13000.- f 750.- f250.- f 125.- f50.- f40.- CARTHAGO'S GROOTSTE LES fa BUREAUXNAS8AULAAN48 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I I VRIJDAG 16 MEI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17463 AANEIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De „Gelria" kiest weer zee Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" Slotzitting V olkenbondsraad Openlucht voorstellingen te Gerolstein Het bezoek van Prins Hendrik aan IJmuiden Roode Kruis-demonstraties De kustwacht te IJmuiden Veranderingen in verband met de ingebruikneming der nieuwe sluis De slapte in het visscherijbedrijf De schatgraverij te Zaandam Handel in blanke Slavinnen Nieuwe zaken aan het licht getreden Ned. Roode Kruis Staking van het Post- en Telegraafpersoneel in Frankriik Parijs ging voor, de provincie volgde Procedure tusschen twee gemeentebesturen Over de vordering volgens de L. O,-wet 1920 Draadlooze verbinding JavaEngeland Voornaamste qKieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 -- Haarlem Telegrafisch Weerbericht Naar afschaffing der poenale sanctie De definitieve voorstellen ingediend De teraardebestelling van P. J. Troelstra mr. Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cL; per kwartaal 3J25; per post, per kwartaal 3.58 bij rooroitbetaling:. NIEUWE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- -EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regel» 60 et. p. plaatsing; elke regel meer 15 et_ bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van'n anderen vinger Ge^st Jen Christus „De beteekenis van Carthago?" Mij werd gevraagd, na afloop van het XXXste Internationaal Eucharistisch Congres van Carthago in één enkel ar tikel de beteekenis van Carthago als gastvrouwe van deze grootsche demon stratie van het Christendom der Katho lieke en Apostolische Kerk te schetsen. Toen wist ik niet beter te doen, dan Carthago, deze aloude „hooge plaats" der heidensche, satanische offergruwe- len, te laten zien in zijn kwaliteit van „offerberg" voor de oblatie van het Nieuwe Verbond. Een oblatie van de „hostia pura, hostia sancta, hostia im- ftiaculata", van het Heilige Brood des eeuwigen levens en den Kelk van het eeuwig heil. Talrijk zijn de gezaghebbende docu menten om te bevestigen, dat de vol ken der allerhoogste oudheid aan hun goden menschenoffers gebracht hebben, jonge meisjes en onschuldige knapen, later ook volwassenen. Door hun men- scheljjke slachtoffers aan hun plaatse lijke godheid op te offeren, meenden die volken instinctmatig haar toorn te zullen bedwingen, of minstens haar goede gunsten voor zich te verwerven. Punische urnen, welke nog in 1925 gevonden werden in de opgravingen van den tempel van Tanit te Carthago, za ten vol kinderenbeenderen. Op meerde re dier urnen heeft men het woord sacrificia dat in onze liturgie zoo veelvuldig voorkomt meenen te kunnen ontcijferen. Wat wel aantoont, dat Jnen zich hier in tegenwoordigheid bevindt van beenderen van Carthaag- scbe kindèren; van overblijfselen van brandoffers, aan de traditioneele god heid van Carthago geslachtofferd aan den afschuwelijken Baai-Moloch. Deze godheid was afkomstig uit Tyrus, in Klein-Azië; evenals trouwens de werste stichters van dit Kart-Hadach, de „Nieuwe Stad", zooals ze door die kolonisten uit 't oude Tyrus hier ge noemd werd. De namen van deze godheid uit Ty rus, Baai-Moloch, worden vele malen genoemd in de H. Schrift; ze beteeken- den slechts „Baai-koning". De Moloch van Carthago was onver zadigbaar van menschenvleesch. Zijn offers werden in den beginne op een groot komfoor, vlak vóór het afgods beeld, verbrand. Maar daarna werd al lengs de wreedheid méér geraffineerd. Een rooster werd op de uitgestrekte ar men van het monster geplaatst om wit gloeiend te worden gestookt. Zoodoende hield Moloch dan tijdens de offering zijn slachtoffers zelve vast!.... Ten slotte werd ook die satanische ritus weer „verbeterd." Men maakte het beeld hol, zooals wij ook weten uit net Boek van Daniël. Kinderen werden dan direct in den buik van het wit-gloeiend gestookte beeld geworpen. En nóg weer later werden de armen van het Moloch- beeld zoodanig gegoten, dat de kin deren als 't ware door den Moloch levend verslonden werden.... „Er bestaat bij de Carthagers een groot beeld van koper, dat Saturnus moet voorstellen," zoo beschreef Dio- dorus van Sicilië de offer-gruwelen. „Dë handen en armen van dat beeld Sljn zóódanig afhellende gemaakt, dat een kind, op de handen van de godheid als een offer neergelegd, als vanzelf baar achteren en in den witgloeienden vUurbuik van dat beeld komt te rol- 'ehEn op sommige dagen telden de rampzalige slachtoffers meerdere honderden! Het afschuwelijk monster braadde Stierlijk zijn eigen schuldelooze slacht offers in zijn witgloeiend gestookte hfonzen of koperen ingewanden. En Biodorus vertelt ons nog, in de bekende ïb'ssage van zijn Boek XX: „De Car thagers, door Agathocles overwonnen Schreven hun nederlaag toe aan de goddelijke gramschap. Want vroeger lad men aan Moloch slechts de edelste 1 schoonste kinderen geofferd. Sedert Aele jaren echter werden de kinderen- fers op de markt gekocht en daarna f gemest voor het offer. Om verbetï- 'hig in dien staat van zaken te brengen ^b tevens vergiffenis voor hun bedrie- c:5ri.1 te verkrijgen, besloot men weer een ouderwetsch offer, maar dan op b^onsterachtig groote schaal, te brengen. v_eh pikte uit de allereerste families "n Carthago en omstreken tweehon- kinderen uit. Sommige burgers, eSen wie een geheime aanklacht in bracht was. kwamen dan vrijwillig 'b ":i Mn 1' ren 1 iwn. welke ••i Men 'c- in ,jv uk .uor net ueeld Moloch, waar zij in de vlammen erteerd werden...." t 5*bstave Flaubert heeft zich van den ^-Ran Diodorps van Sicilië bediend et anticuum documentum, novo cedat ritui voor zijn schildering van het Moloch- offer in een der hoofdstukken van „Salammbo". Die roman heeft het oude Carthago voor plaats van han deling. Die Moloch-offers van Carthago had den niets gemeen met de brandoffers onder de Oude Wet, welke immers „Gode welgevallig" waren en vooraf- beelden moesten: het groote Offer van den beloofden Messias. Wel zondigde het Uitverkoren Volk van het Oude Verbond herhaaldelijk, door Baal ter eere „hooge plaatsen" te bouwen, „om daar hun zonen en doch ters door het vuur te doen vergaan Te Carthago toonden de offergruwe- len méér dan elders aan, tot welk een gruwelijken staat van barbarisme en verholen sanatisme de menschheid vóór de komst van den Verlosser gevallen was. Toen werd Hij, genoemd „het Lam Gods, dat de zonden der wereld weg neemt," op de „hooge plaats" buiten de Stad op Golgotha verheven. Hij, die daarna ook alle menschen tot zich trekken zouEn in deze nu weer nisuw-groeiende stad Carthago, welke onder het Romeinsche en Byzantijn- sche rijk meer dan dertig concilies vergaderd zag en de stemmen lioorde weerklinken van een Tertullianus en een Cyprianus, van een Augustinus en een Fulgentius, worden sedert de ope ning van het XXXste Int. Euch. Con gres de eucharistische geschriften over de offers van de aloude Kerk van Afrika weer ijverig bestudeerd. En dat, terwijl een Louis Bertrand boven op de espla nade achter de primatiale basiliek, ten aanhoore van geheel het Congres, dien laatsten Zaterdag-middag op den top van den Byrsa-heuvel verzameld, de „Heerlijkheid der Eerste Kerk van Afrika" met zijn meesterlijk lyrische welsprekendheid voor héél de Kath. wereld bezongen heeft. Waar ge ook kijkt in en rond dit Carthago, wat ge er in deze heerlijke dagen ook over gehoord hebt in de verheven goddelijke liturgie der Kerk, in de tallooze toespraken, op alle sec tievergaderingen, in de ontroerende of ferande der palmen op Donderdag namiddag, in de meesleepende liederen der kinderen en de liturgische hymnen der congressisten 't is altijd: het of fer! Het Offerlam! Christus, „immola- tus pro nobis", voor ons geslacht. „O, salutaris hostia!" De kern van ons gelooven, levende bron al onzer hoop, onze innigste liefde! Wanneer wij hier, als overal, van een broodstrijd hoor en gewagen, van sociale en economische problemen, dan vinden wij in het bovennatuurlijke leven alléén de zekere belofte, dat wij het „leven en het leven méér overvloedig" kunnen deelachtig worden. Door dat leven in Christus worden de menschenproble- men opgelost en als bij tooverslag weg gevaagd. Omdat Christus, de Weg, de Waarheid en het Leven, inderdaad „alle dingen nieuw" maaktEn dezer da gen hoorden wij te Carthago telkens weer de kernwaarheden van het Chris tendom verkondigen. Van Hem, die zei: „Mozes heeft u geen brood uit den he mel gegeven, maar mijn Vader geeft u het ware brood, dat leven schenkt aan de wereld." Waarop zij zeiden, die het hoorden: „Heer, geef ons dit brood voor altijd." Maar Jezus sprak tot hen: „Ik ben het brood des levens Toen brak de strijd los! En de Joden morden: „Is deze niet Jezus, de zoon van Joseph, wiens vader en moeder we kennen?" Maar Hij zei: „Het brood, dat Ik u geven zal, is Mijn vleesch voor het leven der wereld." Wat velen zijner leerlingen deed zeggen: „Dit woord is' hard. Wie kan zoo iets aanhooren?" En, niet geloovende, trok ken velen zich terug „en bleven niet langer bij Hem Is dat ook niet de voorafbeelding van het historisch verloop, van de ontwik keling aller dwaalleeringen over de waarachtige tegenwoordigheid van Christus in het H. Sacrament? Want, zegt de apostel Paulus, „wie nog melk behoeft, is een kind; maar vaste spijs is voor de volwassenen, afgericht om te onderscheiden." Christus dan. het Lam Gods, na ge leden te hebben, na gestorven te zijn en begraven, is den derden dag verrezen gelijk Hij had voorspeld. Indien van Christus gepreekt wordt, dat Hij van de dooden is verrezen zooals letter lijk ali- s in dezen Paaschtijd dat pre dict ,hoe kunnen dan sommigen on der u zeggen: De opstanding der doo den is onmogelijk? Indien de opstan ding der dooden onmogelijk is, dan is ook Christus niet verrezen; dan is onze prediking ijdel, ijdel ook uw geloof; dan zijt gij nog in uw zonden." (I Cor. 15) Maar neen, Christus is van de doo den verrezen, Alleluja! Als eersteling onder hen, die ontslapen zijn. Daar door heeft Hij het grootste bewijs, het afdoende bewijs geleverd, Meester te zijn zoowel van het leven als van den dood. En als Meester van leven en dood, heeft Hij het opperste bewijs van zijn Godheid gegeven aan zoovele ooggetui gen. Aan Cephas èn aan de aposte len en hun aller opvolgers! Met Sint Thomas van Aquino bidden en zingen wij vol eerbied het Adoro Te, omdat niet door te zien, te tasten of te sma ken, maar door te hooren het woord van den Zoon Gods wij gelooven in Christus' waarachtige tegenwoordigheid in het H. Sacrament. Christus, ons Paaschlam, leert ons de sublieme les van het offer. Van het zichzelven ten offer brengen voor onze medemenschen van het dagelij ksch opofferen onzer eigen persoonlijkheid, onzer eigenliefde, zelfs onzer eigen mee ningen en belangen voor het grootere goed van allen, van de geheele Chris ten-gemeenschap. Millioenen en millioenen mannen en vrouwen, ja, kinderen, hebben sedert Christus' kruisoffer aan de goddelijke uitnoodiging tot zelf-opoffering gehoor gegeven zeker niet het minst in Afrika! Dat vooral heeft het Congres van Carthago weer in het licht getrok ken F. J. W. Hedennacht te 1.15 uur is het mailschip Gelria" van den Koninklijken Holland- schen Lloyd, na geheel te zijn hersteld, op nieuw naar Zuid-Amerika vertrokken. Na de vlugge reparatie van de „Johan van Olden- barnevelt" is het spoedige herstel van de „Gelria" opnieuw een staaltje van het snelle werken van het reparatiebedrijf in de Am- sterdamsche haven. Het aantal candidaten in de vacature-Prins als lid van het Hoofdbestuur gesteld, neemt steeds toe. Thans zijn reeds gesteld: door de afdeeling Haarlem de heer Michels, lid van Ged. Sta ten: door de afdeeling Heer-Hugowaard de heer J. Spierings, arts aldaar; door de af deeling Grootebroek-Bovenkarspel de heer A. Ruiter, notaris te Grootebroek, en door het district Purmerend de heer P. M. S van Leeuwen, arts te De Rijp. Enkele besluiten Medegedeeld werd, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Bolivia en Paraguay zijn hervat. De Spaansche gedelegeerde Quinones de Leon bracht rapport uit over de werkzaam heden der zitting van het comité-Benesj voor Veiligheid en Arbitrage. Op voorstel van Henderson werd besloten een raadgevend advies van het Int. Ge rechtshof te Den Haag te vragen over de vraag, of het juridisth statuut van de vrije stad, Danzig het mogelijk maakt, dat Dan zig lid wordt van de internationale arbei dersorganisatie. De Raad besprak daarna het voorstel van Henderson, dat beoogt een speciale confe rentie bijeen te roepen van staten, die de conventie van Juni 1925 inzake de controle op den internationalen wapenhandel getee- kend hebben, teneinde de inwerkingtreding der conventie te bespoedigen. De Raad nam tenslotte kennis van het rapport van de eerste Volkenbondsconfereri- tie voor de codificatie van het Int. recht, die in Maart te Den Haag is bijeengekomen. De Raad betuigde aan de Nederlandsche regee ring zijn dank voor de door den Volkenbond genoten gastvrijheid en voor hetgeen door de Nederlandsche regeering is gedaar om de werkzaamheden der conferentie te ver gemakkelijken. Verder werd hulde gebiacht aan mr. Th. Heemskerk, die deze conferen tie presideerde. In het rapport van Grandi wordt hieromtrent letterlijk gezegd, dat de heer Heemskerk de conferentie geleid heeft met de wijsheid en autoriteit, die men san verwachten van zijn hooge persoonlijke eigenschappen en zijn lange politieke erva ring. Zijn leiding, aldus besloot Grandi, heeft aan het eind der conferentie een alge- meene huldiging uitgelokt. De 60e bijeenkomst 5 September De Raad van den Volkenbond heeft in haar vertrouwelijke slotzitting besloten de 60ste bijeenkomst van den Raad op 5 Sep tember te doen houden. Voorts besloot de Raad tot aanvaarding van de scnenkirg van 80.000 Dollar van de Rockefeller Foundation. Na de sluiting van de 59ste zitting ont ving de President van den Raad, Marin- kowitsch, de vertegenwoordigers van de inter nationale pers. Hij verklaarde bij die gele genheid, dat de betrekkingen met Italiè op het oogenblik beter zijn geworden. Uit ge sprekken met Grandi heeft hij den indruk gekregen, dat de Italiaansche regeeriug van denzelfden geest van wederzijdsch begrijpen bezield is als de zijne. Ter gelegenheid van de ontruiming van het Rijnland zal te Gerolstein in den Eifel van Pinksteren tot 7 September eiken Zondag een opvoering plaats vinden van „Die Hermanns- schlacht" van von Kleist en wel in het, in een heerlijke omgeving gelegen, openlucht theater. Het programma van het bezoek, dat Z. K. H. Prins Hendrik op 31 Mei a.s. aan IJmui den zal brengen, luidt als volgt: Om 3 uur aankomst van Prins Hendrik, waarna inspectie van de Transport-colonne van het Roode Kruis, alsmede van de be manning van de reddingsboot op het nieu we parkeerterrein nabij het tentenkamp te IJmuiden. Hierna volgt bezichtiging van het strand- gebouw, waarna een demonstratie wordt ge geven aan het strand. De bemanning zal verschillende reddings- proeven demonstreeren waarbij de werkende Roode Kruisleden assistentie zullen ver- leenen. Ook zal een beeld worden gegeven van de ongevallen, groote en kleine, die zich voordoen in het strandseizoen. Om 4 uur wordt een thee aangeboden in het Bad-paviljoen. Binnenkort zal de kustwacht te IJmuiden, de z.g. Semaphore, een belangrijke verande ring ondergaan in verband met de indienst- stelling van de Noordersluis. Aan de Westzijde van den buitenlichttoren wordt een ijzeren stelling geplaatst, waarop 7 grccte e'ectrische lantaarns zullen worden 'aangebracht. Met deze lantaarns kunnen 11 verschil lende seinen worden gegeven naar de uit gaande en binnenkomende schepen. Aan de bestaande seinstelling zullen wijzi gingen worden aangebracht. Het spuien door de oude schutsluis zal voortaan des nachts door één groen licht worden aangegeven, in plaats van door 3 roode lichten, zooals dat tot nu toe ge schiedde. Wanneer in de toekomst het nieuwe spui- kanaal ten Noorden van de nieuwe sluis m gebruik wordt genomen, zal het spuien des nachts door twee groene lichten worden aan gegeven. Verder worden er nog seinen aangebracht, om aan binnenkomende en uitgaande schepen inlichtingen te verstrekken over het waterpeil e.d. Naar wij vernemen, moet een en ander Augustus van dit jaar gereed -zijn. Momenteel worden reeds in verband met de voortdurende slapte in de trawler-vis- scherij schepen klaar gemaakt voor de ha- ringvisscherij, waarvan men veel verwacht. De V.E.M. te IJmuiden rust 3 motor- en 7 stoomloggers. uit. Het eerste schip hiervan zal 20 Mei naar zee vertrekken. Het is te hopen datde haringvisscherij nu goede resultaten zal afwerpen. Een boor gerequireerd Gisteren werd uit Zaandam gemeld: Het goud, dat volgens de aanwijzingen van Madame Sylvia op de oude begraafplaats moet zijn verborgen, laat lang op zich wach ten. De Duitsche expeditie blijft echter vol moed haar onderzoekingswerk voortzetten. Intusschen is gebleken, dat moderne werk tuigen noodig zijn om tot het doel te geraken. Nadat twee dagen waren besteed met de ver sterking van de bekisting, heeft gistermorgen de firma J. Lankelma en Zoon uit Pur merend een boor geplaatst, waarmee thans de bodem wordt onderzocht. Zooals dezer dagen werd bericht, meent de heer Langhirt, dat nog twee meter grond moet worden verwerkt om den schat te kunnen blootleggen. Met de boor, waarmee thans gewerkt wordt, is het verwerken van deze hoeveelheid aarde slechts een kwestie van een paar uur, en het zal nu spoedig moeten blijken, of men op de juiste plaats is. Nog niet» gevonden Donderdagmorgen is men in Zaandam met grondboringen begonnen. Op twee na zijn de werklieden ontslagen. De overgeblevenen zfjn behulpzaam bij het ophalen van 't boor apparaat. Op een diepte van ca. 9 meter haalde men nog steeds de grijze vette klei en zandmassa naar boven. In den middag be vond zich in de opgehaalde massa een stukje eikenhout, met beeldhouwwerk versierd, het geen het vermoeden doet rijzen, dat zich een kist of vat dan ook in de papperige massa moet bevinden. Steeds wanneer een hoeveel heid naar boven wordt gebracht en in een emmer overgestort, wordt dé inhoud nauw keurig onderzocht. De klei en natte zandmassa is minstens eenige meters dik. Om 5 uur, toen het werk gestaakt werd, was men nog niet door de zandlaag heen. De Berlijnsche politie heeft een ernstige aanklacht ontvangen tegen den Spaanschen impressario, Marogliano en zijn agent te Berlijn. Voor de dansgezelschappen van Marogliano waren te Berlijn destijds 79 meisjes aangeworven. Zekere Tanarof begon eenige maanden geleden een toumée met. een ballet van Berlijnsche danseresjes, dat de „Sunshine Dancing girls" heette en waar mede hij zich o.a. naar Barcelona begaf. Nadat de meisjes daar in ellendige loka len hadden moeten optreden, werd van haar geëischt, dat zij onderdak zouden aanvaarden in een z.g. gesloten huis, dat zij zonder toe stemming van den eigenaar niet mochten verlaten. De meeste meisjes weigerden hierop in te gaan en verlieten den troep, doch beschikten niet over de noodige middelen om naar huis terug te keeren. Prins Hendrik opnieuw benoemd tot voorzitter Prins Hendrik is voor den tijd van vijf jaar opnieuw benoemd tot voorzitter van het Ned. Roode Kruis, zulks met ingang van 1 Juni e. k. Het Parijsche telegraafpersoneel ging gis termiddag in staking voor betere salarieering en arbeidsvoorwaarden. Te Amsterdam werden sinds 1 uur geen telegrammen meer uit Parijs ontvangen. De ambtenaren pleegden 's morgens om 11 uur lijdelijk verzet. De telefoon werd oogen- blikkelijk dermate in beslag genomen, dat 't in eenige sectoren onmogelijk was verbinding te krijgen. De beambten blijven wel op hun post, doch laten telefonische en telegrafische aanvragen onbeantwoord. Om 1 uur hervatte een deel van het per soneel den arbeid. De staking naar de provincie over geslagen De poststaking heeft zich meegedeeld aan eenige provinciesteden, o.a. Marseille, Lyon en Rijssei Te Parijs is tegen twee uur des middags de arbeid hervat. Een der vakver- eenigingen van postpersoneel heeft aan de brievenbestellers het parool uitgegeven, den arbeid na de laatste bezorging van gister avond 8 uur te staken. Voorts heeft 't comité van actie het voornemen, hedenavond de te lefoon- en telegraafstaking van twee uur van gistermiddag te hernieuwen. De telegraaf-centralen te Lyon, Nancy en Marceille, waar te II uur de arbeid werd ge staakt, moesten dezen in beginsel om twee uur 's middags hervatten. Maatregelen der regeering Tardieu confereerde met zijn collega's in 't kabinet' den prefect van politie en den di recteur der sureté. Geconstateerd werd, dat de dienst der electriciteitsbedrijven volkomen is hervat en dat. dank zij de door de regee ring genomen maatregelen, het plan der vak- vereeniging om des avonds het bedrijf in eenige takken van den postdienst stop te zetten, volkomen is mislukt. Tardieu en zijn medewerkers besloten, ingeval dergelijke po gingen zich zouden herhalen, afdeelingen te legrafisten van de genie ter beschikking der postautoriteiten te stellen. Een 24 uur-staking? Het personeel van de Posterijen en Tele grafie te Parijs heeft een vergadering ge houden, waarin een motie werd aangenomen, welke verklaard dat het personeel de actie voor een algeheele herziening der loonen zal doorzetten en besloten heeft in elk dienst- centrum een comité van actie in te stellen welks werkzaamheden door het centraal co mité zullen worden geleid. De bedoeling is om binnen den korst mogelijken tijd tot een staking van 24 uur te komen: daar de eerste comité's van actie eerst Dinsdag zullen worden ingesteld, bestaat geen onmiddellijk gevaar voor een staking. Voor de arrondissementsrechtbank te Haar lem werd in openbare zitting behandeld de procedure, welke aanhangig is gemaakt door het gemeentebestuur van Sassenheim tegen het gemeentebestuur van Haarlemmermeer. Mr. G. H. E. Nord Thomson, advocaat te Leiden, pleitte voor de gemeente Sassenheim en lichtte de door haar ingestelde vordering uitvoerig toe. Krachtens artikel 104 der lageronderwijs- wet 1920 meent deze gemeente nog van Haar lemmermeer te kunnen vorderen vergoeding terzake van verschillende kinderen, die in de jaren 1922 tot 1925 een school voor lager- onderwijs in Sassenheim hebben bezocht. Haarlemmermeer heeft daartegen bezwaar gemaakt omdat de gemeente Sassenheim wei gerde hierbij in mindering te brengen de som welke door Sassenheim aan schoolgeld was ontvangen. Mr. A. Bruch, advocaat te Haarlem, voerde een pleidooi tot nadere motiveering van het door Haarlemmermeer ingenomen standpunt en beriep zich op het Koninklijk besluit van 4 September 1923 houdende voorschriften ter uitvoering van artikel 104 der lager onder wijswet waarbij o.m. is bepaald dat B. en W. van Haarlemmermeer bevoegd waren om na gepleegd overleg met het gemeentebestuur van Sassenheim vast te stellen het bedrag der verschuldigde uitkeering. Ook werd een beroep gedaan op de nieuwe redactie van het onlangs gewijzigde artikel 104, waaruit zou zijn af te leiden dat de ge meente Sassenheim niet meer ontvankelijk is in hr ar vordering omdat het betreft een verrekening van gelden, waarvan de voorloo- pige vaststelling door den gemeenteraad reeds heeft plaatsgevonden. De proces-stukken werden in handen ge steld van den heer Officier van Justitie tot het nemen van zijn conclusie, terwijl de uit spraak zal geschieden op 3 Juni a.s. Op 21 Mei wordt de dienst geopend De proefgesprekkern voor de draadlooze telefoonverbinding tusschen Java en Enge land zullen op 19 Mei worden ingezet. Er wordt gesproken via Amsterdam. Indien de gesprekken slagen, zal de draadlooze tele foondienst op 21 Mei a.s. worden geopend. De Tweede Kamer heeft de behandeling van de herziening der Gemeentewetvoort gezet. De verdeeling van den zendtijd. De indruk bij de omroeporganisaties. Het Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon zal interpelleeren n. a. v. de beslissing betreffen de den zendtijd. De rijksmiddelen brachten over de afge- loopen maand ruim 4 millioen meer op dan in de overeenkomstige maand in het vorige jaar. De begrafenis van mr. P. J. Troelstra. De „Gelria" heeft vannacht wederom zee gekozen. Het gemeentelijk gezag in den Wieringer- meerpolder; voorstellen aan de wetgevende macht te wachten. Ernstige beschuldigingen tegen het Roe- meensche Kabinet. Communisten veroveren een Chineesche stad; 200 dooden. Vereenigde Staten van Europa. Briands vragenlijst. De 59ste zitting van den Raad van den Volkenbond. Het Vlootverdrag in het Lagerhuis. Engcl- sche conservatieven behouden zich hun vrij heid voor. Bij een ontploffing in een mijn te Washing ton werden 17 mijnwerkers gedood. Te Parijs is het P. T. T. personeel in sta king gegaan. De staking is naar de provincie overgeslagen. De zaak De Leeuw Motie tegen van Cau- weiaert. De strijd in China Overwinningsberich- ten van Nanking. De Parijsche schilderijen-vervalsching Nieuwe mededeelingen. Barometerstand 9 uur v.m.: 766, vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.20 uur. Hoogste barometerstand 770.5 te Lacoruna. Laagste barometerstand 754.3 te Vestma- nör. Verwachting: Zwakke tot matigen, meest Zuidwestelijke wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog, iets kouder des nachts, overdag iets warmer. Aneta verneemt, dat door het kantoor van Arbeid eergisteren bü de Indische regee ring de definitieve voorstellen tot geleide lijke afschaffing van de poenale sanctie zijn ingediend. Mr. Enthoven, die de voorstellen ter toe lichting naar den Minister van Koloniën medenam, voordat de wijzigingen, die een gevolg zijn van het advies van de perma nente arbeidscommissie, konden worden aangebracht, is onderweg aan boord, tele grafisch door het Kantoor van Arbeid uitvoerig en volledig ingelicht omtrent de wijzigingen. Nadat het advies van den Raad van Ned.- Indië zal zijn ontvangen, zullen de voor stellen bij den Volksraad worden inge diend, ter behandeling door dit college tijdens de eerstvolgende gewone zitting. Belangstelling uit Amsterdam In verband met de teraardebestelling van mr. P. J. Troelstra, zijn hedenmorgen respectievelijk te 10.03 uur en te 10.09 uur twee extratreinen van het Centraal-station te Amsterdam naar Den Haag vertrokken. Met deze treinen werden ruim 2000 per sonen, die tegen speciaal tarief reizen, ver voerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1