DINSDAG 29 APRIL 1930 AOVERTENTIEN 35 ct. p. regel AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAM VERLIES VAM ALLE REGHTEM, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VERTROUWELIJK? Aanranding DE PARTI JLEIDING Frater Adrianus te Grave het <t onder water! Benoemingen De asphalteering in onze stad De uitvoering der plannen De eerste zweefster Het jacht van Van der Bilt vernield Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. gevestigd te Alkmaar Zware aardbeving De moordzaak-Barbara Doveren Arbeidszorg voor de onvolwaardigen J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Toeneming der Papagaaienziekte in Engeland De onveiligheid langs de wegen Voornaamste qKieuws Een historisch moment COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 rebels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 et. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN den tekst 60 ct per regeL DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17448 Z'T inBeVolBede ver*®kerinRsvoorwaarden nfiftft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door flCfl bijeen ongeval met i OCH bij verlies van een hand. f 1 OE bij. verlies van een f Cf] Mj^nbreukvan f 4 fl bij verlies vanJn «gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen j jOUl!.- "erlies van beide armen, beide beenen of beide oogen J /OU." doodeliiken afloop j een voet of een oog J." duim of wijsvinger JU." been of arm tfU. anderen vm£ec Telefoon No. 13866 (drie lijnen Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haartem en Agentschappen: per week 25 et; per kwartaal 3.25; per post per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. Geprikkeld door het feit, dat een redacteur van een onzer katholieke bla den met terzijdestelling van het ver trouwelijk karakter der Amersfoortsche Politieke Retraites blijkbaar be proefde, zijn collega's een „primeur" af te snoepen, door zich den letterlijken tekst van een ter vergadering door een groep „jongeren" uitgebrachte „verkla ring" te verzekeren, is bijna de geheele katholieke pers er toe overgegaan, de bedoelde „verklaring" in extenso te publiceer en. Zonder nu een oordeel te willen uit spreken over de handelwijze van den redacteur, die gemeend heeft, de ge bruikelijke collegialiteit te mogen op offeren aan de sensationeele attractie van zijn blad, moeten wij het gebeurde om meerdere redenen ernstig betreu ren. Ten eerste, omdat het toevalliger wijze gepubliceerde een heel onjuist beeld geeft van het totaal dezer overi gens niet „verslagen" bijeenkomst, en ten tweede vooral! omdat het vertrouwelijk karakter na deze gebeur tenis niet langer veilig te achten is. De oningewijde lezer krijgt den in druk, dat de aankondiging der oprich ting van een Jongeren-verbond het evenement in deze vergaderingen is ge weest, terwijl dit feit toch in werkelijk heid maar van zeer twijfelachtige, in ieder geval van zeer ondergeschikte be- teekenis was. Namens wie sprak de jongeman, die de bedoelde „verklaring" afkondigde? Namens de katholieke „Jongeren"? Hij zelf kan geen enkel oogenblik deze illusie koesteren: vrijwel alle „Jongeren", die in deze vergaderingen het woord voerden, waren het onderling roerend.... oneens. Namens de katholieke studenten? Wij hebben alle reden, zulks sterk te betwijfelen. Was de spreker hiertoe afgevaardigd door de studenten-vereenigingen? Zeker niet! Hij sprak voor een clubje- En dan nog: voor wélk clubje? met welk resultaat in het vooruitzicht? Toch wordt de „verklaring" van dezen jongeman als het evenement in deze Politieke Retraite naar voren ge bracht. Hopeloos fout! De buitenstaander krijgt daardoor een absoluut onjuisten indruk. Maar wat nog erger is: het vertrouwelijk karakter der Poli tieke Retraites gaat door publicaties, als door ons bedoeld, geheel verloren. De Amersfoortsche bijeenkomsten zijn juist georganiseerd om eens heel ongedwongen, heel vertrouwelijk onder elkaar te zijn; „de journalisten hebben in deze dagen vacantie", hoorden wij Zaterdag nog verkondigen. Maar wat dan te zeggen van het feit. dat een enkel moment der vele bijeen komsten en dan nog wel een niet heel gelukkig moment ondanks alle vertrouwelijkheid alom in de pers komt? Onze Amersfoortsche bijeenkomsten zijn vertrouwelijk, of ze zijn het niet. Zijn ze vertrouwelijk, dan moet de katholieke pers volstaan met een in overleg opgesteld communiqué, dan mag onze pers van Amersfoortsche feitelijkheden geen gebruik maken, dan mogen de te Amersfoort opgedane in drukken alleen dienen tot persoonlijke informatie van de verantwoordelijke katholieke dagbladschrijvers. Zijn ze niet vertrouwelijk, dan moe ten de verslaggevers der katholieke bladen er als zoodanig uitgenoodigd worden. Maardan is het vertrouwelijk karakter dezer bijeenkomsten geheel verdwenen. En dan kunnen ze tegelijkertijd wel afgeschaft worden. Want om haar vertrouwelijk karak ter is het juist begonnen. Vertrouwelijk of niet-vertrouwelijk. Een tusschenweg is er niet. Tracht men een tusschenweg te vin den, dan wordt de baan vrij gemaakt voor journalistieke beunhazerij, waarin uitmunten zal hij, die voor zijn blad de mooiste sensatie tracht te veroveren, en niet hij, die het t best meent met de katholieke zaak. Vertrouwelijk of niet-vertrouwelijk. Wij stellen het Partijbestuur voqr dit dilemma. 12-jarig meisje ernstig toegetakeld Zondagavond is de 19-jarige juffrouw N. v. B. uit Rotterdam aan den Vaartweg bü Vlaa'rdingen aangerand door een vijftal jon gemannen, die onder den invlied van sterken drank irkeerden. Het meisje kreeg ver kondingen aan hoofd en beenen, terwijl haar kieeren err.'tig werden gehavend. Bij de wo .«ling die ontstond, geraakte de juf frouw te water, doch zij wist zich weer op den kant te werken. De daders zjjn bij de politie bekend. Procesverbaal is opgemaakt. Nu het vertrouwelijk karakter der jongste Amersfoortsche Politieke Re traite tóch geschonden is zeer tegen onzen zin mogen en moeten ook wij in enkele woorden wel onzen indruk van deze bijeenkomst weergeven. En dan moeten wij terstond verkla ren, dat de Partijleiding in de voorbe reiding van deze bijeenkomst ernstig tekort geschoten is, zóó ernstig zelfs, dat deze bijeenkomst o. i. beter niet gehouden ware. Men heeft zich tevoren niet genoeg zaam op de hoogte gesteld van de men taliteit der uitgenoodigde „Jongeren" en men heeft het „Jongeren-vraag stuk op een veel te enge basis gesteld. Het is ons ter Amersfoortsche bijeen komst gebleken, dat de uitgenoodigde „Jongeren" eensdeels niet bezadigd, anderdeels niet politiek-rijp genoeg waren om aan een discussie over een zoo belangrijk onderwerp deel te nemen. Het Partijbestuur had zich hiervan tevoren moeten vergewissen. Maar vooral: het Partijbestuur had het Jongeren- vraagstuk in zijn vollen omvang en in zijn geheele diepte aan de orde moeten stellen. Men heeft een heel klein gedeelte van de Jongeren-vertegenwoordigers (en dan nog uit een zeer beperkt mi lieu) uitgenoodigd en hun het hoogste woord gegeven en gelaten; de groote massa van de jongeren uit arbeiders-, middenstanders- en land- en tuin- bouwkringen heeft men schromelijk verwaarloosd. En uit kracht van de massa onze partij is een volkspartij moet de R. K. Staatspartij toch leven. Hier wreekt zich heel sterk het gemis van een partij-voorzitter. Sinds den dag, dat Minister Ruys de Beerenbrouck het voorzitterschap neer legde en neerleggen moest, is er malaise gekomen in de leiding, welke tot dus ver op zoo eminente en zoo psycholo gische wijze werd gevoerd. Het Partijbestuur is ih gebreke, door dat het den aangestelden leider mist. Wanneer komt de nieuwe man? Hij zij sterk. En hij kome spoedig. Frater Adranus te Grave, die zich langer dan vijftig jaar gewijd heeft aan dc zorg voor blinden en directeur was van de „Le Sage ten Broekstichting" is thans definitief in emeritaat gegaan. Zijn gezondheidstoe stand liet niet langer toe dat hij zich nog gaf aan den blindenarbeid. Altijd zijn er van die menschen, Die zoo gaarne excentriek doen En daarbij nog niet begrijpen, Dat ze feitelijk komiek doen. Trouwendoen zij daarom anders Dan zooals wij dit gewoon zijn, Niet alleen per vliegmachine Maar ook soms per telefoon-lijn. Van het allerlaatste snufje. Dat op dit gebied vertoond is, Kan men zeggen, dat de zotheid Met de narrenkap bekroond is! Hij en zij, in duikerspakje, Maakten wel een grooten flater Door een huwelijk te sluiten Met het ja-woord onder water! Onder wateris het ja-woord Hier niet min of meer symbolisch? Maakt het ook niet ./at den indruk, Dat zóó'n huw'lijk water-bowl is? Want wat moet wel vrouwlief zeggen, Blijft haar echtgenoot, dan lacer, Met zijn vrienden, bij een fuifje, Uit gewoonte onder water? Houd het hoofd toch bóven water, Zal zij hém niet kunnen zeggen, Als hij het door tegenslagen Soms als landrot af moe leggen! Men kan zeggen, ook al is men Daarbij nog geen psychiater: Zulk een huw'lijk, eertijds ónder, Valt weer later in het water. MARTIN BERDEN. Z. D. H. heeft benoemd tot Kapelaan te Amsterdam (H. Hart) den W.E. Heer H Nieuwenhuizen, die Kapelaan was te Den Haag (H. Agnes). De waarneming slechts gedeeltelijk geslaagd De waarneming van de totale zonsver duistering, waarvoor verschillende bekende astronomen uit diverse landen zich naar Amerika hadden begeven, is slechts gedeel telijk gelukt. In vele deelen van Amerika was de lucht zwaar betrokken. Te New York kon 54 pet. van de ver duistering worden waargenomen. De asphalteering van den Kamper- en Gasthuissingel is thans gereed gekomen. Naar wij vernemen moet het in de be doeling van het gemeentebestuur liggen, nu gelijk ook door te gaan met de verdere af werking van het asphalteeringsprogramma. Binnenkort zal begonnen worden met de asphalteering van de Smedestraat, Rivier- vischmarkt en Klokhuisplein. Mevrouw Van Hemert is Zondag in den Panderzuigeling omhoog gegaan Zaterdag en Zondag is er met het zweef- tuig van Pander op het strand van Noord wij kerhout druk geoefend. Meer dan 85 vluchten zijn gemaakt. Alle leden van de club zijn'in de lucht geweest. Mevrouw Van Hemert was de eerste dame, die op fc toestel plaats nam en een goede vlucht maakte, terwijl de amateur-piloot, de heer Van Tijen, haar van den grond af aanwijzingen gaf. Zaterdagmiddag was er weinig wind, daar. door kon dr. Van der Maas. die in de Röhn zijn orev'et gehaald heeft, slechts een vlucht van 41 seconden maken. Nadat dr. v. d. Maas en de heer van Tijen de proefvluchten hadden gemaakt, kwamon de leerlingen aan de beurt. De heer Gleich- n.ann had zich door de ongelukjes der voor gaande weken niet laten afschrikken. Hij was de eerste leerling. Daarna volgden spoe dig de andere leden van de club. Zondag is men tot 7 uur aan het oefenen gebleven. Er had geen enkel ongeval plaats, ondanks het feit, dat de meeste leerlingen zelfs niet viiegen kunnen. Het toestel is weer opgeborgen tot den volgenden oefendag. Door ontploffing in de lucht gevlogen NEW-YORK, 29 April. Het kostbaar ingerichte particuliere jacht van den mil- lionnair C. van der Bilt, dat in de haven ge ankerd lag, is, tengevolge van een ontplof fing. in de lucht gevlogen. fin geweldige vuurzuil, gepaard gaande een heftig- gedonder, vloog uit het vaar tuig. Tengevolge van de ontploffing werden vele ruiten van bij de haven staande ge bouwen vernield. De 23 leden der bemanning, die zich toevallig op het voordek bevonden, werden als door een wonder gered. De ont ploffing had plaats in een kleine tank, die met gasoline was gevuld. ïn de op 28 April gehouden Jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders werden de Balans en Winst- en Verliesreke ning per 31 Decembei 1929 goedgekeurd. Het dividend over 1929 werd zoowel voor de gewone als voor de preferente aandeelen bepaald op 6 pCt. In mindering hierop hebben de preferente aandeelhouders in November 1929 reeds 3 pCt. ontvangen. De heer Mr. H. A. van Nierop, die als Commissaris aan de beurt van aftreding was, werd als zoodanig herkozen. Het voorstel tot statutenwijziging werd aangehouden tot een op 12 Mei a.s. te hou den Vergadering van Aandeelhouders, daar het daarvoor bij de statuten vereischte be drag aan aandeelen niet vertegenwoordigd was. Het Koninklijk Magnetisch en Meteoro logisch Observatorium te Weltevreden regis treerde Zondagmiddag om 5.17 uur geduren de 14 minuten een zware aardbeving uit het Zuidwesten, op een afstand van 90 K.M., zoodat de beving emaneerde uit de Wijn koopsbaai, De beklaagde vrijgesproken Gedurende een viertal dagen werd voor het Schwurgericht te Aken behandeld de zaak tegen Quix uit Maagdenburg, oud 29 jaar, ongehuwd, beschuldigd van moord, ge pleegd op Barbara Doveren, oud 29 jaar, op 23 Juni 1926. Na een behandeling van 4 dagen is gisteravond beklaagde, nadat door het O. M. de doodstraf was geëischt, door het Schwurgericht vrijgesproken en onmid dellijk in vrijheid gesteld. Deze zaak heeft jarenlang groot opzien gebaard in de Nederlandsch-Duitsche grens gemeenten. Jaarvergadering van de A. V. O. Onder leiding van oud-minister pref. mr. P. J. Aalberse, is gisteren in het Parkhotel te A'dam een druk bezochte algemeene verga dering gehouden van de Ned. Vereeniging tot Bevordering van den Arbeid voor Onvol waardige Arbeidskrachten (A. V. O.). Blijkens het jaarverslag, uitgebracht door den heer W F. Detiger, is in het afgeloopen vereenigingsjaar hard gewerkt om de voor standers van arbeidszorg voor de onvolwaar digen te mobiliseeren. De resultaten zijn be vredigend. Waren er op 1 Januari 1929 nog slechts 262, dit jaar werd aangevangen met 501. leden. Het cijfer is tot op heden aange groeid tot 721. Onder de leden bevinden zich vele vereengigingen met duizenden leden, benevens ongeveer 100 overheidscolleges. In het geheele land is het getal afdeelingen en plaatselijke comité's uitgebreid. Het A. V. O.- orgaan heeft veel bijgedragen tot het succes der propaganda. Geregeld contact is er steeds met de Staatscommissie voor de On volwaardige Arbeidskrachten, welke in hoofdzaak als studie-commissie werkt. Hulde werd gebracht aan het vorige bestuur, dat zooveel succes oogstte met het groote con gres en de tentoonstelling te Amsterdam, terwijl dankbaar herinnerd werd aan het geen wijlen de heer von Frijtag Drabbe, de eerste leider der vereeniging, tot stand ge bracht heeft in het belang der A. V. O. licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.52 uur. Hoogste barometerstand 63.1 te Thors- haven. Laagste barometerstand 744.3 te Marseille. Verwachting: Matige, Noordoostelijke tot Noordelijken wind, licht tot half bewolkt weinig of geen regen, iets koeler. STDRMW AARSCHTTWIN GSDIEN ST Medegedeeld door het Koninklijk Neder- iandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geseind hedenmorgen 10 uur aan alle posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Weest op Uw hoede!" Een Invoerverbod Tengevolge van het toenemende aantal gevallen van papagaaienziekte in FnCPigTvi heeft het Ministerie voor Volksgezondheid de invoer van papagaaien -j. Minderwaardig Individu te Gilze-Rijen aangehouden Het 8-jarig dochtertje en het 9-jarig zoon tje van P. van G., te Gilze-Rijen, waren eergisteren in de nabijheid der ouderlijke woning bezig met grassnijden, toen een man met een rijwiel bü hen kwam en een praatje met hen maakte. Onder voorwendsel, dat hij zijn weggeloopen hondje zocht, trachtte hij het meisje mee te lokken. Het kind weigerde echter, doch 't 9-jarig broertje wilde wei een eindje meerijden en werd achterop de fiets meegenomen. De man reed naar een afgelegen plekje en pleegde daar niet nader te noemen handelingen. Daarna bracht het individu het ventje weder een eind weegs naar huis terug. De veldwachter en de marechaussee wer den met het gebeurde op de hoogte gesteld. Een tweetal getuigen, die den man en het jongetje hadden gezien, konden een vry nauwkeurig signalement opgeven. In samenwerking met de recherche te Tilburg, werd aldaar een zekere C. v. d. H aangehouden, die gisteren ter confrontatie naar Gflze fc overgebracht. De waarneming van de totale zonsver duistering is slechts gedeelteüjk gelukt. Plechtige Uitvaart en begrafenis van den Zeereerw. Heer Th. J. C. Engering, pastoor te Castricnm. Te Groningen is Zondag de veertiende Katholiekendag gehouden voor Groningen en Drente. Het jaarverslag der Noord-Hollandsche Tramwegmij. Moeilijkheden te verwachten. Mevrouw MannBouwmeester gehuldigd ter gelegenheid van haar 80sten verjaardag. In de te Utrecht gehouden jaarvergadering der R. K. Reclasseeringsvereeniging werd besloten tot samenwerking met het R. K. Werkliedenverbond. Te Breda is een bedrag van 53.627,95 aan gewetensgeld ontvangen. Vandaag is de Noordersluis te IJmuiden door H. M. de Koningin officieel geopend. De moeilijkheden in Britsch-Indië. Aan sporing van Gandhi tot nieuwe ongehoor zaamheid. De revolutionnaire actie in China. De bomaanslag op de Russische ambas sade te Warschau. Russische eischen aan Polen. Weer muiterij in de gevangenis te Co lumbus. Ernstig scheepsongeluk in Oost-Benga len. Waarschijnlijk eenige honderden per sonen omgekomen. Bloedbad in de Chineesche stad King- soet Sjen aangericht. Het aantal gevallen van papegaaienziektfl neemt in Engeland toe. Een officieele verklaring over de houding der troepen in Engelsch-Indië. Het jacht van den miiionnair Van der Bilt in de lucht gevlogen. Geen dooden. Barometerstand 9 uur v.m.: 753, achter uit. Een historisch moment was het, toen het stoomschip Johan van Oldenbarneveldt hedenmiddag de nieuwe sluizen te IJmuiden invoer. Onze fotograaf legde dit jdechtig moment vast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1