13000.- Zomertijd I f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- DE AANGIFTE VOOR DE RIJKS- EN GEMEENTE- INKOMSTENBELASTING WOENSDAG 14 MEI 1930 een uur iezet Steunschoenen Voornaamste cKieuws De verhuizing van de Prov. Griffie BUREAUXNASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bi aden 11 ADVERTENTIE!* 35 ct. p. repel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17461 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVf Zooals bekend is, loopt het belasting laar voor de Rijks- en Gemeente inkomstenbelasting van 1 Mei tot 30 April. Op 1 Mei 1.1. is derhalve weer een hieuw belastingjaar ingetreden. Dezer dagen zijn of worden dan ook de belas tingplichtige burgers weder verblijd hiet de toezending van een aangifte- of beschrijvingsbiljet voor de inkomsten belasting. Voor menigeen is de invul ling van dit biljet een niet gemakke lijke taak. Door velen wordt er maar een slag naar geslagen. Toch is een juiste aangifte van het grootste belang Voor het Rijk en de gemeente en ook Voor den belastingplichtige zelf. Wij willen niet betrekking tot deze aangifte ter verduidelijking het een en ander meedeelen. Er wordt van ons gevraagd aangifte te doen van het inkomen, dat we in het belastingjaar 1 Mei 1930—30 April 1931 Zullen genieten. Daartoe is het noodig op te geven het inkomen, dat van iedere bron van inkomsten, die op 1 Mei 1930 bestaat, zal worden genoten. Niet altijd kan men weten hoeveel iedere bron zal opleveren. In zoo'n geval wordt dit gesteld op hetzelfde bedrag, dat die bron in het Voorafgaande jaar heeft opgebracht. En Wanneer die bron van inkomsten nog hiet gedurende een geheel jaar heeft bestaan, dan moet het bedrag begroot Worden naar omstandigheden, .zooals die bij het begin van het belastingjaar op 1 Mei 1930 zijn. De belastingplichtige moet dus na gaan, welke bronnen van inkomen hij bezit op 1 Mei 1930, als bijv. het bezit van een huis, effecten, verhuur van landerijen, vervullen eener betrekking. Uitoefenen van een bedrijf, enz. Bij de aangifte behoeft dan niet te Worden vermeld de bron van inkomst, die vóór 1 Mei 1930 voor den belasting plichtige bestond, doch op 1 Mei 1930 Voor hem heeft opgehouden te bestaan. Een tijdelijk onderwijzer, die van 1 Augustus 1929 tot 1 April 1930 in func tie is geweest en sindsdien niet meer behoeft over dat tijdvak geen inkom stenbelasting te betalen. Indien iemand op 1 April 1930 uit zijn betrekking is ontslagen en op 1 Mei 1930,geen uit zicht heeft op een anderen werkkring, Wordt voor het jaar 1930—1931 niet aangeslagen. Hij had immers op 1 Mei 1930 geen bron van inkomsten. Aan vaardt hij nu op 1 Juni 1930 weer een hieuwe betrekking, dan behoeft hij over het belastingjaar 1930—1931 even min inkomstenbelasting te betalen, ook alweer omdat hij op 1 Mei 1930 geen bron van inkomen had. Speculatie-winst Winst ontstaan enkel door speculatie in fondsen of goederen, anders dan in de uitoefening van een bedrijf, wordt niet tot het inkomen gerekend. Wan neer dus een particulier een zeker be drag b.v. 2000.— verdient wegens verkoop van een huis, een stuk grond etc. dan valt die winst niet onder de inkomstenbelasting. Een handelaar in kuizen, effecten e.d. die dus een bedrijf bitoef ent, is wel belasting verschuldigd. Niet alleen dat speculatie-winsten voor den particulier vrij zijn van de in komstenbelasting, ook andere kapitaals- yermeerderingen vallen niet onder de inkomstenbelasting. Voor een erfenis, een prijs gewonnen bit een loterij, een eventueele winst verkregen wegens den verkoop van het bedrijf, behoeft evenmin inkomstenbe lasting te worden betaald. Van de hier bedoelde inkomsten be hoeft dan ook geen aangifte te geschie den. Aftrek We zijn nu genaderd tot de vraag, hie velen zich bij de aangifte stellen zbHen, de vraag n.l. wat van het inko- öl®n mag worden afgetrokken. We onderscheiden zakelijken en Persoonlijken aftrek. Zakelijke aftrek hieronder vallen de kosten, noodig ^°°r de uitoefening van een bedrijf of ben r°ep of rechtstreeks daarop betrek kin ten ten g hebbende, met inbegrip van kos- van onderhoud, verschuldigde ren- en belastingen, die op het bedrijf of ei'oep drukken. Ook de kosten van erzekering, verhuring en kosten van eheer vallen er onder, j lnëevolge een Ministerieele resolutie aê de contributie van een vakorgani satie van het inkomen worden afge- ,lQkken. Niet de kosten voor een werk- fond; satie enkas. de bijdrage in een zieken- s die immers met een vakorgani- 1 geen verband houden. Wanneer ^chter een deel van de contributie eener organisatie aanf?ewend wordt tot °rQiing van z.g. weerstandskassen, dan is het geoorloofd, de geheele con tributie af te trekken. Ook belastingen die op het bedrijf drukken mogen wor den afgetrokken als de personeele be lasting voor kantoren, winkels e.d. Vergunninghouders mogen het bedrag van het jaarlijks te betalen vergun ningsrecht van hun inkomen aftrekken. Belastingen die het bedrijf drukken mogen dus worden afgetrokken. Aftrek van de Rijks- en Gemeenteinkomsten belasting, forensenbelasting, hondenbe lasting enz. is derhalve niet toegelaten. Onderhoudskosten van een huis (tim meren, schilderen, stucadoor etc.) zoo ook de grondbelasting mogen van de opbrengst van het onroerend goed wor den afgetrokken. Het is daarbij niet noodig, dat men het huis zelf bewoont. Dit is vrijwel bekend, doch niet alge meen bekend is, dat ook de in het afgeloopen jaar gemaakte kosten we gens onderhoud van den tuin van de woning, waarin men zelf woont, van het inkomen mogen worden afgetrok ken. Toch is dit inderdaad het gevai. Huiseigenaren met groote siertuinen kunnen hier dus hun voordeel mee doen. Afschrijving op huizen is voor particulieren niet toegestaan, wel voor hen, die van de exploitatie van huizen hun gewoon beroep maken en voor zoover ze in de uitoefening van het be roep (of bedrijf) worden gebruikt. Ten opzichte van het onderhoud van roerende goederen kunnen wij mee deelen, dat de kosten van verzekering en onderhoud van roerende goede ren als paarden, koeien, werktuigen enz., ongetwijfeld onder de ruime om schrijving van de bedrijfskosten begre pen zijn. Zoo mogen de afschrijvingen op ge bouwen, werktuigen, paarden koeien enz., van de onzuivere op brengst van een landbouw be dr j f worden afgetrokken. Persoonlijke aftrek Algemeen bekend is, dat verplicn- t e bijdragen voor pensioenen en f >nd- sen mogen afgetrokken worden Daar onder zijn echter niet te verstaan bij dragen, waartoe men zich vrijw llig heeft verbonden, doch alleen bijdragen waartoe men in verband met een oron van inkomsten dus om een dienstbe trekking te bekomen en te behouden verplicht is. Premiën van levensverzekering mo gen worden afgetrokken, echter tot geen hooger bedrag dan 5 pet. van het inkomen en niet meer dan 100. Ook de contributie van een begrafe nisfonds mag op gelijke wijze en tot hetzelfde maximum als bij levensverze kering worden afgetrokken. Geen aftrek is toegestaan van contri butie aan een ziekenfonds, rekeningen van dokter, apotheek, ziekenverpleging enz. Voor ondersteuning' aan behoeftige ouders en grootouders, kinderen en kleinkinderen mag worden afgetrokken, dus alleen in de rechte linj^. Ondersteuning aan broer of zuster (zijlinie) komt niet voor aftrek in aan merking. Ten slotte vermelden we nog, dat renten van schulden afgetrokken mo gen worden, als hypotheekschulden, schulden aan banken, aan particulie ren enz. Wij willen er echter nog op wijzen, dat niet de rente, die in het vorig jaar betaald is, moet worden af getrokken, doch de rente die volgens den toestand op 1 Mei 1930 in het be lastingjaar Mei 1930—30 April 1931 ver schuldigd zal zijn. Het Lorentz-monument te Arnhem De vlucht van Miss Johnson De Zuiderzeewerken Het Mond- en Klauwzeer De dreigende staking in het hoveniersbedrijf Een ultimatum loopt 24 Mei af De stank langs het Noordzeekanaal Ook dezen zomer nog geen verbetering f Het begin der Passiespelen te Oberammergau Den llen Mei zijn te Oberammergau de passie spelen begonnen, die den geheelen zomer zullen voortduren. Bovenstaande foto laat zien wat een prettige temperatuur er op dien dag te Oberam mergau heerschte. Hieronder eenige Oberammer- gauer kindertjes, door een kodak-Amerikaan gekiekt. De electrificatie der spoorwegen Verbetering te Heiloo Na het overlijden van mr. P. J. Troelstra De strijd tegen de radiostoringen Loopt U moeilijk, draagt dan de J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Telefoon No. 13866 (drie lynen) Postrekening No. 5970. 1 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cU, per i kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bt) vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1regels 66 et. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct_ bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsscben den tekst 60 ct. per regel. A-lle abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden v tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bijeen ongeval met doodeliikien afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been ot arm bij verlies van 'n anderen vinger idOZi Bij Rangoon gestrand Miss Amy Johnson, die met haar kleine vliegtuig onderweg is van Londen naar Australië en zoo voorspoedig haar tocht ver volgde, heeft nu tegenslag. Op 15 mijl be noorden Rangoon moest ze dalen, waarbij de machine beschadigd werd. Gelukkig is miss Johnson ongedeerd. In het Gemeente-Museum te Arnhem Is te bezichtigen de Maquette van het Lorentz-Monument. De Maquette vervaardigd. Het eigenlijke monument, dat ongeveer 16 Meter breed en vier Meter hoog wordt, zal in 1931 ïs geheel in grijs onthuld worden. 't Is nu tijd om op te letten En de wijzers te verzetten: Zomertijd wordt ingeluid! Geef een rondje aan de klokken. Niets hoef je daarvoor te dokken. Zet ze slechts één uur vooruit! Breek maar met het officieels. Dat ons schijnbaar wil bevelen, Dat de nachtrust wordt gestoord. Twéé uur in den vroegen morgen, Heet het, moet ge daarvoor zorgen; Maar dat is toch ongehoord! Blijf vannacht maar rustig slapen, Droom van wit-gevoete schapen; Maar vóór gij naar bed toe gaat, Kan geen mensch het u beletten, Dón de klok een uur verzotten, Ook al is het niet zoo laat! Echter is 't niet uitgesloten, Dat dan alle huisgenooten Meegaan met den zomertijd. Ieder zal de.klok verzetten! Maar dat moet ge toch beletten, Uit een oogpunt van beleid! MARTIN BERDEN. De verbinding met den afsluitdijk. Ingediend is een onteigeningsontwerp, ten behoeve van aanleg van een spoorwegverbin ding van den staatsspoorweg Amsterdam Den Helder met den ontworpen afsluitdijk door de Zuiderzee en van een rijksweg langs een gedeelte van die spoorwegverbinding. Het is n.l wenschelijk geoordeeld een ver binding tot stand te brengen van den ont worpen afsluitdijk met het spoorwegnet in Noord-Holland, ten einde na het gereed ko men van den afsluitdijk den aanleg van een doorgaande spoorwegverbinding tusschen Noord-Holland en Friesland te kunnen be vorderen. De ontworpen spoorweg zal al dus nog de Memorie van Toelichting het station Anna Paulowna met het oosteinde van Wieringen verbinden. In de onteigening worden begrepen de gronden noodig voor den aanleg van het gedeelte van den op het rijkswegenplan voorkomenden weg Alkmaar- NleuwediepDen Oever, voor zooveel gele gen tusschen den afsluitdijk door het Am- steldiep en den Oever aan de Zuidzijde van den ontworpen spoorweg. Verboden vee vervoer naar Friesland De Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw heeft met ingang van 15 Mei as. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwen de dieren en varkens verboden naar een kring, omvattende de provincie Friesland. Voorts is bepaald dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van dit verbod noodzake lijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den Commissaris der Konin gin in Friesland, onder de door den inspec teur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Leeuwarden aan te geven voorwaarden. De drie personeelenbonden in het Hove niersbedrijf, namelijk de R.K. Landarbei- dérsbond „St. Deus Dedit", de Christelijke Bond en de Moderne Bond voeren, zooals bekend, gezamenlijk een actie tot verbete ring der arbeidsvoorwaarden in het bedrijf. Verschillende malen hebben reeds beraad slagingen daarover plaats gehad, doch men is nog niet tot een vergelijk kunnen komen. In een gisteravond in gebouw ,St. Bavo" gehouden vergadering a'er drie personeelen bonden is de huidige stand van zaken be sproken. De heer Salman, van „St. Deus Dedit", zette uiteen, dat het zoo goed als zeker is, dat met een viertal van de grootste pa troons wel overeenstemming zal bereikt Worden. Van de overigen is echter taal noch teeken ontvangen. De gezamenlijke bestu ren stelden nu voor, aan de groote patroons een ultimatum te zenden, waarin inwilliging der gestelde eischen gevraagd wordt. Zoo als men weet, houden die eischen o.m. in een minimumloon van 32 per week en het verkrijgen van den vrijen Zaterdagmid dag. Den patroons zal gelegenheid gegeven worden tot Zaterdag 24 Mei, om op dit ul timatum te antwoorden. Mocht dit antwoord voor de perseneden niet bevredigend zijn, dan zal de staking in het hoveniersbedrijf geproclameerd worden tegen Maandag 26 Mei. De vergadering, welke bezocht was door ongeveer 100 personen, in dienst zijnde bij een twaalftal patroons, keurde de door de besturen voorgestelde actie goed, zoodat het ultimatum aan de patroons gesteld zal wor den. Eveneens zal aan de kleine patroons een schrijven gezonden worden, waarin de aan dacht gevestigd zal worden op de door de personeelen thans gevoerde actie. Deze zijn tot op heden buiten het conflict gelaten, doch, dit is nu niet meer mogelijk, nu het een scherpere wending schijnt te nemen. De actie omvat niet alleen het bedrijf voor Haarlem, doch ook voor wijde omgeving, zoodat daaronder o.m. vallen Overveen, Bloe- mendaal, Heemstede, Bennebroek,enz. Zaterdag 24 Mei, des avonds 7 uur, zul len de personeelen opnieuw bijeenkomen in gebouw „St. Bavo" ter bespreking van den toestand. Tijdens de gevoerde actie is een 25-tal nieuwe leden bij de verschillende personee lenbonden ingeschreven. Blijkens het jaarverslag van de Velsen- sche Gezondheidscommissie zal ook dezen zomer de te leggen buisleiding om het af valwater van de papierfabriek naar zee. te voeren niet gereed komen. Ook dezen zomer zullen dus de oeverbe woners met de ondraaglijke lucht opgescheept worden. Gebleken is, dat de buisleiding niet ge legd kan worden, alvorens de havenwerken, verband houdende met den bouw van de centrale van het P. E. N., gereed zijn geko men of de grond daar ter plaatse op de noodige diepte is uitgegraven. Bovendien moet rekening worden gehouden met de plan nen voor den bouw der nieuwe spuisluis. Door de directie der Nederlandsche Spoor wegen werd gistermiddag aanbesteed bestek no. 1398 H.S. (Raming f 72.000) het maken van grond- en spoorwerken, verhardingen, afsluitingen, gebouwen en bijkomende wer ken op het emplacement Heiloo. Ingekomen 43 biljetten. Laagste inschrijver P. Kooijman te Uithoorn voor f 69.314. Omtrent het overlijden van Troelstra wordt nog vermeld, dat hij van zijn vrouw, zijn zoon en enkele vrienden afscheid heeft genomen met een handdruk en een warmen vriendelijken blik, zonder veel te zeggen, want het spreken viel hem al lang heel moeilijk. Gelukkig heeft hij na Vrijdag niet veel meer geleden. In een toestand van halven slaap en steeds verminderend bewustzijn, tot het laatste oogenblik uitsluitend ver zorgd door zijn vrouw, ging hij Maandag avond om elf uur bijna ongemerkt de eeuwige rust in. De begrafenis De teraardebestelling zal vanwege't partij bestuur der S. D. A. P. plaats hebben op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeling, dat de stoèt 's middags te 1 uur zal vertrekken van het sterfhuis in de Leuvensche-straat. Op de begraafplaats wordt de kist op gesteld en zal een défilé van de deelne mende corporaties en personen plaats heb ben. Na dit défilé, dat vermoedelijk gerui- men tijd in beslag zal nemen, zullen de deelnemenden zich begeven naar een zaal, waar een afscheidsplechtigheid zal plaats hebben. Daarna zal het stoffelijk overschot wor den ter aarde besteld. Bij deze plechtigheid zal niet meer worden gesproken. Ook is verzocht, geen bloemen te zenden. In de Tweede Kamer herdacht Bij het begin van de vergadering der Tweede Kamer van gistermiddag heeft de Kamervoorzitter, mr. Van Schaik, woorden van deelneming gewijd, naar aanleiding van het overlijden van Mr. Troelstra. Bij deze herdenking sloot Minister Ruys dé Beerenbróuck zich namens de regeering aan. Beide redevoeringen werden door de Kamerleden staande aangehoord. Rouwbeeklag Ten huize van de weduwe van mr. Troel stra werden Dinsdag bezoeken van rouw beklag afgelegd door de heeren Woudenberg namens het partijbestuur der S. D. A. P., Drees, voorzitter van de Haagsche federatie en IJzermani secretaris van de Tweede- Kamerfractie. De politiek-leider, de heer Albarda, die in Berlijn op een bijeenkomst van de Interna tionale vertoefde, is met den heer Wibaut oogenblikkelijk naar Holland afgereisd. De verschillende electrische centrales van Beieren hebben besloten gezamenlijk den strijd tegen de radiostoringen aan te binden. Ongeveer 12 electriciteitsondërnemingen heb ben zich hiertoe aaneengesloten en een com missie in het leven geroepen, die zich spe ciaal met het vraagstuk der storingen zal bezighouden. van PRESBURG, Groote Houtstraat 88 De buitengewone algemeene vergadering van den R. K. Ned. Boeren- en Tuinders- bond, ter bespreking van de crisis in het land- en tuinbouwbedrijf. De dreigende staking in het Hoveniersbe drijf. Wegens mond- en klauwzeer is het vee- vervoer naar Friesland verboden. Te Maastricht overleed gisteren de Wel- eerw. Pater A. W. Schrader S.J. De Eerste Kamer heeft gisteren de Indi sche begrooting aangenomen. In de Tweede Kamer is de behandeling vanhet wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet voortgezet. Te Alphen aan den Rijn is het tot ongere geldheden gekomen. In drie woningen zijn ruiten ingeworpen. De politie deelt klappen uit. In de vergadering van de Tweede Kamer hebben de voorzitter en de minister-presi dent huldigende woorden aan de nagedach tenis van mr. P. J. Troelstra gewijd. Een nieuw missiegebied van de Paters Franciscanen in Britsch-Indië. De beweging in Britsch-Indië Maat regelen van de regeering. Fridtjof Nansen, de Noorsche ontdekkings reiziger, is overleden. Opzienbarende arrestatie te Berlijn, in verband met de Düsseldorfsche moorden. De stad Pokrowsk in brand. Fabrieksbrand te Boston 2 millioen dollar schade. I Barometerstand 9 uur v.m.: 758, vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.17 uur. Hoogste barometerstand 770.5 te La Co- runa. Laagste barometerstand 744.9 te Westma- noer. Verwachting: Zwakke tot matigen, wes telijke tot Zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler des nachts, overdag iets warmer. Goede medewerking van de ambtenaren Wat de verhuizing van de Provinciale Griffie beteekent, is voor een outsider moei lijk te begrijpen. Geïnteresseerden weten echter maar al te goed, wat het zeggen wil: duizenden, tienduizenden papieren, klap pers, documenten op een behoorlijke wijze van de Jousstraat naar de Paviljoenslaan over te brengen. Op een behoorlijke wijze! Het spreekt vanzelf, dat officieele provnicie-papieren niet in de wax of geheel weg mogen raken, daaruit zouden de grootste moeilijkheden kunnen voorkomen. De verschillende pakketten zijn dan ook genummerd, terwijl de ambtenaren van de verschillende afdeelingen zelf voor een goe de regeling zorgen. Wanneer een kamer ontruimd wordt, hel pen de ambtenaren mede, de verhuizers halen de pakketten en de meubelen weg an rijden daarna naar de Dreef. OA: de ambtenaren gaan naar hun nieu we „home" om de bescheiden en documen ten van htm afdeeling weer zelf in bezit te nemen en op de plaatsen, waar ze behoo- ren, te rangschikken. Deze zeer goede maatregel voorkomt een chaos. Nu is er veel kans, dat de verhuis- ellende spoedig voorbij en vergeten zal zijn, waarvan het personeel van onzen Griffie toch ook weer gemak zal hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1