m {125.- f50.- f40.- BUREAUXNASSAULAAN43 AOVERTENTIEN 36 ct. p. regel dit nummer bestaat uit vier bladen I l VRIJDAG 11 APRIL 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17434 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Waar >t om gaat De postvluchten op Indië Moordenaar ter dood veroordeeld Ernstig ongeluk te Twisk Nortontoestel uit elkaar gesprongen De gemeentelijke inkomsten belasting van Bloemendaal De stichting „Vogelenzang" te Bennebroek De R. K. Volkspartij Ongeval met een militair vliegtuig De droogmaking der Zuiderzee Het in cultuur brengen van den W ieringermeerpolder T weede Dietsch-Academische Leergang Een Studiereis De doodstraf Ernstige ontploffing op den Zijlweg Vier gewonden Het Vaticaansche Radio- Station Aan nekkramp overleden Vlagvertoon Dr. Willem Mengelberg In Denemarken afgeschaft De Chineesche troebelen Een staatsgreep van de communisten? De Rijp Gouverneur van Slobbe Ernstig verkeersongeval bij Glindow Voornaamste qX'ieuws J. J. WEBER ZOON GrWtë" "Hdtirstraai~t w Haarlem Invoerrechten op graan De Ned. R.K. Tooneelbond Telegrafisch Weerbericht De moordaanslag op Poppy Bekkering De gearresteerde verdachte heeft bekend Het Young-plaii Radio bij de overstroominge» in Zuid-Frankrijk Iconophoon Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 397a ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE VRAAG. EN A4NBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 et. bq vooruiibet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonnè's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden "gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1*5^00 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 0 U U U vel"l'es van beide armen, beide beenen of beide oogen "ïCft bij een ongeval met OCA I Gelijken afloop j bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van anderen vingnr Het wordt hoog tijd, dat onze sociaal- öeinokraten een klaar oordeel uitspre ken over het wezen en het karakter der ®hgelsche Labourpartij. Er is welhaast niet meer aan te ont komen, en hoe langer onze sociaal- deniokratie daarmee wacht, des te kerker demonstreert zij haar verlegen heid met het geval. Onlangs verscheen in Nederlandsche Vertaling het door ons uitvoerig bespro ken boek van Wertheimer „De Britsche Arbeiderspartij"; met alle mogelijke en °hmogelijke smoesjes hebben de so fistische leiders zich in pers en par ament trachten te ontdoen van dezen te eerlijken getuige; toen niets meer baten kon, heeft de heer Polak hem in da Eerste Kamer eenvoudigweg verloo chend. Nu is onlangs in Den Haag voor de Partij-federatie aldaar opgetreden het Ehgelsche Lagerhuislid (van de Onaf hankelijke Arbeiderspartij) „p.g." H. W. Erailsford en deze „partij-genoot" heeft in krasse bewoordingen precies hetzelfde beweerd als Wertheimer in boek. Zóó sterk heeft zich zelfs Kardinaal Eourne nooit uitgedrukt. Is de Britsche Labourpartij socialis tisch in vastelandschen zin? He heer Brailsford gaf het antwoord: „Het socialisme op het vasteland is veelal pen levensbeschouwing, in Engeland niet. Het is geen levensbeschouwing noch Mar xisme. Marx is volkomen vreemd aan de Etgelsche socialistische mentaliteit. Het S°cialisme in Engeland is allereerst op de Practijk ingesteld. Owen is in veel opzichten de vader van net Engelsche socialisme. Hij stichtte de eerste coöperaties. Aan politiek deed hij Piet. Hij was een practisch, welwillend en Pfenschlievend hervormer. Hij dacht, dat Pien er zonder dwang, wet en parlement ^el ken komen. Van klassenstrijd wilde hij Piets^wéten. Owens geest is nog altijd voel baar in het Engelsche socialisme. Coopera te is beter dan concurrentie. Ziedaar het Kernwoord, dat overal practisch wordt toe gepast. He industrieele revolutie had vroeger Maats in Engeland dan ergens elders. De arbeiders waren echter oorspronkelijk steun- t'oepen van het liberalisme cn die traditie heeft lang, misschien te lang doorgewerkt. De arbeidersbeweging organiseerde zich Piet op socialistische basis. De vakbeweging big op in kwesties over werktijd en loon, eb zij was de basis der arbeidersbeweging." „Het Volk" heeft niet den moed ge- bad, een volledig-eerlijk verslag te ge- ven. Maar zóóveel blijkt toch ook nog wel Pit het verslag van „Het Volk", dat de Ehgelsche Labourpartij heel iets anders ls en wil zijn dan onze sociaal-demo- kratische arbeiderspartij, dat de La bourpartij n.l. niet Marxistisch is. Er is in de Labourpartij werkelijk een socialistische kern aanwezig, maar öe Labourmannen getuigen Snow men en MacDonald willen er niet Van weten en als die socialistische kern zich wil ontwikkelen en in de Labourpartij wil gaan overheerschen, Pan zal er een scheuring komen, waarbij büjken zal, dat de echt-socialistische ihslag in de Labourpartij naar verhou ding heel onbeduidend is. He sociaal-demokratische pers moet na Wertheimer's boek en na Brails- ÏQrd's redevoering eens zonder chi- canes een antwoord geven op de vraag, de Labourpartij socialistisch is in Vastelandschen zin, of deze partij n.l. Pie eigenschappen vertoont, welke 't den katholiek op het vasteland onmogelijk Pmken, zich tot het socialisme te be kennen. Hitvluchtjes kunnen thans niet meer baten. Wij eischen een antwoord, kort en klaar. Het is immers van 't grootste belang: bet gaat erom, of een Katholiek E°cialist kan zijn. Laten de sociaal-demokraten nu ein- Pelijk eens een antwoord geven. Wij weten wel, dat deze op zich zelf b°ogst eenvoudige taak hun zeer moei- PJk zal vallen, maar, wie vreest, dat zijn ebgens eenmaal aan het licht komen, "Peet zich van geen leugens bedienen! Een officicele mededeeling Naar het Departement van Waterstaat *Pede<ieelt, heeft de Britsche regeering in de aarschijniijkheid, dat de toestand der lan j Pgsterreinen dit toelaat, vergunning ver- t ePd voor het gebruiken van riie terreinen ri.P behoeve van een geregelden luchtvaart uienr ist AmsterdamBatavia. jHe werklooze 31-jarige fabrieksarbeider 'ahz Bierschneider uit Kelheim Winzer te ®§ehsburg, wegens moord op zijn stief- T*er Wolburga Suess, ter door veroordeeld, had het meisje tweemaal in den ~bhau geworpen en toen zij ook de tweede al weer boven water kwam, bad hij haar gesprongen, zoolang de keel dichtge- Ve^fetl' P0*- ziï bewusteloos was en had haar Mgens weer losgelaten, zoodat zij ver- De heer L. Smit te Twisk, was gisteravond bezig een electrisohe pomp te plaatsen op zijn Norton-wel. Aanvankelijk wilde dit niet al te best gelukken, maar tegen den avond was hijtoch zoo ver, dat de pomp in wer king gesteld kon worden. Nadat deze een poosje had gewerkt, wilde de heer Smit zich overtuigen of het reser voir niet lekte. Daarvoor maakte hij zeer onvoorzichtig gebruik van een brandenden lucifer. Door hetknalgas, dat zich ontwik keld had, sprong het toestel uit elkaar en de heer Smit werd eenige meters de lucht in geslingerd. Zeer ernstig gewond en be wusteloos werd hij opgenomen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij na een uur overleden. Hij was gehuwd en vader van één kind. Het percentage onveranderd B. en W. van Bloemendaal stellen voor, het heffingspercentage der plaatselijke be lasting naar het inkomen voor het belas tingjaar 1930'31 wederom vast te stellen op 3. Afgekondigd is het besluit van den 27sten Maart 1930, tot wijziging van het Koninklijk Besluit van 26 Januari 1927, waarbij le. aan de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland, gevestigd te Utrecht, vergunning wordt verleend om van de Stichting „Vogelenzang", welke in de gemeenten Bennebroek, Bloemendaal en Hillegom zal worden tot stand gebracht, vier paviljoenen in te richten tot een gesticht voor krankzinnigen, en 2e. van die stichting de beide observatiepaviljoenen worden aan gewezen als een inrichting, die niet als ge sticht voor krankzinnigen wordt beschouwd, ook wanneer daarin meer dan twee krank zinnigen worden verpleegd. De aid. Haarlem tegen terugkeer naar de R.K. Staatspartij Woensdagavond had onder leiding van den heer J. A. I. van Winsen een druk be zochte vergadering plaats van de afd. Haar lem van de R.K. Volkspartij, ter bespreking van de plaats gehad hebbende onderhande lingen tusschen de partij-besturen der R.K. Staatspartij en der R.K. Volkspartij. De heer P. J. Beijersbergen van Hene gouwen uit Amsterdam vertegenwoordigde het partij-bestuur der R.K. Volkspartij. Na een duidelijke en uitvoerige uiteenzet ting over de voorstellen der R.K. Staatspartij meende de vergadering daarop niet te kun nen ingaan en werd uit de vergadering het voortbestaan der R.K. Volkspartij bepleit. Besloten werd op het a.s. Zondag te Utrecht te houden congres van de Volkspartij het voortbestaan met kracht te verdedigen. Als afgevaardigden naar dit congres werden be noemd de heeren J. A. I. van Winsen en M. Snoeks. Het toestel zwaar beschadigd Gistermiddag was de serg.-monteur Orde- wijn, leerling-vlieger, met een W. A. vlieg tuig van het vliegkamp De Mok aan het oefenen voor doellanding, bij een boei in het Malzwin, bij Den Helder. Door onbekende oorzaak is het vliegtuig plotseling van een hoogte van 20 M. afgegleden en kwam met de drijvers dwars op het water. De drijvers werden vernield en het toestel verloor daar door zijn drijf vermogen en begon reeds te zinken. De bestuurder, die ongedeerd was, schoot lichtkogels af en déze werden op De Mok opgemerkt. Onmiddellijk snelde de raceboot van het vliegkamp ter hulp en kwam juist °P tijd om het vliegtuig naar ondiep water te sleepen. Met een prauw van het vliegkamp De Kooy en eenige motorbooten is het vliegtuig om half zeven naar De Mok gesleept. Heg is zwaar be schadigd, doch de motor is behouden. Belangstelling in het buitenland Met behulp van lantaarnplaatjes en gege vens, verschaft door de Vereeniging „Neder land in den Vreemde" hield de heer Chr. Gierloff een welgeslaagde voordracht over de droogmaking van de Zuiderzee voor de Polytechnische Vereeniging te Drontheim. Naar uit de zeer gunstige verslagen in de Noorsche pers blijkt, bestond er voor dit on derwerp groote belangstelling. Vele wetenschappelijke en plaatselijke au toriteiten waren bij de voordracht aanwezig. De Minister van Waterstaat is met Ir. Smeding-, Rijkslandbouwconsulent te Scha- gen, Ir. Mesu, Rijkslandbouwconsulent te Zwolle en Ir. Roebroek, rentmeester der do meinen te Klundert tot overeenstemming gekomen betreffende de oprichting van een dienst voor voorbereiding en uitvoering der werkzaamheden tot het in cultuur brengen van de in den Wieringermeerpolder droog vallende gronden. Met deze werkzaamheden wordt onmid dellijk een begin gemaakt. Bezoek aan 's Hertogenboseh De deelnemers aan den tweeden Dietseh- academischen leergang arriveerden gisteren uit Tilburg in autobussen, die leeuwenvlag getjes voerden. Zij werden door het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen. Burgemeester mr. Van Lanschot stelde het op prijs, dat de deelnemers ook een be zoek brachten aan Den Bosch, vermaard om zijn aloude geschiedenis, die van de aller grootste beteekenis is, al is Den Bosch de kleinste der oude vier Brabantsche hoofd steden gebleven. Spr. herinnerde aan oude dichters en schilders, noemde Den Bosch het hartje van midden-Nederland en wees op de kathedraal als bewijs van den echt-middeleeuwschen Vlaamschen invloed op de kunst. De voorzitter der Tilburgsche commissie, de heer C v. d. Bult, dankte voor de ont vangst; de studenten hieven daarna het io vivat aan. Hierna werd het stadhuis bezichtigd en de raadskelder bezocht. Twentsche textiel-industrieelen naar Amerika Gisteravond is van Rotterdam met de „Statendam'' een gezelschap van 20 industri- eelen, hoofdzakelijk Twentsche textielfabri kanten, naar New York vertrokken voor het maken van een studiereis. Het initiatief voor deze reis is genomen door de Nederlandsch-Amerikaansche Ka mer van Koophandel te Amsterdam. Hu.n tostand is niet levensgevaarlijk Gisteravond' was de 54-jarige C. Maas in zijn garage, Zijlweg 9, omstreeks half zeven bezig een chassis-balk te lasschen op een veldsmidse. Aangezien de hitte niet groot ge noeg was, gebruikte hij daarbij een benzine lamp. Toen het karwei klaar was, zette hij de lamp op den kant van de smidse en even daarna ontplofte zij. Door die ontploffing werden vier personen getroffen: de garage houder zelf, de 25-jarige rijwielhersteller J. Boogaard, Maarten van Heemskerckstr. 25 z., de 15-jarige leerling-monteur J, v. d. Lugt, Coltermanstraat 10 rd. en de 34-jarige mon teur O. Braun, eveneens wonende Colterman straat 10 rd. De drie gewonden Maas, v. d. Lugt en Braun, zijn per auto, die door Maas zelf werd bestuurd, naar de Mariastiehting vervoerd en zijn aldaar opgenomen. Zij verkeeren niet in levensgevaar maar hebben brandwonden aan het gelaat en handen, terwijl van Braun bo vendien de rechterarm gekneusd is. De 25-jarige J. Bogaard werd in de apo theek van den heer Loomeijer op den Zijl- weg, vocrloopig verbonden, waarna hij per rijwiel naar het St. Elisabeth's Gasthuis is gegaan. Na aldaar behandeld te zijn kon hij huiswaarts keeren. Een ooggetuige verhaalt ons van het on geval nog het volgende: ,,Ec zat omstreeks half 7 voor het raam van mijn woonhuis, dat schuin tegenover de garage van Maas is gelegen. De heer Maas was met twee helpers in een achter zijn ga rage gelegen gang op een veldsmidse een chassisbalk aan het lasschen. De ingang van de gang staat eenige huizen van de garage vandaan. Plotseling zag ik een groote vlam en naar de gang kijkend zag ik daar de 15- jarige J. v. d. Lugt uitloopen, die dicht bij den auto zijn fiets had opgepompt. De jon gen zag er verschrikkelijk uit. Hij had brand wonden aan hoofd en handen, terwijl zijn schoenen nog brandden. Onderhet geroep van: „Melk! Melk!" holde hij uit de gang. Door eenige bewoners van de omliggende huizen en door omstaanders, die spoedig in grooten getale aanwezig waren, werd hij ge holpen en naar den apotheker Lohmeyer ge bracht. Onmiddellijk na den jongen kwam de 54- jarige Maas naar buiten gehold. Ook hij was deerlijk gewond aan hoofd en handen en had zich zeiven met vet ingesmeerd. Spoedig daar opvolgden de twee andere helpers. Jftst auto, dip djjpr_ 4.en heer Maas zelf werd bestuurd, zijn de drie laafste'patlSfi- ten naar de Maria-stichting vervoerd. Nader vernemen wij nog dat de ontplof fing in de garage weinig of geen schade heeft aangericht. Van de drie gewonden, die in de Maria-stichting zijn opgenomen, is de toestand van ö'en heer Maas het meest ern stige. De toestand der overigen is redelijk wel. Gisteren werd op de Veemarkt te Amsterdam de negende Paaschveetentooristelling van de Amsterdamsche Vereeniging tot het houden van Veetentoonstellingen en Jaarmarkten ge houden. Foto van den besten springbok, eerste prijs, inzending Geitenfokvereeniging Zaandam. Aan de christelijke school te Weesp heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan, bij een jongen van twaalf jaar. Na hevig lijden is het ventje heden overleden. In Australische wateren Een Ned.-Indisch eskader zal een officieel bezoek brengen aan Australië en aan Nieuw- Zeeland. Het smaldeel zal waarschijnlijk bestaan uit een kruiser van het type-Java en twee moderne jagers type-De Ruyter. Het com mando zal worden gevoerd door den schout bij-nacht C. C. Kaijser. Het algemeene plan voor deze reis is als volgt: begin September vertrekt het smal deel van Soerabaja, waarna het vla de Westkust en de Zuidkust van Australië naar Nieuw-Zeeland vaart. Vandaar wordt een bezoek gebracht aan de Oostkust van Australië, waarna het smaldeel via de Tor- resstraat en de Moïukken naar Soerabaja -terugkeert, alwftar... iifii. -temn der wordt terugverwacht. Het Deensche parlement heeft het nieuwe wetboek van strafrecht aangenomen. Hierdoor wordt in Denemarken de dood straf afgeschaft. Havas meldt uit Nanking, dat het Cen traal Comité der Kuomintang talrijke be richten zou hebben ontvangen volgens welke de communisten op het punt zouden staan een staatsgreep te ondernemen. Het onderzoek bracht het bestaan van wa pendepots aan het licht. Het gerucht gaat, dat de zeer bekende communiste Sume Tschang gearresteerd is. De Noord-Chineesche troepen hebben hun opmarsch voortgezet en bedreigen Hankau. De regeering zou voornemens zijn Hankau te ontruimen en de verdedigingsposities bij Nanking te betrekken. Een mooie foto van het uit de zev entiende eeuw dateerende raadhuis Zal binnenkort in gebruik worden genomen Het radio-station van de stad van het Vaticaan zal binnenkort in gebruik worden genomen. Allereerst zal een vredesboodschap wor den uitgezonden, voor de geheele wereld bestemd en daarna vredesboodschappen aan de regeeringen, die diplomatieke betrekkin gen met het Vaticaan onderhouden. De eerste kennismaking gunstig He „Amigoe di Curacao" meldt, dat Z.Exc. Gouverneur van Slobbe een kort bezoek heeft gebracht aan alle stadsscholen, zoowel open bare als bijzondere, van Willemstad. Het be zoek gold niet meer dan een kennismaking. Z.Exc. deed de belofte, later nog eens op de verschillende scholen terug te komen, om zich van den stand van het onderwijs te overtuigen. He ten Gouvemementshuize gehouden re ceptie was buitengewoon druk bezocht en zeer geanimeerd. Zoowel door Curacao-naars als Hollanders werd zeer druk gebruik gemaakt van deze gelegenheid, om met Z.Exc. en echtgenoote tennis te maken. En uiterst voldaan keerden allen huiswaarts. Hen volgenden dag bracht Zijne Excellen tie in gezelschap van zijne echtgenoote en militairen Adjudant, een officieel bezoek aan het pensionaat „Welgelegen" der Zusters Franciscanessen. Z.Exc. werd begroet met het „Wilhelmus in de feestelijk versierde aula, waarna door een der leerlingen een toespraak in het Spaansch, en vervolgens door drie leerlingen resp. van Curacao, Aruba en Bonaire, een toespraak in het Hollandsch werd gehouden Z.Exc. bedankte de pensionnairen in het Fransch, sprak zijn hooge voldoening' uit over deze feestelijke ontvangst, waarna hij nog in 't Hollandsch een woord van dank bracht aan de Eerw. Zusters, en allen een hartelijk „au revoir" wenschte. Vanmorgen vond bij Glindow een ernstig ongeluk plaats. Een vrachtauto kwam in botsing met een motorrijwiel, dat bestuurd werd door den chemicus dr. Wilhelm Titius, terwijl zijn zuster op de duozitting zat. Het motorrijwiel werd door den vracht auto een eind meegesleurd en de berijders waren op slag dood. Hr. Titius heeft in Huitschland veel be kendheid verworven door zijn vele popu laire radio-voordrachten over scheikunde. Zijn plannen voor het volgend seizoen Arturo Toscanini gaat met het New York- sche Philharmonisch Orkest een zesweeksche tournée door Europa maken. Ongeveer zes weken geleden is dr. Willem Mengelberg aangezocht om een deel van deze concerten te dirigeeren. De heer Mengelberg heeft telegrafisch voor de uitnoodiging be dankt. Het ligt vooralsnog niet in dr. Mengelbergs bedoeling om een eventueele uitnoodiging naar Amerika voor het seizoen 19301931 te aanvaarden. De dirigent zal in de maanden November, December, Januari en Februari 22 a 26 concerten leiden in Londen en eenige andere steden van het Britsche rijk. Hij zal zich daarvoor aan het hoofd stellen van een ensemble, dat te Londen is gevestigd.-Ook zal dr. Mengelberg in het aanstaande seizoen drie concerten in Rome leiden. Overleden is de beer H. J. E. van Heek te Boekelo, bekend groot-industrieel, oud-lid der Prov. Staten van Overqsel en landbouw- specialist. Tegen den man, die in de Weste Wagen straat te Rotterdam een vischhandelaar bad doodgestoken, is 12 jaar gevangenisstraf geëischt. Een telegram van de Heerlensehe burger wacht aan de Eerste en Tweede Kamer. Het in cultuur brengen van den Wieringer meerpolder. Nederlandsch vlagvertoon in Australische wateren. Tegen den uitgever van een pornografisch weekblad is 14 dagen gevangenisstraf ge- eischt. Lugubere vondst in de Oost-Zaanstraat te Amsterdam. De justitie vindt geen aanleiding over te gaan tot een gerechtelijke vervolging tegen den Amsterdamschen gasdirecteur. De Vlootconferentie. Een driemogendheden- verdrag. De actie van Gandhi. Uitbreiding van de onregelmatigheden. Kort buitenlandsch nieuws I Barometerstand 9 uur v.m.: 760 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 7.22 uur. Een B. T. A.-telegram uit Brussel meldt, dat de Kamer met algemeene stemmen de wet op de invoerrechten van het graan heeft aangenomen. Oproep aan alle R. K. Tooneel- verecnigingen in Nederland In gevolge de verblijdende toezegging van Z. D. H. Mgr. J. D, J. Aengenent, waardoor ook de gemengd spelende tooneelvereenigin- gen. d.w.z. vereenigingen met practiseerend R. K. dames- en heerenleden, tot den Ned. R. K. Tooneelbond kunnen toetreden, heeft het bestuur van den reeds genoemden bond besloten een massale propaganda-vergade- ring uit te schrijven, welke zal worden ge houden op Maandag 21 April a.s. (2en Paaschdag') des namiddags te 1 uur in hst gebouw der St. Josephgezellen. Stationsplein 10, te Rotterdam. Als spreker zal optreden de heer Anton Sweers; algemeen leider van het R. K. Am- sterdamsch Tooneelgezelschap. Ook in Vlaanderen, waar Roomsch Lee- kentooneel zich in een niet te onderschatten opbloei mag verheugen, ziet men met De- langstelling uit naar deze propaganda voor ons Hollandsch Roomsch Tooneel en zeer waarschijnlijk zullen verschillende vooraan staande leiders en adviseurs op dat gebied vanuit Vlaanderen op 2en Paaschdag aan wezig zijn. Het bestuur van den Ned. R. K. Tooneel bond richt dus met aandrang een oproep aan alle R. K. Tooneelvereenigingen in den lande, zoowel gemengde als ongemengde terwijl ook het Patronaatstooneel dien dag niet mag ontbreken. Zij alle hebben het meeste belang bij datgene wat er dien dag zal worden bespro ken en tot stand gebracht. Reeds zijn er stapels propagandacirculaires verzonden naar de vereenigingen, wier adres sen bij den Bond bekend waren. Zij, die nog geen circulaire ontvingen en dit wenschen of gaarne hun instemming met het initiatief van den Bond willen betuigen, gelieven even een klein briefje of kaartje met adres van het secretariaat der vereeni ging te zenden aan den bondssecretaris. den heer Th. Miltenburg, Pijperstraat 31b te Rotterdam. Hoogste stand: 763.3 te Valencia. Laagste stand: 737.6, te Isafjord. Verwachting: In het Noorden zwakke tot matigen, Noord-Oostelijke tot Noord-Weste lijken of Westelijken wind. Zwaar bewolkt tot betrokken, mogelijk eenige regen. Zelfde temperatuur. In het Zuiden zwakke, veranderlijke wind. Nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen re gen. Iets zachter. De in verband met den moordaanslag op Poppy Bekkering gearresteerde verdacht Ka- rim bin Abdullah, die afkomstig is van Ma kassar, heeft een volledige bekentenis afge legd. Door de Belgische Kamer geratificeerd De Belgische Kamer heeft gisteren gm Haagsche verdragen (het Youngplan) met 143 tegen 1 stem en 9 onthoudingen gerati ficeerd Bij de overstroomingen in Zuid-Frankrijk heelt de radio buitengewoon goede diensten bewezen. Allerlei berichten betreffende vermiste personen werden over Radio-Toulouse uit gezonden, daar de xxider van Zuid- Frankrijk, Radio-Agen, door de overstroo ming ernstig beschadigd Ook werden verzoeken aan de luisteraars gericht om te trachten onderdak te verlee- hen aan daklooze slachtoffers van deze ramp. AUe officieele telegrafieaenders, vooral ook die van den militairen iienst verzorgden het telegramverkeer, daar ook de telefcon- en telegraafverbindingen voor een groot deel verbroken waren. Het N. T. A. verneemt uit New York, dak aldaar een proefneming is gedaan met een toestel, dat den naam iconophoon draagt. Het heeft ten doel aan iemand, die door de telephoon spreekt, het sprekende en bewe gende beeld te laten zien van degene, met wie hij spreekt, geprojecteerd op een vlak ongeveer 13 bij 18 c.M. De proefneming had plaats over een af stand van ruim 2 KM. en het toestel zou zeer goed hebben voldaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1