Ss- '*i f 750.- (250.- f125.- f40.- TROELSTRA f ONDER ZAANSCHE SCHATGRAVERS DINSDAG 13 MEI 1930 Benoemingen De nieuwe Aartsbisschop van Utrecht Zomertijd Voornaamste cïCieuws DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17460 AfJSIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Pastoor D. M. G. P. de Haas t Inbezitneming van den zete Het Eucharistisch Congres te Carthago En we gane met z'n allen naar de Zaan Waar we dagen om een diepen schot hui1 staan Verduisteringen bij een Kappersbond Ergerlijk studentikoos optreden De moorden te Grootegast Het Eucharistisch Congres te Carthago i Gaat in in den nacht van Woensdag op Donderdag Het drama in de Faber van Riemsdijkstraat J. J, WEEER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De pensioenen bij de Nederl. Spoorwegen Kranslegging op het graf van De Ruyter Het radio-reglement BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen, per week 25 CU, per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. E HAARLEMSCHE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bit vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle a bonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door "verlies van beide armen beide beenen of beide oogen bijeen ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlic-3 van een duim of wijsvinger bijeen breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Troelstra is heengegaan. Troelstra: de dichter-politicus. Een schoonen sterfavond heeft hij gehad, in de jonge Mei, waarvan Gorter zong. Na een leven van hevigen, daveren den arbeid voor wat hij het geluk der proletarische massa waande, na een leven van feilen strijd, waarin hem geen enkele teleurstelling gespaard, maar ook geen enkele voldoening ont houden bleef, mocht Pleter Jelles Troelstra zij het dan ook vanaf een ziekbed, waarop hij de nadering van den dood met veel smart en pijn moest verduren het voorbije leven over- schouwen in de overtuiging, dat hij aan een groote arbeidersmassa in Neder land groote dingen gedaan had dat zijn politieke actie tot een overweldi gende beweging was uitgegroeid. In zijn levensavond kon hij zich zet ten zooals wij hem zoo vaak in zijn ziekenstoel afgebeeld hebben gezien tot het schrijven van zijn mémoires, en al moet hij zich daarbij zelf ook heei onvoldaan gevoeld hebben over wat hij van zijn oorspronkelijke idealen heeft kunnen bereiken, hij heeft zijn levens werk in ieder geval bekroond gezien met het bestaan in Nederland van een politieke partij, op één na de sterkste, welke zijn product heeten mag en Welke met haar groote kracht „zoo ongeveer" de idealen nastreeft waarvoor hij zichzelf heeft opgeofferd En men had hem lief: er kon geer belangrijke bijeenkomst der S. D. A. P gehouden worden, of Troelstra werd nog in een telegram of anderszins ge huldigd; hem werd een blijvend mo nument in het Troelstra-oord opge richt Het heele leven van Troelstra Is één groote vergissing geweest, omdat het socialisme, waaraan hij zijn hart ver pandde, één groote vergissing is, en wij betreuren het, dat Troelstra zijn sterken geest, zijn edele karakte^eigen - schappen en zijn bijzondere kundighe den niet in dienst'gesteld heeft van een beweging, welke voor nu en voor de eeuwigheid. naar onze overtuiging, méér en beter het hoogste belang der menschheid dient. Maar daarover spreken wij thans niet. Bij een lijkbaar geen strijd! Bij dit afsterven willen en moèter, wij ervan getuigen, dat, zoo niet een in alle opzichten groot, dan toch een heel belangrijk man van ons is heengegaan een man, die ons ondanks allen fei len strijd en ondanks, soms stuitend verschil in levens- en wereldbeschou wing, vooral in de latere jaren sympa thiek geworden is. Omdat wij in hem zagen den goed- meenenden. den zichzelf opofferender dichter-politicus. t De mensch Troelstra moet 'in „men- schelijken" zin een goed mensch ge weest zijn. Maarhij was dichter! En met en dóór zijn dichterlijke na tuur kwam hij tot de politiek. Hij wilde de wereld als een schóón- Leid zien, zonder smart, zonder ellende zonder armoede. Door middel van de politiek wilde hij vechten voor dat ideaal. Hij greep in zijn ras besloten idealis me het verkeerde middel de predi king van het socialisme aan, en in de toepassing van het middel vergiste de dichter zich herhaaldelijk; in de liefde voor zijn ideaal wist hij zich niei te beheerschen, hij ging soms alle per ken te buiten, zijn felheid kende vaak geen grenzen. Zijn liefde en zijn ideaal dwonger, hem ook tot de groote, revolutionnaire vergissing van 1918. Wij moeten aannemen, dat hij dal ai1 «s goed gemeend heeft. Als mensch was hij nu eenmaal blj- Zonder goedhartig, en als dichter zag hij de verhoudingen nu eenmaal veelal verkeerd, maatschappelijk gesproken. Hij. een der „Twaalf Apostelen" van de S. D. A. P.. heeft in zijn dichterlijken aanleg heei zijn „hebben en houên' gegeven voor zijn ideaal; voor dat ideaal verliet hij vader en moeder, voor dat ideaal liet hij zich in de gevangenis opsluiten, voor dat ideaal waagde hij in zijn strijd om het parlementarisme met Domela Nieuwenhuis. de heele toe komst van zichzelf en van de med° door hem op 26 Augustus 1894 opge richte Partij. Baatzucht was Troelstra vreemd; en daardoor is hij een groot man ge weest. hoezeer hij zich ook in de midde len tot bereiking van zijn ideaal, vergist heeft. Troelstra heeft het goed gemeend En God. Die in den Hemel is. moge dit in aanmerking nemen, als Hij oar- dgelt over dit groote leven! Z. D. H de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Castricum den Weleerw. Heer G van Oostwaard; te Lam- bertschagen den W.Eerw. Heer J. Janssen Schmidt en tot Rector van het St. Eavo Ge sticht te Noordwijkerhout den WeiEerw. Heer K. Elsenbroeic. die Kapelaan was te 's-IIage (H Agnes). Maandagmorgen is vrij onverwacht de astoor der parochie Bovenkerk, de Zeer- eerwaarde heer D. M. G. P. de Haas. aldaar in den ouderdom van 68 jaar overle den. Het was bekend, dat de pastoor geen sterk gestel had en vooral in den laatsten tijd was zijn toestand zóó, dat door Z.Eerw hoogstens nog een H. Mis kon worden op gedragen. Zaterdag was hij daartoe echter niet meer in staat; doch dat de dood reeds zoo spoedig zou intreden, was niet ver wacht. Sinds 1914 had pastoor de Haas te Bovenkerk zijn standplaats, na pastoor te zijn geweest te Krommenie. De overledene was bekend om zijn goedheid en een groot kindervriend. Pastoor de Haas ontving de H. Priester wijding in 1887 en was sinds 1914 pastoor der parochie van den H Urbanus te Bo venkerk (N.H.) Voordien was hij o m. werk zaam als kapelaan te Rotterdam. In 1895 werd hij benoemd tot vicaris van Veere en tevens assistent te Middelburg. In 1899 ver wisselde hij deze standplaats voor Poeldijk, waar hij verbleef tot in 1905 zijn benoeming volgde tot pastoor te Krommenie. Tijdens zijn zestienjarig pastoraat werd in de parochie Bovenkerk een groote nieuwe R K. Jongens- en Meisjesschool gebouwd. Ook kwam een prachtig Patronaatsgebouw tot stand en werden een St. Jozefgezellen- vereeniging en een Maria-congregatie opge richt. In Augustus 1927 vierde hij onder groote belangstelling zijn 40-jarig priesterfeest. Z.D.H. Mgr J. H G. Jansen, de nieuw be noemde aartsbisschop heeft zich gisteren naar de Internuntiatum te 's-Graven ïage begeven om daar de Pauselijke Bullen inhoudende zijn officieele benoeming, te ontvangen en bij Mgr. Schioppa der Pauselijken Internuntius den eed en de geloofsbelijdenis af te leggen. De plechtigheid vond plaats in de kapc.1 der Internuntiatuur. Daarna bood Zijne Exc. den Aartsbisschop en zjjn beide secretarissen een lunch aan. Vervolgens 72.1 Mv?nr? ^nnyr.<j3nr"'"n morgen te Utrecht, door overlegging van zijn offiei- eeie benoeming aan het Metropolitagn Ka pittel, bezit nemen van den Aartsbisschoppe- lijken zetel Eerst na de benoeming door Z. H. den Paus van den nieuwen pastoor der Oudwijk- parochie (welkt benoeming over veertien da gen te wachten is) zal Monseigneur Jansen zich metterwoon in het Aartsbisschoppelijk ^aleis aan de Malieoaan vestigen. Kinderencommunic, Kindermis. Velodrome Bc'v dère, park van Tunis, Donderdag 8 Mei Ongeveer tienduizend gulden ontbreekt Het bestuur van den Amsterdamschen Kappersbond heeft ontdekt, dat een aantal cijfers en berekeningen in de boeken niet in overeenstemming kon zijn met de werke lijkheid. Een nader onderzoek werd inge- stald, waarbij, volgen-, de „Telegraaf" bleek, dat de .penningmeester betreurenswaardige handelingen had verricht met het geld, hetwelk het zijne niet was en dat hij ge probeerd had het ontbrekende, dat in den loop van eenigen tijd tot ongeveer 100C0 was gestegen, aan te zuiveren. Dit was hem n'et gelukt. Het bestuur van den bond deed alle moeite de zaak buiten de politie te houden en nam ten slotte genoegen met de aanbieding, dat het bedrag zou worden aan gezuiverd door bemiddeling van derden. Deze bemiddeling werd om de een of an dere reden niet verleend. Bovendien ont ving de politie een mededeeling omtrent het gebeurde, zoodat een onderzoek van hooger hand werd ingesteld. Dit onderzoek i- afgs- loopen en thans zijn de stukken naar de justitie gezonden. Tweemaal een trein tot stilstand gebracht De laatste trein van Amsterdam naar Leiden is Zondagavond tweemaal tot stilstand gebracht, n.l. te Halfweg en Noordwijkerhout doordat eenige tot een groep Delftsche studenten behoorende jongelui die zich zeer rumoerig gedroegen, aan de noodrem trok ken. Te Leiden, waar de trein met een half uur vertra ving aankwam, zijn zij uit den trein verwijderd. liet O. M. vordert weer levenslange gevangenisstraf De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren requisitoir ge nomen in de zaak van Yje Wijkstra, die door de rechtbank te Groningen wegens moord en doodslag op vier veldwachters te Grootegast werd veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf. Het O. M. vorderde ver nietiging van het vonnis, schuldigverklaring aan moord en veroordeeling van verdachte tot levenslange gevangenisstraf. Er v/as een tijd, dat Zaandam beroemd was om zijn molens en om zijn echt Hol- landsch landschap. Er was een tijd, dat. de beroemde tsaar Peter de Groote het pijvere stadje met zijn tegenwoordigheid vereerde, er was een tijd. nog kort geleden, dat de Zaandamsche staking berucht en gevreesd was in ons geheele land Nu is er een nieuwe periode voor de Zaan- kanters begonnen Nu spreekt men, lacht men, fantaseert men over de groote schat ten, die diep in den grond achter een kerk hof moeten zitten, juist op de plaats waar vroeger een kasteelheer woonde, een rijk man met tonnen gouds! Een aantal werkloozen is op dat plekje reeds eenige weken druk aan den arbeid, onder aanvoering van mannen der Duitsche „Geheimwissenschaft". Men weet het ver loop van de gebeurtenissen op verschillende plekken werd reeds op aanwijzing van de helderziende dame, Madama Sylvia, gegra ven, echter zonder resultaat. Het werk werd verleden week neergelegd, doch reeds den volgenden aag hervat, omdat het nu een maal bespottelijk is een groote schat, die in den grond moet zitten, rustig aan de zorgen van Moeder Aarde over te laten. Aldus de profeten, die het meenen te weten! Gelukkig, net vurige verlangen dat we al zoolang gekoesterd hadden, het brandende verlangen om onder de schatgravers te ver toeven, werd gistermiddag plotseling verwe zenlijkt. Uit de beste bronnen wist men ons te ver zekeren, dat de schat absoluut dien zelfden middag zou worden opgegraven. Wat doet je nu in zoo'n geval? Wel. je neemt den eersten den besten trein en snelt er mee naar de gezegende plaats, waar goud en edelgesteenten voor het grijpen zijn Vroeger zong men in koor. En we gatie met z'n allen naar de Zaan, waar de wieken van de molens lustig slaan; nu is het oogen- blik daar, dat we voor den tweeden regel zin gen: waar we dagen om een diepen schat- kuil staan! Wij gingen dus ook naar de Zaan en toen we in Zaandam op het Stationsplein ston den, klampten we een heer aan om den weg naar het kerkhof te vragen. „Weet u misschien ook den weg naar het kerkhof, waar men zich onledig houdt met schatgraven?" De man keek ons ongeloovig aan, lachte smakelijk. .Misschien?" antwoordde hij „meneer, welke rechtgeaarde Zaandammer zou üat niet weten. Hoe durft u zoo iets te veronder stellen: misschien?" Toen zijn we vol goeden moed in de aan gegeven richting gewandeld, met de geluk kige wetenschap, dat iedereen ons als gids zou kunnen dienen. Op een gegeven ooogenblik liepen we dood op een breede schutting. We vonden echter spoedig een nauw gangetje, daar moesten we door om bij de schatten e kunnen ko men. Tot onze groote verwondering stonden er geen kooplieden bij den ingang, handelaars in ansichtkaarten met de beeltenis van Ma dame Sylvia of van ingenieur Friedensdorf, venters in antieke vaasjes zóó uit den kuil Kiekje Velodrome van het Belvedère, park Tunis, Donderdag 8 Mei, 8.30 uur. De kleine Kruisvaarders van Tunis Eucharistische Kruistocht opgegraven of verkoopers van het volledige programma rijkelijk geïllustreerd en voor zien van de eigenhandige handteekeningen van de wondermenschen De afwezigheid van eenige negotie stem de ons hoopvol, booze tongen zouden anders kunnen beweren, dat er een „handeltje" ach ter de heele geschiedenis gezocht moet wor den, Foeiwelk een gedachte, laten we toch bovenal den ernst bewaren, hier past geen scherts. We schreden moeizaam voort over een oorlogsveld, sprongen van heuveltjes op bergjes, gleden 'uit over een kwak kle: liepen dwars door de graven van eerbiedwaardige voorouders, die vast en zeker met al die drukte op een plaats des vredes niet accoord zouden zijn gegaan. Dan zagen we een groot aantal menschen tusschen een groepje hoo- ge boomen. Daar zou onze gouddorst bevre digd worden. Een zestal werklieden werkte in een bijna zeven meter diepen kuil met koortsachtigen ijver in het zweet en in de klei. Kolossaal, wat een put! Bijna drie vierkante meter, men zou er de fundamenten voor een Hol- iandschen Eiffeltoren veilig wanen. Duidelijk waren de grondlagen waar te nemen: eerst zand, dan veen, dan teer en kleizoo ver waren de gravers gistermiddag om vijf uurnog een halven meter dieper en dan zou weer zand komen en dandan werkelijk het is teveel, waar hebben we dit buitenkansje toch aan verdiend? Is onze le venswijze zoo voorbeeldig, dat we een ca deautje van enkele millioenen waardig zijn? Is hier misschien een straffende hand in net spel, die ons wil laten zien dat de Staats loterij alléén niet gelukkig maakt? Is deze schat-historie misschien een aansporing voor alle Nederlandsche werkloozen om net geheele land ondersteboven te spitten, om dat onze voorouders die zilvervloot van Piet Hein toch ergens gelaten moeten nebben? We weten het niet-, we wachten af in ang stig stilzwijgen. Tusschen de werklieden, die blauw-grijs zijn van de sappige klei wroet een heer, met een pofbroek en een boord met das. Met een ernstig gezicht beschouwt hij de klei, hij ruikt er aan, proeft er eens van, wrijft een kluitje tot een pijpje voor een kinder-boet- seerdoos. Dat is de aeer Hans Langhirt, een der le den van het schatgraversgilde, ook uit Duitschland. Een man met een vaste over tuiging en een onwrikbaar vertrouwen in dergelijke geldzaken. Onze Hollandsche mannen, stoere kerels, niks geen werkloozen, maken er meer een „geintje" van. Ze koeterivalen Duitsch dat het een lust is, gesticuleeren daarbij nevig, op gevaar in den put te vallen en midden in het goud te verdrinken, lachen maar eens flink om er den moed in te houden „Die gruna sakt an der Kant ab wir ver- saufen so daligmerkt er een op en de tweede voegt er bij „wir moessen pflanken haben um eine Schacht zu machen. saker- ju...." In deze twee zinnetjes ligt de oorzaak be sloten van het mislukken van onze excursie. De schat is gisteren niet gevonden. De grond brokkelde aan de zijkanten op 7 M diepte af en nu moesten in den kui' rondom Planken tot stut gemaakt worden. Het werk ondervond daardoor belangrijke vertraging en nu zullen we ons brandend verlangen en onze ontembare nieuwsgierigheid minstens tot Woensdag moeten' uitstellen. Er is nog zooveel over de schatgraver!) te vertellen, kolommen zouden we er mee kun nen vullen, maar er is al veel gepubliceerd, zoodat dit overzicht als een ernstig gemeen de aanvulling beschouwd moet worden. Madame Sylvia, we hebben u helaas niet mogen aanschouwen, wees er echter van verzekerd, dat, we blijven gelooven in uw helderziendheid, ook al zal het Zaandam sche kerkhof binnenkort weer verlaten zijn en de schat in dén grond blijven. Geef ons meer zulke „tips" en we zullen u dankbaar zijn, omdat de werkloosheid daardoor af doende bestreden wordt. Zet uw zaak bree der op, „groote omzet kleine winst' zij uw parool! Dien agent, die dag en nacht bii de kuilen moet waken willen wij wel voor onze rekening nemen. Mannen-schatgravers! Houdt er den moed maar in. Blijft optimist ook al zittet. uw neusgaten verstopt met klei, en loopt het zweet u in de baggerlaarzen. Het gaat nier om een volksbelang, begrijpt uw zaak ge strijdt als pioniers voor duizenden mede- werkloozen. Zaandammers! Profiteert van de gelegen heid. maakt reclame met uw verborgen schatten, iaat affiches drukken waarop met schreeuwende woorden gedrukt staat „Zaan dam Stad van goudgravers en wichelroede- laars. Bekijkt als ge tijd over hebt de Hol landsche molens. Voor zifoveel noodig wordt er aan herin nerd. dat de zomertijd aanvangt den 15den Mei a.s. De overgang geschiedt in dier voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Am sterdam, op den dag, waarop de zomertijd aanvangt, twee uur aanwijst in den voormid dag, het geacht wordt te zijn drie uur in dien voormiddag. De overgang naar den zomertijd geschiedt m.a.w. dit jaar dus in den nacht van Woens dag 14 Mei op Donderdag 15 Mei ten 2 ure. De Ilooge Raad behandelde gisteren het cassatieberoep van den 43-jarigen markt koopman M. B„ die door het Haagsche ge rechtshof wegens doodslag op zijn vrouw, ge pleegd in den avond van 30 Mei van het vorig jaar in hun woning aan 3e*"Faber tfari Riemsdijkstraat te Den Haag, is veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Zoo men weet, is de veroordeelde nog steeds voortvluchtig. Als raadsman van den requirant trad op mr. E. G. S. Bouriier, die voor den Raad een negental middelen van cassatie toe lichtte. Het eerste middel betreft schending van de artt. 415, 422. 348 en 350 van het Wet boek van Strafvordering, vermits het ge rechtshof enkel en alleen heeft gelet op het ter terechtzitting in hooger beroep gehouden onderzoek. Het tweede middel behelst schending van eenige artikelen van hetzelfde wetboek door niet de dagvaarding of christelijk oproeping te gelasten van de getuigen A. Meyer en J. van Besemer, die op de getuigenlijst voor kwamen, maar door ziekte niet waren ver schenen. Mr. Bouriier betoogde ter toelichting van zijn derde middel, dat de artikelen 280 en 296 Sv. geschonden waren. Pleiter opperde bij het volgende middel bezwaren tegen de toepassing door het Hot van het deskundigenrapport en had een volgend middel gewijd aan zijn bezwaar, dat dit deskundigenverslag niet met redenen was omkleed en slechts een conclusie inhoudt Het zesde middel richt zich tegen door pleiter beweerde tegenstrijdigheid van het Hof. Pleiter kwam vervolgens aan zijn zevende middel, waarin h|j stelde, dat de feiten, door het Hof genoemd in zijn negende overwe ging, uit niets blijken. Bij de toelichting van zijn achtste middel kwam pleiter op tegen de wijze, waarop het Hof het verweer van B. heeft weerlegd. Ook pleiters laatste middel was gericht tegen een onlogische weerlegging door het Hof van verdachte's verweer. De feiten, door het Hof aangevoerd, voldoen niet aan Jen eisch, dat zij ter terechtzitting zijn gebleken, in het bijzonder was. naar pleiter meende niet gebleken, dat verdachte het schot op zichzelf heeft gelost nadat hij het doodelijke schot op zijn vrouw had gelost. Op al deze gronden concludeerde mr. Bouriier tot vernietiging van 's Hof arrest. De conclusie van het O. M werd bepaald op Maandag 26 Mei. Het O. M. bij het Gerechtshof te Leeu warden vorderde tegen Yje Wijk/tra (vier voudige moord te Grootegast) levenslange gevangenisstraf. Gistermorgen heeft de nieuwe Aartsbis schop de geloofsbelijdenis en de gebruike lijke eeden afgelegd in handen van Z.Exc. Mgr. L. Schioppa. Gistermiddag is het Nederiandsch Pavil joen op de wereldtentoonstelling te Ant werpen geopend. Gisteravond is mr. P. J. Troelstra, de oud-leider der S. D. A. P., overleden. De onrust in Engelsch-Tndië. Een verkla ring van den onderkoning. Gespannen toe stand te Sjolapoer. De bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond. Ernstig mijnongeluk in Silezië. Te Buenos-Aires is een handel in blanke slavinnen ontdekt. Het banditisme in China. Weer 15.000 per sonen vermoord. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.15 uur. Hoogste Barometerstand 771.5 m.M. te Lacoruna Laagste Barometerstand 749.3 m.M. te Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen. Zuide lijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen buien, met eeni»je kans op onweer, iets war mer. Hongaarsche hulde jegens den grooten vlootvoogd. Het Hongaarsche mannenzangkoor „Budai Caiarda". dat het voor enkele jaren in het buitenland op excursie zijnde Apollo" te "Boedapest ontv'no. heeft, thans een tegen- N?"oek gebracht aan Amsterdam Mafvn-'e-*iT.fV"o'n heeft de eerste burge meester ven de heer Ripka. die eere-vnor™'tW is van Budai Dalarda". in "ezelschrn van d« TT«angers. een '"rans gehecht aan het graf w Mf-h.iei Adriaersz. de Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De inhoud van den algemeenen maatrege! van bestuur, bedoeld in artikel 3ter der telegraaf- en telephoonwet 1904 het z.g radioreglement, welke door de Koningin is bekrachtigd, betreft niet de verdeeling van den zendtijd Protestvergadering legen hei Wetsontwerp. Onder voorzitterschap van den heer P, Moltmaker werd Maandag in de Schouw burgzaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, een druk bezocht congres van de besturen der spoor- wegpersoneelorganisaties gehouden ter be spreking van het wetsontwerp inzake dekking van het tekort in het pensioenfonds. In zijn welkomstwoord gaf de heer Molt maker een kort overzicht van het doel van dit congres: te demonstrecen te protes teeren tegen den inhoud van het wetsont werp, bij welks voorbereiding de organisa ties zijn uitgeschakeld. Voorts wees spr. er op, dat het tekort in het pensioenfonds is gestegen tot 230 roillicen gulden. Eet wets ontwerp. dat z.i. geheel onvudoende is moet worden verworden. De heer Balkesteyn ging de voorgeschie- nis van het pensioenfonds bij de verschil lende spoorwegiuBRtsohgrrm'en na. Het gaat zoo betoogde sp- niet aan thans tien miliioen per isnr op het bedrijf te leg gen. Spreker constateert dat de Regeering haar invloed had kunnen aanwenden om een. betere overeenkomst te verinnigen.. De heer P. Z. L. de Groot (Pvot. Chr. Bond) wijst erop. d'at het hier een simpel ontwerp betreft, om goed te keuren de op 5 Anril tusschen den Staat en de Spoor- wegd'recties aangegane overeenkomst, waarbij de spoorwegen zestig fzren een zoo zware annuïteit ten behoeve van het pensioenfonds on z'ch nemen. Het wetsonf"""" n-r <--■ ]yn die nadeelig is voor het personeel. De heer F Landsk-cnn (Ned. Vereeniging) critiseerde allereerst dn -.--fi-r-in «•aarbij men in 1912. fictieve büdragen van den Staat op d.e balans bracht. Er is terecht of t°n or^eobte. verband ge- '""d t"- -''-kometen en perso neels voorwaarden. maar dat mag niet in sluiten. dat p"rt het r>-er, ffi-nctige arbeidsvoorwaarden worden Snr. waarschuwt hiervoor cd- r-«t het roe" on de menta'it-dt w- - der meer —cv een h-ah-ndeilng zal la- 'en welgevallen. De voorzitter resumeerde hot besprokene -vlo r*-«t 7"«ror< d?.t dit *«en uitinar vpji protest teren het. ontwerp is en e»u blijk van van lie^ nersoneel in zijn directe belangen. (Lang durig '---si. Hierna ging het congres uiteen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1