f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- V Mil'lionnairs BUREAUXNASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN i f DINSDAG 22 APRIL 1930 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17442 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL KRACHTIGE Regeeringen Ter nagedachtenis van Z. D. H. Mgr. H. v. d, Wetering Stichting van een grafmonument Motorrijder door een autobus aangereden De duo-rijdster ongedeerd De „Graf Zeppelin" naar Londen Niet over Nederland Briefverzending met de „Graf Zeppelin" Om 'n schat van miüioenen Schatgravers te Zaandam Ernstig motor-ongeluk Ij Santpoort Wethouder Balvers te Hillegom Van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien De motorrennen te Alkmaar Een opstopping bij de ponten te Velsen Pastoor Th. J. C. Engering te Castrieum Bezoek ontvangen van Z. D. H. Mgr. Aengenent Onderscheidingen der Hongaarsche Regeering Mislukte afstandsvlucht Notariaat te Beverwijk Een nieuwe vuurpijlauto Mr. L. A. Rits f De nieuwe Aartsbisschop van Utrecht Z.Exc. Mgr. Schioppa verricht de wijding Het mengen van boter en margarine VI- Voornaamste cXieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Geweldige brand in Columbus (Ohio) 305 lijken geborgen Telefoon No. 13866 (drie IQneaJ Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct., per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct_ bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELENGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ^Sen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen f y||yy Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van 'n anderen vinger Wij lazen dezer dagen, dat Frankrijk °P dit oogenblik zijn 83ste ministerie öa den oorlog van '70 verslijt. In Duitschland is intusschen ook een lieuw ministerie opgetreden, nadat het Vorige, over een kwestie van subsidiee- Mng der werkloozenzorg, in figuurlij ken zin den nek had gebroken. Wan neer wij het aantal opeenvolgende re- Keeringen van Duitschland na den Vrede van Versailles eens optelden, dan 2ou de gemiddelde levensduur van elk dezer regeeringen al weinig langer zijn dan die in Frankrijk. Hiermee hebben we voor een groot fcedeelte van Centraal- en West-Europa den werkelijken toestand gesignaleerd. Maar die toestand beperkt zich niet tot deze twee belangrijke Staten, want 'h andere Europeesche landen is het al Geinig beter. Denk maar eens aan Po len, de Balkan-Staten en Oostenrijk! Ook in België is in het algemeen de gemiddelde regeeringsduur niet bijster !ang. We zien hierin groote nadeelen, in ■heer dan een opzicht. In de eerste plaats zullen de beste ■bannen van een land er in den regel biet voor te vinden zijn een belangrijke Positie in het zakenleven prijs te ge ven, wanneer zij het vooruitzicht heb ben, dat de ministerieele portefeuille blaar korten tijd zal worden gedragen. Ook gebeurt, het, dat men het minis ter-ambt aanvaardt, terwijl intusschen öe positie in het particuliere leven V'ordt opengehouden, wat al even on- Sewenscht is. Vervolgens spreekt het vanzelf, dat Ministers, die zoo kort een portefeuille Sullen beheeren, niet bij machte zijn, °P hun departement ordelijke toestan den zooals zij deze wenschen te schapen. Immers, de hoofdambtenaren die er lang zaten vóór de Minister kwam en er nog zullen zitten, wanneer bij reeds lang verdwenen is, denken er biet aan, de teugels uit handen te ge- Ven. En wee den Minister, die zou be proeven, daadwerkelijk te regeeren! ^en valt dus meestal van de eene amb- 'etiaren-regeering in de andere. Ook in de oogen van het publiek ver bezen dergelijke regeeringen steeds ■beer gezag. Het publiek immers weet, bat afwijzing van een of ander verlan gen geen onoverkomelijke ramp is; im kers, na verloop van korten tijd komen toch ettelijke nieuwe regeeringen, bij Vbe men zijn pogingen kan herhalen. Bovendien zullen deze regeerders er Plicht op bedacht zijn, zich tijdens hun bewind vrienden te verwerven; immers, °ver korten tijd staan zij zelf weer op straat en moeten zij opnieuw door de Gereld. Nauwelijks zijn de nieuwe be windvoerders in hun nieuwe, moeilijke °h omvangrijke taak eenigszins georiën teerd, of zij moeten reeds weer aan vertrekken denken. Van een zich dege- bjk inwerken in de hun toevertrouwde tbak is meestal niet eens sprake. Het spreekt vanzelf, dat dit alles aan ben invloed van de regeeringen in ster ke mate afbreuk doet. Dit klemt nog te *beer, omdat er in de latere jaren naast boven de regeeringen andere mach- teh zijn ontstaan, wier invloed die van beze laatste verre overtreft. Men benke maar eens aan de grootmachten bit de wereld van het (internationale) bankwezen, van de geldheerschappij in bet algemeen, van de groot-pers, van "e industrieele concerns enz. Zij zijn f'ri met al de macht, waarover zij sinds ^ar en dag beschikken, en zij zullen eï nog zijn, wanneer een reeks 'van te %rwachten opeenvolgende regeeringen ^®er reeds lang vergeten zal zijn. Zij laten zich de wetten door geen Peering voorschrijven, maar zijn kortdurend in de weer en meestal ket succes om door hun leening- klitiek de regeeringen naar hun wil te b°en buigen. Bij zaken van tariefspoli- 'kk, invoerrechten, dumping, spoorweg- kfvoer, havenuitbreiding, scheepvaart wegen enz. spelen die machthebbers kaar al te vaak een belangrijke rol, Waarbij de regeering vaak het Werktuig in hun handen is. Wil deze Jet buigen, of zich niet laten kneden was, dan is achter de coulissen maar bl te vaak reeds spoedig haar vonnis Reveid. Zoo zien we in een groot gedeelte bh Europa een dalenden invloed van 6 regeeringen en dus van het volk. rtËn nu is het merkwaardig, dat sinds b tijd, dat de groote machthebbers kt bfi; het verleden de keizers, de ko- Sen, de adel. de aristocraten uit h zadel werden gestooten, sinds den Ken kge: dat de grondwettelijke hervormin- daartegenover een vergrooting van volksinvloed hebben gebracht door ■heen en direct kiesrecht. de Jbksinvloed in meer dan één opzicht jjbetisch den kréeftengang is gegaan, democratie verliest in het algemeen die landen zienderoogen terrein. In aats van de oude potentaten zijn er (jjbwe gekomen en de eerlijkheid ge- edt te erkennen; dat deze laatsten vaak niet beter, maar wel slechter zijn dan de eersten. Waren de oude machthebbers vaak (niet altijd) menschen van fijne vor men en hooge beschaving, die er prijs op stelden, de beschermers- van 't cul tuurleven van hun volk te zijn, de nieuwe zwezen bijna voortdurend bij de macht van het geld en van het zaken doen, en al het overige is bijzaak. Wij zien dus allerwegen achteruit gang. In deze omstandigheden kan slechts dit ééne middel uitkomst bren gen: men scheppe krachtige regeerin gen, uitgaande van verheven beginse len, die geroepen zijn gedurende gerui- men tijd het regeeringskasteel te be zetten. In Nederland mogen we hier over niet al te zeer klagen, maar op den duur zou wel eens kunnen blijken, dat wij niet geheel ontsnappen aan den invloed van het voorbeeld, dat een groot gedeelte van Europa ons geeft; en daarom is een tijdige waarschuwing niet misplaatst. In de kerken en kapellen van het Aarts bisdom Utrecht, Is Zondag onder alle H.H. Missen een schrijven voorgelezen van het Metropolitaan Kapittel, waarin mededeeling werd gedaan van het voornemen tot stich ting van een grafmonument voor wijlen Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering en voor de stichting van 'n fundatie voor het lezen van H. H. Missen voor de zielerust van Mgr. Om alle geloovigen in de gelegenheid te stellen, daartoe een bijdrage te verleenen, zal a. s. Zondag in alle kerken ©en collecte met open schaal gehouden worden. Gistermiddag, omstreeks 4 uur, reed de motorrijder J. de Vr., uit Beverwijk, op den Druiehuizerkerkweg, te Velsen, in de rich ting van de pont. Op den hoek van den voormaligen Rijks straatweg, werd hij aangereden door een autobus van de Brockway Mij., die van tgenovergestelde richting kwam. Hoewei de chauffeur A. B. krachtig remde, was de botsing hevig. Het motor rijwiel werd tegen den grond geslingerd. De bestuurder bekwam een beenbreuk, terwijl de duorijdster met den schrik vrij kwam. Nadat dr. De Weerd eerste hulp had ver leend, werd De Vr. per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. Volgens verklaring van den chauffeur moest de oorzaak van dit ongeluk geweten worden aan een aarzeling van den motor rijder bij het uitwijken. Kapitein Lehmann heeft in een onderhoud medegedeeld, dat het luchtschip „Graf Zep pelin" Zaterdagavond a.s. te zeven uur zal vertrekken voor de vlucht naar Engeland. Daar de Engelsche regeering toestemming heeft verleend voor een landing te Darling ton ten Noorden van Londen, zal, wanneer de weersomstandigheden het toelaten, een tusschenlanding worden gemaakt. Dr. Ecke- ner. die terzelfder tijd uit Amerika in Lon den aankomt, zal zeer waarschijnlijk met de „Graf Zeppelin" naar Fredrichshafen te- rugkeeren. De vlucht gaat zeer waarschijn lijk niet over Nederland, doch over Bazel, Besangon en vandaar langs de luchtlijn naar Londen. Ook voor Nederland mogelijk Deze maand zal het luchtschip „Graf Zep pelin" eenige tochten boven Europa onder nemen. De gelegenheid wordt opengesteld om in Nederland ter post bezorgde niet-aan- geteekende brieven en briefkaarten voor elke gewenschte bestemming met het luchtschip te doen vervoeren, Het staat nog niet vast, waar de post zal worden afgegeven. De op deze wijze te verzenden brieven mo gen niet zwaarder zijn dan twintig gram. De afzenders moeten hun volledig adres op de stukken vermelden, die de aanwijzing moe ten dragen, „Mit Luftschiff Graf Zeppelin" en van een luchtpostetiket worden voorzien. Boven het gewone internationale port is verschuldigd een luchtrecht van f 0.55 per briefkaart en f 1.10 per brief. Dit port moet worden voldaan in Nederlandsche frankeer zegels of iuchtpostzegels- De zegels worden onbruikbaar gemaakt met een dagteekening- stempel van het kantoor van afzending. De Zaansche correspondent van het „Hbd." deelt het volgende mede: Het is geen Aprilgrap en het gebeurde ook niet in de middeleeuwen, maar heden ten dage midden in de beschaafde wereld. Uit een oud testament moet een inwoner uit Beieren op een goeden dag tot de ver rassende ontdekking' zijn gekomen, dat er gens in Holland, nader aangeduid in Zaan dam, een oud kasteel of klooster heeft ge staan en dat de laatste bewoner daar een schat zou begraven hebben van millioenen gaarde. Een helderziende dame uit Berlijn een gravin wier medewerking werd ingeroe pen, wist vrij nauwkeurig te zeggen, waar men had te graven om in het bezit van den kostbarer schat te geraken. Na eerst met burgemeester Ter Laan te hebben kennis gemaakt, verkreeg de schat graver, de heer Hans Langhirt uit Würz- burg, verlof tot het doen van opgravingen, waarbij de toezegging werd gedaan, dat de gemeente Zaandam voor de helft in de op brengst zou deelen. De helderziende dame, die den heer Lang hirt vergezelt, begon, nadat men had vast gesteld. dat de bewuste plek was te vin den ten Zuiden van de Ned, Herv. Kerk van Oost-Zaandam, welke plaats m verband met een wegdoorbraak toevallig geheel open ligt, met een wichelrc-ede de juiste plaats te zoe ken. Toen die gevonden was, werd met het graven begonnen, waarvoor twee'" Zaan- damsehe werklieden door den heer L. zijn aangenomen. Het terrein zal tot eenige meters diep. wor den uitgegraven. Reeds moesten enkele belangrijke vond sten zijn gedaan, zooals een marmeren vloer, die van een voormalige kapel zou zijn en een deel van een menschelijken schedel, die het vermoeden zouden wetti gen, dat men op den goeden weg is. De nasporingen worden voortgezet. Fen motor-riider vreeseliik verwond Op den tweeden Paaschdag, des middags omstreeks één uur, heeft op den Rijksweg HaarlemVelsen, in de nabijheid van Sant poort een ernstig motorongeluk plaats ge had. Tusschen Santpoort en Velsen, ter hoogte van den driesprong, waar de oude Rijks straatweg met den nieuwen asphaltweg samenloopt, reed op genoemd tijdstip de 48-jarige Van A., uit Amstelveen, op zijn motor in de richting van Velsen. Van den ouden Rijksweg naderde een autobus. Motor en autobus ontmoetten elkaar bij het kruispunt. De heer Van A., die met zeer groote snelheid reed, wilde blijkbaar uitwijken, doch verloor daarbij de macht over zijn 'stuur. Hij reed tegen den berm van den weg, waar de motor eenige malen over den kop sloeg. De berijder werd er af geslingerd en bleef zwaar gewond liggen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. De Groot uit Santpoort en dr. De Weerd uit Velsen, waren spoedig ter plaatse en verleenden voorloopige hulp. Met den ziekenauto van Van Gameren, uit Velsen, werd de man, die vreeselljk ge wond bleek te zijn en zeer veel pijn leed, naar het St. Antoniusziekenhuis te IJmui- den-Oost overgebracht. Hier constateerde men, dat de man, be halve een hersenschudding, een sleutel beenbreuk had bekomen en een verbrijzelde linkerarm. Voorts was zijn rechterarm ge broken en bleek hij nog een gecompliceer de breuk te hebben aan het reehter-onder. been. Bovendien had hij verschillende vleesch- wonden opgeloopen. Hij was bij het volle bewustzijn. Gisteravond was zijn toestand zeer ern stig. De heer J. H. M. Balvers, wethouder en loco-burgemeester der gemeente Hillegom. is gisteren van de H. H. Sacramenten der Ster venden voorzien. Het is een gewoon verschijnsel, dat het verkeer van auto's en vooral van motorfiet sen, op den Rijksweg HaarlemAlkmaar het hoogte-punt bereikt, wanneer er motorren nen in Alkmaar worden gehouden. De bewo ners van dien Rijksweg zijn °P zulke dagen heei wat gewend. Gisteren hadden er wederom motorrennen plaats. Reeds in den loop van den morgen begon het geknal en gedaver van deze af- stand-verslinders, doch doch de race naar het benzine-festyn in Alkmaar gaat in den voormiddag nog geleidelijk. De terugtocht in den namiddag echter, had „en masse" plaats. Het verkeer was toen van een omvang, als nog niet is voor gekomen. Bij Beverwijk en Castrieum stonden reek sen toeschouwers deze motor- en snelheids parade gade te slaan. Waar de Rijksweg met een bocht in de betrekkelijk smalle ..Schans te Beverwijk uitmondt stonden Beverwijksche politie agenten opgesteld, om de rijders, die wat al te veel haast aan den dag' legden, tot kalmte te manen. Te Velsen konden de twee groote ponten den stroom niet tijdig verwerken. De file wachtende auto's werd steeds langer en ein digde tenslotte pas bij de Melklaan te Vel senNoord. Het duurde geruimen tijd voor aleer het verkeer weer eenigszins normaal was. Armoe is nu wel geen schande, Ook," wanneer men zelfs geen dak heeft; 't Staat toch echter buiten twijfel, Datbezit van geld gemak geeft. Maar gelukkig'! Hij, die niets heeft. Kan zich nu voorloopig troosten. Met een zeer verblijdend uitzicht, Want het daghet in den Oosten! Ja, het daghet! aan de Kimme Wordt een goudstuk opgeheven! Dat dit in mijn zak terecht komt, Hoop ik nog eens te beleven. De vermogensstatistieken Zijn bijzonder optimistisch! En nog schooner: de getallen Zijn op dit punt realistisch. Want het aantal millionnairs toch, Stijgt voortdurend! is 't niet prachtig? En 't bedroeg het vorig jaar reeds, In ons land, twaalf honderd tachtig! Mooi zoo. laat dit aantal stijgen; Dat er dagelijks een bij komt! Want, dan moet het toch gebeuren, Dat de beurt aan u of mij komt! MARTIN BERDEN. De toestand van pastoor Engering te Cas trieum, die op Witten Donderdag van de laatste H.H. Sacramenten werd voorzien, is langzaam achteruitgaande. Vrijdag kwam Z. D. E. Mgr. Aengenent, Bisschop vair Haarlem, den zieke bezoeken. Mgr. Aengenent is met pastoor Engering samen kapelaan geweest te Roslofarendsveen alwaar Mgr. na zijn priesterwijding werd be noemd en waar pastoor Engering toen oudste kapelaan wa.s. Dankbaarheid jegens-het Hongaarsche Kindercomité Op verzoek van den Hongaarschen ge zant te 's-Gravenhage. Z. E. Török de Bela is dezer dagen de secretaris van het Hon gaarsche Kindercomité, de heer Jos. Krah, door z. E. in audiëntie ontvangen. Namens de Hongaarsche regeering heeft Z. E. het Kindercomité dank gebracht voor alles, wat in Nederland gedaan is voor de arme nood lijdende Hongaarsche kinderen. De gezant wensehte het comité geluk met haar vrucht baren arbeid en stelde er hoogen prijs op de volgende door den Hongaarschen minister president verleende onderscheidingen van het Hongaarsche „Crux Rubriea" te kun nen uitreiken: Kruis van Verdienste: Jos. Krah, Amster dam, chr. van der Bilt (Haarlem), F. G. Schimmel (Velp), W. Welsing (Vinkeveen). Medaille d' Honneur: Mevr. M. Krah— Heffen, mevr. A. Bangert, mevr. A. Vrede- voort (Amsterdam), mevr. M. Wagemans (Maastricht), Mevr. A. JurgensBerehem, F. Bertrams (Roermond) en de neeren G. N. Olsthoorn, A. Ratte, J. Knippenberg, H. Wennen, A. Postma, H, Snijdewind (Am sterdam), G Verbiest (Tilburg) J. Leisink (Enschede), W. Westerman (Sneek), B. Plegt (Oldenzaal). P. Maas (Rotterdam), G. B. Pieper (Glanenberg), P. van Doornik (Alkmaar), R van der Heyden (Den Haag). Bij den secretaris van het Comité is tele grafisch bericht ontvangen, dat het Kruis van Verdienste alsnog is verleend aan de heeren p. de Roos en J. Kuilman, beiden te Amsterdam. De Engelsche vlieger Parkinson, die Maan. dagmorgen te Groydon was opgestegen voor een lang.* afstandsvlucht naar Australië heeft met zijn machine bij Poix aan de Somme, een ongeluk gehad. Door den dichten mist kwam hij in aan raking niet een boomkruin, waardoor de machine over den kop sloeg en in brand geraakte. Parkinson kon zich, behoudens een kleine brandwonde, in veiligheid brengen. Hij heeft zich naar Parijs begeven. De machine is volkomen uitgebrand. Men schrijft ons: Dezer dagen is door overlijden een/ der notarieele standplaatsen te Beverwijk open gevallen. Aldaar waren steeds twee Protes- tantsche notarissen gevestigd, hoewel 4078 van de 7721 ingezetenen dier gemeente, d.i. 52.84 pCt. der bevolking R. K. is. In Wijk aan Zee en Duin, dat geheel op Beverwijk is aangewezen, zijn 2351 ingezetenen R. K. (60.26 pCt.), terwijl in het nabijgelegen Heemskerk 3002 van de 3711 ingezetenen (80.89 pCt.) R. K. zijn. Bovendien wonen r.og 1767 katholieken in het aan Beverwijk grenzende Assendelft (42.91 pCt.). De verhoudingen in het geheele Arrondis sement Haarlem nagaande, kan worden vastgesteld, dat in dit ressort 32.37 pCt. der bevolking R. K. is. Onder de 38 daar geves tigd'e notarissen vindt men tot heden slechts 6 katholieken. De hier gemelde bevolkingscijfers zijn ont leend aan de uitkomsten der volkstelling van 1S20. Het bovenstaande moge voor vele R. K. candidaten aanleiding zijn om te sollicitee- ren naar het vacante notariaat te Beverwijk. Vulling met vloeibare zuurstof De auto-renner Matt Valier hefet naar Wolff meldt, op het vliegterrein Kesselho- ven. dat door de autoriteiten ter beschikking was gesteld, twee zeer geslaagde proeven genomen met een door hem met behulp van den bekenden deskundige op het gebied van vloeibare gassen dr. Heilandt, geconstrueer- den nieuwen vuurpijlauto. De weinige toeschouwers, die uitgenoodigd waren, toonden zich niet weinig verbaasd toen het toestel in plaats van met brandstof met vloeibare zuurstof, die in tanks aange voerd werd, gevuld werd en na een kalmen start uitmuntend bestuurbaar bleek. De vloeibare zuurstof wordt in bepaalde verhoudingen die nog het geheim van de uitvinders zijn met ruwe olie gemengd en dit mengsel komt tot volkomen verbranding, warabij rook noch gassen of schadelijke dampen tot ontwikkeling komen en de uit de pijp uitschietende steekvlam slechts een lengte bereikte van 3 tot 4 decimeter. Omdat het brandbare mengsel pas in den carburator van den motor zelf gevormd wordt, is ieder ontploffingsgevaar volgens dr. Heilandt uitgesloten. De proeven worden met de feestdagen op uitgebreider schaal herhaald in de omgeving van Britz. Te 's-Hertogenbosch is, bijna 80 jaar oud, overleden mr. L. A. Rits, advocaat-procu reur en officier in de orde van Oranje Nassau. Naar wij vernemen, zal de nieuwe Aarts bisschop van Utrecht. Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, door Z. Exc. Mgr. L. Schioppa ge consacreerd worden. De dag der wijding is nog niet definitief bepaald en ook de assi stenten bij de bisschopswijding zijn nog niet aangewezen. Een verbod gevraagd De Algemeens Nederlandsche Zuivelbond (F.N.Z; heeft zich met een adres tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gericht, waarin dringend ver zocht wordt, zoodanige maatregelen te ne men, dat er een eind komt aan de moge lijkheid om boter en margarine te mengen en dit mengproduct als melange in den han del te brengen. Adressant grondt zijn verzoek o.a. op het feit dat de melanges, die vaak onder een verpakking, die gelijkt op boter en onder allerlei schoon klinkende namen in den handel gebracht worden, zich gemakkelijk leenen om het publiek in den waan te bren-en dat het boter koopt, terwijl het in werkelijkheid te doen heeft met een product dat voor minstens 85 pet. uit mar garine bestaat. Hoe druk het, 2de Paaschdag in de hollen streek was. Een kijkje te Hillegom. Pater A. H. J. Frankenmdlen O.F.M. 1Z14 jaar kapelaan der St. Antoniusparochie te Haarlem. De offieieele viering. Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen zal door Z. Exc. Mgr. L. Schioppa geconsacreerd wor den. De dag der wijding is nog niet bepaald. Ernstig verkeersongeval bij Santpoort. De S.D.A.P. heeft te Groningen haar Paasch-Congres gehouden. In de verwarmingsindustrie is overeen stemming bereikt, zoodat in deze industrie geen staking zal uitbreken. Bij de troebelen te Chittagong zijn reed» 9 dooden gevallen. Geweldige brand in een tuchthuis in Co lumbus. Brutale roofoverval te Altendorf. Chineesehe stad overvallen. 200 inwoner* gedood. Bloedige botsingen te Leipzig. Onderscheidingen der Hongaarsche regee ring. Bij een tocht naar Engeland zal de „Graf Zeppelin" niet over Nederland komen. De actie van Gandhi voortzetting der burgerlijke ongehoorzaamheid. 110 lijken geborgen bij den kerkbrand in Roemenië. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit, Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.40 uur. Hoogste stand 762.3 te Zürich Laagste stand 748.4 te Lerwick. Verwachting: Zwakke, later toenemende Zuidelijke tot Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt. Aanvankelijk weinig of geen regen. Zachter overdag. In een tuchthuis van Columbus (Ohio) is een geweldige brand uitgebroken. (VJD.) Thans is gebleken, dat in de gevangenis van Columbus in den Staat Ohio twee bran den hebben gewoed. De tweede brand is door de gevangenen, die door de ramp van den. eersten brand in groote opwinding waren geraakt, gesticht in de wolspinnerij van de gevangenis. Eerst te ruim 11 uur slaagde men erin dit vuur te blusschen. Op de binnenplaats der gevangenis stonden 2000 gevangenen dicht opeen. De toestand is nog steeds gevaarlijk, omdat de opgewonden gevangenen pogingen doen om uit te breken. Alle beschikbare troepen en een groote politie-macht zijn in de nabijheid van de gevangenis geconcen treerd. Het tooneel van de ramp biedt een triesten aanblik in het licht van de talrijke fakkels, die het terrein verlichten. Alle lichtleidingen zijn door het vuur ver nield, waardoor het gevaar van een even- tueelen opstand der gevangenen nog meer gevreesd wordt. Het blusschingswerk ondervond dan ook groote moeilijkheden, mede doordat de ge vangenen verschillende aanvallen trachtten te doen op de brandweer. Reuter seint nader: Bij den brand in de gevangenis hebben zich de verschrikkelijkste tooneelen afge speeld, voordat de deuren der cellen konden worden geopend, en ongeveer vijfhonderd overlevenden op de binnenplaats konden ontsnappen. Het hospitaal is gevuld niet de slacht offers, en verscheidene gewonden konden wegens plaatsgebrek niet worden opgeno men. De gevangenen hebben geen pogingen ge daan om te ontsnappen en een groot aantal heeft de wachters en brandweerlieden ge holpen het vuur te bestrijden en de dooden en stervenden, welke nog in de gevangenis waren, uit de vlammen te redden. Om kwart voor negen gisteravond waren 305 lijken geborgen. Het vuur woedt steeds voort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1