ANTWERPEN JUBELT! 1750.- f250.- f125.- f50.- f40.- DE KONING OPENT DE WERELDTENTOONSTELLING Voornaamste cXieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—A regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 et. bQ voornitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 et per regel. LIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 28 APRIL 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17447 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Oberammergauer Passiespelen Plechtige inwijding van het theater Naar den trans der Kathedrale torens De Bisschopswijding van Mgr. J. H. G. Jansen Waar zij plaats vindt Z. H. de Paus over het bisdom Haarlem De verdeeling van den zendtijd J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Ernstige aanrijding te Halfweg Telegrafisch Weerbericht: Het huwelijk van Mussolini's dochter Edda Een geschenk van den Paus Electrificatie Spoorwegen Een golf van geestdrift over de stad De opening der Noordersluit Telefoon Na 13866 (drie lynen) Postrekening Na 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cL; per kwartaal 3.25; per post, po- kwartaal 3.58 bf) vooruitbetaling. COURANT Aiie a bonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoortvaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger toonstelling een betooverenden indruk. Op het oogentali, dat ik deze regelen schrijf, gaat er over Antwerpen, stad der feesten, een golf van geestdrift en vreugde. Heel Antwerpen is thans één gonzende en spat tende muziekdoos. De vreugde is hoog ge stegen; deze vreugde is de ontspannende verlossende vreugde na zwaren arbeid; zij is de uiting van blijgestemcCe mensehen, van verwachting, die sinds Zaterdagochtend ze kerheid is geworden. Gistermiddag had door Kardinaal Dr. von Faulhaber uit- München, de plechtige inwij ding plaats van het Passiespeltheater. Tal rijke autoriteiten waren aanwezig. De be volking was van heinde en verre samenge stroomd. De Kardinaal zette in een lang durige toespraak de beteekenis van de Pas siespelen uiteen. Naar wij vernemen, zal de bisschopswij ding van Mgr. J. H. G. Jansen, wegens Plaatsgebrek in de Kathedrale Kerk, ge schieden in de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming, aan de Biltstraat te Utrecht. Mgr. Taskin, Mgr. Wijtenburg en prof. Niekel in particuliere audiëntie Z. H. de Paus ontving Zaterdagmorgen in langdurige particuliere audiëntie mgr. H. J. M. Taskin, president van het groot-semenarie Warmond, mgr. W. Wijtenburg, Regent van het seminarie „Hageveld" en den directeur van het philosoficum Prof. J. Niekel. Z. H. interesseerde zich zeer voor allerlei werken in het bisdom Haarlem, zegende spe ciaal het jeugdwerk en de seminaries en ver klaarde, dat de oprichting van het philosofi cum geheel in zijn geest was. Ieder een kwart gedeelte Naar het „Hbld." verneemt is Vrijdagmid dag een ministerraad gehouden, waarin o.m. ter sprake is gebracht de verdeeling van den zendtijd. Is het blad wel ingelicht, dan is in deze vergadering het plan besproken, om aan elk der groote omroepvereenigingen (A.V.R.O., K.r.o., N.C.R.V. en V.A.R.A.) één vierde ge deelte van den zendtijd te geven. Het blad vernam voorts dat de beslissing van minister Reymer in de eerste week van Mei verwacht kan worden. De minister van Waterstaat heeft na het gepubliceerde advies van den Radioraad in zake de zendtïjdverdeeling nog nadere in lichtingen ingewonnen in Engeland en in penemarken. Het resultaat dezer inlichtingen is niet bekend. Gelegenheid om de Kathedrale torens te beklimmen De hoogeerw. heer plebaan geeft gelegen heid. nu de buitenbouw der kathedraal zoo goed als voltooid is en de mooie dagen op komst zijn, Zondagsmiddags de nieuwe torens der Kathedrale Kerk te beklimmen en daar te genieten van het zeer interessant uitzicht op Haarlem en verre omgeving. Bij helder weer zijn zelfs gemakkelijk de torens van Amsterdam en van de Zaanstreek te onder scheiden. Het gebeurt natuurlijk maar zelden, dat men in de gelegenheid is torens te beklimmen of liever men komt er niet anders toe dan wanneer men zoo vriendelijk wordt uitgenoo- digd als thans liet geval is. Het is dan ook wel te verwachten, dat yele mannen en vrouwen ook deze laatste be hoeven tegen het tochtje niet op te zien uit Haarlem en verre omgeving de ruim drie honderd treden naar boven zullen wagen. Daarom is het wel wenschelijk, dat tevoren maatregelen getroffen worden om groot ge draag, lang wachten of teleurstellingen te voorkomen. Wie de torens beklimmen wil, behoeft niets anders te doen dan per briefje of kaartje daarvan kennis tè geven aan de pastorie, Leidschevaart 146, Haarlem. Het aantal be zoekers wordt dan over verschillende Zonda gen verdeeld en iedereèn, diezich heeft opgegeven krijgt een gratis uitnoodiging thuis om op een bepaald uur aan de Kathedraal te komen. Deskundig geleide is dan aanwezig en de bezoekers kunnen dan tevens op hun gemak het ongetwijfeld, uit vakkundig oog punt voortreffelijk metselwerk, bewonderen van den nieuwbouw, dat tot het mooiste be hoort, dat in de kathedraal te vinden is. Gisterenmiddag waren de heeren leden van het zangkoor met hun dames tot een bezoek uitgenoodigd. Ook eenige zusters Juliaantjes, en een paar zusters Carmelitessen van den Zijlsingel. De bezoeksters en bezoekers, die opgetogen waren over wat zij te zien kregen, troffen het goed, hoewel het weer wat heiig en het uitzicht daardoor eenigszins belem merd was. Het weer was mooi en het gezicht op Haarlem, op duinen, Spaame, Mooie Hel, bewonderenswaardig, maar bovenal was het gezicht op de rijke kleurschakeeringen van de bollenvelden aan de overzijde van de spoorbaan alleen al een tochtje naar boven waard. A.s. Zondag zullen de collectanten met hun dames de klimpartij wagen. Mgr. Taskin, Mgr. Wijtenburg en prof. Niekel zijn door Z. H. den Paus in lang durige particuliere audiëntie ontvangen. Vragen van het Kamerlid Wijnkoop het vernietigen van jonge groenten. Ingediend is een wetsontwerp tot ont eigening, ten behoeve van uitbreiding van stationsemplacementen, in verband met de electrificatie van den spoorweg Alkmaar Amsterdam. De „Graf Zeppelin" is van zijn tocht Engeland behouden te Friedrichshafen rnggekeerd. Barometerstand 9 stand. uur v.m.: 758, st»« Licht op. De lantaarns moeten ;norgea wórden opgestoken om: 7.51 uur. Geen persoonlijke ongelukken Zaterdagavond heeft op den Rijksstraat weg nabij den Rottemolen, te Halfweg, een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een luxe-auto. die uit de richting Haarlem kwam, en een uit de tegenovergestelde richting komenden vrachtauto. De bestuurder van den vrachtauto is ver moedelijk door den mist misleid. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade aan beide auto's is zeer groot. De drank was niet geheel vrij aan het ongeluk Door de politie is proces-verbaal opge maakt. Hoogste barometerstand 768.3 te Tbors- haven. Laagste barometerstand 747.8 te Rocbe- fort. Verwachting: Meest matige, Noordooste lijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, aanvankelijk nog weinig of geen re gen, iets koeler. Bij gelegenheid van het huwelijk tusschen Mussolini's dochter Edda, met graaf Galeazzo Ciano di Cortellazzo, zond de H. Vader voor de bruid een rozenkrans van goud met malachieten kralen. Z. Exc. Mgr. Borgengini Duca. Nuntius van Italië, begaf zich persoonlijk naar villa Torlonia, waar een receptie gehouden werd, om aan Mussolini het geschenk te overhandigen De Nuntius bracht tevens de ge,lukwenschen van den Paus en den Apostolischen Zegen over. De Nuntius maakte van de gelegenheid gebruik om ook de jonggehuwden geluk te wenschen. Een groote menigte juichte de leden van de Koninklijke familie toe, toen deze het tentoonstellingsterrein verliet. Antwerpen verlicht De volksvreugde hield heel den dag en tot zeer laat in den morgen aan. In den heer lijken lenteavond verdrongen duizenden en duizenden zich in de Tentoonstelling en in het centrum van de stad. 's Avonds ontgloei de een mirakuleuze verlichting in Tentoon stelling en in de stad, met de meest wonder bare lichtspelingen en schitteringen. Tentoonstelling en stad baadden in een hellen kleurengloed', die fantastische aspec ten gaf. Op de Tentoonstelling spoten de fonteinen bundels gekleurd en stralend wa ter, dat in duizendvoudige kleurtoovenarijen neerviel in een spattenden waaier van kleur en licht. Het was bedwelmend schoon! De kathedraaltoren verhief boven deze joelende, dartele en vroolijke stad zijn rilde schoon heid als van rozig marmer. Maar de ten toonstelling? Is zij klaar? Ja( zij is het. En kel ontbreekt in zekere paviljoenen de fi nishing touch. De uit te stallen waren moe ten er nog komen- Dit is enkel nog een kwestie van dagen en dan is alles compleet, dan is alles af. Maar nu al maakt de Ten- Belangstelling van marine-zijde Bij de opening der nieuwe sluis te IJmui- den zal de mijnenlegger „Medusa" bij het uitvaren van de „Johan van Oldenbarne- velt" uit de sluis naar zee 35 saluutschoten geven. Buitengaats zullen liggen de torpedo jagers Z. 5 en Z. 7, terwijl marinevliegtuigen uit De Mok boven de „Oldenbarnevelt" zul len cirkelen. Uitbreiding van stationsemplacementen Bij dp Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van uit breiding van de stationsemplacementen Heiloo, Castricum en Krommenio-Assendelft, in verband met de electrificatie van het baanvak AmsterdamAlkmaar van den spoorweg Amsterdam—Den Helder, In de parochiekerk van San Guiseppe werd het huwelijk voltrokken van Edda Mussolini, de oudste dochter van den Duce, met graaf Ciano- medebewerken van het mirakel dat de ten toonstelling is: de openbare besturen en de particuliere ondernemingen; de beroemde kunstenaars en de onbekende sjouwers, de schrandere ontwerpers en de handige uitvoer ders, de bevelende oversten en de dienende arbeiders en dan vooral dank aan de pers. Moge deze Internationale Tentoonstelling aldus besloot de minister voor een halfjaar het centrum van den wedijver onder de vol ken op gebied van Handel, Nijverheid en Kunst, door de wederzijdsche waardeering en bewondering, die zij onderling verwekken zal, ook machtig bijdragen tot het verstevigen, voor immer, van den vrede onder de volken. (Van onzen bijzonderen correspondent) De voorzitter van het uitvoerend comité aan het woord Aankomst van de koninklijke familie Antwerpen, Zaterdagochtend. De werkijver van de laatste dagen ver hevigde zich Vrijdagavond en Zaterdagoch tend tot werkdrift, tot werkkoorts. Hieraan nam ieder Antwerpenaar deel, en zoo was Zaterdagochtend al Antwerpen één vlag, één bloem; één verwachting, één vreugde. Het werk van maandenlange voor bereiding nadert zijn bekroning. De ko ninklijke familie, afgezanten van alle lan den, waarmede het kosmopolitische Antwer pen betrekkingen onderhoudt, komen naai de Sinjorenstad. Het wordt een hooggestemd feest van vrede en toenadering der volke ren. En het grandiooze middel hiertoe is de Wereldtentoonstelling, die blanke stad, welke op dit oogenblik glanst en blikkert in den teêren zonneschijn en waar de arbeid mo menteel in opperste trilling heerscht. Te half drie dezen middag moet immers alles klaar zijn! Het weer is zacht en weldadig. De zon glanst in het fijne lenteblauw, dat hemelt over de stad. Het prille groen van de hoo rnen langs de lanen en op de openbare plei nen, huwt zich aan de kleuren van vlaggen en wimpels, aan de blijde kleuren van de bloemen. Het is een symfonie van allerlei tinten en tonen; een jubelende symfonie van de vreugde, de echt ongedwongen, zorgelooze Vlaamsche vreugde, die klinkt. Van zeer vroeg al is er die drukte, welke zoo feestelijk stemt. Tallooze vreemdelingen zijn reeds hier en zijn, als ieder, vol verwachting. Zoo pas heeft een Beiersch muziekkorps een tocht door de stad gemaakt. De Beieren waren ir. nationaal costuum de dames met haar kleederdracht van het bljjdste blauw met glanzend wit. Wat harmonieerde dat prachtig met den algemeenen feesttooi. En wat een gemoedelijken klank bracht dat! Op het middaguur was de beweging op de De Keyserlei reeds zóó geweldig, dat er bijna geen doorkomen meer mogelijk was. Antwerpen beleeft een der schoonste dagen uit zijn glorierijke loopbaan; dat staat van nu af vast. Comité van de Wereldtentoonstelling. In het Feestpaleis waren de ongeveer 2000 speciale genoodigden verzameld: wethouders, allen, die stad en land eer bijzetten door de vruch ten van hun geest en arbeid, gezanten en consuls, de tentoonstellers zelf en al wie, krachtens rang en aanzien in aanmerking kwam uitgenoodigd te worden. Te kwart voor drie deed de Koninklijke Familie haar in trede in het prachtige, in blank licht gehul de feestpaleis: dit onder het gejubel, dat het vaderlandsch lied, gespeeld door een zeer krachtig orkest, overstemde. Graaf Adrien van der Burch stelde dan aan den Koning de leden van het Uitvoerend Comité van de Wereldtentoonstelling voor, met hun dappe ren voorzitter Alfred Martougin aan het hoofd en verschillende autoriteiten. De Koning opent de Tentoonstelling Toen sprak de Koning Zijne majesteit achtte zich gelukkig zich wederom te Ant werpen te bevinden en dit voor een plechtig heid als deze. Het land is geheel uit zijn puinen opgestaan. Het land wenscht in vrede te leven met alle naties der wereld. Tentoon stellingen als deze zijn machtige middelen tot verheffing van het economische leven van alle volkeren. Zijn Majesteit prees Ant werpen om zijn werkkracht, zijn internatio- Dan kwam de gelukkigste man der dag aan het woord: de heer Alfred Martougin, voor zitter van het uitvoerend comité. Tot het al lerlaatste oogenblik toe stond deze energieke man in de bres. Maar hij beleefde dan ook de grootste voldoening te kunnen zeggèn dat uiterlijk de Tentoonstelling geheel klaar is ge komen. De heer Martougin. herinnerde er aan, dat, toen het eerste Belgische eeuwfeest kpn gevierd worden in een sfeer van wereldvrede, verschillende Belgische steden elkander de eer betwisten een wereldtentoonstelling in te richten. Dat Antwerpen en Luik verkozen werden was een gelukkige en wijze oplossing. De economische ontwikkeling, door België in de laatste jaren genomen, moest noodzakelijk leiden tot gespecialiseerde, tot bepaalde do meinen van de menschelijke bedrijvigheid. Aan Antwerpen met haar haven kwam het toe al de naties wier vlaggen wapperen over zee uit te noodigen tot een grootsche zeevaart tentoonstelling. Antwerpen wier scheepvaart lijnen de kolonie verbinden met het moeder land, was tevens de uitgelezen stad voor een koloniale tentoonstelling. En de stad van Rubens, van Dyck, Jordaens, Plantijn, was de stad voor de ten toonstelling van Vlaamsche Kunst. Spreker dankte voor den steun, van het Vorstenhuis gekregen bij het uitwerken van dit projekt. Dan werd het tijd de beweging te kanali- seeren. De getroffen ordemaatregelen wer den stipt uitgevoerd en dra was de rijweg van de De Keyserlei zuiver. Achter de bar reden verdrong zich de kijklustige menigte, geheel in spanning, afwachtend. Het groote Middenstation is getooid met allerlei vlaggen, welker pleizierige kleuren zelfs in een station, iets opgewekts en fees telijks brengen. Te 2 u. 10 weerhelmt onder de overkap ping trompetgeschal. Het pikket soldaten zet zich in fikste houding. Geroep stijgt op: daar is de slanke figuur van den Koning, daar is de kleine gestalte van de Koningin met haar liefelijkcn glimlach, daar is de echt-prinselijke verschijning van kroon prins Leopold, daar is de allerbekoorlijkste prinses Astrid, te Antwerpen waarlijk ver eerd; daar ir de krachtige figuur van prins Karei. Gewuii! Geroep! Het vaderlandsch lied weerklinkt. Aan de Koningin en aan de prinses worden prachtige bloemen aan geboden. Vergezeld van de ministers Jaspar en Heyman, geleid door burgemeester Van Cauwelaert, zet de kleine stoet zich lang zaam in beweging, naar den uitgang van het station toe. Eens buiten barst uit duizenden kelen het hóera-geroep los. Zakdoeken wapperen, hoeden worden gezwaaid. Antwerpen weet te ontvangen! Begeleid en voorafgegaan «ioor het de straten doorloopend gejuich en gejubel, rijdt de koninklijke familie langs de bevlagde en met groen behangen straten, naar de tentoonstelling in open rijtuigen. In het ZuMstation Tezelfdertijd kwam in het Zuidstation een speciale trein aan met senatoren, volks vertegenwoordigers, gezanten, gevolmach tigden, afgevaardigden allerlei. Deze hee ren werden per auto naar de tentoonstel ling gebracht en waren er vóór de aankomst van de koninklijke familie. In het Feestpaleis In het Feestpaleis werden zij welkom ge- heeten door graaf Adrien van der Buren, regeeringsafgevaardigde bij het Uitvoerend Na de feestzitting begeeft de Koninklijke familie zich naar den hoofdingang, waar de tentoonstelling officieel geopend werd. De „Mastreechter Staar" te Haarlem. Blijkens de thans verschenen wetenschap pelijke balans over het pensioenfonds der ge meente Haarlem was het tekort 1 Januari 1929 ruim 3 millioen. Bij vliegongelukken in de Ver. Staten wer den 12 personen gedood en 21 gewond. Politieke bijeenkomst te Amersfoort. In de omgeving van Kerkrade zijn laatste maand 12 brandstichtingen voorga- komen. Het feestgebouw „Concordia" te husoUM is uitgebrand. Een algemeene staking op komst in dt Belgische mijnindustrie? Ridderdag te Amsterdam. Besprekingen over den zendtijd m een Ministerraad; beslissing bekend in begin Mei? Minister Reymer heeft inlichtingen in Engeland en in Denemarken ingewon nen. Koningin Elisabeth knipt het lint door, waarmede de opening een feit was geworden. nale bedrijvigheid, bron voor 's Lands wel varen. Het was met volkomen geluk, dat hij de tentoonstelling van Antwerpen kon open verklaren. Hij dankte ook alle naties, hier vertegen woordigd, de tentoonstellers en allen die geholpen hebben tot het tot stand komen Van de tentoonstelling. Rede van Minister Heyman Toen de golf van toejuichingen geslonken was, nam de heer Heyman het woord. Deze dag, zegde hij, is een dag van heuglijke herinnering, van blijde openbaring en van rijke verwachting. De minister herinnerde aan het glorierijk verleden, het van kracht bewuste heden en sprak de hoop uit voor de toekomst. Hij begroette de duizenden, die naar Antwerpen zullen komen om getuige te zijn in de Tentoonstelling van de onge ëvenaarde uitbreiding van Antwerpen's scheepvaart, de alles overtreffende ontwik keling van de Kolonie en van de hooge en heerlijke Vlaamsche kunst. Vervolgens herdacht spreker hen, die voor België's onafhankelijkheid hun leven veil hadden gehad. Een gevoel van erkentelijkheid, ging de minister dan voort, vervult he den onze harten bij het herdenken van hen, die door hun kracht, hun wijsheid en bijzon der door hun liefde de Belgische natie tot zoo glanzenden luister wisten te leiden. Minister Heyman dankte allen, die bijdroegen tot het Een jubelkantate Onder de leiding van Lodewijk De Vocht werd dan een jubelkantate uitgevoerd, werk van De Vocht zélf, dat indruk maakte. Zil veren kinderstemmetjes zongen dan nog: „Vaar wijd en zijd", waarna de plechtigheid in het feestpaleis afgeloopen was. Wandeling- in de Tentoonstelling Daarna wandelde de Koninklijke familie de tentoonstelling in. Bezocht werd het pavil joen van de stad Antwerpen, het Koloniaal paleis en de Horalics. De Koning en de Koningin hielden zich minzaam met ver schillende autoriteiten op en gaven menig vuldig uiting aan hun hooge tevredenheid. De hooge Gasten bezochten ook de vermaak- wijk „Oud België" en kwamen zéér onder den indruk van deze waarlijk betooverende his torische verbeelding. Op heel den doortocht was er geestdriftig applaus. Een banket Te half zes verliet de Koninklijke familie de tentoonstelling- Zij zat te half zeven mede aan, in de groote stedelijke Feestzaal, aan 'n grandioos banket zonder hetwelk de openingsplechtigheid inderdaad niet besloten kon worden. Rond half tien Zaterdagavond, vertrokken hunne Koninklijke Hoogheden naar Bruss;!.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1