v/ v DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD PIJLTJES UIT DE FILMWERELD T\V lLDE Bï AD VRIJDAG 16 MEI 1930 BLADZIJDE 1 Wij zijn tevreden,aldus Pastoor Perquin STADSNIEUWS MUZIEK 5 Aanbesteding De gunning is aangehouden- Causerie over het Gehoororgaan Personalia Eindexamens Van onze Rechtbank Retraite Haarlemsche Patronaaisjeugd Jubileum Jac. van Kempen De onsterieüjke vagebond I# W'. 15 Zeemansvrouwen V In aansluiting op hetgeen wij reeds in een deel van onze vorige oplaag omtrent de mi- nisterieele beschikking betreffende de verdee ling van den zendtijd hebben medegedeeld, zij thans nog vermeld, dat met inachtneming van hetgeen gisteren gepubliceerd werd, de overschietende zendtijd op 't station Hilver sum gelijkelijk verdeeld wordt tusschen Avro en Vara, met dien verstande, dat ueze ver- eenigingen op dit station uitzenden volgens onderstaand schema: Des Zondags (om den anderen): 810 Vara, 10—12 V.P.R.O., 12--17 Avro, 17—20 Vara. 20—24 Avro, of: 812 Vara, 12 i7 Avro. 17—18 Vara, i8->-20 V.PR.O., 20—24 Avro. Maandag- 824 algemeen programma beur telings te verzorgen door Avro en Vara. Dinsdag: 8—24 Avro. Woensdag: 824 Vara. Donderdag: 8—24 Avro. Vrijdag: 812 Vara, 1216 Avro. 16—20 Vara, 20—24 V.P.R.O. Zaterdag: 8—24 Vara. Op het station Huizen wordt de overschie tende zendtijd tusschen K.R.O. en N.C.R.V. verdeeld met dien verstande, dat die vereeni- gingen uitzenden volgens onderstaand sche ma: Zondag: 812.15 Kerkdienst, beurtelings K.R.O en N.C.R.V., 12.15—17 K.R.O., 17—19.45 Kerkdienst N.C.R.V., 19.45— 24 K.R.O. Maandag: 8—24 N.C.R.V. Dinsdag: 8—24 K.R.O. Woensdag: 8—24 N.C.R.V. Donderdag: 8—10 K.R.O., 10—11 N.C.R.V., 11—14 K.R.O., 14—24 N.C.R.V. yrijdag: 824 algemeen programma, beurte lings te verzorgen door KR.O. en N.C.RV. Zaterdag: 8—24 KR.O. Onderhoud met Pastoor Perqüïn Onmiddellijk na het bekend worden van de beschikking van den Minister van Water staat, zijn wij naar Amsterdam getogen, om de meening van den Zeereerw. Pastoor L. H. Perquin O.P. te vernemen omtrent het sta dium, waarin het radiowaagstuk thans is Eekomen. «Wij zijn tevreden", aldus verzekerde ons dadelijk de voorzitter van den K.R.O., „want hu is er rechtsgelijkheid gekomen tusschen rechts en links." Waarvoor bij het onderwijs 50 jaar lang gestreden is moeten worden, hebben wij hier in 5 jaar bereikt. „Maar we hebben ervoor moeten vechten," Verklaarde Pastoor Perquin, die het verder cen goeden maatregel noemde, dat de kleine omroepen ondergebracht zijn bij de groote. Ware dit niet een feit geworden, dan zou zulks een voortdurende bron van moeilijk heden zijn gebleven. Nu komen de kleine linksche omroepen op den linkschen zender on de rechtsche worden bij den rechtschen zonder ingedeeld. „En de V(rijzinnig) P(rotestantsche) R(a- hio O(mroep)?" vroegen wij. „De V.P.R O is links," antwoordde Pastoor Perquin. „Zijn godsdienstige programma-ge deelte wordt verzorgd door de V.A.R.A., om dat de aanhangers van deze richting onge veer te vergelijken zijn met de religieuze so cialisten. De A.V.R.Ö verzorgt het cultureel gedeelte." Van belang achtte Pastoor Perquin het, dat de rechtsche omroepen geen onderdeelen Kennen. Omdat van hun zendtijden dus geen uren aan anderen behoeven te worden afge staan worden de politie-berichten via den rechtschen zender uitgezonden. Dat heeft men echter met genoegen toegestaan, omdat hiermede een algemeen belang gediend wordt. 1 astoor Perquin, zittend voor den microfoon ri. Y°°rh> herinnerde/Pastoor Perquin er aan, ut de Katholieken zich steeds tegen een gemeen programma verzet hebben, omdat ,,.'1 icbting van een nationalen omroep enschten te voorkomen. Deze zou door de ïer groote omroepen bekostigd moeten wor- „fFj beteekende, dat men met eigen geld beconcurreerd zou worden. Het geval 2°u zich dan hebben voorgedaan, dat tegelij kertijd met de uitzending van het algemeen Programma b.v. de K.R.o. zijn zenduren bad waardoor men het gevaar liep, dat Ka tholieken af zouden stemmen op 't algemeen Programma en dus naar het cultureele Programma v. d. K.R.O. niet algemeen ge teisterd zou worden. Dit gevaar "heeft men bezworen, door de verzorging van het alge meen programma om beurten aan de om knepen op te dragen. De A.V.R.O. en V.AR.A. ^rgen hiervoor op Maandag en K.R.O. en yu °P Vrijdag, doch elk afzonderlijk. j,r een moeten de omroepen het algemeen taafamma 8 hagen tevoren aan den Radio- siiu zt'nclen- Deze oefent evenwel geen een- bii uit' doch kan slechts in beroep gaan ,J den Minister. Pastoor Perquin het, dat bister niet aan het passen en meten is Uit t 00011 ingezien heeft, dat ons volk ied e deeleb bestaat (rechts en links), die Ver een eigen opvatting hebben van het it veil hier en hiernamaals Het écne, dat zich vasthoudt aan God, schepper van hemel en aarde, en aan Zijn ..Oon Jezus Christus, onzen Verlosser en Za ligmaker di> als éénige Middelaar zich aan den mensch geopenbaard heeft; dat alles hier op deze wereld beschouwt in het licht van die openbaring, en God niet alleen een Plaats geeft in de ziel van den mensch, maar °ok in heel het maatschappelijk leven. Het andere deel, in Levensbeschouwing ge heel verschillend, dat den autonomen mensch de nmcht en het recht toekent om be zaken van deze wereld te regélen en den Christus niet de plaats geeft, die Hem als Zoon Gods en Verlosser der wereld volgens de eersten toekomt. Deze verdeeling, die niet door welk so- phisme ook is weg te redeneeren, en die tel kens en telkens weer in de praktijk van het leven tot uiting komt, is de grondslag van deze zendverdeeling en steunt op de realiteit van het leven. Daaruit volgt ook, dat de rechtsche groe pen bij elkander zijn gekomen op den éénen de linksche op den anderen zender. Wat rechtsch is is ondergebracht bij de 2 groote rechtsche radio-organisaties, wat linksch is bij de linksche. Niemand heeft dan ook recht om ontevre den te zijn ook al zou in kleinere onderdee len het getal uren van den beschikbaren zendtijd, niet met mathematische juistheid aan het percentage der bevolking beantwoor den. Wat speciaal den K.R.O. betreft, deze heeft eenmaal in de 14 dagen de beschikking over den geheelen Vrijdag. Des Zondags moet hij enkele uren aan de N.C.R.V. afstaan, doch deze uren krijgt de katholieke stichting op Donderdag weer terug. Tusschen K.R.O. en N.C.R.V. heeft een eerlijke verdeeling plaats gevonden, waarbij de Katholieken iets in het voordeel zijn, omdat de N.C.R.V.-zendtijd moet afstaan aan den Demoeratischen Bond. Resumeerende zeide Pastoor Perquin, dat de oplossing gebaseerd is, op de rechtsgelijk heid der twee bevolkingsgroepen, die tegen elkaar opwegen. De wisseling van station, zoo deelde Pas toor Perquin ons nog mede, zal moeten blij ven geschieden tot een nieuw station, op kos ten van V.AR.A. en A.V.R.O., gebouwd is. Waar dit station zal verrijzen, is nog niet be kend, maar de zender te Hilversum zal ver dwijnen. Pastoor Perquin besloot het onderhoud met te herhaler waarmede hij begonnen was, n.l. met de verklaring: „Wij zijn tevreden." Een interpellatie Van bevoegde zijde vernemen wij, dat mr. Boon (Lib.) het voornemen heeft, in de Tweede Kamer een interpellatie over de zendtijdverdeeling te houden. Van katholieke zijde zou hierbij het woord worden gevoerd door ir. A. Feber, terwijl ir. Albarda dan het standpunt der sociaal democraten zou uiteenzetten. Het oordeet van mr. A. van der Deure Gistermiddag om twee uur heeft de voor zitter van de N.C.R.V., mr. A. van der Deure te Bennekom. voor de Huizer microfoon het besluit inzak-: de verdeeling' van den zend tijd in het kort besproken. Spr. bracht de voornaamste bepalingen van het besluit naar voren. Nadat hij deze had medegedeeld, ging hij als volgt voort: 't is misschien wel goed om even na te gaan, wat nu evenwel de leidende gedachten zijn geweest van het ministerieele besluit bij de verdeeling en dit zi)n drie hoofdpunten. Ten eerste, dat de beschikbare zendtijd gelijkelijk wordt verdeeld tusschen de vier groote om- roepvereeniglngen; iedere volksgroep krijgt dus een kwart van den totalen zendtijd. Er wordt volkomen gelijk naast elkander gehan deld. Ten tweede: naast de groote algemeene omroepvereenigingen zijn er in den loop der jaren verschillende kleinere organisaties ont staan, die elk een bijzonder doel hebben. Zendtijd ontvangen zij van den omroep, waaraan zij het meest verwant zijn. Door den minister is bepaald, dat ieder groote omroep vereniging eer dag per veertien dagen re serveert voor een algemeen programma. Het algemeen programma dient men zoo te ver staan, dat door alle Nederlanders daarnaar kan worden geluisterd. Aan de rechtsche volksgroep wordt volkomen recht gedaan. De heer Van der Deure bracht vervolgens een eere-saluut aan minister Reyiner, die den moed heeft gehad om de rechtschen naar voren te brengen, iets waarom sedert jaren werd gevraagd en waarnaar werd verlangd. Het hoofdpunt is: de slag is gewonnen; de regeling' waarvoor de N.C R.V. vele jaren werkte. Spr eindigde zijn r~*«- aldus; voor dezen zegen op ons werk hebben wij onzen God dankbaar te zijn. Oranjefeestdagen Op feestdagen met betrekking tot het Ko ninklijk huis of deszelfs leden, zal de ver zorging van het programma den geheelen dag geschieden door de algemeene omroep-ver- eenigingen, welke aan de viering dier feest dagen wenschen mede te werken. In andere gevallen van nationale feestviering zal die ver zorging geschieden als de minister in over eenstemming acht met den aard van de vie ring. Indien bovengenoemde feestdagen val len op een dag, dat andere omroepvereeni gingen de beschikking' over de omroepstations geheel of gedeeltelijk zouden hebben gehad, verkrijgen deze omroepvereenigingen van den door hen afgestanen zendtijd op andere da gen gelijkwaardigen zendtijd terug. Het oordeel van den heer Vogt Ook de heei Vogt sprak gisteravond en zijn woorden waren bitter van het eerste af, toen hij er zich over beklaagde geen introductie te hebben op de departementen in Den Haag „waar de vrienden van Huizen het heft in handen hebben." De beslissing had hem niet verrast, maar niettemin tocl, eenigermate verbijsterd. Het is een ontstellende slag, waardoor de A.V.R.O. van de huidige 125 slechts een nuttig aantal van 53 zenduren overhoudt, ongeacht nog 't feit, dat men een plaats zal moeten inruimen voor de omroepjes, die daarvoor zullen wor den geacht in aanmerking te komen. Het al gemeen program noemde spr. een naïeve po ging van de regeering om samenwerking tusschen de omroeporganisaties te verkrijgen. Deze samenwerking is echter onmogelijk. Het werk, dat zeven jaar lang is verricht, is he den door de handteekening van minister Rey mer voor een deel in puin gestort. Onze omroep gaat nu een nieuwe faze in: een tijdperk van verdrukking is ingegaan. Spr., die van Zwolle uit sprak, zeide dan, dat de Zwolsche minister van der Vegte als eerlijk man altijd voor een dergelijke oplos sing is teruggeschrokken. De oud-burge meester van Hilversum echter neeft het in stituut verminkt, dat den naam van zijn vo rige woonplaats over de grenzen bracht. In het in hem gestelde vertrouwen heeft hij ons beschaamd. Zekei. zijn taak was niet gemakkelijk. Drie om onrecht schreeuwende partijen drongen bij hem aan. Doch zijn beslissing berekent een cynische vertrapping van onze wenschen: Als schadelijk onkruid worden wij uitgewied. Deze dag is een zwarte dag voor de Neder- landsebe huiskamer en voor de regeering des lands, die recht moest schenden, omdat zij den moed niet had aan onrecht te weer staan. De heer Vogt deelde echter mede, dat men niet van plan is bij de pakken neer te zitten. Zaterdagmiddag is er een spoedvergadering van het A.V.R.O.-bestuur om te overleggen, wat te doer> staat en men zal pogen uit het buitenland om te roepen. Spr. maakte dan een vergelijking met het beruchte Angarie-recht uit den oorlogstijd. Nu is er een decreet dat nog veel erger is. Toen had men immers nog uitzicht op herstel van de schade. Hier is onverschilligheid voor alle belangen. De Nederlandsche partij politiek wilde het licht dooven, dat haar oogen verblindde. Spr. besloot met een oproep tot steun aan de A.V.R.O. en met de opmerking, dat nu de strijd pas begint. SCHOLA CANTORUM Dirigent Hubert Cuypers Drie jaar geleden gaf Cuypers' Schola alhier een zaalconcert. De opkomst van het publiek was tamelijk goed, het succes enorm. Een jaar later gaf de Schola een kerkconcert in de oude Bavo-kathedraal. Het bezoek was zeer talrijk en men mag veronderstellen, dat een ieder voldaan huiswaarts keerde. En nu Schola's artistieke leider aan het hoofd is geplaatst van de R. K. Oratorium- vereeniging, honderden zangeressen en zan gers plus vele comité- en commissieleden hem persoonlijk hebben leeren kennen en waardeeren, was de verwachting een volle zaal, toch zeker geen hersenschim. 't Liep echter anders. De opkomst was matig, zeer matig, o.i. beschamend voor muzikaal Haarlem. We wenschen de R. K. Oratorium-vereeniging grootere en tevens blijvende belangstelling toe, want zonder deze loopt de geheele, grandioze opzet op een mislukking uit. Verder ter zake. Hubert Cuypers Het was, zooals altijd, een echte Cuypers- uitvoering. Alles goed voorbereid en prompt gekend, met degelijken rythmischen grond slag, licht gemarkeerde aanzet en fijn ver zorgde articulatie, alles klonk uiterst be schaafd, soms bovendien zeer weelderig van klank en werd correct naar Cuypers' op vattingen uitgevoerd. Alleen scheen het koor, zoowel het jongens als het gemengde koor, in den aanvang niet op deze zaalruimte te zijn ingesteld. Maar welk koor kan zich direct richten naar de acoustiek en de temperatuur van een dusdanig bezette zaal Het meest trof ons dezen avond de fransche kerstliederen, gezongen door een vijftal dames, met piano-begeleiding en secondaire koorpartij. Daar sprak een charmante en toch hoogst verheven stemming uit. De jongens oogstten zooals gewoonlijk veel bijval met hun liedekens, die wederom voor treffelijk getypeerd en uiterst fijn van klank timbre voorgedragen werden. Na hunne Gregoriaansche gezangen, evenals na de eerste nummers van het gemengde koor, weerklonken geen bijvalsbetuigingen. On begrijpelijk Al worden ze niet streng volgens Dom Maquereau's regels inzake rythmeering, groepeering en chironomic (de plastische uittee kening van het rythme door hand gebaar), uitgevoerd, doch volgens de vrijere opvatting van Cuypers zelf, alleen al reeds de homogeniteit van dit kinder-ensemble moet bewondering afdwingen. Na Lotti's achtstemmig „Crucifixus" brak het applaus voor de eerste maal los. Was het 't volle klankvolume, hetwelk het kooi' hier ontwikkelde, dat de aanwezigen plotseling in verrukking bracht Wij bewonderen meer den doorzichtigen koorklank in het voorafgaande nummer van Marenzio „Hodie Christus natus est" en die in bijna alle andere nummers, zelfs in het achtstemmige „Angelus Domini" van Casciolini bleef behouden. Van de gemengde koornummers, heeft ons bijzonder gefrappeerd het Hongaarsch volkslied „Magasan repül" door zijn afwisse lende, goed getroffen rythmiscbe wendingen. Het concert werd besloten met het 15- eeuwsch Mysterium „Jesus und die Nonnen", waarin o.a. Mej. Josephine Boelen en onze stadgenoot de heer Luc. Louman op lof waardige wijze respectievelijk de alt- en baryton-solo vervulden. Een kunstayond, rijk aan afwisseling» die meer waardeering verdiende. Een volgende maal onder auspiciën van „Geloof en Wetenschap" O. K. Gisterenavond 8 uur werd in hotel „Lion d'Or" door het bestuur van de Woning- bouwvereeniging „Tuinwijk Noord" aan besteed Hot verfwerk ten behoeve der 65 woningen gelegen aan en nabij de Aelbertsbergstraat, Kleverparkweg en Kleverparkstraat te Haar lem. Ingekomen waren 16 biljetten. Ingeschre ven werd als volgt A. v. Putten, Utrecht, f 3900; J. C. Roorda, Santpoort f 4160; J. G. Reinders-Spijker H. de Bie, Amsterdam, f 4345; A. J. Ter- voert, Haarlem, f 6840; F. W. Sinneker,fa. 't Hart, Haarlem, f 4398: A. A. v. Rie, Haarlem, f 4255; J. P. Kraakman, Haarlem, f 3975; D. P. v. d. Meij, Haarlem, f 4380; J. G. H. Fengler, Haarlem, f 4200: A- Breed, Heer-Hugowaard, f 3498; J. Lucas, Spaarn- dam, f 4x93; H. B. Post, Amsterdam, f 6760; J. Hornstra, Hilversum, f 3583; Bouw- en Handelmij. v/h Twisk Co., Diemen, f 4000; F. Kwientes, Haarlem, f 4x50; H. Tuin L. v. Duivenvoorde, Haarlem, f 4690. Laagste inschrijver was alzoo A. Breed, Heer-Hugowaard f 3498. Gisteravond hield de heer S. Kamminga, oorarts, in de zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een causerie over het gehoor orgaan. Spr. memoreerde de voornaamste punten, waar hij het dezen avond over zou hebben. We moeten verschil maken tusschen de aangeboren doofheid (b.v. familiekwaal), die zich misschien eerst later openbaart, en de verkregen doofheid. Er is wel degelijk groot verschil of het ge brek ixx het binnenoor of wei bijvoorbeeld in de gehoorgang of het trommelvlies zit. De oorschelp, zeide spreker is bi) ieder mensch verschillend, zoodat dit evenals de vingerafdrukken een middel is tot opsporing van misdadigers. Vele menschen zijn eenigszins doof, waar van zij echter zelf en de omgeving niets we ten. Ook heerscht alom de meening dat wan neer 't trommelvlies gescheurd is, de persoon zoo goed als niets meer hoort. Dit is volgens spreker onjuist. Het trommelvlies o.a. is in staat het ge luid niet te laten terugkaatsen. Het terugkaatsen van het geluid is 't best op 't water waar te nemen. Doofstom was, volgens spreker, eigenlijk niet de juiste naam, daar doofstommen op een daarvoor ingerichte school „leeren" spre ken. al is het dan niet op de gewone ma nier. Ook had spreker het over de middelen, om doofheid te voorkomen en de toestellen om het geluid te versterken. Spreker zette dat alles uiteen aan de hand van lantaarnplaatjes. Daar een groot deel der aanwezigen uit slechthoorenden bestond, was een gemeenschapstelefoon aangelegd, zoodat ook zij den spreker konden volgen. Bovendien had spr. getypte briefkaarten vervaardigd die op 't doek verschenen, want tusschen hooren en verstaan is nog een groot verschil. De zaal was flink bezet en de tentoonstel ling' druk bezocht. Op de in Den Haag gehouden examens van de Vereeniging van Modevakscholen in Nederland zijn geslaagd de dames A. C. Weijers voor costumiére, A. M. Jansen voor coupeuse, beiden alhier. Tot gecommitteerde bij de eindexamens der verschillende gymnasia te Roosendaal, Gouda, Gorinchem, Breda. Middelburg en Dordx-echt, is benoemd dr. A. D. Fokker, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, wonende alhier. De eindexamens van het Christelijk ly ceum alhier zullen word'en afgenomen op 23, 24 eix 25 Juni as. en de eindexamens van het R.K .Lyceum alhier op 26, 27 en 28 Juni a.s. De eindexamens van het openbaar gym nasium en het openbaar lyceum zullen ge houden wox'den op 20, 21, 23, 24 25 26 27 28 en 30 Juni. Uitspraken van Donderdag 15 Mei 1930 Th. T„ brief- en telegrambesteller, wo nende te Haarlemmermeer. „Verduistering." Zes weken gevangenisstraf o.v. B. A. V„ stoker, wonende te Zaandam. „Art. 245 W. v. S." Zes maanden gevangenis straf o.v. P. K., fabrieksarbeider, wonende te Koog aan de Zaan. „Mishandeling." Drie maanden gevangenisstraf o.v. met toewijzing van de civiele vordering tot een bedrag' van f 72.—. A. de W„ los werkman, wonende te Wijk ACHT 16 MEI 1930 aan Zee. „Appèl overtreding Jacntwet. Vrij gesproken. G. G. M., broodbakker, wonende te Hoofd dorp. „Appèl overtreding Motor- en Rij wielreglement". f 5 boete subs. 5 dagen hech tenis o. v. G. d. H„ winkelier, wonende thans te Lisse. ..Verduistering in dienstbetrekking. Zes maanden gevangenisstraf o.v. Van 18 tot en met 20 Mei as. gaat weder om een aantal leden der verschil'ende in Haarlem bestaande Jongen"patronaten op op retraite in het St. Alphonsusretraitehuis te Amersfoort. Ditmaal zijn het 65 jongens. Zaterdagmiddag vertrekt men mot den trein van 4.34 uur, doch de retraitanten worden uiterlijk kwart over 4 aan den Stationsingang verwacht. 1 October a. s. zal de bekende en alom gevierde zanger, de heer Jac. van Kempen, den dag herdenken, dat hij voor 30 jaar voor het eerst als solist optrad. Dit feit zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Er zal namelijk door Haarlem's Gemengd Koor, dirigent Jan Booda, op 1 October ec«n Bachconcert worden gegeven in de Groote Kerk. Aan dit concert zal medewerken de heer Jac. .11 Kempen. Hij zal dit als zijn jubileumsconcert be schouwen. Voor dit jubileum zal een eere-comité worden samengesteld, waarvan de namen later bekend zullen worden gemaakt. Beroepskeuze Nu het weer naar den tijd loopt, dat het schooljaar eindigt, zitten vele ouders voor de moeilijk vraag wat hun kinderen moeten worden. Om velerlei redenen zijn de Bureaux voor Beroepskeuze in dezen een uit» komst. Dit zijn geen plaatsingsbureaux; men i kan daar dus geen betrekking vragen i en krijgen voor zijn' jongen of meisje, i alhoewel de instellingen nauw verbon- den zijn met de arbeidsbeurzen, maar i men kan er inlichtingen inwinnen. Die zijn van groote waarde en van j tweeërléi aard. Men kan er een over- 1 zicht krijgen van de mogelijkheden, die er voor een „afgestudeerd lid" van het gezin openstaan. Voor de meeste ouders is de kennis omtrent de vakken, die voor het kind geschikt zijn, zeer be- pex'kt en bepaalt zich tot die, welke zij in den dagelijkschen omgang tegen ko men. Op de Bureaux voor Beroepskeuze heeft men inlichtingen over aJle vak ken en dat niet alleen maar ook kan daar worden medegedeeld of er in een bepaald vak een toekomst voor een jongen of meisje zit of niet. Ook wordt daar een onderzoek ingesteld naar de geschiktheid van een candidaat voor een bepaald vak en dat is van het grootste belang. Het geluk van den jon gen of 't meisje hangt voor 'n groot deel van het feit af of het een betrekking krijgt, een vak ieert waar het voor geschikt is en waar 't plezier in heeft. Op loet Bureau voor Beroepskeuze zitten menschen, die routine in deze dingen hebben gekregen. De ouders zullen heel veel leeren en veel genoe gen beleven aan een praatje met hen. De Bureaux voor Beroepskeuze zijn voor vele ouders een uitkomst. De geluidsfilms, die tot nog toe het meest geliefd waren, zijn ongetwijfeld die, welke tot het revue en operette-genre behoorden. Het min of meer komische effect, dat de sprekende film in haar aanvangsperiode had, was daar niet geheel en al vreemd aan. Slechts een fel-sentimenteele historie of een zwaar dramatisch gegeven, zooais b.v. The Singing Fool en Atlantic waren bij machte het publiek mee te sleepen en de onvol maaktheden te doen vergeten. Voor het ove- ï'ige was de geringste „Fehler" in staat, onx den lachlust van het publiek op te wekken, zelfs op de meest schijnbaar droevige oogen- blikkeu. Het is dan ook niet te verwonderen, dat men op het operette- en revuethema wat verder door borduurt, om daardoor, we zou den haast zeggen, bij voorbaat succes te ver zekeren. Gustav Fröhlich als de zwerver Dit valt te gemakkelijker, wijl ook de wer kelijke operette min of meer een wijziging heeft ondergaan, zij het dan ook tot haar schade. Want was men er vroeger zeker van, dat de operette luchtig en vroolijk was, te genwoordig probeert men ook daarin reeds sentimenteele gedeelten in te Iasschen, iets wat de operetteliefhebber niet altijd even aangenaam vindt. Ook de Unsterbliche Lump is vervaardigd naar de gelijknamige operette van Edmund Eysler, doch men heeft deze o-danig ver filmd, dat het operette-achtis.e geheel op den achtergrond blijft en de handeling steeds domineert.. Dit kon zonder bezwaar geschie den, daar de historie zich afspeelt in het wondermooie Stiermarken, waar de tradi- tioneele kleedij en de typische gewoonten en gebruiken reeds voldoende afwisseling gaven. Ook benutte men den aangenamen eenvoud van de bevolking en een uitgelezen corps van gemoedelijke menschen, om aan de geschie denis een natuurlijke smeuiigheid te geven, waardoor de handeling zonder te verdoezelen er heel fijntjes tusschendoor loopt en toch niets aan duidelijkheid verliest. Weliswaar hee.ft men het overlijden van een schijnbaren hoofdpersoon alleen maar in een raadsver gadering' laten verklaren, welke bovendien nog in Stiermarksch dialect, en zóó genoeg lijk wordt gespeeld, dat maar weinigen het zullen opmerken, doch dat kan men eerder als een te hoog schatten van het publiek, dan wel als een fout of onduidelijkheid aan merken. In het geheel genomen is deze film een selectie van uitstekende opnamen, vergezeld van een muziek die zonder opdringerig te zijn, toch een waardige plaats inneemt. Dat de hoofdpersonen, t.w. Gustav Fröh lich en Liaxia Haid, zoo prachtig passen in deze Oostenrijksche Alpenomgeving, pleit voor hun speelkwaliteiten Toch kunnen ze het o.i. nog maar niet winnen van Weiss- Ferdl, die zoo'n buitengewoon smakelijk type van dorps-burgemeester creëert, dat hij het alleen reeds de moeite waard maakt om deze film te gaan zien. Een zoo ongekunsteld spel zagen we nog maar zelden. Tenslotte zullen we volledigheidshalve nog even vertellen, dat de onsterfelijke vagebond een jonge schoolmeester is, die ook com poneert en die verliefd wordt op de dochter van den postbode. Als hij naar Weenen gaat, 0111 zijn opera voor te spelen, trouwt zijn hartlap inmiddels met een ander, en als hij dan verheugd terugkomt om zijn succes mee te deelen, maakt hij nog net het staartje van de bruiloft mee. Deze onteouw grijpt hem zoo aan, dat bij gaat vagebondeeren exx in dien toestand meemaakt, dat zijn eigen stand beeld wordt onthuld. Als zwerver woont hij de onthulling van dat beeld bij, doch wordt herkend door zijn inmiddels weduwe gewor den geliefde en zij volgt hem nu in zijn zwerversbestaan. Natuurlijk geeft deze korte inhoudsweer- gave geenszins een juist beeld van de film, doch het heeft zijn voordeel, dat men thans met meer aandacht de film kan bekijken. Want dat is zij overwaard! L. V. r" Weiss-Ferdl, de dorpsburgemeester (rechts) brengt een „hoch" uit op den eigenaar van een prijsgekroonde koe. Deze eigenaar, H. A. von Schlettow, is teven» de spoorloos ver dwenen echtgenoot van de aanvankelijke verloofde van den schoolmeester. Een Hollandsche tilm van de Hol iandsche filmfabriek „Holland" te Amsterdam. Tct de weinige echt Hollandsche tooneel- .3 tukken die een geweldigen opgang maken en maakten, behooren zeker die van Her man Bouber, en er zullen niet veel men schen zijn die niet één of meer van zijn stukken hebben gezien. Steeds wist hij de menschen te boeien door den eenvoud' van taal en de rake typeering van personen, die zoo uit het echte Amsterdamsche volksleven gegrepen schenen te zijn. Hij teekende ze ten voeten uit. met al hun hebbelijkheden met al hun zwakheden, met al hun vreugde en hun leed. maar bovendien met al hun echten, onvervalschten humor. Ondanks het feit. dat maar weinigen met den Amster- damschen volksaard bekend waren, of er ook maar iets van af wisten, toch voelde men. dat de schrijver een greep gedaan had midden in dit volksleven en er streng voor gewaakt had, alles te vermijden, wat aan de juistheid of het eeht-mensehelijkc schade zou kunnen doen. Thans leeft men het gewaagd om dit successtuk in filmvorm te gieten, wat gezien de furore op de planken, niet direct een daad van slechte koopmanschap was. Of men daarvoor echter dankbaar zal zijn, is een tweede vraag, die men echter gerust zonder eenige aarzeling ontkennend kan beant woorden. Want we zoud'en werkelijk niet we ten, wat we in deze film moeten bewonde ren. Het eenige goed wat men ervan zou kunnen zeggen is, dat men zijn best gedaan heeft, om het bestaande tooneelstuk zoo goed mogetijk te verfilmen. Voilé, tout! Bij ieder nieuw beeld wordt men gewaar dat iedere opname een probleem is geweest, met een aller-ongelukkigsts oplossing als re sultaat. Zelfs de meest fanatieke propagan dist van het; Steunt het Hollandsch Fa brikaat zal niet anders kunnen zeggen. Reeds het Ixegin van de film toont de onmacht van den regisseur, om Amsterdam als lichtstad weer te geven. Daarvoor heeft hij nota bene de Eóison-Lichtweek benut, zoodat men een met zuilen verlicht Damrak, en geïllumineerde gebouwen en torens te zien krijgt. Vervolgens laat men enkele (werkelijk goede) opnamen zien, van het typische Am sterdam en een serie marktscènes, die een goed figuur zouden maken in een of ander week-journaal waarna men langzamerhand kennis gaat maken met de hoofdpersoon t.w. Josephine Schetser, die voorts de geheele film door angstvallig vermijdt om eens ergens anders naar toe te kijken dan naar beneden. Vervolgens ziet men eenige huiskamer-tafe reeltjes. om tenslotte voor de afwisseling weer eenige kroegtafereeltjes te mogen bekijken Het eenige wat men op het tooneel niet ziet en wat juist een voordeel is, is het aan- en afmonsteren van Willem, het rijden naar of van het stadhuis, het brengen van de kinderen naar Jonker (alsmede het weer terughalen) en de vrijage van den ontrouwen schurk, maar dat ziet men nu juist op de film wel. En dan nog hce! Alles gaat even stuntelig en onlogisch en opzettelijk De eenige plezierige afwisseling, die er nog in voorkwam, was (het spijt ons het te moeten zeggen) de knokpartij. Maar ook deze vreugde was van korten duur, toen men zag dat de dame toen haar geliefde en haar huisraad aan splinters geslagen was, eventjes uit haar stoeltje oprees en den knok ker eventjes aan zijn dasje en zijn overhemd trok, omdatja, omdat het publiek het wel aardig zou vinden, dat zij ook een opla waai kreeg Nu spreken we nog maar niet van het walgelijke gesol met een paar oude mannen, welke scènes beslist stootend zijn. Waarach tig. we zouden haast nog het Hollandsche filmwonder Henkie V' -ten. die heeft medegeholpen aan den moord op het Droom koninkje van Herman K°y:n."'tt en die thans met veel bombarie wordt aangekon digd. Helaas had hij geen andere taak, dan te constateeren, dat de poes vijf poesjes had, en vervolgens het smeren van een roomsoes op den wang van een ander jongetje. De opnamen met- de s-'b'TrV" 1. vond men bliikbaa. buitengewoon lollig, alleen was het jammer, dat er meestal een totaal overbodig gebruik van gemaakt werd. Het spijt ons werkelijk, dat we haast geen woorden van waardeering kunnen vinden, voor dit Hollandsche product, dat evenals zijn voorgangers op dit gebied druipt van geestes armoede, op het gebied van lilmspel en ca mera-kennis. Henk Kleinman werd 11a afloop van de speciale voorstelling beapplausd en bekransd en ook zelfs nog toegesproken, waarbij wij den naam Eisenstein opvingen. Maar dat zsj wel een vergissing zijn ge weest. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5