Pijnloos Scheren PUROL EEN JOURNALISTIEKE BEDEVAART cRadio-Q}m roep DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST KLAASSEN EN TRIJNTJE In het jubeljaar naar Heiloo en de nieuwe „Capelle Soet"Schoone tocht door bloeiendKennemerlandIets uit het grijs verleden De laatste kwarteeuw Welverdiende hulde aan een ij ver igen promotor De cijns onzer dankbaarheid GEMENGD NIEUWS Brand te St. Nicolaasga Inbrekers aangehouden Slecht gecorrigeerd vier personen ernstig mishandeld Inbraak Kind overreden Staking te Alphen a. d. Rijn Autogarage afgebrand Uitslaande brand te Tilburg De moord te Abcoude Jongens te water geraakt RECHTSZAKEN Vordering tegen den Staat :en aanrijding KERKNIEUWS De Engelsche martelaren I#' .t Gedurende de laatste maanden waren we eenige malen in de gelegenheid, onze lezers eraan te herinneren, dat de schoone, eeu wenoude devotie tot O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo, na een tijdperk van schijnbare rust een kwarteeuw geleden op zeer merk waardige wijze luistervol is herleefd. In 1905 werd wederom de eerste processie gehouden, zoodat 1930 het jubeljaar is van deze Noord-Hollandsche bedevaartplaats. Dat was voor de Bisschoppelijke Commis sie aanleiding, na overleg met de Neder- landsche R.K. Journalistenvereeniging, Don derdag een aantal Kath. journalisten uit te noodigen, om, gelijk gemeld, een autorit te maken door het poëtische Kennemerland van Hofdijk, met de bloeiende bloemenvel den naar het Heiloo van de „Capelle Soet", waar 9 Juli a.s. in dit zilveren jubeljaar voor Heiloo, de nieuwe kapelle zal worden geconsacreerd door Haarlems bisschop. Te Haarlem, de verzamelplaats, werden de gasten ontvangen door den voorzitter en den secretaris-penningmeester prof. W. No- let van Warmond en den heer G. Th. M. van den Bosch uit Overveen. Te Heiloo voegde pastoor A. J. M. v. Meeuwen zich bij hen. De weg voerde via Santpoort, de „Sancta porta", zooals een vrome overlevering luidt, de heilige poort, waardoor men naar de Kennemer Heiligdommen toog, meer bijzon der naar Capel en naar St. Willibrordusput. Beverwijk herinnerde ons er aan, dat som migen dien naam ook in verband willen zien met de heilige plaatsen. Voorheen was daal de St. Aechtenskerk en daar hielden de Bedevaartgangers rust; zoo werd het Bee- vaartswijk. Langs het schoone Castricummer duin en langs Limmen genoten we van de schitte rende bloemenvelden, waarop tulpen, nar cissen, hyacinten en andere bloemen er ons aan herinnerden, dat de maand der bloemen niet ten onrechte aan de H. Maagd is toe gewijd, aan Haar, die in 't Kennemer bloe- menland „als schoonste roze prijkt, in Hollands tuin." Even voorbij Limmen verlieten wij den straatweg en gingen langs Kapellaan, een eeuwenouden naam, naar „Capelle Soet". Dadelijk na aankomst alhier begon het be zoek aan de heilige plaats, aan den schoo- nen Kennemer lusthof, waar wij het hei ligdom van de Heilige Maagd vonden op de zelfde plaats, welke voor 25 jaren nog woest en ledig was. Deze hof is wel de schoonste getuigenis van den wonderbaren opbloei der schoone devotie tot de Troosteres der Be drukten: de Lieve Vrouw ter Nood. Na bezichtiging van deze gedenkwaardige plaatsen vereenden de gasten zich aan een gemeenschappelijke koffietafel, om vervol gens een bezoek te brengen aan de fraaie St. Willibrorduskerk, met schoenen pastorie- tuin met bosch. Een en ander vormde een treffende voorbereiding op het bezoek aan twee andere heilige en historische plaatsen in het oude Heiligh Loo, welke ons doen be grijpen hoe van ouds de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood één was met die van den H. Willibrord. Deze toch heeft te Heiloo het Geloof gepredikt en de boodschap des heils gebracht aan het volk, dat in de duisternis zat. Nooit heeft dit volk vergeten, dat de Heilige Willibrord het de liefde van den Zoon openbarend, het ook de beschermende liefde heeft geschonken van Zijn Heilige Moeder. Van de Heilocer pastorie gingen wij n.l. naar de oude St. Willibrord-kerk, bekend uit het oude liedje: „Hoe liefelijk ligt het klein Heiloo Door 't donker woud beschut, Een kerk zeer oud is daar gebouwd, Daar achter ligt een put." Bij dien ouden put, ontstaan op het gebed van den H. Willibrord en vermaard door vele mirakelen, vertoefden wij een oogenblik en gingen dan langs den straatweg, be grensd door het „donker woud", het beroem de Heilooer bosch of Bosch van Foreest. Bij de heerenhuizing van de familie Foreest verlieten wij den straatweg om in het bosch een bezoek te brengen aan oen andere, he laas te veel vergeten en verwaarloosde plaats, waarvan Hofdijk ons in zijn Histori sche landschappen verhaalt, den St. Willi- brordus-preekstoel. Wij dachten terug aan de oude tijden en zagen in den geest den H. Willibrord daar preeken, zooals Mathieu Wiegman ons hem heeft afgemaald op een zijner beste doeken, dat nu de eereplaats Inneemt in het stedelijk Museum te Amster dam in de afdeeling „Moderne Meesters". Na dit globaal overzicht van onzen tocht, volgen thans eenige bijzonderheden uit de oude geschiedenis van de bedevaartplaats. In het jaar 1904 had de geheiligde plek in het gehucht Oesdom. onder Heiloo. waar O. L. Vrouw ter Nood's kapel had gestaan, de bijzondere aandacht van meerdere be langstellenden getrokken. Vóór die kapel had zich een bron bevonden, welke den aan over-oude tijden herinnerenden naam van Runxput droeg. Die kapel nu was in de droeve dagen der Hervorming verwoest, n.l. in het jaar 1573 en het bezoeken der heilige plaats was, on der strenge strafbepalingen bij plakkaten, aan cto katholieken verboden; maar het vrome volk liet zich zijn heiligdom niet ont nemen en bleef, nu het meer noodig was dan ooit, de hulp inroepen van de Trooste res der bedrukten bij de ruïne van haar kapel. Om dien stroom van nelgrims te keeren had men in het jaar 1637 de ruïne der ka pel gesloopt, den heuvel, waarop de kapel gestaan had, geslecht, den Runxput vernield en met puin en zand gedempt. Maar trots al deze maatregelen, ondanks de nieuwe en strengere plakkaten, bleef het vrome volk naar „Kapel" trekken. Eerst in het jaar 1830 of daaromtrent zien wij de devotie verminderen; hét scheen dat zij zou uitsterven, maar de oude plek, „waar het", zooals een vrome, in de nabijheid wo nende vrouw 't zoo eenvoudig mooi vertelde, „zoo heerlijk was om te bidden", werd nooit geheel vergeten. In het jaar 1886 begon de devotie weer te herleven en in het jaar 1902 kocht pas toor Geenen z.g., het oude Kaoelleboschje, de plaats, waar Maria's HeUi<rriom gestaan had. Zooals gemeld, had in het jaar 1904 dit bijkans vergeten plekje op meer bijzondere wijze de aandacht van meerdere personen getrokken en dit had het verlangen doen ontwaken, om iets te doen ter eere van O. L. Vrouw ter Nood. Het gevolg was. dat in het i->gin van 1905 aan het kerkbestu 'r verlof wem gevraagd en verkregen, om te onderzoeken 0f wellicht de grond van de heilige plaats ons iets kon verhalen van het verleden. Men begon een gedeelte van het kreupelhout, dat er groeide, uit te rooien, den grond om te spitten en, werkend van Zuid naar Noord, vond men op den 20sten Maart, meer dan een meter diep onder den grond, een afgebroken put, gedempt met puin en zand. De oude Runxput was weder- gevonden en van heinde en verre snelde men naar het oude „Kapel" om daar te bidden en Maria's lof te zingen. Om de ontwaakte devotie een zekere en vaste basis te geven, werd er al spoedig in het nog overgebleven gedeelte bosch, op de plaats, waar men zeker wist, dat de oude kapel gestaan had, een eenvoudig kruis ge plant met bidbank en aan het kruis een af beelding van de H. Maagd bevestigd en van af dat oogenblik had dat stille devotie plekje de liefde van het volk gewonnen en knielde, als voor eeuwen, Katholiek Holland weer biddend neder op den ouden heiligen grond, op het altaar groen Van het dier bare „Capelle Koet" Tijdens den koffiemaaltijd had de ijve rige promotor van het Genade-oord, de heer G. Th. M. van den Bosch, gelegenheid, de gasten van de Bisschoppelijke Commissie de belangrijkste data uit de laatste 25 jaren mede te deelen. In het voorjaar van 1905 werd een ge deelte van het Kapellebosch ontgraven, om het verleden na te speuren, zooals de heer van den Bosch zich uitdrukte, en 20 Maart van hetzelfde jaar werd de oude put ge vonden. 12 Juli werd het hiervoor reeds vermelde kruis gewijd. Vier dagen later kwam de eerste proces sie uit Amsterdam, geheel bestaande uit leeken, naar Oesdom geloopen. 20 Augustus en 10 September de propagandaclub en de R. K. Volksbond uit Alkmaar. En op 24 Dec., toen het zeer hard vroor, kwamen zelfs nog geloovigen om er te bidden. Vanzelfsprekend werd Z. D. H. Mgr. A. J. Callier van alles op de hoogte gehouden, wat tot gevolg had, dat Z. D. H. op 28 Dec. de Bisschoppelijke Commissie instelde. In 1906 slaagde Deken Graaf er in, den titel: Onze Lieve Vrouw ter Nood te waar borgen, en werd de Bisschoppelijke medaille gevonden. Naar aanleiding van critiek uitgeoefend door Dr. van Gelder, die de juistheid van de plek betwistte, werd een consciëntieus on derzoek ingesteld, waaruit bleek, dat men werkelijk de historische plaats had weten vast te stellen. 26 Mei 1907 kwam de eerste processie on der geestelijke leiding uit Beverwijk, terwijl ook in de Augustijnenkerk te Amsterdam een bedevaart werd opgericht. In 1909 schonk Amsterdam het bekende Onze Lieve Vrouwebeeldje, waaromheen een houten huisje gemaakt werd, dat thans nog aanwezig is en nu het beeld van den H. Willibrord plaats biedt. 5 Februari werd de gouden medaille aan Mgr. aangeboden en 2 September kwam de processie uit Amsterdam, om aanwezig te zijn bij de inzegening van het door haar geschonken beeld. 1 Juli werd de eerste steen van de kapel gelegd en op 25 Augustus werd, na ruim 3Vs eeuw, voor het eerst weer het H. Misoffer opgedragen. In 1910 werd wederom een stuk bosch bij- gekocht, terwijl in 1911 het besluit genomen werd tot den bouw van den kruisberg welke tevens de 12e statie werd. Hierbij valt te vermelden, dat Beverwijk de eerste statie ten geschenke aanbood. In 1912 stond Mgr. toe, dat op bedevaarts dagen het H. Sacrament cp het genade-oord aanwezig zou zijn en 22 Mei hield de paro chie van Schagen voor de eerste maal een processie met het H. Sacrament. In het zelfde jaar werd ook de Utrechtsche pro cessie opgericht. De toevloed van pelgrims was intusschen zoo groot geworden, dat in 1913 besloten werd, een bedevaartskerk te bouwen, doch eerst zou men zich nog een jaar met een tent moeten behelpen. In 1914 werd aan Kardinaal Van Rossum de gouden medaille aangeboden, terwijl in 1915 het z.g. kapellegebied voor de bekee ring van Nederland werd samengesteld. 7 Juli 1916 was een belangrijke dag voor de stichting, toen Mgr. Callier voor de eer ste maal een bezoek aan Runxputte bracht en twee staties cadeau deed. Het jaar daarop 16 Juli 1917 droeg Mgr. er een ponti ficale H. Mis op. En thans bestaat het genade-oord 25 jaar. Ontelbaar zijn de gebedsverhooringen en zegeningen, in deze kwarteeuw, op voorspraak van Onze Lieve Vrouw ter Nood verkregen. Wij kunnen ons voorstellen, dat de talloos velen, die in den loop der jaren in geeste lijken en tijdelijken nood hun toevlucht tot de Troosteres der Bedrukten hebben geno men, thans van hun dankbaarheid blijk wil len geven. Daar is nu gereede aanleiding toe. De oude devotiekapel, die, zooals prof. Nolet het typeerend uitdrukte, was „stuk gebeden", wordt vervangen door een nieuwe, welke opgetrokken wordt op de fundamenten van het oude kerkje. Het wordt een pit toresk kapelletje, afgezet met nievelsteen uit de groeven van Herzogenrath en waaraan een pergola wordt aangebouwd, in het mid den waarvan zich de put bevindt. De pergola kan beschouwd worden als een soort van openluchtkerk, welke meer dan tot nu toe gelegenheid biedt, de geestelijke oefeningen te volgen. In dit jubeljaar nu vertrouwt de Bisschop pelijke Commissie, dat zij, die rijk gezegend zijn met aardsche goederen, ter eere van de H. Maagd, ook ter wille van hen zeiven en van hunne kinderen, een rijke en vorste lijke gift zullen schenken voor zulk een schoon doel, welke gave men desverlangd ook kan zenden aan de leden der Bisschop pelijke Commissie, bestaande uit: prof. W. Nolet, Groot-Seminarie Warmond, voorzitter; past. A. v. Meeuwen, Heiloo; past. C. Meij- sing, Wassdnaar; Jan Stuyt, Bezuidenhout 195, Den Haag; G. Th. M. van den Bosch, „Duinrust", Overveen. secretrariis-pennigm. Moge het niet vergeten worden, wat of het beteekent Maria's zegen te ontvangen, niet alleen voor ons zeiven, maar ook voor zoo veel anderen. Onze excursie werd besloten met een maal tijd in Hotel Proot te Alkmaar. In den loop van den dag zijn er vriendelijke woorden over en weer gesproken. Professor Nolet heeft de gasten verwelkomd, de vice-presi dent der Nederl. R. K. Journalistenvereeni ging, de heer P. Steenhoff, dankte voor de gulle ontvangst en aan tafel huldigde de heer L. van den Broeke (met wien als be stuurslid der Ned. R. K. Journalistenver eeniging deze reis door den heer v. d. Bosch was voorbereid) op bijzondere wijze den heer v. d. Bosch als de stuwkracht van hetgeen in de laatste vijf-en-twintig jaar te Heiloo is geschied. Het was een welverdiende hulde aan den man, die zich geheel en al geeft, om de devotie steeds meer uitbreiding te geven. Vee omgekomen Donderdag is bij Si. Nicolaasga de boerderij van M. Galema afgebrand. Zeven koeien en paarden kwamen m de vlammen om. Oor zaak onbekend. Alles was verzekerd. Op heeterdaad betrapt Eenige dagen geleden is te Leiden ingebro ken in den Luxor-bioscoop, waar o.a. een Stofzuiger en verschillende andere voorwerpen zijn ontvreemd. De politie betrapte eergis teren nu op heeterdaad zekere 8. V. en A. v. L., terwijl zij bezig waren met het ontvreem den van lood van een onbewoond huis aan den Hoogen Rijndijk. Het bleek, dat zij zich ook schuldig hadden gemaakt aan de inbraak in den Luxor-bioscoop Zij zijn naar het Huis van Bewaring te Den Haag overgebracht. „Voorwaarts" spreekt van „Hare Majesteit" In de (A.R.) „Rotterdammer" wordt als volgt gespot' „Met pijnlijke nauwgezetheid heeft de chef- eorrector van het roode dagblad „Voor waarts" het verslag van de officieele ope ning der IJmuider slui'°n "ezi.iiverd van alle monarchistische vlekjes. Stel u voor, dat daarin gesproken werd van de Koningin met een hoofdletter. Dat ver derde een apart congres. Dus wordt met angstige nauwkeurigheid vermeld, dat de Minister (met een hoofdlet ter) aan de koningin (zonder hoofdletter) verzocht om de deur van het buitensluishoofd officieel te openen. Deze pijnlijke nauwgezetheid vorderde ech ter zooveel van de republikeinsche kracht, dat de controleur even moest uitblazen. En terwijl deze Homerus sliep, vervolgde het verslag in het roode dagblad op ordinair bur gerlijke wijze- Hare Majesteit gaf aan dit verzoek gehoor. Hare Majesteit; wat onderscheidt „Voorwaarts" nu nog van een gewoon, Ko ningsgezind blad? Dat monarchistisch muisje zal wel een linksch-socialistisch staartje hebben!" Bandietisme in een Geldersch Dorp Naar eerst thans bekend wordt heeft zich dezer dagen in het Geldersche dorpje Epe met name in de tot deze gemeente behoorende buurtschap Zuuk een bandieten-geschiede- nis afgespeeld, die in opzet en uitvoering eenigszins herinnert aan wat men op dat ge bied soms uit Mexico of Chicago te liooren krijgt. Het voorspel van dezen „schelmenroman" voltrok zich eenigen tijd geleden in de rechts zaal te Zutphen, waar een zekere De W„ uit Zuuk, terecht stond en zich hoorde ver- oordeelen omdat hij zijn mede-buurtbe woner W. ernstig met een mes had toege takeld. Niet tevreden met de berechting door de justitie, zonnen echter de destijds aangeval len W. en enkele makkers op een meer per soonlijke „afrekening", en daartoe vervoeg den zij zich een paar dagen geleden vier in getai in het café van B., te Zuuk, waar zij meenden, De W. wel te zullen ontmoeten. Dit bleek echter niet het geval, en voor deze teleurstelling stelden de individuen zich toen op schandelijke wijze schadeloos. De vrouw van den caféhouder en diens schoon zoon werden op gruwelijke wijze door de vier woestelingen mishandeld, en ook de café houder zelf en een kostganger moesten het ontgelden. De schoonzoon vluchtte, na zwaar mishandeld te zijn. in wilden angst in het nabijzijnde bosch en hield zich daar den ge- heelen nacht schuil. De caféhouder die lij dende is aan een hartkwaal, en zijn echtge- noote, waren door de dhdervonden bejege ning het schandaal duurde tot ruim één uur in den nacht! zoodanig van streek, dat zij een langdurige geneeskundige behandeling zullen moeten ondergaan. Thans heeft de politie zich met de zaak be moeid, zoodat dit muisje voor de deelnemers aan de bovenstreek nog wel een zeer onaan genaam staartje zal krijgen. Intusschen ge ven de vier wel toe, in het café te zyn ge weest, doch blijven hardriekkig ontkennen iets af te weten van wat daar in den bewusten avond en nacht is gebeurd. Eergisteren hebben dieven ingebroken in het kleedingmagazijn van den heer Joris op den Rijksweg te Geleen, en voor ruim f 1000 aan manufacturen buit gemaakt. Gedood door den auto van den vader Gistel-morgen is het dochtertje van den heer Reijnders, drukker te Beek bij Maas tricht onder den auto van haar vader geraakt en op slag gedood. Een botsing met de politie Gistermorgen bij het aangaan der fabriek is het te Alphen aan den Rijn tot een bot sing gekomen tusschen een aantal stakende arbeiders van de N.V. Oosthoek en Zn. en de politie. De oorzaak hiervan was gelegen in het feit, dat aan de fabriek „De Hoorn" zich een werkwillige had aangemeld, die van Leiden moest komen. Onderweg geraakte het rijwiel van den man defect, hetgeen een opstootje tengevolge had, waarbij de rijks veldwachters moesten assisteeren. Deze ver lieten daarvoor hun post bij den ingang der fabriek, van welke gelegenheid de stakers gebruik maakten den toegang te barricadee ren. Toen de rijksveldwachters bij hun te rugkeer deze barricade wilden opruimen, werden zij door de stakers met steenen be kogeld. Een der rijksveldwachters liep daar door een hoofdwonde op. Met de blanke sa bel werden de stakers uiteen gedreven. Geen pijn en geen stukgaan meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid inwrijït met een weinigje Doos 30 en 60, Tube 80 ct. Te Boelenslaan onder Surhuisterveen is gisternacht de autogarage van D. van der Sluis afgebrand. Een auto en drie autobus sen verbrandden. Door onbekende oorzaak brak gisterenavond te circa 8 uur brand uit in de woning van den heer v. H. aan de Veestraat te Tilburg. Het snel om zich heen grijpende vuur had de bovenverdieping van het huis reeds in lichte laaie gezet, toen de brandweer met groot materiaal aanrukte en met het blusschings- werk kon aanvangen. Ofschoon van de woning van v. H. niet veel meer te redden viel, slaag de men er in, het vuur te bedwingen en daar door het aanvankelijk dreigende gevaar voor de belendende perceelen af te wenden. Van den inboedel van v. H. kon weinig worden gered, de bewoners hadden zelfs alle kleeren en eenig geld moeten achterlaten in het bran dende perceel. v. H. had zich kort geleden doen verzekeren, doch de polis was nog niet in zijn bezit. Het onderzoek Naar- aanleiding van den in ons blad van gisteren gepubliceerden omroep van de po litie hebben den commissaris van politie in de 7e sectie te Amsterdam wel reeds enkele berichten bereikt, doch deze zijn tot dus ver nog van geen waarde gebleken. Naar enkele gegevens wordt een nader onderzoek ingesteld. Met dat al is de dader van den moord op C. de Bruin nog niet ontdekt. De politie heeft gisterenmorgen laten dreggen in het water van de Singelgracht (Mauritskade) waar het rijwiel gevonden werd, doch ook dit dreggen heeft niets opgeleverd. De Amsterdamsche centrale recherche stelde gister te Abcoude een onderzoek ter plaatse in. De Amsterdamsche recherche die werkte onder leiding van hoofdinspecteur Van Slobbe had zich de medewerking verzekerd van eenige speurhonden, doch er werd niets bijzonders gevonden. De officier van justitie en de rechter commissaris uit Utrecht waren gister even eens te Abcoude aenwezig. Burgemeester jhr. mr. C. Dedel dringt er op aan, dat de bestuurder van den auto, die Dinsdagavond 29 April jj. om circa half tien op den Geindijk reed in de richting van Abcoude, zich bekend maakt. De automobi list behoeft niet te vreezen voor aanhouding. Het lijk van De Bruin is door de Justitie vrijgegeven en zal heden te Nigtevecht wor den ter aarde besteld. Een verdronken Bij de brug van de Rijnstraat over de Amstelkade te Amsterdam is een kleine kano, waarin twee jongelui gezeten waren, gistermiddag bij het van plaats verwisselen door de inzittenden omgekanteld. De jongens, die het scheepje hadden ge huurd om ermee te spelevaren, geraakten te water. Twee turfschippers in de buurt slaagden er in een der drenkelingen terstond op het droge te brengen. Deze, een achttienjarige, begaf zich te voet naar de woning van ken nissen in de Borssenburgstraat. Onderwijl was een motorboot van de Stadsreiniging genaderd. Aan boord hiervan begon men te dreggen en na eenigen tijd slaagde men er in, den anderen drenkeling, twintig jaar oud, boven water te brengen. In bewusteloozen toestand werd deze, na door dr Arons te zijn onderzocht, per auto van den G.G.D naar het Binnengasthuis gebracht, waar hij bij zijn aankomst bleek te zijn overleden. Periodieke verhoogingen voor reserve -of f icieren De Hooge Raad heeft gisteren overeen komstig de conclusie van den advocaat- ZONDAG 4 MEI HUIZEN, 1875 M. 8.30—9.30 K.R.O. Morgenwijding 10.20 N.C.R.V. Kerk dienst vanuit de Evang. Luth. Kerk (Oude te Amsterdam 12.0112.30 K.R.O. Mevr. F. Steenberghe Engeringh „De Wereld- Organisatie van R. K. Vrouwen" 12.30 1.30 K.R.O. Concert door K.R.O.-RTrio. I.302.00 K.R.O. Mevr. Zwalf over Kleine Volken in het Groote Rusland 2.002.30 K.R.O. Mej. Corry de Rijk met verzen van Guido Gezelle 2.304.00 K.R.O. Con cert door het Muziekkorps van de Staatsmijn „Maurits" 4.005.00 K.R.O. Ziekenlof 5.00 N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk (Oosterkerk) te 's-Gravenhage- Oost 7.307.55 K.R.O. Pater A. J. Winkel O.P. „God heeft aan het mensch- dom een boven-natuurlijke openbaring ge schonken" 7.558.00 K.R.O. Voetbal- uitsl. 8.00 K.R.O. Tijdsein 8.018.05 K.R.O. Voetbaluitsl. 8.058.10 K.R.O. Intenties van het Apostolaat des Gebeds 8.1011.00 K.R.O. Concert. Gezamenlijke R. K. Kerkzangers, W. Herckenrath, bariton, het K.R.O.-Orkest, F. Boshart, piano II.0011.15 Epiloog door Klein Koor. HILVERSUM, 1071 M. 8.15—8.45 A.V.R.O. K. H. Noest Jr. „Het boven zinnelijke in mensch en dier" 9.00 V.A.R.A Postduivenberichten 9.05 V.A.R.A. Lezing over Postduiven 9.20 V.A.R.A. Orgelspel 9.45 V.A.R.A. Mededeelingen 9.48 V.A.R.A. Lezing over „Het Museum van den Arbeid" 10.15 V.A.R.A. Gramofoon- pl. 12.0112.40 A.V.R.O. Dr. C. H. Sluiter „De onverzadigde koolstofverbin dingen en het benzol" 12.402.00 Concert A.V.R.O.-Octet 2.002.15 Gra- mofoonpl. 2.15 Verslag van den intern, voetbalwedstrijd NederlandBelgië in het Olympisch Stadion te A'dam 4.305.00 Gramofoonpl. 5.00 (298 M.) V.A.R.A. Gramofoonpl. 5.15 V.A.R.A. Kinder- uurtje 6.00 V.A.R.A. Concert door het V.A.R.A.-Orkest 7.308.00 A.V.R.O. Piano-recital. Henriëtte Bosmans 9.00 Tijdsein, pers- en sportnieuws 8.159.00 Concert door het Omroeporkest 9.00 9.45 Concert door een Octet gevormd door het Concertgebouw Strijkkwartet en het Amsterdamsch Strijkkwartet 9.4510.15 Radio-Tooneel „Onbetaalde Rekeningen". Blijspel in 1 acte van William C. de Nulle 10.1511.00 Vervolg Orkestconcerf 11.00 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554,4 M. 9.10 Kerk dienst voor Militairen 2.20 Kerk-cantate No. 104 van Bach 3.05 Kinderuurtje 3.35 Concert. Militair Orkest, W. Davis, mezzo-sopraan, A. Jordan, tenor 5.20 5.35 Bijbellezing 7.20 Kerkdienst 8.05 Liefdadigheidsoproep 8.10 Nieuwsber. 8.25 Concert. Mannenkoor, Ph. Dore. orgel 9.50 Epiloog. LANGENBERG, 473 M. 6.20—6.50 Gramofoonpl. 6.507.50 Orkestconcert 8.209.20 Morgenwijding 10.50 11.50 Concert. Sopraan, piano, voordracht 12.201.50 Orkestconcert 4.505.35 2e speelhelft der voetbalmatch Duitschland Oostenrijk 5,356.25 Kinderhoorspel 7.25 „Tiefland" (Laagland) Opera van E, d'Albert. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 11.50 Gewijde muziek 12.20 Gramofoon pl. 1.30 Gramofoonpl. 3.50 Gramofoon pl. 5.20 Concert 5.50 Dansmuziek 6.50 Poppenkast 7.20 Concert 8.05 Concert. Orkest en solisten 9.20 Dansm. BRUSSEL, 508,5 M. 4.20 Dansmuziek 5.50 Gramofoonpl. 7.35 Orgelconcert 8.05 Concert. Orkest en solisten. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20— 12.20 Orkestconcert 2.504.50 Concert. Orkest en declamatie 7.207.55 Orkest concert 7.558.55 „Baandet". Treurspel van Aug. Strindberg 8.5510.00 Concert. Orkest en concertzanger 10.0511.50 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 5.50 Gymnastiek 6.20 Concert 7.208.10 Lezingen 8.10 Morgenwijding en klokkenspel 9.25 Berichten 10.20 Gramofoonpl. 10.50 Lezing 11.20 Orkestconcert 1.20 Kinderuurtje 1.50 Piano-recital. Daarna Liederen-voordracht 2.50 Lezing 3.20 Orkestconcert 4.507.20 Lezingen 7.20 „De Roos van Stamboel". Operette in 3 bedrijven. Muziek van Leo Fall. Daarna i Berichten en tot 11.50 Dansmuziek. MAANDAG 5 MEI HUIZEN, Uitsl. N.C.R.V.-uitz. 8.15— 9.30 Concert ro.3011.00 Ziekendienst ii.oo11.30 Lezen van Chr. Lectuur 12.0012.15 Politieber. 12.301.45 Orgel concert door Jan Zwart 2.002.35 Gra mofoonpl. 2.353.15 A. J. Herwig J „De kamerplanten in deze maand" 3.15 3.45 Knipcursus 4.005.00 Ziekenuurtje 6.006.30 Concert. W, Tump, viool, R. Hendriks, cello. A. Rodenhuis, piano 6.307.00 Gramofoonpl. 7.007.45 Voor de Rijpere Jeugd 7.458.00 Politieber. 8.008.30 Mededeelingen door den N.C. R.V.-Voorzitter 8.308.50 Concert. Mevr. I. Mulder-Belser, alt-mezzo. Mej. L. v. 't Erve, viool, I. K. E. Wittpen, fluit, P. Halsema, orgel en piano 8.50—9.10 J. Schipper „Christelijke Vakbeweging en Misverstanden" 9.109.20 Vervolg con cert 9.209.40 Vervolg lezing door J. Schipper 9.4010.00 Vervolg concert 10.0010.10 Persber. 10.1010.30 Ver volg concert 10.3011.00 Bezoek van den Radio-doktei. HILVERSUM, Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.002.00 Concert. A.V.R.O.-Kwartet 2.002.45 Kookpraatje door P. J. Kers 2.454.30 Aansl. van hei Rembrandt-Theater te A'dam 5.006.00 Kinderuurtje 6.016.45 Gramofoonpl. 6.457.15 A.V.R.O.- Boekenhalfuurtje. C. J. E. Dinaux Thomas Mann 7.157.45 Engelsch Beginners 7.458.00 Gramofoonpl. 8.01g.45 A.V. R.O.-Radio-Tooneei „De Tocht in de Wereld ruimte". Een luisterspel van Carl Behr 9-4511.00 Concert. Omroeporkest 11.00 Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554,4 M. 9.35 Morgen wijding 10.05 Lezing 11.20 Orgel concert 12.35 Concert. Orkest 1.20 Lezing 1.50 Uitz. voor scholen 2.40 Dansmuziek 3.35 Orkestconcert 4.35 Kinderuurtje 5.20 Lezing 5.35 Nieuws ber. 6.00 Piano-recital. M. Cole 6.20 6.40 Lezing 6.45 Spaansche les 7.05 Vaudeville 8.20 Nieuwsber. 8.45 Lezing g.oo Concert. Orkest, F. Kelsey, bas 10.00 Lezing 10.20 Dansmuziek 10.3511.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.256.50 Gramofoonpl. 6.507.50 Orkestconcert 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 13.25i*5° Concert. Or kest en sopraan 4.505.50 Concert. Orkest en koor 7.20 Concert. Orkest en piano. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 11.501.20 Gramofoonpl. 3.05 Orkest concert en soli 7.20 Opvoering van „Koning Oedipus" van Sophocles 8.50' Concert. Kwartet en solisten. BRUSSEL, 508,5 M. 4.20 Dansmuziek 5.50 Trio-concert 6.20 Gramofoonpl. 7.35 Gramofoonpl. 7.50 Concert. Orkest en viool. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20— 1.20 Orkestconcert 2.554.55 Orkest concert en declamatie 7.209.30 Concert. Orkest en solisten 9.5010.20 Liedjes bij de luit. Peter Bach. ZEESEN, 1635 M. 5.501.20 Lezin gen 1.201.50 Gramofoonpl. 1.50 3.50 Lezingen 3.50—4.50 Concert 4.50—7.20 Lezingen 7.20 Concert. Orkest en solisten. 8.20 Lezingen 8.35 Concert. Instrumentaal Octet. Daarna Berichten en tot 11.50: Dansmuziek. SPECIALISTEN TEL. 14609 KONINGSTR. 27 PHILIPS- en „ERREM 3 TOESTELLEN generaal het cassatie-beroep van den reserve-officier D. Langenbach tegen het arrest van het Gerechtshof te 's Gravenhage, waarbij ontzegd is zijn vordering tegen den Staat der Nederlanden tot toekenning van de periodieke verhoogingen, welke aan de beroepsofficieren worden uitgekeerd, ver worpen. Voor de arrondissements-rechtbank te Breda is behandeld de zaak tegen een in genieur uit Eindhoven, die op 11 Mei van het vorig jaar mej. Moller uit Tilburg, doch ter van het Tweede Kamerlid, zoodanig met een door hem bestuurden auto aanreed, dat zij deerlfik gekwetst werd. Vier weken gele den waren reeds acht getuigen gehoord, waarna de zaak werd aangehouden om mej. Moller en haar familie te hooren en alsnog een nader onderzoek ter plaatse in te stel len: Na verhoor dezer getuigen achtte de offi cier de schuld van verdachte bewezen er. eischte f 1000 boete subs, drie maanden ge vangenisstraf Uitspraak over 14 dagen. Plechtige herdenking op a.s. Zondag Katholiek Engeland zal den vierden Mei plechtig z(jn martelaren herdenken. In zijn Paaschpredikatie heeft kardinaal Bourne, aartsbisschop van Westminster, de beteekenis der Engelsche martelaren voor het Engelsche katholicisme uiteengezet. De kardinaal wees er op, hoe een tijd lang ieder middel, dat het menschelijk verstand kon uitdenken, oenut werd, om de H. Mis, het centrum van het katholicisme, te ver nietigen en de eenheid te verbreken. In den tijd dat de Kerk den dood nabij scheen, vluenten moest op zolderkamertjes, m ver borgen landhuisjes en afgelegen oorden, wer^i Zij in stand gehouden door heroïeke mannen, priesters die omwille van het ge loof hun bloed en leven offerden. Deze martelaren zijn niet als „landver raders" maar als ware martelaren gestorven. Want waren die martelaren bereid geweest, tot de protestantsche staatskerk toe te tre den, dan had men de tegen hen ingebrachte klacht wegens verraad onmiddellijk inge trokken. tiet eenige misdrijf van deze priesters echter was, dat zij het priesterschap vol gens katholieken ritus hadden ontvangen. r.i fjiïw t 329. Ja, dat waren de autodieven, op wie nu de jacht begon. Trijn zat uit de hoogte te schreeuwen: ,,'k Wou, dat 'k jullie pak ken kon. Dieven zijn jullie, autodieven, jullie bent niet van ons af. Als wij jullie te pakken krijgen, wacht jullie een flinke straf." 330. De dieven reden met groote snelheid, want ze zagen 't ge vaar was groot, zagen ook het naderende vliegtuig, dat pijl snel naar beneden schoot. „Vooruit," zei d'een tot d'andere, „zet den wagen nog wat aan, als ze ons te pakken krijgen is 't met onze vrijheid gedaan."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 14