LEEKEPREEKEN WSJ ifti 1 i HENK FIBBE 1 f3000.- f 750.- 250.- f125.- 50.- f40.- Vreemd geld. Credietbrieven. Assurantiën. HEEREN BAAI G. KRAAM Go. I ZATERDAG 12 APRIL 1930 Autobus door trein gegrepen in de Ver. Staten De afsluiting op den wal langs de vischhal te IJmuiden R.K. Staatspartij Koningin Emma op Ziekenbezoek te Haarlem WONINGBUREAU B Voornaamste cKieuws WALES-ANTHRACIET DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 174W AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG U3EN NA HET ONGEVAL Audiëntie De „Graf Zeppelin" weer over Nederland? 32 dooden en vele gewonden R. K. Volkspartij, afd. Utrecht In gezelschap van de sympathieke Koningsvrouwe Een geheim consistorie Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 verschaft li wolken van genot. J. J. VVEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem per H.L. - franco huis-f3.10 TURFMARKT IQ-TEL. 11088 BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon Na 13866 (drie Ujnem Postrekening Na 5970i ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cU; per kwartaal 3J25; per post, per kwartaal f 3.58 bQ vooruitbetaling. HAARLEMSC AOVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN. TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 cU bij vooruitbet Bfj contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELEVGEN tnsschen den tekst 60 ct per regeL Alle abonné s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot wérken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand. eeö voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies anderen 3 335 HET GROOTE GEBOD Wanneer wij het bonte leven om ons heen beschouwen, met zijn jacht naar genot, met zijn hunkering naar geld en goed, met zijn smachtend verlangen naar roem en eer, dan heeft het den schijn, als had dit menschelijk geslacht de onsterfelijkheid in pacht. Immers, is zooveel inspanning om ten koste van gezondheid en nachtrust, soms zelfs ten koste van een rustig geweten goud op te stapelen; is zooveel bitterheid en teleurstelling, welke de schaduw van alle aardsch genot zijn; is zooveel ver guizing, nijd en afgunst, welke de tre den van de trap der menschelijke eer stoffeeren, waard om te doorstaan voor een leven, dat niet langer dan vijftig, zestig, zeventig jaar duurt? In telkens nieuwe ziekten, ondanks den vooruit gang der medische wetenschap; in het razende verkeer langs den openbaren weg; in ieders eigen brooze lichaam ten slotte loert voortdurend de dood. Eu geen dag gaat voorbij of een rouwbrief, een begrafenisstoet, een reeks zwart omlijnde annonces in ons dagblad, her inneren ons aan ons eigen einde na vijf, tien, misschien twintig jaar. En toch luistert de groote meerderheid der menschheid niet naar het Schriftuur woord: gedenk uw uitersten! Er is nóg een stem, die voortdurend aan het. tijdelijke van ons aardsche leven en het doel van ons bestaan in een hiernamaals blijft herinneren, zon der ophouden en in telkens wisselende voordracht: de Kerk met haar liturgie, die niet anders wil, dan het hart van den mensch uit het stof omhoog trek ken naar zijn eeuwig einddoel. Het hoogtepunt van deze onverflauwde actie der Kerk gaan wij in de a.s. week weer beleven, wanneer in liet hart der christenheid, in Rome, de plechtigheden van de lijdensweek weer in al haar ont roerende indrukwekkendheid gevierd worden en de echo daarvan weerklinkt in al de katholieke kerken van heel de wereld. Dan staakt al wat nog een druppel christenbloed in de aderen heeft, voor korten tijd althans dat jachten naar genot, dat hunkeren naar goud, dat smachten naar menschelijke eer, om de knie te buigen voor den aan een smaadhout gestorven, van eer en kleeren beroofden, gesmaden en ge- hoonden God-mensch- De Goede Vrij dag en heel de lijdensweek stemt ons christenhart tot ingetogenheid, buigt onzen wil tot onderworpenheid, verhel dert ons geestesoog, zoodat wij onze eigen rampzaligheid, onze eigen onvol komenheid zien en wij grijpen naar middelen om onze ziel een weinig te doen beantwoorden aan het doel, waar voor een God het offer van zulk een gruwzaam lijden heeft gebracht. Stemmingen brengen intusschen het gevaar mee van voorbij te gaan en vrome gedachten en goede voornemens plegen weer om te slaan tot de oude sleur. Hoe verheven ook tijdens hun duur, zij zijn dan niettemin vruchteloos. De overweging van het drama van den Calvarieberg moet aanvangen met een diep geloof. Maar ook dat geloof is ijdel, wanneer 't niet komt tot de daad. Laten wij zoeken, althans naar één daad, naar één wending in ons gedrag, die ons wezenlijk en zichtbaar onderscheidt van hen, die niet gelooven; naar een christelijke levensbeschouwing, die ons tot ware dragers van den christen- naam maken. Moeilijk? Onmogelijk? Laten wij u ditmaal eens een klein? historie vertellen. Er was een tijd, dat de Turken een groot deel van het christelijk Europa bezet hielden. Wat dit beteekend heeft, dringt gewoonlijk niet levendig genoeg tot de verbeelding van ons, in volle vrijheid levende christenen, door. Zij hadden hun heerschappij tot zelfs over het tegenwoordige Hongarije uitgestrekt en in de hoofdstad van dat land, Boeda-Pest, een hoofdkwartier ge vormd. Slechts enkele grootmagnaten hadden zich in hun versterkte burchten vrij weten te houden. Daaronder waren helden, die met gevaar van hun leven de .Turksche schepen, welke tusschen Boeda en Constantinopel paarden, wa pens en troepen vervoerden, aanvielen en dikwijls buit maakten. Vooral twee Hongaarsche ridders waren op het einde der 17de eeuw bij de Turken om hun stoutmoedigheid gevreesd: Peter Sza- pary en Adam Battyani. Szapary, de jongste, was het, die zich steeds aan het hoofd der stoutste ondernemingen zette. Zoodra hem echter gevaar dreigde, snel den de boeren uit den omtrek, die hem als een held vereerden, toe om hem te helpen. Tot het op een goeden dag aan Hamzsa bei, die op den linkeroever van den Donau, te Erd, zijn zetel had, door een list gelukte Szapary te vangen. Hij zond den kostbaren buit naar den hoofd pasja te Boeda op en deze eischte voor de vrijlating van den Hongaarschen ridder twintigduizend goudstukken als losgeld. Nu was dit in dien tijd een ontzaglijk bedrag. Szapary's vrouw en vrienden organiseerden door geheel het land een collecte, doch de inzameling vlotte onder de uitgemergelde bevolking slechts matig. In dien tusschen tijd had Szapary een vrij redelijke gevangen schap. Toen echter het gerucht tot de inzameling van het geld tot den hoofd pasja doordrong en hem de vrees be kroop, dat hij zijn gehaten vijand weer zou moeten loslaten, zond hij den ge vangene terug naar Erd, om hem door Hamsza bei te laten folteren. Daar leed Szapary alle kwalen van de hel. Over dag werd hij voor een ploeg gespannen en als een dier met een zweep geslagen, 's Avonds werd bij met gewonde voeten en een bebloed lichaam in een donkeren kerker geworpen. De giften begonnen toen ruimer te vloeien, maar ook op een andere manier werd op bevrijding van den held gepeinsd. Zijn boezemvriend Adam Battyani loerde op een tegenzet en het gelukte hem ten slotte, een hoog- geplaatsten Turk, een gezant van den Sultan, gevangen te nemen. Als voor waarde voor vrijlating werd de invrij heidstelling van Szapary geëischt. Dit geschiedde, maar de Hongaarsche ridder was een naar lichaam en ziel gebroken man geworden. Jaren later begon de macht van de halve maan te tanen. Keizer Leopold I stelde Karei van Lotharingen aan het hoofd van een groot leger en deze drong ten slotte tot den burcht Boeda door. Dit bolwerk werd door Abdi pasja heldhaf tig verdedigd. Slechts over zijn lijk, zooals hij gezworen had, kwamen de christelijke troepen binnen, waaronder ook Szapary was. De sluwe Hamsza bei had het leven weten te behouden. Hij werd zwaar geboeid in de gevangenis geworpen. Szapary, wiens lijdensgeschie denis aan het hof bekend was, kreeg de vrijheid om naar eigen goeddunken over het lot van zijn vroegeren kwelgeest te beschikken. Een dienaar van Szapary haastte zich, door leedvermaak gedreven, den Turk in de gevangenis zóo spoedig mogelijk van dit besluit in kennis te stellen. De Aartshertog stelde zooveel belang in het geval, dat hij met Szapary naar den kerker ging en persoonlijk aan Hamzsa bei meedeelde, hoe over zijn lot was beschikt. De Turk zweeg. Szapary nam het woord en zei: „Uw leven is nu in mijn hand. Gij weet ellendeling, wat gij mij hebt doen lijden. Ik kan u met gelijken munt betalen. Maar ik ben een christen en mijn God heeft mij geleerd, zelfs mijn grootsten vijand te vergeven en lief te hebben. Ziedaar het verschil tusschen uw en mijn geloof. Ik zal mijn christenplicht doen en u de vrijheid ge ven. Doch bedenk, dat gij u eenmaal voor uw daden tegenover mijn almachti- gen God zult hebben te verantwoorden: Gij zijt vrij!" Hamzsa bei was bij het hooren van deze voor hem zoo onverwachte en vreemde taal eenige oogenblikken ten prooi aan een hevigen tweestrijd. Ten slotte sprak hij ontroerd tot Szapary: „Uw God is beter dan de mijne. Ik buig mijn knie voor Hem. Bewijs mij nog één dienst en laat mij, voor ik sterf, tot uw geloof overgaan." „Maar gij zult niet sterven. Ik heb immers gezegd, dat gij vrij zijt," ant woordde Szapary verbaasd. Hamzsa bei schudde bedroefd het hoofd: „Ik zelf," zeide hij, „had al over mijn lot beschikt, alvorens gij daarvoor kans hadt. Op zooveel edelmoedigheid dorst ik niet hopen. Ik verwachtte evenveel leed te zullen lijden als ik u heb aangedaan en daarom heb ik eenige druppels vergif ingenomen uit den steen van een ring, dien ik altijd draag. Zend mij nu een priester, eer het te laat is." Een geestelijke had nog gelegenheid den ongelukkige te leeren, hem het Onze Vader na te zeggen, en onder het doop sel stierf de machtige Turk als een rouwmoedig christen. Dit historisch verhaal uit de helden geschiedenis der Hongaren is voor menig christen beschamend. Hoevelen kunnen er in onzen tijd tot de moderne heidenen zeggen: „er is verschil tusschen uw God en de mijne?" Op het punt van het groote gebod der naastenliefde is dat verschil er helaas maar al te dikwijls niet! Wanneer men christenen onder elkaar ziet handelen, onder elkaar hoort spreken, liefdeloos, wantrouwend, ach terdochtig, lasterend vaak en met kwa de tong, dan vraagt men zich af: welk verschil is er nu tusschen dezen en den modernen heiden? En toch, tientallen malen heeft Christus en hebben de Apostelen na Hem overduidelijk en on weersprekelijk tot toetssteen van den waren Christen de naastenliefde aange wezen. Liefdeloosheid in woorden, daden, in gedachten, hoe algemeen is deze zonde verbreid. Hoe gaarne maakt men een afwezige tot mikpunt van spot en lach, om in een gezelschap als geestig te kun nen schitteren; hoe lichtvaardig wordt de goede trouw, worden de goede bedoe lingen van anderen verdacht gemaakt •uit spijt over een ondervonden teleur-* stelling, uit waanwijsheid, omdat men zijn eigen meening niet voldoende aan anderen kan opdringen; hoe harteloos wordt uit nijd en afgunst met den goe den naam van den naaste omgespron gen. Er wordt geklaagd over de verdorven heid van onzen tijd, over de groeiende ongodsdienstigheid, over het toenemen? de heidendom. Laten wij niet praten over middelen ter verbetering, maar evenals de christenen der eerste tijden door daden toonen, dat wij anderjs zijn; opdat ook van ons gezegd worde; zie, hoe zij elkander liefhebben. Zij dit de vrucht van den komenden Goeden Vrijdag. HOMO SAPIENS Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen Woensdag en Vrijdag audiëntie verleenen. 27 of 28 April Naar de HamburgAmerika-lijn mede deelt, zal de „Graf Zeppelin" den 27en of 28en April 'n tocht over de Noordzee maken, waarbij het schip dan zijn route mogelijk over Nederland zal nemen. Gisteren werd een geheel met passagiers bezette Overland-autobus op een spoorover- gang, gelegen op 20 K.M. Zuidelijk van de stad Albuquerque in den Staat Nieuw Mexico door een postsneltrein gegrepen en geheel vernield.Er werden 32 personen gedood en vele anderen gewond. Bij de botsing vatte de autobus vlam, zoodat de lijken der slacht offers door verkoling onherkenbaar zijn ge worden. Er zijn vijf hulptreinen naar de plaats der ramp gedirigeerd. Geen vertrouwen in de heeren Arts, Donders en Beyersbergen van Henegouwen. Onder voorzitterschap van den heer W .G. Setteur hield de afdeeling Utrecht van de R.K. Volkspartij gisteravond een druk be zochte ledenvergadering. Met algemeene stemmen werd besloten, de voorstellen der R.K. Staatspartij niet te aanvaarden. De afgevaardigden kregen hieromtrent bindend mandaat. De afgevaardigden kre gen voorts opdracht, ten congresse mee te deelen, dat de Utrechtsche afdeeling met algemeene stemmen heeft besloten het ver trouwen op te zeggen in de heeren Arts, Donders en Beyersbergen van Henegouwen, die voor terugkeer naar de R.K. Staats partij zijn. Nog werd medegedeeld, dat slechts één afdeeling zich ten gunste van samensmelting heeft uitgesproken. Alle an dere waren er tegen. Waarom de hekken geplaatst werden Sedert eenigen tijd zijn aan den toegang van de kade langs de vischhal hekken ge plaatst, hetgeen aanleiding heeft gegeven, tot de gedachte, dat de toegang tot deze in teressante kade, waar men het lossen van de visch uit verschillende visschersvaartuigen van dichtbij kan gade slaan, in het vervolg verboden zal worden. We hebben ons licht opgestoken bij den directeur van het Staatsvisscherijbedrijf, van wien we vernamen, dat het geenszins de be doeling is het publiek, dat zich ordelijk ge draagt van den kant te weren. Het plaatsen der hekken is veeleer te beschouwen als een demonstratieven maatregel. Men wil er mede den handel op de schepen tegengaan, omdat vele opkoopers het zich tot een ge woonte hebben gemaakt, datgene op te koo- pen, wat de opvarenden bij het aan wal gaan ontvangen. Dit kan tot verkeerde din gen leiden en het was moeilijk den betrokke nen dezen handel, die tevens in strijd is met het principe van den Rijksvischafslag te ver bieden. Met de afsluiting nu wil mc« dezen handel den kop indrukken. Bij den toegang zal n.l. een bord worden geplaatst met het opschrift: „Van de kade zullen worden geweerd alle Personen, die aldaar op de schepen onders hands visch koopen of trachten op te koo- pen. Tegen deze personen zal tevens een ver volging worden Ingesteld." Met het oog op het gevaar zullen ook kin deren geweerd worden. Dit laatste betreft natuurlijk niet kinderen, die een familie lid komen afhalen. Het hek zal echter steeds geopend blijven. Palmzondag in de Kempen De Amersfoortsche bijeenkomst In de politieke bijeenkomst, welke op 26 en 27 April a.s. te Amersfoort wordt gehouden, zal behalve de heeren jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck en D. van der Sterren, als in leider spreken de heer G. Knuvelder. Palm-Zondag in dc Kempen door E. van Leemputte. Zoo juist is de Mis uit en zie nu uie rustige sfeer in de dorpsstraat, waar de kerkgangsters nog onder den indruk van de plechtigheid zich met hel palmtakje inde hand naar huis begeven. De Koningin-Moeder is bemind door ieder rechtgeaard Nederlander, onverschillig van welke politieke gedachte. Zij is met recht een vorstelijke vrouwe, een vorstinne der liefdadigheid. Ontelbare ziekenhuizen heeft zij bezocht, duizenden patiënten heeft zij onvergetelijke oogenblikken, troost en ge duld bezorgd. Goed doen, telkens weer: dat is in het kort de verheven levensopvatting van Koningin Emma, de moeder van onze vorstin. Gistermiddag heeft zij eerst een bezoek gebracht aan de Lighallen van het Roode Kruis aan den Rijksstraatweg. Haar komst was lang verbeid en de pa tiënten waren reeds den heelen dag in een vroolijke oranje-stemming. De bedden waren extra opgemaakt, de beste kleeren waren aangetrokken, op ieder nachtkastje prijkte een vaasje narcissen en op de leuningen van de ligstoelen een oranje roos! Opeens ging het van mond tot mond: Daar komt ze! en op hetzelfde oogenblik klonk het „Wilhelmus" als een welkomst groet. Het rocd-wit-blauw wapperde fier in het midden van het plantsoen, toen de Koningin- Moeder met gevolg naar de hallen ging. Voor ieder had de grijze vorstinne een vriendelijk woord en de gezichten van de zieken straalden van blijdschap als H.M. met de Haar eigen hartelijkheid hoop op spoedig herstel gaf. Voor ieder was er een rol chocolade en voor den kleinsten patiënt een mooie plaat bovendien. H. M. vroeg het kereltje hoe oud hij was en hoe lang hij reeds ziek was en ze voegde daar als bemoediging bij „je ziet er best uit, hoor! Nou maar jij bent spoedig beter, dat zal je eens zien Na een verblijf van een half uur bij het „Roode Kruis" werd naar Brederodeduin ge reden. Meer dan ooit beseften we hoe heilzaam het voor de lijders aan tuberculose is, wan neer zij buiten verzorgd kunnen worden. Brederodeduin was een paradijsje! Het heerlijk voorjaars-zonnetje bracht heel de omgeving in een zoele lente-atmosfeer, de frissche, zuivere lucht prikkelde de longen en het jonge groen deed denken aan sprook jes-décor Het was dan ook geen wonder, dat H. M. na haar aankomst enthousiast uitriep: Wat is het hier prachtig, wat is het hier gezond! Voor deze patiënten had H. M. naast cho colade een bcuquetje bloemen mee gebracht. En al die neuzen, volstrekt geen bleekneuzen al zou m.en dat misschien denken, verscho len in de rozen of anjers of anemonen en haalden diep den geur opdie weldadig aandeed. De kinderen waren druk en opgewonden. De hal was met oranje-slingers versierd en oranje bloemen stonden op hun kastjes. De zuster had het hun goed geleerd, ze zouden zingen ,,'t Is plicht dat iedere jon gen" en dat deden ze maar wat graag voor de Koningin-Moeder! Een lief klein meisje bood H. M. bloemen aan en ze kreeg als ruil een zakje Paasch- eitjes, zoo'n prachtig rood-wit-blauw netje gevuld met heerlijke chocolade! „Dat is Piet!" riep een brutaaltje. „En hoe heet jij dan?" informeerde H.M. Toen zweeg de belhamel, hij kreeg een kleur als vuur en voelde dat de vorstin hem in de wangen kneep! Toen alle patiënten bezocht waren, begaf het nooge gezelschap zich naar de eetkamer van de inrichting waar een thee gereserveerd werd. Daar liet H. M. haar hoogachting voor het prachtige liefdewerk der zusters ondubbel zinnig blijken. Toen de auto weer vertrok wuifden velen de Koningin-Moeder een vaarwel toe en het is niet overdreven wat men tegen eilander zeide: „Wat is ze toch sympathiek, wat is ze toch een hartelijke, lieve vrouw!" Toen Brederodeduin gisteravond in duister gehuld werd en de patiënten op een rustigen slaap wachtten, zullen er vele gedachten zijn uitgegaan naar onze Koningin Emma, onze Koningin-Moeder die hun kracht en sterkte had gegeven in het lange wachten op beter schap en gezondheid. Op 23 April a.s. Op 23 April a.s. zal Z. H. de Paus een Geheim Consistorie houden, waarin, na de toespraak van den H. Vader, kardinaal Laudenti, als prefect van de H. Congregatie der Riten een uitvoerige rede zal houden over het leven, de deugden en wonderen van den zaligen Theofilus da Corte en de zalige Catherina Thomas. Daarna zullen alle kardinalen zich van hun zetel verheffen, het hoofd ontbiooten en hun „placet" of „non placet" over de beide heiligverklaringen te kennen geven. Praat me niet van pracht- Havanna's Met een bandje er om heen 1 Een fijrl pijpje DOUWE EGBERTS Is en blijft er nummer een. 'Tis een troost in'tmannenleven. Tzet den man op z'n gemak. n hij voelt zich in de wolken en man op z'n HL yoelt zich in de oor die wolken van tabaks. Oingfl DcK*-ftrbof- ECHTE FRIESCHE" 20-50 CT. PER ONS Er zal een actie worden gevoerd om te be reiken, dat Groesbeek over de gemeenten Nijmegen en Ubbergen verdeeld wordt. De districtsbestuurder Pieters is ontslagen van rechtsvervolging, wegens opruiing bij de staking te Maastricht. De R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond houdt een buitengewone algemeene ver gadering, ter bespreking van de moeilijk heden in het land- en tuinbouwbedrijf. 180 arbeiders ontslagen bij Philips' tabaks industrie te Maastricht, Den 23sten April a.s. zal de H. Vader een geheim consistorie houden. De Minister van Justitie beantwoordt de vragen van den beer Vliegen inzake de rel letjes te Maastricht. De afd. Utrecht der R. K. Volkspartij zegt het vertrouwen op in de hoofdbestuursleden, die zijn voor den terugkeer tot de R, K. Staatspartij. Een kleine brand op de „Mamix van St. Aldegonde." De mogelijkheid bestaat, dat de „Graf Zeppelin" weer een tocht over Nederland za! maken. De Vlootconferentie. Minister Alexander over de resultaten. Donderdag onderteeke- ning van het verdrag. Nieuws van Gandhi. Gisteren geen onwet tig zout gewonnen. Te Laissy by Besancon is gisteren een mi litaire trein ontspoord. Er zijn vele dooden en gewonden. Mgr. Seipel is afgetreden als vooratier der Chr. Soc. Partij. Barometerstand 9 uur v.m.: 756, achteruit. LICHT OP LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.23 uur en over morgen om: 7.25 uur. afm. 20/30 en 30 50 N.V. BRAND STOFFENHANDEL BESTELKANTOOH P. Bierenbroodspot, Rijksstraat weg 147, Haarlem-N., Tel. 14653

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1