cBuitenlandsch Q?Cieuws SPOQR's MOSTERD L FEUILLETON MARKT EN HALLEN Spoor's gestampte Moisjes De erfenis van een BRIEVEN UIT FRANKRIJK De resultaten der Vlootconferentie Interessante rede van MacDonald Een open brief van Hugenberg Geduld, tijd en kracht gevraagd Nieuws van Gandhi Ernstige relletjes en bloedige gevechten Aanslag op minister Beyerle De dader gearresteerd Communisten-arrestaties in Riga Koningsgezind Spanje Alle standen betooge» voor een monarchie Tegen versobering op onderwijs gebied Gemengde Buitenlandsche Berichten De botsing op de Metro te Parijs Twee gewonden zijn stervend De zaak-de Leeuw Hij wil politiek gevangene zijn Zware brand bü Charleroi Een hert veroorzaakt een doodelijk ongeval De werkloosheid in Engeland Militaire versterkingen tegen de sprinkhanenplaag Het aftreden van Mgr. Seipel Brutale inbraak te Saarbrucken Een karweitje van 3 dagen Voetballers uit Sovjet-Rusland Ongewenscht bezoek Abnormaliteiten van filmheldinnen Italiaansch schip vergaan 20 dooden KORT NIEUWS Spoor*sZwi?sV'rschVk>«s PRINSES De merkwaardigste markt van Parijs en misschien wel van geheel Europa is de zoo genaamde „Marché aux puces'" (vlooien markt). Hoewel het een feit is, dat men op een groentenmarkt, groente, op een vruch- tenmarkt vruchten en op een bloemenmarkt, bloemen verkoopt, wil bovengenoemde naam toch niet zeggen, dat men op de vlooienmarkt (de lezer vergeve me dit woord, ik heb het Werkelijk niet uitgevonden) die zeer kleine, maar buitengewoon onaangename diertjes ten koop aanbiedt. Niet, dat ik er voor zou durven in staan, dat ze er niet te vinden zijn, maar verkocht worden ze er stellig niet. Het is echter niet over den naam, dat ik het hebben wil, maar over de bezoekers en. meer nog,over de koopwaar. Want deze markt, met haar eigenaardigen, doch vooral armoedigen naam, is eigenlijk een verzamel plaats van dikwijls machtige, doch bijna steeds aandoenlijke herinneringen aan door den tijd verzwolgen eeuwen. Men diende haar te bezoeken met hetzelfde gevoel van eerbied als waarmede men een oudheidkundig mu seum bezoekt "en men behoorde de afgedankte Voorwerpen ernstig te bestudeeren en ze met respect te behandelen, want vele hebben twee, drie eeuwen voorbij zien gaan en dik wijls ook komen ze van heel ver en hebben ze zeden en gewoonten aanschouwd, die he melsbreed van de onze verschillenTijd en afstand kruisen zich hier. Het is best mogelijk, dat dit hier, ergens uit een achter hoek van Azië vandaan komt en dat daar telt misschien duizend jaarWie zal zeg gen tot den eeredienst van welken afgod deze wonderlijk gedamasceerde dolk heeft behoord? Wie zal ooit de beteekenis vinden van de initialen op de eerste bladzijde van dat oude boek? Wie het geheim van de in scriptie in dit schijnbaar waardelooze hor loge? En welke geschiedenis is er verbonden aan dit koffertje en aan deze oude gordijnen, met hun vermoeide plooien? En wie zal ooit bitvinden hoevele uren deze afgewerkte, moei zaam tikkende klok heeft zien komen en gaan Maar in plaats van eerbied en respect, ver- Wekt deze ongelukkige markt slechts den spotlust van publiek en pers. Geen optocht, of de „marché aux puces" wordt er op de een of andere grappige wijze in voorgesteld; geen humoristisch blad, of. het bevat een mop ten haren koste. Achteloos, ongevoelig voor de poëzie van het verleden, wroeten de zoekers in den hoop oude dingen, ruw op-zij gooiend wat niet Van hun gading is en deze vernederende geste is m.i. van meer beteekenis op den weg Van het bewuste voorwerp naar den dood, d.w.z. de volkomen nutteloosheid, dan de invloed van den tijd. De catalogus van deze wonderlijke ten toonstelling zou ongetwijfeld dikker zijn dan alle adresboeken ter wereld samen. De bou levard Riehard-Lenoir, waar ze gehouden Wordt, is als één groote Arabische markt, maar de-gëweldige verscheidenheid der ar tikelen en bezoekers geeft haar eigenlijk nog meer het aanzien van een internationale ten toonstelling. c „Als ik bedenk, hoorde ik laatst een oude Engelsche dame tot haar metgezel zeggen, dat al die oude dingen, die hier zoo achteloos op hoopen worden gegooid, eens deel hebben Uitgemaakt van een „home", dat er eens m.enschen zijn geweest, die ervan gehouden hebben, die ze misschien zelf gemaakt heb ben zie bijvoorbeeld dit oude houten sui kerbord) naïef bewerkt en op onhandige ma- Pier met verf besmeèrd en dat er nu nie mand meer werkelijk belang in stelt, dan denk ik onwillekeurig aan mijn eigen oude spulletjes en datdoet mij toch wel wat Pijn." Het goede mensch was ongetwijfeld wat sentimenteel aangelegd, maar geheel ongelijk had ze toch ook niet De Parijsche hallen, die eenig als ze zijn in hun genre, een internationale vermaardheid genieten, gaan misschien verdwijnen. Of, juister uitgedrukt, ze gaan misschien „ver huizen". Tenminste, hierop dringt een ge deelte der Parijsche pers aan en m. i. niet ten onrechte. Wat toch is het geval? De hal- Jen, van waaruit heel Parijs van voedsel Voorzien wordt waarheen alles wat de pro vincie en het buitenland aan de Fransche hoofdstad aan te bieden hebben, gevoerd Wordt, die hallen nu, groeien met de stad. Verschillende malen reeds zijn ze vergroot, maar thans blijkt voor de zooveelste maal dat de beschikbare ruimte voor deze nacht- markt want slechts 's nachts wordt hier handel gedreven en het is slechts gedurende den nacht dat de volgeladen treinen Parijs doorkruisen op hun reizen van en naar de hallen, dat de beschikbare ruimte nu, niet toereikend is. De bedoeling is de hallen twee maal zoo groot te maken als ze zijn en hier toe in. drie etappes te werk te gaan. De eerste etappe zal bestaan in het bijbouwen van ver schillende paviljoens zoo worden hier de Sebouwen, waaruit de hallen bestaan, ge doemd en het verbreeden der belendende straten. De tweede etappe bestaat uit het bouwen van nog twee paviljoens tusschen de °Ude straten „Rue Pierre-Lescot" en „Rue Saint-Denis", terwijl tenslotte dat is de derdè en laatste etappe een groote, over dekte ruimte zal ingericht worden op eenigen pfstand van de hallen zelf. De kosten voor ®en en ander worden op driehonderd mil- hoen geschat. „Echter," vragen sommige bladen, „is het nu absoluut noodig, dat de hallen op hun oude plaats, d. w. z. in het centrum van Pa rijs, dus juist daar, waar de grond het duurste is, blijven? En indien men ze dan niet verplaatsten wil zou dan eenige de centralisatie niet nuttig kunnen zijn?" En inderdaad zal Parijs indien de hallen in hun geheel in het centrum blijven steeds voor groote kosten en schier onoverkomelijke moeilijkheden komen te staan. Want niet aleen dat de grond hier verbazend duur is, maar het is juist in dit gedeelte van Parijs, dat zich de meeste gebouwen van geschied kundige waarde bevinden. Bovendien zijn de straten er zeer nauw, waardoor het trans port uiterst lastig is. Verder gaat iedere uit breiding noodzakelijkerwijze gepaard met het afbreken van de huizen, die in den weg staan, en het schadeloosstellen der eigenaars ver slindt millioenen, die bespaard kunnen blij ven, indien het gemeentebestuur er toe zou willen overgaan de hallen te verplaatsen of althans de nieuwe „paviljoens" elders te doen verrijzen. Maar het gemeentebestuur schijnt er zijn zinnen op te hebben gezet, de hallen te laten waar ze zijn en heel Parijs volgt dezen strijd tusschen gemeente en pers met groote be langstelling. H. d. J. De eerste minister Mac Donald heeft gis teravond voor de radio gesproken over het werk van de Vlootconferentie. Hij zeide, dat gedurende generaties de volken hebben geloofd, dat zij zich door hooge bedragen te besteden aan de bewape ning konden beveiligen tegen den oorlog en elke generatie op haar beurt werd in dit vertrouwen verkeerd voorgelicht. De eene oorlog volgde op den anderen, en indien de actieve vredesgedachte niet alleen als geloof, doch ook als practisch doel thans niet tus schen beide komt, dan zal een nieuwe oor log zoo zeker zijn als morgen de zon opgaat. Een jaar geleden zagen wij een treurig en weinig aanlokkelijk vooruitzicht van bou wen en tegen-bouwen. Wij hebben getracht dit vooruitzicht te veranderen. Wij kwamen spoedig tot de ontdekking, ofschoon wij bij eenkwamen voor een vijfmogendheden-con- ferentie, dat wij in werkelijkheid vormden twee groepen van elk drie mogendheden. Gróót èrittanniÖ behoorde thuis in beide groepen. Ér was een groep der groote zeeën, bestaande uit de Vereenigde Staten, Japan en Groot Brittannlë en de Europeesche groep, bestaande uit Frankrijk, Italië en Groot Brittannlë. Er waren zeer veel momenten bij deze onderhandelingen, dat het ijs, waarop wij schaatsten, op zijn dunst was, doch wij heb ben thans allen een omvangrijk verdrag ge- teekend, waarvan slechts één hoofdstuk al leen de onderteekening draagt van de Brit- sche Commonweath, de Vereenigde Staten en Japan. De rest, bevattende waardevolle voorzieningen, vormt een vfjfmogendheden- verdrag. Ik heb geen waanvoorstelling van hetgeen wij hebben bereikt. Wij hebben slechts een begin gemaakt. Mijn ervaring van de laatste drie maanden is geweest, dat de vredesbeweging alles heeft om ziel te geven aan haar werk, doch dat dit werk steeds meer wordt een bestudeering van bij zonderheden en van middelen om de moei lijkheden op te lossen. Van zeer groot belang zou zün indien datgene wat werd gedaan, onmiddellijk wordt gebruikt om de openbare meening voor te bereiden om meer te doen. De Vlootconferentie te Londen zal een der groote mijlpalen zijn voor de pogingen der menschheid den vrede te verkrijgen. Niets is belangrijker naar mijn meening, dan de goede wil, die als regel heeft over- heerscht. De betrekkingen tusschen Amerika en ons zijn nog nooit zoo goed geweest sinds Amerika een onafhankelijke groep staten werd. De Japansche delegatie keert naar huis terug met de wetenschap vrienden te heb ben ontmoet, wier vriendschap hun land veiligheid biedt. De Franschen en Italianen, hoewel zij ons niet genoeg konden naderen om tot overeenstemming te komen, vertrek ken met het gevoel, dat een overeenkomst bij verdere onderhandelingen moet worden bereikt en de betrekkingen tusschen ons en alle anderen zijn van onbewolkte hartelijk heid. Elk van onze dominions en Indië was vertegenwoordigd als een onafhankelijke na tie. Zij en wij werkten in volledige harmo nie van begin tot eind. De voorzitter van de D. Nationale Volks partij, dr. Hugenberg, publiceert een open brief aan zijn partijgenooten in den lande, waarin hij verklaart, dat binnen het kader der D. Nationale opvattingen alle belangen, inzonderheid die van den zwaar bedreigden landbouw, veilig zijn. De resultaten van de agrarische maatre gelen gedurende de laatste weken hebben dit bevestigd. HUGENBERG Zonder de hulp en de pressie, uitgeoefend door de D. Nationale Partij, zouden zij nooit tot stand zijn gekomen. Hugenberg eindigt met een ieder te ver zoeken het zijne te doen, opdat de partij een steeds hechter wordend blok der oppositie zal worden en tevens een strijdmiddel tegen het systeem, dat in het rijk en Pruisen partyleven en economie beheerscht. Voor het bereiken van deze doeleinden zal echter geduld, tijd en kracht noodzake lijk zijn. De nationalistische vice-president van de universiteit te Howrah en 29 anderen wer den gearresteerd toen zü bezig waren met posten bij winkels te Howrah, waar buiten- landsche stoffen verkocht worden en die voor het meerendeel toebehooren aan Ma- homedanen. Verscheidene personen werden in het handgemeen' gewond, o.a. een En- gelsch inspecteur van politie. Een talrijke menigte deed een aanval op een celwagen, doch werd uiteengejaagd. Te Noakhali wer den een Indisch politie-officier en twee politie-agenten, die vier mannen fouilleer den, door schoten getroffen. De schuldigen ontkwamen. Nieuwe gevechten te Chittagong. De correspondent van de British United Press te Calcutta deelt mede, dat bericht is ontvangen, dat in de nabijheid van Chitta gong weer een gevecht tusschen politie en inlanders heeft plaats gehad, waarbij zeven personen zijn gedood. Twaalf opstandelingen werden gedood en twee ernstig gewond tijdens den strijd in de nabijheid van Chittagong Dinsdagavond. De troepen leden geen verliezen. Veertien personen werden gearresteerd. Te Chittagong heerscht rust. Hongerstaking? Daar het gerucht liep, dat Sen Goepta, de burgemeester van Calcutta, die in de ge vangenis voedsel weigert, overleden was, ver zamelde zich een groote menigte op het ge vangenisplein. Zij werd uiteengedreven door de politie, die later het gerucht tegensprak. Officieel wordt verklaard dat het bericht, volgens hetwelk de politieke gedetineerden in de gevangenis van Alipore voedsel wei geren, onjuist is Britsch soldaat gedood. Tijdens ongeregeldheden, die ontstonden ten gevolge van de arrestatie van verschei dene voorstanders der burgerlijke ongehoor zaamheid werd een Britsch soldaat gedood. Gistermiddag heeft de 45-jarige koopman Karl Stangler, uit Stuttgart, die een verzoek om gratie voor zijn, zich in de gevangenis be vindende vrouw had ingediend, den minister van justitie, Dr. Beyerle in diens werkkamer met een dolkmes aangevallen. De minister bekwam bij het afweren van het mes een verwonding aan de linkerhand, die echter niet gevaarlijk is, hoewel hij zich waarschijnlijk eenigen tijd zal moeten ont zien. Ook een te hulp komende ambtenaar werd aan de hand gewond. De dader wist te ontkomen. De politie heêft de noodige maatregelen getroffen, om hem te arresteeren. De koopman Stangler, die gisteren een aan slag heeft gepleegd op den Wurtembergschen minister van justitie Beyerle, is gisteren door de politie te Ulm a. d. Donau, waar hij bij vrienden vertoefde, aangehouden. In Riga en omgeving zijn talrijke opzien barende communisten-arrestaties gedaan. Onder de gearresteerden bevinden zich vier communisten, die met bijzondere opdrachten van de hoogeschool te Moskou voor commu nistische propaganda naar Letland zün ge komen. Zij weigeren hunne namen te noe men. Het staat vast dat zij uit Letland af komstig zün en eerst voor eenige jaren naar Moskou zijn gegaan om daar systematisch het voeren van communistische propaganda te leeren. Na voltooiing van hun „sutide" zijn zij weer naar Letland teruggekeerd om het geleerde in praktük te brengen, tot zij in handen der politie zün gevallen. Op Faasch-Zondag is het werd reeds met een enkel woord gemeld te Madrid een groote betooging gehouden voor de monar chie, waaraan 30.000 personen deelnamen. De betooging had plaats in de nieuwe arena voor stierengevechten. Alle standen waren verte genwoordigd, zoo vertelt de Madrileensche correspondent van het „Berliner Tageblatt," met name de adel en de ambtenaren, maar men zag er ook tal van arbeiders. Het vrou welijk element was eveneens sterk vertegen woordigd. Er voerden vüf sprekers het woord. Namens de monarchistische arbeiders verklaarde Mo- rillon, dat hij de eendracht tusschen arbeiders en aristocraten wilde aantoonen. De wenschen der arbeiders, aldus spr„ hebben altijd weer klank gevonden in het, hart van den koning, die de eerste der arbeiders is. De vertegenwoordiger van den adel, de markies de Santa Cruz, zeide o.a. dat de ko ning in overeenstemming met de wenschen des volks steeds degenen tot de macht had ge roepen die bü de openbare meening de beste reputatie genoten. De conservatieve oud-minister van binnen- Iandsche zaken Golcoechea betoogde o.m. dat het socialisme meer vereenlgbaar was met de monarchie dan met de, republiek en beriep zich daarbü op de woorden door Bebel op het congres van Amsterdam (in 1904) gesproken. Volgens den oud-minister was de monarchie een werktuig dat Spanje noodig heeft voor den hervormingsarbeid om het land tot wel vaart en voorspoed te brengen. De leider der liberaal-conservatieven graaf Bugallal was de laatste spreker;; hü achtte de monarchie den eenig mogehjken regee- ringsvorm voor Spanje. De betooging eindigde onder het geroep van „leve Spanje" en „leve de koning." Wijziging der regeering? De correspondent van het B. T. voegt aan zijn verslag over de betooging de mededee- ling toe dat er in politieke kringen wederom geruchten loopen van een spoedige wijziging in de regeering. De oorzaak zou zijn de na tver tusschen de verschillende monarchis tische leiders en de achter hen staande groe pen. In zekfere kringen is men, zoo wordt ge zegd, niet bereid het langer aan te zien hoe de Bugallalisten den bult van den val der dictatuur naar zich willen toehalen. Daar er onder die ontevredenen mannen moeten zün, die niet alleen dicht bij den troon staan maar die de koning ook gaarne in het kabinet zou zien, wordt een nieuwe crisis niet geheel on mogelijk geacht. In dit verband verdient wel licht een reis de aandacht, die generaal Be- renguer naar Sevilla heeft gemaakt waar de koning thans vertoeft. I>e kabinetsraad te Madrid heeft zich bezig gehouden met de kwestie der verkie zingen. De minister van arbeid wees op de nood zakelijkheid eener nieuwe volkstelling, op dat er bü de aanstaande verkiezingen niet dezellde fouten zullen worden gemaakt als bü de voorgaande. De regeering hoopt, dat de parlements verkiezingen in December kunnen plaats hebben; die voor de provincies en de ge meenteraden zullen later worden gehouden. De noodzaak van bezuiniging heeft in ver. schillende landen geleid tot invoering van maatregelen om op het gebied van 't onder wijs uit te sparen. O.a. wordt in Thüringen en Hessen, benevens ook in eenige Pruisische gemeenten het aantal scholieren in één klasse aanzienlük verhoogd, zoodat men over kan gaan tot ontslag van onderwijzers en sluiting van klassen. Verder wordt bezuinigd op salarissen, leerbehoeften enz. Zooals men weet hebben de communisten te Berlijn reeds getracht om van de door deze maatregelen bij de ouders gewekte ontevredenheid gebruik te maken voor het het uitlokken van schoolstakingen. Maar ook van andere kanten groeit het verzet. Zoo heeft thans weer de afdeeling Rijn land van den Duitschen onderwüzersbond op de jaarvergadering krachtig geprotes teerd tegen de besnoeiing van de onderwüs. uitgaven. In een aangenomen resolutie wordt o. a. verklaard, dat het onder deze nieuwe om standigheden onmogelük is geworden in de scholen volgens moderne eischen onderwijs te geven en resultaten te bereiken, welke men tegenwoordig van de volksschool ver wacht. De vergadering keurde het met veront. waardiging af, dat men in een tijd, waarin een degelijke onderlegging van de jeugd op school allernoodzakelijkst is om het her stel van het Duitsche volk voor te bereiden, op onverantwoordelijke en onverstandige wijze de uitgaven van het onderwijs be. perkt. Ten slotte wordt een beroep gedaan op allen, die met 't onderwüs op eenige wijze in contact staan, zich te verzetten tegen die averechtsche versobering en zich met allen, die het wel meenen met de toekomst van het vaderland, voor de ernstig bedreigde school in de bres te stellen. Hbld. Het onderzoek naar de oorzaken van de botsing op de Parüsche Nord-Sud metro heeft nog geen resultaat opgeleverd. De stationschef beweert den vertrekken- den trein pas te hebben laten wegrüden, toen de seinen witte lichten toonden. De ingenieurs noemen deze bewering on juist, omdat het witte licht automatisch afgesloten Blüft, wanneer de baan niet vrü is. Negen en veertig gewonden zijn in ver schillende hospitalen behandeld, terwül tal van gekwetsten zich in apotheken lieten verbinden. Ongeveer 70 lichtgewonden konden zich naar hun woning of naar hun arbeid be geven. Twee van de in het hospitaal Vaugirard verpleegde gewonden, zijn stervend. Joris de Leeuw is wederom naar de ge vangenis te Luik gebracht en zal voor den krijgsraad verschünen. Als zün verdediger is aangewezen Mr. Henri Borginon uit Brussel. De Leeuw heeft zich tot den Minister van Oorlog gewend om als politiek gevangene te worden behandeld. Een wijk bedreigd. Om kwart over negen gisteravond brak een geweldige brand uit in een door de adminis tratie der spoorwegen gebruikt pand te Mar- cinelle bij Charleroi. In een oogenblik stand het perceel in lichte laaie. De brand bedreigt een geheele wük. In den afgeloopen nacht is op den straat weg tusschen Braunlage en Elend een ernstig motorongeluk gebeurd, doordat een hert, ver blind door de lichten van het motorrijwiel, recht voor den motor kwam te staan. De be stuurder, een bewoner van Keulen en zyn duopassagierster, sloegen tegen den grond. De dame was op slag dood. De bestuurder werd in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. In de week van 7 tot 14 April verminderde het aantal werkloozen, vergeleken met de voorafgaande week met 16.147, hetgeen de eerste keer is sinds eenigen tüd, dat er weer vermindering kan worden geconstateerd. In totaal waren er op 14 April 1.660.300 werk loozen, hetgeen 506.700 meer is dan op den zelfden datum van het vorig jaar. Uit Cairo wordt gemeld, dat Koning Foead van Egypte een bataljon soldaten van het Egyptische leger naar het Sinai-gebied heeft doen dirigeeren, om de bevolking behulpzaam te zün bij de bestrijding van de sprinkhanen plaag. Tot op heden bleken alle tot nog toe genomen maatregelen onvoldoende te zijn te gen de sprinkhanenplaag, die dit jaar al in bijzonder sterke mate optreedt. Een actie Het bestuur der chr.-soc. partij te Weenen besloot stappen te doen om dr. Seipel te be wegen terug te komen van zün besluit, als voorzitter af te treden. Gedurende de Paaschdagen had te Saar- brücken in de juwelierszaak van de firm» Brems Varain in de Bahnhofstrasse een in braak plaats, welke wat vermetelheid be treft, doet denken aan die in het Berlijnsche filiaal van de Diskontogesellschaft. De inbrekers hebben drie dagen eraan ge werkt om zich over binnenplaatsen en da ken een weg te banen naar de juweliers zaak, waar groote waarden aanwezig wa ren. Hun buit kon zelfs bij Benadering nog niet worden geschat. De wanden van den winkel en van de achter den winkel gelegen kantoren waren alle versterkt met dikke stalen pantserpla ten. De inbrekers, die de plaatselijke gesteldheid nauwkeurig bestudeerd moeten hebben, zün van de zijde van de rivier doorgedron gen tot op de binnenplaats van het huis. Vandaar wisten zü in een naast het kan toor liggend magazün te komen door het breken van een gat in een dikken muur. Tusschen dezen muur en het juwelierskan toor bevond zich de eerste stalen wand, die den indringers weerstand bood. Éen houten deur wisten ril te forceeren, doch toen stuit ten zü op den stalen wand. Zü zochten dus een anderen weg, klommen op een gla zen dak en kwamen tenslotte op deze wijze in het kantoor. Door middel van aan elkaar geknoopte doeken lieten zij zich zakken. Zü hebben talrijke fraaie ringen, kettin gen en gouden voorwerpen meegenomen, alsmede een hoeveelheid baar geld. Tot nog toe ontbreekt elk spoor van de daders. De Engelsche minister van Binnenland, sche Zaken heeft geweigerd, een visum te hechten aan de passen van de leden van een voetbal-elftal uit Sovjet-Rusland, dat door de Britsche Arbeiderssportfederatie werd uitgenoodigd naar Engeland te ko. men. De communisten protesteeren natuurlijk hevig tegen deze weigering. Zü hebben het voornemen bekend gemaakt, door het heele land demonstraties te hou den om de aandacht op deze zaak te vestigen. Waarom Betty Compson wil scheiden Den Engelschen rechter wordt van tüd tot tüd verzocht, echtscheiding uit te spre ken op grond van „mental cruelty", geeste. li'ke mishandeling, zouden wij zeggen. De filmster Betty Compson heeft dezer dagen voor den tweeden keer van den rech ter een uitspraak gevraagd op grond van een dergelük motief, ten aanzien van een- en-denzelfden echtgenoot. In 1923 trouwde zü met een zekeren James Cruze, filmregisseur. Zes jaar daarna 'vroeg zij en verkreeg echtscheiding, omdat, zooals zü verklaarde, Jim 's avonds thuis bleef en zelfs, wanneer er bijeenkomsten van beroepsgenooten waren, of eerste voor stellingen gingen, niet van den haard was weg te krygen. Nadat de scheiding een week had geduurd, verzoenden zü zich. Thans heeft Betty Compson opnieuw echtscheiding aangevraagd, dezen keer, om. dat haar echtgenot „gewoon is op alle uren van den dag een groote menigte menschen te ontvangen". Naar gemeld wordt zün in den Piraeus drie Italianen aangekomen, die verklaarden de eenige overlevenden te zijn van de equi page van 23 koppen van het Italiaansche s.s. „Frederico Carolo", dat tengevolge van een ketelontploffing vergaan is tusschen de eilanden Zante en Cephalonia. Een Arabisch journalist is we. gens opruiing tot 12 jaar gevangenisstraf en 1 jaar verbanning veroordeeld. Het vliegtuig, waarmede de Pr in» van Wales naar Egypte is gereisd, is giste ren gevallen. De beide vliegers werden gedood. De bemanning van het Belgische stoomschip „Schelvenir", is onderling slaags geraakt. Vier man werden zwaar gewond, 19 gearresteerd. Voor het congres te Stockholm heeft de algemeene raad van het Britsche Vakvereenigingscongres Walter Citrine be noemd tot lid van het uitvoerend comité. In het dorp Scheschpoliai sloeg een 19-jarig meisje haar vader met een byl dood. Zü werd gearresteerd. 10 Ik brei liever wollen kousen voor mün °lldjes, hernam Paula lachend. Wat denkt er van, mevrouw? René's belangstelling, van den beginne af opgewekt, scheen bij ieder woord van Paula's ,'Ppen, levendiger te worden. Tot nog toe ,ad hij in de mondaine salons niets dan c"armante modepoppen ontmoet, die zich allen totaal onverschillig toonden voor de ^actische zijde van het leven, geheel vervuld zij waren van coquetterie en allerlei nie- ^Bheden. Daarom zag hü nu met bewonde- aig op naar dit meisje dat in het leven iets .beiers zag dan een tijdpasseering en uiter- Ük vertoon. „Beminnen is bewónderen met het hart; eWonderen is beminnen met den geest," zei A'i beroemd schrijverIndien jonkheer de erly deze philósophische uitspraak gekend Ad. zou hü geoordeeld hebben dat daarin Jb zielstoestand lag uitgedrukt. Var vroeg - hij zich af welk gelukkig toe- hem dezen avond hierheen geleid had. Was deze ontmoeting beraamd door me vrouw Grisoire, of alleen te wüten aan een onschuldigen samenloop van omstandig heden? Eenige minuten later werden de gasten uitgenoodigd de eetzaal in te gaan. Er heerschte een opgewekte stemming ty- dens het souper. De notaris vertelde aan René, dat Paula nog 'n broeder had, Ray mond genaamd, die luitenant by de huzaren was te Bordeaux en mynheer Rochebel be loofde hem spoedig voor te zullen stellen. Opeens, terwijl hü 'jonkheer de Gerley aankeek, vroeg hü: Dus, de geschiedenis, die men in Font- Aulade vertelt, de ontmoeting van den steen houwer met een levend wezen in een der zalen van het slot, maakt op u niet veel in druk? Och mijnheer, ik kan u niet anders zeg gen, dan dat al die verhalen of verdichtsels hoe vreemdsoortig ook, mij geheel koud laten. Nu mij niet, verklaarde de notaris, opeens zeer ernstig geworden, omdat ik weet wat er is voorgevallen. Ik spreek ditmaal in volen ernst. Ik bezit interessante büzonder- heden over deze gebeurtenis en vroeg laat kunnen deze ons misschien van groot nut zün, Zoo, zei de jonkheer. Hebt u iets bü- zonders vernomen? En is u wel zeker dat het geen praatjes zijn? Er is nooit sprake geweest van praatjes of legende, beweerde de ander. De omstan digheden en het tooneel der gebeurtenissen zijn fantastisch, dat geef ik gaarne toe, doch dat doet niets aan de feiten af, die ik reeds twee jaar bestudeer. Ik heb al heel wat ge gevens verzameld, die ik weldra hoop te too- nen. Lang heb ik geaarzeld en rondgetast als iemand in een duister, vreemd huis, maar nu begin ik op alles eenigen kük te krijgen. Hier zweeg hy, maar bleef René vragend aanzien, alsof hü opnieuw diens oordeel wilde vernemen. Alle dischgenooten hadden met spanning toegeluisterd en achtten de openbaarmakingen van münheer Rochebel van veel gewicht, omdat hü niet iemand was om zich met kleinigheden of sprookjes op te houden. U hoopt dus te ontdekken, wat de poli tie en de detectives als onvindbaar beschou wen? vroeg de baron. Ik heb nu zekerheid, zei de notaris met een beslistheid, die bewees, dat hem niet meer de geringste twijfel over bleef. Daar zullen we straks in het salon over spreken, niet waar? stelde de gastvrouwe voor, terwül ze een knipoogje deed in de richting van Jan. Mij dunkt, dat hier geen onbescheiden ooren tegenwoordig zün, merkte de notaris verrast op en keek tegehjkertüd naar den huisknecht die naast de barones stond. Jan heeft er ook belang bij met de gebeurtenis sen op de hoogte te blijven, misschien kan hij ons wel helpen om licht te brengen in deze duistere en droeve zaak. Wy kennen zijn trouw en toewüding aan de familie de Gerly voldoende, om te mogen veronderstel len, dat hü in de huidige omstandigheden kostbare diensten kon bewyzen; niet waar Jan? Zoo denk ik er ook over, antwoordde deze terwijl hü zün best deed een ongekun stelde houding aan te nemen. En u beweert, zei René, dat het nach telijk avontuur Een baken in zee is om de juiste rich ting te vinden. Hoe dat zoo? vroeg de advocaat meer en meer nieuwsgierig. Heel eenvoudig! Zoo even heb ik u reeds verteld, dat een zekere Morro, een steenhouwer uit Font-Aulade, zich voorge nomen had alleen en in den nacht een ijzer werk van een der deuren uit de wapenzaal te halen. Ja, maar wat bewijst dat? Ik ben naar hem toegegaan om hem te ondervragen. Eerst wilde hy uit vrees, niets mededeelen, maar toen ik by hem aandrong en hem eenige zilverstukken in de hand duwde, heeft hü mi) alles bekend. Welnu dan was die man het spook, riep Paula lachend uit. Laat me uitspreken, gebood de vader kort. Op het oogenblik, dat hij het ijzeren beslag loswerkte, zag hij door het sleutelgat licht. Met een enkelen stoot duwde hij de deur open en bevond zich toen tegenover 'a man met een lantaarn in de eene en een revolver od Morro gericht in de andere hand. Dat alles duurde slecht een seconde. Het licht ging uit, de steenhouwer pakte zün biezen, meenende met een wezen uit de an dere wereld te doen te hebben. Jan, wiens gelaat gelukkig niet door de lage lamp beschenen werd, voelde zich ze nuwachtig aangedaan. Om deze nervositeit eenige afleiding te bezorgen, wilde hy de tafel af gaan nemen, maar de gebiedende stem van mevrouw kwam daar tegen od: Wacht qen oogenblik, Jan! Hy hernam dan weder zijn vorige onbe weeglijke houding en mijnheer Rochebel ver volgde: Indien dat het eenige was, hetgeen ik vernomen had, dan zouden we niet veel verder zün dan voor twee jaar. Maar nu komt het interessantste der zaak; de man Beeft het gelaat van den ander gezien en of schoon hü dit niet direct herkende, houdt hü toch vol het reeds eerder ontmoet te hebben, in ieder geval zou hü dat aange zicht onder duizend anderen kunnen aan wijzen. Herinnert Morro zich den man reeds eerder gezien te hebben? vroeg René die steeds meer belangstelling opvatte voor het geen de notaris verhaalde. Ja, en hij zegt, dat hy in deze streek woont en beweert zelfs zijn naam te ken nen. Dan moest hij u dezen bekend maken! Helaas! Al mü'n aandringen, al mijn smeekingen en bedreigingen, hadden niet de minste uitwerking op zijne hardnekkige wei gering. Hij geeft voor, dat een vergissing niet is uitgesloten en het zou te vreeselijk zijn 'n onschuldige aan te houden, oordeelt hij. Aanhouden, in hechtenis nemen, riep Paula verschrikt uit en in haar anders zoo vredige oogen las men groote ontsteltenis. Maar al kent men ook al den man dien Morro ontmoette, daarom heeft men toch nog niet den moordenaar. Niet zeker, doch hoogstwaarschijnlijk, verklaarde de baron. Jan wierp een bangen oogopslag op zijn meester. Hü ontveinsde zich de waarheid niet; zonder het te weten, verklaarden al die woorden hem voor schuldig en voor moordenaar. Hij begreep nu de geheele toedracht der zaak. De steenhouwer had hem des Zondags gezien, als hü den baron en de barones naar de kerk reed. En die ééne snelle oogopslag was den ar beider voldoende geweest om Jan's trekken onuitwischbaar in zyn geheugen te prenten. Indien Morro slechts wil spreken, dan valt de moordenaar van graaf de Gerly ons onmiddellük in handen, merkte mynheer Rochelbel op en de toon waarop hij sprak was in staat zelfs de grootste aarzelie.g bij de aanwezigen weg te nemen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 7