■■M 1750.- f250.- f 125.- 150.- f40.- ff iifi BH K. igip m 4 •f-f' - i v IN m bureauxnassaulaan49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regal D'T NUMMER bestaat uit vier bladen VRIJDAG 2 MEI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17451 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL tegen HET GEZIN Rede van president Hoover Jhr. A. W. G. v. Riemsdijk Plotseling overleden Oorzaak der ramp te Helmond Oorzaak der ramp te Helmond Roofoverval te Nistelrode De oplichting van een drogist te Zandvoort De Canadeesche begrooting Onder Pauselijke vlag Voor het eerst sedert 1870 De verdachte op vrije voeten gesteld "TT - Boerderijen afgebrand Minderwaardige leverantie De president van de Leipziger Messe Zilveren kloosterjubileum Pater Joachim S.S.C.C. Vernietiging van groenten Voornaamste cKieuws De opheffing der margarinefabriek Cohen Van der Laan J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Venezolaansche uitgewekenen op Curacao Studieclub R. K. Kiesvereeniging Utrecht De Haarlemsche i?. K. Or a torium vereen iè i nè '\-5rS 1 f. 7*1» Jf .44 m - De Chlneesche troebelen Telefoon No. 13866 (drie UJnen Postrekening No. 3970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen; per week 25 eu. per "»rtaal 3.25, per post, per kwartaal UI bjj vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct- bi) vooruitbet. Bjj contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ttusehen den tekst 60 ct. per regel. AMe^abonné', op dit nlad zira ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I CÉlJIJy Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van heide armen, beide beenen of beide oogen bijeen ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bijeen breuk van beeD of arm bij verlies van *a anderen vinger Berichten uit Rusland wijzen er op, dat de anti-christelijke actie aldaar iftet onverminderde hevigheid voort duurt. Ondanks mededeelingen in de pers, als zou de sovjetregeering uit opportu nistische overwegingen haar actie «enigszins getemperd hebben. Na den (overigens voortgezetten) strijd tegen de boeren een nieuwe, niets ontziende strijd tegen het gezin het laatste bolwerk van christelijkheid. Sedert eenigen tijd houdt de Sovjet- Pers zich bezig met'het plan van Larin, dat de collectivisatie van het gezinsle- ven in Rusland beoogt. Larin, de gees telijke vader der 5-dagen-week, zet de regeering aan tot het doorvoeren van ®en snelle collectivisatie van het ge zinsleven. Hij legt er den nadruk op, dat het slechts met dit middel mogelijk «het laatste toevluchtsoord van de burgerlijke ideologie met den grond ge lijk te maken." Bij wijst er op, dat de collectivisatie van het familieleven in de Sovjet-Unie oigenlijk reeds voor de helft is doorge roerd. De overbevolking der groote ste den heeft er toe bijgedragen, dat meer dere gezinnen gedwongen zijn in één Toning samen te leven. Echter hebben zij slechts een gemeenschappelijke keu- ken en gemeenschappelijke woon- en badkamers. Nu is het aan den Staat oui ook het tweede gedeelte der collec tivisatie door te zetten, d.w.z. men zal boeten overgaan tot het inrichten van Gemeenschappelijke kindertehuizen en yan gemeenschappelijke slaap- en wo- Wngruimten, ZONDER ONDERSCHEID Van GESLACHT, want juist de tweede helft van deze collectivisatie moet het ideaal van een communistischen Staat zijn. ïn de toekomst mag er slechts vol- Gens een eenheidsplan gebouwd wor den. Volgens het regeeringsbouwplan aal elk huis ingericht worden voor een bepaald aantal gezinnen, die verplicht zijn in gemeenschap te leven. Slechts °ver de bedden zal men persoonlijk kunnen beschikken, maar ook deze uioeten van éénzelfde model zijn. Volgens Larin is dit alles slechts een roorloopig plan. Zijn ideaal is niet het houwen van huizen, maar van gansche steden. En in deze op te richten ste den zal slechts plaats zijn voor huizen, die tot een bepaald doel dienen, huizen, die bestaan uit louter gemeenschappe lijke slaapzalen, louter gemeenschappe lijke woonvertrekken enz. De kinderen zullen aan de zorg der ouders onttrok ken worden en ondergebracht zijn in Gemeenschappelijke kindertehuizen, tot Telke vader of moeder slechts één- Uiaal per week toegang heeft. Ziedaar het werk van Satan in hoogst eigen persoon! Satan weet: heb ik het gezinsleven vernietigd, dan verliest de mensch ieder moreel steunpunt en dan is het uit met den Godsdienst. Dus moet er aan het gezinsleven een «inde komen. Welk groot geestelijk en lichamelijk leed de mensch daarbij ook lijden moet. Satan stelt zijn eischen. En offert in zijn haat en strijd tegen God het tijdelijk en eeuwig geluk der menschen gaarne op. Gisteren hield President Hoover voor de Kamer van Koophandel te Washington een rede over de door de regeering te nemen maatregelen, ter stabiliseering van de econo mische verhoudingen. Al was Hoover er ook ■van overtuigd, dat Amerika de groote moei lijkheden van den afgeloopen winter had overwonnen, niettemin was hij van meening dat men toch ook het oog gericht moet hou den op de toekomst, ten einde tegen een herhaling tijdig maatregelen te kunnen tref fen. in studie is het vormen eener commis sie, welk plan is opgekomen tijdens de er varingen van de joiigste economische crisis. Ten einde inzinkingen in het Amerikaansche bedrijfsleven te voorkomen en voor het ver krijgen van grootere veiligheid moeten ver schillende voorzorgsmaatregelen worden ge troffen en dienen verschillende hervormin- Sen te worden ingevoerd De commissie zal Worden samengesteld uit vertegenwoordigers uit het zakenleven, de industrie, den land bouw en de arbeidersbeweging. Hoover sprak als zyn overtuiging uit, dat de vertegenwoor digers van deze belanghebbende groepen der regeering, in geval van crisis, waardevolle hulp zouden kunnen verleenen. In den afgeloopen nacht is te Haarlem in den ouderdom van 51 jaar plotseling over leden Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, direc teur-hoofdredacteur van de Stadseditie „Op rechte Haarlemsche Courant" en bekend let terkundige. Jhr. A. W. G. van Riemsdijk Jhr. van Riemsdijk was Kamerheer in buitengewonen Dienst van H. M. en Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ook was hij vereerd met het Kruis van Verdienste van het Roode Kruis. Hij was voorzitter van de afdeeling Haar lem van het Nederlandsch Tooneelvcrbond en oud-voorzitter van het Hoofdbestuur van dat Verbond. Omtrent het ongeval in de chemische fa briek te Helmond verneemt de „Telegraaf" nog het volgende: In deze fabriek worden de door de cacaofabrieken ontvette boonen, die tot koeken zijn verwerkt, nogmaals aan een ontvettingsproces onderworpen, omdat de koeken nog tot 20 pet. vet bevatten. Hier voor wordt gebruik gemaakt van tri-chloor- aethyleen, dat onder stoomdruk de koeken geheel ontvet. Uit het gisteren ingestelde onderzoek is komen vast te staan dat een afvoerpijp, welke verbonden is aan den Ketel, welke een Inhoud van 6000 liter heeft, bij de kraan verstopt was. De eerste werkman pro beerde dit euvel te verhelpen door de Kraan uit de huls te trekken, hetgeen hij op deze wijze, ofschoon dit niet geoorloofd is, wel meer deed. Hij kon de kraan er echter niet meer in krijgen en kreeg 4000 liter vloeistof over het lichaam. Hij was dan ook geheel onherkenbaar verminkt en verbrand. Het andere slachtoffer, goed bekend met de machinerieën, werd te hulp geroepen, doch toen hij vernam dat zich een mensch in de fabriek bevond, heeft hij niet geaarzeld en is naar binnen gegaan Jammer genoeg heeft h\j zijn menschlievende daad met den dood moeten bekoopen. Om 4 uur gelukte het Dr. Vingerhoed door een luik hulp te bieden. Hij voelde zich bewusteloos, doch kon de buitenlucht nog bereiken Had men de brandweer gewaarschuwd, dan zou deze zeer waarschijnlijk met gasmaskers de beide man nen hebben kunnen redden. Door drie bandieten Bewoner een laken over het hoofd gegooid Dinsdagnacht heeft er een brutale roof overval plaats gehad bij den landbouwer J. v. Grinsven te Nistelrode. Tusschen 2 en 3 uur in den nacht werd v G. wakker door verdachte geluiden aan zijn huis. Aanvankelijk dacht hij, dat de wind om de muren blies en aan de vensters schudde, doch toen hij volkomen wakker was kon hij menschelijke geluiden onder scheiden. Hij stond op en greep een geladen geweed. Toen hij zich daarmee naar buiten wilde begeven, werd met 'n ruk de deur opengeworpen, en voordat v. G. er op be dacht was. voelde hij zich door drie mannen gegrepen, die hem een laken over het hoofd wierpen. Twee van de inbrekers hielden de ge schrokken man stevig vast, terwijl de an dere het huis begon te onderzoeken. De buit was echter gering. In de brandkst werd niets gevonden De dieven gingen evenwel niet met leege handen naar huis. Zij vonden nog een beurs met f 10 en voor den honger namen zij twee zijden spek en honderd eieren mee. Met dezen schralen buit namen de dieven de vlucht, nadat zij v. G. gewaarschuwd hadden, dat hij 't eerste kwartier niet bui ten de woning mocht begeven. Toen v. G. eenigszins van den schrik be komen was heeft hij onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die direct op onderzoek toog. De overvallene wist nog mede te deelen, dat zich gedurende het tooneelt in huis, ook buiten nog een vierde persoon heeft opge houden. die schijnbaar als schildwacht was uitgezet. Bij de Indiening der Canadeesche begroo ting verklaarde de Minister van Financiën Dunning, dat het afgeloopen jaar een over schot heeft opgeleverd van 44.500.000 dollar. Hij kondigde een verdere belastingverla ging aan en stelde een wijziging der invoer rechten voor, welke feitelijk de helft der douanetarieven omvat. De wijziging heeft m hoofdzaak ten doel het Britsche voorkeur recht te vergrooten, den handel met de ove rige deelen van het Rijk te bevorderen, den aanzienlijken invoer uit de Vereenigde Sta ten te beperken en de Canadeezen in staat te stolen van de beste leveranciers te koe- pen. Een groot aantal tarief wijzigingen heb ben ten doel Canada's ijzer-, staal- en ande re sleutelindustrieën nog meer te bescher men. ROME, 2 Mei. Voor het eerst sedert 1870 vertrok uit de voorhaven van Rome Civita Vecchia, weer een schip, dat de Middelland- sche zee zou oversteken, onder Pauselijke vlag. Aan boord bevond zich kardinaal Leplcier, de vertegenwoordiger van den Paus op het Eucharistisch Congres te Carthago. In Januari van dit jaar heeft voor de Haarlemsche Rechtbank terecht gestaan Ch. A. B. B. stond terecht wegens oplichting van den drogist L. te Zandvoort, wien hij had medegedeeld, dat hij contact had met den Roemeenschen gezant, dat hij spoedig naar den Balkan zou gaan in dienst van de Roe- meensche regeering en dat hij voor Roe menië het Utrechtsch Dagblad gekocht had. De Officier van Justitie eisehte ter te rechtzitting een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger, Mr. L. G. van Dam, ver zocht een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. De Rechtbank heeft dit verzoek van den verdediger ingewilligd en een psychiatrisch onderzoek bevolen. De deskundigen Dr. J. Scholtens, eerste geneesheer der bijzondere strafgevangenis te Scheveningen en Dr." R. A. Mees te Santpoort, hebben 21 April een deskundigenrapport ingeleverd. B. is daarop 1.1. Dinsdag in vrijheid ge steld. Donderdag 22 Mei komt de zaak opnieuw in behandeling by de Haarlemsche Recht bank. 'Pootje baden St Pootje baden is een frissche en gezellige bezigheid op heete zomerdagen. De koeien denken er ook zoo over en ze zijn wel zoo verstandig om niet te ver in de rivier te Ioopen. Gistermiddag zyn te Mook door onbe kende oorzaak de twee boerderijen van de landbouwers Tax en Thomassen door brand geheel vernield. De inboedels gingen verlo ren, benevens de landbouwinventaris. Het vee kon nog juist worden gered. De hand spuit uit Mook kon geen werk doen, daar er geen water by de hand was. Verzekering dekt gedeeltelyk de schade. Bollen onder valschen naam verkocht Dezer dagen, zoo schrijft het „Kweekers blad," werd de bloembollenstreek opgeschrikt door een bericht in de dagbladpers, betref fende een Hillegomsche firma, die aan een firma in Grootebroek voor een bedrag van f 80.000 minderwaardige bollen geleverd zou hebben. In hoeverre dit bedrag klopt met de werkelijkheid, is ons niet bekend. De kwestie, waarom het gaat, is, dat een belangryke hoe veelheid kralen en pitten van Gladiolen schijnt verkocht te zijn onder namen, welke ze niet mogen dragen. Met kleine wijzigingen in den naam werden dergelijke soorten als Ave Maria, Wolfgang von Goethe en vele andere nieuwigheden verhandeld en de arg waan werd gewekt, toen iemand bemerkte, dat van soorten van zijne firma hoeveelheden verkocht werden, welke er z.i. nooit konden zyn. De zaak is nu in gerechtelijk onderzoek en daarom hadden we over deze kwestie kun nen zwygen. Maandag ter beurze werden ech te! meer namen van firma's te Hillegom ge noemd, welke aan deze kwestie part noch deel hebben en daarom meenden we goed te doen met te vermelden, dat de verdachte firma Papendrecht en Co. is. In hoeverre deze zaak uitgevochten kan wiUftHr:'dronwew1 wwuwMt hnilimani ide naam van anderen mag niet onschuldig on der verdenking komen. Houdt hier te lande besprekingen De president van de Leipziger Messe, dr. R. Kohier, is gisteravond te Amsterdam aan gekomen. Hij zal eenige besprekingen in ons land houden. Verder bezocht hij heden de bollenvelden. Zaterdag gaat hij naar Rotterdam, waar hy door den burgemeester zal worden ontvan gen en de Rotterdamsche havens zal bezich tigen. Daarna gaat dr. Köhler naar Den Haag. De Directeur van het Werk der Introni- satie in Nederland, pater Joachim S.S.C.C., vierde Woensdag in het Studiehuis der Pa ters van de H.H, Harten te Ginneken zyn zilveren professiefeest. Des morgens droeg de jubilaris in de ka pel van het klooster een H. Mis van dank baarheid op, terwyl de feestdag slechts in intiemen kring gevierd en met een plechtig Lof wérd besloten. Des namiddags kwamen vele geestoyken uit den omtrek Pater Joachim gelukwen- schen. Talrijke schriftelijke gelukwenschen kwanten binnen. Het raadslid, de heer D. Wynkoop, heeft de'volgende schriftelyke vragen tot B. en W. van Amsterdam gericht: Hebben B. en W. kennis genomen van het feit, dat te Amsterdam en in de omgeving zeer bruikbare en voedzame groenten op den mesthoop of vuilnisbelt worden gebracht of op andere wyze vernietigd? Wat hebben B. en W. gedaan en wat den ken B. en W. verder te doen, om door mid- del van den Levensmiddelendienst. of an- ~K>*rgriiw eew nuiiMg gohriiilr.-door- de werkloon zen of andere armen te organiseeren van dit voor de winstmakers blijkbaar onbruikbaar, maar voor de bevolking uitstekend voedsel? Jhr. A. W. G. van Riemsdijk te Haarlem overleden. Weer een aanval op de Vlaardingscbe M. De chauffeur De Bruin uit Nigtevecht blijkt vermoord en beroofd te zijn, het vermiste rijwiel te Amsterdam gevonden; een oproep van de politie. Nadere mededeelingen in zake de zendtijd» verdeeling. Thans hebben ook de werkgevers het col lectief contract in het boekbind irsuedrijf aanvaard. De verdachte in de Bennckomsche moord zaak blijft ontkennen. Barometerstand 9 uur v.m.: 765 stilstand. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 7.57 uur. Hoogste barometerstand 767.2 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 756.2 te Haparanda. Verwachting: Meest zwakke, veranderiy- ke wind, licht tot half bewolkt, waarschyn- lijk droog weer, iets koeler des nachts, over- vinjt-uuchter. Tot opheffing besloten De Studieclub der R. K. Kiesvereeniging te Utrecht v.h. St. Michaël heeft in hare vergadering, waar langdurig over het al of niet voortbestaan werd geraadslaagd, ten slotte met twee stemmen tegen besloten de Studieclub op te heffen. Het ontslag van het personeel Reeds spoedig na het bekend worden van het bericht, dat de fabriek van de firma Cohen en van der Laan aan de Leidschevaart zal worden stopgezet en dat een groot ge deelte van het kantoor- en fabrieksperso- neel ontslag zal worden verleend, vroeg men zich in bepaalde kringen af, welke maatre gelen er nu zouden worden genomen ten op zichte van dat personeel. wy hebben ons tot de directie gewend en men deelde ons mede, dat de plannen nog niet zijn uitgewerkt, wyl een en ander zeer vlug tot stand is gekomen. Vast staat echter, dat er een regeling ge zocht zal worden, die het ontslagen perso neel schadeloos zal stellen, zoo mogelyk in alle opzichten. Dat er veel menschen naar de Rotterdam sche combinatie zouden overgaan, is te be twijfelen. Dat er met de belangen van kantoor- en fabriekspersoneel wel degelyk rekening zal worden gehouden, kan met zekerheid wor den aangenomen. vfe #4 SB™ X <SÉlSK ST"I ,ïf v 4 'V, 'fócweWfe'- I, '-v.---. ;V.ib«S:8§sfe "'"■"yyv Donderdagavond repeteerden voor de eerste maal gezamenlijk alle partijen van de R. K. Oratoriumvcreeniging in Haarlem Die Schöpfung van Haydn, welk werk ter gelegenheid van de Kathedraalfeesten in Juli zal worden uitgevoerd. Onze fotograaf nam bovenstaande kiek in de groote zaal van gebouw „St. Bavo", niet zoozeer om een fraaie groepsfoto te maken, waarop alle personen goed uitkomen, dan wel om een indruk te geven van den omvang van het koor en van de wijze, waarop de repetities gegeven worden. In den dirigeer stoel de heer Hubert Cuypers. Vragen van het Kamerlid IJzerman Het Tweede Kamerlid, de heer IJzerman, (S.DA.P.) heeft aan den Minister van Ko loniën de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat tot voor eenige jaren in Curasao aan de om politieke redenen uit Venezuela uitgewekenen asyi werd verleend, zoolang niet bleek, dat hiervan misbruik werd gemaakt tot het smeden van samen zweringen tegen de Venezolaansche Regee ring en dat, wanneer dit laatste oleek het geval te zyn, den uitgewekenen werd mede gedeeld, dat, en om welke redenen, op hun verder verblyf in Curasao geen prijs werd gesteld, en hun verzocht werd, per eerste ge legenheid Curasao te veriaten? Is het waar, dat sinds eenige jaren en wel reeds geruimen tyd vóór de overrom peling van Waterfort op 8 Juni 1929 een andere gedragslyn ten aanzien van bedoelde uitgewekenen wordt gezorgd en dat deze meermalen, zonder dat hun gedragingen daartoe eenigszins aanleiding hadden gege ven, zyn behandeld als van misdrijf ver dachten en is het juist, wat wordt mede gedeeld in den brief, onder dagteekening van 28 Januari 1930, door het uitvoerend co mité van de Union Libertadora Venezolana aan den Gouverneur van Curasao gericht, over de behandeling van de in Mei 1928 ala vluchtelingen en schipbreukelingen op Bo naire aangekomen gebroeders doctors Atilano en Gonzales Carnevali en van generaal Ur- bina en zyn elf metgezellen, na hun aan komst op Aruba in Juli 1928? Is het waar, dat de wijziging van de ge dragslyn ten aanzien van de om politieke redenen uit Venezuela uitgewekenen ver band houdt met de vestiging van het be- dryf der Curasaosche Petroleum-Industrie Maatschappy op Curasao? Is de Minister niet van meening, dat het zoowel wegens het moreele belang van de handhaving of het herstel eener oude en goede traditie, als met het oog op de ook om economische redenen voor Curasao van groote beteekenis zynde duurzame goede verstandhouding met Venezuela, gewenscht is, tot de vroeger ten aanzien van bovenbe doelde uitgewekenen gevolgde gedragslijn terug te keeren, en, zoo ja, is de Minister dan bereid deze zijn meening kenbaar te maken aan den Gouverneur van Curasao? De „Times" meldt uit Hongkong, dat de provinciale regeering van Kanton ten zeerste verontrust wordt door de muiterij van een divisie regeeringstroepen ter sterkte van 5000 man.. De muitende divisie was in de provincies Kwangtoeng en Kiangsi gedetacheerd. Men vreest, dat de muiters, die zich bö het leger van generaal Feng hebben aange sloten, naar Kwangtoeng zullen optrekken. Na protest van de betrokken mogendheden by de Nanking-regeering, heeft deze de pro vinciale regeering van Kanton opdracht ge geven, te zorgen, dat een Zwitsersche en twee Duitsche missionarissen die door bandieten waren ontvoerd, weer in vryheid gesteld zou den worden. De Kantontroepen zyn er echter slechts in geslaagd, één der beide Duitsche missiona rissen te bevrijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1