13000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- DE STROP VAN „ONS BELANG" Krachtige actie BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DONDERDAG 17 APRIL 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17439 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De nieuwe Aartsbisschop Bezoek aan Haarlems Kerkvorst De opening van de nieuwe sluis te IJmuiden Pastoor Th. J. C. Engering Uit voorzorg bediend Ongeval aan de Chocolade fabriek „West-Frisia" Noorderwind viert hoogtij Ernstige auto-aanrijding te Halfweg De Dusseldorfsche moordenaar De vlucht van de „Grai Zeppelin" De Britsche Europeesche rondvlucht VOORNAAMSTE cXlEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Actie der hoveniers De electrificatie der Spoorwegen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN «toot Haarlem en Agentschappen: per week 25 cL, per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bÓ vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERTENTIEN 35 ct. p. regal VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 et- bü vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN kmckm dan tekst 60 et. per regel Alle a bonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bijeen ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van naderen vinger De Hof van Gethsémanê In Jerusalem worden de plechtigheden van de Goede Week en Paschen gevierd op de plaatsen zelf, die geheiligd zijn door het Lijden van Christus. Hierboven een foto van' den hof van Gethsemane in vollen maneschijn, genomen in den nacht vóór Goeden Vrijdag, als groote groepen christenen zich hier verzamelen om te mediteeren CAmbtenarij, welke èeld kost f Hoe men het gemeentebelang heeft gediend Tijdens de interpellatie over de land bouwcrisis zijn, onder druk van de Tweede Kamer, de vrachtprijzen voor aardappelen bij vervoer per spoorweg wagon voor den tijdsduur van 31 Maart tot 15 Juni met 50 procent verlaagd. We meenden toen, dat dit een eerste stap was in de richting van de zoo noodza kelijke tariefsverlaging, vooral omdat er door de.regeering uitdrukkelijk aan werd toegevoegd, dat ten opzichte van andere producten het overleg met de spoorwegdirectie nog werd voortgezet We durfden immers niet onderstellen, dat deze tariefverlaging voor aaraap- pelen de eenigste tegemoetkoming zou zijn aan den in nood verkeerenden land- en tuinbouw. Helaas blijkt het, dat dit althans voorloopig wel het geval is geweest en dat de spoorwegen niet bereid zijn nog iets te doen. Aan het centraal bureau van de veilingen is medegedeeld, dat in vergelijking met andere goederen van overeenkomstige waarde de voortbreng selen van land- en tuinbouw reeds in lage tariefklassen voor het vervoer per spoorweg zijn gerangschikt. Naar de meening van de directie worden thans reeds zoodanige vrachtprijzen voor Let vervoer per spoorweg toegepast, dat een algemeene verlaging van die ta rieven, ook met het oog op de bedrijfs- uitkomsten van- de spoorwegen, be zwaarlijk in overweging genomen kan worden. Een antwoord, dat zeker niet ver wacht is, want de daarbij aangevoerde motieven zijn niet geheel juist en het is dan ook begrijpelijk, dat de organi saties besloten hebben, haar ernstige teleurstelling daarover uit te spreken aan den minister en aan de directie van de spoorwegen en tevens met kracht te blijven aandringen op zoo spoedig mogelijke algemeene verlaging der vrachttarieven van groenten en fruit en vroege aardappelen. Verlaging is absoluut noodzakelijk, wil men kun nen blijven concurreeren en daarvoor dient een Krachtige actie ingezet. De vrachttarieven zijn in 1926 het laatst gewijzigd en het argument, dat toen de waarde van de voortbrengselen van land- en tuinbouw daarbij als grondslag heeft gediend, mag op zich juist zijn, maar dat kan nu geen dienst meer doen. Ontkend zal toch zeker niet kunnen worden, dat de waarde der pro ducten in de laatste jaren zeer gedaald is, terwijl de spoorwegen de tarieven en in het bijzonder de hooge ijlgoed- prijzen hebben gehandhaafd. Wat vier jaar geleden, als een, zij het vrij hoog, maar toch nog te betalen tarief kon worden aangemerkt, is het op dit oogenblik zeker niet meer en als de spoorwegen dit niet inzien, dan is het met het commercieel inzicht van de directie niet in orde. Waar de vracht van groenten en fruit uit de tuinbouwstreken naar de grens op dit oogenblik, gezien de waarde, gelijk staat met een prijsver- meerdering van 30 tot 60 procent, be hoeft men geen econoom te zijn om te kunnen nagaan, dat hierdoor op den duur de handel onmogelijk wordt, vooral als daarbij komt, dat andere lan den, waarmede ons land op de wereld markt concurreeren moet, tegen veel lagere tarieven vervoeren. Dat deze landen met de vrachtprijzen niet zou den uitkomen en zich dus van de be- drijfsuitkomsten, waarop onze spoorwe gen het gooien, niets zouden aantrek ken, kunnen we niet gelooven. Boven dien wordt er door de spoorwegen, om maar iets te noemen, buitenlandsch graan vérvoerd tegen veel lagere tarie ven en zou de directie dit dan wel mo gen doen als zij er financieel niet mee zou uitkomen? Italië, België, Frankrijk en Duitsch- land. landen waarmede wij met onze land- en tuinbouwproducten moeten concurreeren op de wereldmarkt, ver voeren die producten tegen veel lagere prijzen dan Nederland. In Duitschland worden de licht bedervende producten zooals in dezen tijd spinazie, sla, bloem kool, komkommers enz., als ijlgoed ver voerd tegen vrachtgoedprijzen. waar door in het algemeen de vrachtkosten voor deze tuinbouwproducten daar 80 procent lager zijn dan hier. In Italië kost het vervoer voor een wagon van 10.000 K.G. bloemkool, sla of tomaten van Pisa naar Bremen, een afstand van 334 K.M.. als ijlgoed 62.4 gld. De Nederlandsche Spoorwegen vra gen voor hetx vervoer 138 gulden, waar uit blijkt, dat de Nederlandsche vracht 120 procent hooger is dan de Italiaan- sche. We zouden hier nog tal van voor beelden van Fransche en Belgische spoorwegvrachten aan toe kunnen voe gen, maar dat is overbodig, omdat doo: het bovenstaande reeds meer dan vol doende duidelijk wordt aangetoond, dat de Nederlandsche spoorwegtarieven werken als een zeer zwaar uitvoerrecht, waardoor de afzet van tuinbouwproduc ten op de buitenlandsche markten ern stig belemmerd wordt. De Nederland sche land- en tuinbouw vormt voor ons volk een zeer belangrijke bron van in komsten en de volkswelvaart is daar in hooge mate van afhankelijk, want terecht luidt een oud gezegde, dat als het den boer in een land goed gaat, het allen goed gaat. Ten gevolge van de hooge bescher mende rechten, die de verschillende landen reeds heffen van onze produc ten, en de onmogelijkheid, door het ontbreken van een onderliandelingsta- rief, om onzerzijds te komen tot een verlaging van die rechten, is de strijd, dien land- en tuinbouw voeren moet, toch reeds ongelijk. Op grond daarvan is het wel een zeer groote teleurstel ling, dat de spoorwegen van het eigen land, waarin de regeering toch alles te zeggen heeft, dezen strijd nog verzwa ren, door iedere tegemoetkoming in den vorm van verlaging der vracht prijzen af te wijzen. Waarom zou in ons land niet kunnen, wat in andere landen wel mogelijk blijkt. Als we eenmaal van de buiten landsche markten verdrongen zijn, is het te laat, want een verloren positie wint men niet zoo makkelijk terug Waar dergelijke groote belangen op het spel staan, daar meenen we, dat het plicht is van allen om steun te verlee- nen aan den drang, die in deze dagen wordt uitgeoefend op de regeering om te komen tot de noodzakelijke verla ging der tarieven op de spoorwegen vo«r land- en tuinbouwproducten. Het gaat om een belangrijk deel van onze volkswelvaart dat is niet gering en rechtvaardigt een krachtige actie ten volle. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jansen, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Mgr. J. D. J. Aen- genent. De nieuwe Aartsbisschop werd aan het station afgehaald door den secretaris van het Bisdom, den Zeereerw. Heer Th. W. Pichot en verbleef ongeveer een uur aan het Bisschoppelijk Paleis. Daarna vertrok de hooge bezoeker weer naar Utrecht. Omtrent de feestelijkheden ter gelegen heid van de opening van de nieuwe sluis te IJmuiden, deelt de vereeniging „IJmuiden's Bloei" ons nog het volgende mede: Om half een des middags wordt de „Johan van Oldenbarneveidt" met de autoriteiten aan boord in de sluis verwacht. Het schip zal aan de noordzijde werden gemeerd, waarna een koor van 600 a 700 schoolkin deren, onder directie van den heer Gonlag, twee coupletten van het Wilhelmus zal zingen. Staande op de brug van het schip zal dan de Minister van Waterstaat het woord tot de Koningin richten, waarna H. M. de sluis zal openen. Het gesprokene, zoowel van H. M. als van den Minister zal door luidsprekers hoorbaar worden gemaakt voor hen, die op de sluis staan. Vervolgens zingt een gemengd koor, be staande uit 350 personen, met begeleiding van de muziekcorpsen „Eendracht" en „Concordia", onder leiding van den heer S. Vlessing, het lied „Nederland aan de Zee" Omstreeks 3 uur keert de „Johan van Oldenbarneveidt" in de haven terug en komt de Koninklijke Familie aan de toe ristensteiger debarkeeren Opgemerkt dient nog te worden, dat de zanghulde van beide koren aangeboden wordt door de vereeniging „IJmuidens' Bloei" Het terrein ten Noorden van de sluis, buiten de lichtmasten zal voor het publiek vrij toegankelijk zijn. De Zuidzijde van de sluis wordt echter geheel gereserveerd. De Zeereerw. Heer Th. j. c Engering, Pastoor te Castricum, van wiens ziekte toestand wij gisteren reeds melding maakten, is thans uit voorzorg van de H.H. Sacra menten der Stervenden voorzien. Door een zak cacaoboonen getroffen. Gisteren nad op de Chocoladefabriek „West Frisia" te Enkhuizen een ernstig on geluk plaats. Bij het neerlaten van eenige zakken ca caoboonen viel één der 200 pond zware zak ken uit de lus, Doven op een 32-jarigen ar beider Burggraaff. Ernstig gekneusd werd hfj m het zieken huis te Enkhuizen opgenomen. Europa door een koude-inval geteisterd. Weertype met neiging zich vast tc zetten Wat zullen de komende Paaschdagen brengen? Het Hollandsche of beter gezegd het West- Europeesche voorjaar is niet ten onrechte berucht om zijn sterke temperatuurschom melingen. Men kan er zeker van zijn. schrijft de weerkundige medewerker van de „Tele graaf". dat een periode van zacht weer steeds weder wordt afgewisseld door een tijdperk van gure winden, waartegen het teere lente groen een zwaren strijd om het bestaan heeft te voeren, een strijd, waarvan de spo ren maar al te vaak tot zelfs in het zomer seizoen waarneembaar zijn in den vorm van zwart omrande of slecht ontwikkelde bladeren. Ook thans wordt een groot gedeelte van Europa door zulk een koude-inval geteisterd. Zaterdag j.l. bevond zich een uitgebreide, vrij diepe depressie tusschen Schotland en IJsland, terwijl de barometer in het Zuid westen hoog stond. Deze depressie vormde aan haar Zuidzijde een secundaire, welke echter niet zooals wij dit gewoonlijk zien ge beuren, zich tegelijk met de hoofddepressie verplaatste, doch zich tot een zelfstandig lagedruk-gebied over Zuid-Oost-Frankrijk en Zwitserland ontwikkelde. Het oorspronkelijk centrum trok naar de omgeving van Dene marken en nam belangrijk in beteekenis af. In den nacht van Maandag op Dinsdag split ste zich de kern ten Zuidoosten van ons in twee deelen; één daarvan trok naar de Middellandsche Zee. het andere in O.N.O. richting naar Oostenrijk met een Noord westelijken uitlooper, die tot aan de Oostzee kust reikte. De hooge druk in het Zuidwesten, waar van hierboven sprake was, bleef zich verder ontwikkelen, vereenigde zich met een bij IJs land verschenen barometer-maximum en drong Oostwaarts op. Hiermede was de grondslag gelegd voor het doorkomen van een Noordelijken luchtstroom over Europa bewesten 10 gr. O.L en ten gevolge van het vrij aanzienlijke luchtdrukverval in de rich ting West-Oost nam de windkracht over on ze omgeving toe tot 6 a 7 graden van de Beaufort-schaal, d.i. krachtig tot zeer krach tig. De Oostwaartsche verplaatsing van het luchtdruksysteem voltrekt zich in een uiterst langzaam tempo, getuige de geringe stijging van den barometer hier te lande, welke zelfs in den nacht van 15 op 16 dezer voor een lichte daling plaats maakte. Intusschen werd het uitgebreide Westelijk hoofddrukgebied bij IJsland door een nieuwe depressie aan getast, welke mogelijk aan den wind ten onzent een meer Westelijke richting zal ge ven. Over het algemeen vertoont het thans heerschende weertype met name in de lente maanden een neiging zich gedurende gerui- men tijd vast te zetten en indien dit ook thans mocht geschieden, dan valt wat het weer der komende feestdagen betreft helaas niet veel goeds te voorspellen. Het is even wel niet uitgesloten, dat tijdens de dagen die ons nog van Paschen scheiden een algeheele verandering in de thans heerschende lucht- drukverdeeling intreedt, welke den aanvoer van koude lucht naar onze streken stop zet. De naaste toekomst zal leeren of deze late Paschen een meer zomersch karakter zal dragen dan in den regel het geval is. Een inzittende gewond Woensdagmiddag omstreeks half vier heeft bij de timmerfabriek „De Phoenix" op den Rijksstraatweg te Halfweg, een ernstige* aan rijding plaats gehad tusschen éen vracht auto, die achteruit van de timmerfabriek den weg op reed en een luxe-auto, die met groo te snelheid uit de richting Halfweg kwam Een heer, die achter in den luxe-auto zat, bekwam verwondingen. De materieele schade aan beide automobielen was zeer groot. Door de politie is proces-verbaal opge maakt. Eindelijk een goed spoor? Het Berliner Tageblatt meldt, dat men een spoor heeft gevonden van den beruchten Düsseldorfschen moordenaar. Een zekere Schwarze, courantenkoopman in Bochum, heeft aan de politie medege deeld, dat hem de naam Baumgart bekend voorkomt. Iemand van dien naam en wiens handschrift met dat van den moordenaar overeenkomt heeft hem indertijd om mede werking verzocht voor den verkoop van een tijdschrift „Kinopost". De politie doet thans ijverig nasporingen, om dezen man terug te vinden. FRIEDRICHSHAFEN, 17 April De „.Graf Zeppelin" meldt te 7.50 uur Biscave gepasseerd te zijn met koers op La Bouche aan de Loire. De windrichting schijnt voor de thuisvlucht van het luchtschip gunstig te zijn. Het luchtschip wordt nog heden voor het invallen van de duisternis te Frie- drichshafen terugverwacht. Wanneer de „Graf Zeppelin" eerst na het invallen van de duisternis Bodensee bereikt, zal liet luchtschip gedurende den nacht in de lucht blijven. Te Friedrichshafen was het weer heden morgen ongunstig. Terug naar Se villa SEVILLA, 17 April (B.T.A.) De „Graf Zeppelin" heeft moeten terugkeeren, daar Hét bleek, dat er gas ontsnapte. LONDEN, 17 April. Van het vliegveld Heston zijn hedenmorgen vroeg 30 sport vliegers vertrokken waaronder vele dames, voor het maken van een Europeesche rond vlucht. die zal gaan over België, Duitsch land, Oostenrijk en Nederland. De vliegers vliegen heden naar Brussel. In de raadsvergadering van gisteren is, om zoo te zeggen, zonder slag of stoot het voorstel van B. en W. aangenomen, om de Woningstichting „Ons Belang" een nader crediet te verleenen van 32.600, welk be drag door allerlei fouten als tekort ontstaan was op den bouw van woningen in het Slachthuiskwartier. Wel hebben enkele raadsleden terloops gewezen op de nadee- lige gevolgen welke voor de bewoners ont staan zijn door de huurverhooging van 15 a 20 cent per week, doch over de oorza ken heeft niemand gerept. De zaak is voor het gemeentebestuur dan ook wel zeer on aangenaam verloopen en daarom heeft men haar waarschijnlijk zooveel mogelijk willen doodzwijgen. De kwestie is echter te belangrijk, om er hiet nader de aandacht op te vestigen, daar zij op heldere wijze illustreert een onjuiste opvatting van het dienen van het gemeen tebelang. Toen de bouw der woningen was aanbe steed, bleek de laagste inschrijfster, de fa. Cobelens, nog een aanmerkelijk bedrag boven de raming te zijn. Het werk werd niet gegund. Kort daarop kwam de fa. Co belens ter oore, dat met een firma buiten de stad onderhandelingen werden gevoerd, om voor ongeveer den geraamüen prijs het werk te laten verrichten. Om tot dien prijs te kunnen komen, zouden dan, na overleg tusschen opdrachtgeefster en aanneemster, allerlei bezuinigingen worden aangebracht. Over deze houding was de fa. Cobelens niet te spreken Zü was van oordeel, dat met haar als laagste inschrijfster, aller eerst dergelijke onderhar delingen gevoerd hadden moeten worden. Zij stelde daartoe alsnog pogingen in het werk en het eind resultaat was, dat haar de bouw werd op gedragen tegen een, men kan het noemen „uitgeknepen" prijs. Op den oorspronkelijk voorgestelden bouw waren wel bezuinigin gen aangebracht, maar het bleek al spoe dig, dat men „vijf pooten aan één schaap" verlangde. Al spoedig ontstonden dan ook moeilijk heden bij den bouw. Door de Woningstich ting was een hoofdopzichter aangesteld, die °P een voor de aanneemster alleronaange naamste wijze den bouw controleerde. En achter deze stond, wat de zaak veel erger maakte, de dienst van Bouw- en Woning toezicht. Deze dienst heeft geen samenwer king trachten te zoeken met aanneemster. Van den eersten dag van 't werk af heeft er een onaangename verhouding bestaan tus schen den hoofdopzichter lees: (Bouw- en Woningtoezicht) en de aanneemster. En dit juist heeft geleid tot den schadepost voor do gemeente en tot een huurverhooging voor de bewoners. Dit laatste is wel het ergste van de heele zaak, omdat men de bewoners laat opdraaien voor de fouten, van gemeentewege gemaakt. Fouten, welke ge maakt zijn onder het mom van „het ge meentebelang dienen." Van de aanneemster is bijv. verlangd, dat zij de allerbeste en allerduurste materialen verwerkte. Verf moest gebruikt worden van een kwaliteit en een kleur, als voor de duur ste landhuizen in aanmerking komt. Het schilderwerk moest punctueel in orde zijn, d.w.z. zoodanig, dat er niet de minste aan merking op gemaakt kon worden Iedereen weet, dat men. als men op slak ken zout wil leggen altijd wel een of andere aanmerking kan maken op een bouwwerk. Een verstandige opdrachtgever doet dat niet, als hij ziet. dat het werk uitstekend en naar best vermogen verricht wordt. Vooral wan neer het begin van alle ellende schuilt in de beroerde raming van het werk. De dienst Bouw- en Woningtoezicht deed het wel! Was bijv. een klein onderdeel in kamer en keuken iets donkerder geverfd dan de rest, dan moest het geheele vertrek opnieuw ge schilderd worden. Men eischte meer dan volgens het bestek noodig was. Zoo werd eens aanmerking gemaakt op het schilderwerk, toen een deel van het complex huizen afgeleverd was en men er de bewo ners bezit van had laten nemen Men eisch te van de aanneemster, dat zij alle huizen opnieuw zou laten schilderen. Deze weigerde op grond van het feit, dat de huizen opge leverd en geaccepteerd waren. Bouw- en Woningtoezicht zette door, de aanneemster bleef weigeren en toen ging de gemeentelijke dienst zoover, dat hü van gemeentewege het onnoodige werk van opnieuw schilderen liet verrichten. De rekening werd aan de fa. Co belens gepresenteerd, die natuurlijk niet be taalde. De zaak werd uitgezocht, de fa. Co belens in het gelijk gesteld en de gemeente had den strop. Zoo zijn er zoovele belemmeringen ge weest, zeer ten schade ook van de volkshuis vesting, want al die moeilijkheden vertraag den noodwendig de oplevering der huizen. Men herinnert zich misschien nog wel de in terpellatie. welke de heer Loerakker in den Raad hierover hield. Die aaneenschakeling van onaangenaam heden leidde bijv. ook tot het volgende: De fa. Cobelens kreeg op een bepaalden dag met de laatste postbestelling een aanschrij ving, dat zij herstellingen moest laten aan brengen aan de huizen. Den volgenden mor gen in de vroegte kwam zij op het werk en wat bleek?' Dat van wege de Bouwvereeniging reeds order gegeven was tot het maken der „her stellingen" en men met de uitvoering er van al begonnen was. De aanneemster kreeg zelfs geen gelegenheid tot het plegen van overleg met haar principaal. Elk oogenblik hokte het op het werk. En tenslotte was de fa. Cobelens dit geplaag moede en zü nam het standpunt, te doen, wat men van haar verlangde, alle opnieuw geëischte veranderingen aan te brengen, maarvoor rekening van de gemeente. Bouw- en Woningtoezicht voerde wel aan, dat de gemeente niet zou betalen en toen de lang niet malsche nota van de fa Cobelens binnenkwam, weigerde de gemeente ook de betaling, maar daarmede was zü nog met klaar. De kwestie werd gebracht voor een com missie uit den Raad van Arbitrage voor de Eouwbedrijven in Nederland, bestaande uit de heeren P. G. Buskens, S. de Clercq en J. N. Hendrix en na zorgvuldig onderzoek luid de het bindend advies van die commissie aldus, dat de vordering der fa. Cobelens zoo goed als geheel toegezegd werd. Ziedaar de lijdensgeschiedenis van een bouwwerk. Zü wordt van gemeentewege zoo veel mogelük geheim gehouden. Zelfs het raadsstukje bracht geen licht en de bespre kingen in den raad lieten dezen kant der zaak eveneens volkomen in het duister. De bewoners moeten nu meer huur be talen. Wel is gisteren in den raad nog gezegd, dat ook het bestuur der Woningstichting schuld zou hebben maar blijkens onze in lichtingen beperkt zü'n schuld zich hiertoe dat een hoofd-opzichter aangesteld werd. bü wien soepelheid verre te zoeken was. die het minste of geringste afkeurde. Maar men vergat er bü te voegen, dat achter dezen man Bouw- en Woningtoezicht stond, die aldus meende, de belangen der gemeente te moeten behartigen, omdat de gemeente f 530.000.— voorschot verleend nad. Er wordt dikwüls door aannemers van werken geklaagd niet alleen in Haarlem over plagerüen, die zü van ambtenaren te verduren hebben. Plagerüen, die soms den financieelen en moreelen ondergang van de betrokken aannemers ten gevolge hebben. In den regel wordt door de geplaag- den daarover gezwegen om erger te voor- In het Hoveniersbedrijf dreigt een staking. De rullverwüdering van Haarlem. Tallooze bezwaarschriften ingediend tegen het plan om de Braassemermecr daarvoor te bestem» men. De gemeenteraad van Haarlem be sloot gisteren, voor f 960.063 gronden aan te koopen in het Zniderhoutpark. Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen bracht gisteren een bezoek aan den Bisschop vaa Haarlem. Pastoor Th. J. C. Engering, tc Castricum, is nit voorzorg voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden. De ond-aandeelhonders der Veendammer Hypotheekbank zjjn verplicht tot volstorting hunner aandeelen. B. en W. van Amsterdam stellen voor ais vasten bespeler van den Stadsschouwburg aan te wijzen het Ned. Toon eel onder Saai- bom en Verbeek, De Rijksmiddelen brachten in Maart 2.450.709 en in het eerste kwartaal 3.949.342 meer op dan in dezelfde tijd vakken van 1929. Voorstel tot wijziging van het tarief voor abonnementskaarten op de spoorwegen. De Zeereerw. Heer dr. A. Smi|?rs is be noemd tot bijzonder hoogleeraar voor theo rie en geschiedenis der muziek te Utrecht. Afgewezen is het verzoek om verlaging der vrachttarieven voor land- en tuinbouw producten. Gisterochtend is de bekende Dnitsche vlieger Nehring in de buurt van Darmstadt doodgevallen. Behalve het reeds aangekondigde Consis torie zal ook in Mei a.s. een consistorie gehouden worden. In dit consistorie zouden ook eenige nieuwe kardinalen worden ge creëerd, o. a. mgr. d'Herbigny. Egypte zal als onafhankelijke staat be schouwd worden. Eindelijk een goed spoor van den Dtissel- dorfschen moordenaar. Barometerstand 9 uur v.m.: 752, achteruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.32 uur. Hoogste stand: 771.4 te AkureyrL Laagste stand: 745.1, te Memel. Verwachting: Matige tot krachtigen. Noor delijke tot Noord-Westelijken wind. Zwaar bewolkt met tüdelijke opklaring en waar- schünlijk regen- of hagelbuitjes. Weinig ver andering in temperatuur. komen en nog dikwülder is het zeer moeilijk het bewüs van de plagerij te leveren Hier is echter nu een geval, waarin bet ongelijk van de ambtenarij klaar bewezen is kunnen worden. Zü kost de gemeente f 82.600. Een staking onvermijdelijk? Gisteravond hield een tiental personeelen van de grootste werkgevers (Hoveniers) weer een vergadering in „St. Bavo" te Haarlem, ter bespreking van de ingekomen brieven der werkgevers. Uitgenomen de heeren v. d. Werf, uit Eloemendaal, hebben alle werkgevers nu ge. antwoord op de voorstellen der samenwer. kende arbeidersorganisaties. Uit de ingekomen brieven bleek, dat drie patroons bereid zün met de bonden te onderhandelen. Aan de patroons, die élke samenwerking van de hand wüzen, zal nu een ultimatum worden gesteld, terwül binnen drie weken weer een vergadering wordt belegd om nader het ingaan der staking vast t. stellen. Buiten de minderjarigen zal deze staking circa 150 man omvatten. Werk opgedragen De directie der Nederl Spoorwegen heeft >et bouwen van een onderstation te Uitgeest leedragen aan den heer J. C. Minck, te Utrecht voor f 69.025.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1