13000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- VRIJDAG 18 APRIL 1930 Het kampeeren aan het Bloemendaalsche strand Aanstaande verloving van Prinses Juliana? mmÊÈBÊÈÊÈÊÊÊm Fascistische onderwijzers bij den Paus Brand in een Heldring gesticht Ernstig ongeval te Sagunto De brand in de Barteljorisstraat Voornaamste cXieuws Jongetje te Haarlem uit een raam gevallen BUREAUX NASSAULAAN 48 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 66 et p. plaatsing: elke regel meer 15 et- bij vooruitbet Bjj contract belangrijke korting. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17440 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL CONSIDERATIE Het wapen van Mgr. J. Jansen Slapte in het bedrijf Asphaltbetonwegen Hollands nieuwste export naar Amerika Mijnenveger voor Indië De Waterleiding in Noord-Holland Intrekking uitvoerverboden kaas en boter Nederland en Zuid-Afrika Belastingverlaging te Velsen 13 dooden Een Katholiek Vancantie-Oord De verbouw van het perceel ^OERLVtó J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem De afzet van eieren naar het buitenland De telefoongesprekken met Zuid-Amerika Inval in een redactiebureau Telefoon No 13866 (drie IQnen) Postrekening No 597ft, ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappenper week 25 cu, per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3-58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscfaen den tekst 60 et per regeL Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bijeen ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van*a anderen De opstandige pogingen in Britsch- Indië, onder leiding van Gandhi, moe ten de huidige Engelsche regeering wel voortdurend afschuwelijke nachtmerries bezorgen. Hier komt een koloniaal volk in ver zet, voorloopig zuiver uit inlandsche aandrift, uit een Europeesch verlangen naar zelfbeschikkingsrecht. Ieder oogenblik kan de bom barsten; de „opstandelingen" worden overmoe dig wat geen wonder is, als men aiet, hoe de regeering blijkbaar vreest tot ergernis van den doorsnee-Brit de juiste daad op het juiste tijdstip te stellen. De Engelsche regeering wil humaan zijn; zij wil haar vredesgezinde natuur doen blijken, en zij is als-de-dood zoo bang voor een krachtdadig ingrijpen. Niet alleen, omdat haar kwasi-socia- listische vredelievende reputatie daar onder zou kunnen lijden, maar ook, en vóór alles, omdat door een krachtdadig ingrijpen misschien nog minder stoffe lijke welvaart voor het moederland be reikt en behouden zou kunnen worden dan door „lijdelijk verzet" van regee- ringswege. De Labourregeering zit met dat alles diep in den put. En mét haarde Nederlandsche S. D. A. P., die de Labourpartij, ten on rechte, ondanks alles nog steeds als zuiver socialistisch zegt te beschouwen en van welke zij dus ook eventueele blamages moet overnemen. Wat zal de Engelsche regeering te genover Gandhi en de zijnen en te genover hun waarschijnlijke opvolgers de communistische oproermakers doen? Zal de Engelsche regeering haar ge zag handhaven en krachtdadig ingrij pen, desnoods met wapengeweld? En wat zullen onze sociaal-demokra- ten dan moeten zeggen? De vraag is heel precair, want voor Nederland zit er aan deze Britsch-Indi- sche geschiedenis een parallelgevai vast: ook in Nederlandsch-Indië broeit het, hoewel daar nog meer door communistisch gestook dan door in- landsch verlangen naar onafhankelijk heid. Ook in Nederlandsch-Indië broeit 't maar als de Néderlandsche regeering haar gezag wil hoog houden, gevaarlijke elementen verwijdert, bloe dige oproeren verhindert, omdat dit haar dure en onvermijdelijke plicht is, dan vindt zij steeds en telkens weer de Nederlandsche S. D. A. P. tegenover zich, die haar hoont, die haar scheldtf Wat zal de Engelsche regeering doen? In „Het Volk" worden wij den iaat- sten tijd al zoo langzamerhand op alle gebeurlijkheden voorbereid. Voor het geval, dat de Labourregee ring met kracht zal optreden, heeft de bmtenlandsch-overzichtschrijver zijn smoesje al klaar: „De ijzeren logica van het regeeren dwingt de Arbeiderspartij, de wet te handhaven. Zij mag van oordeel zijn dat de wet in haar oorsprong onrecht is, dat zij een ver houding schoort die berust op geweld, uit buiting, onderdrukking zij moet een van beide doen: de wet handhaven of aftreden. Indien zij aftreedt, maakt zij het voor de Ind-_.s .net beter. De politiek van Wedg wood Benn moet op de heele wereld den indruk maken van bewonderenswaardige matiging. Tot zulk een politiek is alleen een regeering in staat, die een innige sym pathie heeft met het volk van Indië en met zijn begeerte naar vrijheid. Het is geen planterspolitiek. Elk ander bewind dan dit zou voor de Indiërs erger zijn." Het is natuurlijk niet waar, dat de Engelsche regeering alleen maar voor het dilemma Staat: de wet handhaven of aftreden; er is nog een derde mogelijkheid: zij zou de wet ook kun nenveranderen! Wanneer de koloniale politieke moei lijkheden zoo gemakkelijk zijn optelos sen, als de socialisten het de goege meente zoo gaarne voorstellen, dan moet het voor een Labourregeering toch een klein kunstje zijn, hier een uitweg te vinden door eenvoudigweg de wet te wijzigen. Maar van deze mogelijkheid rept „Het Volk" niet eens. Het blad gebruikt wel roerend veel consideratie met de bevriende regeë- ring, die wil zij het koloniaal gezag niet te grabbel gooien heel spoedig harde maatregelen zal moeten treffen. Wij vinden die consideratie volkomen gerechtvaardigd en juist, maarmen mete dan ook niet langer met twee ma ten, en men gebruike eenzelfde con sideratie, als het geldt een Nederland sche regeering, die moeilijkheden heeft met haar Oost. Voor het ontwerpen van het Aartsbis schoppelijk wapen en het Diocesaan zegel van het Bisdom Utrecht gaf Mgr. j, Jansen •an Dorus Hermsen de opdracht. Het niet-toelaten van niet-ingezetenen In de gistermiddag gehouden raadsverga dering der gemeente Bloemendaal heeft de heer Noorman ter 'sprake gebracht het be sluit van B. en W., om niet-ingezetenen der gemeente Bloemendaal geeö vergunning meer te verleenen voor kampeeren' aan het Bloemendaalsche strand. Spr. vroeg of het besluit tot gedeeltelijk kampeerverbod dusdanig herzien kan worden, dat personen van buiten de gemeente, die een verzoek daartoe 5 a 10 dagen te voren indienen, alsnog aan het Bloemendaalsche strand kunnen kampeeren. De voorzitter deelde mede, dat overal ver boden is het kampeeren des- nachts, zoowel te Scheveningen als bijv. te Bergen, Noord- wijk en Egmond. Zandvoort is beter georiënteerd voor het kampeeren, ook voor het verkrijgen van licht, water en levensmiddelen. Zou er een besmettelijke ziekte bijv. in het kamp te Bloemendaal uitbreken, dan zou er een bedenkelijke toestand ontstaan. Ook mag men niet vergeten, dat er in het Bloemen daalsche kamp geen licht is, zoodat de kam peerders des nachts in duisternis verkeeren. Te Bloemendaal kan niet een toestand ge schapen worden als te Zandvoort. omdat men te ver van het strand zit. Voor de ingezetenen wordt gelegenheid ge geven tot kampeer„'a, evenals te Bergen en Noordwijk, met welke gemeenten Bloemen daal het beste te vergelijken is. De weinigen uit Harlem en Amsterdam, die te Bloemendaal kwamen kampeeren, kunnen, aldus spr„ naar Zandvoort gaan. De heer Cassée kon zich wel met het be sluit vereenigen, omdat de toestand aan het strand onhoudbaar geworden was. Er was daar een communistische broedplaats ont staan. Toch zou spr. willen, dat in bepaalde ge vallen B. en W. ontheffing van het verbod verleenden, bijv. tegen betaling. Wethouder Laan voelde wel de bezwaren van het verbod, maar was toch voor hand having er van, omdat voorkomen moet wor den, dat het een bende wordt aan het strand. Voor eventueele gebeurtenissen is Bloemen daal verantwoordelijk. De kampeerders kunnen gemakkelijk Zand voort bereiken, waar men goed georiënteerd is Daar moeten zij dan heengaan. De heer Noorman wees er op, dat men ver gat, dat bijv. in Velsen en Castricum wel gelegenheid gegeven wordt tot kampeeren Voor de Bloemendaalsche ingezetenen, die wel mogen kampeeren, moet er immers toch politietoezicht en bijv, aanvoer van drink water zijn. Wethouder Van Nederhasselt zeide nooit iets óngetechtigds te hebben kunnen ontdek ken op het kampeerterrein. De menschen kwamen juist te Bloemendaal, omdat het kampeeren er niets kostte. Daarom voelde spr. er wel wat voor, de menschen toe te blijven laten. De Amsterdammers kwamen bijv. met veel opoffering. Zij verlieten hun woningen en vonden aan het strand noch drinkwater, noch licht. De commissaris van politie heeft ook geen bezwaar. De voorzitter: „Die heeft, er niets méde te maken. Het gaat hier over een bestuurs- kwestie." De heer Prinsenberg geloofde, dat B. en W. een goeden maatregel getroffen hebben. Men moet er naar streven, het strand op een goed peil te houden, evenals bijv. te Noord- wijk. De voorzitter onderschreef dit. Dan be houdt men een behoorlijk strand. Men kan over Zandvoort denken, zooals men wil, maar 's Zondags behoeft men daar niet heen te gaan, om frissche lucht te happen. De heer Noorman zou de menschen wel willen toelaten, mits zij 5 10 dagen te vo ren een verzoek daartoe indienden. Vooral de Haarlemmers zou spr. willen toelaten. De voorzitter zag niet in, waarom Bloe mendaal kosten moest maken, om het kam peeren voor arme Haarlemmers of Amster dammers mogelijk te maken. Een motie-Noorman, de wenschelijkheid uitsprekende, dat ook ingezetenen van Haar lem kunnen kampeeren aan het Bloemen daalsche strand, werd ten slotte verworpen met 102 stemmen. Voorstemmers waren de heeren Cassée en Noorman. 'i/ Driehonderd personen ontslagen Aan de radio-toestellenfabriek N. V. ,De Voet" te Tilburg, zijn tegen a.s. Zaterdag, wegens slapte, 300 personen ontslagen. De meesten dezer zijn niet ter plaatse woonachtig. Bestrijding der gladheid bij regen In de laatste jaren is herhaaldelijk ge bleken dat asphaltbetonwegen, afgedekt met een spramexlaag, in natten toestand buiten gewoon glad zijn en geregeld aanleiding ge ven tot slippen van de automobielen, met als gevolg vaak het optreden van ernstige ongelukken. Hierover komen geregeld klachten binnen en hoewel de betrokken ingenieurs allés in het werk stellen om het euvel op te heffen, o.a. door het inwalsen van fijn split, zoo mo gelijk verwarmd, In de "deklaag, leert de on dervinding, dat dit allesbehalve afdoende is. De weg blijft bijzonder glad en blijft dan gevaar opleveren. Het geschetste euvel heeft een onderwerp van beraadslagingen in onze Wegen-Commissie van den B.BN. (Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland) uit gemaakt; bij deze bespreking bleek, dat al gemeen de oorzaak van de gladheid gezocht moet worden In de spramexlaag, waarméde het asphaltbeton is afgewerkt. Tegelijketijd was men van meening, dat het heel goed mogelijk is deze spramexlaag weg te laten, zonder dat de bruikbaarheid van den weg daaronder lijdt; gladheid van den weg valt dan niet meer '.e vreezen. In Gelderland en Overijsel zijn verschil lende asphaltbetonwegen gemaakt zonder oppervlaktebehandeling. De B. B. N. heeft zich thans tot den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in alle provincies gewend om te verkrijgen, dat de spramex laag zal worden weggelaten Wanneer in tegenstelling met de verwachting zou blij ken, dat de asphaltbetonlaag niet bestand is tegen het verkeer, dan kan altijd later nog tit een dergelijke behandeling worden overgegaan. Wederom geruchten in de Duitsche pers. Herhaaldelijk duiken, volgens de „Tele graaf" in de Duitsche pers berichten op over een aanstaande verloving van Prinses Juliana, waarbij in het bijzonder de naam van Prins Wilhelm Ernst von Erbach- Schönberg wordt genoemd. Thans beweert de „Tempo" een bevesti ging van de geruchten ontvangen te heb ben, terwijl ook de datum reeds bekend zou zijn! 30 April, de verjaardag der Prinses. Het blad voegt er aan toe, dat in Duitsche adellijke kringen de bedoeling bestond de verloving te verhinderen en wel op grond van het feit, dat de regeerings-capaciteit van den pretendent niet boven iederen twij fel verheven zou zijn Prins von Erbach- Schönburg is 26 jaar oud studeerde te Han nover en is aan het Nederlandsche konings huis verwant. Aan het initiatief van een in Amerika ge- vestigden Hollander, ir. F. van Rossen Hoo- gendijk, Naval architect te New-York, dan ken verschillende Nederlandsche werven, dat daar thans jachten voor Amerikaansche re kening worden gebouwd. Ook de bouw van grootere booten zal bij Wilton—Feyenoord volgen, waarmede een nieuwe export-industrie wordt ingeluid. Een dier jachten zal a.s. Zaterdag op de werf de Kaag bij Warmond te water wor den gelaten en wél de General Wood, die voor rekening van het bekende Leonard Wood Memorial Fund wordt gebouwd ten dienste van de leprozenbestrijding in de Philippijnen. Excellentie G. Diekema, gezant der Ver een. staten, zal de plechtigheid der te water- lating, die door mevrouw Diekema wordt verricht, met zijn tegenwoordigheid vereeren evenals het bestuur der Nederlandsch-Ame- rikaansche Kamer van Koophandel, de di rectie van Wilton Feyenoord en enkele an deren, waartoe het gezelschap zich om 12 uur bij restaurant Meerlust zal vereenigen. Gisteren te water gelaten Gistermiddag is met goed gevolg op 's rijkswerf te Willemsoord te water gelaten de vierde voor Indië bestemde mijnenveger. Deze mijnenveger werd 1 October van het vorig jaar op stapel gezet en is de laatste der vier mijnenvegers, die op de marinewerf te Willemsoord werden gebouwd. Te Wjjk aan Zee heeft men den strandweg bestraat. Het onbegaanbare zandpad van vroeger bi niet meer te herkennen. Cisteren had de oificieele opening van de Waterleiding plaats te Warder, welke aan gesloten is aan het Prov. Waterleidingbedrijf Noord-Holland. Het gemeentebestuur van Warder en de Dir. Prov. Waterleiding Noordholland om de versierde kraan. Met Warder zjjn alle gemeenten in Noordholland aan het net aangesloten. Door burge meester Drost van Warder werd aan de Directie van het Waterleidingbedrijf een plaquette aangeboden met het opschrift „Het groote werk Is volbracht". Na de gebruikelijke toespraken opende mej. Van Oldenborgh, dochter van de Dir. Waterlei dingbedrijf de hoofdkraan,waarmede de gemeente van leidingwater werd voorzien Thans alle gemeenten aangesloten Gistermorgen werd de waterleiding ge opend te Warder in tegenwoordigheid van den directeur en hoofdambtenaren van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Hol land. De burgemeester, de heer Drost, overhandig de den directeur, den heer Van Oldenborg. een herinneringsplaquette met inscriptie. De gemeente Warder is de laatste gemeente, die nog niet; was aangesloten in de provincie Noord-Holland bij het Waterleidingbedrijf, zoodat dus thans geheel Noord-Holland van goed drinkwaterleiding voorzien is. De direc teur, de heer Van Oldenburg, hield een ope ningsrede, waarna de kraan werd openge draaid en de gemeente Warder van drink water is voorzien. Met ingang van heden Bij Kon. besl. van den 2den April 1930 (Staatsblad no. 134) is het volgende bepaald'. Art. I. Ons besluit van 26 October 1914 (Staatsblad no. 508), houdende verbod van uitvoer van kaas, en Ons besluit van 29 October 1914 (Staatsblad no. 510), houden de verbod van uitvoer van boter, zijn in getrokken. Art. 2. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad, waarin het is geplaatst (nl. 18 April 1930). Het gezantschap te Pretoria definitief ingesteld Met ingang van 1 Mei 1930 is mr. H. A. Lorentz, thans consul-generaal te Pretoria, met den persoonlijken titel van buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister, be noemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister daar ter plaatse. In totaal duizend. Z. H. de Paus ontving gisteren in parti culiere audiëntie 700 fascistische onderwijzers uit Piemont en 300 fascistische onderwijzers uit Lombardije. B. en W. van Velsen deelen aan den raad dier gemeente mede, dat een totale opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting over het belastingjaar 1929/1930, blijkens in lichtingen van den Inspecteur der Directe Belastingen te Beverwijk, pl.m. f 872.000. sal bedragen. Geraamd was een opbrengst van f 822.000.bij een vermenigvuldigings- cijfer van 1-5. Voor 1930/31 kan op eene vermeerdering van 21/2% gerekend worden, zoodat de opbrengst voor dat jaar volgens de kohieren kan worden geraamd op pl.m. f 900000,Op de begrooting voor 193° is geraamd aan opbrengst van het kohier 193031 842.000,zoodat bij handhaving van hetzelfde vermenigvuldigingscijfer eene meerdere opbrengst is te verwachten van pl.m. t 58.000, Deze cijfers nu geven B. en W. vrijheid den raad voor te stellen, het vermenigvuldi gingscijfer met 0.10 te verlagen en voor 1930/ 31 te bepalen op 1.40. Deze verlaging be- teekent een mindere opbrengst van 1/15 van 900.000.of f 60.000, Het- Mag-dalenahufcs afgebrand Alle verpleegden gered. Hedennacht heeft een felle brand gewoed in het Magdalenahuis van de Heldringge stichten te Zetten. De brand werd veroorzaakt door zelfont branding van boenmateriaal. Door den hevigen wind werd het vuur aangewakkerd en de brand nam snel in om vang toe. Op voorbeeldige en ordelijke wijze werden vele vrouwelijke verpleegden in veiligheid gébracht. Ook het naast gelegen kinderhuis werd ontruimd. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand werden de motorspuiten van Elft ën Nijmegen gealarmeerd. De motorspuit uit Elft was spoedig ter plaatse, terwijl de. brandweer van Nijmegen iets later kwam, daar zij verdwaald was. Het geheel massief gebouwde Magdalena huis werd een laaiende vuurzee, waarvan niets viel te redden. Het kinderhuis bleef gespaard. Voor familie van verpleegden in den lande behoeft geen enkele vrees te bestaan daar geen enkele verpleegde lichamelijk letsel opliep. Zij zijn allen in de omgeving onderge bracht. De schade is zeer aanzienlijk en wordt slechts matig door vërzekering gedekt. Tijdens den brand werden reeds groote schenkingen gedaan voor den wederop bouw. De burgemeester, de directeur der Hel dringgestichten en dominéé Heldring waren bij den brand aanwezig. LISSE Uit Sagunto wordt gemeld, dat een mün- werkerstrein aldaar op een overweg een auto bus heeft verpletterd. De baanwachter en twaalf reizigers werden gedood. Zestien andere personen erden zwaar gewond. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft zich in beginsel bereid verklaard, aan het te bouwen katholieke vacantieoord „Zonne- weelde" zijn medewerking te verleenen. Het vacantieoord heeft men zich gedacht in een gezonde, prachtige streek niet ver van Amsterdam en wel in Bergen met zee en strand, met bosch en landelijk schoon; een streek vol afwisseling van natuur. Het vacantieoord zal omvatten 48 eenge zinswoningen en een hotel-restaurant met 50 logeerkamers. De bedoeling Is aan een belangrijke cate gorie van medeburgers met lage beurzen te gen redelijken prijs, in overeenstemming met hun inkomen, gelegenheid te bieden hun vacantie op alleszins waardige manier te kunnen doorbrengen. Zoo'n eengezinshuisje zal een woonkamer, vier slaapkamers, keuken enz. bevatten. De huisjes zullen in 12 blokken van 4 worden opgetrokken. Mede om moeder de vrouw van de zorgen voor het middagmaal te ontslaan, is gedacht het betrekken van het middag maal (soep, vleesch, groenten, aardappelen) a f 1.10 van het hotel voor te schrijven. Ook voor de huismoeder wordt aldus vacantie een rusttijd. De huur der geheel gemeubileerde en ge stoffeerde vriendelijk ingerichte woningen er is op gerekend dat men niets behoeft mee te brengen varieert per dag van f 1.50 in April en Mei en f 3 in Juni tot f 3.50 in JuliAugustus en f 2 in Septem ber. De pensionprijs varieert van f 2.50 tot f 2.75. Het hotel-restaurant bevat 50 kamers voor twee personen: 30 logeerkamers op de bene denverdieping en 20 op de bovenverdieping. Namens den eigenaar, den heer G. A. Broekman, werd door den architect, den heer B. Ooms, de verbouwing van het per ceel Barteljorisstraat 30, dat in den Kerst nacht van het vorig jaar geheel uitbrandde, opgedragen aan den laagsten inschrij.er, den heer B. Boerrichter, aannemer alhier, voor den som van f 12.500. In de raadsvergadering van Bloemendaal is gisteren gesproken over het niet-toelaten tot kampeeren aan het Bloemendaalsche strand door niet-ingezetenen. Te Haarlem is een 8-jarig jongetje nit een raam doodgevallen. FeUe brand in de Heldring-gestichten te Zetten. Weer geruchten over een ai. verloving Prinses Juliana. Geen staking bij Philips te Maastricht. Thans is de laatste gemeente (Wardert bi) het Prov. Waterleidingbedrijf van Noord- Holland aangesloten. Geen verlaging van interiocale telefoon tarieven. Aanval op een tol bij Vlaardingen. De dader van de te Madrid gestola meesters gearresteerd. De doodstraf in het Engelsche leger niet gehandhaafd. Barometerstand 9 uur vun.: 754, vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.34 uur. Het antwoord van Minister Ruys de Beerenbronck De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft,, op het adres der Coöpera tieve Roermondgche Eiermijn, inzake den af zet van eieren naar het buitenland, geant woord, dat door de regeering reeds de noo- dige stappen zijn gedaan, om te trachten, be hulpzaam aan den afzet van eieren naar het buitenland te zijn. De Minister merkt in zijn antwoord voorts op, dat hoewel de Duitsche Rijksdag het autonome recht op eieren heeft verhoogd, dat hooger tarief toch nog niet in werking kan treden zoolang het verdragstarief, dat in het Duitsch-Italiaanseh handelsverdrag is vastgelegd, van kracht is. De Minister zegt, dat aangenomen mag worden, dat voor 15 December as. geen wij ziging in den bestaanden toestand zal komen Na aankomst in het ziekenhuis overleden Gistermiddag half vijf was de 8-jarige Johan van Hesteren, wonende dr. Leyds. straat 23, op den zolder aan het spelen. Daarbij was hij uit het raam van het dakkapelletje gaan hangen. Hij verloor helaas zijn evenwicht en viel van een hoogte van ongeveer vier meter op straat. Zijn twee zusjes, die zeer geschrokken waren, droegen hem binnen. De ontboden dokter constateerde een hersenschudding, waarna per auto van Mathot de jongen naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht werd: Kort na aankomst is hij daar aan de gevolgen van zijn val overleden- De proefgesprekken met Zuid-Amerika zjjn Donderdag 8.15 uur begonnen met Buenos- Aires, doch moesten afgebroken worden, om dat Bandoeng niet goed was te verstaan. Bandoeng kon echter Buenos-Aires goed volgen. 11.10 uur werd begonnen met Rio de Ja neiro, wat dadelijk succes had. De telegraafdienst is momenteel bezig met proeven voor een rechtstreeksche radio-ver binding met Sjanghai. Een redacteur aangehouden De politie te Soerabaia heeft een inval ge daan in het redactiebureau van het inheem- sehe dagblad Boeara Publik" wegens het op nemen van een vertaling van een in het En- gelsch gesteld opruiend manifest, geteekend „Perhimpoe nan Indonesia", waarin ver schillende ontoelaatbare uitdrukkingen voor komen over het Nederlandsche gezag. Het onderzoek duurt voort. De aangehouden redacteur van het blad, Wani, is van Melaboneesche afkomst en lid van de P. N. I. Het zetsel, alsmede een gedeelte van dg oplaag, plus de bijbehoorende copie zijn beslag genomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1