Laatste Nieuws Maria-Stichting Cheque-koersen Stofzuïgerhuss MAERTEÜS Fa. VOS ROUWENS Barteljsrisstr. 18 - Tel. No. 10756 VABBPYR STOFZUIGERS f 98.— Heringa Wuthrich, Haarlem Centrale Verwarming Oliestook-inrichting Een mijnontploffing Amerika De Amerikaansche tariefplannen lederen middag van 2-3 uur Polikliniek AMSTERDAMSCHE BEÜR5 INGEZONDEN H. K. H. Prinses JuJiana Inbraak te Amsterdam Een valsch bericht verspreid Aanvaring op de Zuiderzee Gelukkig weinig slachtoifers Het bestuur van Dantzig Het VIcotverdrag De Parijsche schilderijenzwendel 24-urige proteststaking Gevaarlijke positie van watervliegtuigen STADSNIEUWS Agenda 17 Mei Botsing tusschen tram en auto Haarlem's R. K. Gemengd Tooneel „Thalia" De heer C. Maarschalk 60 jaar Juffrouw aangereden Uitslag verkoopingen Haarlemsche Handelsvereeniging Jubileum F. H. Smit Gevonden voorwerpen en dieren BURGERLIJKE STAND Ernstig ongeluk ïrr Haarlemmermeer Vleeschvergiftiging in Haarlem, Hillegom en Haarlemmermeer VRAGEN BUS LUCHTVAART Luchttaxi HET ONGELUK OP DE LANGEBRUG SAVAGE WASCHMACHINES ONZE OOST Politie-opziener vermoord MA RKTNIEUWS 513/1( 222 223 51% 50% 21%,6 21 75 74 49% 49 2% Voor Jen inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Gaat zich wijden aan maatschappelijk werk Naar wij vernemen is H.K.H. Prinses Ju liana voornemens, nu zij, na het volbren gen van haar Leidsche studiën heeft opge houden met het volgen van Hare colleges en cursussen, zich dezen zomer, naast de ver vulling vap haar representatieve plichten, aan maatschappelijk werk te wijden, in het bijzonder in de ressorten van H. M. de Ko ningin, het Loo en omstreken. AMSTERDAM, .16 Mei In den afgeloo- pen nacht is ingebroken op de Geldersche- kade 101, waar gevestigd is de kinderklee- dingindustrie der N. V. Max van Straaten. Deze onderneming heeft onlangs dit ge bouw, dat geheel nieuw is, in gebruik ge nomen. Hier en daar ontbreekt daardoor nog iets aan de afwerking, zoo o. m. een ijzeren roos ter op het luchttoevoerkanaal naar de stookplaats voor de centrale verwarming. Door dit kanaal, dat voorloopig met planken is afgedekt, heeft men zich toegang ver schaft. In verschillende vertrekken zijn de on- gewenschte gasten op bezoek geweest. De buit is echter niet groot. In de brandkast lag een bedrag van f 3000, doch deze kast is onaangeroerd gebleven. Wel heeft men een schrijfbureau openge broken en daaruit de „kleine kas" met een bedrag van pl.m. f 60 medegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Verdachte voorwaardelijk veroordeeld AMSTERDAM, 16 Mei De Vierde Ka mer van de Amsterdamschee Rechtbank deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den gewezen afdeelingschef van een han delsfirma A. W. B., die op 19 Juni aan het Persbureau Vaz Dias een financieel be richt betreffende de Nederlandsche Maat schappij voor Scheepvaart, Handel en Nij verheid ter verspreiding zond. Het bleek echter, dat het bericht door B. was gefingeerd. Door de publicatie was de koers van de Furness-Stokvis-aandeelen op 19 Juni ge stegen van 35 tot 52%. A. W. B. stond terecht, verdacht van overtreding van ar. 334 W. van S., waarbij strafbaar wordt gesteld, hij, die met het oogmerk om zich of een ander weder rechtelijk te bevoordeelen, een logenachtig bericht verspreidt, dat den prijs van koop waren, fondsen of geldswaardig papier doet stijgen of dalen. De rechtbank achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Het feit draagt een ernstig karakter, te meer daar verdachte er niet voor terugge- deinst is, zich op zeer bedriegelijke wijze van zorgvuldig gekozen middelen te bedienen om het bericht geloofwaardig te doen schij nen. Verdachte is echter nooit eerder veroor deeld, zijn verleden is zeer gunstig, evenals het oordeel van zijn vroegeren patroon, ook is hij reeds ernstig gestraft door het verlies van zijn betrekking. De Rechtbank veroordeelde verdachte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. Het O. M. had een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden geëischt. Urker botter gezonken Geen verlies van menschenlevens te betreuren Vanmorgen is te Lemmer met averij bin- nengeloopen de motorboot „Risico", kapitein P. Meters van Groningen op reis met een lading mais van Rotterdam naar Hoogkerk. Deze boot was in den afgeloopen nacht in aanvaring geweest met den Urker botter IJm. 375, die daarbij zonk. De opvarenden van de IJm. 375 zijn door de Urk 41 gered en te Lemmer aan wal gebracht. Uit een officieel onderzoek in de mijn Avella, zoo wordt uit New-York gemeld, waar, volgens de eerste berichten ten gevol ge van een ontploffing, 17 mijnwerkers zou den zijn gedood, en 400 ingesloten, is ge bleken, dat het aantal dooden slechts twee en het aantal gewonden slechts vier be draagt. Alle 400 man, die zich ten tijde van de ontploffing in de mijn bevonden, konden zich in veiligheid brengen. De protesten van 33 buitenlandsche re geeringen tegen de Amerikaansche tarief plannen en het optreden van Canada, dat zelf tariefsmaatregelen gaat nemen, welke bedoeld zijn als onmiddellijke vechttarieven tegen de Amerikaansche plannen, alsmede het verzet in de kringen der Amerikaansche verbruikers zelf, schijnt de mogelijkheid te openen, dat men de plannen geheel zal la ten varen. Het is niet uitgesloten, dat de beslissing heden valt, wanneer de Senaat besluit, te gen den wil van Hoover en van het Huis van Afgevaardigden, de premie op land bouwproducten te handhaven. Een burgerlijke regeering Men is er te Dantzig eindelijk in geslaagd, een burgerlijke regeering te vormen. In de zitting van den Volksdag van Dantzig op 19 Mei a.s. zullen 10 senatoren der burgerlijke coalitie, bestaande uit Duitsch-Nationalen, Centrum en het burgerlijke Middenbloc, ge kozen worden. Men hoopt op deze wijze het bewind van de linksche coalitie te kunnen liquideeren en op den duur te kunnen komen tot wijzi- gign van de grondwet van de Vrije Stad Dantzig. In de senaatscommissie te Washington De discussie over het Londensche vloot- verdrag in de senaatscommisie van buiten landsche zaken, had een ietwat sensatio neel verloop. De gep. vice-admiraal Johnes, die met admiraal Pratt als technisch adviseur naar Londen is geweest, doch de conferentie wegens ziekte reeds vroegtijdig moest ver laten, oefende scherpe critiek op de vloot- overeenkomst en op Pratt. Johnes verklaarde, dat hij Pratt's stand punt niet begreep. Amerika had z. i. krui sers noodig met achtduimsgeschut en Ame- rika's vlootsterkte was door de regeling te Londen, waar de tonnageverhouding tus- schen kruisers Jnet acht en zesduimsgeschut op 60 tot 40 was vastgesteld, aanmerkelijk verzwakt. Johnes voegde er bij, dat Engeland het ontstaan van een sterke Amerikaansche vloot wilde verhinderen en derhalve de Amerikaansche delegatie had gedwongen, van vijf van de 23 groote kruisers af te zien. De voorzitter der commissie, senator Borah, viel Johnes bij, en verklaarde, dat Amerika het meest gewicht moest hechten aan kruisers met 8 duims geschut, maar ook, dat hij, Borah, zich de beslissing, of hij daarom tegen het verdrag zou stemmen, zou voorbehouden. Een delegatie der Amerikaansche vak- vereenigingen richtte heden tot Hoover het verzoek met de modernisatie der Ameri kaansche slagschepen'spoedig te beginnen om de werkloosheid onder de werfarbei- ders te doen verminderen. Gisteren werd een aanvang gemaakt met het verhoor der beide bij den schilderijen- zwendel betrokkenen, Millet en Cazot. Cazot heeft in het geheel zeven schilde rijen en 15 teekeningen gemaakt, die hem 80.000 francs opbrachten, terwijl Millet er 400.000 francs aan heeft verdiend. Cazot beweerde de schilderijen van den schilder Millet niet te hebben gecopieerd, doch slechts een variant op een der mees terwerken te heben vervaardigd. Men neemt aan dat de advocaat van Cazot een verzoek tot diens voorloopige in vrijheidstelling zal indienen. WARSCHAU, 16 Mei. Op het interna tionale mijnwerkerscongres te Krakau werd o.a. het besluit genomen als teeken van pro test tegen de bewapening op vast te stellen dagen een 24-urige proteststaking af te kon digen. Aan deze staking zullen alle mijnwerkers ter wereld moeten deelnemen. LONDEN, 16 Mei. Drie watervliegtuigen van het marinestation te Honolulu op de Hawai-eilanden waren opgestegen om een vierde vliegtuig, dat gedurende eenigen tijd vermist werd, op te sporen. Zij vonden het vermiste vliegtuig, dat door het slechte weer gedwongen was geweest, een noodlanding in zee te maken. Het weer werd zoo slecht, dat ook de andere drie watervliegtuigen in zee moesten dalen. De vier toestellen bleven drij vende, doch de ruwe zee maakte het hun onmogelijk, weer op te stijgen. Den geheelen nacht werden de vier vlieg tuigen op de woeste golven heen en weer geslingerd, tot zij tegen den morgen veilig te Honolulu konden terugkeeren. Van de 12 man, die de vier toestellen be manden, is echter de sergeant-vlieger Joe Becker verdronken. O Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen 4 uur „Geel-Wit" 6 uur. Stadsschouwburg Moissi in: „Der leben- de Leichnam", kwart over 8 uur. Restaurant „De Kroon" Hoofdbestuurs vergadering Algem. Bond van Forensen, half 3 uur. Gisteren reed in het Frederikspark™ oen auto tegen een tram op. Dit kwam, doordat voor dezen auto een vuilnisauto reed, die het uitzicht belemmer de. Juist kwam een tram uit de bocht te voorschijn en een botsing kon niet worden vermeden. De auto werd van voren zwaar bescha digd, terwijl van de tram enkel de lan taarns schade beliepen. Den 25 sten Maart j.l. is alhier opgericht een nieuw R. K. dilettanten-tooneelgezel- schap, het Haarlem's R.K. Gemengd Tooneel „Thalia". Reeds direct na de oprichting is men be gonnen met enkele stukken in studie te nemen, zoodat men er in geslaagd is, nog dit seizoen een Tooneelavond te kunnen geven. De eerste Tooneelavond zal plaats hebben Donderdag 22 Mei 1930, in het gebouw der St. Jozefsgezellen-vereeniging, Jansstraat 59. Van den heer G. Nielen, leider van het Tooneelfonds „Pieter Langendijk", heeft men twee schitterende blijspelen betrokken. Opgevoerd zal worden: „Een Reuze-Idee", blijspel in twee bedrijven, door Willy Corsari. Vervolgens na de pauze: „Een Knap Stel", blijspel in één bedrijf, door J. J. Rent meester; twee leuke stukken, waarmee de dames en heeren zeker succes zullen hebben. Kaarten voor dezen avond zijn verkrijg baar bij het secretariaat Teijlerstraat 12, ook tijdens de generale repetitie in het gebouw der St. Jozefsgezellen-vereeniging op Woensdag 21 Mei, en des avonds aan de zaaL Vandaag herdacht de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, zijn GOsten verjaardag, ter gelegenheid waarvan dezen door het korps ambtenaren een fraai bloemstuk geschonken werd. dat ten huize van den burgemeester bezorgd werd. De burgemeester bracht den dag buiten Gisteren kwam de 51-jarige juffrouw E. B. de Badhuisstraat uitrijden. Door haar besluiteloosheid reed een auto uit de richting Kleine Houtweg tegen haar op. Het rijwiel werd totaal vernield, terwijl de wielrijd'ster een wondje aan het ach terhoofd opliep.1 Zij werd in versuften toe stand opgenomen en door een dokter be handeld. Een auto van Mathot, die juist passeerde, heeft haar naar huis gebracht. De uitslag van de perceelen verkocht in ,,'t Notarishuis" aan de Bilderdijkstraat 1, op Donderdag 15 Mei 1930, is als volgt: Notaris D. W. van Niekerk. No. 1: Twee aaneengelegen en onderling verbon den huizen te Haarlem aan den Heeren singel tegenover de Amsterdamsche Poort No. 11 en 13, groot 1 are, 16 centiaren, f 16050 D. Slager q.q. Notarissen Mr. M. Slingerberg en J. van Munster van Heuven, No. 2: Een winkel- en woonhuis met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning en erf te Haarlem aan de Lan ge Margarethastraat No 42 zwart en rood, met uitgang door een poort in die straat, f 9500.— J. G. Buys Sr. No. 3: Een huis met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning en erf te Haarlem aan de Amsterdamschevaart No. 132 zwart en rood, groot 1 are, 6 centiaren, f 8200.J. Bakker. No. 4: Een.schuldvordering groot f 8000. met recht van eerste hypotheek, rentende vier percent per jaar op 5 Mei en 5 No vember, opeischbaar 30 Januari 1940, ten laste van den heer H. van Schooten te Haarlem. De hypotheek is gevestigd op een boeren woning met schuur, stal, erf, grond en wei land te Haarlem aan den Slaperdijk get. 138, groot 13 aren, 31 centiaren, f 5400.D. Slager. Notaris G. Wolzak Hzn. No. 5: Het win kel- en woonhuis met erf te Haarlem aan de van Marumstraat No. 8, groot 38 cen tiaren, f 4650.Postma en v. Nieuwenho- ven qq. De Haarlemsche Handelsvereeniging houdt een algemeene ledenvergadering op Maandag 26 Mei as., des avonds half negen in café restaurant Brinkmann. De agenda vermeldt o.a.: Jaarverslagen van secretaris en penningmeester, verkiezing van twee bestuursleden, wegens het periodiek aftreden van de heeren F. H. Smit en Taco Mulder, die herkiesbaar zijn. Verder de verkiezing van een bestuurslid in de vacature ontstaan door het bedanken van de heeren Jac. Lamp, G. Rhee en W. Worst. Ter gelegenheid van het jubileum dat de heer F. H. Smit als bestuurslid der Haar lemsche Handelsvereeniging gisteren her dacht, mocht deze in den namidd'ag nog van de rechtskundige adviseurs der ver- eeniging, de heeren mr. T. A. M. A. van Lö- ben Seis, mr. A. Bruch en mr. H. J. M. Si mons, een prachtigen bouquet rozen ontvan gen, terwijl hem door den concierge van het gebouw een plant geschonken werd. Terug te bekomen bij: Bur. van Politie,. Smedestraat, spoorabonnement. Ant.onisse, Karei van Manderstraat 132, leesboek; Dutff, Parklaan 42, schoolboek, v. d. Loo, Jacobstr. 23, hondje met penning, v. Wele, Land zichtlaan 66, Heemstede, hondepenning. De Mooij, A. L. Dyserinckstraat 71, hoed. Ken nel Fauna, zwarte kat, gebracht doör v. Everdingen, Julianapark 15, kinderwagen, v. Bakel, Zomerkade 57, portemonnaie met inhoud. Rood, Colensostraat 8zw. idem. Drees, Verspronckweg 32. scheepspapieren. Flok, Leidschevaartweg 306, tennisschoenen. Seegers, KI. Houtstraat 93, gymn. schoenen. IJsbrand, Leidschevaart 132, taschje. v. d. Eijkhof, Damaststraat 36, vest Driessen, Sophiaplein 18, idem. Bros, Bakenessergracht 75rood, rijwielbelastlngmerk. v. Zonneveld, Teslastraat 22, ring. de Groot, v. Oosten de Bruijnstraat 199, tennisracket. Zonneveld, brugwachter Langebrug, zak cement. Terug te bekomen bij Bur. v. Politie, Smedestraat, bal; De Neef, Heerenweg 331, broche; Hoogeveen, Meester Comelisstraat 54 zw., duif; Schutte, Kamperstraat 39, étui met schoolbehoeften; Smits, Busken Huet- straat 30, étui met schrijfbehoeften; v. Sen- vellen, Oranjestraat 24, glaspapier; Wit, Zocherstraat 62, geldstuk en schroevendraai er; v. Koningshoven, Ged. Raamgracht 10, jonge Duitsche herdershond; Coele, Leid schevaart 381, jongensjasje; Kennel Haerlem zwart-witte kat, gebracht door bewoner Mr. Comelisstraat 2; Eeres, Wilhelminapark 13, portemonnaie met inhoud; Dame, Rijks straatweg 118, portefeuille; Roode, Pijlslaan 122, schrift; Kuijer, Gen. Jouberstraat 25, gymn. schoenen; Bur. v. Politie, Smede straat, sleutels; Reis. Rolandstraat 10, schaar in étui; Bak, Kinkerstraat 9, touw; Kuhlemeijer, Voorhoutstraat 3, rijwielbe- lastingmerk; Bur. van Politie Smedestraat, zakmes. v. Wunink, Amsterdamstraat 22. autoslin- ger; Bur. v. Politie, Smedestraat, ballen; Stuur, Ten Katestraat 16, ceintuur; v. Steen, Gen. Cronjéstraat 100, idem: v. d. Broek, Brouwerstraat 44, étui met schrijfbehoeften; v. Leeuwen. Tulpenstraat 32zwart, hondje, {dwerg-pinchertjejKennel Fauna, zwart witte spaniel, gebracht door de Groot, Hee rensingel 57rood, bruin hondje, gebracht door Koelein, Brederodeweg 6, Santpoort; Rootlieb, Vinkenstraat 23, R.K. kerkboek; Kennel Fauna, kat, gebracht door bewoners Kleverlaan 120: Bur. v. Politie. Smedestraat, knippatronen; Kloet, van 't Hofstraat 146, mantel; v. Langelaar, Kleine Houtstraat 64, portemonnaie met inhoud: v. d. Horst, Eee- rensingel 71 g, hondepenning; Ton, Sophia- straat 7, sjaal; v. Nes, Staringstraat 25, sleu tel; Huizing, KI. Heiligland 38, vulpen; v. d. Weycten, Dr. Leydstraat 65, idem; Postkan toor, Ged. Oudegracht, wandelstok. Ondertrouwd: 15 Mel. F. A. Heeremans en P. Draijer. Getrouwd: 15 Mei, F. M. Wassenberg en C. A. Snellens R. H. Bouwmeester en B. J. Fiege P. Schuurman en H. M. Schuijt J. M. Geerts en H. C. Schwarz C. W. de Reus en M. N. v. Dijck J. F. Kvoone en S. G. C. Wijdoogen H. de Zwart en J. H. Horeman S. W. M. Plan ting en C. J. A. Kuijper. Geboren: 13 Mei, d. v. T. M. P. H. Delle- voetJanssen d. v. C. J. Schornagel Molenkamp 14 Mei, z. v. G. PrinsKo ning 15 Mei, d. v. M. C. W. Elferinkde Vos d. v. H. E. v. KesselKuiters z. v. E. W. de Mooijv. Wieringen. Overleden: 13 Mei, E. J. v. d. Nieuwen - hofBroekhuis, 64 j„ Kennemerstraat 14 Mei, M. J. G. BuissinkOotmar, 85 j.. Pijnboomstraat J. Metzelaar, 94 j„ Wes- terhoutpark M. NessenSmit, 30 j., Ken nemerstraat. de stad door. Een visscher door een motorschip overvaren en verdronken Donderdagavond omstreeks 6 uur had in de Ringvaart tusschen den Vijfhuizerweg en Schiphol een ernstig ongeluk plaats, dat aan een man het leven heeft gekost. Terwijl de 40-jarige gehuwde te Amsterdam wonende M. P. W. Horn in een z.g. prauw in de Ringvaart eenige meters van den kant zat te visschen, naderde een motorschip, waar van de bestuurder, een schipper uit Fries land met het oog op de aldaar aanwezige bocht de prauw met den visscher niet scheen op te merken. Het gevolg was dat deze boot door het motorschip werd overvaren. H. wist er nog uit te springen, doch kon blijkbaar niet zwemmen, want hij verdween weldra in de diepte en werd niet meer gezien. Direct werden pogingen tot redding aange wend en na geruimen tijd gedregd te hebben, werd het lijk omstreeks half tien opgehaald. Het werd door de zorg van de politie, die een onderzoek instelde, naar de algemeene be graafplaats te Hoofddorp overgebracht. Zij ontstond door verkeerde keuring De vorige week vond in Broek en Water land een noodslachting van een koe plaats, waarvan later bleek, dat het beest besmet was met paratyphus-bacillen. De Keuringsdienst ter plaatse besteedde niet de noodige zorg aan de keuring en verklaarde het vlëesch voor consumptie geschikt. De koe werd verkocht aan den slager S. in de Haarlemmermeer en de controleurs van den keuringsdienst, die allen het vleesch op bederf moeten keuren, constateerden geen bederf en plaatsten dus het eontrölestempel op het vleesch. Een deel van de koe werd verkocht aan een slager in Haarlem, doch het grootste deel aan den slager J. te Hillegom. Den heer Keyser, directeur van het Haar lemsche Slachthuis, bereikten berichten van 2 vleeschvergiftigingsgevallen hier ter stede. Hij stelde een onderzoek in naar de herkomst van het vleesch en kwam eerst toen tat de ontstellende ontdekking, dat er vooral in de omgeving van den Hillegommerdijk veel ge vallen waren. In totaal had het gebruik van het vleesch een 40 ziektegevallen veroorzaakt. Van enkelen was de toestand wel ernstig geweest, doch nu zijn allen aan de beterende hand. Doodelijke gevallen hebben zich gelukkig niet voorgedaan. Een .deel van het vleesch is bij een slager te Haarlem achterhaald en daarna vernie tigd kunnen worden. Bij het onderzoek is voorts vast komen te staan, dat de patiënten gehakt of rosbief gebruikt hadden. Zij die runderlappen gege ten hadden, welke als regel goed gaar gebra den worden, waardoor de bacteriën worden gedood, hebben geen last gehad van het ge bruik. HET SCHILDERIJ VAN LAREN VOOR HET GOUVERNEMENTSGEBOUW Gistermorgen is het schilderij, dat in op dracht van de gemeente Laren door den kunstschilder Evert Pieters werd vervaar digd voor het nieuwe Gouvernementsge bouw te Haarlem, ten gemeentehuize al daar aangekomen. De kunstschilder, die de R.K. Kerk en een gedeelte van den Brink tot onderwerp .koos, heeft zijn object prachtig gezien. De beide torens der kerk, welke met een gou den avondzon zijn overgoten, doen het prachtig tegen den opalen hemel. Het plein, dat mooi in toon is gehouden, wordt over schaduwd door de oude iepen, terwijl vio lette stralen door het groene loover spelen. Enkele figuren van Laarders in hun karak teristieke kleederdracht begeven zich ter kerke, waardoor het geheel iets schilder achtigs heeft gekregen. Het schilderij, dat een grootte heeft van ongeveer 2 M. bij 2.20 M., is rijk geënca dreerd. Onder aan de lijst is een vergulde plaat bevestigd, waarop in zwarte letters te lezen staat: St. Janskerk te Laren, aangeboden door die gemeente aan het Provinciaal bestuur. Van Maandag af blijft het schilderij ge durende 14 dagen voor het publiek ten toongesteld in de raadzaal van het ge meentehuis te Laren. „De REISDUIF" Uitslag van de gehouden onderlinge wed vlucht van Noyon op 12 Mei 1930, afstand 334 K.M. Los 7 uur, eerstgetoonde vogel 11.57.55 uur, 1124 meter per minuut laatste prijswinnende vogel 12.11.24 uur. P. Kroon 1 3 5 14 15 prijs; J. Th. Bakker 4 7; J. Samson 6 9 13; H. de Vries 8; J. Ver ver 10; H. Boogaard 11: H. v.Alphen 12. Vr.: Welke is de mooiste weg van Noortf- Scharwoude naar Dordrecht? Hoeveel K.M. bedraagt deze? Antw.: Noord-Scharwouda, Alkmaar, Heiloo, Limmen, Castricum, Beverwijk, Velsen. Santpoort, Bloemendaal, Overveen, Vogelenzang, Bennebroek, Hillegom, Lis- se, Sassenheim, Warmond, Leiden. Bent huizen, Kruisweg. Bergschenhoek, Rotter dam, Wevershoek, Rijsoord'. Zwijndrecht, Dordrecht. Afstand 120,5 K.M. Sinds eenigen tijd bezit de K. L. M. een klein passagiersvliegtuig, speciaal gebouwd voor het verrichten van taxidiensten. Dit vliegtuig werd gebouwd door den vliegtuigconstructeur Koolhoven en wordt aangeduid als type F. K. Deze luchttaxi, welke plaats biedt aan maximum 5 passagiers, wordt verhuurd tegen een zeer redelijken kilometerprijs en staat ten allen tijde gereed voor binnen- en buitenlandsche vluchten op korten af stand. De K. L. M. hoopt tijdens de Wereldten toonstelling te Anwerpen geregeld emplooi voor dit vliegtuig te vinden voor het over brengen van bezoekers. De viiegtijd Amstendam—Antwerpen en terug, bedraagt 2 uur en Rotterdam Antwerpen en terug 1 uur. Aan den Heer Hoofdredacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant. In de Woensdag gehouden Raadsvergadering heeft de heer Klein er aan herinnerd, dat ik enkele maanden geleden, sprekende over de woningvoerziening voor groote gezinnen, er op gewezen had, dat in het algemeen groote gezinnen voorkomen in de minder financi- eel-krachtige groepen der bevolking. De heer Klein heeft hieruit gisteren afgeleid, dat ik kleineerend h'acht en had gesproken over de groote gezinnen. Ik heb dit ten sterkste ontkend. Bovendien heeft de heer Klein mijne opmerking om trent het veelvuldig voorkomen van groote gezinnen in de minder gesitueerde groepen onzer bevolking, ontkend. Daar ik ten deze bij niemand eenig misverstand wil laten be staan, moge ik het volgende onder de alge meene aandacht brengen. Onlangs heeft het Nederl. Nationale Comi té der Internationale Vereeniging voor We tenschappelijke Studie van het Bevolkings vraagstuk een circulaire verspreid. Een c>r twee vice-voorzitters van het Ned. Nat. Co mité is Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Oud- Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, terwijl o.m. lid zijn van dit Comité Mr. Lie- taart Peerbolte, Directeur-Generaal der Volksgezondheid te 's-Gravenhage, Prof. Dr. J. A. Veraart enz. In deze circulaire lees ik het volgende: „Tot dusver is door verschillende onder zoekingen, waarbij de bevolking in enkele groepen van welstand was verdeeld, vastge steld, dat de nataliteit daalt bij klimmenden •welstand. Totdat op het Wereldcongres ter bestudeering van dit vraagstuk in 1927 te Ge- nève gehouden, de belangrijke uitkomst van een onderzoek te Stockholm werd medege deeld, volgens welke de nataliteit onder de arbeidersbevolking zoodanig was gedaald.dat zij lager was geworden dan onder de groe pen der bezittende klassen. Hierdoor valt op het vraagstuk een nieuw licht." Uit de' circulaire blijkt nu verder, dat de Commissie een onderzoek hier te lande gaat instellen om na te gaan of ook in ons land zich iets dergelijks voordoet als te Stockholm. De heer Klein zal nu toch zeker niet wil len zeggen, dat Prof. Aalberse minder gunstig denkt over groote gezinnen, omdat hij het boven medegedeelde met zijn naam dekt, alsmede het in te stellen onderzoek. Ik vrees dan ook, dat de heer Klein tot die conclusie te mijnen opzichte gekomen is, omdat hij niet geheel op de hoogte is van het vraagstuk, waarover hij gisteren gesproken heeft. U zoudt mij, Mijnheer de Hoofdredacteur, zeer verplichten door het bovenstaande in uw blad te publiceeren, waarvoor ik u bij voor baat mijn dank betuig. Hoogachtend, Uw dw. dr., J. GERRITSZ. M. de Redacteur, Uit de ingezonden mededeeling van den heer Donsen blijkt, dat hij liever een raad geving had ontvangen, waarbij hij persoonlijk gebaat was geworden. Mijn raadgevingen waren echter bestemd voor uwe lezers in het algemeen en betroffen aanrijdingen welke in de toekomst plaats kunnen hebben en waarbij materieele schade wordt veroorzaakt. Had ik den vrager persoonlijk willen ant woorden, dan had ik daarvoor geen kostbare ruimte in een dagblad wenschen te gebrui ken, maar mij rechtstreeks tot hem gewend. Nu mij uit nadere gegevens is gebleken hoe de zaak Donsen zich heeft toegedragen kan ik wel zeggen, dat zij mij zóó absurd toe schijnt, dat soortgelijke gevallen wel tot hooge uitzonderingen zullen behooren. Hoe nu te handelen bij gevallen zooals van den heer Donsen, wanneer geen politie aan wezig is? De wet verplicht iederen bestuurder van een voertuig zich het lot aan te trekken van den door hem aangeredene. Het publiek kan dus eischen, dat de autobestuurder mede- helpt aan de verzorging van het slachtoffer. Onderwijl wordt de politie gewaarschuwd en neemt men het nummer van den auto op. Men tracht den bestuurder met zijn wa gen op de plaats der aanrijding te doen blijven, totdat politie aanwezig is. Deze zorgt dan wel voqr de rest. Den heer Donsen zou ik nog willen aan raden: Tracht door een oproeping in de plaatselijke bladen getuigen van het ongeval te vinden. Misschien zijn er bij, welke het nummer van den auto hebben opgenomen of andere inlichtingen kunnen geven, waardoor alsnog de autobestuurder gevonden wordt. Hoogachtend, JAN VAN SCHIE. Naschrift der redactie Inzender praat langs het geval heen. Bij het ongeluk op de Langebrug, waarbij nota bene één slacht offer den dood en het andere waarschijnlijk levenslang ongemak zal ondervinden van de opgeloopen verwonding, w&s politie aanwe zig. Deze heeft echter verzuimd het nummer van den auto en den naam van den bestuur der op te nemen. Tegen dit verzuim ging 't protest van den heer Donsen. En naar onze meening terecht. Alle raadgevingen van den heer van Schie maken een dergelijke fout niet goed. Bekend is alleen dat de aanrijden de auto van Belgische nationaliteit was, zoo dat ook de door den inzender geadviseerde oproeping weinig baat zal geven. DE TRAMHALTE; KONINGINNEWEG „Es ist nicht wahr!" Vergun mij, naar aanleiding van het „Na schrift" bij mijn ingezonden stukje nog het volgende op te merken. Het is een gewoon verschijnsel, dat iemand wien iets wordt ten laste gelegd, of die zich van iets beschuldigd ziet, begint met te ont kennen. Allen herinneren we ons nog, hoe de Duitschers elke verantwoordelijkheid aan den oorlog afwezen met steeds te verklaren: ..Es ist nicht wahr". Evenals toen is dit ech ter steeds een bewijs van zwakte bij den be schuldigde. Het is jammer, dat de Tramdirectie, op uw informatie, dezelfde houding aanneemt door te ontkennen, dat de door mij genoemde bezwaren tegen de opheffing bestaan; want daardoor wordt haar bewering zeer verzwakt. Ontkennen is geen weerlegging. Zegt de di rectie, dat zij heeft gecontroleerd, ik heb dat ook herhaaldelijk gedaan, en bevonden, dat èn door vele schouwburgbezoekers, èn door talrijke kerkgangers, èn door de schooljeugd van de opgeheven halte veel gebruik wordt gemaakt. Maar tegen ontkenners zonder na dere bewijzen, desnoods met cijfers, valt nu eenmaal niets te doen. Doch uit dit geval blijkt nu wederom de wenschelijkheid, dat de Raad van Haarlem, zoodra de gelegenheid zich daartoe zal voor doen, het tramverkeer door de stad in eigen beheer nemen, om niet langer afhankelijk te zijn van Directorische willekeur. Te Amster dam heb ik dit vóór jaren medegemaakt in den Raad door het krachtige optreden van Wethouder Gerritsen. Nu Haarlem een naamgenoot van hem als Groote Houtstraat 15 Telefoon 15491 met centrifuge droging 300. Wethouder rijk is, kan er misschien kans be staan dat zijn grootsche tramplannen van toen ook hier navolging vinden. Hetgeen ik van harte wenseh. Met dank voor de plaatsing. Dr. J. F. M. STERCK. Wraakneming van een inlandsch politie agent Uit Soengei Liat wordt gemeld: eD hoofdpolitie-opziener, D. Broersma, is door een inlandschen politie-agent met een klewang vermoord. De oorzaak was wraakneming, wegens een den agent opgelegde straf. Broersma was juist naar Batavia over geplaatst. Zijn echtgenoote was reeds vooruitgereisd. AMSTERDAM, 16 Mei. Aardappelmark:'- Zeeuwsche bonte 2.503.40, idem blauwe 2.503.30, Bravo's 1.751.90, Friesche redstar 1.701.90, idem bontestar 1.70— 1.90, alles per H.L.; Malta spring 1819 ct. per K.G. Aanvoer 3 ladingen, zijnuc 1530 H.L. HOOFDDORP15 Mei 1930 Graanmarkt Tarwe, wit 9.7510.25: Tarwe, rood 9.25— 9.75; Haver 6.00—6.50; Chevalier 6.507.25: Rogge 6.507.00; D. boonen 14.0015.00; P. boonen 8.759.25; Gr. erwten 9.50 10.00; Schokkers 13.00—14.00: Karwei 37.00— 38.00; BI. Maanzaad 37.0039.00; G. Mosterd 24.00—26.00; Kanarie 21.00—23.00. Alles per 100 K.G. VRIJDAG 16 MEI 1930 9.70 9.80 34.65 34.75 12.08 12.09 2.48 2.49 59.30 59.40 48.05 48.15 13.— 13.10 30.30 30.40 66.45 66.55 66.60 66.75 66.45 66.60 7.30 7.40 35.— 35.10 VRIJDAG 16 MEI 1930 Vorige Koers Koersen 2.15 Staatsieeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4% Nederl. 1916 i>A Nederl. 1917 4% N.Ind.1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Cert. Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw... Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rub. Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V. 1. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Hol) Amerika Lijn. dito Gem. Eigena Kon. Ned. Stoomb Senembah Maxwell vScneepvaart-Unie... Marine comm. Marine pref Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Deli Oostkust Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Miiw St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie PST\|ft Brussel t jonden New-York (cable: Berlijn Zürlcb Rome Madrid Oslo Stockholm Kopennagen Praag Weeanen Warschau 1025/16 102% 101%, 101%, 96% 176 152 169 303% 139% 112% 116% 436 128% 4% 141 3/4 307% 153 195% 386% 34 406% 159% 19%6 27% 143% 116 94 59% 106% 51 93% 72 6%s 34 32% 69 175% 25 26 482% 48 130 Exd. 104 Exd. 363% 362% 86 396% 62% 102%, 102% 101%, 101%, 96% 169 300 1373% 110 1 115- 434 125% 150 193 34% 403 1601 '41% 116 95 92 70 27% 488 361 352 84 393

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 2