Binnenlandsch oJ^ieuws I i DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST TWEEDE KAMER De uitvaart van wijlen mr. P. J. Troelstra Ned. Journalisten-Kring Hoe Troelstra zijn memoires dicteerde Mar. Mutsaersoord te Venlo Dc intrede der Zusters De Fransche gezant te Amsterdam PEPERMUNT Opbrengst rijksmiddelen LUCHTVAART EngelandAustralië Acht vliegers door stoomboot opgepikt ONZE OOST Ergerlijke studentenstreek STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP Vergadering van Donderdag. Herziening der Gemeentewet Aan de orde is de voortzetting van de be handeling van art. Lil van het wetsont werp tot herziening der Gemeente-wet met het amendement-Mat chant. De heer VAN DEN BERGH (S. D.) sluit zich aan 'oij het amendement-Marchant, cat beoogt, B. en W. voor hun zelfbestuur tegen over den gemeenteraad verantwoordelijk te stellen. Spr. kan zich echter niet vereenigen met de schrapping van den burgemeester als or gaan van zelfbestuur. De burgemeester is geen rijksambtenaar, doch gemeente-orgaan. Maakt de burgemeester ook geen deel uit van het college van B. en W. en kan hij daarin geen beslissenden invloed hebben? De heer DE WILDE (A. R.) kan zich met de beschouwingen van den heer Marchant niet vereenigen. Men kan voor het zelfbestuur kiezen den raad, B. en W. ofden burgemeester, alle maal plaatselijke organen. B. en W. zijn niet „de gekozenen uit de burgerij". Voorts moet de financieele aansprakelijk heid voor daden van zelfbestuur niet rusten op de gemeente. Dat is in lijnrechten strijd met de jurisprudentie. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C. H.) bestrijdt de opvatting van den heer Marchant, dat de burgemeester is rijksamb tenaar: Oppenheim heeft dit tegengesproken. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer RUYS DE BEEREN- BROUCK, kan zich niet vereenigen met de gedachte van den heer Marchant om den burgemeester als orgaan van zelfbestuur te doen vervallen. Dit is struisvogelpolitiek. De burgemeester is nu reeds orgaan van zelfbe stuur en zou dat blijven, ook al werd het amendement aangenomen. Reeds thans dra gen vele wetten hem uitvoering op. Ook met het amendement om B. en W. verantwoordelijk te stellen aan den raad voor het zelfbestuur kan spr. zich daarom niet vereenigen. Ten aanzien van de geldelijke verantwoor delijkheid is er ook geen rechtsonzekerheid. De heer OUD (V. D.) repliceert namens den heer Marchant, die verhinderd is. Het amendement gooit het stelsel van de Ge meentewet niet omver, dcch heft de be staande onzekerheid betreffende de verant woordelijkheid van B. en W. aan den Raad op. Spr. wenscht, dat de vertegenwoordiging van de gemeentelijke burgerij ook oij het zelfbestuur een woord zal hebben mee te spreken. Wat de financieele aansprakelijkheid be treft, vraagt spr. zich af, of het wel aangaat het rijk of de provincie geldelijk aansprake lijk te stellen, indien men maar steeds vol houdt, dat deze organen van zelfbestuur ge heel zelfstandig zijn en aan niemand ver antwoordelijk. Spr. neemt intusschen dit amendement omtrent den burgemeester terug, omdat het toch geen kans van slagen heeft. Maar dan wenscht spr. toch een poging te doen om den burgemeester verantwoordelijk te stellen aan den Raad voor het zelfbestuur. Spr. wijzigt daarom het amendement in dien zin, om den burgemeester in den verantwoor delijkheidsplicht te betrekken. De heer DE WILDE betoogt dat een amb tenaar geheel ondergeschikt is aan de Re geering, terwijl daarentegen een burgemeester bij zelfbestuur zelfstandig optreedt. De heer RUTGERS VAN -ROZENBURG 'C. H.) betoogt, dat B. en W. voor hun zelf bestuur verantwoordelijk zijn aan de Regee ring. Het amendement-Marchant, gewijzigd door den heer Oud, om zoowel den Burgemeester als Burgemeester en Wethouders voor hun zelfbestuur aan den Raad verantwoordelijk tc stellen, wordt verworpen met 48 tegen 27 stemmen. De heer OUD (V. D.) licht nog met een enkel woord zijn amendement inzake artikel LUI toe. Het bedoelt alleen om boven twij fel te stellen dat de gemeente niet aanspra kelijk is bij schade, door verkeerde hande lingen bij zelfbestuur geleden. De heer DE WILDE (A. R.) vindt dit allerminst een elegante methode van wetge ving. Het is gevaarlijk hier argeloos een besluit tc nemen, dat verstrekkende gevolgen kan hebben. Spr. raadt den heer Oud aan het amendement in te trekken, daar uit ver werping verkeerde gevolgtrekkingen zouden kunnen worden gemaakt. De heer SCHOKKING (C. H.) onder streept dit laatste en wijst er op, dat er niet de minste noodzaak is voor dit amendement. De heer NOLENS (R. K.) vraagt zich af hoe een gewoon lid van de Kamer, die niet deskundig is, moet staan tegenover dit amen dement. Spr. weet niet eens, wat erin staat. Daarom moet spr. a priori tegen dit amen dement stemmen. De MINISTER gelooft wel te weten wat in het amendement staat, doch kan er moeilijk over spreken, daar hij het niet ge hoord heeft. Wordt het gehandhaafd, dan de Kamer goed het niet te aanvaarden. De heer OUD trekt het amendement in. Bij artikel LV IJcht de heer Dr. VOS een amendement toe op artikel 129 om bij grens- wijzigingen de commissie uit de burgerij to behouden. De heer VAN DEN BERGH (S. D.) wijst op artikel X van de Additioneele Artikelen van de Grondwet, volgens hetwelk de be noeming van de commissie uit de ingezete nen niet volgens de evenredige vertegen woordiging behoeft te geschieden totdat de wet anders zal hebben bepaald De heer HELLENBERG HUB AR CR. K.) steunt gaarne de bedoeling van het amende ment. De bestaande regeling moet gehand haafd blijven met verbetering van eventueele routen, daaraan klevende. De behoefte aan grenswijziging zal in de toekomst veel min der groot zijn. Overigens zal de procesgang thans soepeler zijn. De heer VLIEGEN (S. D.) acht zulk een commissie uit ingezetenen tot niets nut. Nieuwelingen, die van de zaak niet op de hoogte zijn, worden plotseling tot autoritei ten gebombardeerd, terwijl de Gemeente raadsleden de zaak onder de knie hebben. De MINISTER betoogt, dat hij vooral na de bestrijding door den heer Van den Bergh sterk geneigd is zich te scharen bij de tegen standers van het amendement. Gebleken is wel dat de commissies ad hoe vaak tegen annexatie waren, doch de gemeenteraden er voor. De Gemeenteraden zijn echter ten slotte de officieele vertegenwoordiging van de bur gerij. De vergadering wordt te 5 uur verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. zal worden het vraagstuk van de opleiding der journalisten. Het Kringbestuur stelt voor, dat de Kring als zijn oordeel uitspreke: le. Aangezien voor het slagen in de jour nalistiek het bezit van bijzondere eigen schappen en geestesgaven geen opleiding zijn te verkrijgen, onmis baar is, is een speciale op de practijk ge richte vakopleiding met als onvermijdelijk gevolg het instellen van vak-examens en een vak-diploma ongewenscht te achten. 2e. Bij behoud van de journalistiek als open vak en met erkenning van de groote waarde, die het bezit van specifieke eigen schappen en geestesgaven voor een goeed vervulling van het beroep heeft, dient voor de jongeren, die in het vak willen komen, het bezit van het diploma H. B. S. vijf jarige cursus, eindexamen Gymnasium of daarmede gelijk te stellen diploma als minimum-eisch voor geestelijke ontwikke ling te worden gesteld. 3e. Aan de Ntedarlandsche universitei ten dient voor de studenten en eventueele toehoorders de gelegenheid te worden ge opend, onderwijs te ontvangen in onder werpen, de pers, de publiciteit en de journalistiek betreffende. 4e. Nader onderzocht dient te worden, ■wat alsnog gedaan kan worden ten gunste van de ontwikkeling en de vorming van reeds in functie zijnde journalisten. Het is de bedoeling, dat, wanneer de al- gemeene vergadering zich met deze con clusies en in het bijzonder met de derde daarvan heeft vereenigd, het Kringbe stuur zich met één of meer universiteiten in verbinding zal stellen teneinde te on derzoeken, op welke wijze en in welken vorm aan het gevallen besluit uitvoering kan worden gegeven. He opleiding van den journalist Op 24 Mei a. s. zal de Nederlandse;.e Journalistenkring een algemeene vergade ring houden te Haarlem, waarop behandeld Groote belangstelling Onder overweldigend betoon van deelne ming en aanhankelijkheid is heden te 's-Gra- venhage het stoffelijk overschot van Mr. P. J. Troelstra naar de Algemeene Begraafplaats ter laatste rustplaats geleid. Nadat in de ochtenduren de lange stoet van duizenden vertegenwoordigers van corporaties en organisaties en tal van partijgenooten uit alle oorden des lands, leden van het Partij bestuur, van de Kamerfracties, van het N. V. V.-bestuur, hoofdbestuurders van onder scheidene vakcentrales en andere vereenigin- gen, uit de arbeidersbeweging en Jeugdcen- trale, zich in het Belgische Park in de nabij heid van het sterfhuis had geformeerd, werd even één uur de kist met het zielloos hulsel van den grooten sociaal-democraat het sterf huis uitgedragen. Het stemmengegons der duizendkoppige menigte verstomde, de hoof den werden ontbloot en onder een plechtige, aangrijpende stilte zette de stoet zich in be weging. De kist in den rouwwagen was overdekt met de Partijvlag en daarop bevond zich slechts één bloemstuk. Het was een groene krans met een kleine tuil roode bloemen, terwijl van de krans neerhingen roode linten waarop ge schreven stond „Van de Partij, die hem zoo lief was." In de volgrijtuigen hadden plaats genomen met de nabestaanden eenige vooraan staande personen uit de Sociaal-democrati sche beweging, o.m. de heer Oudegeest, voor zitter van het Partijbestuur der S. D. A. P., Ir. Albarda, leider van de Soc. Dem. Tweede- Kamerfractie en de heeren Kupers en Van der Walle, van het N.V.V. Achter de rijtuigen volgden te voet leden van het Partijbestuur, Sociaal-democratische afgevaardigden uit beide Kamers der Staten- Generaal, bestuurderen van het vakverbond en verder honderdtallen, die waren opgeko men om de laatste eer te bewijzen aan den man, die schier een halve eeuw gestreden heeft voor het doel, dat hij zich gesteld had: verheffing van het proletariaat. Langs den weg, welken de stoet volgde stond ter weerszijden een dichte haag van toeschouwers, die bij het passeeren van den rouwwagen eerbiedig het hoofd ontblootten. Tegen twee uur werd de begraafplaats be reikt, waar de kist, gedekt met vlag en krans, geplaatst werd op een verhevenheid, waaromheen zich gegroepeerd hadden in hal ven cirkelvorm, familieleden en naaste vrien den van den ontslapene, zoomede een aantal andere belangstellenden, uit onderscheiden maatschappelijke kringen, die door hun aan wezigheid op den doodenakker van hunne deelneming wilden doen blijken in het ver lies, dat de Sociaal-democratische Arbeiders partij door het verscheiden van haar ouden beproefden leider, heeft geleden. Dadelijk daarop ving het défilé aan van de talloozen, die in den stoet waren medegeko- men. Bij het voorbijtrekken langs de kist, waarin het zielloos hulsel van den door hen zoo geliefden leider rustte, brachten allen een stillen, laatsten afscheidsgroet en werd met de vele omfloerste vaandels en vlaggen, welke in den tocht grafwaarts waren mede gevoerd, gesalueerd. Dit défilé duurde ongeveer anderhalf uur en zoo verliet de stoet aan de zijde van het Bankaplein weer de begraafplaats en schreed voort naar het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen, dat zich daarop allengs vulde met hen, die getuigen wilden zijn van de plechtige afscheidsbijeenkomst, die door het partijbestuur was belegd en waarin ter hul diging van de nagedachtenis van den ontsla pen voorman der S. D. A. P. achtereenvol gens o.a. het woord werd gevoerd door de heeren J. Oudegeest, namens het Partijbe stuur, door Ir. Albarda, hamens de Kamer fracties, Emile Van der Velde, namens de Socialistische Arbeiders-internationale en van der Walle, namens het Nederlandsch Vakver bond. Zij, voor wie de ruime zaal en gaanderijen van het Gebouw v. K. en W. geen plaats bo den, gingen naar het Volksgebouw aan de Prinsengracht, waar in den uitgestrekten tuin het in het Gebouw voor K. en W. gesproken afscheidswoord door luidsprekers werd over gebracht. Inmiddels was, nadat de laatste man in 't défilé do kist was gepasseerd op het kerkhof het stoffelijk overschot van Mr. Troelstra in tegenwoordigheid van familieleden en verdere belangstellenden aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een physiek halfleven Onder de vele bijdragen aan den overleden pionier der arbeidersbeweging gewijd, trof ons het artikel van P(rank) v. d. G(oes) in „Het Volk", dat wij hieronder voor een deel laten volgen: Wie hem heeft zien liggen, verbleekt en verlamd, bijna onbeweeglijk uitgestrekt en zoo hulpeloos, en wist dat dit nog piet het eenige was dat hem kwelde, wie zijn moei lijk praten hoorde en zag, hoeveel inspan ning het hem kostte te zeggen, wat hij dacht en onder woorden wilde brengen die moest wel voor hem hopen, dat dit voortleven niet meer lang zou duren. En nu het einde is gekomen, en de vermoeide en geplaagde rusten mag, nu aal dit gevoel wel het eerste zijn, dat men aan dit sterfbed mag uitspreken: wij zijn er dankbaar voor, dat hij is gestorven. Dat Troelstra zelf anders gedacht heeft, bij het naderen van dén dood, zal wel zoo zijn. Wat hij liet drukken was ook iederen keer het teeken van overwinningen, behaald op kwalen en gebreken. Die bladzijden wa ren bewijzen, dat de oud° Vuter Troelstra zich niet liet overweldigen door den vijand, die zoovele geesten neerslaat eer het li chaam geheel Is gevallen. Elk hoofdstuk, dat hij weer vullen kon met mededeelingen en opmerkingen over de gewichtigste voor vallen in zijn leven, getuigde van zijn on verwoestbare geestelijke vermogens en ook van zijn moreele sterkte. Men kan misschien den politieleen inhoud van deze „Mémoires" verschillend beoordee- len, maar dat zij uit een hoofd zijn geko men, dat dag en nacht roerloos op een pe luw lag, en gedicteerd werden met een mond, die nog slechts stamelen kon, zal toch. waarlijk geen enkele lezer ook maar in de verste verte uit het geschrevene kun nen opmaken. Neen, Troelstra heeft niet om den dood gevraagd, maar evenmin hem gevreesd, tenzij dan uit bezorgdheid, dat zijn levens kracht hem zou begeven eer zijn levenstaak was verricht. Inderdaad zal van Troelstra's herinnerin gen de wetenschap van hoe zij werden te boek gesteld, wel de merkwaardigste bij drage blijven tot de kennis van zijn per soon. Zoo volkomen zich van een zoo droeve werkelijkheid te kunnen losmaken, of zoo ver boven haar zich te verheffen, om zich alleen met het verleden bezig te houden en de daden en gewaarwordingen van zijn eigen persoon nu naar het lichaam jam merlijk gebroken! zoo zakelijk te verha len alsof men nog gezond en wel deel neemt aan het politieke leven, waartoe die onderwerpen behooren dit mag stellig het bewijs heeten van een geestesgesteld heid, die men grootheid van ziel pleegt re noemen. De heer B. Mutsaers Beschermheer Gisteren hebben de Eerw. Zusters van Liefde, dochters van den H. Vincentius a Paulo haar Intrek genomen in het Mgr. Mutsaersoord te Venlo. aan welke gelegen heid een eenigszins feestelijk karakter was geschonken. In de met planten versierde eetzaal werd het gezelschap ontvangen door het volledig bestuur der Herstellingsoord-Vereeniging, waarbij tevens aanwezig was de Bondsadvi- seur, Pastoor H. J. Donders, de heer Barend Mutsa'ers, alsmede de Z.Eerw. Heer Hubert Meuffels, Lazarist, Directeur van de Nederl. Provincie van bovengenoemde Congregatie en de Eerw. Mère Agnes, Alg. Overste, als mede architect Ir. J. Kaijser. De Voorzitter, de heer F. H. Timmermans, die de welkomstrede uitsprak, achtte dezen dag een van meer dan gewone beteekenis voor het Gezelschap, omdat deze Congregatie vandaag een nieuwe stichting onder haar beheer neemt, bij de reeds honderden, welke in vele landen der wereld aan hare altijd zegenrijke leiding zijn toevertrouwd en voor de Herstellingsoord Vereeniging, wijl zij van daag haar herstellingsoord aan het beheer van de Dochters van Liefde gaat toevertrou wen. Zich vervolgens tot de Eerw. Zuster Over ste richtend, zeide spr., dat het bestuur zich geluk wenschte toen bekend werd, dat zus ter Madeleine tot overste van het Herstel lingsoord werd benoemd, wijl haar organi- seerend talent bijzonder was opgevallen. Met deze benoeming is het bestuur dan ook bij zonder ingenomen en spr. wenschte zuster Madeleine dan ook geluk met hare benoe ming. Vervolgens richtte de heer Timmermans zich tot de andere Eerw. Zusters en zeide verheugd te zijn, dat de leiding en verpleging van de patiënten aan hare roemruchtige Congregatie werd in handen gesteld, hetwelk met de meest mogelijke gerustheid aan haar wordt toevertrouwd. Spr. eindigde met den wensch, dat zij in haar nieuwe taak de grootst mogelijke in nerlijke en uiterlijke vreugde mogen vinden en dat Gods zegen op dezen arbeid moge rusten. Pastoor Donders herinnerde na zijn be groetingswoord tot de zusters en aanwezigen, aan de vriendschap welke er bestond tus- schen den onvergetelijken eersten Bondsad- viseur van St. Raphael, Mgr. Mutsaers z.g. en spr., welke wordt voortgezet in den per soon van diens broeder, den heer B. Mut saers, die deze plechtigheid met zijne tegen woordigheid vereert. Namens het bestuur Installeerde spr. den heer Mutsaers als beschermheer van de ver- eenigihg en sprak daarbij den wensch uit, dat de beschermheer nog vele jaren deze functie moge belcleeden. Met liefde, aldas de heer Mutsaers, in zijn dankwoord, heb ik dit beschermheerschap aanvaard. Spr. hoopte nog vele jaren met het ijverige bestuur te mogen samenwerken, alsmede met Pastoor Donders, die in deze inrichting een welverdiende rust gaat ge nieten. Pater Hufjert Meuffels dankte als direc teur van de Nederl. Congregatie voor de hartelijke woorden door den voorzitter tot de zusters gericht en herinnerde aan een woord van den Stichter van de Congregatie den H. Vincentius Paulo, hetwelk de Zus ters tot richtsnoer zullen nemen: „La fille de charité doit peu dire, mais beaucoup faire." Spr. hoopte, dat de Zusters veel zullen werken aan de godsdienstige en lichamelijke belangen van de leden der Herstellingsoord- Vereeniging, de schoonste instelling van den mooien Bond St. Raphael. Hierna deden de aanwezigen een rondgang door het gebouw, hetwelk binnenkort in exploitatie zal worden genomen. Gisteren heeft de Fransche gezant, de heer A. Kammerer, een officieel bezoek aan Am sterdam gebracht. Na ontvangst ten stad- huize werd een rondvaart door de havens ge maakt. De heer Kammerer was vergezeld door den consul van Frankrijk te Amsterdam, den heer Judas en den vice-consul, den heer Had- deï. Na het noenmaal, waaraan ook de wethou der voor de volkshuisvesting, de heer De Mi randa, en de directeur van den wpningdienst, de heer Keppler, deelnamen, werden bezocht de nieuwe wijken en woningen van Amster dam. Gisterenmiddag bood de afdeeling Arnster- »Ik raad II aan om er een gewoonte van te maken dagelijks te gebruiken. Dit is de origineele pe permunt, die derhalve geen kunstmiddelen be vat, maar bereid is uit hetechtenatuurproduct. Hieraan ontleent zij haar opwekkende en verfris- schcnde eigenschappen en den lekkeren en toch krachtigen smaak." Waorhnrg voor zuiverheid heeft II in de voortdurende controle van hef laboratorium! I)r. v. Hamel Roos en Hor- mens. Amsterdam. dam van het Genootschap Nederland-Frank rijk den heer Kammerer een thee aan In het Paviljoen Vondelpark. Vele vooraanstaanden in de hoofdstad zijn daar aan mr. Kammerer voorgesteld of heb ben de kennismaking met Z.E. hernieuwd. Maaltijd bij den burgemeester Gisteravond boden de burgemeester en me vrouw de Vlugt te hunnen huize den gezant van Frankrijk een maaltijd aan. Daaraan waren ook genoodigd de consul van Frankrijk te Amsterdam, de heer Judas en mevrouw; de vice-consul, de heer Taddeï en de heer de Barbeyrao, directeur van het handelsbureau van het consulaat, alsmede voorzitter en de secretaris van het Genootschap Neder landFrankrijk, prof. Salverda de Grave en dr. Frantien en de nieuwe hoogleeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de univer siteit van Amsterdam, prof. Gallas. Van de vertegenwoordigers van handel, scheepvaart en nijverheid, noemen wij de heeren mr. G. Vissering, president van de Nederlandsehe Bank en E. Heldring, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Van het ge meentebestuur was nog aanwezig wethouder Abrahams. Burgemeester de Vlugt sprak er In een toast zijn vreugde over uit, dat de gezant den wensch heeft gekoesterd en de gelegenheid heeft gevonden Den Haag voor een korte spanne tijds te verlaten en Nederland's hoofd stad een bezoek te brengen. De rijksmiddelen hebben in April 1930 op gebracht f 44.145.893; tegen f 40.127.733 in 1929. Over de eerste vier maanden van 1930 en 1929 bedroeg de opbrengst der rijksmiddelen resp. f 169.237.049 en f 161.269.546. De opbrengst van de Wegenbelasting over de afgeloopen maand April bedroeg f 3.641.388.46; de rijwielbelasting bracht f 54.717.50 op. Merkwaardige vlucht van een 22-jarig meisje. Wat zij tot nu toe volbracht Het is wel een heel merkwaardige vlieg tocht, waaraan de 22-jarige Engelsche vliegster miss Amy Johnson op het oogen- blik bezig is; een poging niet meer of min der dan om alleen in een klein sportvlieg- tuig te trachten van Londen naar Austra lië te vliegen. Amy Johnson heeft haar opleiding tot vliegster genoten in de Londen Airplane Club, waar zij in September van 1928 kwam binnenvallen met de mededeeling, da^ zij wel wilde leeren vliegen. Capt. Matthews, die haar de eerste les sen gaf, was al dadelijk in de wolken over haar vliegers-eigenschappen. Maar niet alleen met het vliegen zelf heeft zij zich bezig gehouden, de motor had eveneens haar volle belangstelling en de kennis daarvan, in den eersten tijd op gedaan, komt haar thans op haar wereld reis bijzonder goed te pas. Het koene vliegstertje heeft nu op een afstand van een 25 K. M. van Rangoon een landing gemaakt, waardoor haar machine eenigszins is beschadigd, maar het schijnt niet zoo erg te zijn,, zoodat er kans be staat, dat zij al heel gauw weer voort kan gaan op haar merkwaardigen tocht. Om in Rangoon te komen, heeft zij maar negen dagen noodig gehad Hinkler, die van Engeland naar Australië vloog, kwam in dienzelfden tijd tot Calcutta en zij heeft dus in die negen dagen 6150 mijlen afgelegd.- Een daggemiddelde dus van een kleine 700 mijlen (om precies te zijn 683.33 mijl, dat is krap 1100 K.M.). Een heele prestatie reeds voor iemand, die voor deze vlucht als langsben op een dag afgelegden alstand slechte LondenHuil, niet meer dan 190 mijlen vloog. Het moeilijkste stuk van het reeds afge legde gedeelte is de vlucht van Calcutta naar Rangoon geweest, omdat de weg on geveer 200 mijlen lang over de open zee voert. Zij kon wel een omweg maken en aan de kust blijven, maar dan werd de vlucht een honderd mijlen langer en miss Johnson besloot derhalve maar regelrecht te vliegen. Geen wonder, dat men in Engeland enthousiast is. De ondernemende jonge dame heeft nu nog een goede 3600 mijlen tegoed aleer zij haar toestel neer kan zetten op Australi- schen bodem! Zij wil van Rangoon naar Singapore het kleinigheidje van 1200 mijlen en dan over ons Indië naar Timor, vanwaar zij de „hop" naar Port Darwin hoopt te maken. Dat laatste is wel het meest gevaarlijke: een vlucht over open zee van een kleine 1200 kilometer. Er bestaat voor de vlucht van Amy Johnson een meer dan gewone belangstel ling, die groeiende is, naarmate zij Austra lië nadert. Onder de vrouwen van Australië is reeds een inschrijving geopend, ten einde in staat te zijn, Amy bij haar komst daar op een Bijzondere wijze te ontvangen. Naar uit Honoloeloe gemeld wordt, is de stoomboot „Hawaii" er in geslaagd acht militare vliegers, die gedwongen waren ge weest te dalen op zee tusschen de eilanden Maui en Hawaii, waar het wemelt van haaien, op te pikken. Journalist mishandeld De Raad van Justitie te Batavia behandel de de zaak-Czerwinski, waarbij een aantal studenten van de Technische Hoogeschool te Bandoeng zich hadden te verantwoorden, we gens vrijheidsberooving en mishandeling De journalist Czerwinski is n.l. medio Juli 1929 het slachtoffer geworden van een erger lijke studentenstreek. Hij was n.l. uitgenoo- digd tot bijwoning van 'n feest in de studen tensociëteit. Bij zijn aankomst werden de lichten gedeeltelijk uitgedraaid, waarna hij werd bedreigd met een pak slkag. Doende, alsof hij een revolver bij zich had, wist hij zijn bela gers eenigen tijd op een afstand te houden, doch hij werd ten slotte door 30 studenten overmeesterd, met pap ingesmeerd en met drank volgespoten. Daarna werd zijn hoofd kaalgeschoren, op een wijze, die mishande ling genoemd moet worden en hijzelf in aller lei kleuren in de verf gezet, terwijl mond, neus en ooren van het slachtoffer werden volgestopt met verguldsel. De heer Czerwinski werd ten slotte toege takeld en wel in een zak genaaid, op een vrachtauto geladen en door de stad gereden, om ten laatste bij de sociëteit „Concordia" te worden gedeponeerd. De leden van de sociëteit ontfermden zich over den heer Czerwinski, die dermate was ge schokt, dat hij zelfs den dag daarop nog niet in staat was tot het verrichten van zijn werk zaamheden. Het O. M. eischte tegen een acht tal studenten der Technische Hoogeschool ge vangenisstraffen, varieerende van 3 dagen tot 6 weken, terwijl tegen een tiental anderen een geldboete van f 200 werd geëischt. KON. NED. STOOME. MAATSCHAPPIJ. ARTADNE 14 Mei van Alicante te Barcelona. BAARN (uitr.) pass. 14 Mei S. Michel. CRIJNSSEN 15 Mei van W. Indië, 1. v. Havre te Amst. HEBE, Gibr.-Amst; pass. 15 Mei Dungeness. HELDER 15 Mei van Antwerpen te Amst. IRENE, 14 Mei van Oporto naar Vigo. MEROPE 13 Mei van P. au Prince n. Cap Haïtiën. NEREUS 14 Mei van Aalborg naar Stettin. ODYSSEUS 13 Mei van Danzig n. Stettin. STUYVESANT 14 Mei van Barbados naar Plymouth. VULCANUS 14 Mei van Burriana n. Castillon. KON. HOIiI*. IsIiOYD. FDANDRIA (thuisr.) 14 Mei te cn van Coru- nu; 17 Mei nam. 3 uur te IJmuidon verwacht. KENNEMERLAND (uitr.) 14 Mei nam. 7 uur van Hamburg. SALLAND (uitr.) 15 Mei te Hamburg. KON. PAKETVAART-MIJ. MOESI, Rott. naar Batavia 14 Mei 's midd. 12 uur op 4 gr. 34' Z.B. en 98 gr. 9* O.L. ZATERDAG 17 MEI HUIZEN, 1875 M. Uitsl. K.R.O. Uitz. 8.159.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.1512.15 Poiitieber. ra.151.15 Concert. K.R.O.- Trio 1.152.00 Gramofoonpl. 2.00 2.30 Kinderuurtje 2.304.00 Officieele Academiale Herdenking van het 15e Eeuw feest van Augu^ünusy, dood, vanuit de Aula der Universiteit te Leiden. Spreker Prof. Dr. Steffes uit Münster. Onderwerp „Die geistige Welt Augustinus und ihre Bedeutung lüi die Gegenwart" 4.004.40 Gramo foonpl. 4.405.00 Zwemles door S. P. J. Borsten 5.006.00 Gramofocnpl. 6.016.15 Max K. Gerich Onderwerp Duitschland als toeristenland 6.156.55 Gramofoonpl. 6.557.15 Journal. Week overzicht 7.157-45 H. Assmann „Hoe de brand ontstond" 7.458.00 Poiitieber. 8.018.30 Gramofoonpl. 8.3011.30 Concert. K.R.O.-Salon Orkest. Trio Hof- mann. Na 9.30 Volkenbondsdag. Rede door Th. F. M. Schaepman 11.3c12.00 Gramofoonpl. 12.00 Tijdsein. HILVERSUM. Na 1 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.002.00 Concert A.V.R.O.-Kwintet 2.002.30 Modepraatje dooi Mevr. de Leeuw-van Rees 2.304.30 Aansl. van het Tuschinski Theater te A'dam 4.305.00 Sport- praatje door H. Hollander 5.005.30 Gezondheidshalfuurtje 5.306.00 Gra mofoonpl. 6.00 Tijdsein. Daarna Concert. Omroeporkest. Herman Leydensdorfi, viool 7.458.00 Gramofoonpl. 8.00 V.A.R.A. Varia 8.05 V.A.R.A. Uitzending georga niseerd door den Bond van Exploitanten van Radio-Centrales. Concert. Toespraak door den Voorzitter J. I. Fris. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.0511.20 Lezing 1.20 2.20 Orkestconcert 3.50 Concert Orkest en mannenkwartet 5.05 Orgelspel door R. New, 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsber. 7.00 Sportber. 7.05 Viool- recital door E. Kersey 7-20 Lezing 7.40 Lezing 7.50 „Dorothy" Opera in 3 bedrijven. Muziek van Alfred Cellier 0.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing 10.00 Vaudeville 11.0512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Kinder- uurtie 4.5c Dansmuziek 6.20 Concert 9.05 „Comédie" van Tristan Bernard 9.50 Concert. Trio en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert 0.3511.3; Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl 1.252.50 O kestconcert 5.506.50 Gramofoonpl. 8.20 Vroo- lijke avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek 12.201.20 Gramofoonpl. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Gramofoon pl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. KALUNDBORG, 1153 M. 1.05—1.35 Gramofoonpl. 3.505.50 Concert. Orkest en zang 8,209.20 Concert. Trio man- dola en tuit declamatie 0.209.40 Liederen-voordracht 10.2011.20 Or kestconcert 11.2012.35 Dansmuziek. ZEESEN. 1635 M. 6.502.20 Lezingen 2.202.50 Gramofoonpl. 2.504-50 Lezingen 4.505.50 Concert 5.50 S.20 Lezingen 8.20 „Grotesken" van David Luschat 8.50 „Wie dei Schnabel eewachsen 1st". Orkest, mannenkwartet en solisten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. TIDORE, Rott. naar Batavia, 14 Mei van Suez. TOHITI (uitr.) 15 Mei te Port Said. TOGIAN, Rott. naar Batavia, 14 Mei 's midd. 12 uur op 2 gr. 52' Z.B. en 83 gr. 33' O. L. TOMOTION. Rott. naar Batavia, 14 Mei nam. 12 uur op 45 gr. N.B. en 8 gr. 14' W.L. TOSARI, Rott. naar Batavia, 14 Met te Port Said. HOLLANDAFRIïtA-LIJN. ALDABI (thuisr.) 14 Mei te Antwerpen. GRIJPSKERK 15 Mei van Hamburg te Amst. MELIRKERK (thuisr.) 14 Me te en van Port Elisabeth naar Kaapstad. RIJPERKERK 14 Mei van Rott. n. Hamburg. HOLLANDAMERIKA-LXJN. DRECHTDIJK, 14 Mei van Rott. te Seattle. GROOTENDIJIC 15 Mei v. d. Pacitick, te Hamburg. NEBRASKA, Paclfick, naar Rott. 15 Mei van Londen. JAVA—BBNGAI.EHr-I.lJN. MEDAN 14 Mei van Calcutta te Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJAMBI (uitr.) pass. 14 Met Finisterre. KOTA BAROE 14 Mei van Hamburg naar Bremen. S1BAJAK (thuisr.) 14 Mei nam. 6 uur van Marseille. TEXEL 14 Mei van Rangoon te Rott. (Verb.) TJERIMAI (uitr.) 14 Mei van Suez. ROTTERDAM—SUID-AMERIKA-LIJN. ALCOR 14 Mei van Rott. naar B. Aires. ALCYONE (uitr.) pass. 14 Mei Finisterre. ALPHARD (uitr.) 13 Mei te Santos. EMZETCO LIJN. JONGE ELISABETH 14 Mei van Castellon n. Gondia. JONGE JOHANNA, Rott. naar Alicante, pass. 14 Mei Gibraltar. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BARENDRECHT 15 Met van Tuapsa naar Ant werpen. BATAVIER III 15 Mei v.m. 9 u. 15 van Rotw. te Graveucnd. BRUNSWIJK 14 Met van Amst. te Summa», side. DRIEBERGEN 14 Mei van Montev. te B.-Aire» Roads. HOFLAAN 15 Mei van Porto Allegro naar B.-Aires. SPAR 14 Mei van Savannah n. Londen. STAD ZWOLLE 14 Mei van Newport te Lissa bon. TRENT 14 Mei van Rouaan naar Newcastle. THEMISTO, Barrohona naar Queenstown, v. o., 14 Mei van St. Thomas. WESTPLEIN 15 Mei Kopervik gep. Rott. n. Narvik. ZAAN 14 Mei van Rott. te Kaskö. ZONNEWIJK 14 Mei Las Palmas gep., Car- difl naar B.-Aires. 351. Doch de politie, onmeedoogend, bracht hen beiden In de cel. „Hier is jullie plaats, autodieven onthoudt jullie dagje wel. Jullie moet nu leelijk brommen, wie goed doet, goed ontmoet, doch gestraft moet worden, die slechte dingen doet. 352. Treurig op hun brits gezeten, bedachten zij hun droevig lot. Ze waren toch heusch onschuldig opgesloten achter slot Daar rammelden eernsklaps de sleutels. Een cipier voor hen verscheen. Hij zeide: „gaat daad'lijk met me mede." Jokko vroeg: „waar gaat die heen?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 10