Bureauxnassaulaan «s 3000.- 1750.- 1250.- 1125.- 150.- 140.- OP WEG NAAR CARTHAGO ADVERTENTIEN 35 ct. p. regot D1T NUMMER BESTAAT UIT DPIE f LA JEN I MAANDAG 5 MEI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1745& AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIËR EN TWINTIG U3EN NA HET ONGEVAL Door de Woestijn THEOLOGIE IN DE OASIS - WAT ALI ZEI Luik Tl Gandhi eindelijk gearresteerd Naar de gevangenis te Poona vervoerd *11 Typhoon te Japan Twee honderd dooden Weer een gruwelijk misdrijf Dubbele moord en zelfmoord te Steenderen (Geld.) Schatgravingen te Zaandam Voornaamste WCieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Opstootjes te Delft Telefoon No. 13866 (drie lijnenj Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cl-, per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ot- bij vooruitbet. BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. ^lli 'e abonné's op dit Tlad zijn tngevolm u e*®0 ongevallen verzekerd voor een der kv-. ings voor waarden Wüende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bijeen ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger ^Woestijn heb ik doorkruist: van Afrika's vele woestijnen 11 Week lang tusschen zand en hemel' ^Iftiaar hemel en zon gezien; Mftiaar zand ingeademd, ondanks alles! tl Week lang onder blauwen hemel, tl Week lang over geelbruin zand ^et vage horizonten van bergkam men ^Wee onmetelijkheden voor den mensch: Twee ontzaglijke ruimten ^artusschen: 'n stip, onze auto! *h verder: zand en hemel 4ijn indruk van de woestijn? Maar, gij stedeling, kunt ge ze nog ^'el begrijpen? Gij, temidden uwer ver- mechaniseerde kunstmatigheid? Gij. met uw zoo wonderlijk goed geregeld, knus gemeenschapsleven? Met alles m uw leven zoo precies op zijn tijd en °t> zijn eigen plaats, tijd en plaats Gander zoo vernuftig dienen? Kunt ge de woestijn en woestijnbe- ^oners nog wel begrijpen, vooral gij, in mooie, geriefelijke Hollandsche ste- öen? Weet ge nog wel anders dan lou- ter cerebraal, gij stedeling, wat Gods Primitieve natuur was en nóg is? Wat haar elementen zijn, wat die doen voor P? Wat de levengevende zon beteekent, Öie uw koren rijp stooft en uw' druif, daaruit brood en wijn voor een offe- ïande des Heereri en voor het leven van héél het volk gedijen? Wat het sappige Sroen, wat de bloesemende vruchtboo- men bij een zoet kabbelend kristallij nen beekje? 't Schaapherdertje, 'n Kabyle-jochie, hat me 't eerst den naam El Oued lis- Delde, het melodieus-uitgesproken ^oord voor beekje, sprak over iets héél dierbaars, blijkbaar. En, o God. ^at heb ik dat melodieus woordje El Oued, lief gekregen, ook ik, in die ein- helooze verraderlijk blonde zand woestijnen tusschen de Atlas-bergke- tehen van Algerië en de Aurèp van ^bnisië in Iemand heeft me jaren geleden eens Gezegd, nog wel lachende: „Zonder die Zandwoestijnen van Arabië, Egypte en héél N.-Afrika zou het Mohammeda nisme nooit geworden zijn, wat het nu eenmaal geworden is Dat begrijp ik nu beter! 'n Woord van diepe wijsheid! Nu zitten mijn afgepeld gelaat en honkerrood gezwollen neus verscholen échter een dikke laag „crème pour les Usages brulés". Zoo staat het op de hibe. Voor vier-en-twintig uur ben ik hüs ontoonbaar, 'n kluizenaar; on danks mijzelf. Nu kan ik weer zoo eens mijmeren, terwijl mijn venster wijd °Pen staat boven de Rue de l'Espagne eh het geweldig auto-getoeter en eze- leh-gebalk van Tunis heel mijn steenen kluis schijnt te vervullen. En daarom °ék begrijp ik nu beter De physieke omstandigheden, de ge- pêraphische, politieke, ethnologische en m 't algemeen de cultureele, welke een fcsloofsverbreiding kunnen bevorderen tegenwerken, ze maken hoe lan- Ser hoe meer een voornaam deel uit yan het deskundig onderwijs, dat onze ^Qomsche missionarissen krijgen. Bij 2elfs een nog oppervlakkige studie van han Islam en zijn phenomenaal-vlugge ^"spreiding door Arabië, N.-Afrika en, mter, door Azië, diene men wel degelijk ®6h vergelijkende studie te maken van he physieke omstandigheden en oorza- IJ V..— -h, waaronder het Mohammedanisme ^ah heeft kunnen ontwikkelen. Om haarna onwillige volkeren gewelddadig e onderwerpen. Dat begrijp ik nu beter. De zee en de woestijn hebben dit met Gander gemeen; zij suggereeren bei- aan de eeuwigheid. De majesteit der milte, der intrinsieke onveranderlijk heid wordt door niets verbroken. Er is géén weg, waarlangs de mensch zijn beschaving zou kunnen planten midden in de golven der zee of in de zand woestijnen der Sahara. De zee en de woestijn komen nu eenmaal niet voor bewoning door menschen in aanmer king. Men kan er hoogstens eens door henen trekken; van een gegeven punt, zooals bijv. Algiers voor mij was, naar een ander middelpunt van mensche- lijke samenleving, zooals Tunis-Cartha- go. Gedurende dien doortocht kan men hier of daar eenigen tijd vertoeven, op een liefelijk eiland of in een koele, lachende oasis, aan den oever van een schuimende Oued. Maar in onzen tijd vestigt zich er niemand blijvend; tenzij in Pierre Benoit's romans. Toch is 't een heerlijkheid, ondanks een zeker ongerief, eens in de woestijn te verblijven! Bijvoorbeeld een nacht in het tentenkamp te Negrine, op den woestijnweg tusschen Biskra en Tozeur. En een verrukkelijke heerlijkheid eens te verblijven in een oasis, tusschen de waaierige palmen en slanke ceders. „De boomen van den Eeuwige staan vol sap," zingt de psalmist. Zóó ook op den Atlas, den geweldigen bergketen, dien wij door en over getrokken zijn. En langs de liefelijke Algerijnsche asphalt- wegen. aan weerszijden beplant met welig groeiende platanen en ceders en olijven, hier en daar afgewisseld door grilliggevormde cactusbosschen. Of met statige populieren en de steeds-nijgen- de, geurige eucalyptusboomen. Op de steeds steiler hellingen der bergen, waar de Algerijnsche schapen weiden, straalt dan fel de gele brem in groote verscheidenheid; en de boschjes pur- pere bremstruiken, die al even over vloedig voorkomen, geven een onge meen opvroolijkende noot aan dit mauve-grijs-bruin berglandschap. En zoo, onder telkens veranderde indruk ken, zijn we haast ongemerkt de woe stijn binnengereden Vanaf de hoogte der laatste en zeer gevaarlijke zig-zag berghelling, wat een onvergelijkelijk panorama! Die eeuwige bergen achter je, met die eeuwige boomen om je heen, de eeuwige hemel, dien je met je handen meent te kunnen grijpen, boven je, en dan die ontzaglijke leege ruimte der woes tijn beneden je. Hier is de natuur nog, zooals ze voortkwam uit de hand van haren Schepper. En de mensch, dat verwaand benzine-insect, heeft de heiligschennende hand hier nog niet geslagen aan de flanken van Gods ber gen, noch aan de menigte harer boo menzuilen. Ginder, waar de Aurès- hoogvlakte verdwenen is, waar de woestijn al te heet en ook te schraal wordt voor de schapen, trekken juist nu in onafzienbare rahilla's (kudden) de Kabyle-herders met hun vee door de bergkloof naar de hoogere plateaux Herders en herdersjongens met staf en stok, als geleiders En dan de kameelen, stroomen van lastdragende en kudden van wei dende kameelen op, over en langs on zen weg. Bepakt met het opgebroken kamp, met zakken dadels van de palm- boomen der oasis, met leeftocht voor de menschen en voeder voor de paar den. Kameelen, op wier bulten kake lende kippen zitten vastgesjord, aan wier pakzadels bloedige stukken ge slacht vee te bengelen hangen. Die, wanneer ze den telgang doen over een bergkam tegen den verren gezichtsein der aan, u steeds weer herinneren aan die plaat van Doré met de Wijzen uit het Oosten, die het héél kleine Kindje te Bethlehem zochten.... Maar ik moet u toch van een gesprek vertellen, 'n Gesprek, dat ik, temidden Be wereldtentoonstelling te Luik is door den Belgischen Koning geopend. De vorstelijke familie op het tentoonstellingsterrein. mijner tien medereizigers, met een jon gen, geschoolden „Arabier" had in zijn palmoasis. Arabier schreef ik tusschen haakjes, omdat zij-zelf zich zoo noe men. Onnadenkend, voorzeker; ze wil len hun kwaliteit van Moslim aandui den, in tegenstelling met die van Is raëliet of „Roumi" (Roomsch Chris ten). Deze „Arabier" was een Berber. En waarom zou hij dan niet even trotsch zijn op zijn naam van „Zoon van het Land van Barbarije", (als af stammelingen van families, wier baker mat in dat geheimzinnig en romantisch land van de Duizend en Een Nacht was? Het was 't middaguur. De autocar houdt in den regel een uurtje stil bij een of anderen herberg, zoo rond dien tijd, om de reizigers tijd te geven een maal te gebruikep. En om zich daarna wat te ontspannen. Maar zoodra ge Biskra voorbij zijt, de „Gouden Poort der Woestijn" uitgere den dan houden de grapjes over een „onzichtbare woestijn" op: want je ziet haar desolatie en hoort haar stilte en proeft haar fijn stofzand! De oases worden hoe langer hoe verder van el kander aangetroffen; van gehuchten, waar men u ten eten zou geven is dan geen sprake meer. Het wordt dus ik citeer het prospectus „carton-repas". Nu, die cartonnen doos met een halve flesch Algerijnschen wijn en een flesch Vichy, brood en boter en leverpastei en hardgekookte eieren, dadels en gekookte pruimen in „luchtledige" cartons t was alles heel goed verzorgd en ook voldoende. Wanneer het dan rond dat lunchuur gaat, bedenkt die alles-wetende chauf feur, die bovendien een buitengewoon deskundig vakman is, waar hij met de zijnen het maal zal nemen. Op den weg van Biskra naar Negrine (met eindbestemming Tozeur) heeft hij sinds jaren zijn oogen geslagen op den palm- tuin nabij het voormalige muildieren pad de Khanga Sidi Nadji genaamd. Dat wil zeggen: het karavanenpad van mijnheer Nadji. En de palmentuin, waarom een flinke muur opgetrokken is van gedroogde klei, telt een paar duizend mooie palmboomen. Elke boom staat vol dadels, in een soort holte, zoodat bij regen of bewatering het vocht vooral bij alle boomen terecht komt. Na ons „carton-repas" werd ons de bestelde Arabische koffie gebracht. En wel door Sidi Bab-el-Oued. Neen, zoo heet die man niet: mond van den stroom.... Ik gaf hem later dien bij naam, omdat hij zoo buitengewoon spraakzaam was en ik géén concur renten verdragen kan! Dat zei Sidi mij trouwens Me dunkt ik moest het gesprek maar zoo weergeven, precies zooals het bij de interessante punten gebeurde. Wij waren allemaal in het hooge gras, in den drogen kuil van een palmboom gezeten. Sidi, in een opengeslagen wit ten burnous,met Moslim-amuletten rond den hals over zijn schoon rose onderkleed, had ons allerlei wenschen van Allah afgebeden. En toen kwam zijn jonge broer, even in de twintig dachten wij, óók eens wat met ons pra ten. We zullen dien maar Ali Abd En Nebi noemen. Wat zooveel zegen wil als: Ali, dienaar des profete*}. Hier is 't gesprek, verkort. Ali: „Waarom neemt gijlieden Aïssa (Jezus Christus) aan (uit eerbied bracht Ali de toppen zijner drie rech- tervingers aan zijn mond) en niet El Nebi, den profeet?" Ik: „Omdat Aïssa de Zoon Gods is Ali (ter aarde spuwend): „God heeft geen zoon. Hij heeft geen vrouw gehad. De éénige Aït Allah de geste met de drie vingers! zijn voortgekomen uit de schepping Gods. Toen Allah de geste! slijk nam van de aarde en daarover blies (hij blaast heftig) zoo- da^ van zijn geest doordrongen, het slijkbeeld levend werd en mensch Ik: „Ali, is dan de mensch goddelijk?" Ali (heftig en diep buigend, met uit gespreide armen)„Allah alléén is Allah. En Mohammet zijn profeet Het is de Chitane (Satan), die de ver wijdering tusschen Allah en de men schen teweeg gebracht heeft. En tus schen de menschen onderling Ik: „Ali, hebt gij den Koran van Aïssa (het N. Testament) gelezen?" Ali: „Neen, heer; dat is een verboden boek voor ons." Een onzer: „Moogt ge er naar luiste ren, indien ik er iets uit lees?" Ali: „Allah zal mij behoeden!" De Franschman leest: „Toen Aïssa in het geheim naar Jerusalem gegaan was, met het loofhuttenfeest der Joden, en daar optrad als leeraar, stonden de Jo den verwonderd; maar Jesus sprak: „Mijn leer is niet van Mij, maar van Hem, die Mij gezonden heeft, den Waarachtige; en Dien kent ge niet... Ik ken Hem wel, omdat Ik van Hem ben uitgegaan en omdat Hij Mij heeft gezonden Ali: „Genoeg! Weet gij dan niet, dat Aïssa de geste!. voorspeld heeft, dat na hem een andere profeet komen zal, die van hem getuigen moet? Wij zeggen, dat het onze gezegende Nebi Mohammet is, dien Allah behoede, die gekomen is om de wereld voor Allah te winnen Hier werd het gesprek afgebroken, want de chauffeur was in den palmen tuin komen melden, dat 't tijd was om te vertrekken. Wij namen hartelijk afscheid van Sidi Bab-el-Oued en van' zijn broeder Ali, onder veel plicht plegingen In den auto zei iemand: „Het is niet goed met die lui over geloofszaken te praten: vraag het maar uw missiona rissen. U moet allen maar eens lezen over de geheime broederschappen, hun profeten en.opruiers. Dan zult u wel begrijpen hoe moeilijk het is, een Mos lim te overtuigen. En ook, wat Mo hammedanisme geworden' is F. J. W. In den afgeloopen nacht is Gandhi in een klein plaatsje in de nabijheid van Surat gearresteerd. De arrestatie vond plaats op grond van een verordening, dateerende uit het jaar 1927. Na zijn arrestatie werd Gandhi met een posttrein naar Bnive, op ongeveer 80 K.M. afstand van Bombay, vervoerd en vandaar met een gesloten auto naar de gevangenis te Poona, 150 K.M. ten Zuidoosten van Bombay gelegen. In de gevangenis te Poona zal Gandhi voorloopig blijven, indien niet onmiddellijk Gandhi na zijn arrestatie een gerechtelijke vervol ging tegen hem wordt ingesteld. Te Bombay hebben de autoriteiten om vangrijke maatregelen genomen, om demon straties en onlusten tegen te gaan. Tot nu toe heeft de Britsche regeering geen officieele verklaring met nadere bij zonderheden omtrent Gandhi's arrestatie gedaan. Ook de berichten uit Indië in de ochtend bladen van heden vermelden niet welke bepaalde ernstige gebeurtenis de onmiddellijke aanleiding tot Gandhi's ar restatie is geweest. Berichten over een blijvender, ernstigen toestand komen slechts van de Noordwes telijke grens van Indië. De verordening, waarbij een vroeger verbod tegen het hou den van vergaderingen weer in werking wordt gesteld, vindt haar oorzaak in de onrust, welke onder verscheidene sterke stammen in het Noordwesten heerscht. Hoewel verklaard wordt, dat het dezer dagen opnieuw bezetten van den post van Britsch Commissaris aan de Noordwestgrens niet in verband staat met de onlusten of met de kort geleden te Peshawar plaats ge had hebbende dienstweigering van Indische troepen, heeft dit feit toch bezorgdheid in Engelsche kringen gewekt. Het bestuur van de Europeesche vereeni- ging te Bombay heeft een schrijven gericht aan den gouverneur der provincie Bombay, waarin verlangd wordt, dat de regeering in de toekomst scherpere maatregelen zal tref fen, om de orde te handhaven, aanvallen te straffen, demonstraties te verbieden en actie te voeren tegen Gandhi's campagne. Gisteravond zijn het zuiden van Saghalien en het eiland Hokkaido door een tyfhoon ge teisterd, waardoor naar men vreest tal van visschers zijn omgekomen. Er worden onge veer honderd personen vermist en reeds zijn verscheidene lijken aangespoeld. De mate- rieele schade wordt op 5 millioen jen geraamd. Het aantal personen, dat als gevolg van den typhoon het leven verloor, zou thans de 200 naderen. Vier-en-negentig lijken zijn terug gevonden. Honderd personen worden nog ver mist. Tot nu toe zijn reeds 107 lijken van bij den typhoon, welke reeds meer dan 40 uren Do ven Zuidelijk Sachalin en het eiland Hok kaido woedt, om het leven gekomen slacht offers geborgen. Een Japansch schip, dat Nagasaki had verlaten en vergaan zou zijn, is thans zonder averij in een Japansche ha- Ven binnengeloopen. De Japansche keizer heeft oevolen, dat bijzondere fondsen ter beschikking moeten worden gesteld van de familieleden der bij de ramp om het leven gekomen slachtoffers. Ons onderwijs, dat schiet te kort! De jeugd studeert té grondig. Ziezoo, dat laat geen twijfel meer. Want dit is kort en bondig! En wie zoo spreekt, wie twijfelt nog? Dat zijn de paedagogen, Die geen tekort, maar een tegoed Voor onze jeugd beoogen. Dus speurde men de oorzaak na En deed dit flink en vaardig. Want niets is toch zoc faliekant Als geest'lijk minderwaardig, Heurèka! riep Archimedes; Men hoort hét thans herhalen, Gevonden is de zwakke plek, Waarin wij zoozeer falen. Ons onderwijs, dat schiet te kort, Te kórt is de vacantie! Zoodat ik voor verbetering, Op dit punt, nog wel kans zie. Van alle landen geeft ons land Den geest het minst verpoozen. Een achterstand, waarover men Behoorlijk heeft te blozen. Wanneer de jongelui dus hier Wat méér vacantie krijgen, Dan zal ook de ontwikkeling Tot onrustbarend stijgend! Dus wenscht men den superlatief En wil men consequent zijn, Geef dan vacantie, héél het jaar; De uitkomst zal patent zijn! MARTIN BERDEN. Wanhoopsdaad van een werkloozen molenaar Een vreeselijk drama hoeft zich in den af geloopen nacht te Steenderen (G.) afge speeld. Vlak naast het gemeentehuis staat het ge bouw van de Coöperatie van den A.B.T.B. (R.K. Boeren- en Tuindersbond). Dit huis .werd ■hnwioaad dooz- don- 53-jarigeu r""j«maair K. B. Tot I Mei jj. was het huis zijn eigen dom geweest, doch door slechten gang van zaken had hij het aan den bond moeten ver- koopen. Eiken morgen was het de heer B., die de deuren opende om het bedrijf open te stellen. Hedenmorgen bleven de deuren evenwel gesloten. Te ruim 9 uur heeft men zich, daar men onraad vreesde, door het openschuiven van een raam toegang tot de woning verschaft. Wat men er vond was vreeselijk. De man had zich in nachtgewaad aan de trap opgehangen. Onmiddellijk werd de burgemeester als hoofd der politie ge waarschuwd, en bij nader onderzoek vond men de 48-jarige vrouw en de 15-jarige dochter in de slaapkamer op de bovenver dieping met ingeslagen schedels. Beiden gaven nog teekenen van leven, doch de dochter overleed zeer spoedig. Bij het afzenden van dit bericht was de vrouw nog in leven, doch zij is stervende. In de slaapkamer, waar overigens geen wanorde was, vond de politie de bebloede bijl, waarmee de man in zijn wanhoop om den gang van zijn zaken een einde heeft gemaakt aan het bestaan van zijn familie. Het gebeurde heeft in het dorp groote con sternatie verwekt. De justitie heeft de lijken vrijgegeven om te worden begraven. Gravin Sylvia geeft zelf aanwijzingen Het werk van de opgravingen te Zaan dam wordt thans, na een rustpoos van eenige dagen, weer met kracht voort gezet. De onderzoekingen geschieden nu op een plaats rieer in de nabijheid van het kerk hof op aanwijzingen van de helderziende dame. Gravin Sylvia wordt te Zaandam ver wacht om nog meer aanwijzingen te geven, op welke wijze nu verder gearbeid moet wor den. Tot nog toe is niets van eenige waarde ge vonden. De enkele voorwerpen, die opgegraven zijn en bij het maken van fundeeringen wel meer aangetroffen worden, geven geenerlei aanwijzing, dat men met het zoeken van den verborgen schat op den goeden weg zou zijn. De heer Lanthurst is intusschen ijverig bezig het terrein af te zoeken met behulp van een platina kogeltje aan een zijden draad, dat nu eens langzaam, dan weer vlug bewogen wordt al naar gelang van de gesteldheid van den bodem. De stand van zaken Zaterdagmorgen heeft Gravin Sylvia, de helderziende dame uit Berlijn, opnieuw een bezoek aan het terrein van de opgravingen gebracht. Aan de hand van het protocol stelde zij vast, dat met het graven een andere rich ting moest worden ingeslagen en wel in die van de Oostzijder Kerk. Hier zou, naar Fr. Sylvia mededeelde, een onderaardsche gang zijn, die de verbinding heeft gevormd tus schen den burcht en de kerk. Naar haar oordeel zal het noodig zijn het geheele ter rein bloot te leggen en het werk meer syste matisch en op uitgebreider schaal aan te pakken. Het staat bij de clairvoyante vast, dat de schat er is. Om de zaak aldus aan te pakken, daar mede zijn eenige duizenden guldens min stens f 10.000 femoeid, waarover men blijkbaar voor het oogenblik de beschikking niet heeft. Gravin Sylvia heeft zich thans gewend tot Prinses Bentheim uit Erfurt, die architecte Overneming der Haarlemsche Bank door de Twentsche Bank. Algemeene vergadering fier Kamercentrale- Leifien. Dubbele moord en zelfmoord te Steenderen (Geld.) De Rockefeller Foundation schenkt 110.000 dollar voor de Leidsche Sterrewacht. De installatie der staatscommissie-Lovinfc ter bestudeering van de landbouwcrisis. Gravin Sylvia komt zelf aanwijzingen ge ven bij de opgravingen te Zaandam. Nadere mededeelingen over den moord te Abcoude. Binnenkort zullen alleen de bankbiljetten van f 10 met de Zeeuwsche boerin gangbaar zijn. De R. K. Vereeniging van Handelsreizi gers besloot geen onderhandelingen aan te knoopen met het R. K. Werkliedenverbond, tot aansluiting bij dit verbond. Een protest van Nederlandsche exporteurs tegen het Duitsch invoerrecht op eieren. Naar de vorming van één groot, artistiek sterk tooneelgezelschap, dat den Amster- damschen Stadsschouwburg zal bespelen? Eerste ernstige botsingen in China. Typhoon in Japan - Tweehonderd dooden, Studentenrelletjes te Madrid. Het proces „Falke" Beklaagden vrijge sproken. De voetbalwedstrijd HollandBelgië ein digt in een gelijk spel (22). Granaatontploffing te Toulon den. 2 doo- Communistjsche opstanden in Zuid-China. Mijnontploffing in Asturië (Spanje) H dooden. De tyfoon in Japan 107 lijken geborgen. De wereldtentoonstelling te Luik geopend. Te Parijs is een berucht schiiderijenver-> valscher gearresteerd. Dronken inboorlingen veroorzaken opstand in de Kaapprovincie. la den afgeloopen nacht is Gandhi te Ja- lapur gearresteerd. Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Achteruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.02 uur. Hoogste barometerstand 767.0 te Rost. Laagste barometerstand 749.1 te Valencia. Verwachting: Matige, Zuidoostelijke tot Zuidwestelijke*! wind, meest zwaar bewolkt, tot-nemende kans op regen of onweer, aan vankelijk warmer. is en een nicht van Koningin Wilhelmina, in de hoop deze voor het plan te winnen. Ook is gedacht aan het archeologisch in stituut, dat in November 1929 door Prof. Ro- denwald werd geopend. Vast staat, dat tot heden niets Van waar de is gevonden dan enkele porceleinen voor werpen, meest in zeer geschonden staat van een paar honderd jaar oud, die eenter wel meer bij diepgravingen worden gevonden en dus geenerlei aanwijzing zijn voor de juist heid van de stellingen van Gravin Sylvia. Communisten gearestcerd Zaterdagavond is het in het centrum van de stad Delft geruimen tijd zeer rumoerig geweest. Een aantal communisten ventte n.l. met eenige blaadjes en voerde een reclamewagen met zich mede. Daar dit laat ste in strijd was met de politieverordening wilden twee politieagenten op den Ouden Langendijk het voertuig in beslag nemen. Daartegen verzetten de personen zich hef tig, zoodat een gevecht met de politie ont stond. Met blanke sabel en gummistok wer den door een groot aantal agenten klappen uitgedeeld. Verschillende communisten wer den gearresteerd. Tijdens het overbrengen naar het bureau moest de politie herhaalde malen optreden tegen de oproermakers. De reclamewagen werd in beslag genomen. Een groote menigte, die zich voor het politiebu reau had verzameld werd door de politie verspreid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1