BEURSOVERZICHT vA GEMEENTERAAD VAN VELSEN De Spaarnebank financier r-i 8-9Jl Het vervoer van schoolkinderen uit den Velserpolder Het vermenigvuldigingscijfer verlaagd Een nieuwe brug over de spoorbaan te IJmuiden Stich ting van woningen voor ouden van dagen De opening van de nieuwe sluis. BINNENLANDSCH RADIO-NIEUWS Een Amerikaansch experiment De ontwikkeling van den radio- omroep in Tsjecho-Siowakije NIEUWS Bloemententoonstelling te Rotterdam MEDEGEDEELD DOOR Haarlem - Amsterdam Winst per aantal aandeelen aandeel kwart. Deli-Batavia Mij. N.V. 1-1 °I? 8 k? 9'1 °l 7' °l Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Velsen onder voorzitterschap van den wethouder, den heer J. C. Dunnebier. Afwezig was mevr. van Veen. Er is één vacature. Ingekomen stukken Ingekomen is een advies van het Dage lij ksch Bestuur van het symphcnie-orkest „Euphonie" te IJmuiden, houdende verzoek, deze vereeniging meer dan tot nu toe het geval was, in de gelegenheid te stellen, te concerteeren in „Velserbeek" en daarnaast volksconcerten te doen geven in een ge schikte zaal. In handen van B. en W. gesteld, om advies. Het vervoer van school kinderen uit den Velser polder. Den 18 Februari j.l. werd door den raad in handen van B. en W. gesteld om advies een verzoek van J. Wortel e. a., allen ouders van schoolgaande kinderen in den voor- maligen Spaarndammerpolder en langs zij- kanaal B, om van gemeentewege een voor ziening te treffen en waardoor het hunnen kinderen, die op meer dan 4 K.M. afstand eener school wonen, mogelijk wordt gemaakt de verschillende scholen in deze gemeente te bezoeken. Artikel 13 der Lager Onderwijswet 1930 bepaalt o.m. het volgende „Ten behoeve van ouders, voogden of verzorgers van in den leerplichtigen leeftijd vallende kinderen, die deze kinderen open baar onderwijs dan wel bijzonder onderwijs van eene bepaalde richting wenschen te doen genieten, terwijl de woning dier kinderen meer dan vier kilometer is verwijderd van eene voor hen toegankelijke school voor gewoon of voor uitgebreid lager onderwijs, waar het door hen gewenschte onderwijs wordt ge geven, wordt desverlangd uit de gemeente kas steun verleend ter tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan het bezoeken van eene op grooteren afstand van de woning, doch binnen de gemeente, of in eene na burige gemeente, gelegen school voor gewoon of voor uitgebreid lager onderwijs, waar het door hen gewenschte onderwijs gegeven wordt. Zoo noodig worden deze kosten geheel uit de gemeentekas vergoed." Gezien het groote aantal kinderen, dat voor vervoer in aanmerking komt (pl. 30) is alleen vervoer per autobus mogelijk. De N.V. Autobus-Exploitatie „Stormvogels" is be reid, voor een bedrag van f 360c.per jaar, het vervoer per autobus op zich te nemen. De kinderen worden dan 's morgens gehaald en gebracht tot het pontveer te Velsen en na afloop van den middagschooltijd weder teruggebracht. B. en W. stellen voor, hun te machtigen de noodige overeenkomst aan te gaan. De wethouder, de heer TUSENIUS, licht het voorstel toe en deelt mee, dat de kinderen 7J2 a 8 K.M. moeten loopen. Er zijn er bij van 5 V2 a 6 jaar. Het bedrag is inderdaad hoog, het is ook meer dan de geheele belasting opbrengst uit dat district. Er is echter geen andere oplossing. De zaak moet noodzakelijk in orde komen. De door B. en W. voorgestelde oplossing lijkt spr. de geschiktste. Er zijn thans 29 kinderen te vervoeren, terwijl de bus eiken dag twee maal 15 K.M. moet rijden. Een bijdrage van de ouders behoeft niet verwacht te worden. Spr. dringt er op aan, thans een beslissing te nemen. De zaak dringt naar een oplossing. De heer ROELSE bepleit bus-vervoer voor de kinderen, die de school voor B. L. O. willen bezoeken. De heer VERMEULEN zegt, dat de ge meente verplicht is, dat te doen. Maar er doen zich een paar vragen voor zoo vindt spr. den prijs onredelijk hoog. Verder vindt spr. het beter, om een contract te sluiten, met een proeftijd van 3 maanden. De raad moet hier nog ondervindingg opdoen. Er kan dan blijken, of de prijs naar verhouding is van de gegeven diensten De wethouder, de heer TUSENIUS, ant woordt, dat aanvankelijk t 15.per dag is gevraagd. B. enW. hebben echter afgepingeld. De zaak is niet zoo eenvoudig. Het moeilijke traiect en andere zaken zijn in den prijs ver disconteerd. Spr. dringt er op aan, om het contract direct voor een jaar af te sluiten. Een voorstel van den heer VERMEULEN, om een proeftijd van drie maanden te stellen, wordt verworpen. Het contract van B. en W. wordt hierna aangenomen. Intrekking rijwiel ver goeding. Daar het bedrijf Openbare Werken sedert het begin van dit iaar beschikt over een dienst-auto, stellen B. en W. voor, de aan den Directeur en den adjunct-Directeur van het bedrijf toegekende rijwiel-vergoeding, te rekenen van 1 Januari 1930 af, in te trekken. Goedgekeurd. Het vermenigvuldigingscijfer B. en W. stellen voor het vermenigvuldi gingscijfer voor de plaatselijke inkomsten belasting, dienst 1930 31. te verlagen en te brengen op i-40- B. en W- deelen aan den raad mede, dat een totale opbrengst der gemeentelijke inkom stenbelasting over het belastingjaar 1929/30, blijkens inlichtingen van den Inspecteur der Directe Belastingen te Beverwijk pl.m. f 872.000.zal bedragen. Geraamd was een opbrengst van f 822.000.bi) een vermenig vuldigingscijfer van 1.5. Voor 1930/31 kan op eene vermeerdering van 2*4 0//- gerekend worden, zoodat de opbrengst voor dat jaar Volgens de kohieren kan worden geraamd op pl.m. f 900000.Op de begrooting voor 1930 is geraamd aan opbrengst van het kohier 1930 31 f842.000.zoodat bij handhaving van hetzelfde vermenigvuldigingscijfer eene meerdere opbrengst is te verwachten van plm. f 58.000. Deze cijfers nu geven B. en W. vrijheid den raad voor te stellen, het vermenigvul digingscijfer met 0.10 te verlagen en voor 1930 31 te bepalen op 1.40. Deze verlaging beteekent een mindere opbrengst van 1/15 van f 900.000.of t 60.000. De heer DE NOBEL zegt. dat er gerekend wordt or een üooger bedrag aan inkomen. De economische tijden zien er evenwel som ber uit. Maar er is nog iets anders. De opcen ten op de personeele belasting vindt spr. nog steeds .de meest onredelijke belasting die er bestaat. Ook de straatbelasting is een zeer onsympathieke belasting. Daarom had spr. liever gezien, dat B. en W. de verlaging in andere richting hadden gevoerd. De heer DALMEYER vraagt wanneer de raad de nieuwe verordeningen tegemoet kan zien. De heer BOSMAN vraagt of het wel ver standig is. We zullen straks een slachthuis moeten bouwen er wordt een nieuwe brug van f 180.000.gebouwd en men wil een overdekte zweminrichting stichten. Ook de scholenbouw breidt zich uit. De heer HOMBURG zegt, dat de ge meente een jaar zou hebben kunnen wachten, omdat straks toch de nieuwe regeling komt. Maar aan den anderen kant blijkt het nu, dat bij de tegenwoordige regeling reeds een ver laging mogelijk blijkt. Een bewijs dus, dat de financieele positie van onze gemeente goed is. De wethouder, de heer NIJSSEN, ant woordt, dat de voorstellen inzake de nieuwe verordeningen binnenkort te verwachten zijn. Wat de opmerking van den heer de Nobel betreft, de personeele en straatbelasting ko men aan de orde, wanneer straks de belastin gen onder de oogen worden gezien. Deze verlaging is overigens niet onvoor zichtig. De heffing immers geschiedt naar het inkomen over 1929, dus de eventueele ongunstige tijden, die komen zouden, heb ben er geen invloed op. Bovendien is er in het vorig belastingjaar reeds een hoogere op brengst dan genoemd was. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder h.st. aangenomen. Wijziging legesverordening B. en W. bieden den raad ter vastste Hing aan een wijziging en aanvulling van de ver ordening op de heffing van leges. Goedgekeurd. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor te verkoopen aan a. A. M. J. Sevenhuijsen, te Haarlem, een perceel bouwterrein, ter grootte van ongeveer 725 M2, liggende op den hoek van den Van Tuijllweg en de Ver Loren van Themaatlaan te Velsen, tegen den prijs van f 6.50 per M2. b. G. J. van Wijngaarden, te IJmuiden, een perceel bouwterrein, ter grootte van ongeveer 185 M2, liggende aan den Zeeweg aldaar, tegen den prijs van f 9 per M2. Ten aanzien van het eerste voorstel wordt door den heer Vermeulen voorgesteld, den prijs niet onder de f 7 te stellen. Het voorstel van B. en W. werd echter met 4 stemmen tegen aangenomen. Ook het tweede voorstel wordt goed gekeurd. Stichting bijzondere school. B. en W. stellen voor, gelden uit de ge meentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs, op een terrein, nabij den Zeeweg en de Bentunstraat, door de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs. Goedgekeurd. Het aanleggen van wegen. Aan de orde is hierna het prae-advies van B. en W. op een tweetal adressen van W. van Heijst, te Driehuis, waarin verzocht wordt wijziging te brengen in de vergunning voor het aanleggen van wegen aldaar. Na eenige discussie wordt het prae-advies goedgekeurd. Goedgekeurd wordt het voorstel tot wijzi ging van de verordening, regelende het open baar lager onderwijs, uitgebreid lager onder wijs en buitengewoon lager onderwijs in de gemeente Velsen. Overeenkomst met het R. K, Lyceum te Haarlem. B. en W. stellen voor de overeenkomst met het Bestuur van het R. K. Lyceum te Haarlem, omtrent de toelating van leerlingen uit deze gemeente tot die inrichting van onderwijs, welke overeenkomst aangegaan was voor den tijd van één jaar, te bestendigen. Goedgekeurd. Wijziging bouwverorde ning. Goedgekeurd wordt een wijziging en aan vulling van artikel 4 der bouw- en woning verordening. Een nieuwe stortplaats voor vuilnia. Nadat met ingang van 1 Januari 1928 de overeenkomst inzake de reiniging van het ""■rein van het staatvisschershavenbedrijf te J m liden werd ontbonden, is bij wijzevan vourloopigen maatregel onderhands een tijdelijke regeling getroffen ingevolge welke het opgehaalde vuilnis kan worden gestort in een drijvenden bak, gelegen aan een stei ger langs de noordoostelijke zijde van de Visschershaven. Deze oplossing is echter weinig fraai en het storten van vuilnis in de nabijheid van de ruimten waar visch wordt verkocht, is ook niet hygiënisch. Bij schrijven van 10 October 1928 berichtte dan ook de Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in de Directie Noord- Holland, dat deze regeling niet te lang in stand kon blijven en zoo spoedig mogelijk moest worden beëindigd. In verband hiermede, hebben B. en W. een plan doen opmaken voor den bouw van een overdekte inrichting voor het storten van vuilnis uit voertuigen in schepen aan de zuidzijde van het binnentoeleidingskanaal, ten oosten van den aanlegsteiger, te IJmuiden. De kosten aan de uitvoering van dit plan verbonden, worden geraamd op f 33*°oo. B. en W. stellen voor, hen te machtigen tot de uitvoering van dit plan over te gaan en het benoodigde crediet toe te staan. De wethouder, de heer TUSENIUS, vindt de plaats ongeschikt. Spr. zegt dat een groot gedeelte kaai-ruimte wordt ingenomen, die beter voor andere doeleinden gebruikt kan worden. De ruimte daar zullen we in de toe Komst haru noodig hebben voor laad- en losgelegenheta. De heer DE NOBEL kan deze meening deelen, wanneer er in de toekomst geen ruimte meer beschikbaar komt. Er is nu reeds gebrek aan de huidige ligplaatsen voor de binnenscheepvaart. De heer VERMEULEN gelooft, dat de raad met deze argumenten voorzichtig moet zijn. Het is van belang dat er een spoedige oplossing komt. De toestand kan zoo niet blijven. Men is het erover eens, dat er een nieuwe losplaats moet komen, doch spr. meent, dat deze juist naar den anderen kant (het Oosten) moet gebracht worden. Het denkbeeld van den heer Tusenius, om het vuil door een schacht van boven aan den dijk naar beneden in de schepen te storten, waardoor de eigenlijke losplaats boven op den dijk komt, is spr. wel sympathiek. Doch de kosten hiervan zijn te hoog. Wanneer men spr. een plan kan toonen, dat er voor f 33000 een goede oplossing is te maken vol gens het denkbeeld van den heer Tusenius, dan is spr. er voor. De heer TEN BROEKE zegt, dat zulk een schacht belangrijk meer zal kosten dan de door B. en W. voorgestelde oplossing. Immers, er zal, om de schacht een behoor lijke helling te geven, een groote boven bouw moeten worden gemaakt. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedgekeurd. Een nieuwe brug over de spoorbaan. In de raadsvergadering van 18 Juni 1929 werd in beginsel besloten tot het opruimen van de bestaande en het bouwen van een nieuwe brug, ter breedte van ao Meter (ver deeld in 2 x 6 M. rijweg, 2 x 3.40 M. trot toir en in het midden een vluchtheuvel van 1.20 M.), over de spoorbaan te IJmuiden. B. en W. vragen thans voor dit doel een crediet aan van f 180.000. De heer TEN BROEKE vraagt, of het de bedoeling is, dat de bovenbouw apart wordt aanbesteed, of dat de bouwer van de brug ook dezen bovenbouw zal maken. Voorts vraagt spr. hoe ten opzichte van de verkeersregeling gehandeld zal worden, tijdens den bouw. De VOORZITTER antwoordt, dat de bovenbouw een afzonderlijk werk is. Het ligt nog niet in de bedoeling, dat aan den bouwer op te dragen. De verkeersregeling zal nog nader onder de oogen worden gezien- Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Stichting van woningen voor ouden van dagen. In de raadsvergadering van 19 November 1929 werd besloten, een gedeelte van het, aan de gemeente toebehoorend terrein, be grensd door den Zeeweg, den Groeneweg en de Eschdoornstraat, te IJmuiden, te bestem men voor den bouw van woningen voor ouden van dagen. Na het nemen van deze beslissing, hebben B. en W. een plan, met bestek en begrooting van kosten, voor de stichting van 19 woningen op vorenbedoeld terrein doen opmaken en daaromtrent het oordeel gevraagd van de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken. Genoemde commissie adviseerde een voor dracht te doen om B. en W. te machtigen, voor de uitvoering van bedoeld werk, over eenkomstig het opgemaakte plan en bestek, een aanbesteding te doen houden, doch het benoodigde crediet aan te vragen nadat de aanbesteding is gehouden. B. en W. kunnen zich hiermede vereenigen en stellen mitsdien voor, de bovenbedoelde machtiging te verleenen. Na de aanbesteding zullen zij dan een voordracht doen om het be noodigde crediet toe te staan. Goedgekeurd, Benoemingen B. en W. stellen voor, de tijdelijke aanstel lingen van J. H. van Dalen en-L. M. Lavoo onderscheidenlijk als leeraar in de Engelsche taal en in de praktijk der Scheepswerktuig kunde aan de Gemeentelijke Visscherijschoo! te, verlengen, respectievelijk voor het tijdvak 1 April 1930 tot 1 April 1931 en 1 April 1930 tot x Januari 1931. Goedgekeurd. De Sluisopening Bij de rondvraag herinnert de heer VER MEULEN eraan, dat indertijd in besloten vergadering gesproken is over de sluis-ope- ning. Gevraagd is, wat B. en W. voornemens zijn te doen. Sedert dien heeft de raad niets meer gehoord. Spr. vraagt thans, of B. en W. nog voornemens zijn om iets te doen en zoo ja, wat. De VOOR ZITTER antwoordt, dat hij bereid is, in besloten vergadering over deze aangelegenheid mededeelingen te doen. De heer SLUITERS Neen, dan in het openbaar'. De heer VERMEULEN zegt, dat B. en W. n dezen raad een mededeeling hadden be- hooren te doen uit eigen beweging. Thans heeft men er eerst naar moeten vragen en dan krijgt men nog dit antwoord. Spr. zal zich thans, aan den vooravond van de opening, onthouden van critiek. Spr. be houdt zich echter het recht voor, om na de sluisopening op deze zaak terug te komen, Maar dan in geen geval in besloten vergade ring. De heer DE NOBEL merkt op, dat het een regeeringszaak is. Velsen staat er buiten, Maar daarom vraagt spr. zich af, waarom B. en W. dan een versiering lieten aanbrengen, juist op waterstaats-terrein. De VOORZITTER antwoordt, dat de plechtigheid van Waterstaat eindigt bij den steiger, waar H.M. aan wal gaat. Daarom heb ben B. en W. gemeend, daar een versiering te moeten aanbrengen, Rondvraag De heer DE NOBEL vestigt de aandacht op de verstuiving pp het Kennemerplein. De VOORZITTER antwoordt dat het in de bedoeling ligt, het plantsoen aan te plan- ten. De heer BOSMAN bespreekt zijn vragen, over het gevaar, dat z.i. bestaat, door de aan wezigheid van een automatische stookinrich ting in de onmiddellijke nabijheid van den gashouder. De wethouder, de heer TUSENIUS, ant woordt, dat hij zich neer moet leggen bij het antwoord van den directeur van gas- en wa ter. Het is overal zoo. Hierna volgt sluiting. het laatste nippertje komt, er was toch al wel te zien, dat ze iets buitengewoons zal worden deze tentoonstelling. Overal was men druk in dei, weer, met het in orde maken van de perken en het uitpakken der planten en geruimen tijd heb ben we staan kijken naar de mannen van de firma De Last uit Contich In België en naar den directeur van den Rotterdamschen Schooltuin van den Libanon, die hun cac tussen aan het verzorgen waren cactus sen van een vorm, die zelfs bij deze planten waarvan men nu eenmaal alles kan ver wachten, toch nog verwondering wekten door hun grillige groteskheid. Cactussen ook van een omvang, zooals ze maar zelden gezien worden; om dien te verkrijgen hebben deze langzaam groeiende planten zeker wel een halve eeuw noodig gehad. We zullen nu maar niet te veel in bizon- derheden afdalen, morgen als de opening heeft plaats gehad, komen we vanzelf op de tentoonstelling terug. Maar dat willen we toch nog even herha len, dat we er al wel zooveel van gezien hebben, dat we met overtuiging kunnen zeg gen, dat deze Rotterdamsche bloementen toonstelling er een zal zyn, die een waar dige plaats inneemt in de rij der bloemen tentoonstellingen die we in dezen tijd van het jaar in verschillende steden van het land hebben kunnen zien en waarschijnlijk ook nog wel zullen te zien krijgen. A. T, Een Amerikaansehe Omroepmaatschappij heeft onlangs het origineele idee gehad, het leven en werken aan boord van een visch- trawler in den omroep weer te geven. Hiertoe werd op een trawler een kleine zender ondergebracht, terwijl op verschil lende plaatsen op het schip microfoons op gesteld waren. De uitzendingen van het schip werd'en door het naastbijzijnde kust- station opgevangen en over landlijnen naar het eigenlijke omroepstation doorgegeven. Het eerste gedeelte van het programma gaf een beeld van het leven aan dek. Het huilen van den zeewind en het klotsen van de golven tegen Tiet schip was duidelijk te hooren. De luisteraars konden ook de verschillende commando's volgen en het binnenhalen van de netten. In het tweede gedeelte van het programma werd het leven in de kajuit weergegeven. Men hoorde de scheepsbel klinken en het scheepsvolk naar beneden snellen om ta eten. Na den maaitijd bracht de „Scheeps- kapel" bestaande uit een harmonica een aantal volksliedjes ten gehoor, die door de bemanning werden meegezongen. Tot slot gaf de kapitein van het schip een boeiende beschrijving van reizen naar vreemde werelcTdeelen, doorgemaakte stormen en andere spannende avonturen. De zanger onder den vleugel Binnen afzienbaren tüd zal te Praag, de hoofdstad van Tsjecho-Siowakije, een nieuw zendstation in gebruik worden genomen; hieraan wordt momenteel hard gewerkt en het zal niet lang meer duren voordat dit reusachtige „aend-kanon" haar 60 K.W. in den aether zal bombardeeren, om daar mede de ontvangst van dit Tsjechische station in geheel Europa mogelijk te maken. Wanneer men een wandeling door Praag maakt, valt oogenblikkelijkelijk het buiten gewoon groote aantal dakantennes op, waar uit men kan opmaken, dat de belangstelling voor den radio-omroep hier zeer groot is. Zeven jaar geleden stond de omroep in Tsjecho-Siowakije nog in de kinderschoe nen en was het bezit van een ontvangtoe stel er nog een groote zeldzaamheid. In 1923 begon men over een voor den omroep omgebouwden vliegtuigzender met het uit zenden van radio-programma's, die voorna melijk bestonden uit concerten van enkele zangers met pianobegeleiding. Daar de studio zich dicht bij den zender bevond, moesten de medewerkers aan het program ma een langen tocht over slecht geplaveide wegen maken voor zij in het vertrekje aan kwamen, waar de microfoon was opgesteld. Dit kamertje was op de meest primitieve wijze ingericht; men deed alle mogelijke moeite om er een eenigszins behoorlijke acoustiek te verkrijgen. Een zanger, die zeer enthousiast voor den radio-omroep was, ging zelfs zoo ver, dat hij onder den vleugel kroop om daar zijn aria's te zin gen, daar het hem door proefnemingen ge bleken was, dat op deze wijze het beste resultaat werd verkregen. Onder deze primitieve omstandigheden bleef men echter niet lang werken; reeds spoedig werd te Strasnice nabij Praag een terrein gekocht voor het oprichten van een goeden omroepzender en werd een moderne studio in de hoofdstad ingericht. Reeds in bet jaar 1925 vonden de eerste uitzendingen over dezen nieuw opgerichten zender, die met een antenne-energie van 0.5 K.W. werkte, plaats. Deze uitzendingen werden door de maatschappij „Radiojournal" geor ganiseerd; „Radiojournal is een particuliere maatschappij, waarbij de staat echter zeer geïnteresseerd is en die thans het mono polie voor den radio-omroep in Tsjecho- Siowakije heeft. Deze 0.5 K.W.-zender werd reeds spoedig vervangen door een station van 6 K.W., dat als Kerstcadeau voor de radio-luisteraars op den avond van den 24sten December 1925 voor het eerst in werking was. 7 Fe bruari 1926 werd deze zender officieel in gebruik genomen; het station werkt nog steeds en is bijna in geheel Europa goed te ontvangen. Thans is men echter bezig m6t un b°UW van e en6° KW zender in de nabijheid van Praag, die waarschijn lijk nog in den loop van dit jaar den dienst van het oudene station zal over nemen. Ook in andere plaatsen in Tsjecho- Slowakye werden in den loop der laatste jaren zenders opgericht, zooals te Press- burg (Bratislava), waarheen oorspronkelijk de 0.5 KW zender van Praag vehruisde, Morgen is het de groote dag voor de Rot terdamsche bloemenliefhebbers! Dan toch wordt in een der groote loodsen van de voormalige „Nenijto" de groote bloementen toonstelling geopend, die f*en dagen lang een feest van kleur en vorm zal zijn, en waar duizenden en duizenden en zeker niet alleen Rotterdammers zich zullen verlustigen in den aanblik van al het schoone, daar bijeengebracht. We hebben er gisteren nog eens voor het laatst vóór de opening een kijkje genomen en al was alles nog niet klaar natuurlijk, omdat op een rechtgeaarde tentoonstelling, en zeer zekei op een bloemententoonstelling, nu eenmaal veel en vooral het voornaamste, eerst op die echter in 1929 door een nieuweren, sterkeren zender vervangen werd. Andere zenders bevinden zich te Brünn (Brno), Mahrisch-Ostrau (Maravska-Ostrava) en Kaschau (Kosice) Gewoonlijk wordt door alle zenders het zelfde programma ten gehoore gebracht. Behalve studio-uitzendingen kan men dikwijls uitzendingen uit schouwburgen e.d. beluisteren, waarbij opera-uitzendingen uit het Tsjechische Nationale Theater of con certen uit de Smetana-zaal te Praag een belangrijke plaats innemen. Ook worden dikwijls speciale concerten georganiseerd die plaats vinden in de Smetana-zaal en toegankelijk zijn voor het publiek, doch door alle zenders worden uitgezonden. Het grootste gedeelte van de uitzendingen ge schiedt in de Tsjechische taal, doch tevens worden regelmatig programma's in het Duitsch voor de Duitsch sprekende luiste raars georganiseerd. Momenteel telt Tsiecho-Slowakije onge veer 270.000 luisteraars, hetgeen ongeveer 1 van het aantal inwoners is. Het is voor ons, Nederlanders, een verheugend feit, dat in dit groote omroepland de Phi lips apparaten zich in een grooten afzet mogen verheugen. Geïnspireerd door de vaste houding en de groote omzetten van de New-Yorksche beurs gedurende de laatste weken, is ook de stem ming aan de meeste Europeesche centra belangrijk verbeterd. In de heropleving van den New-Yorkschen beurshandel kan men twee phasen onderscheiden. In de eerste plaats waren het vooral zeer kapitaal krachtige interessenten en beleggingstrusts, welke als koopers optraden, vermoedelijk van objecten voor langeren termijn, aldus anti- cipeerende op een conjunctuursherstel, dat zich tot nog toe in slechts bescheiden mate voltrokken heeft. Een duidelijke aanwijzing, dat vooral het groot kapitaal in de markt was, is het feit, dat in die periode geen ver meerdering van makelaarsvoorschotten werd geregistreerd. Wanneer wij spreken van een slechts bescheiden conjunctuursherstel, dan kan een uitzondering gemaakt worden voor de ijzer- en staalnijverheid, in welke de her opleving de laatste maanden niet onbelangrijk is geweest. Ter illustratie diene volgende productieopgave ruw-ijzer Jan. 2.827.000 tons Feb. 2.840.000 tons Mrt, 3.237-000 tons en het feit, dat de onuitgevoerde orders der U.S. Steel bij een ruim 80% uitnutting van de theoretische productiecapaciteit een voort durende stijging blijven aantoonen, zoo zelfs, dat men vier jaren terug moet gaan, om een even groot totaal aan onuitgevoerde, orders te vinden. Het laat zich ongetwijfeld denken, dat de resultatencijfers over het eerste kwar taal geenszins teleurstellend zullen zijn. Onuitgevoerde orders der U.S. Steel: 1928 1929 1930 (in duizend tons) per einde Jan4.276 4.109 4.469 Feb.... 4.398 4.144 4.480 Maart4.335 4.411 4-571 De directie der Bethlehem Steel Corp. heeft reeds voorloopige cijfers medegedeeld en deze maken, het overgroote kapitaal en de malaise in aanmerking genomen, lang geen slechten indruk ie 1929 1.800.000 4.05 2e 1929 2.400.000 5-33 3e 1929 2,400.000 4.— 4e 1929 2.400.000 2.59 ie 1930 3.200.000 2.52 Dame; „En is je nieuwe dochtertje net als haar moeder, Tom?" 1; „Nee, mevrouw zij spreekt Tom: geen woord." (Bulletin) Het is een typisch Amerikaansch ver schijnsel, dat de leiders der groote bedrijven het mogelijke betrachten, om het beurs- optimisme te steunen. Zoo bleven tegen veler verwachting in de gewone kwartaalsdividen den der Anaconda Copper en der American Smelting gehandhaafd, hoewel de winsten in de loopende maanden aanmerkelijk achter uitgegaan moeten zijn, daar de verkoopen aanzienlijk verminderd zijn, gevolg van een hardnekkige inkooppolitiek der verbruikers. Hoewel de producties drastisch beperkt zijn, teneinde een prijs van 18 dollarcent per lb. te handhaven heeft men toch niet kunnen verhinderen, dat de voorraden thans onge veer vijf maal zoo groot zijn als verleden jaar. Voor de American Smelting komt bij deze tegenvallers nog de teleurstellende omstandig heid van de daling der Zilverprijzen, van welk metaal de Mij de grootste producente is vermelden wij er bij, dat de financieele structuur van het concern van dien aard is, dat de malaise gemakkelijk kan uitgezongen worden. De tweede phase van de heropleving van den New-Yorkschen beurshandel is deze, dat de minder kapitaalkrachtige interessenten in de markt gekomen zijn, de kleinere spe culanten, die hun inkoopen mede met beurscredieten mqeten financieren, zoodat de makelaarsleeningen in de afgeloopen weken niet onbelangrijk zijn toegenomen. Cf deze aankoopen voor langeren termijn uitgevoerd hebben, valt te betwijfelen en waar de meesten dezer reeds belangrijke koerswinsten zouden kunnen realiseeren, lijken tijdelijk reacties binnenkort wel haast onvermijdelijk, trouwens het koersniveau heeft de laatste dagen hier en daar al reeds correcties ondergaan. Behalve in de houding van WalJstreet vindt onze beurs een krachtigen steun in het feit, dat verschillende jaarverslagen zeer meege vallen zijn. Meerdere malen vindt men opge merkt, dat de financieele crisis van einde 1929 zich in het geheel niet of slechts zeer bescheidenlij k in de omzetten heeft afge- teekend. Over de dividendvoorstellen kon men over het algemeen nier anders dan vol doening hebben zelfs van verschillende ondernemingen, welke direct bij de malaise van de productenrnarkten betrokken zijn, vielen de winstuitkeeringen buitengewoon mee Mijnheer van Fuifem: „Das ook typisch hoe langer ik hier sta des te zwaarder word ik." (Everybody's Weekly) Van de industrieele fondsen, voor welke zich nieuwe gezichtspunten voorgedaan heb» ben, noemen wij A.K.U. In onze dagelijksche overzichten hebben wij bereids de opmei* king gemaakt, dat de toegepaste rationali» satie en bezuiniging ongetwijfeld van gun» stigen invloed zal zijn op de resultaten va# het thans loopende boekjaar. Afgezien daar» van schijnen echter ook de marktverhou- dingen voor het concern binnenkort belang rijk te zullen verbeteren, hetgeen zijn ooi" zaak vindt in de overeenkomst, welke tot stand is gekomen tusschen de Duitsche kunstzijdeproducenten en de kunstzijde ver werkende industrie. Deze laatste gaat daarbij accoord met voorstellen tot verhooging def bestaande invoerrechten en verplicht zich bovendien 90% van haar behoefte bij binnen» landsche producten te dekken, terwijl tot nog toe slechts ca. 60% bij binnenlandschc fabrieken werd gekocht. Voor buitenlandsche importeurs is dientengevolge niet veel ruimte meer op de Duitsche markt gelaten, alwaar de concurrentie blijkbaar binnen enge gren zen teruggebracht zal worden. De Duitsche fabrieken zullen inttisschen aan de kunstzijde verwerkende industrie als tegenprestatie garandeeren, dat de prijzen in geen geval 'hooger zijn, dan die welke op de wereld markt gelden. De Glanzstoff moet onder deze omstandigheden een periode van grootere winstmogelijkheden ingaan. Voor de En,ka lijkt de getroffen regeling minder gunstig; toch zal deze er in het geheel geen nadeel van ondervinden, daar zij voor 't verlies van 't Duitsche debiet wordt schadeloos gesteld, doordat zij exportmarkten van da Glanzstoff krijgt toegewezen. Uit de aldus getroffen regeling blijkt, dat de fusie van de Enka en de Glanzstoff tot het A.K.U.- concern niet te onderschatten accomodi- teiten heeft medegebracht. Overigens schijnen ook de Italiaansche fabrieken bepaalde concessies op de buiten landsche markt gekregen te hebben ter compensatie van het verlies van het Duitsche afzetgebied, waaruit wellicht kan blijken, dat net uiteindelijk tot stand komen van een Europeesche kunstzijde-conventie groo tere kansen heeft dan men tot nog toe ver moedde. Een ander industrieel fonds, waarvoor zich nieuwe gezichtspunten hebben voorgedaan, is Kiichenmeister's Intern. Mij. voor Accoustic. De tusschen deze groep en Leon Gaumont en andere Fransche producenten tot stand gekomen belangengemeenschap is van niet geringe beteekenis. De overeenkomst komt hierop neer, dat de aangesloten mijen eert marktverdeeling hebben toegepast en wel in dien zin, dat zij uitsluitend elkanders apparaten op elkanders afzetgebieden weder- keerig zullen verkoopen, waar zulks wen- schelijk mocht blijken. De conventie heeft voorai betrekking op Frankrijk, de Zuid» Europeesche landen en Tsjecho-Siowakije, waar Gaumont zoodanig ingevoerd is, dat in die landen voor de Western Electric practisch niet meer aan het plaatsen van toestellen te denken valt. Het eenige land, waar de Western Electric nog toestellen plaatst (thans reeds 800) en films laat repro- duceeren zonder licenties te betalen, js Engeland, waar echter over deze kwestie nog geen processen werden aanhangig ge" maakt. Te zijner tijd zullen deze wel aan de orde komen en van de zijde der Küchen- meistergroep heeft mén de overtuiging, dat aan den goeden uitslag nauwelijks twijfel mogelijk is. Het pleit zeer voor de waarde der Küchenmeisterpatenten, dat Warner Bros, een der grootste Amerikaansehe filtn- concerns zich beijverd heeft om licentie te verkrijgen voor het gebruik van drie paten ten, waarvoor een aanzienlijk bedrag ineens wordt gestort en het restant in termijnen. Een zeer goede belangstelling ontmoetten den laatsten tijd de aandeelen Koninklijke, van welke de koers al weer royaal boven het niveau van 400% is gelegen. De strijd tus schen de Standard Oil of New York en de Royal Dutch op de Oostersche markten wordt aan de verschillende beurzen blijkens het koersverloop niet al te somber opge nomen trouwens Sir Henry Deterding heeft dezer dagen bij zijn aankomst in Ameri ka .n een persgesprek verklaard, dat hij de overtuiging had, dat deze wel niet van lan- gen duur zou blijven concurrentiestrijd noemde hij bij die gelegenheid onpractiscn en een kwestie van ijdelheia. Het bezuinigingsplan der Koninklijke 111 Nederlandsch-Indië, Curasao en Venezue'3' waarmede het ontslag van een groot aantal employé's gepaard- ging, is evenmin 111 ongunstigen zin geinterpreteerd, mede oin" dat men het niet uitgesloten acht, dat "it plan aansluit bij de succesvolle restrictie" maatregelen der Amerikaansehe producen" ten, welke reeds tot gevolg hadden, dat de voornaamste concerns hun ruwe-oh®" noteeringen met 10 dollarcent per barre' konden verhoogen. Dividendvoorstel 20 Aan de algemeene vergadering van aan" deelhouders der Deli-Batavia MaatschapP'J zal worden voorgesteld over 1929 een divide»^ van 20 (v. j. 45 uit te keeren, waar van reeds 8% interim-dividend werd betaal baar gesteld. Dividenden 1928 Lettergieterij 9 Gerritsen <5 Van Kempen 22 Heemaf (gew. aand.) 5 Hol!. Beton (gew. aand.) 16 Kondor Gew. Beton20 Nederl. Gist- en Spiritisfabriek 20 Nederl. Kabelfabriek 21 Rotterd. Droogdok 12% 18% 15% T5% 17% 65% 50 Verg. Blikfabrieken Verg. Kon. Pap. Van Gelder Z.n Amsterdam Rubber - Bandar Rubber xo Internatio Goalpara Pasir Nangka Malabar Thee 31% Sedep 40 Bangah 20 Vorstenlanden (gew. aand.)12 1929 to 26% 6% 20 25 24 25 TC 0/ 15 /O 18 15 T r— O/ 15 O IO 16 50 50 37 38% Koersen 159 377 (incl. 26% div.) 105 (incl. 6 div.) 282 348 (incl. 25 div.) 413 (incl. 24 div.) div.) div.) 43° (incl. 25 70 20 Vorstenlanden (pref. aand.) 1) cash of aandeelen. 17% IO o 15% 304 (incl. 15 226 192 1) 155 124 256 (incl. 16% div.). 550 (incl. 40% slotdiv.) 518 (incl. 40 slotdiv.) 370 (incl. 21 slotdiv.) 462 225 (incl 20 div.) 150 (incl. 10 div.) 205 (incl, 15 div.) Rend* 6.3 6.1 6.2 8 8 7.8 fo 0/ 9-7 0? 6.6% 9.8 ,7 10.4 "(f IO.* k 7.9 10

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 6