H r 13000.- 1750.- f250.- f 125.- f50.- f40.- m BUREAUXNASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit vier bladen I I VRIJDAG 25 APRIL 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17445 AANGIFTE MOET, GP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL MISLEIDING Koninklijk bezoek aan Amsterdam Van 20—26 Mei Verkoop van waardelooze bloembollen Het doodelijk auto-ongeluk op den Haarlemmerweg Een oude zaak De Wieringermeerpolder Het in cultuur brengen der gronden Een veeziekte rond Batavia Pastoor Th. J. C. Engering t De Noord-HoIIandsche Betuwe Volop bloei begin Mei Een schuld van f 2000 van een gasdirecteur Prins Hendrik en Mussolini Het Weekblad „Pan" De uitgever tot f 1000 boete veroordeeld Wij èaan naar huiten De immigratie naar Amerika Aartsbisschop Orsenigo Aanbesteding Clandestien vervoer van vuursteentjes Nederland-Belgie op 4 Mei Samenstelling van het Belgische elftal Lijk uit de Willemsvaart opgehaald De actie van Gandhi De „Graf Zeppelin"-reis naar Engeland De Herstelbank Het halssnoer van Napoleon Voornaamste qKieuws J. J. WEBER Si ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Het overlijden van Pater Ildefonus Het stoffelijk overschot naar Helmond Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 3970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. OURANT ADVERTEIMTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct_ bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regeL Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden *egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger De S. D. A. P.-sche pers maakt met self genoegzaamheid groeten ophef van het feit, dat op het Paaschcongres de crisis in den land- en tuinbouw behan deld werd. Alsof de arme land- en tuinbouwers door het gepraat op dit congres gehol pen waren, alsof dit gres althans de middelen aan de hand had gedaan om een agrarische crisis, als welke wij thans beleven, op te lossen, althans voor de toekomst vermijdelijk te toaken. De waarheid is echter dat de uitvoe rige agrarische beschouwingen, welke de heer Albarda ten congresse aan den nood in land- en tuinbouwkringen ge- Wijd heeft, voor een leniging van dien nood en voor een oplossing van het in derdaad penibele vraagstuk niet de minste waarde hebben. Voor de zóóveelste maal heeft de S. D. A- P. zich hier aan misleiding schuldig gemaakt; het is niet aan te nemen, dat een scherpe kop als de heer Albarda geloof gehecht heeft aan zijn eigen woorden, en het is welhaast verbijsterend, dat een zoo veelhoofdig congres, na Albar- da's beschouwingen te hebben aange hoord, zonder tegenspraak in een reso lutie ten slotte de overtuiging uitsprak, „dat de socialisatie (het in eigendom van de gemeenschap brengen) van den grond het eenig middel is om duurzaam gezonde bedrijfsverhoudingen en op heffing van den grondwoeker te ver krijgen." Was er onder de talrijke congressis ten nu niet één, die het bedrog door zag? Heeft er niet één congressist de pien terheid gehad, den heer Albarda toe te Voegen: „met socialisatie is een agrarische crisis niet te bestrijden, noch ook t.e voorkomen, en de oorzaak van de hui dige crisis is niet te zoeken üi even- tueelen grondwoeker" t Is ontstellend, te moeten consta- teeren, dat een heel congres dit feit is van treurig belang voor heel ons volk! zich zóó gemakkelijk laat mis leiden. Waaraan toch is de huidige crisis te Wijten? Aan het feit, dat de land- en tuin bouwproducten te lage prijzen opbren gen, en die te lage prijzen houden verband met de onveranderlijke wetten van vraag en aanbod op de internatió- öale markt. Was heden ten dage de grond „eigen dom der gemeenschap", gesocialiseerd, dan zou onze agrarische bevolking er niet beter aan toe zijn, immers, of nu de Staat of de particulier eigenaar van den grond is, het is van géén invloed op de prijzen, welke de producten kun nen opbrengen; steeds zullen in komsten tegenover uitgaven staan, en men moet ons niet willen wijsmaken, dat in een gesocialiseerd bedrijf de uit gaven lager zouden zijn. Wij veronderstellen met goede rede nen eerder het tegendeel. En wat dien ook door ons verfoei den grondwoeker betreft: deze kan niet aan de crisis schuldig zijn, immers, Ook voorheen bestond diezelfde woeker, en toen was er géén crisis. De huidige crisis is een wereldver - schijnsel, dat zich zelf op natuurlijke Wijze oplossen moet, en waarop socia lisatie van het stukje Nederlandschen bodem laat staan het gepraat daar over op een congres! niet den min sten invloed zou kunnen hebben. Toch brengt de S. D. A. P. haar socia- lisatie-leus als eenigste redmiddel naar Voren. Is een dergelijk gedoe eigenlijk geen Spot met den nood der boeren? Naar wij vernemen, zal van Dinsdag 2C Mei tot Maandag 26 Mei H. M. de Koning n haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstan brengen. In deze week zal o.m. H. M. de Koningin een bezoek brengen aan de R. K. Internatio nale Vereeniging tot Bescherming van Meis jes. Tot een bedrag van f 80.000.— Een bollenkweeker uit Hillegom verkocht eeh partij waardelooze bloembollen onder Vaische benamingen voor een bedrag van tachtigduizend gulden aan iemand in Groo tebroek. De politie heeft tegen den bedrieger pro fces-baai opgemaakt, Voor het Gerechtshof te Amsterdam dien de gisteren in hooger beroep de zaak tegen den 21-jarigen vischrooker P.S., verdacht van veroorzaken van dood door schuld. In den nacht van 31 Augustus op 1 Sep tember reed de vischrooker met een gesloten auto op den Haarlemmerweg in de richting Haarlem. De jongeman had dien avond met eenige vrienden verschillende Amsterdam- sche café's bezocht en toen het gezelschap wederom in een café zat, was verd. met den „Auto", die niet aan hem toebehoorde weg gereden. Hij verkeerde onder den invloed van sterken drank. Op den Haarlemmerweg was hij in botsing gekomen met een stilstaanden auto van een Zandvoortschen hotelhouder. De hotelhouder had een band gerepareerd, en op het mo ment van de botsing was de man bezig zijn werktuigen op te bergen. De hotelhouder werd tusschen de beide auto's bekne-d en werd zoo zwaar gewond, dat hij kort na het ongeval overleed. Verd. was doorgereden met zijn auto en had zich toen terzijde van den weg te slapen gelegd, waar hij den volgenden morgen werd gear resteerd. De Vijfde Kamer van de Rechtbank had verd. op 28 Januari veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden met verbod een auto te besturen gedurende den tijd van een jaai. Voor het Gerechtshof gaf verd. toe onder den invloed van sterken drank te zijn ge weest op den avond van het ongeluk, hij had echter geen rood licht van den stilstaanden auto gezien Wat er na de botsing was ge beurd wist verd. zich niet meer te herinne ren. De getuigenverklaringen leverden geen nieuwe gezichtspunten op. Hierop was het woord aar. net O.M. De Procureur-Generaal Mr. Bauduin achtte het roekeioos en onvoorzichtig rijden van verd bwezen De snelheid -waarmede verd. reed was zeer groot, bovendien was hij onder den invloed van drank. Ver. heeft zeer slecht uitgekeken, anders zou hij de roode achterlichten van den stilstaanden auto heb ben gezien De gevolgen van de aanrijding waren zeer ernstig; een mensch verloor hier door het leven Spr eischte tenslotte beves tiging van het vonnis van de rechtbank en veroordeeling tot een gevangenisstraf van 6 maanaen De verdediger Mr. Benno J. Stokvis wees er in zijn pleidooi op, dat uit de getuigen verklaringen niet is komen vast te staan waar de oveiredcne stond gedurende het on geluk. Hiervan toch hangt het af, of verd. de roode achterlichten van den stilstaanden auto kon zien PI. vroeg voor zijn cliënt, die nog nooit veroordeeld is, een geldboete. Het gerechts hof zal 8 Mei uitspraak dóen. Op de vraag van het Eerste Kamerlid, den heer Westerdijk, betreffende de oprichting van een dienst voor de voorbereiding en uit voering van de werkzaamheden tot het in cultuur brengen van de in den Wieringer meerpolder drooggevallen gronden, heeft de Minister van Waterstaat medegedeeld, met de ingenieurs Smeding, Mesu en Roebroei: tot overeenstemming te zijn gekomen betref fende de oprichting van een dienst voor de voorbereiding en uitvoering van de werk zaamheden tot het in cultuur brengen van de in den Wieringermeerpolder drooggeval len gronden. Hoe de minister zich in hoofdlijnen de in richting van dezen dienst heeft gedacht, zal kunnen blijke» uit de memorie van toelich ting van een *eldra in te dienen wetsont werp tot verhooging van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1930. In een tiental dessa's rond Batavia heerscht een ernstige epidemie, waardoor vele runderen zijn gestorven. Hedenmiddag kwart over 12 is de Zeer- eerw. heer Th. J. C. Engering, Pastoor te Castricum, overleden. Bij het afsterven waren beide Kapelaans aanwezig. Theodorus Joannes Casparus Engering werd te Schiedam geboren, 12 Augustus 1859 en priester gewijd 15 Augustus 1887. Hij was Kapelaan te H H. Waard, Hoog woud, Naaldwijk, Roelofarendsveen en- Vlaar- dingen. 27 Maart 1905 werd hij Pastoor te Middel- harnis en 12 Juni 1909 te Castricum. In de Bangert bij Hoorn, die men wel noemt de Nourdhollandsche Betuwe, ver lustigt net oog zich reeds aan de bloeiende blauwe kwets De duizenden bijen zijn zeer druk in de weer en doen zich te goed aan den nectar uit de millioenen bloemen. Houdt het zonnetje ons deze dagen gezelschap, dan zullen Zondag 27 April de pruimeboomen bloeien Volop bloei verwacht men tegen Zondag 4 Mei Een bedrag van f 1600 wordt hem kwijtgescholden Ia de Woensdag gehouden vergadering van deii .aa„ ue. geülS?nte Warmenhuizen, werd, op voorstel van B. en W„ besloten, jn te trekken 't 2 jaar geleden genomen raads besluit dier gemeente, dat inhield de ver plichting voor den gasdirecteur, orü in 10 jaar f 2000 aan de gemeente terug te be talen. Hierdoor werd den gasdirecteur de nog te betalen som van f 1600 kwijtgescholden. Prins Hendrik der Nederlanden heeft in een telegram uiting gegeven aan zijn be wondering voor de jaarbeurs te Milaan. De Prins voegt hieraan toe: In het veelvoudige van hare organisatie getuigt de Jaarbeurs van de ijverige zorgen, waarmede deze groo- te manifestatie tot in de kleinste details werd voorbereid en in de synthetische op vatting van het geheel vertegenwoordigt zij een uitstekend voorbeeld van hetgeen door den arbeid kan worden bereikt en is zij een overwinning van het enthousiasme en de overtuiging, welke Uwe Excellentie in de harten der Italiaansche arbeiders hebt we ten op te wekken. De Vijfde Kamer van de Rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in de zaak tegen den uitgever van het „mondain en humo ristisch" weekblad „Pan", J. H. E., die te recht had gestaan terzake van het versprei den of doen verspreiden van dit blad, waarvan hij den inhoud kende en dus wist, dat een deel van den tekst, eenige advertenties en illustraties in verschillende exemplaren van „Pan" aanstootelijk waren voor de eerbaarheid (overtreding art. 24) W. v. Strafr.) Het O. M. had twee weken gevangenis straf tegen verd. geëischt. De Rechtbank veroordeeelde hem tot een geldboete va» 1000, subs. 50 dagen hechtenis. Wij gaan naar buiten, Waar de vogeltjes fluiten En waar het zonnetje zoo heerlijk schijnt. Waar de koetjes zoetjes loeien, De princesse-boontjes bloeien, Waar al je misère verdwijnt, 'De boomplantdaè Onder het devies „God zegene het eerzame handwerk" spit Mgr. J. D. J. Aengenent naar hartelust. Voorwaar een zeldzame actie-kiek van onzen kerkvorst. Vorige besluit ongedaan gemaakt De Senaat, die naar gemeld het voorstel van Senator Harris inzake een beperking der immigratie uit. Europa had goedgekeurd, nam kort daarop een ander voorstel aan, waarmee hij zijn vroeger besluit ongedaan maakte en de opheffing der clausule be treffende de nationale herkomst weer annu leerde. Daarna diende Senator Norbeck on verwijld een speciaal voorstel in hetwelk de verdeeling der immigratiequota onder de nationaliteiten, welke naar- hij betoogde tegen Duitschland en Skandinavië is gericht, weder zal worden ingetrokken. Vanmorgen om 8.50 uur arriveerde aan het Postdammer Bahnhof met den trein uit Bazel de nieuwe pauselijke nuntius bij de Duitsche Rijksregeering, de Aartsbisschop Orsenigc. Hedenmorgen werd te Haarlem, onder goedkeuring van den Minister van Water staat, vanwege den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Hol land, in zijn bureel Zijlweg 24 aanbesteed: het maken van boordvoorziening langs het Merwedekanaal in Noord-Holland; raming 20.000. Er waren ingekomen 18 biljetten. De laag ste inschrijver was de heer J. van der Duin te Amsterdam, voor 17.839; de hoogste in schrijver was de heer C. de Leeuw te Am sterdam voor 22.900. De gunning wordt aangehouden. De douane, zoo wordt uit Batavia gemeld, confiseerde uit een partij van 73 kisten sardines, afkomstig van Singapore, 218 K.G. clandestiene vuursteentjes, welke een in voerwaarde vertegenwoordigden van 63.700. De Selectie-commissie van de Unicu Be'.ge heeft de volgende ploeg samengesteld, die 4 Mei te Amsterdam tegen Nederland zaï spelen; Doel: Bad jou (Daring). Achter Nauwens (Racing Mechelen) en Hooydonckx (Hasselt). Midden: P. Braine (Beerschot), Van Halme (Brugge), Declercq (Antwerp). Voor: Versyp 'Club Brugge). Voothocr (Liersche E. C.), Vandenbouwhede 'Cercle Brugge). Adams (Anderlecht), D. Bastin (Antwerp). Invallers: Debie (Brussel), Dedeken (Ant werp), Moeschal (Brussel), Hellemans (Club Mechelen). Dit is dus hetzelfde elftal, dat met 6—1 te Parijs van Frankrijk won. België BNederland B. Voor den wedstrijd te Gent tegen Neder land B, op 4 Mei, is het volgende elftal samengesteld: Doel: Bollen (Standard). Achter: Pinket (Antwerp), Chantra'nt (Club Luik). Midden: Van Poucke (Cercle Brugge» Schoreels (Anderlecht), Gobbers (Racing Mechelen). Voor: (Racing Gent), Ruysschaer' (Brugge), Despae (Gantoise). Caener (Brugge), J. Diddens (Racing Mechelen). Invallers: Celie (Gantoise), Debois (Cercle Brugge), Keilen (Hasselt), Grimonprez (Ra cing Gent), Vanmorgen omstreeks half 6 ontdekte de brugwachter aan de Spoolderbergbrug het lijk van een hem onbekende vrouw, drijven de in de Willemsvaart. Het bleek te zijn van zekere G. K., die pas uit de gevange nis te Arnhem was ontslagen. Het lijk is naar de Algemeene Begraaf plaats te Windesheim vervoerd. Afwijzing tot deelneming door Mohammedanen LONDEN, 25 April Uit Bombay wordt gemeld, dat een daar gehouden massa-ver gadering van Mohammedanen besloten heeft» deelneming aan de actie van Gandhi af te wijzen en deel te nemen aan de in den komenden herfst te houden Engelsch-Indi- sche conferentie. Volgens uit Indië komende berichten, zou de voorzitter der vergadering verklaard hebben, dat de Mohammedanen, indien zij de onafhankelijkheid van Groot-Brittannië al niet verkrijgen konden, het toch zeker moesten afwijzen, afhankelijk te worden van de Hindoes. De spanning tusschen Mo hammedanen en Hindoes te Bombay zou door dit alles zeer groot zijn geworden. De commissie uit het Ai-Indisch Congres te Bombay heeft in de plaats van de tal rijke gearresteerde leiders weer de beschik king gekregen over ruim 2000 nieuwe vrij willigers, die den strijd tegen het Britsche bestuur willen voortzetten. LONDEN, 25 April De bladen melden, dat de president van de Britsche Lucht- vaartvereeniging met zijn vrouw en 15 an dere Engelsche passagiers den terugtocht van de „Graf Zeppelin" van Cardingstone naar Friedrichshafen zullen meemaken. Onder de Engelsche gasten aan boord van de Zeppelin zal zich ook bevinden overste Richmond, de bouwer van de R. 101 en de hofmaarschalk van den hertog van York, Brocke. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft, dat de resul taten van de eerste zitting van den Raad van Beheer van de Internationale Herstel- bank. die te Bazel bijeenkomt, in politieke kringen in Engeland groote ontevredenheid hebben gewekt. Men acht verschillende der genomen besluiten in flagranten strijd met de Britsche belangen. Vooral de be noeming van een Franschman tot directeur- generaal zou worden betreurd. Het schijnt, schrijft het blad, dat de Britsche vertegen woordigers in den Raad van Beheer dezelfde fout hebben gemaakt als de Britsche ver tegenwoordigers in de Young-commissie en de Britsche belangen onvoldoende heb ben verdedigd. het overnemen van een groot deel der eerste herstel- leening door de Londensche geldmarkt is nadeelig voor den Britschen uitvoer. Ook ten aanzien van het toestaan van een wederopbouw-leening aan Oostenrijk dienen bet Britsche Ministerie van de schatkist en de Engelsche banken erop te staan, dat het bedrag van deze leening in de eerste plaats zal worden besteed aan den aankoop van Engelsche goederen en door het geven van •opdrachten aan Engelsche firma's. Leopold van Oostenrijk meldt zich bij de politie De voormalige Aartshertog Leopold van Oostenrijk, tegen wien in verband met de bekende affaire met het halssnoer van Napoleon een bevel tot arrestatie was uit gevaardigd, heeft zich bij de New-Yorksche Politie aangemeld. Te Castricum is hedenmiddag overleden Pastoor Th. J. C. Engering. Het doodelijk auto-ongeluk op den Rijks straatweg AmsterdamHaarlem op 1 Sep tember 1929. In hooger beroep is tegen den verdachte opnieuw 6 maanden gevangenis straf geëischt. De bekende actrice Christine Poolman overleden. De uitgever van het weekblad „Pan" is tot 1000 boete veroordeeld. Het in cultuur brengen van de gronden van den Wieringermeerpolder. Binnenkort ministerieele mededeelingen. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad vaa 2026 Mei a,s. Te Haarlem is gisteravond overleden de groote drankbestrijder pater Hdefonsns OJ*. De Spaansche regeering Nieuwe verkie zingen. Het huwelijk van Edda Mussolini. Gasontploffing te Luik. 6 doodeiv Gandhi beraamt nieuwe plannen. Vreemdelingen in de Vereenigde Staten per jaar van 150.000 op 80.000 teruggebracht. Vrees voor oproer in de gevangenis te Columbus. Barometerstand uur v.m.: 754 vöoruft. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.46 uur. Hoogste Barometerstand 776.2 mAI. te Ingö. Laagste Barometerstand 7515 mAI. te Brest. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuide lijke tot Oostelijken wind, half tot zwaar be wolkt, mogelijk eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. Zooals elders in dit nummer gemeld wordt, is gisteren in de Mariastichting hier ter stede overleden de bekende drankbestrij der pater Hdefonsus O.C, PATES ILDEFONSUS Zijneerw., die in ernstige mate lijdende was aan een hartkwaal, werd de laatste weken in voornoemd ziekenhuis verpleegd. Een zoo spoedig einde was echter nog niet verwacht, al was de toestand de laatste dagen minder gunstig geworden, doordat vooral de benauwdheden steeds terug kwa men. Gisteravond omstreeks kwart over 7 overleed pater Ildefonsus toch nog onver wachts voor zijn omgeving. Het stoffelijk overschot zal waarschijnlijk overmorgen per lijkauto naar Helmond wor den overgebracht,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1