(125.- LEEKEPREEKEN 3000.- 1750.- f250.- f50.- 140.- HENK FIBBE De ramp van de „Salento" Mond- en klauwzeer H BEREN-BAAI Voornaamste cKieuws WONINGBUREAU Als de Paus voor de radio spreekt BUREAUX NASSAULAAN 49 D|T NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 3 MEI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. KW AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL economische raadsels KAPITAAL F. 2.000.000.- RESERVES F. 570.000.- Italiaansche erkentelijkheid voor Nederlandsche hulp aan de bemanning der „Salento" De niéuwe Staatscommissie voor de Landbouwcrisis Pastoor h\ M. Donders De eed der recruten van de Zwitsersche Garde Dr. Willem Mengelberg Het Congres van het R. K. Marinepersoneel Een beroep van Minister Ruys de Beerenbrouck op de organisaties Het ledental van den K.R.O. Nationale Commissie tegen het Alcoholisme Ongeluk op de Kooy Ongeluk bij de Zuiderzeewerken Het brandgevaar in bosch en hei J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 Audiëntie De Kanaaltunnel Van een schoorsteen gevallen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct»; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.5S bi) vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTEIMTIEN 35 ct.p. raga» a VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooroitbet f Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN - tusschen den tekst 60 ct per rageL Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden eSen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies varr*if anderen i 338 Wanneer in onzen tijd door nagenoeg iedereen wordt gedacht, gesproken en Beschreven over economische proble men; wanneer de meest eenvoudige komt aandragen met oplossingen, al thans met eischen om de werkloosheid Wt de wereld te helpen, om woningtoe standen te verbeteren, den levensstan daard op te voeren enz. dan komt dit h-et, orn t wij in zulk een bijzonderen thd met geheel nieuwe en ongekende Verschijnselen leven, of omdat de •hrenschheid "«nveel knapper is gewor- den> maar dan wijst dit er slechts op, dat v/ij opnieuw een tijdperk van groote beroering, van ernstige onevenwichtig- -eid ten gevolge van hevige maatschap pelijke schokken beleven. Maatschappelijke vraagstukken als Waarover thans ieder den mond vol heeft, hebben altijd bestaan, soms in heg veel schriller vorm dan nu. Ook het Verschijnsel, dat iedereen om verande ring, om oplossing van „de sociale kwes tie" roept, is niet nieuw. Vóór en na den dertigjarigen oorlog, vóór en na de kransche revolutie om slechts enkele tijdperken te noemen heeft men liet- Zehde kunnen waarnemen. Laten wij dit even voorop stellen, dat de geheele sociale beweging van onze dagen niets nieuws en niets bijzonders is, alvorens Wij onze beschouwing van de vorige t?eek vervolgen. Be groote oorlog in 1914 en vier vol gende jaren heeft aan de menschen C;°n schok gegeven. Deze schok was te erhstiger, omdat juist kort voor dien de Seheeie zoogenaamde beschaafde wereld 111 een toestand van schijnbare welvaart verkeerde. Het leven was in het begin dezer eeuw vlot en gemakkelijk bij lage Prijzen en groote productie. Nog allen herinneren wij ons de geweldige storin gen, door de oorlogsuitbarsting te weeg gebracht. De daarna ontstane omwen teling op alle gebied heeft aan de bienschheid den eenen schok over den anderen gebracht. Men zag in weinig een arme straatventer een kasteelheer straatarm worden. Men hoorde het eene jaar schreeuwen om Arbeidskrachten en zag onbekwamen in gewichtige functies plaats nemen bij ge brek aan betere. Men voelde den zweep slag van den honger, die voedsel uit den grond dee4 stampen. De schaarschte aan stoffen van allerlei materiaal deed ma chines nacht en dag dreunen, terwijl de aanwezige voorraden met iedere nieuwe vveek werden „omgeprijsd". Werd vroe ger gevochten om enkele centen loons- verhooging, toen werd het loon onge- Vraagd verdubbeld, verdrievoudigd. En enkele jaren later is het beeld weer to taal veranderd. Men hoort spreken van overproductie, van een te veel aan Werkkrachten, van te hooge loonen, die concurrentie onmogelijk maken. De be weringen vonden onder het volk geen ingang: dat zouden maar praatjes zijn van menschen, die op een al te gemak kelijke manier, ten koste van anderen, snel rijk wenschten te worden. De oorlog had zooveel millioenen menschen in de kracht van hun leven weggenomen of Verminkt, dat het jaren en jaren zou hioeten duren, eer dit tekort was aan gevuld. Na den oorlog moest juist de tijd Van herstel, van opbouw, dus van groote productie aanbreken. Aldus dacht en sprak men. Totdat de Waarheid nu wel langzamerhand tot iedereen is doorgedrongen, dat er een te veel aan alles is, dat het malaise is °ver heel de linie. Het feit moet worden aanvaard, maar daarmee is er de ver klaring nog niet en dus blijft er een blokkende ontevredenheid over zooveel raadselen bestaan. Men hoort vair sta pels groenten, die niet verkocht kunnen Worden, die te verrotten liggen of aan de varkens gevoerd worden, terwijl toch de prijzen voor den kleinen man verre van laag zijn. Men hoort nu al aankon digen, dat straks de nieuwe aardappelen denzelfden weg zullen opgaan. De over vloedige oogst van het vorig jaar is ver vloekt en gevreesd wordt voor een nieu wen, rijken oogst. Dat is niet enkel in ons klein land, dat is in tal van andere kinden, zelfs in het groote, rijke Ame- üka het geval. Is het wonder, dat de on geletterde zich beangst afvraagt: in Welk een varen tijd leven wij? Wij heb ben altijd geleerd te bidden om Gods zegen over de vruchten der aarde. En nu moeten wij dien zegen vloeken! En hoe staat het aldus vraagt men verder met de vroegere bewering, dat er een tijd zou komen, waarin de aarde geen voedsel meer zou hebben voor de snel toenemende bevolking? Het men- schengetal is sindsdien met honderden millioenen aangegroeid en toch is er geen werk voor millioenen werkwilligen, en toch is er een overproductie aan graan er nnbouwproducten, die op den mestvaalt of voor de beesten als voei geworpen werden. Ziedaar raadselen, die ons tegen woordig geslacht bezig houden en waar van men oplossing vraagt aan de lei ders, aan de regeerders, aan de mannen der politiek. Hier roept men om een „sterken man", die de redding zal moe ten brengen; elders verwacht men heil van volledige medezeggenschap van het volk. Dat men zich niet zonder meer neer legt bij zulke verschijnselen; dat men naar een oplossing zoekt, ver'" - tering vraagt en naar een gelukkige tand streeft, is menschelijk en redehj zelfs prijzenswaard. Maar het is een groote fout, wanneer men meent, dat zulke dingen met een handomdraai te veran deren zijn; wanneer men de oorzaken niet in volle diepte v/il onderzoeken; de oogen sluit voor gevaren, verbonden aan al te gemakkelijke oplossingen of een dadelijke verbetering eischt van hen, die niet bij machte zijn ze te ge ven. Het verschijnsel is heel gewoon. Wan neer een vereeniging niet wil bloeien, wanneer een zaak slecht gaat, is men allereerst geneigd de schuld aan de lei ding te geven. Daar kan zij inderdaad schuilen en wanneer dit het geval blijkt te zijn. dan is het redelijk, dat die lei ding wordt vervangen door een betere of is het niet meer dan natuurlijk, dat de zaak te gronde gaat. Maar het kan ook zijn, dat de oorzaken van achteruit gang elders schuilen en dan verdient de leiding van zulk een vereeniging of het hoofd van zulk een zaak eer steun of medelijden. Het is een groote fout van het moppe rende geslacht van thans, dat het ver geet, hoe de scheeve toestanden van onze dagen zijn ontstaan. Het is heel gemakkelijk om een'groot gebouw met een weinig dynamiet in enkele oogen- blikken in de lucht te laten vliegen. Maar de ruines opruimen en een even groot, nieuw gebouw stichten kost jaren. Zoo was het heel gemakkelijk om onze maatschappij in een algemeenen volkerenstrijd in enkele jaren tijds gc- iaa&Luit foaa* waogen ta, lichten, maar niemand kan zeggen, hoeveel jaren er noodig zullen zijn om haar weer op te bouwen. Wie voor schijnbaar onver klaarbare raadselen staat, zal goed doen daaraan allereerst te denken en vervol gens, wanneer zijn blik dan weer terug gaat naar die bloedige jaren van 1914 tot 1918, zich vooral te herinneren, dat hij een wereldoorlog heeft meegemaakt; dat wil zeggen, dat niet één land tegen een ander stond, maar dat nagenoeg alle beschaafde volkeren direct of indirect in dien grooten internationalen krijg zijn meegesleept. Gezamenlijk heeft men de stukken gemaakt en de groote fout is nu, dat ieder voor zich zoo snel en zoo voordeelig mogelijk uit de ruïne weer een nieuw huis wil opbouwen. Kon men besluiten de schade gezamenlijk en met vereende krachten te herstellen, dan zou heel veel van de ellende spoe dig geleden zijn. Maar al sinds jaren doet zich het verschijnsel voor, dat in sommige landen er een schaarschte aan arbeidskrachten is en met koortsachti ge haast gewerkt wordt, terwijl in vele andere landen een overvloed van men- schelijke arbeidskracht aanwezig is. Steeds scherper ziet men den ongebrei- delden hartstocht toenemen om 't eigen land, het eigen volk, ten koste van alle andere en met de meest onnatuurlijke middelen te bevoordeelen. Terwijl er bijv. in Nederland een overvloed aan bodemproducten is, terwijl wij hier een voorraad fruit, groenten en zuivelpro ducten van de allerbeste soort hebben, veel en veel te veel voor de eigen be volking, doen de regeeringen der om liggende landen alle moeite om dat kos telijk voedsel buiten hun grenzen te houden. Door hooge muren van invoer rechten worden de Nederlandsche pro ducenten en de Duitsche verbruikers van elkaar gescheiden gehouden. En zoo gaat het de geheele wereld door. Elders treft men nog erger wantoestan den. In midden-Azië kunnen millioe nen menschen verhongeren; in het on metelijke Russische rijk lijden honderd duizenden gebrek. De aarde is rijk ge noeg, maar het te veel aan den éénen kant vult het tekort aan de andere zijde niet aan. Men kan met zijn hoofd tegen den muur loopen, men kan ge wichtige conferenties houden en zwaar wichtige boeken en brochures schrijven, de organisatie, om heel de wereld in evenwicht te krijgen, blijft uit. De oorzaken hiervan zijn vele; wij zullen op sommige daarvan nog wel eens nader ingaan. Voor heden willen wij enkel de feiten constateeren en hen, die de zaken simplistisch opvatten, er op wijzen, toch eens boven het nauwe kringetje van hun eigen land uit te kij ken, de schuld voor wat naar hun wijze van zien scheef gaat, niet zoo maar aan hun eigen omgeving, hun eigen regeering of eigèn leiders te wij ten; niet te denken, dat met een enke- SPAARNE BAIMK len maatregel, een enkel wetje of ko ninklijk besluit, een overeenkomst tus schen patroons en arbeiders of wat ook, plotseling de werkloosheid zou ophou den, de levensstandaard in volkomen harmonie met de prijzen zou komen, in één woord een ongestoorde maatschap pelijke vrede en vlotte levenswijze zouden intreden. Neen; veel meer dan ooit te voren zijn de volkeren der wereld af hankelijk van elkaar, en de verhoopte welvaart zal niet blijvend intreden, wanneer de onderlinge naijver niet wordt ingetoomd en in samenwerking verandert. HOMO SAPIENS. Onderscheidingen voor zeelieden cn vliegeniers Officieel wordt bekend gemaakt dat door de Italiaansche regeering de volgende on derscheidingen zijn toegekend aan Neder landers, die zich verdienstelijk maakten bij de hulppogingen voor de bemanning van het in November 1928 onder Zandvoort vergane Italiaansche stoomschip „Salento". De zilveren medaille der marine aan de nagedachtenis van Piet Visser, uit IJmuiden, 56 jaren oud. Motief: „Met bewonderenswaardige ver achting van alle gevaar, nam hij, als lid der bemanning eener reddingsboot van het station IJmuiden, deel aan de moeih)kel»^ hulppogingen aan de bemanning van het nationale stoomschip „Salento", op de kust geworpen en vervallen tot wanhopige con dities onder een storm welke reeds enkele dagen woedde. Doordat de reddingsboot on der een geweldigen golfslag tot zinken werd gebracht en hjj niet onder haar gewicht vandaan kon komen, kwam hij om als een slachtoffer van zijn edelmoedige menschen- heid." (Zandvoort 26 November 1928). Dezelfde onderscheiding is verleend aan Cornells van der Wiele, IJmuiden; Frans Peeters, IJmuiden; Theodorus Dropman, IJmuiden; Johannes Jansen, IJmuiden; Jan Westerwal, IJmuiden; Petrus J. A. Kramer, IJmuiden; Gerrit Stam, IJmuiden; IJsbrand Adrianus Kramer. IJmuiden; Herbert King Reijer, IJmuiden; IJsbrand de Graaf, IJmui den. Motief; „Met bewonderenswaardige ver achting van alle gevaar, namen zij, met an dere edelmoedigen, deel aan de bewapening eener reddingsboot van het station IJmui den en poogden met alle middelen welke zij ter beschikking hadden, hulp te brengen aan de bemanning van het nationale stoomschip „Salento". op de kust geworpen en tot wan hopige condities vervallen onder een storm welke reeds enkele dagen woedde. Doordat de reddingsboot onder een geweldigen golf slag tot zieken wei-d gebracht, werden zij in zee geworpen en konden zij alleen met de grootste moeite nog de kust bereiken". (Zandvoort. 26 November 1928). De bronzen medaille der Marine is toege kend aan den kapitein-vliegenier H. van Weerden Poelman, aan den eersten luite nant-vliegenier H. Bosch en aan den ser geant-majoor vliegenier W van den Hoek. Motief: „Ondanks de uiterst slechte weers omstandigheden trachtten zij, door middel van twee vliegtuigen, een lijn te werpen op het nationale stoomschip „Salento". ruim een mijl uit het land gestrand en onherstel baar beschadigd door een storm welke reeds sedert enkele dagen woedde op de Holland- sche kust; zjj lieten niet af van hun ge vaarlijk ondernemen dan nadat zjj hadden vastgesteld dat zich niemand meer aan boord bevond." (Zandvoort, 26 November 1923). Dr. Lovink voorzitter Thans heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw de commissie in gesteld, aan welke wordt opgedragen, ver slag uit te brengen aan de regeering of, en zoo ja, welke maatregelen met het oog op den oogenblikkelijken toestand van land- en tuinbouw waren te treffen. In deze commissie zijn, gelijk bekend, be noemd tot lid en voorzitter, het Tweede Ka merlid, dr. H. J. Lovink en tot leden: J. L. Nysingh, voorzitter van het Kon. Ned. Land bouw comité te de Wijk; prof. mr P. A. Diepenhorst, voorz. van den Chr. Boeren- en Tuinbouwbond te Buggenum. dr. B. J. E. Posthuma, voorzitter van den Alg. Ned. Zui- velbond (F. N. Z.) te 's-Gravenhage, F. Val- star, vertegenwoordiger van den Ned. Tuin- bouwraad te 's-Gravenhage, A. N. Fleskens, voorzitter van de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te EindhovenGeldrop, ir. F. A. R. A. baron van Ittersum, voorzitter van de Coöp. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht, P. Heemstra, voorzitter van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw- en tuinbouw en zuivelbedrijf te Utrecht, A. J. Loerakker, voorzitter van den R. K. Landarbeidersbond „Sint Deus Dedit" te Haarlem, R. Siemons, voorzitter van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond te Utrecht. Secretaris is mr. D. G. W. Spitzen, refe rendaris aan de Directie van den Landbouw. De Minister heeft deze commissie heden ochtend geïnstalleerd. Op Zondag 4 Mei a.5. Morgen zal ten Vaticane weer de sugges tieve plechtigheid plaats hebben van den sche Garde. De recruten zijn ditmaal 20 in getal en zullen de Garde opvoeren tot ruim 200 leden. De Garde zal op deze wijze haar grootste heldendaad herdenken, het feit namelijk dat zjj in 1527 den Paus verdedigde tegen de horden van De Bourbon. De Paus vluchtte toen naar den Engeleburcht en bij zjjn bloe- dlgen doortocht bleven slechts 42 gardisten gespaard. De andere werden door de onweer staanbare meerderheid hunner vijanden bij na in koelen bloede afgeslacht. Het aller laatst sneuvelde de commandant, Kapitein Rougt uit Zürich. Zijn vrouw die aan zijn zijde gebleven was in het gevecht, werden eerst de armen afgehakt, waarin zij haar echtgenoot geklemd hield en toen vermoord op zjjn lijk. Contract voor zestig concerten te Londen gesloten Volgens een muziekcriticus van de „Eve ning Standard" heeft Mengelberg voor een geruimen tijd een contract gesloten met het London Symphony Orchestre. Hij zal niet minder dan zestig concerten dirigeeren. Emeritaat aa ngevraagd De Zeereerw. heer H. J. M. Donders, pas toor te Schijndel de bekende bondsadviseur van St. Raphael, Ned.' R.K. Vereeniging van Spoorwegpersoneel, heeft om gezondheids redenen aan Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen te gen 6 Juni a.s. ontslag gevraagd als pastoor te Schijndel, om als rustend priester zijn in trek te kunnen nemen in het Mgr. Mutsaers- oord te Venlo. TE DEN BOSCH OP 3 en 4 Mei Men seint ons uit Den Bosch: De Roomsche Marinemannen congressee- ren 3 en 4 Mei in de oude Hertogstad waar de Aa en Dommel samenstroomen. Vanuit Den Helder, Amsterdam, Rotterdam en Vlis- singen, en vertegenwoordigers van de afdee- ling Indië waren de ongeveer 100 congres sisten in 's-Hertogenbosch samengestroomd, alle afdeeiingen onder leiding van hun gees telijke adviseurs resp. den vlootaalmoezenier H. J. M. M. Alink. kapelaan Berlage, Pa ter Klessens C.s.s.R. en de robuste figuur van den Franciscaner Pater, Neerlands tweeder, vlootaalmoezenier Maximiliaan Al- bada Jelgersma. Te precies I uur waren de congressisten, in het Tehuis van de R. K. Mil. Ver. aan den Boerenmouw present waar de jaarvergade ring onder presidium van den heer A. W. P. Angenent zou plaats vinden. Telegrammen werden verzonden aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem en H.M. de Koningin. Aan het Jaarverslag van den secretaris ontleer.en we het volgende. Hoofdbestuur Door het bedanken van den 2en seoretaris W. Messink en het vertrek van den penning meester C. P. J. Stikkelman naar Oost-Indië kwamen genoemde functies vacant. In de functie penningmeester werd tijdelijk voor zien door de benoeming van J. W. Geurts, die inmiddels, door overplaatsing zijn ar beid als penningmeester H.B. moest neer leggen. Het aantal zelfstandige afdeeiingen werd met één vermeerderd door de oprichting van een afdeeling te Curagao in West-Indië ten gevolge van de bezetting aldaar door .Ma rinepersoneel. Het ledenaantal bedroeg op het einde van het verslagjaar 509 en steeg daardoor fvan 403) met 106 leden, een vooruitgang als nog in geen enke! jaar bereikt, werd. Met vol doening mag worden opgemerkt, dat vooral het aantal ouderen steeg, althans in veel betere mate dan dit vroeger het geval was. Het verslag werd goedgekeurd, waarna aan de orde kwam het financieel beheer. Door vertrek van den penningmeester naar Indië en de onverwachte overplaatsing van den waarn penningmeester H. B. naar Vlis- singen, kon geen financieel verslag worden uitgebracht. Op voorstel van het H.B. werd eene commissie benoemd tot het nazien van boeken en bescheiden en 't uitbrengen van een financieel verslag over 1929. In deze commissie werden benoemd Sergt. Ouwer- berk, korpl. Wendel en mart. vliegtuigmaker Saey. De vergadering wordt hierna onderbroken voor het bezoek aan het Gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch. De belangen van onzen vee-export De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een beroep gedaan op de medewerking der Centrale landbouwor ganisaties teneinde haar leden op te wek ken tot volledige medewerking bij de be strijding van het mond- en klauwzeer. Zijne Excellentie heeft daarbij de aandacht ge vestigd op een communiqué van den Direc teur van den Veeartsenijkundigen dienst verstrekt aan de landbouwers, waarin aan de hand van de. in de laatste dagen gecon stateerde nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer, wordt aangetoond, dat deze uit breiding der ziekte klaarblijkelijk op reke ning dient te worden gesteld van smetstof- verspreiding door middel van de veemark ten, tengevolge van aanvoer van besmet vee. De gevolgtrekking, dat veehouders en veehandelaren in dezen nalatig zijn ge weest, ligt voor de hand. Zelfs is in een bepaald geval bij te late aangifte besmet vee voor uitvoer aangebo den en bij ontbreken van uiterlijke kentee- kenen der ziekte, inderdaad uitgevoerd met het gevolg, dat bij aankomst in het land van bestemming mond- en klauwzeer werd geconstateerd. Welke ernstige gevolgen der gelijke feiten voor onzen vee-export kunnen hebben, behoeft niet nader te worden aan getoond. Algemeene volledige medewerking tot be strijding der ziekte is thans van het hoog ste belang. ECHTE ERIE SCHE 20-50ctpcror& Stijgt soms met 1090 leden per dag Aangaande de groote actie, welke eenigen tijd geleden begonnen is door den K. R. O. voor het werven van nieuwe leden, wordt gemeld, dat het aantal leden voortdurend stijgende is en dat op sommige dagen zelfs een aanwas van meer dan 1000 leden be reikt werd. Herdenking nagedachtenis pater Iidefonsns O. Cap. Te Utrecht vergaaSttte de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, bij ont stentenis van den voorzitter onder leiding van Ds. A. J. Montijn. Zeer waardeerende woorden werden gesproken ter nagedach tenis van den overleden bekenden R. K. drankbestrijder Pater Hdefonsus, die zeer zeker door zijn ijveren voor reddingswerk zeer velen aan zich verplicht heeft. Verder bracht de voorzitter dank aan den Inspec teur, den heer de Breij, voor den bereid wil ligen steun en de hulp. die hij steeds aan de drankbestrijding bewees. Omtrent den invoer van alcoholhoudende dranken in Afrika deed de heer P. van der Meulen ontstellende mededeelingen, waar uit bleek, welke groote hoeveelheden uit Nederland daarheen worden uitgevoerd. Nader overleg wordt gepleegd, wat hier tegen gedaan zou kunnen worden. De Commissie Handhaving Drankwet heeft aan 900 gemeenten in ons land ge adresseerd om te komen tot verlaging van het tegenwoordige maximum aantal ver gunningen, in verschillende gevallen met succes. Eén doode Gisterochtend om 11.15 heeft op het vlieg kamp De Kooy bij Helder een ernstig vlieg ongeluk plaats gehad, waarbij de bootsman H. Klaver, oud 28 jaar, het leven heeft ver loren. Bootsman Klaver was bezig met richt- oefeningen als bestuurder van een éénper soons jachttoestel D. 21 en is van geringe hoogte afgestort. De botsing met den grond was zóó hevig, dat de vlieger op slag werd gedood. Klaver was gehuwd en vader van twee kinderen. Een man door een grijper getroffen en gedood Bij de Zuiderzeewerken in den sluisput op Cornwerderzand is een arbeider uit Nieuw-Beerta door een grijper getroffen en gedood, doordat, naar men zegt, de remmen van de hyschkraan niet goed zouden heb ben gewerkt. De Directie van het Staatsboschbeiieer vestigt de aandacht op het volgende: Door de aanhoudende droogte is het thans in onze bosschen en op onze heidevelden weer uiterst brandgevaarlijk. Laten zjj, die in bosch en hei verpoozing gaan zoeken, toch bedenken, dat één vonk voldoende is om een brand te veroorzaken, die door den uiterst drogen toestand, waarin alles buiten verkeert, gemakkelijk tot een ramp kan wor den voor de omgeving. Ontzeg u daarom bij droogte als ge buiten zjjt het genot van rooken; maak geen vuur, als ge kampeert of picnict, want het is on verantwoordelijk om thans met vuur in bosch of heide te komenMocht ge brand ontdekken, helpt dan dadelijk met. het blus- schen en loopt niet weg. De redders van de „Salento" door de Ita liaansche regeering gedecoreerd. De Zeereerw. Heer H. J. M. Donders, Bondsadviseur van „St. Raphael", heeft ontslag gevraagd als Pastoor van Schijndel en zal zich vestigen op het „Mgr. Mutsaers- oord. Dc jaarvergadering van „St. Christoffel". De besturen van het S. Petrus-Liefdewerk ontvangen door Z. H. den Paus. Kardinaal Van Rossum houdt een toespraak. Voorstellen van de Amsterdamsche raads leden Wijnkoop en Visser inzake bespeling van den Stadsschouwburg. De mogelijkheid bestaat, dat in België aardappelmeelfabrieken zullen worden opge richt. Een beroep van Minister Ruys dc Beeren brouck op de centrale landbouworganisaties, om medewerking bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Geval van bandietisme in het Geldersche dorpje Epe. Pater Iidefonsus O. C. M. herdacht in de Nationale Commissie tegen het AlcohoUsme. Op het vliegveld De Kooy is de marine- vlieger, bootsman Klaver, met zjjn vliegtuig gevallen en gedood. De nieuwe Staatscommissie voor de land bouwcrisis is heden geïnstalleerd. Barometerstand 9 uur v.m.: 766, vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.59 uur en overmor gen om 8.01 uur. Zal Huizen K.R.O. voor doorzending zorgen Zooals reeds bericht is, zal het Vaticaan- sche Radiostation 29 Juni in gebruik geno men worden. Z. H. den Paus zal dan een vredesboodschap voor de geheele wereld uit spreken. Nader wordt ons gemeld: de Katholieke Radio Omroep heeft zich na de officieele bevestiging van deze tijding onmiddellijk in verbinding gesteld met de Italiaansche en Duitsche zenders, teneinde bij deze gelegen heid den Vaticaanschen zender, die op ultra kortegolf uitzendt, over Huizen te relayeeren. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag en Donderdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Het zal nog wel even duren De Britsche regeering heeft opdracht ge geven tot een nieuw onderzoek naar den zui ver economisehen kant van het plan voor een Kanaaltunnel. Zij wenscht te weten hoeveel passagiers en goederen er naar te verwachten is zullen worden vervoerd en eerst als zij hieromtrent een verslag zal hebben ontvangen, zal het rapport van de commissie voor den Kanaaltunnel worden voorgelegd aan de commissie voor de verde diging van het Britsche Rjjk. Slachtoffer overleden Aan de cartonfabriek der firma Hooites en Beukema, te Hoogezand, had gistermor gen en ernstig ongeluk plaats. De 50-jarige gehuwde Fr. Steire, uit Rotterdam, was werkzaam aan den in aanbouw zjjnden hoo- gen fabrieksschoorsteen en is naar beneden gestort. Toen hij werd opgenomen, was het leven reeds geweken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1