Geen cent voor luxe uitgeven E.R.K Laatste Nieuws Stofzuigerhiais MAERTEft Heringa Wuthrich, Haarlem Exide-batterijen - Ook reparaties Agenda STADSNIEUWS 4 Mei Agenda 5 Mei Huldiging P. Bij zijn 50-jarig jubileum ui gemeentedienst Haarlem's Gemengd Koor H. O. V. Comité van Katholieke Actie te Haarlem De maritieme activiteit van Italië Het werktijdenbesluit voor winkels De gehouden enquête en het oordeel der werknemers Een gevaar voor verstoring des vredes De dubbele kers in het Kenaupark op haar mooist De verduistering bij den Alg. Stucadoorsbond Geen vervolging van den betrokken penningmeester Een moedige daad Geen spreekuur wethouder Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren N.V. Technische Mij. Heringa en W ntrich Statuten Een voordeelige huurder! De feest week te Beverwijk iorg-coupi diént Uw belang Studiebeurzen De arbeid aan de Groote Houtbrug Een staking onder de metselaars Begrafenis, J. G. Tennissen BURGERLIJKE STAND Pastoor J. P. Reijnenberg 12 Vz jaar Pastoor Een huldiging Cirrema-Paiace Nieuw lokaal Meisjes-patrr De pagina voor de Jeugd SOCIAAL LEVEN R. K. Handelsreizigers er Handelsagenten uitgeven alvorens gij een voldoende levensverzekering gesloten hebt VRAAGT OFFERTE BIJ DE Levensverzekering •0 Maatschappij HOOFDKANTOOR NIJMEGEN, NASSAUSINGEL 3 BIJKANTOOR: 's GRAVENHAGE Juliana v Stoibergiaan 42 KERKNIE UWS Besturen Propagandawerk en van het S.P.L. bij den Paus KUNST EN KENNIS Bespeling Stadsschouwburg Een moderne aanslag op een automobilist Barteijorisstr, 16 - ï®l. No. 1075 üp@x Klop-Vee^ Stofzuigers f 17*. Telegrafisch Weerbericht De lang verwachte botsing in China Roerige schepelingen Zeebevingen bij de Drontheim-fjord Bestorming van een Japansch Consulaat Door het doodschieten van een buffel Sociëteit „St. Bavo" Gemeenschappelijk ontbijt R. K. Voetbalvereeniging „Geel wit" half 10 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Zaal geopend van 122 uur Des avonds voor de gezellen gesloten wegens tooneel- uitvoering. Den Hout Eerste concert door de H. O. V. half 3 uur. Stadsschouwburg Fritz Hirsch Operette „Das Marchen vom Glück" 8 uur. „Palace" Groote Houtstraat Bioscoop voorstelling (alleen voor volwassenen) ring van de R. K. Reclasseeringsvereeni- glng, afdeeling Haarlem in gebouw van de St. Vincentiusvereeniging Nieuwe Groen markt 22. 8.15 uur: Repetitie van Haarlems R. K. Mannenkoor in Hotel „Centraal", Groote Houtstraat 176. 89.30 uur: Repetitie voor de alten van de op te richten R. K. Oratoriumvereeni- ging in het Gem. Concertgebouw. 9.3011 uur: Repetitie voor de bassen van de op te richten R. K. Oratoriumvereeniging n het Gem. Concertgebouw. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen en te bemoeilijken, worden alle R. K. Ver- lenigingen dringend verzocht, vóór het vast stellen van den datum eener bijeenkomst' of vergadering overleg te plegen met het al gemeen Secretariaat: mej. W. van der Sin gel, Kleverparkweg 187, Tel. 12791 en na vaststelling daarvan onmiddellijk mede'! - ling te doen. kwart over 8 uur. „Sociëteit St. Bavo" Motercursus, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Be stuur R. K. Veehouders, half 8 uur Uitvoering „Kunst- en Vriendschap" 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Zaal voor de gezellen gesloten wegens tooneelulvoering. Stadsschouwburg Ver. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel „Zooeven verschenen" 8 uur. „Palace" Groote Houtstraat Bioscoop voorstelling (alleen voor volwassenen) kwart over 8 uur. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der apothe ken wordt deze week tot en met Vrijdag waargenomen door P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15, telefoon 10539; firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495; Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 12711. ST. VINCENTIUS - BIBLIOTHEEK Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond van 7.309.00 uur. Hagestraat 49: Woensdagmiddag voor jon gens en meisjes van 2.304.00 uur en Vrijdag avond van 7.309.00 uur. Gen. de Ia Reijstraat 17: Dinsdagavond van half 9 tot half 10 uur. Uit de ambtenaren van de verschillende afdeelingen ter gemeen Le-secretarjp te Haar lem had zich een comité gevormd om den heer P. Kalbfleisch, referendaris ter secre tarie, bij zijn gouden jubileum als gemeente ambtenaar te huldigen. Deze huldiging had vanmorgen om half elt plaats in de oude raadzaal. De zaal was door de goede zorgen van Hout en Plant soenen smaakvol met planten en bloemen versierd. Eenige afgevaardigden hadden den jubilaris met zijn familie per luxe-landaulet van zijn woning afgehaald. Met luid applaus werd hij door de ambtenaren in de raadzaal ont vangen, terwijl hem bloemen werden aange boden. Spr. deelde o.m. mede, dat het H. M. de Kpningin behaagd had, den jubilaris te be noemen tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Ook werd het woord gevoerd door wet houder W. Roodenburg. Het eerst voerde het woord, de heer Th. H. Westra, gemeente-secretaris van Haarlem. Op de huldiging komen wij Maandag uit voerig terug. Bij de uitvoering op 6 Mei van de Messe in C-dur en de 9de Symphonie van Beet hoven zullen de volgende solisten hunne medewerking verleenen Hélène Cals, sopraan; Frieda Boot, alt; Jac. v. Kempen, tenor; Jac. Caro, bas. Behalve Frieda Boot, zijn al deze solisten goede bekenden. Mej. Boot, die hier voor een paar jaar geleden (zij was toen leerlinge van Thom. Denijs) met veel succes op eenige concerten zong, heeft zich den laatsten tijd hier niet meer laten hooren, daar zij in 't buitenland was, ter voortzetting van hare studiën bij Frau Schlemmer te Weenen (dezelfde leera- res van Mia Peltenburg en Annie Woud). Voor zij naar Weenen vertrok, werkte zij ook al mede aan diverse oratorium uitvoerin gen, en heeft dan ook reeds met groot suc ces de 9de Symphonie in Rotterdam gezon gen. Maandagavond precies om half 8, zal de generale repetitie worden gehouden van de IXde Symphonie en Mis in C-dur van Beethoven. Doordat de voorbereiding van dit con cert uitgebreider is dan gewoonlijk, door meerdere repetities met orkest enz., is 't mogelijk deze generale repetitie in concert- vorm te geven, 't Orkest is aanmerkelijk versterkt, vooral 't strijkensemble. Voor verdere bijzonderheden, verwijzen wij naar de advertentie ih dit blad. Hout-concert De H.O.V. geeft een muziekuitvoering in den Hout a.s. Zondag, des middags te half drie, onder leiding van Marinus Adam, ade dirigent. Het programma luidt 1. Marsch uit „Athalia" Mendelssohn 2. Ouverture ,Der Freischütz," von Weber 3. Kunstlerlebenwals, Strauss 4. Suite uit Carmen," Opera van G. Bizet 5. Ouverture ..De Barbier van Sevilla," Rossini 6. Balletmuziek uit de Opera „Faust" Ch. Gounod Maandag'bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Dinsdag 6 Mei 7 uur: Bestuursvergade ring van het R. K. Armbestuur van de Pa rochie van Onze Lieve Vrouw. 8.15 uur: Repetitie van het R. K. a Capel- lakoor in een der zalen van Gebr Brink- mann aan de Groote Markt. Woensdag 1 Mei 8.15 uur' Concert van dc R K. Mandolineclub „Santa Lucia" in dc groote zaal van het Gemeentelijk Concert gebouw. Donderdag 8 Mei 8 uur: Bureauvergade- FA. VOS KOUWENS Gr. Houtstraat 15 Telefoon 15497 GENERAL ELECTRIC STOFZUIGERS 40.—, 70.—, 90.—, 110.— Onder den titel „ongerustheid" schrijft de Jsservatore Romano, dat volgens het com- 1 mentaar der beide halfronden de wereldmee- ning zeer getroffen is door de maritieme ac tiviteit die Italië in den laatsten tijd ont wikkelt. Het blad voegt er bij: Iedereen kent de Italiaansche regeering het recht toe, de vei ligheid des lands te beschermen, zooals zij dit noodig acht, maar het is treurig, dat het streven naar vrede tot uiting schijnt te komen door middel van nieuwe bewape ningen. Het blad doet ten slotte een beroep op het staatshoofd om in het vervolg het gevaar voor verstoring des vredes te bezweren. Men schrijft ons: De samenwerkende organisaties van werk- -mers In het winkelbedrijf kwamen Vrijdag in een gecombineerde bestuursvergadering bijeen ter bespreking van het enquête-rap port door de H. M. C. in de plaatselijke pers gepubliceerd. Met genoegen namen de besturen kennis, dat een groote groep winkeliers, waaronder bijna 200 werkzaam met personeel, blijkens deze enquête in principe geen bezwaar had den tegen een verplichte sluiting. Bovendien maakten de door de H. M. C. gepubliceerde ledencijfers van de drie or ganisaties een punt van bespreking uit als mede de indruk, welke naar buiten wordt gevestigd dat deze drie organisaties hier ter stede zoo goed als geen invloed zouden heb ben onder het winkelpersoneel. De besturen wenschen echter nadrukkelijk vast te stellen, dat deze gepubliceerde cij fers onjuist zijn en in geen enkel opzicht met de werkelijkheid overeenstemmen. Zij herinneren er aan, dat de drie orga nisaties, naar aanleiding van de desbetref fende vraag in de enquête-lijsten, waarbij aan de werkgevers een opgave werd verzocht hoeveel van hun personeelleden in de diver se organisaties waren georganiseerd, aan hun leden het parool hebben gegeven, om, indien hun deze vraag zou worden gesteld, deze niet te beantwoorden. De besturen stonden en staan thans nog ou het standpunt, dat een dergelijke waag j niet tot de bevoegdheid behoort van de H. M. C. De invloed van de gezamenlijke organisa ties onder de winkelbedienden is van dien aard, dat zij zich zonder eenigen schroom kan en mag beschouwen als de vertegen woordigers van de bedienden, werkzaam in het winkelbedrijf. Wij kunnen onzen lezers aanraden, eens een wandeling te maken naar het Kenau park, waar de zoo wondermooie dubbele Kers in vollen bloei staat en een reusachtige bruidsbouquet lijkt. Deze boom is zoo zeer bekend om zijn pracht, dat zelfs van bulten de stad boo menliefhebbers er naar komen kijken. Indertijd hebben wij uitvoerig melding ge maakt van verduisteringen, welke zouden ge schied zijn ten nadeele van den Alg. Stuca doorsbond. De toenmalige penningmeester H. C. de Z. zou zich daaraan hebben schuldig gemaakt tot een bedrag van f 50.000.—. De Justitie heeft, nadat De Z. ontslagen was als penningmeester, een accountants- erderzoek laten instellen. Thans vernemen wij, dat het zoo goed als zeker is, dat tegen De Z. geen vervolging In gesteld zal worden. Gistermiddag omstreeks half 6 geraakte een 6-jarige jongen spelenderwijze in den Burgwal. De 17-jarige G. T„ die het zag, sprong onmiddellijk gekleed te water. Na veel moeite wist hij het kind aan den kant te brengen. Wethouder Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen is verhinderd a.s Maandag zijn gewone spreekuur te houden. Men verzoekt ons opneming van het vol gende: Gisteravond gaf Haarlems Tooneel een tweede opvoering van „Hottentot", than:- voor een liefdadig doel, n.l. ter versterklir van de ondersteuningsfondsen van bovenge noemd verbond. De tot de nok gevulde- schouwburgzaal heeft genoten van de malle situaties en speciaal de heeren J. van Eden als Cweek, de butler, en J. van Dongen als Sam. Harrington, ontlokten ware lachsalvo's aan de zaal. Het geheel was weder een vlotte opvoering, welke die van Maandag 1.1. zoo mogelfjk nog overtrof. Aan het slot der voorstelling werden spe lers en bestuur van „H. T." bij monde van den heer Tijsseling namens het Nationaal Verbond bedankt. De entre-acte muziek werd belangeloos verzorgd door de firma Keiler en Macdona'd en voldeed uitstekend. Dividend 8 pCt. In de op 2 Mei gehouden Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders der N. V. Technische Maatschappij Heringa en Wuth rich werd het dividend over 1929 na ruime afschrijving vastgesteld op 8 pCt De heer N. J. Hoeflake werd als commis saris herkozen. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Vereenigde Haarlemsche Bedrijven Jan Muller en Adr. v. d. Lande, alhier. Neemt geld en sieraden mee Gistermiddag verhuurde een 74-jarige be- nger de voorkamer van zijn woning aan n man, die zeide, deelgenoot te zullen wor- n in de bioscoop Cinema Palace. Na een half uur ging hij sigaretten koo- n en keerde niet terug. De huurder had in dien korten tijd kans -ien. uit een geldkistje een bedrag van 19.en verder een gouden horloge, gou den ketting en gouden ring weg te nemen. De „Be-Te" Hedenmiddag is in het nieuwe veilingge bouw van „Kennemerland", te Beverwijk, de tentoonstelling van handel en industrie, kortweg „Be-Te" genoemd, en die gehouden wordt ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Breestraatvereeniging aldaar, offici eel geopend door den secretaris van de Haar lemsche Kamer van Koophandel, den heer jhr. J. C. Mollerus. De tentoonstelling bevat tal van inzendin gen van firma's zoowel uit Beverwijk als ver daar buiten. Een gelukkige omstandig heid is, dat men te Beverwijk over een ge bouw beschikt, dat zich schitterend voor dit doel leent. De nieuwe, groote hal van „Ken nemerland", gelegen aan de hoofdstraat, is een uitgezochte plaats daarvoor. In verband met deze expositie en ook ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van de Bloemenveiling „Het Centrum", worden in den loop van de week verschillende fees telijkheden georgarSfeeerd, zooals de Ilcht- week, het bloemencorso, enz. De Breestraat, Beverwijk's mooie hoofd straat, is schitterend geïllumineerd, evenals de bekende Wijkertoren, die door middel van schijnwerpers verlicht wordt en reeds op verren afstand een schitterend schouwspel biedt. A.s. Donderdag zal een vuurwerk afgesto ken worden en Zaterdag a.s. zal het bloe mencorso plaats vinden. De tentoonstelling blijft tot 11 Mei a.s. geopend. Voor morgen (Zondag) vermeldt het pro gramma een concert, aangeboden door het gemeentebestuur en te geven door de Bever- wijksche Harmoniekapel, directeur de heer W. Hofmeester. Het concert zal gegeven worden in de muziektent op 't C. II. Moens- plein, Aan de tentoonstelling ia een feestzaal ver bonden, „Ober-Bayern" genaamd, waar een Saksische kapel musiceert en zingt. Ter verkrijging van een beurs voor studie aan een Universiteit Gymnasium, H. B. School met 5-jarigen cursus of een Lyceum "orden verzoeken (op zegel van 30 cent) ingewacht bij Burgemeester en Wethouders van Haarlem vóór of op 13 Mei 1930. Aanvragen na dien datum komen niet meer in aanmerking. Voor hen, die reeds in het genot zijn van zoodanige beurs (of toelage), ls nieuwe aanmelding niet noodig. Nadere inlichtingen, verkrijgbaar ter ge meentesecretarie, 5e Afd. Hedenmorgen is onder de metselaars, werkzaam bij den bouw van de Groote Hout- brug, een staking uitgebroken. Deze ls geproclameerd door de plaatse lijke vereeniging „Ons Belang". Er bestaat echter een landelijk collectief contract, dat gesloten ls door de organisa ties en tegen haar wil ls nu deze staking, welke omstreeks 15 man omvat, geprocla meerd. Zij zal, naar men verwacht, echter niet van langen duur zijn. Gisteren is op de Algemeene Begraafplaats mn de Kleverlaan ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. G. Teunissen, die gedurende langen tijd lid was van de vereeniging „Snelverband" en de Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Van de oprichting af was hij ook lid van den Ongevallendienst. Op het kerkhof werden door verschillende personen woorden aan de nagedachtenis van den overledene gewijd. Door den oudsten zoon van den over ledene werd voor de laatste eer bedankt. Geboren. 30 April. z. van P. de Droog—v. Stijn d. van H. M. C. v. d. PuttenBloem d. van I. GeukersGoedhart. d. van T. Krab—Jonkhof 29 April. z. van W. H. Hol Hille. 1 Mei. d- van J. J. Sekreve—v. d. Walle. Overleden: 1 Mei: A. J. J. MoojenStik- kel, 81 j„ Coornhertstraat A. J. Schweit zer, 46 j., Hoogerwoerdstraat. De Zeereerw. heer Pastoor J. P. Reijnen berg O. F. M. zal binnenkort zijn koperen Pastoorsfeest herdenken. Den lOen Mei zal het 12% jaar geleden zijn, dat hij door zijne geestelijke Overheid benoemd werd tot Pas toor en den I2en Mei, dat hij als zoodanig geïnstalleerd werd in de kerk op de Nieuwe Groenmarkt. De parochianen, die den Jubilaris hebben leeren kennen en waardeeren als een goeden Herder, zullen er zeker prijs op stellen, hem als zoodanig te huldigen, en wel daar waar herder en schapen op de eerste plaats thuis hooren: in de kerk. Hier volgt het programma: Zaterdagavond 10 Mei om half acht zal de Jubilaris plechtig ingehaald worden in de Paterskerk onder geleide van misdienaars, bruidjes en feestcommissie, terwijl alle aan wezigen het feestlied zingen op de bekende wijze: Daar zetelt in den hemel. Daarna wordt de feesteling toegesproken, dan volgt een kort Lof met Veni Creator. Zondagmorgen om half elf is er solem- neele Hoogmis door den Jubilaris met as sistentie. Na de Hoogmis wordt een feestcan tate uitgevoerd door het zangkoor der Pa terskerk. Dien namiddag van 2 tot 4 uur is er ge legenheid voor parochianen en corporaties om den Feesteling te complimenteeren. Te vens wordt om 2 uur het feestgeschenk der oarochianen den Pastoor aangeboden. Zondagavond om 7 uur wordt de dag be sloten met een nlechtig Lof. waaronder Te Deum, gevolgd door het Feestlied, door al len te zingen. Toegang boven veertien jaar, staat er op het programma, maar het komt ons voor, dat je toch een heel stuk er boven moet zijn. Voor een jongen van achttien jaar lijkt ons de film „Het Lied van de Zuidzee" ook niets, hoe mooi ze overigens ook is. Die Alain Gerbaults boek „Met mijn zeilboot den Aardbol rond" heeft gelezen, zal in deze film veel terugvinden van hetgeen daarin wordt beschreven en waar de geheele film op eed der schoone Zu;dzee-e;landen is op genomen, zal hij begrijpen, dat er bizonder mooie natuurtooneelen in voorkomen. Maar ook zal hij begrijpen, dat het met de kleeding van de in de film optredende hoofdpefsonen maar zoo-zoo is. Waf niet anders kan. maar daardoor nog niet voor iedereen geschikt wordt. Overigens is het weer de oude geschiedenis van den dikwijls funesten invloed die de komst der blanken op de onbedorven natuur volken heeft een illustratie van het gezegde „Waar Oost West ontmoet, is het resultaat zes kroegen en een bank", die hier echter voorgesteld wordt op een wijze, welke den Katholiek niet kan bevredigen, daar de hei- densche „moraal" het van de Christelijke wint. De blanken mogen dan den inlander ook slechte dingen gebracht hebben, de heidensche opvattingen omtrent huwelijk en arbeid, die de film zoo sterk tegenover de Christelijke naar voren zet, kunnen, vooral in den tegenwoordigen tijd, beter gemist worden. De hoofdrollen worden vervuld door Ra mon Novarro, die een halfbloed voorstelt en bij voorkeur rondloopt in een kostuum, bestaande uit een lendendoekje en verder niets, en Dorothy Janos, een filmactrice van Indiaansche afkomst, die hier eveneens iemand van gemengd bloed uitbeeldt en dienovereenkomstig zich beweegt in een kostuum, dat ook niet altijd even gekleed genoemd kan worden. Maar goed spelen doen ze allebei en goed zingen ook (voor zoover het den zang betreft is hef een geluids film) en eveneens kunnen ze beiden goed zwemmen. De geschiedenis gaat om de liefde die deze twee natuurkinderen, wier vereeni ging een hebzuchtige blanke uit onzuivere overwegingen wil beletten, voor elkaar hebben opgevat. Natuurlijk krijgen ze elkaar toch en krijgt de schijnheilige schurk zijn verdiende straf. Hef stuk wordt goed gespeeld en, zooals gezegd, de tooneelen zijn bizonder mooi. Maar het programma en dus de keurings commissie, heeft vooral om de moraal, ongelijk, deze film goed te keuren voor nau welijks veertienjarigen. Het bijprogramma geeft een van die dwaze kluchten „Geef Pappie een Zoentje", zooals de bioskopen ons er zooveel laten zien en nog een geluidsfilm van een negerzanger, die werkelijk heel mooi is. Voorts het gebruike lijke wereldnieuws. Op het tooneel zien we ditmaal iets bi- zonders de vijf Uschako2s vijf Russen die heel mooi hun eigenaardige Russische liederen zingen en zichzelf op de driehoekige guitaar, die ze in Rusland balalaika noemen, begeleiden. Een werkelijk belangwekkend nummer, dat dan ook langdurig werd toe- gejuichd, zoodat zelfs een toegift moest worden gegeven. Als geheel, een mooi programma, maar nog eens om de hoofdfilm alleen voor vol wassenen. Het Meisjespatronaat van de Parochiekerk der H.H. Elisabeth en Barbara zal met in gang van Maandag a.s. zijn nieuwe Patro naatszaal betrekken aan de Tugela- straat in Haarlem-Noord. Door overvloed van copie moet de pagina voor de Jeugd tot Maandag blijven liggen. De Katholieke handelsreizigers en har deJsagenten, leden van „St. Christoffel hbeben dit jaar de hoofdstad der provincie Groningen uitgekozen, om daar hun jaar- lijksche vergadering te houden. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden hierop goedgekeurd. Bij enkele candldaatstelling werd de heer Bekkering tot algemeen voorzitter herkozen Aansluiting R. K. Werkliedenverbond In verband met het belang van het on derwerp stelde de voorzitter nu aan de orde het voorstel der afdeeling Rotterdam om onderhandelingen te openen met het vnHMUi i/rrcni c oiu i R. K. Werkliedenverbond te Utrecht over de voorwaarden verbonden aan de aanslui ting bij dit verbond. De heer Corpeleyn verdedigde het Rot- terdamsche voorstel de vraag beantwoor dende, wat een standsorganisatie of vak centrale is en wil. Spr. meende te mogen constateeren dat „St. Christoffel" thuis be hoort bij de vakcentrale. Met het oog op het vergevorderde uur sloot de voorzitter te ongeveer zeven uur de vergadering. Nadat gemeenschappelijk een maaltijd was gebruikt, heeft de Groningsche afdee ling haar gasten een feestavond aangebo den. Deze verschafte den congressisten veel genöegen. Opgevoerd werd o.m. een komi sche revue In twee bedrijven welke zeer in- Toespraak Kard. Van Rossum Z. H. de Paus ontving gisteravond Z.Em. kardinaal van Rossum met den centralen raad van het werk tot voortplanting des geloofs, die zijn zittingen voor de verdee ling der ingekomen giften beëindigd had. alsmede den opperraad van het St. Petrus- Liefdewerk. De kardinaal hield, nadat de Paus op den troon had plaats genomen, een toe spraak. Den Paus verzekerde hij, dat alleen gaar ne gekomen waren naar deze bijzondere audiëntie, die als de kroon was op het werk na de verdeeling der gelden, bijeengebracht door de heele Katholieke wereld voor de missies. Door heel de Katholieke wereld, mocht men zeggen, wijl zelfs uit de missielanden 1.100.000 Lire waren ingekomen. Het heele bedrag beliep 10 millioen meer voor het propagandawerk dan het vorig jaar, terwijl het St. Petrus-Liefdewerk 500.000 Lire meer had opgebracht. In 't geheel werd ongeveer 12 millioen in gezameld. De Pa,us zeide in Zijn antwoordrede, zich te verheugen, Zijne zoo werkzame zonen bij zich te zien, werkzaam voor het Katho- liekste onder de Katholieke werken, het meest apostolische onder de apostolische. Zijne Heiligheid feliciteerde hen met de prachtige resultaten, waarmee zij zoovelen aan de gave des geloofs deelachtig konden maken en dankte hen voor den betoonden ijver. Ten slotte schonk hij hun den apostoll- Voorstellen Wijnkoop-Lisser De Amsterdamsche raadsleden Wijnkoop en I-isser hebben de volgende voorstellen bij den raad ingediend: De raad, gezien de gerezen moeilijkheden, om een gezelschap aan te wijzen, dat vol gens de voorwaarden van het Cahier des Charges den Stadsschouwburg zal bespelen, besluit, dat de gemeente Amsterdam zelf er toe overgaat, een gezelschap ter bespeling van den Stadsschouwburg te formeeren, en Wethouders, onmiddelijk de noodige maat- en Wethouders, onmiddellijk de nodigoe maat regelen aan den Raad voor te leggen, voor het van gemeentewege engageeren van zulk een gezelschap en voor het formeeren van een leiding van dat gezelschap, een en an der na overleg met de betrokken tooneelspe- lers, resp. met hun organisatie of organisa ties. De Raad, gezien het besluit, genomen ten aanzien van de bespeling van den Stads schouwburg, verzoekt Burgemeester en Wethouders met voorstellen te komen tot het financieel en anderszins organiseeren van 't regelmatig mo gelijk maken van het massale bezoek der too- neeïvoorstelllngen In den Stadsschouwburg, o.a. door het vaststellen van uiterst lage toe gangsprijzen voor arbeiders en hun families en daarmee gelijk te stellen personen, met dien verstande, dat deze voorstellen zullen worden ingediend na overleg met de arbeidersorganisaties te Amsterdam, zooveel vakvereenigingen als politieke en cultureele en werkloozenorganisaties. Met springstoffen Te Kerkrade is Vrijdagavond 'met spring stoffen een aanslag gepleegd, die zeer waar schijnlijk tegen den automobilist H. gericht was. Toen deze van Heerlen naar Kerkrade reed, sprong plotseling met een geweldige ontploffing een stuk uit de straat weg. De auto was juist over de plaats van de ont ploffing heen. De kelen vlogen over den wagen heen. De heer H. werd evenwel niet gedeerd. De politie is er in geslaagd den dader, zekeren J. van S., uit Kerkrade, te arres teeren. Hij had nog meer springstoffen met lont een slaghoedje bij zich. Bij een huiszoeking in zijn kosthuis vond sloeg en veel dankbaarhuf'i oogstte. Hoogste barometerstand 772.8 m. M. te Janmayen. Laagste barometerstand 765.8 m. M. te Vardö. Verwachting: Zwakke tot matigen, meest Noordoostelijke tot Noordelijken wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets koeler. de politie verder nog 40 van dezelfde patro nen sabulite met slaghoedjes! Deze bleken ontvreemd te zijn op do mijn „Willem Sophie". De man is gearresteerd. Op de plaats van de ontploffing is in den weg een groot gat geslagen. Eindelijk geschied LONDEN, 3 Mei. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat daar gisteravond laat bericht is ontvangen, dat de lang verwachte botsing tusschen de opstandige troepen in Noord west China en het leger van de Nanking- regeering eindelijk heeft plaats gevonden. Langs de spoorlijn TientsinTukauLung- hai zijn de gevechten in greoten omvang begonnen. Twee vliegtuigen wierpen bommen op de vijandelijke troepen, die in de nabijheid van Tunginsjen, ten Westen van Shantung, de Gele Rivier wilden oversteken. Omdat de gage te laat werd uitbetaald TANDJONG PRIOK, 2 Mei. 16 Maleische schepelingen van het s.s. „Blommersdijk" van de te Rotterdam gevestigde Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaartmij. namen gister avond een dreigende houding aan tegen den gezagvoerder van het schip, toen de uitbe taling van de gage door omstandigheden eenigszins was vertraagd. Daarbij gebeurde 't zelfs, dat den gezagvoerder een vuist voor het gezicht werd gehouden, terwijl andere oproe- rigen een stoel vernielden. Nadat hun duidelijk was gemaakt, dat het geld reeds was afgedragen aan den len offi cier, trokken zij scheldend en schreeuwend naar beneden. Intusschen was de polite gewaarschuwd en ten tooneéle verschenen, hetgeen een kal meerenden invloed uitoefende op de roerige bende. 4 belhamels werden meegenomen naar het politiebureau, terwijl de anderen bij wijze van straf geen vergunning kregen om te passa gieren. Gedurende den nacht bleef een klein deta chement politie-agenten aan boord achter. Verschillende bijzonderheden. KOPENHAGEN, 3 Mei. Omtrent de aard verschuivingsramp bij de Drontheim-fjord worden thans nog verschillende bijzonder heden bekend. Men gelooft algemeen, dat de ramp is ver oorzaakt door een zeebeving. Toen de arbeiders zich onmiddellijk na de eerste aardverschuiving in veiligheid hadden gebracht, vond een tweede plaats, die een nieuwe vloedgolf veroorzaakte, welke een nog vervaarlijker uitwerking had dan den de eer ste. Het transformator-station stortte in en werd door de watermassa meegesleurd. Door de eerste vloedgolf werden een boerenhof stede en verschillende onbewoonde huizen weggeslagen. Door de ramp zijn ongeveer 30 schepen vernield. Een visscher, die juist op de fjord was uitgevaren, werd door de neervallende aard- massa gedood. Minstens 20.000 M3 aarde moet in de fjord zijn gestort. De bekende Noorsche geoloog Werenskiold herinnert er aan. dat op dezelfde plaats in het jaar 1893 een aardverschuiving plaats vond, waarbij 110 menschen om het leven kwamen. Te Charbin LONDEN. 3 Mei. Talrijke Koreanen hebben Vrijdag het Japansche Consulaat- Generaal te Charbin met steenen beworpen en alle ruiten ingegooid. De consulaten te Charbin worden bewaakt. 32 Koreanen wer- ien gearresteerd. De Japansche Consul- Generaal heeft uitlevering van de gearres teerden gevraagd, aangezien zij als Korea nen Japansche onderdanen zijn. Daardoor onlusten LONDEN, 3 Mei Een communiqué van de Britsche autoriteiten te Luknow, deelt mede, dat te Chadesra, in het district Azam- gar, onlusten zijn uitgebroken, waarbij on- geveel een dozijn Hindoes en Mohammeda nen zijn gewond. Eén Hindoe is aan de gevolgen van zijn rwondingen overleden. De hulzen van acht Hindoes brandden af, De politie is thans weer meester van den :o3stand. Oorzaak van de onlusten was een verschil van meening over het doodschieten van een buffel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 2