f 3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- OP WEG NAAR CARTHAGO BUREAUXNASSAULAAN49 ADVERTENTIEN 35 ci. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen 11 DONDERDAG 24 APRIL 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17444 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, 0ESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Lan&s Italië heen OP AUGUSTINUS' REISROUTE Een aanval in den rug ONDER POLITIEBESCHERMING Twee millioen menschen verhongerd Hulp-expeditie uitgerust Het Kabinet-Brüning De rechtsche zender te Huizen De capaciteit zal 100 maal zoo groot worden Mast van een zeilboot op zee gebroken De opvarenden gered De Herstelbank De opening van de'nieuwe sluis te IJmuiden V erschrikkelijke toestanden in China Verkoop van vrouwen en meisjes Kannibalisme Het drama in de Faber van Riemsdijkstraat De dader nog steeds voortvluchtig De schatgravers te Zaandam De „helderziende" juffrouw Voornaamste qKieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De onlusten in Calcutta Vele dooden en gewonden Telefoon No. 13866 (drie lijnen. Postrekening Na 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 35 ct.; per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct_ bij voonntbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN tussehen don tritst 60 et. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 'egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'a anderen vinger Tc Was vroeg opgestaan. Om Ostia te kunnen zien. Trouwens, kan men zich wel iets heerlij kers denken, dan een vroegen eersten morgen boven op het sloependek van een comfor tabele boot, die langs de violette kusten van Italië de spiegelende Thyreensche Zee doorklieft? Niets dan die diep-azure water vlakte, met een rechte streep schuimend Wit kielzog' onder den blauwen hemel. Hier an daar een enkel driehoekig, hagelwit Zeil; als om dat mooie blauw nog beter te doen uitkomen en dan in de opkomende Italiaansche zon Den vorigen avond waren wij Corsica al voorbij gevaren; en toen we van tafel kwa men, rakelings langs het lichtende eiland Elba. Nu leek het wel, of we een kalm meer overstaken, waarop hier en daar een visscher zijn aloud, eerzaam handwerk be trachtte: God zegene de netten! O, die kusten van Latium! De mond van den Tiber Nu hier eens mijmeren. Met m'n Zeisskijker kan ik wel, dunkt me, de kruinen (als parapluien) dei- slanke pijnboomen van de Via Ostiense zien. Dat daar, dat moét ongetwijfeld Ostia-Mare zijn! De nieuwste Romeinsche badplaats, nog in wording, hoewel reeds door een electrische tram met de Eeuwige Stad verbonden. En daar, tussehen die mo derne opgravingen, daar heeft eens de kerk gestaan, waarin tot in het midden van de XVe eeuw het stoffelijk overschot van Sinte Monica werd bewaard. Die immers te Ostia gestorven is, anno 387 Dit schip gaat naar Afrika. Was Monica toen óók niet op weg, met haren bekeerden en gedoopten zoon Augus- tinus, naar datzelfde Carthago waarheen wij nu gaan? Daar, bij dat bekende ven ster, moet de extatische samenspraak heb ben plaats gehad tucoohon--Moaiea en haar- zoon.. „Daar in Ostia, aan den Tiber; waar wü, verwijderd van de menigte, na de moeilijk heden van een lange reis, ons gereed maak ten om scheep te gaan," schreef Augusti- hus in zijn Belijdenissen. En eenige dagen later, al stervende, had ze uitgeroepen: „Gij zult hier uw moeder bijzetten Daar, in Ostia, heeft Monica eeuwenlang gerust; totdat in de nog nieuwe San Agis- tino te Rome haar een zeldzaam praalgraf Werd bereid. En slechts een jaar na haar dood kon haar zoon een schip vinden om hem en de zijnen naar Carthago terug te brengen. Augustinus terug naar Afrika Vier jaren was 't geleden, dat Augusti- hus dezelfde reis, in omgekeerde richting, maakte. Zooals wij die nu maken op de ■■Patria". En we lezen mijmerende daar over: „De overtocht was mooi. Men voel de nauwelijks de bewegingen van het schip. Dit is een periode van kalm weer op de Middellandsche Zee. Nooit is die tooverach- Mger, dan tijdens deze maanden. De hemel, met zijn teer blauwe tinten, vloeit dan in een met de geheel-blanke zee, eindeloos als een uitgespreid tafellaken van moiré-zijde Zonder plooi en even soepel; waarover ge omberde rillingen glijden en een rosse gloed met oranje weerschijn, wanneer de zon pas is opgegaan. Nergens eenige bepaalde vorm. Slechts de afstraling eener wonderlijke lie felijkheid, paarlemoeren nevelen, de zoetig heid van het azuur tot in 't oneindige „Goed geslapen?' vraagt iemand. Aha, mijn nieuwe Poolsche vriend. Gisteren hebben we kennis gemaakt. Hij is een jong dichter, die naam maakt; uit Philadelphia, Edmond Kowalewski; die Van de Kerk losraakte en afdreef in religio siteitDaar spraken we gisteren over, eh als vanzelf over Sint Augustinus, héél halmpjes. Hij had voor priester gestudeerd kreeg ongenoegen met ,,'n paar hoogmoe dige professoren" op 't seminarieEn kwam toen terecht in een „ethische bewe' Sing", voornamelijk van jonge Polen en Öuitschers, daarginder. Of hij ooit een leven van Augustinus gelezen had, vroeg ik hem. Neen: saaie kost was niets voor Zijn artistiek temperament! Dat hadden ze ih het seminarie wel ervaren 'k Gaf hem „St. Augustin". 't Fransche boek van Bertrand.... En daarover begon hij dezen morgen, di rect. Hij had er wat in gebladerd. Want "Wis men je een heiligenleven m de handen duwt, moet je, als modern poëet, met de diterste omzichtigheid te werk gaan. Eerst eens snuffelen „Heb je dat hoofdstuk gelezen, waarover Ik sprak?" vroeg ih zoo terloops. Ja. Tot half één 's nachts was hij, in 2Ün kooi, er geboeid door gewordenKon *k hem misschien aan de Belijdenissen hei- Pen? „Helaas," zei ik; „Engelsche of Fransche ponfessiones heb ik niet bij me. Wij zijn dhuiers op weg naar Afrika, waar alle over- dollige bagage 'n groot ongemak wordt. Jij zuit de reis voortzetten naar Amerika en Ik trek dan het Land van Sint Augustinus binnen...." „De scheeps-boekerij houdt er óók al geen Belijdenissen op na." lachte hij. Toch begreep ik aanstonds, dat hij aan boord van een moderne Fransche stoomboot onbedacht er naar gevraagd had. Dat was, op zich zelf, al héél wat; want er worden daar aan boord meer cocktails en lichte mode-novelles verorberd. „Wil ik je bij mijn terugkomst in Holland er een naar Philadelphia sturen?" vroeg ik. Maar hij: „Zóó lang wil ik niet wachten, dank u. In New-York zal m'n eerste bezoek een boekwmkel gelden, om er méér omtrent Augustinus op te doen Meteen ging de gong. „Breakfast!" juichte hij. Waarom ik dit banaal gesprek ver meld?Omdat het lieusch wel een beetje typeerend is voor het cosmopolitisch milieu van de „Patria"; en óók wel voor alle plei- zierbooten, die nu vol Amerikanen en zelfs Franschen en Engelschen, diverse kusten der Middellandsche Zee met „excursies" en „tourings-parties" onveilig maken. En ty peerend is het trouwens óók wel voor onze al te zelfbewuste tijdgenooten; vooral dan voor de Jongeren, hetzij al of niet „slacht offers" van ..hoogmoedige professoren".... II. Napels, Stad van contrasten! De volkrijkste van Italië en na Genua de grootste havenstad. Als 'n ontzaglijk stee- nen amphitheater, bont van allerlei stoffige pastelkleuren, rond de mooiste baai ter wereld opklimmende, bezaaid met onverge lijkelijke parelen van eilanden en rotsach tige, maar liefelijke kapen; met den witbe- pluimden Vesuvius in den wazigen achter grond. En daaromheen: Pompei en Hercu- lanum. Een lawaaierige, snaterende, uit bundige stad; zorgeloos en wulpsch en veil Rrppfl en monumentaal zijn, er nu wel fie nieuwe hoofdstraten, vol fraaie, dure win kels; met hun prachtige pleinen en indruk wekkende regeeringsgebouwen. Maar de tal- looze hooge zijstraten zijn er nog ergerlijk nauw, vunzig en kwalijk riekend. Met hun zwaar-massieve huurkazernes stikvol men- schen: ook hoogst onhygiënisch, om aan niets anders nog te denken. Over die onef fen spleet-straatjes van zeven en acht ver diepingen heen hangen luchtig te slierten ontelbare waschlijnen, vol kleur, gore on derbroeken en bontverstelde fladderende hemden of rokken. Beneden krioelt het let terlijk van sjofel-gekleede kinderen, wier barokke engelenkopjes de smoezeligheid heb ben van menig verweerd schilderij uit Ita liaansche dorpskerken. Schel-disputeerende sjacheraars en leurders, die een zwaarbela den muilezel voortdrijven met totaal on orthodoxe aanroepingen, verhoogen nog het levendige kleurenbeeld ende scherpe geuren! Maar dien Zondag waren de kerken van Napels vol. In een bedehuis van Don Bosco, in 'n zijstraat, zag ik een eerbiedig zittende kerkmenigte in stille aanbidding voor een uitgesteld Allerheiligste, terwijl verschei dene priesters in de geheel open biechtstoe len soms nog al gesticuleerende biechte lingen aanhoorden. Toen ik in den Dom naar een doop gekeken had, kwam na afloop der plechtigheid, boven op een soort podium, naast de doopvont, de moeder plotseling op mij af, om me het schranderkijkende kind (al acht maanden oud) in al zijn intimiteit te toonen. Waar na ze als 't ware mijn hooge goedkeuring vroeg met een uitlokkend: „Bene?" Terwijl tegelijk een zusje om „la mancia" ('n fooi!) kwam vragen. Ah,.ah, Napoli, ge verandert toch nooit! 't Is er altijd feest, in Napels. Van 't begin der lente, ongeacht de groote Vasten, tot laat in het najaar volgen er de festa degli rioni (feesten der buurten) elkander op. Allereerst hebben er processies plaats; iets zóó bonts en toch weer zóó mooi kmderiijk- geloovig, dat wij, nuchtere Noordelingen, ons de oogen uitkeken. Daarna komen de volksspelen; er staan nog weer de ouder- wetsche draaimolens en schiettenten en des avonds worden er vuurwerken afgestoken, soms héél kostbare. Muziekgezelschappen van al de buurten uit de omgeving komen beurtelings blazen; soms zingen er zelfs „al fresco" artisten van naam, staande op een tafeltje uit de naastbij zijnde trattoria ge leend. En de wonderlijke Napolitaansche meisjes dansen er „als nergens ter wereld". Tenminste, zóó vertelde mij een opgeto gen feesteling met veel gebaren O, dit is wel het meest sprekende tempe rament van de Latijnsche volken rond de Middellandsche Zee. Op Witten Donderdag en Goeden Vrijdag schuifelt er steeds een enorme menigte door de Via Roma, kerken bezoekende; dan wordt alle verkeer per rij tuig stopgezet. Dat noemen ze hun „Strus- cio", het ruischen en schuifelen van de zij den japonnen der Schoonen van Napels! Voor welke gelegenheid de etalages der grootste modemagazijnen al weken van tc voren hun nieuwste collecties ten toon spreiden. En die Schoonen, ze kunnen niet eens tot Paaschzaterdag wachten, ze zijn niet heelemaal liturgisch-gestemd in hun voorbarige Paasch-vreugde. Alléén willen ze maar op die hooge dagen in hun allerbeste kleeren bij de verhevenste plechtigheden van de Kerk tegenwoordig zijn, zoowel de mannen als de vrouwen. Laat ons dat goed begrijpen! Vaarwel, Napoli. Sicilië roept ons F. J. W. Onder bovenstaanden titel schrijft de „Volkskrant": Stel u eens een oogenblik voor, lezer: t onmogelijkste, 't ondenkbaars te, n.l. dat onze Verbondsvoorzitter in „Het Volk", het orgaan van een onzer twee pyramidale tegen standers, het socialisme (het liberalisme is de tweede) op uitnoodiging van de redactie van genoemd blad in dat blad (gaarne nog wel) een artikel schreef en daarin vertelde met heel veel omhaal van woorden: „ik beschouw het als een groot voor recht te bahooren tot de R.K, Staatspartij." Maar.... „Van onze Kamerclub is kwalitatief Onlangs werd in Bazel op initiatief van een aantal communisten een tooneelstuk op gevoerd, geriteld: „Cyankali", waarvan de strekking was: brutale propaganda voor den abortus provocatus. Tijdens een der grofste tooneelen stond een gedeelte van het publiek, hoofdzakelijk be- staande uit ontwikkelde Katholieken, op, om tegen deze ergerlijke schaamteloosheid té protesteeren. Het gevolg hiervan was, dat de voorstelling moest worden onderbroken, maar ten slotte won het dat gedeelte van het publiek, dat het niet zoo nauw nam. Den volgenden dag werd het stuk opnieuw opgevoerd, maar thans onder bescherming der politie Ziehier nu een echt kenmerk van onzen tijd. Wanneer de practfjk van het bolsjewisme ons nadert, met al zijn ellende van velerlei aard, dan roept heel het liberalisme en al wat neutraal heet ach en wee en loopt te hoop tegen zooveel boosaardigheid. Dan is het lieve vaderland in last! Maar wanneer sinds jaar en dag' alletheorieën van het bolsjewisme op het tooneel en in bioscoop en boek en radio worden gepredikt, wanneer het zaad der meest onheilvolle theorieën met handenvol onder het volk wordt uitgezaaid, dan mag men daar geen vinger tegen ver roeren, dan moet men dat maar onbeperkt zijn gang laten gaan! Wij, die hiertegen bezwaar maken, zijn de dompers; zij, die dat alles in naam der vrijheid tolereeren, zijn de verlichten! Voor ons is echter niet het gevaar hierin gelegen, dat er in het Oosten van Europa een bolsjewistische staatsgemeenschap be staat, maar wel in het feit, dat door tooneel, bioscoop, literatuur, kunst en radio door gansch Europa voor dit bolsjewisme propa ganda mag worden gemaakt. Voor ons ligt het gevaar hierin, dat duizen den toonaangevende mannen van geen toe zicht willen weten en honderd excuses bü de hand hebben om aan de tijdige bestrijding van het bolsjewisme, geen deel te nemen. Voor ons is het bezwaar ook hierin ge legen, dat desnoods de politie gereed staat, om de verbreiding der bolsjewistische theo rieën te doen slagen Vólgens een bericht in de „Vossische Zel- tung" komen uit de hoofdstad der provincie Sjansi berichten over den aldaar heerschenden hongersnood, welke alle tot dusver bekende verre overtreft. Van een bevolking van 6 mil lioen menschen zouden 2 millioen aan hon- Wsnood ziin omgekomen. Zelfs op de stra- ten liggen de lijken De hulpmaatregelen der Chineesohe overheid en der buitenlandsche organisaties zijn zonder uitwerking gebleven. Vanuit Sjanghai worden thans uitgebreide maatregelen ondernomen om hulp te bren gen. Een Amerikaansche dame, miss Anna Stys, heeft met een New-Yorksche een wedden schap aangegaan, dat zü by haar verblijf op Java bij één gang twintig kellners noodig zou hebben. Zij de weddenschap, want zQ bestelde een rijstschotel, die door twintig bedienden -Nigediend werd niet gemaakt wat, bij een zóó rijk voor zien volksdeel als het katholieke, in onzen tijd mogelijk is." „Het optreden van dr. Nolens in den mooi samengestelden Partijraad werd een groote teleurstelling." „De inhoud van Ruys d'e Beerenbrouck als politicus was niet belangrijk genoeg" (om dit of dat). Wat zoudt ge zeggen van den schrijver, die zóó deed, die dus in het huis van den vijand de eigen paitij bekladde, die zijn partij dus in den rug aanviel? Wat zoudt ge met geheel katholiek Nederland van hem zeggen? En wat al hield ge nog zooveel van hem met hem doen? Uw antwoord stormt ons in gedachten reeds tegen. Welnu wat we u in gedachten eens even deden veronderstellen bij iemand om wien we ons allen scharen dat deed deze week in twee artikelen de katholieke hoog leeraar uit Delft, prof. dr. J. A. Veraart in het. liberale Handelsblad. Rijksminister Treviranus aan het woord Rijksminister Treviranus heeft heden in een groote vergadering het woord gevoerd over het Kabinet-Brüning. Hij gaf een over zicht van het ontstaan van het nieuwe Ka binet onder den druk van den bekenden noodtoestand van 's lands financiën. Na de politieke vérhoudingen en inzonder heid die tussehen de sociaal-democratie en de andere partijen geschetst te hebben, be sprak spreker de taak die de Rijksregeering zich gesteld heeft. De hulp, welke aan het Oosten geboden wordt, neemt hieronder een belangrijke plaats in. Ook het Westen zal zonder systematische hulp aan de noodlij dende industrieën niet kunnen bestaan. Wat in jaren te niet is gedaan, kan niet in en kele maanden opgebouwd worden. De Rijksregeering zal op zijn minst geno men een vijf-jarenplan moeten overwegen teneinde voorbarige illusies en stelsellooze verkwisting van Rijksgelden te vermijden. Zonder den arbeid van de geheele bevol king zal het werk niet gelukken. Naar wij vernemen heeft het Directorium van de Naamlooze Vennootschap: De Neder- landsche Draadlooze Omroep, welke den rechtschen radio-zender te Huizen exploi teert, in principe besloten over te gaan tot aanzienlijke verbetering en uitbreiding van dit station. De masten zullen aanmerkelijk worden verhoogd en door verbetering der modulatie en bijvoeging van nieuwe lampen, zal de capaciteit worden opgevoerd. Als re sultaat daarvan zal volgens technici de sterkte ongeveer honderd maal zoo groot kunnen worden. Mocht door den Minister van Waterstaat ook in de toekomst ruiling van golflengten worden bevolen, dan zal tevens een installa tie worden aangebracht voor het zenden op de golf van 298 M., zoodat dan het ruilen van stations tot het verleden zal behooren. Met de werkzaamheden zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. Gisterenmiddag kreeg de leider van de Noordwijksche reddingsbrigade, Jan van Kan, bericht dat er bü paal vijf ten noorden van het dorp een omgeslagen zeilboot ronddreef, waarop zich drie personen zouden bevinden. Onmiddellijk trok de reddingsbrigade er met een vlet bü kalme zee op uit. Een Katwijksche motorschokker, dien men onderweg tegen kwam, sleepte de vlet naar de plaats des on- heils. De schipbreukelingen werden echter pas gevonden ter hoogte van paal acht. Een tweetal Noordwijkers, de gebroeders Bedyn en de Leidenaar Van den Berg, dreven daar hulpeloos rond door dat de mast van hun scheepje was gebroken. De vrü sterke Oos tenwind had de schipbreukelingen een heel eind de zee ingedreven, toen ze door Jan van Kan werden opgepikt. Nederland bü het emissie-werk betrokken Gistermorgen kwam de Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen te 11 uur bijeen, hoewel was aangekondigd, dat de zitting te 9 uur zou beginnen. De ver schillende vertegenwoordigers waren echter door allerlei werkzaamheden niet eerder in staat, hun hotels te verlaten. De besprekingen over technische bank- kwesties werden voortgezet. In verband met het besluit van eergisteren, om nog drie an dere circulatie-banken, n.l. de Zweedsche Bank, de Zwitsersche Nationale Bank en de Nederlandsche Bank, bü het emissiewerk te betrekken, zal de Raad van Beheer met nog eenige leden, als vertegenwoordigers dier banken, worden uitgebreid, en zullen deze nieuwe leden worden benoemd. Omtrent den hongersnood in de provincie Sjansi, waarbij riiim 2 millioen menschen om het leven zijn gekomen, bericht de secre taris van de Internationale Commissie voor hulpverleening bij hongersnood, dat de voor uitzichten voor den voorjaarsoogst weliswaar gunstig zijn, doch dat slechts een vüfde deel van den beschikbaren grond bewerkt kan worden. Ten gevolge van den hongersnood zouden vrouwen en meisjes in grooten ge tale naar andere gebieden zün verkocht. In een mededeeling van een missionaris wordt gemeld, dat zich talrijke gevallen van kannibalisme voordeden. In vele gevallen werden menschen, die den hongerdood nabü waren, door hun hongerige omgeving gedood, om als voedsel te dienen. De Hooge Raad zal 12 Mei a.s. behandelen het cassatieberoep van den 43-jarigen markt koopman uit Den Haag, die door het Haag- sche gerechtshof wegens doodslag op zijn vrouw, gepleegd in den avond van 30 Mei van bet vorig jaar in hun woning aan de Faber van Riemsdijkstraat, is veroordeeld tot vüf jaar gevangenisstraf. De Haagsche rechtbank had hem in eerste instantie wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden. De veroordeelde is nog steeds voortvluchtig. De A.V.R.O. zendt de plechtigheid uit De opening van de nieuwe sluis te IJmui den op a.s. Dinsdag, zal door de A.V.R.O. uitgezonden worden. De vaargeul van de tweede doorvaart Naar we vernemen, bestaat het plan, de vaargeul van de tweede doorvaart naar zee te IJmuiden, welke haar weg vindt van het buitentoeleidmgskanaal van de Noorder- sluis benoorden het fort, in verband met de opening van deze sluis op 29 April a.s. tü- delijk op zulk een diepte te brengen, dat het nieuwe motorschip „Johan van Olden- barneveldt" op dien datum voor het eerst langs deze nieuwe doorvaart zeewaarts zal kunnen gaan. Het definitief in gebruik nemen van dezen zeeweg zal eerst over eenige maanden kunnen plaats vinden. Woensdagmorgen is het werk van opgra vingen krachtig ter hand genomen, na de voorloopige onderzoekingendie genomen waren op aanwijzing van de „helderziende" Fraulein Sylvia uit Berlijn. De Beiersche schatgraver heeft thans 15 arbeiders uit Zaandam aangenomen tegen een vergoeding van 70 cent per uur, die op verschülende plaatsen loopgraven maken, welke tot drie Meter moeten worden uitge graven. Op sommige plaatsen is men reeds tot 2 Meter diepte gekomen, zonder dat evenwel nog iets büzonders is ontdekt of schatten zün gevonden. Men beschouwt het echter, als een moedgevende omstandigheid dat op 2 Meter diepte nog geen water wordt aangetroffen, wat overigens in Zaandam niet voorkomt. De helderziende dame is inmiddels naar Berlijn teruggekeerd, doch volgt in den geest de werkzaamheden. Dinsdag nog heeft zü geschreven, dat met de werkzaamheden moest worden doorge gaan. Zü stelt bijzonder veel belang in de zaak, niet zooals zij zegt om de mogehjk gunstige geldelüke uitkomsten, maar omdat daardoor zou worden aangetoond, dat zü wel degelijk een goeden kijk op dergelüke dingen beeft. Doodelijk motorongeluk te Heiloo. Dr. B. C. J. Loder zal in het najaar ont slag' nemen als Ud van het Permanente Hot van Internationale Justitie. De ontploffing in een aardappelmeelfa briek te Ommelanderwijk (Gr.). Geen over treding der Hinderwet. Belangrijke versterking van den recht schen zender te Huizen. De Zeereerw. Pater Dr. Jos. Drehmanns CssR, secretaris van Z.Em. Kardinaal van Rossum, Is benoemd tot professor te Wit- tem. De Zeereerw. Pater Dr. B. Lüdsman is aangewezen als secretaris van Z. Em. De Vlootconferentie Donald. Rede van Maej De botsing op de Metro te Parijs 3 gewonden stervend. Nieuws van Gandhi. Hongersnood in Sjansi schen in gevaar. 2 millioen men, *De Amerika-vlucht van de „Graf Zeppe lin" is een week uitgesteld. Steeds grooter onlusten in Engelseh -Indict Vele dooden en gewonden. Verschrikkelijke toestanden in China. Barometerstand 9 uur van.: 753. Achteruit, LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.44 uur. Hoogste stand: 768.8, te Stockholm. Laagste stand: 743.5, te La Coruna. Verwachting: Meest matige, Zuidelijke tot Oostelüken wind. Licht tot half bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Naar uit Calcutta wordt gemeldt, zijn bij de jongste onlusten in verschillende steden in Indië talrijke personen gedood en ge wond. Uit Lahore wordt gemeldt, dat aldaar bij een botsing tussehen Indiërs en militairen, 27 Indiërs werden gedood. Uit Pesjawar wordt gemeld, dat aldaar 20 Indiërs en 3 Britsche soldaten gewond wer den. In een pantserauto, welke door de menigte met petroleum overgoten en in brand ge stoken werd, bleken nog 2 soldaten te zijn, die om het leven kwamen. Te Calcutta gelukte het 4 in de gevangenis opgesloten Indiërs, hun bewaker te dooden en te vluchten. Bij het overbrengen van een aantal gear resteerde leiders der Onafhankelijkheidsbe weging van de gevangenis naar het Gerechts gebouw ontstonden wederom onlusten. Een groote menigte volgde den gevangeniswagen en wierp er met steenen naar. De politio dreef de menigte uiteen. Reeds eerder waren voor de gevangenis groote btoogingen gehou den, aangezien het gerucht de ronde deed, dat de politieke gevangenen mishandeld zou den zijn. De autoriteiten spraken deze be richten beslist tegen. Uit Lah.u-e en Bombay wordt nader ge meld, dat de onlusten te Pesjawar aan de Noord-Westelijke grens van Engelseh-Indië, van ernstiger aard' geweest zijn, dan men tot nog toe meende. Twee in de straten der stad patrouillee- rende pantserauto's werden door een groote menschenmenigte aangevallen, met petro leum overgoten en in brand gestoken. In een ander deel der stad werd een Euro- peesche sergeant van zijn motorrijwiel ge worpen en met een bül mishandeld. Britsche troepen en Ghurka, die daarop door de stad trokken, werden met een hagel bui van steenen ontvangen, zoodat talrijke personen gedood werden. De troepen open den daarop het vuur, waarbij gebruik ge maakt werd van machinegeweren, waardoou de opstandelingen groote verhezen leden. Thans is de rust in de stad weer hersteld, doch op de belangrijkste punten staan ster ke Britsche militaire posten opgesteld en wordt door de Britsche troepen gepatrouil leerd. In den afgeloopen nacht zijn sterke troe- penaf deelingen naar de N oord westelijke grens gezonden. Ook te Madras is het tot onlusten gekomen, welke echter niet van zoodanigen emstigen aard waren als te Pesjawar. Gandhi's secretaris gearresteerd. Eet blad „Bombay Chronicle" meldt, dat Mahadevdessi, Gandhi's secretaris, die met de zorg voor diens seminarie was belast toen Gandhi zijn zoutcampagne begon, met zes züner vrijwilligers is gearresteerd, omdat zij in het bezit waren van onwettig gewonnen zout.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1