wat wil het ned. Indonesisch a if# i COUPONS VERBOND PIJLTJES F. Wisbrun Liffman j A. Funke Zoon Maandag Dinsdag Woensdag TWFF.DE BLAD ZATERDAG 3 MEI 1930 BLADZIJDE 1 STADSNIEUWS Wollen, Zijden, Katoenen en Kunstzijden stoffen ■Verwezenlijking der Rijkseenheidsgedachte in den zin van een twee-eenheid Ned.-Indonesië N.V. Algemeene Noord-Hollandsche Maatschappij van Levens verzekering CÈDver verkeer gesproken Concert R. K. Mandolineclub „Santa-Lucia" Een zestig-jarig huwelijksfeest Haarlems Kinderkoor „Inter Nos" Alliance Fran?aise De stopzetting van de fabriek Cohen en v. d. Laan ELCK WAT WILS Trekjes De huisbaas weer bezuren." In de bovenzaal van het „Gemeentelijk Concertgebouw werd gisterenavond een bij eenkomst gehouden voor alle belangstellenden !n de organisatie van het Nederlandsch-In- üonesisch verbond. De vergadering was druk bezocht. De heeren Frans en Raden Mas Uoto Soe roto, die een tournee door Nederland maken, ten einde interesse op te wekken voor de Rijks eenheidsgedachte hielden ook in onze stad hun voordrachten. Mej. dr. v. Dorp opende de vergadering met de mededeeling, dat zü daartoe geen enkel voorrecht had, hoogstens haar lang jarige en sterke belangstelling voor kolo niale vraagstukken. Daar de feitelijke pre sident verhinderd was, fungeerde spreek ster als noodhulp. Zij ging de historie van onze Oost na en noemde het een gelukkig teeken, dat twee mannen als de lectoren Van den avond, de overzeesche reis hebben aanvaard, om de verhoudingen tusschen Nederland en Indië grooter en beter te ma ken en te vormen tot een eenheid. Wij heb ben momenteel een taak te vervullen, aldus spr. en deze mannen zullen u toonen. hoe groot de taak is voor Nederland zoowel als Indonesië. Het Koloniale vraagstuk cn de wereldvrede Dan was het woord aan den heer C. Frans (Timorees) die sprak over „Het Koloniale vraagstuk en de wereldvrede." Het was een ernstig woord voor Oost en voor West. Het dreigt in het Oosten; men leeft in Indonesië ook geestelijk op vele vulcanen en er heerscht een crisis waartegenover onver schilligheid niet mag blijven bestaan. Het Bist in het Oosten, er wordt haat gezaaid en gezag ondermijnd en aan beide kanten wordt de samenwerkingspoltiek dood verklaard. Deze critieke toestand moet voorkomen wor den, maar daarbij moet men in het oog hou den, dat verschillende fouten en misstanden begaan worden. Daar is o.a. de superioriteits waan van den blanke, de miskenning van het C. Frans rasgevoel, het neerhalen van het aanzien van regenten, radja's en Inlandsche hoofden, de onwetendheid van vele Nederlanders, waar het Oostersche talen, adat en godsdienst be treft en de geringe opvoedkundige waarde van de altijd scheldende Indonesische pen. De communistische organisaties brengen het grootste gevaar en de leuze, die men in Ne derland telkens weer propageert „Indonesië los van Holland" voert de spanning ten top De armoede en ontevredenheid in Indonesië vormen het materiaal der wereldrevolutie. Het probleem Nederland-Indonesië moet uiterst snel worden opgelost. Bewust blind blijven voor de dreigende conflicten en op bloedvergieten aansturen, noemt spr. misdadig en onmenschelijk in deze verlichte eeuw. Nog onheilvoller echter is de zienswijze der Nederlanders, die Indonesië zoo spoedig mo gelijk willen loslaten, want daar de eenheid er nog niet is. zou slechts een andere vreem de overheersching, hetzij blank, geel of bruin met broederoorlog en onderdrukking door 'n broedervolk het gevolg zijn. Door inmenging der mogendheden zal ver scheuring en wellicht een nieuwe wereldoor log volgen. Ook de wereldoorlog van 1914 heeft een geringe aanleiding gehad, maar de grond was tevoren gedrenkt met licht ont vlambare vloeistoffen. In Indonesië is thans de lucht bezwangerd met ontdofbare gassen. Het grootste werk van Nederland in Indonesië wordt thans be dreigd. De gekleurde rassen vragen medezeggen schap. Politieke medezeggenschap wagen enkelen; mede te mogen doen op economisch gebied vragen zeer velen; mede te tellen als geheel gelijke menschen, eischen allen! Het gevaar, dat het verzet zijn weg vindt naar de goedwillende elementen moet be streden worden door een methodisch onge daan maken van destructieve invloeden van buiten, en van het meerderheidsgevoel van den Nederlander. R. M. Noto Soeroto heeft in dit verband een aristo-democratisch regeer- stelsel ontworpen, een stelsel, dat tegemoet komt aan het racialisme of nationalisme. Het is de duurste plicht van - eiken Indonesiër aan deze grootsche taak mede te werken, want wie blijft bij het ideaal der afscheiding is blind voor de teekens des tijds. Raden Mas Noto Soeroto In het verlangen der koloniale volkeren naar zelfstandigheid, juist nu, terwijl de heele wereld naar eenheid en vrede smacht, ziet spr. een vingerwijzing der Voorzienigheid, dat de koloniën het uitgangspunt moeten vormen voor den weg naar volkeren-verbroedering en wereldvrede. Het Nederlandsch-Indonesisch verbond stelt zich voor het Koloniale vraagstuk in den zin van wereld-eenheid en volkeren-ver broedering op te lossen. Het Verbondsbestuur zetelt in den Haag, groepen zijn in Neder land en in de Koloniën. Spreker verzocht moreelen en financieelen steun van een ieder, te meer daar de re geering zoo krachtig voorgaat. Met een geestdriftige peroratie, eindigde spr. zijn met den gloed der eerlijke overtui ging uitgesproken rede, de Nederlanders op wekkende aar hun gouden eeuw een briljan ten eeuw toe te voegen, door op Nederland en Indonesië de beginpunten te laten rusten van een modernen regenboog; de vredesboog, in welks zenith de synthese van Oost en West culmineert tot één eenheid van hoogere orde, als lichtend voorbeeld voor de verbroedering der volken en den wereldvrede. Hier heeft aldus eindigde spr. ieder Nederlander zijn plicht te vervullen tegen over het grootsche werk zijner vaderen in In donesië en als mensch tegenover alle volke ren der wereld (luid en langdurig applaus). De Rijkseenheids-gedachte De heer R. M. Noto Soeroto, de Javaan sprak dan over de Rijkseenheidsgedachte; aan deze gedachte zit onverbrekelijk verbonden 't koloniale probleem, welk vraagstuk een on derwerp van reëele politiek is. Buiten de po litiek kan niemand staan, ook het N.I.V. niet; het is eigenlijk de politiek, die naar het ver bond is toegekomen. Deze maatschappelijke orde wordt in wezen slechts gedragen door het streven naar zelf beperking en zelferkenning. In de eerste plaats ten opzichte van het in dividu, maar in hoogere instantie ook waar het staten en naties betreft. Naar sprekers meening is het mogelijk, dat de instincten, die bij het nationalisme in het spel komen, evenals in andere gevallen, door loutering tot 'n stuwkracht ten goede worden De bitterste vijanden van het nationalisme vindt men echter onder de nationalisten zei ven. Zoolang elke staat de beslissing over on derlinge aangelegenheden uitsluitend aan zich wil houden, is er geen kans op slagen. De Rijkseenheid van hooger orde kan 'n ver kleind beeld vormen van die wereldorde; echter alleen als zij zelf innerlijk harmonisch is. Het werk der ware Rijksbouwers moet zijn, de nutteloosheid van deze leuzen aan te too nen door redeneering, maar ook door arbeid zaamheid. Het is dwaas, dwars tegen een be staande verhouding, dat is de huidige verhou ding: Nederland—Indonesië, in te gaan; in tegendeel moet men die verhouding als uit gangspunt nemen. Het N.I.V. wil, door van onder af op te bouwen meewerken aan het tot stand ko men van de Rijkseenheid van hoogere orde, d.i. de Rijkseenheid in den zin van een twee eenheid NederlandIndonesië. De beide deelen van die eenheid zijn op zichzelf zelfstandig, maar staan onder één gemeenschappelijk Rijksgezag. Alleen dan echter zal de Rijkseenheid in waren zin bestaan, indien zij naast een Rijks gezag, Rijksleiding en Rijksgedachte in zich bevat 'n Nederlandsche gedachtenleiding en gezag en een zich ontwikkelende Indonesi sche gedachtenleiding en gezag. Spreker zette dan ook het doel en streven van het N.I.V. uiteen en besloot met te zeg gen, dat een goed Timorees en een goed Javaan ook 'n goed Indonesiër kunnen zijn, evenals een goed Idonesiër en een goed Ne derlander een goed Rijksonderdaan kunnen zijn. Met een opwekking om het geloof, dat het N.I.V. stelt in het genie van het Nederland sche volk om richting gevende daden tot stand te brengen, niet te beschamen, besloot 6pr. zijn rede. Ook op de rede van den heer Noto Soeroto volgde een hartelijk applaus. Mej. dr. v. Dorp gaf haar blijdschap te kennen over de verrassende wijze, waarop sprekers het koloniale vraagstuk belicht hadden, n.l. als een onderdeel van het internationale vredesvraagstuk. Een groot volk zoekt kracht bij macht en geweld, een klein volk door invloed door den geest. Nederland is klein, daarom staan wij ook geestelijk zoo hoog en daarom zijn wij in staat om den band met Indonesië op de juiste wijze aan te halen en te verster ken. Daartoe moeten wij allen medewerken, niet alleen door het verleenen van sym pathie, maar ook door het geven van gel- delijken steun. Tot slot stelde mej. v. Dorp de vraag; Zou Nederland niet gelukkig zijn, als het in Indië vele mannen telde als de heeren Frans en Noto Soeroto? Het antwoord gaf de vergadering door een hartelijk en langdurig applaus. Na de pauze werd speciale Indische mu ziek ten gehoore gebracht. De vergadering werd even verstoord door interrupties van enkele communisten, die door de presidente tot kalmte gemaand wer den, cp straffe verwijderd te zullen worden. Onder het schreeuwen van de gebruikelijke communistische HollandIndië-leuze ver trokken de heeren op eigen gelegenheid. Bovengenoemde Maatschappij, onder di rectie van de heeren R. Baas Azn., mr. A. R. Baas en H. G. de Jongh, hield Vrijdag onder leiding van den president-commis saris, den heer jhr. mr. D. E. v. Lennep, haar jaarlij ksche vergadering van aandeelhouders. Aan het door directeuren uitgebrachte verslag ontleenen wij het volgende Het verzekerd kapitaal vermeerderd met de verzekerde rente, steeg tot f 16.902.755,77 op Ultimo December 1929. De rekening „Premiën en Koopsommen" wijst als saldo een bedrag aan van f 550.127.45 !4, vergeleken bij het eindcijfer op Ultimo December 1928 een vooruitgang in premie-ontvangst van f 23.704,52 De sterfte onder de verzekerden had een zeer gunstig verloopde waargenomen sterfte bedroeg 69.2 pet. van die, welke be rekend was. Met inbegrip der lijfrente werd in 1929 een bedrag van f 171 164,12 uitgekeerd. De premie-reserve moest een verhooging ondergaan van f 224.620,03. Door deze verhooging komt de premie reserve op de Balans voor met een bedrag van f 2.819.708,13, onder welk bedrag niet begrepen is de premiereserve voor posten, welke bij andere Maatschappijen in herver zekering werden gegeven en die voor reke ning van de herverzekeraars komt. De rente-ontvangst bedroeg dit jaar f 154.941,12, tegen een bedrag van f 141. 791,64 in 1928. De gemiddelde gekweekte rente in 1929 bedroeg 5.22 pet., hetgeen aarynerkelijk hooger is dan de voor de reserve-berekening aangenomen rentevoet van 3 pet. en 4 pet. De vergadering hechtte, na prae-advies van Commissarissen, hare goedkeuring aan de overgelegde Balans en Winst- en Verlies rekening, welke door den accountant, den heer G. Smits- waren gecontroleerd en ac- coord bevonden, de directie dechargeerend voor het gevoerde beheer. De verschillende voorstellen omtrent bij en afschrijvingen en winstverdeeling werden aangenomen. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer T. H. van Eeghen, werd voorzien door de benoeming van den heer Prof. Mr. Anne Anema, die zich deze be noeming als commissaris liet welgevallen. f- f. Wb**mimÉtÈ r*®* jf z x r-"#, r Gezicht op „the Strand" te Londen, een ontzettenden drukken verkeersweg, waar een onafgebroken file van auto's passage voor den voetganger bijna onmogelijk maakt. Woensdag 7 Mei a.s. zal bovengenoemde vereeniging haar laatste concert in dit seizoen geven. Dit concert zal dezen keer wederom in de groote zaal van het Gem. Concertge bouw gegeven worden. Als solist zal medewerken de hier in Haar lem zeer gunstig bekend staande cellist, de heer Eduard Biele, met begeleiding van den heer Jan Nibbering. Verder zal dien avond optreden het bekende Haarlems R.K. Man nenkoor onder directie van den heer Jan Nib bering en zal de Mandolineclub zelf een ze vental composities ten gehoore brengen. Hieruit blijkt dat Santa-Lucia dus weder om met een zeer afwisselend programma naar voren komt. Verzuimt dus vooral niet dit concert te be zoeken, waardoor u zich een genotvollen avond bezorgt, maar tevens Santa-Lucia in haar werken en streven steunt, wat zij ten volle verdient. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad van heden avond. KINDER HERSTELLING- EN VACAN- TIE-KOLONIES Onder voorzitterschap van dr. A. A. E. S. Sluyterman, vergaderde de afdeeling Haar lem en omstreken van het Centraal Genoot schap voor Kinder Herstellings- en Vacantie- kolonies. Aan het jaarverslag over 1929 ontleenen we het volgende Het aantal leden bedraagt 712 tegen 705 in 1928, 440 in 1927 en 230 in 1926. Het aantal uitgezonden kinderen bedraagt 190, tegen 194 in 1928, 156 in 1927 en 166 in 1926. De gewichtstoeneming was 2.2 K.G. per kind en per 5 weken of iets meer dan in 1928. Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering van het Centraal Genootschap te Leiden werden benoemd mevrouw Robbers- Ten Oever en mej. C. Westendorp. Herbenoemd werden als leden van het be stuur de dames mevrouw J. C. Op 't Eynde- Stolp, mevrouw M. R. Robbers-Ten Oever en mej. C. Westendorp. Haarlem's Kinderkoor „Inter Nos" zal 27 Mei a.s. een concert geven in de Gemeente lijke Concertzaal, Lange Begijnestraat. O.m. zal worden gezongen, de cantate „Een Wintredag" van Cor Kuiler, voor solo en koor. Den 12en Mei a.s. hopen Arie Tervoort en Geertruida Mul te Wijk aan Duin, den dag te herdenken, waarop zij voor 60 jaar in den Echt werden verbonden. Zij zijn respectievelijk 92 en 81 jaar oud. De heer André Bellessort, algemeen secre taris van de Revue des deux Mondes, hield gisteravond in de bovenzaal van de Kroon voor een weinig talrijk publiek een lezing over ae Reizen van Alex. Dumas père. In de inleiding tot zijn eigenlijk onderwerp behandelt spr. de verdiensten van Dumas als romanticus in het algemeen, en zegt daarbij zeer veel goeds van zijn capaciteiten als zoodanig. Ook als historicus moet deze schrijver soms zeer juist zijn, zoo bijv. waar hij het leven beschrijft van de bourgeoisie van eeni- ge eeuwen geleden. Het is waar dat het vaak moeilijk uit te maken is, wat hij eigenlijk zelf van „zijn" werken geschreven heeft, maar het is ge bleken dat zijn medewerkers, w. o. de voor naamste Maquet, in doorsnee weinig bijzon ders gepresteerd hebben, wanneer zij geheel op eigen gelegenheid een boek schreven. Dumas vindt men in al zijn werken, maar het best en volledigst vindt men hem in zjjn minst gelezen, nergens te vinden en allang niet meer gedrukte Mémoires, in zijn Voya ges. Hier gaf hij zich zooals hij was, zij het dat we er rekening mee moeten houden, dat niet alle Voyages zijn eigen voyages waren, dat een gedeelte, die uit zijn eerste jeugd, echt zijn, die uit zijn tweede idem, tot aan zijn dood durend, zooals bijv. een reis naar den berg Sinaï, door zijn romantisch brein geproduceerd. In hoofdzaak is het verdere verloop van de lezing dan een voordracht pittige en kostelijke voordracht van fragmenten uit Dumas' werk. Spr. geeft hier bijzonder een demonstratie van Dumas als enthousiast verteller van allerlei reis-scènes, van het leven langs den weg, in het milieu van postiljons, koetsiers, herberghouders, stal jongens, alles in het kort wat van de rei zende en'trekkende wereld leeft. Hoe jammer intusschen, dat wij Katho lieken als regel op een behoorlijken afstand hooren te blijven van de producten van een schrijver, die zoo rijk is als Mr. Bellessort hem toonde te zijn, en een gepast scepticis me in acht dienen te nemen, als het gaat om de werken van Alex. Dumas père. De voorzitter, de heer J. Sauveur, dankte op de geestige en beminnelijke manier, die zijn specialiteit is, den spreker van den avond en sloot hiermede het seizoen. Fraaie mahonie slaapkamer eiken, old Finish eetkamer salon, kapitale bank en 2 fauteuils met damast, deze 3 kamers slechts f 1450 MYER'S WONINGINRICHTING VAN 1887 Kinderhuisvest 19 Tel. 12167 Het bericht van de stopzetting der ma*- garinefabriek Cohen en v. d. Laan voor velen als het plotseling instorten van een tribune, waarop zij het opvoeren van het wereldgebeuren aanschouwden is een voorbeeld van de ellende, die concentratie van bedrijven in vele gevallen voor de ar beiders kan beteekenen. Door het overgaan van de fabriek aan de Margarineverkoopcentrale te Rotterdam wordt de productie der Haarlemsche fabriek overbodig en daarmede de arbeidskracht van 150 a 160 leden van het personeel. Er is ook weinig kans dat zij, al is het maar voor een deel, in Rotterdam aan het werk zullen worden gesteld, want het doel der concen tratie is natuurlijk juist de mogelijkheid van bezuiniging en het feit, dat men in Rotterdam nog wel de hoeveelheid, die in Haarlem wordt afgeleverd, er bij kan fabriceeren. Voor de werkloozenkassen, de instellingen van weldadigheid en de arbeidsmarkt in Haar lem Zou de stopzetting dus kunnen betee kenen, dat zij met dat getal arbeidskrachten worden bezwaard. Als nu de stopzetting van een fabriek een gevolg is van haar gebrek aan levenskracht, dan zit er niet anders op dan dat de Haar lemsche gemeenschap daarin berust, maar nu in een geval als dit concentratie het maken van winst beteekent voor de belang hebbende aandeelhouders, is het niet billijk de gemeenschap alleen te laten opdraaien voor den schadelijken kant, die er aan con centratie vastzit. Men mag vragen, dat bij den verkoop van een fabriek, vooral als winst maken het motief daarvan is, niet alleen rekening wordt ge houden met de belangen van de aandeel houders, maar dat in nog sterker mate de belangen der arbeiders in aanmerking komen, die niet minder dan de aandeelhouders bij de fabriek geinteresseerd zijn. Die arbeiders vonden en vinden er niet zelden hun eenige bron voor levensonderhoud, hun toewijding en arbeidskracht hebben er wellicht toe medegewerkt, dat een hoogere verkoopsprijs kon worden bedongen. Hun arbeidskracht be teekent „goodwill" van de fabriek. Het is billijk, dat bij al de factoren, die den prijs van een fabriek bepalen, ook rekening ge houden wordt met de verzorging van hen, die bij verkoop buiten hun schuld op straat komen. Dat kan natuurlijk op verschillende wijzen gebeuren. De directie kan zorgen, dat er be hoorlijke andere werkgelegenheid voor de overtollige krachten komtzij kan den oude ren arbeiders een behoorlijk pensioen ver zekeren, en den anderen een redelijk wacht geld waarborgen gedurende een tijd, die ruim voldoende is om naar ander werk uit te zien. Zij kan daarbij het te werkstellen in andere betrekkingen bevorderen. Wil men de voordeel en van concentratie, dan moet men ook de lasten er van aanvaarden In de meeste gevallen, zooals ook hier, speelt het geld geen rol en zal zelfs een paar millioen de transactie niet beinvloeden. Maar ook al zou dat wel het geval zijn, dan gaat nog boven alles de vraag, wat billijk en recht vaardig is. De mededeeling, die onze redactie gis teren van de directie der firma Cohen en van der Laan mocht ontvangen, en die wij in ons nummer van gisteren publiceerden, de mede deeling, dat het ontslagen personeel zal schadeloos worden gesteld, heeft in tot oor- deelen bevoegde kringen een uitstekenden indruk gemaakt en met belangstelling volgen wij de verdere ontwikkeling van deze zaak. Misschien hangen de beslissingen in dezen geheel van de tegenwoordige directie af, misschien ook moeten er de groote bedrijfs leiders van het concern aan te pas komen. Maar hoe dan ook, wij hopen, dat wie be slissen moet, ook bij de schadeloosstelling aan de arbeiders een breed standpunt zal innemen, mannen met een wereldkijk op zaken waardig. Een dergelijke opvatting strookt niet alleen met de opvattingen van den nieuweren tijd, maar is, wij herhalen het, bovendien billijk en rechtvaardig. Mocht bij de uitwerking van een schema van schadeloosstelling de hulp van ons ge meentebestuur noodig zijn voor adminis tratie of controle (wij denken aan onzen dienst tot bestrijding der werkloosheid) dan twijfelen wij niet, of die zal volop worden verleend. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■mm Mond-critiek Het leven is Een moeilijk ding, Je moet op alles letten. Je struikelt, Vóór je 't zellef weet. Steeds over nieuwe wetten. Als men op straat Geen oogen heeft Van boven en beneden, Van voren en Van achteren Men wordt tot zalf gereden. Maar dat is nog Het ergste niet. Je kunt aan alles wennen En tegen dat Je Tachtig bent Ga j' alle regels kennen. Maar 't ergste is: De mond-critiek Van lui, die je „bekijken", Secuur met hun Opinie-kwast Je heele „doen" bestrijken. Die kijken, hoe Je loopt en zit En hoe je schoenen slijten En of je echte Tanden hebt, Of met de „kunst" moet bijten. Als vrouwlief, bij Mooi voorjaarsweer, 'n Strooien hoedje op zet. Men grijnst, omdat „Dat malle wijf De somer in d'r kop het." En doet ze 't nog Met winterdracht. Dan hoor je spottend brommen; „Ti Bleef liever thuis As 'k nog geen hoed Van 'n daalder kon bekomme." Wanneer je pak „Per ongeluk" Wat licht is uitgevallen, Dan smoest publiek: „Kijk daardie knul „Hè jakkegwat 'n malle!" Wanneer je, na 'n Zware week, Voor t kroost wat nieuws Kon koopen, En dan met heel Het blijde stel 'n Straatje om gaat loopen..^. De heele buurtschap Kijkt je na En „schat" van hoofd Tot voeten En zegt: ,,"k Snap niet Waarvan die lui Dat nou betalen moeten!" Maar maakt je vrouw Van 'n jas van Piet 'n Mantel voor Catootje, Dan wordt er Smalend vaak gezegd: „Da's óók 'n nakend zoodje!" Kon je, na jaren Spaarzaamheid, 'n Radio bekomen, Dan zeggen negen Van de tien: „Die's „op de maand" genomen. Ga je dag Es fijntjes uit, Dan fluisteren de buren: „Dat moet natuurlijk D'and'r* week Als je op 'n feest In smoking komt, Gauw mompelt Deez" en gene: „Dat pakkie heeft Ie vast gehuurd Of andersmoeten leenen." Zit j' in den schouwburg Schellinkie In plaats van „in de stalles," Je mag 'n man In bonis zijn, Je zit toch „in de dalles." Wanneer je zelf Je schuurtje verft, Je pak wascht in benzine, Je bent ,,'n schraper, Die geen mensch 'n Stuiver laat verdienen." Doch geef je 'n ander Het karwei, De zaak is gauw bekeken Je bent „te lui. Om voor zooiets Je pooten uit te steken." Wanneer je buiten Hardop lacht, Het wordt je haast verweten, Maar kijk je ernstig, Je wordt gauw Voor dooie Piet versleten. Het heele rnenschdom Is critiek, Critiek in woorden, blikken, Je weet niet hoe Je loopen moet, Hoe groeten, drinken, bikken. Van elke honderd Uit den mond Zoo rap gekomen woorden, Zijn er wel Minstens zeventig, Die in het mondje hoorden. Critiek! Critiek Op al je „doen", Zelfs bij ,,'n kindje krijgen Maar 't gekste is: Geen sterveling Becritiseert z'n eigen. De splinters zwermen Om je heen, Het oor wordt staag „beroffeld", Maar balken van Tien meter lang, Die worden weggemoffeld. Men critiseert Van Jong tot oud. Men doet het grof of fijntjes, Het heele leven Is een spel Van gluren door gordijntjes:. Men vischt en speurt Wat je verdient, Men ruikt, wat je Gaa- eten: Tot op een Milimeter wordt Je boeltje uitgemeten. Het kleinste puntje Is genoeg, Om uren aan te zuigen, Zet asjeblieft Geen stap verkeerd, Je eer ligt zóó in duigen. Het beste is: Je nergens maar 'n Spaan van aan te trekker* Je doet je plicht En voor de rest Kan Jan Critiek ver...... (Naar de maan loopen). 'n Raar gezicht Zal 't anders zün Als d'oordeelsdag Eens dfULr is En Petrus met Z'n boeken komt Voor „Balken-inventaris". G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5