OP WEG NAAR CARTHAGO 3000.- 1750.- 1250.- 1125.- 140.- DWARS DOOR N.-AFRIKA Steunschoenen HHlr - BUREAUXMASSAULAAN 49 ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I I WOENSDAG 30 APRIL 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17449 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAf L VIER EN TWINTIG U3EN NA HET ONGEVAL Wees gegroet, Afrika! In het land van Augustinus Van onzen bijzonderen correspondent. Gegroet, mijn zongeschroeid Afrika! O weelderig Land van Augustinus Wees gegroet, van ganscher harte! Wakkergeschrikt in deze Oasis, heb ik zoo juist uw eigen stem weer herkend "k Ben opgesprongen van mijn bed. "k Heb de latten-deuren van mijn slaapvertrek opengeworpen, 'k Ben in mijn nachtgewaad 'n oogenblikje op het. bardsteenen balkon naar buiten getre den, waar de groote marktplaats sla pende ligt. En 'k heb gehuiverd, niet al léén van nachtelijke kille rillingen 'k Hoor vlak .bij de mehari's bij hun open stallen rochelen; 'n hond in de verte klaag jankt, zooals hij dat alléén maar in Afrika doen kan. En overi gens: de diepste, lichtdoorzeefde stilte onder den wonderlijk-hdogen Afrikaan- schen sterrenhemel. Een vreemd, niet te bepalen gezoem klinkt van tijd tot tijd van de velden op. En 't lijkt wel, of ik in deze derde donkere nachtwake de miriaden flonkerende lichten der ster ren daarboven zoetjes hoor knetteren in die nachtelijke windstilte. En daar Afrika's stem! Diep in mijn binnenste bewustzijn... „Nigra sum, sed formosa!" Zwart ben ik, maar liefelijk O, Afrika, herkent gij mij nog? Weet gij nog, hoe ik uwe gloeiende binnen landen dóórtrok, toen nog een avontuur lijke jonge man? Eigenlijk nog maat een oudere knaap, nog géén twintig? Uw Zwarte Werelddeel, waar de „Ver brande Aangezichten" onzer Babelsche menschenfamilie wonen, die uit „Ethio pië".'... Hoe trok het mij toen reeds aan! Ik was toen gekomen als koopman. Als pelgrim keer ik weer Neen, niet als hadji; als Christen pelgrim! Op weg naar uw aloud Car thago, in het mooie land van Augusti nus! Waar nu zeer vele pelgrims, uit het Westen en het Oosten, uit het Noorden en het Zuiden gaan samen komen, voor 't vieren van hun aloud Christen-liefdemaal.... Afrika, kent gij ze nog? Die Roumis, uwe voormalige Chris tenen? En hun groote marabouts, dë bisschoppen en kerkvaders uit de tijden, toen Carthago nog uw glansrijke hoofdstad was, één der vijf groote ste den van de Romeinsche wereld? Dat Carthago, wèl verwoest, doch dat telkens weer triomfeerend opstond, on danks Scipio's legerscharen of de bloe dige machtsduellen tusschen Caesar en Pompejus, ondanks Genseric en zijn Vandalen, ondanks het verjagen zijner Byzantijnsche onderkoningen, toen de Arabieren kwamen? Kent gij ze nog, Afrika? De Roumis waren er, toen de koop lieden uit het Westen gaarne bij u ver toefden. Die uit uw zoo verscheidene landen zware ladingen haalden van goud en van zilver. Van edelsteenen en paarlen, van fijn linnen en kostelijk purper, zijde en scharlaken. Verkocht gij hun niet allerlei reukhout en alle werk van ivoor, van het kostbaarste hout, kunstig door uw handwerkslui gesneden? En koper, ijzer en marmer, kaneel en geurige zalf, reukwerken, balsem en wierook, uw betooveren- den wijn, olie, meelbloem en tarwe? Uw welgedane runderen en blanke schapen uit ditzelfde Numidië, paarden en wagens, menschen-lichamen en men- schen-zielen? Afrika, gij weelderig Afrika.... Gij waart toen Rome's voorraad schuur! Zijn vetste akkers en zijn rijkste boomgaard, zijn arsenaal, zijn onvergelijkelijk werfdepot en zijn sla venmarkt! Gij, Afrika, waart groot xn de politiek van Rome's wereldrijk! Men zocht op het Kapitool en op den Esqui- lijn om beurten uw goede gunsten Afrika, gij klassiek land In de heidensche letterkunde, als in de christelijke, waren uw zonen groot en altijd héél uitzonderlijk; uw Septi- mius Severus, uw vergoddelijkte Apu- leus met zijn standbeeld op Rome's forum, uw Frontonius, leermeester? van Marcus-Aurelius, Tertullianus. Augustinus. Weelderig Afrika, weelderig waart gij óók altijd in uw groote liefde tot Christus, als een Maria Magdalena; Gij zaagt 't overvloedige bloed der martelaren tot zaad van Christenen ge dijen. En in uw menschelijk warm hart, ik wéét het! draagt gij nog steeds die liefde voor de vergane glorie van uw roemrijke Kerk in Afrika..., Afrika, ééns zoo Christelijk Elke minuut, telkens bij 't onafgebro ken offeren van de „sancta sacrificia illibata", over gehéél de aarde, dag en nacht en iederen dag, vereenigen wtf ons met onze priesters in gedachten; eerst met de roemrijke Maagd en Moe der Gods, Maria, door uw zonen Tertul lianus, Cyprianus, Augustinus en Ful- gentius zóózeer geprezen. En dan, onder de hoogstheilige handelingen, roepen wij tusschen Christus' heilige bloedge tuigen aan uw eigen grooten Cypria nus. Om later, wanneer wij, als belij dende zondaren, smeeken toch ook deel te mogen hebben met Christus' heilige apostelen en martelaren, uw roemruch te Carthaagsche Vrouwen te noemen. Felicitas en Perpetua.... Afrika, waar zijn uw Christenen? Wat gebeurde er toch? De Halve Maan is op zekeren avond, als 'n van bloed druipende sikkel, op gegaan boven uw pyramiden; ja, tot over dit Algerijnsch Atlas-gebergte, in dat 22ste jaar der Hegira. Toen Amr Ibn el-Aci zich gewelddadig meester maakte van Tripoli, van Ilfrikya (Tu nis) en van héél het Land van Augus tinus. Op dat tijdstip was de hoofdr stad van dit geheele land nog Carthar- jina (Carthago). En het opperhoofd Djoredjir 'Gregorius) regeerde er voor zijn Christenkeizer uit Byzantium Afrika, en toen? Zelfs de komst der Arabieren had uw herleefde Kerk niet plotseling vernie tigd, o Afrika, ondanks de aantrekkelijk - heid van de godsdienstige zeden der nieuwe heerschers voor de meesten uwer Noordervolkeren. Ibrahim ibn Aghlab, stadhouder voor Haroun al Raschid, deed zelfs door den bisschop van Carthago de relikwieën van Sint Cyprianus aan Karei den Grooten ten geschenke zenden. Toch had 250 jaar wanbestuur van onverdraagzame opvolgers van „den Rechtvaardigen Khalief" de Kerk in Afrika langzaam den dood gegeven. Zij, die eertijds hare bisschoppen bij hon derden telde, kon er nu geen drie meer bij elkaar brengen, om een nieuwen kerkvorst te wijden. Er moest er eerst één in Rome geconsacreerd wor den Maar vóór 't tot het ergste kwam, schreef Paus Leo IX nog één maal haar charter uit, dat haar het primaatschap van Afrika waarborgt: „Sive dëserta jacet Carthago, sive resurgat gloriosa aliquando! Of Car thago verwoest zou blijven, of dat het ooit in heerlijkheid zou herrijzen!...." 't Wordt kil; 'k ga binnen! Maar slapen kan ik niet.... Weer zie ik Algiers. Mèt dat druk gewoel en gekakel, in al die „blanke" burnous en tulbanden, rond de schitterend verlichte pleinen en over de mooie boulevards, ter eere van- het Centénaire! Dat is het eer ste eeuwfeest van de Fransche occupa tie van Algerië „18301930". Daar schijnen wel honderdduizend vreemde lingen in de stad te zijn. Op straat hoorde ik eensklaps Hollandsch en Vlaamsch tegelijk spreken de Hol landers waren uit Bergen-op-Zoom naar de gymnastiek-feesten alhier ge komen, evenals de Vlamingen met hun gulle luidruchtigheid. Den volgenden morgen, Paasch-Zon- dag. Omdat de kathedraal van Algiers Saint-Philippe, een niet onverdien stelijke verbouwing van de zeer mooie moskee van Ketchaoua, uit de acht tiende eeuw, dicht bij mijn hotel lag ben ik daar des morgens om zeven uur ter kerk geweest. Oók al met het idee: „Dan heb ik verder héél den laatsten dag voor mij." 't Schouwspel, dat ik daar in de kathedraal zag, zal ik nooit vergeten, zoo lang ik leef. De Metropolitane kerk van Algiers heeft behoorlijke afme tingen: maar er was tegen zevenen géén plaatsje meer te krijgen. Zoodat mij een zetel in de kanunnikenbanken werd aangebeden. En iets treffenders heb ik zelfs nooit in ons Roomsch Nederland kunnen bijwonen In 't hoogkoor knielden een paar honderd bruine soldaten en onder-offi cieren, getrokken uit verschillende Algerijnsche regimenten en eskadrons der garnizoenstroepen. Met hun hoog geplaatste officieren en ondergeschik ten; en zelfs matrozen. Op datzelfde koor, vlak vóór de Communiebank lagen twee rijen mannen uit het volk geknield, in hun rood-zijden mantels over een soort alben heen; met daaren boven nog aan een in 't oog vallende eereketen rond den hals, een oogen- schijnlijk kunstige borstplaat. Het waren mannen van de Broederschap der Eerewacht van het H. Sacrament een Algerijnsche tak van de zoo be roemde uit Napels. De kathedraal-zelf was letterlijk stampvol! Met geknielde mannen uit de parochie, die allen hun Paasch- Communie kwamen houden. Een zang koor uit Nancy, toevallig in de stad. zong onder den H. Dienst; terwijl de aartsbisschop van Algiers, Mgr. Lèy- naud, zelve met den celebrant en vier andere priesters gedurende twintig mi nuten lang de H. Communie uitreik teaan 2 Communiebanken! Er preekte dien morgen een Domini caan, R. P. Scharff, prior uit 't Domi nicanenklooster te Straatsburg. En hij sprak hen bezielend over de Opstan ding. En ook over de Herrezen Kerk in Afrika Alleluja! Er zijn Leitmotiv werd om half elf overgenomen door Pater Janvier, O. P. gedurende de Pon tificale Hoogmis. Men kon 'n speld hooren vallen, nadat de grijzende rede naar (of dien ik te zeggenpredik heer?) had gesproken, zelf diep bewo gen, over de uiterst gevoelige eer, die hem te beurt gevallen was, „nu op deö avond van mijn leven de opvolger vén kardinaal Lavigerie mij verzocht, te komeij zien bij het graf om te getuigen van: de verrijzenis van de Kerk in Afrika Alleluja! Tegen den glansrijken avond van den schoenen Paaschmorgen, waarop de vrome vrouwen uit het Evangelie het graf hadden ledig gevonden, ben ik naar buiten, naar de hooge kust bij de blauwe zee gereden. Door de voorstad Bab el Oued, ongeveer 3 K.M. ten N. W. van Algiers, de blanke hoofdstad van Fransch Afrika. Daar woont „Notre Dame d'Afrique". Op een hooge rotspiek, bijna 400 voet boven den zeespiegel, staat de Basilica Minor, een gracieus Byzantijnsch ge bouw. Daarin zetelt, onder een somp tueus baldakijn, de Zwarte Lieve Vrou we van Afrika; met er onder de woor den: „Nigra sum, sed formo saNegers en Muselmannen, de roode fez op het hoofd, zag ik met ar men over de borst naar de beeltenis staren Méér dan 8000 ex-voto's bekleeden dit zeer indrukwekkend bedehuis-op-de- rots. Geheel de. liefelijke yallée des Consuls domineerende, moet de basiliek reeds zeer verre vanuit zee zichtbaar zijn evenals Notre Dame de la Garde te Marseille; en nog zoovele andere Ma- ria-heiligdommen, op de lachende kus ten van de blauwe Middellandsche Zee. Notre Dame d'Afrique.... Nadat mgr. Lavigerie de basiliek had ingezegend in 1872, werden er de degens van Afrika's veldheeren, van generaal Yusuf en van maarschalk Pelissier, aan de muren bevestigd. Nu is ook de baton van maarschalk de Lamoricière er, be nevens de medailles van den fameuzen maarschalk „Père" Bugeaud namen, die in dit deel van de wereld den klank eener vurige nationale vereering heb ben. Hééle risten militaire eereteekens. zelfs die van commandeur van het Eerelegioen, hangen overigens aan de muren, uit devotie. Een levensgroot bronzen standbeeld van kard. Lavigerie, het kruis hoog op geheven, staat vóór de basiliek op het plein turend naar de zee, hoog boven de omringende Moslim-kerkhoven te gen de helling uit. Met daar beneden overal de eindelooze blauwe zee Vanuit deze basiliek, dit Afrikaansch pelgrimsoord, vertrekken de missiona rissen naar hun standplaatsen in ge heel Afrika. Naar hun schier onmoge lijke taak, om Muzelmannen eveneens het evangelie van Christus te prediken. En toen ik van de Basiliek naar de Blanke Stad in de verte wilde afdalen, viel mijn oog op een prachtig bronzen beeld van den heroïeken „Verrezen Christus", buiten tegen de abside der basiliek geplaatst. Met het bezielend onderschrift, symbolisch en allegorisch voor de Kerk in Afrika: Christus Resurgens Non Moritur Christus, herrijzend, Sterft niet F. J. W. Een foto van de Koninklijke familie w, V *sy iv, Él F, ■■RBHRRR és f< êwi HE1DENSCH In de Apriluitgave van de Nederland- sche Vereeniging voor Vrijhandel wordt een beschouwing gegeven over „Graan prijzen en handelspolitiek". We zullen op hetgeen daar geschreven is nu niet ingaan, maar vestigen slechts de aan dacht op de slotalinea van deze 18 bladzijden groote brochure. Daar lezen we: „Zoolang men niet tot bezinning komt. kan slechts ernstige oogstmisluk- king in belangrijke productiegebieden een tijdelijke verbetering brengen. Het is dan pok werkelijk zoo ver gekomen, dat steeds reikhalzend wordt uitgezien naar zulk een mislukking, mits die na tuurlijk bij den buurman plaats vindt en overvloedige graanoogsten worden tegenwoordig allerminst meer als een kostbare gave der natuur in dank aan vaard." Vrijhandel en protectie hebben als zoodanig niets met godsdienst te ma ken, zoodat een godsdienstig man even goed voorstander kan zijn van vrijhan del als protectie, ook al meent hier te lande de linkerzijde zich in het bijzon der te moeten opwerpen als de be schermster en voorvechtster van den vrijhandel. Wat hier echter geschreven wordt over het reikhalzend uitzien naar een mislukking van den oogst en het allerminst aanvaarden van een over- vloedigen oogst als een kostbare gave, moet ieder godsdienstig mensch en christen pijn doen, want een dergelijke uitlating kunnen we niet anders kwali- ficeeren dan heidenseh. Niet alleen de katholieken, maar ook de protestanten vragen en bidden op bepaalde dagen in het voorjaar om Gods zegen voor de vruchten der aarde en in het najaar, in den tijd van den oogst, wordt God dank gebracht voor dien zegen. Nu zullen we er niet over twisten of in de laatste jaren de graan oogst zoo overvloedig geweest is, dat er een teveel aan graan op de wereld aanwezig is. Waar er nog heele streken zijn, zooals in China en Rusland, waar hongersnood heerscht en duizenden van honger omkomen, daar zou de vraag gesteld mogen worden of niet een fout in het distributiestelsel oorzaak is van den bestaanden overvloed. God is het, Die naar onze overtuiging wasdom geeft aan al wat gezaaid wordt. Als nu, zoo als in het vorige jaar in tal van streken die wasdom zoodanig is geweest, dat er overvloed van graan geoogst kan worden, dan kunnen wij als zondige menschen ons over dien overvloedigen zegen beschaamd gevoelen en ons af vragen, of wij dat wel verdienen en waardig zijn, maar het strijdt tegen onze christelijke opvattingen, om zoo iets niet te aanvaarden als een kost bare gave. Waar oprecht gebeden wordt voor zegen over de vruchten der aarde, daar is het dan ook onmogelijk, dat tezelfder tijd reikhalzend wordt uitge zien naar- een mislukking van den oogst. Doet men dat wel, dan is dat in strijd met de' christelijke begrippen. Vandaar dan ook dat wij uitlatingen als boven geciteerd wenschen te brand merken als heidensch en zuiver mate rialistisch, waarvoor in ons land een vereeniging voor den vrijhandel, al vindt zij niet den meesten steun bij de chris telijke partijen, zich diende te hoeden. Eerw. Zusters Karmelietessen te Schiedam Prinses Juliana De Wieringermeerpolder Groote brand te Sloten Crisiscommissie voor den landbouw Heidebrand Voornaamste cXieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Brand te Bakel Ernstig auto-engeval in Tsjecho-Slowakiia Telefoon No. 13866 idne UDnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappenper week 25 cu. per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. HAARLEM VRAAG- EN AANBOD - AD VERTEN - TIES. 1regel!. 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct_ bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle ah..nne-« op dit o,„d zim ingevolge de vertekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringfen j Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van heide armen, beide beenen ot beide oogen bijeen ongeva l met doodeliiken ai loop bii verlies van een hand. een voet oi een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger biieen breuk van been ot arm bij verlies van 'm anderen vinger Mgr. Orsenigo, de nieuwe pauselijke internuntius te Berlijn ■■KËH PRINSES JULIANA EEN- EN-TWINTIG JAAR. De zusters gaan zich eerlang te Egmond aan den Hoef vestigen Naar de .„Msb." verneemt, zullen-de Eerw. Zusters Karmelietessen aan de Warande te Schiedam, eerlang de gemeente Schiedam verlaten om zich te vestigen te Egmond aan den Hoef. Bereikt vandaag de burgerlijke meerderjarigheid Vandaag viert Prinses Juliana haar een- en-twintigsten verjaardag. Het afgeloopen jaar was zeer belangrijk in haar levensgang. Zij voltooide haa; studiën en werd met het eere-doctoraar van Leiden onderscheiden. De beste wenschen uit thans het Oranje gezinde deel van ons volk en dat is nog steeds de overgroote meerderheid voor de toekomst van Haar, in wie zich de tra dities van haar verdienstelijk geslacht voort zetten en naar we hopen een lange reeks van komende jaren Stationsuitbereiding te Medemblik Ingediend is een onteigeningsentwerp ten oehoeve van uitbreiding van de los- en laad- gelegenheid met bijkomende- werken, stationsemplacement Medemblik. Het te Medemblik te verwachten vervoer van land- en tuinbouwproducten uit den Wieringermeerpolder maakt het n.l. noodig. een nieuwe los- en laadplaats met spoorweg- haven te maken ten noorden van (Jen spoor weg te Medemblik. alsmede het emplace ment aldaar te wijzigen. 5 Heerenhuizen afgebrand In den afgeloopen nacht is in de buurt schap De Rijk in Sloten, in de gemeente Haarlemmermeer, een hevige brand uitgebro ken in de Badhoevelaan, in een blok van 7 hulzen, voor 't meerendeel bewoond door be jaarde echtparen. Omstreeks half 2 werden de heer en mevrouw Van Alderden wakker, ten gevolge van het geknetter van het vuur, dat in hun woning was uitgbroken. In hun nachtgewaad ontvluchtten zij het brandende perceel en waarschuwden de buren. Het vuur werd aangewakkerd door den feilen wind en het duurde niet lang of het sloeg naar de de aangrenzende huizen over. Van de 7 huizen van het blok waren 6 bewoond. Alle bewoners konden hun huizen veilig verlaten. Hóewei met alle kracht werd gewerkt, kon de brandweer niet voorkomen, dat 5 van de 7 huizen totaal, afbrandden. De beide overige werden behouden, doch hebben ernstige waterschade opgeloopen. Van de inboedels der afgebrande huizen, alle kleine heerenhuizen, kon siechts weinig worden gered. Verzekering dekt voor een groot deel de schade. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Eerst vanmorgen tegen 8 uur was de brand gebluscht. Haar samenstelling Naar het orgaan van den R. K Land- arbeidersbond meedeelt, heeft ae Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw tot voorzitter van de commissie, welke maatrege len zal beramen teneinde de gevolgen van de heerschende crisis in de akkerbouwbedrij ven zooveel mogelijk te verzachten, a ,nge- zocht den heer dr. H J Lovink lid der Tweede Kamer, te Alphen aan den Rijn en verder als 'leden de heerer, J l. Nijsing in De Wijk (Dr.). prol mr. F. A Diepen horst te Amsterdam. J. Th. Verheggen te Buggenum. dr. F E Posthuma te "s-Gra- venhage. F. van Valstar. te s-Gravenhage, A. N. Fleskens te Geldrop. F. A R. A oaron Van Ittersum te Utrecht P. Hiemstra te Bilthoven. A. J. Loerakker te Haarlem en R. Siemons te Utrecht Als secretaris zal aan de commissie wor den toegevoegd de heet mr. D G. W Spit zen. referendaris van de directie van den landbouw. Gistermiddag brak een ernstige heide brand uit tusschen het vliegkamp Sosster- berg en Den Doldei. Met man en macht werd het omvangrijke vuur, dat door ster ken wiud werd aangewakkerd, bestreden door de brandweren uit de omliggende plaatsen. Na een groot uur hard werken, werd men het vuur meester. Loopt II moeilijk, draagt dan de van PRESBURG, Groote Houtstraat 88 Hedennacht zijn te Sloten (N.H.) 5 hee renhuizen verbrand. De samenstelling der crisiscommissie voor den landbouw. Moord op een schip in de Zuid-Willems vaart; schipper dood in zijn kajuit aange troffen. Een buitengewone algemeene vergadering van den Kon. Ned. Voetbalbond op a.s. Za terdag ter bespreking van de kwestie der al- of niet-deelneming aan de wereldkampioen schappen te Montevideo. In verband met de opening van de Noor- dersluis te IJmuiden bood het Amsterdamsch gemeentebestuur g'sterenavond een feest maal aan, waar Minister Reymer zijn stand punt inzake de AmsterdamRijnverbinding uiteenzette. Ingöiend is een onteigeningsontwerp ten behoeve van de stationsuitbreiding te Me demblik. Behandeling voor het Amsterdamsche Gerechtshof van de zaken der vuilspuiterij op het gebouw van „Het Volk" en der ver nieling van den V.A.R.A.-zender. De Zusters Carmelitessen gaan eerlang Schiedam verlaten, om zich te Egmond a. d. Hoef te vestigen. Wegens een geschil bij de Duitsche Luft hansa, wordt de helft van het vliegpersoneel ontslagen. Het crisis-congres van den R. K. Roeren en Tuindersbond. Uitstel der bijeenkomst van de Ontwape ningscommissie tot den a.s. winter? Groote brand in Cucuta (Zuid-Amerika). Een schrijven aan den Volkenbond in zake de ontwapening van Oostenrijk. Een samenzwering is ontdekt tegen het le ven van staatspresident Irrigoyen van Bra zilië. Een bijeenkomst van de Veiligheidscom- .wiissif van den Volkenbond. Bespreking tot versterking van de maatregelen tot voorko ming van den oorlog. Barometerstand 9 uur v.m.: 757 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.54 uur. Hoogste barometerstand 764.8 te Kinn. Laagste barometerstand 744.8 te Weenen. Verwachting: Matige tot kr&cntigen later afnemende, Noordoostelijke tot Noor delijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets kouder, kans op nachtvorst Acht kinderen met moeite gered Gistermiddag te half een is op de Rips on der de gemeente Bakel brand uitgebroken in de arbeiderswoning, bewoond door de gezin nen Ten Berk en Van Doom.- Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat buren met groote moeite het gezin van den heer Van Doorn, dat uit acht kinderen bestaat, konden redden. Daar men over geenerlei brand- bluschmiddelen beschikte, had het vuur ge makkelijk spel en binnen het half uur zijn prooi verslonden! De oorzaak is vermoede lijk een defecte schoorsteen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Op den straatweg tusschen Niwitz en Strany raakte een autobus iq een sloot, sloeg over den kop en werd verbrijzeld. Van de negen inzittenden werd een vrouw op slag gedood; alle anderen werden met zware kwetsuren naar het ziekenhuis go- bracht. Tijdens het vervoer is nog een vrouw ge storven, terwijl na aankomst in het hospi taal een achtjarig meisje is overleden. De tóestand van drie eewonden is ernstig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1