FQNGERS VOOR DE HUISKAMER viert e blad V olkenbondsdag VRIJDAG 16 MEI 1930 BLADZIJDE 1 Slotzitting Volkenbondsraad LA WNTENNIS De Daviscupwedstrijd NederlandFinland ZEILEN De teraardebestelling van mr. P. J. Troelstra KANOSPOET Irisdrukke ver keer veilig op UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE SPORT EN SPEL VOETBAL Oefenwedstrijd H. V. B.-elftal E. D. O. 2—H. V. B.-elftal 6—2 Een Antwerpsch Beursdrama HILLEGOM STADSNIEUWS Procedure tusschen twee gemeentebesturen Over de vordering volgens de L. O -wet 1920 De St. Elisabethsvereeniging Openbare les aan slechthoorende leerlingen Voor de Stille Armen raagt U aldoor m f 18 Mei 1899 werd te 's-Gravenhage de Eerste Haagsche Vredesconferentie geopend, waardoor de residentie en ons land betrokken werden in de interna tionale organisatie voor den vrede. Als herinnering aan dit historisch feit, wordt na den oorlog jaarlijks op dien herdenkingsdag een algemeene propa ganda gevoerd voor den vrede en den Volkenbond. De Volkenbond is gesticht, om sa menwerking tusschen de volkeren te bevorderen en dezen vrede en veilig heid te waarborgen en het baart wer kelijk verwondering, dat voor dit schoone ideaal nog propaganda ge voerd moet worden. Helaas is dit toch zoo, want zeer velen staan tegenover het werk van den Volkenbond nog zeer sceptisch en anderen, die zich vrienden en bevorderaars noemen van dit insti tuut, maar dit niet door daden toonen, leveren voor het streven evenveel ge vaar op. Ongetwijfeld kan men tegen den Vol kenbond bezwaren aanvoeren, vooral omdat hij, zooals destijds ook in de „Ci- vilta Catholica" geschreven werd, niet formeel en openlijk een wet erkent, die eerder bestaat dan en uitgaat boven de wetten, welke de naties zichzelve geven; dat hij niet erkent het ware laatste doel der menschheid; dat hij geen juist begrip heeft van de broederschap der volkeren; dat hij geen zedelijk beginsel huldigt, hetwelk vrij is van alle dub belzinnigheid en toegeeflijkheid. Toch vormt dit in de gegeven om standigheden geen beletsel, om het werk te steunen en het met alle gepaste mid delen te bevorderen, zooals datzelfde blad dan ook meermalen gepropageerd heeft. Het valt immers niet te ontken nen, dat het werk van den Volkenbond een stap is in de richting, aangegeven in de vredesnota van Paus Benedictus XV van 17 Augustus 1917. Behalve dat dan ook tal van vooraanstaande ka tholieken van verschillende landen daadwerkelijk deel nemen aan het werk te Genève, is het ook wel /iegelijk de wensch van den H. Stoel, dat het stre ven van den Volkenbond door ons ge steund wordt. Wij mogen niet aan an deren overlaten het werken voor en het verdedigen van een ideaal den vrede onder de volkeren en het stellen van het recht boven de macht dat ook het onze is. We willen niet ontkennen, dat vooral in deze dagen, nu wij weer staan voor tal van mislukkingen op verschillend gebied, waar de Volkenbond werkzaam is, het moeilijk valt daarvoor enthou siasme te wekken. De ontwapeningsconferenties hebben nog niets opgeleverd, want voor een geleidelijke opheffing van het oorlogs apparaat is zelfs na het sluiten van het Kellogg-pact geen sprake. De economi sche conferentie bracht geen belang rijke voordeelen voor de staten en vol keren. Er is geen reden om op dit ter rein de toekomst hoopvol tegemoet te gaan in de gedachte, dat na deze con ferentie het economisch nationalisme zal verminderen. Van de twee groote en naar wel algemeen wordt aangenomen alles beheerschende vraagstukken, door welker geheele of gedeeltelijke oplossing de Volkenbond zijn bestaan rechtvaar digen moet, heeft hij nog maar heel weinig terecht gebracht. De oorzaak, dat velen daarover zeer teleurgesteld zijn, moet niet zoozeer ge zocht worden in de niet te ontkennen feiten, als wel in de gedachte bij velen na den oorlog, dat de stichting van den Volkenbond op zich eigenlijk reeds vol doende was, om binnen enkele jaren verzekerd te zijn van een onverstoor baren vrede, door algemeene beperking van bewapening en slechting van alle tariefsmuren. De verwachtingen waren in het begin veel te hoog gespannen en vergeten werd, dat hetgeen in eeuwen gegroeid is, niet in enkele jaren kon worden veranderd. Slechts door aanhoudend en constant werken van meerdere geslach ten zal dit werk tot een goed einde kun nen worden gebracht. Op den dag die aangewezen is voor de speciale propa ganda voor den Volkenbond dient ieder zich van deze waarheid goed bewust te worden. De weg, die moet worden afgelegd om het ideaal te bereiken, is verdeeld in verschillende etappes. Ook de Volken bond is er niet ineens gekomen, maar heeft een lange voorgeschiedenis. Door te onderstellen, dat alles wat verkeerd is in de wereld heel snel zou kunnen worden gewijzigd, hebben velen het zich te gemakkelijk gemaakt en zijn daardoor zelf oorzaak van de teleur stelling, die zij nu ondervinden. Het gaat niet vanzelf, want om het oude af te breken en het nieuwe er voor in de plaats te stellen, zal er gewerkt moe ten worden door allen, die den vrede willen. Indien we bovendien de zaken nuchter bekijken, dan dient erkend te worden, dat door den Volkenbond reeds veel is tot stand gebracht, waar door de weg geëffend wordt voor de verwezenlijking van de groote beginse len, waarvoor hij is gesticht. Het wil reeds heel wat zeggen, dat in dit insti tuut de landen allen iets hebben prijs gegeven van hun vrijheid en onafhan kelijkheid, van hun onbeperkte souve reiniteit ter wille van de samenwerking en ter bevordering van den vrede. Toen er tijdens de Haagsche vredesconferen ties gesproken werd over verplichte arbitrage, waren er verschillende ver tegenwoordigers van mogendheden, die verklaarden, dat dit iets onmogelijks was. Dank zij den Volkenbond hebben we thans dit onmogelijke bereikt in het Internationale Hof. van Justitie, tot welks statuut alle staten zijn. toege treden, hetgeen een absolute overwin ning beteekent van het recht over de macht. Zoo zijn er tal van andere za ken op te noemen, waaruit zou kunnen blijken, dat de Volkenfc#md op verschil lend gebied reeds veel bereikt heeft. Noodig is het echter, dat de Volken bondsgedachte, dat alleen door samen werking iets tot stand te brengen is op internationaal gebied, daartoe levendig wordt gehouden en dat vooral niet meer van den Volkenbond verwacht wordt, dan deze op het oogenblik geven kan. Daarnaast hebben we zorg te dragen, dat alom gewerkt wordt aan de verste viging der beginselen van rechtvaardig heid, liefde en verzoening, die onont beerlijk zijn voor een duurzamen vrede. Het is vooral de Kerk, die ons in dit opzicht onafgebroken voorhoudt, dat wereldpacificatie in dezen tijd geen droombeeld meer is, mits wij rusteloos werken aan den geest des vredes, aan de ontwapening van den haat, die nog maar al te zeer op de wereld rondwaart. Alles wat geschiedt om deze te beteu gelen, vermindert volgens het woord van Paus Leo XIII het oorlogsgevaar en moet dus als een daad van openbaar welzijn beschouwd worden. De Volken bond werkt ontegenzeggelijk in die richting en daarom handelen we geheel in den geest van den H. Stoel, als we daaraan onze medewerking verleenen en door woord en daad het streven van dit instituut steunen, want zonder deze is het instituut machteloos. 5 min. later Jongkind met een goed schot zelfs er 32 van maakte. E. D. O. 2 kwam hierna echter weer aan het woord en bij tusschenpoozen werd door toedoen van Koenen, die al erg productief was, de stand op 62 gebracht. Nadat Smit nog een strafschop gemist had kwam het einde met een smadelijke neder laag voor de bondsmenschen. Donderdagmiddag vond in het Tennis- stadion de loting plaats voor de Daviseup- ontmoeting Nea'erland-Finland. Deze had het volgende resultaat: Vrijdagmiddag half drie wordt gespeeld het eerste enkelspel tusschen Timmer en Grotenfelt. Om ongeveer half 4 zal dan het tweede enkelspel volgen tusschen Dierner Kool en Grahn. Zaterdag om 2 uur wordt aangevangen met een exhibition-single tusschen van dei- Heide en Bromberg (Finland), waarna onge veer drie uur half vier het dubbelspel wordt gespeeld tusschen Timmer en Diemer Kool met het Finsche dubbel Grahn en Groten felt. Het programma voor Zondag luidt: Timmer tegen Grahn en Diemer Kool tegen Grotenfelt. Hoe de volgorde zal -"-1 is nog niet bekend. Enkele besluiten Medegedeeld werd, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Bolivia en Paraguay zijn hervat. De Spaansche gedelegeerde Quinones de Leon bracht rapport uit over de werkzaam heden der zitting van het comité-Benesj voor Veiligheid en Arbitrage. Op voorstel van Henderson werd besloten een raadgevend advies van het Int. Ge rechtshof te Den Haag te vragen over de vraag, of het juridisch statuut /an de vrije stad Danzig het mogelijk maakt, dat Dan zig lid wordt van de internationale arbei dersorganisatie. De Raad besprak daarna het voorstel van Henderson, dat beoogt een speciale confe rentie bijeen te roepen van staten, die de conventie van Juni 1925 inzake de contróle op den internationalen wapenhandel getee- kend hebben, teneinde de inwerkingtreding der conventie te bespoedigen. De Raad nam tenslotte kennis van het rapport van de eerste Volkenbondsconferen tie voor de codificatie van het Int. recht, die in Maart te Den Haag is bijeengekomen. De Raad betuigde aan de Nederlandsche regee ring zijn dank voor de door den Volkenbond genoten gastvrijheid en voor hetgeen door de Nederlandsche regeering is gedaan om de werkzaamheden der conferentie te ver gemakkelijken. Verder werd hulde gebiacht aan mr. Th. Heemskerk, die deze conferen tie presideerde. In het rapport van Grandi wordt hieromtrent letterlijk gezegd, dat de heer Heemskerk de conferentie geleid heeft met de wijsheid en autoriteit, die men Kan verwachten van zijn hooge persoonlijke eigenschappen en zijn lange politieke erva ring. Zijn leiding, aldus besloot Grandi, heeft aan het eind der conferentie een alge meene huldiging uitgelokt. De 60e bijeenkomst 5 September De Raad van den Volkenbond heeft in haar vertrouwelijke slotzitting besloten de 60ste bijeenkomst van den Raad op 5 Sep tember te doen houden. Voorts bes'ooi de Raad tot aanvaarding van de scnenkir g van 80.000 Dollar van de Rockefeller Foundation. Na de sluiting van de 59ste zitting ont ving de President van den Raad, Alarin- kowitsch, de vertegenwoordigers van de inter nationale pers. Hij verklaarde bij die gele genheid, dat de betrekkingen met Italië op het oogenblik beter zijn gewox-den. Uit ge sprekken met Gi-andi heeft hij den indruk gekregen, dat de Italiaansche regeeriag van denzelfden geest van wederzijdsch begrijpen bezield is als de zijne. HAARLEMSCHE ZEILVEREENIGING Tegen Vrijdagavond zijn de leden en donateurs ter spoedvergadering opgeroepen. De vergadering zal voor een belangrijke be slissing komen te staan. Het is het bestuur namelijk gelukt een overeenkomst te ver krijgen met een der landeigenaren aan den Mooien Nel, waardoor een vaste aanlegplaats verzekerd is en waar o.i. een prachtgelegen- heid kan geschapen worden, om althans een begin van een haven aan te leggen. Vooral nu blijkt, dat polderbesturen etc. ernstig bezwaar gaan maken tegen het vernielen van rietkragen en dijkjes, zal de H.Z.V. zeker met beide handen deze kans moeten aangrijpen. We verwachten dan ook een druk bezoek op de vergadering van heden avond in de „Nijverheid". Belangstelling uit Amsterdam In verband met de teraardebestelling van mr. P. J. Troelstra, zijn hedenmorgen respectievelijk te 10.03 uur en te 10.09 uui* twee extratreinen van het Centraal-station te Amsterdam naar Den Haag vertrokken, Met deze treinen werden ruim 2000 per sonen, die tegen speciaal tarief reizen, ver, voerd. HAARLEMSCHE KANO-VEREENIGING De propagandatocht, die oorspronkelijk in Juni gehouden zou worden, is, in overleg met de „Stormvogels" uit de Zaanstreek, vastgesteld op Zaterdagavond. Voor even tueel kampeerterrein is de beschikking ge kregen over de werf van Beijnes aan de Oostzijde van 't N. B. Spaarne, alwaar de kano's, bij geschikt weer, met lampions verlicht, de verschillende stadswateren zullen bevaren. De tocht begint 's avonds g uur en de volgende route wordt gevolgd .- N. B. Spaarne, Kloppersingel etc., Nieuwe Gracht, Spaarne, Kampersingel etc., tot Gr. Houtbrug, terug door 't Spaarne naar de werf van de firma Beijnes. Met een weinig goed weer zal deze tocht wel de aandacht trekken en er toe kunnen medewerken de kanosport nog meer bekend te maken. We wenschen den deelnemers veel succes Eindexamens De eindexamens van de afdeelingen gymnasium van het Kennemer lyceum alhier, zullen worden afgenomen °P 18, 19, 20 en 21 Juni a.s. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: H. de Loff. Boschlhan 31 Bloemendaal, een bos sleutels: van der Linde, Bosch en Duinlaan 19, Bloemendaal, een vulpenhou der; Hammersveld, Dyserinckstraat 13, 'e Haarlem, een pakje; Eveleens, Bredex-odeweg B 6, Santpoort, een jonge hond (zwart met bruin)Backhuijs, Bloemveldslaan 15, Haar lem, een bos sleutels; de Roos, Joh. Ver- hulstweg 35, Bloemendaal, een vulpotlood en een passer; P. Wijnstroom, Kleverlaan 49, Bloemendaal, een vulpenhouder; aan het •adres Noordertuindorplaan 28, Haarlem, een verguld zilveren ringetje met blauwen steen; aan het bureau van politie te Overveen,,een grijze deukhoed, een imitatie paarlen collier, een eierlepeltje, een ijzeren sluitstuk, een Ford contactsleuteltje, een bruine glacé hand- Besmettelijke ziekte In de week van 4 tót en met 10 Mei 1930 heeft zich in deze gemeente een geval van roodvonk voorge daan. Personalia. Tot gecommitteerde bij de eindexamens van de verschillende gymnasia te 's-Gravenhage, Roosendaal, Gouda, Go- rinchem, Breda, Middelburg en Dordrecht is benoemd dr. A. F. Holleman. oud-hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam, wonende alhier. Vergadering Ned. R.K. Volksbond De afd. Heemstede van bovengenoemden bond, hield Woensdagavond haar laatste seizoenvergadering in het R.K. Vereenigings- gebouw. Nadat de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering had geopend, waarbij hij zijn leedwezen uitsprak over de maar matige belangstelling, waarvoor hij als oorzaak vond de te ver gevorderde tijd, en de no tulen waren gelezen en goedgekeurd, werden verschillende mededeelingen gedaan, o.a. dat door het bestuur in combinatie met het bestuur van de Woningbouwvereniging „St. Joseph" eexic vergadering was gehouden over de woningen der vereeniging, die eenige verbetering behoeven, en waaraan tot uiting was gekomen dat bij sommige leden het bewonen der huizen zeer veel te wenschen liet. Een beetje meer waardeering voor het vele werk van het bestuur in den vorm van meer zorg aan de huizen is hier zeker niet misplaatst. De laatste bestuursraadsvergadering was zóó slecht bezocht, dat deze niet kon door gaan. De voorzitter wil eenige pressie van de leden op de besturen der respectieve onderafdeelingen, welke van dien bestuurs raad lid zijn, opdat deze nuttige instelling haar werk naar behooren kan vervullen. Naar aanleiding van het beschikbaar stel len van 2 retraitenkaarten, zullen de leden die daarvan gebruik willen maken, vóór i Juni zich op moeten geven. Indien meer dan 2 gegadigden zijn, zal er geloot worden. De commissie voor „Hulp in Nood" verzocht de medewerking van de leden, ingeval van behoefte aan steun bij ziekte van een ziek of hulpbehoevend lid, waarvoor men zich vervoege bij een der commissie leden. Medegedeeld wordt dat ook de afd. van den fabrieksarbeidersbond in bloei toeneemt, doch in een te langzaam tempo, en er wordt een beroep gedaan op de leden om in meer uitgebreiden kring hiervoor propaganda te maken. Medegedeeld wordt ook, dat van 1417 Juni in het R.K. Vereenigingsgebouw een tentoonstelling wordt gehouden, waaraan verbonden is een loterij en fancy-fair, ten bate van Herwonnen Levenskracht. Een beroep wordt gedaan op de leden om deze tentoonstelling te bezoeken en loten te koopen. Staande de vergadering wordt een voorstel, om f 15.subsidie te geven aan die tentoonstelling, zonder stemming aange nomen. Als datum van de herdenking der uit vaardiging van de Rerum Novarum is vast gesteld 15 Juni. Als spreker zal optreden Pater Dr. Vrijmoed. Als verzamelplaats is wederom de tuin van het Brongebouw in Haarlem gekozen. De afd. Heemstede zal in combinatie met de afdeelxngen Bennebroek. Vogelenzang en Hoofddorp in optocht naar Haarlem gaan, met als verzamelplaats het R.K. Vereeni gingsgebouw. Tijd van vertrek kwart over een. De Harmonie „St. Michaël" zal wederom uitgenoodigd worden aan dezen optocht deel te nemen. Na deze vele mededeelingen, die, ook al doordat sommige dezer mededeelingen eenige besprekingen als gevolg hadden een groot deel v.d. avond in beslag namen, hield den heer Ant. J. Angenent, secretaris van het Centraal Bestuur, een propagan distische toespraak, waarna om tegen 10 uur de voorzitter op den gebruikelijke wijze sloot. Gevonden voorwerpen Terug te beko men bij: Hoppezak, Binnenweg 137, een por- temonnaie met inhoud; Zandvoortschelaan 167, een kindercape; J. v. d. Bunt, Banka- straat 80, een damesportemonnaieGarage Groenendaal, Raadhuisplein, een zeemlederen dameshandschoen; De Rijk, Javalaan 20, een taschje met goud ringetje; H. Grijmans, Vijf' heerenstraat 20, een rijwielbelastingmerk; M. Kortehoeve, Postlaan 11, een springtouw; Andringa, Javalaan 47, een blauwe alpen- Het volgend H. V. B. elftal bond gister avond den strijd aan voor een oefenwedstrijd tegen E. D. O. 2 op het E. D. O. terrein. Doel: Van Dijk (Hillegom)Achter: Zand- stra (E.D.O.) en Kleising (D.I.O.); Midden: Joh. Helssels (R.C.H.), v. d. Putten (Da- miaten), de Roode (Ripperda); Voor: Not- trot (Ripperda), van Sinderen (R.C.H.), Jongkind (I.V.O.), Smit (Damiaten), van de Kasteele (I.V.O.) Door verhindering van de Jong (Hillegom) en Jansen (E.D.O.) vielen de Roode en Smit in. Evenals in vorige wedstrijden viel het spel van verschillende H. V. B.-ers geducht tegen. Men werkte wel hard, vooral in de ach terhoede, en halflinie, doch het plaatsen vooral was bitter slecht. Daar bovendien in de voorhoede van liet H. V. B. elftal weinig of geen verband te bespeuren viel, werd er bijna Voortdurend op de bondshelft gespeeld. Alhoewel de achterhoede zich goed weerde, kon men toch niet verhinderen, dat na on geveer een half uur spelen Koenen aan E. D. O. 2 de leiding gaf 10. Nog voor de rust werd deze voorsprong vergroot door toedoen van Calland en Koe nen 30, met welken stand de rust inging. Na de hervatting had al spoedig Smit den achterstand verkleint 3—1, terwijl nog geen door Franck Seilhout Lieve Celina, Als ge deze regelen leest, zal ik er niet meer zijn. Mijn toestand was hopeloos. Ver geef en vergeet. Uw ongelukkige Franck Een gil, een doffe slag, en Celine rolde met al de gratie haar geslacht eigen onder de tafel, het briefje in haar vuistje verfrommelend. Enkele stonden later veranderde ze echter van gedacht en vloog terug recht ze vond het onnoozel flauw te vallen, als er niemand in de kamer was. Met een sprong was ze bij den kapstok, vloog In haar trench-coat en trok een hoed over haar ooren. Ze nam 200.000 Fr. uit een schuifke en ging naar hare vriendin, waar ze het briefje liet lezen, terwijl ze een ze nuwcrisis kreeg. Mieteke kreeg den goeden inval eens te telefoneeren, maar geen verbinding krijgen de, wisten ze nog van niets. Ze zouden dan maar eens tot aan z'n huis gaan. Ze liepen een half uur te voet, namen voor de laatste tien minuten een auto zoo ver bouwereerd waren ze. Franck Vanel was den vorigen avond thuisgekomen met het vaste gedacht er voor goed een eind aan te maken. Hij bad z'n laatste 20 Bel ga verteerd in gezelschap van z'n verloofde en hare vriendin, maar had den moed niet gevonden haar zijn be sluit bekend te maken. Hij had dan na hun vertrek het briefje geschreven, alvorens hij zich naar huis begaf. Z'n gansche vermogen en dat van z'n cliënten er nog bij had hij op de Beurs gelaten en Franck kon zich niet aan de ge dachte wennen al de weelde te zullen moe ten missen, die zijn bestaan omringde. Na z'h knecht te hebben verlof gegeven, trok hij naar de badkamer op het 2e, met eenige flesschen Bourgogne en een stapel cigaretten. Hij trok de deur dicht en draaide den sleutel in het slot, waarna hij hem door 't venster smeet, den hof in. Eerst dan bemerkte hij dat hij zijn revol ver vergeten had. Daar zat hij nu. Hoe nu te sterven? Het gas was te gevaarlijk voor ontploffing. Zich in de badkuip onder water zetten zou kunnen gaan, maar dan zou Celine hem vinden bont en blauw en opgeblazen van 't water. Dat zou bijlange zoo geen schoone dood zijn Maar hij vond er niets anders op, en te gen den ochtend waren al de flesschen leeg, de cigaretten op en Franck steeds onder de levenden was in slaap gevallen op de badmat. Zoo vonden Celine en Mieteke hem, toen ze met een smid, dien ze onderweg hadden opgezocht, de noodige deuren hadden open gebroken. Met het fortuintje in haar hand, liet Ce line zich op hem vallen, in 't gedacht, dat hij dood was. Maar geen wonde vindende, kreeg ze argwaan en schudde hem eens goed over en 't weer, waardoor hij ontwaakte met een „Oh Celina"ge weet niet Ze wist inderdaad niet, of ze zou lachen of kwaad zijn, maar hij legde z'n geval uit en toen kon ze niet anders dan hem geluk kig aanzien en discreet de blauwe Belga's in z'n handen stoppen. Toen noemde hij haar „zijn schat" en 't einde was zooals in de film muts; H. J. Jansen, Res Novaplein 31, een hondenhalsband met penning; J. de Vries, Heerenweg 67, een damesparapluie; J. Wiersma, Raadhuisstraat 36, een vulpen; Kluën, Wipperplem 5, een lederen muts; Bureau van politie, Raadhuisstraat, een sierspeld, een autoped, een bal en een kope ren? gewicht. Feestavond R.K. Middenstandsveree- niging „De Hanze Een aardig met plan ten versierde zaal, en een vrij groot aantal belangstellenden, hoewel niet allen leden, omdat de personen die voor het lidmaatschap in aanmerking komen, een uitnoodiging ont vangen hadden eens kennis met de vereeni ging te maken. En wij twijfelen niet of de indruk dien de zen feestavond heeft achtergelaten, is onver deeld gunstig. Daaraan had natuurlijk de Re derijkerskamer „Alberdingk Thijm" uit Haarlem die een gastvoorstelling gaf, en op voerde „Het kostbare leven" blijspel in 4 be drijven, voor rederijkers bewerkt door Ge rard Nielen, wel het overgroote aandeel. Er is volop genoten van dit zoo keurig uit gevoerde stuk, en de lach was dan ook niet van de lucht. Kapper André Steenman had weer op zijn bekende wijze voor de verschillende figuren in het spel gezorgd, terwijl de firma Duin uit Haarlem de zorg voor de meubileering op zich had genomen. Zoo werd alles in de puntjes verzorgd, en de aanwezigen hebben volop blijken van waardeering gegeven door hun aandacht aan het spel en het applaus in ieder bedrijf. Ook het muzikale gedeelte was uitstekend verzorgd, door het engageeren van Mr. Stoe- ken's band. Ook hen viel volop applaus ten deel. Tusschen het 2e en ge bedrijf werd de tijd verkort door een korte propagandarede van mr. F. J. H. Bach, directeur van het Natio nale Hanzebureau. Spr. betreurde dat zelfs afgevaardigden van de Centrale Raadsvergadering totaal geen begrip heeft van hoe een organisatie leeft. 't Is geen mannencongregatie, ook niet een waarvan men enkel stoffelijke belangen mag verwachten. Onze organisatie, zegt spr., heeft een groote geestelijke beteekenis, al zien wij de stoffelijke belangen lang niet uit het oog. Het sociale vraagstuk behandelend, zegt spr., dat dit niet enkel een arbeidersvraagstuk is. Vele middenstanders staan er niet beter voor dan de arbeiders. In het politiek besef ontbreekt zeer veel bij de middenstanders. Een der belangrijkste zaken is daarvan de samenhang der verschil lende vakken. Een krachtige georganiseerde middenstand is op politiek terrein dus van groot belang. Maar dus niet enkel belang stellen in de vakorganisatie. Stands- en Vakorganisatie moet één geheel worden, ook al is de vakbe weging een der eerste dingen in dezen tijd, voor den inkoop, opheffing van misstanden in de bedrijven enz. Onze tijd roept om de toepassing der Ka tholieke beginselen in de samenleving. Spr. wijst op het gevaar van het Commu nisme, waarbij het bij spr. vaststaat dat die geest van verzet zijn oorsprong vindt in de miskenning der Godsdienstige beginselen. Wij zien soms dat onze middenstand ge lijkt op een dilettantenvereeniging, trots wij zulk een grooten taak te vervullen hebben. En de mooiste toch is het samenbrengen van verschillende vakken. Onze Middenstandbond maakt thans weer een periode van groei mede. De Bond van het bisdom Haarlem steeg van 3700 tot 5800. Overal voelt men dat men de Hanze noodig heeft. Hier in Heemstede, aldus spr., is te weinig medewerking, ook al is het Bestuur actief. Laat dat in de toekomst beter worden. Spr. besluit met den wensch dat ook hier in Heemstede moge komen een krachtig me deleven in het belang van de stoffelijke wel vaar der middenstand en de macht van onze Roomsche Middenstand op sociaal gebied. De Voorzitter was zeker den tolk van de vergadering als hij den spreker dank zegt, voor zijn kernachtige rede, ook aan het slot van den avond als hij alle medewerkers dank zegt voor het slagen .van dezen prettigen avond en waaraan de aanwezigen zeker met verlangen naar een volgende feestvergadering uitzien. Rest ons nog te melden, dat dames bloemp jes verkochten voor het Santosfonds, voor welk doel gaarne een offertje geboekt werd. Burg. Stand Ondertrouwd: F. F. Geer- lingsE. Arink. J. P. v. d. Drift en J. M. v. Leeuwen. K. Collet en J. J Warnaar. H. M. de Vries en A. H. Sabrowski. J. H. F. Hen zen en G. M. Taminiau. M. Jansen en J. M. van Bakel. Getrouwd: K. Goudzwaard en H. M. van Eekeren. J. P. J. M. Nan en A. M. v. d. Lin den. Geboren: C. M. van Egmondv. Wonde ren, z. C. J. van HaeringenGoris, z. Overleden: Joh. Kraaij 55 jaar echtgen. van A. van Veldhuyzen v. Zanten. J. W. Edema, 78 jaren, ongeh. F. W. Bunte, 23 jaren, ongeh. Besmettelijke ziekte In de week van 4 tot en met 10 Mei 1930 heeft zich in deze gemeente een geval van roodvonk voorge daan. Personalia Tot gecommitteerde bij de eindexamens van het openbaar gymnasium en het openbaar lyceum te Haarlem, is be noemd dr. A. Steger, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, wonende alhier. BEGRAFENIS VAN DEN HEEK J. H. M. BALVERS Groote belangstelling Hedenmorgen werden in de St. Martinus- kerk de H. H. Uitvaartdiensten gehouden voor wijlen den heer J. H. M. Balvers, wet' houder der gemeente Hillegom en lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Om 9 uur werd de plechtige H. Requiem mis opgedragen door pastoor J. J. A. M. Krook, geassisteerd dor kapelaan Schoen maker, als diaken en kapelaan Verhaar der Sint-Jozefkerk als sub-diaken. In het priesterkoor hadden plaats geno men pastoor P. J. de Kok van De Zilk, pastoor B. van Leeuwen, van de Sint-Jozef kerk, kapelaan E. Mathot uit Haarlem en kapelaan Verhaar der St. Martinuskerk. Het zangkoor voerde een Gregoriaansche Requiemmis uit voor mannen en jongens. Onder de vele belangstellenden merkten wij o. a. op den burgemeester en secretaris van Hillegom, de heeren mr. D. F. Pont en mr. Sens, wethouder De Vreugd en den tijdelijken wethouder, den heer Klaver. Verder bijna alle raadsleden, den ge meente-architect, gemeente-ontvanger, rijks ontvanger, hoofden van alle bedrijven, het secretarie-personeel, kerk- en armbesturen van beide parochies, alle hoofden der scholen in de gemeente, den heer H. J Borghols, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland en enkele leden der Provinciale Staten dier provincie. Ook waren aanwezig' de burgemeester en wethouder van Sassenheim, de heeren J P. Gouverneur en Warnaar en de burge meester van Noordwijkerhout, de heer A H. J. M. van Iersel, deputaties van ver schillende vereenigingen, o. a. van de Ver eeniging voor Bloembollencultuur, het vol ledig' bestuur der R. K. Kiesvereeniging het secretarie-personeel en het hoofd bestuur van de vereeniging voor Overheids personeel „St. Paulus'. De beaardingsplechtigheid werd verricht door pastoor J. J- A. M. Krook met de zelfde assistentie. Twee kransen dekten de baar, waarvan een was van de gemeente Hillegom. Voor de arrondissementsrechtbank te Haar lem werd in openbare zitting behandeld de procedure, welke aanhangig is gemaakt door het gemeentebestuur van Sassenheim tegen het gemeentebestuur van Haarlemmermeer. Mr. G. H. E. Nord Thomson, advocaat te Leiden, pleitte voor de gemeente Sassenheim en lichtte de door haar ingestelde vordering uitvoerig toe. Krachtens artikel 104 der lageronderwijs- wet 1920 meent deze gemeente nog van Haar lemmermeer te kunnen vorderen vergoeding terzake van verschillende kinderen, die in de jaren 1922 tot 1925 een school voor lager- onderwijs in Sassenheim hebben bezocht. Haarlemmermeer heeft daartegen bezwaar gemaakt omdat de gemeente Sassenheim wei gerde hierbij in mindering te brengen de som welke door Sassenheim aan schoolgeld was ontvangen. Mr. A. Brueh, advocaat te Haarlem, voerde een pleidooi tot nadere motiveering van het door Haarlemmermeer Ingenomen standpunt en beriep zich op het Koninklijk besluit van 4 September 1923 houdende voorschriften ter uitvoering van artikel 104 der lager onder wijswet waarbij o.m. is bepaald dat B. en W. van Haarlemmermeer bevoegd waren om na gepleegd overleg met het gemeentebestuur van Sassenheim vast te stellen het bedrag der verschuldigde uitkeering. Ook werd een beroep gedaan op de nieuwe redactie van het onlangs gewijzigde artikel 104, waaruit zou zijn af te leiden dat de ge meente Sassenheim niet meer ontvankelijk is in hr.ar vordering omdat het betreft een verrekening van gelden, waarvan de voorloo- pige vaststelling door den gemeenteraad reeds heeft plaatsgevonden. De proces-stukken werden in handen ge steld van den heer Officier van Justitie tot het nemen van zijn conclusie, terwijl de uit spraak zal geschieden op 3 Juni a.s. Het jaarverslag over 1929. Aan het jaarverslag der St. Elisabeths vereeniging over het jaar 1929 ontleenen wij het volgende: Door de collecten, giften en contributies werd d'e vereeniging in staat gesteld aan 690 arme zieken te geven: 33.330 liter melk ter waarde van 5481.54 7591 eieren voor 729,61; 104 liter karnemelk voor f 14.90; 86 fleschjes yoghurt voor 10.75. Aan vleesch en rookvleesch werd uitgereikt voor 34.16; aan kruidenierswaren voor 46.85 en aan manufacturen 817.24. Bovendien schonk de vereeniging aan huisverzorging Stille Armen" 251.35. Aan 140 gezinnen werden 439 stuks goe deren verstrekt. Verder nog eenige wollen en molton dekens. Aan 50 behoeftige kraam vrouwen werd' een baby-uitzetje gegeven. In de Ma.ria-stichting werden 5 patiën ten voor rekening der vereeniging verpleegd, met 252 verpleegdagen. Evenals vorige jaren zijn de twee K.H. Missen tot intentie der levende en overledene leden en weldoeners d'er vereeniging, op den feestdag van de H. Elisabeth, in de St. Jozefskerk gelezen. Eveneens zijn H.H. Missen gelezen voor de overledenen, die tijdens hun ziekte door on ze vereeniging geholpen zijn. Als dit jaarverslag over 1929 wordt uitge bracht, is reeds het jubeljaar der St. Elisa- beths-vereeniging ingetreden. Vijf en ze ventig jaar heeft cfe vereeniging het voor beeld van haar oprichtsters zoo ijverig en nauwgezet mogelijk gevolgd. Moge dit jubel jaar voor vele Haarlemmers een aanleiding zijn, de St. Elisabeths-vereeniging krachtig financieel te steunen. Gistermiddag werd door den heer H. M. van der Zanden in le tuinzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw een openbare les voor de leerlingen der school voor slecht- hoorenden te Amsterdam gedemonstreerd. Spreker dankte voo* de groote opkomst en zag hierin het bewijs dat er belangstelling in Haarlem voor de sleehthoorenden was. Maar nu moeten er ook daden komen, aldus spr. De kinderen, 16 in getal, waren bij deze las in hoefijzervorm op het podium geplaatst, zooals dit in de klas geschiedt. Dit was met de bedoeling der lippen van de leeraar en te vens van elkaar te zien. De heer v. d. Zanden liet vervolgens de doofheid of liever gezegd de gehoorresten van eenigen afzonderlijk zien. De een hoorde nog een fluisterstem op 3 meter afstand (normaal is 20 meter), 'n an der kon nog niet een donderstem op één me ter afstand hooren. Spr. vertelde onderhand dat er om zoo "te zeggen bijna was «ivochten wie er mee naar Haarlem zou mogen gaan. Zelfs hef kleine jongetje, dat niet langer dan 'n minuut mocht blijven staan, daar het dan onpasselijk werd! De school telt 80 leerlingen en neemt slechts die leerlingen, op die het gewoon lager onderwijs niet kunnen volgen. Spr ging nu tot de les over. Hij stelde eenige vragen over de provincie Noord-Hol land, welke Waddeneilanden hiertoe behooren enz. Alles alleen met de beweging van den mond. De leerlingen echter moesten de vraag hardop herhalen en meteen het antwoord erbij voegen. Wie het niet had verstaan, werd door een der leerlingen zelf geholpen, die het hem dan voorzeide. Spr. legde vooral den nadruk op het goed acticuleeren. Ook werden eenige versjes door de kinde ren voorgedragen door den heer v. d. Zanden met de beweging van den mond voorgezegd. Deze versjes ontlokten herhaaldelijk ap plaus. Na afloop dankte de heer Hillebrands, voorzitter van de afdeeling Haarlem, spreker voor de gedane moeite. Ingekomen N. N. f 10.— N. N. f 25.— J. V. M. f 10.— De Commissie voor de Stille Armen be tuigt haren dank voor deze bijdragen en houdt zich voor verdere medewerking drin gend aanbevolen. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan het bureau dezer courant en bij den penningmeester, den heei P. J. Busé, Gasthuissingel 64, postgiro 13543.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 13