand Maart 1930 waren de ver- voeropbrengsten van de N. Z. H. T. M. voor de lijn Scheveningen—Leiden—Katwijk' Noordwyk (incl. stadsiyn Leiden) f 117.920 (f 117.433); voor de iyn LeidenHeemstede f 9 396 (f 10.097); voor de lijn AmsterdamZandvoort f 105.191 (110.729); en voor de stadsiynen Haarlem f 68.425 K 68.926). De tusschen haakjes geplaatste bedra gen duiden op de opbrengsten in dezelfde maand van het vorig jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1