Gemengd cdCieuws Het staat zoo kwiek Amerikaansche Douanepraktijken Brand in een boerderij Bij het visschen verdronken Geronseld? Meezeil in een brievenbus Het hoeiijzer verdwijnt Ververij en tooneelzaa! afgebrand KERKNIEUWS Een Serafijntje LEGER EN VLOOT Bijz. Vrijw. Landstorm LANDBOUW EN VEETEELT De Duitsche Landbouwtentoon stelling te Keulen Aardappelmeelfabriek in moeilijkheden KUNST EN KENNIS Prof dr. Gerard Brom Herinneringen aan Toscanini Heeren-Costumes 11.®° 19.9° 26.— 29— 36.— 42.— 45.50.— tot 85. Jongenspakjes 5.9° 12.SO 21— 8.7S 15—tot36— BOEKBESPREKING HAARLEM - GROOTE MARKT t-7 SOCIAAL LEVEN Bondsdag St. Raphael RECHTSZAKEN Naspel der Portugeesche bankbiljetten Buitengewone algemeene vergade ring van het Ned. Ofyuip. Comité De rechtbank te Parijs heeft een rechter van instructie aangewezen in de zaak van Poiret, den Parijschen modekoning, en de Amerikaansche douane-administratie, over welker praktijken in Frankrijk de handel reeds lang gebelgd is. Den laatsten tijd ver minderden de wrijvingen echter. Men mocht veronderstellen, dat over en weer het ver langen naar vrede een overeenstemming had teweeg gebracht. Het incident, aan mevrouw Dodge overkomen, haalt een streep door die rekening. Deze Noord-Amerikaansche had bij Poiret talrijke modellen voor bewoonsters van haar land gekocht. Aan haar Parijsch adres was het bestelde afgeleverd. Bij haar aankomst te New-York is ze toen door den fiscus beschul digd, omtrent haar aankoopen bij Poiret een verkeerde aangifte gedaan te hebben. Deze beschuldiging werd gestaafd door een foto van haar rekeningen. Deswege werd ze be boet voor een bedrag ter waarde van zes millioen frank. Tot zoover gaat de kwestie de Fransche justitie niet aan. De smokkelaarster geniet hier geen bijzonder sympathie. Anders staat het met de reproductie van die rekening bij Poiret. De firma had ze aan niemand toe vertrouwd. Hoe waren ze ter kennis gekomen van de officieuze agenten, die te Parijs ter beteugeling van bedrog voor de Amerikaan sche douane werken? Uit een brief van de directie blijkt, dat die documenten zijn ont vreemd met het doel, die agenten aan ma teriaal te helpen. Daaromtrent heeft het modehuis een klacht ingediend. Die rekeningen gaan terug tot 1925. Het spreek vanzelf, dat mevrouw Dodge woedend was om de begane indiscretie, die ze aan de firma zelf weet Wel waren tevoren bij Poi ret stappen gedaan tot het verkrijgen van inzage in die rekeningen, maar dit was ge weigerd, evenals natuurlijk een verzoek tot het nemen van foto's. De betrokken kaarten werden ontvreemd en later weer op hun plaats gezet. Uit afdrukken van punaises bleek toen, dat ze aan den muur bevestigd waren geweest, om het nemen van foto's mogelijk te maken. Blijkbaar heeft een beambte van de firma zich daaraan schuldig gemaakt. Kij moet zijn omgekocht, want een gratificatie van 50.000 dollar werd uitgetrokken voor dehgene, die de fraude op het spoor was gekomen. De in gediende klacht richt zich tegen een onbe kende en geldt diefstal, ontvreemding van handelsdocumenten, omkoop en medeplich tigheid. De Amerikaansche douane heeft haar boos heid en.... ongerustheid over deze gerechte lijke actie van Poiret getoond, door de col lectie japonnen, welke hij als modellen naar Amerika had gezonden, bij aankomst in New-York aan te houden en naar Frankrijk te retoumeeren. Beter bewijs van zwakheid had ze moeilijk kunnen leveren. vinding van een Noorman om de paarden inplaats van met ijzer met rubber te be slaan. Deze zouden driemaal langer le vensduur hebben dan ijzeren hoeven en door haar speciale samenstelling veel min der slipgevaar opleveren, zelfs op het meest gladde asphalt. Genomen proeven moeten een zoodanig succes hebben opgeleverd, dat de paarden van de bereden politie in Londen alle met rubber beslagen worden. Gistermiddag twee uur werd de brandweer te Wassenaar gealarmeerd voor een uit- slaanden brand in den hooiberg, in de boer derij van den heer H. Bos Jr., eigendom van Baron van Heeckeren. De boerderij is gele gen aan de Leidschestraat. De hooiberg ging totaal verloren, terwijl de boerderij ,ep wo- mng ernstig door den brand beschadigd werden. Vermoedelijke oorzaak: broeiing. Visscher overvaren door motorboot Gisteravond omstreek half zes bevond zich een visscher in een z.g. totebel nabij het Schinkelveer in de Haarlemmerringvaart. Op een gegeven moment naderde uit de richting Aalsmeer een motorschip. De man kon niet snel genoeg uit het vaarwater ko men en werd overvaren. Men mocht er niet in slagen den drenkeling te redden. Enkele uren later werd de man levenloos opge haald. Het slachtoffer zekere H. uit Amsterdam was gehuwd en vader van een kind. Man uit Helmond verdwenen Voor een zevental weken verdween uit Helmond, zekere J. Meijer, nasporingen bleven vruchteloos. M. was 31 Maart des namiddags 4 uur met een transportfiets naar het station gereden om daar iets af te halen. Thans heeft de familie een brief ontvan gen uit Algiers, waarin M. mededeelde, dat htj zich in het Vreemdelingengarnizoen be vindt. Op den weg naar het station al dus M. in den brief was hij met een vriend, zekeren P. Damhuis, een Olden- zaler, tn een café wat gaan drinken. Hij zou toen door een ronselaar dronken zijn gemaakt en na een Contract te hebben ge- teekend zou de ronselaar met hem naar Avenne zijn gereden. Naar hij schrijft zou liij 500 gulden en soldij ontvangen. De familieleden doen thans alle moeite om hem uit het Vreemdelingengarnizoen terug te krijgen. De politie staat echter vrij wantrouwend tegenover het geval. De transportfiets n.l. is niet opgespoord. De Commissaris van Politie heeft een oproep laten plaatsen in het Politieblad ter opsporing van M. we gens verduistering. Men wacht nu op inlichtingen van den Consul der Nederlanden in Algiers. In de brievenbus van de woning van den heer E. Venael, Nieuwe Hilversumsche weg 62, Bussum, heeft een meezenpaar zijn nest gebouwd. Moeder Mees heeft er acht jongen uitge broed De heer Vendel heeft een plankje in de bus laten maken, opdat de poststukken niet in het nest vallen. Rubberbeslag voor paarden Volgens de Norske Handelstidende zou een Nooifche fabriek voor paardenbeslag haar patent voor het maken van rubberbe slag aan een Engelsche combinatie heb ben verkocht. Het patent werd. verkregen op een uit- In Ext bij Gieten ontstond door het sprin gen van een benzinelamp brand in ae verf- zaak, annex café, van den heer Homan. Het vuur vond in de ververij en het daar opgeslagen verf materiaal gretig voedsel en greep snel om zich heen naar de aangren zende tooneelzaal van het café. De brand weer slaagde erin verdere uitbreiding te voorkomen. Als voorzorgsmaatregel had men de perceelen in de onmiddellijke nabij heid, waarvan de daken met riet gedekt zijn, met zeilen bedekt. Een gedeelte van het woonhuis bleef gespaard. Verzekering dekt de schade Het smetteloos wit van de Carmelroos boeit den meest cynischen blik, als het van verrukking opengesperde oog van het jonge meisje. Als zij ontbladert, valt er geurende dauw op dorre levenspaden: is er zon, lentegeur. In haar maagdelijk wit is niet de verblin ding van door zon beschenen sneeuw; noen vermoeit het het oog bij het schouwen. Haar wit ook is vreemd aan den hoogmoed van het hermelijn en roept veeleer het wit aer dienende altaardwalen. Haar mystieke par fum verrijkt voor den zinloos stijgende of den in ondergronden van hoogmoed gevan gene. Zij dient en wil dat wij dienen. In het levenslabyrinth wijst ons die teer- ranke verschijning den weg, den weg der kleinen. Wij vergeten dikwijls en zoo ge makkelijk haar ware roeping, omdat haar gratievolle persoon de poëzie wakker roept. En toch heeft zij, als een andere Paulus, even providentieel geroepen, diens vurig heid en hartstochtelijkheid gekend, waar alleen eene immense gratie zachter wist te tinten. Even heldhaftig en even wilskrachtig is zij door het leven ge gaan en nu met een energiek gebaar wijst zij den in hoogmoed verstarden mo dernen mensch den nieuwen weg, den zoo verachten en toch zoo verheven weg van alle dagen. Dat is de kleine van Lisieux en hare doctrine. Want vergeten wij het niet, vele heiligen kennen wij, die ons feitelijk niets te leeren hebben, die niets speciaals ons bijbrengen, dan hun heldenlevens, bijna nooit te volgen. Hoe verflenst eene devotie van een H. Antonius met hare vele volks superstitie. Het moge kettersch klinken in devote ooren, maar dikwijls is het leeg, zinloos verdichtsel. De groote Kleine Heilige gaf, naast het heldhaftige harer eigen heiliging, iets zeer positiefs: stelde, providentieel gewild, in deze tijden van daden, een daad. Toen de mensch in ongekende duistere krachten zich steeds hooger opzwiepte, de sterren aan den hemel moesten verduisteren, de mensch zichzelf genoeg riep, was hare doc trine eene openbaring. Duizenden, ook on der de stijgenden, ook onder de in onder gronden van hoogmoed gevangenen, zagen een licht, voelden zich doordrenkt van die wonderlijke parfum en begonnen den weg der kleine te volgen, verrast-blijde, te zijn gegaan van de heirbanen des levens, waar verstikking is. Over Theresia kunnen wij zeggen, duide lijk en beknopt: de mensch had de thesis van hoogmoed in zijn diepste consequenties aanvaard, de Kleine gaf de antithesis den kleinen weg. Brengen we alles terug tot het kruis- mysterie, dan Is er ander licht. Dat nooit te begrijpen mysterie blijft voortgaan den tijden eigen geneesmiddelen te geven. En in dat ander licht bezien, lijkt het alsof de Kleine nog niet klein genoeg Is, schijnt de liefde van het kruis ons nog lager te willen doen blikken, zijn we nog te hoogmoedig, de kleinen nog niet klein genoeg, in onze zelfvoldane tijden. De kleine Theresia is een troetelkind der goddelijke genade. Toch heelt God haar doen opgroeien tot in de jaren, waarin elk menschenvleesch zijn zwakheid kent en om erbarming vraagt. Zij is door de jaren gegaan, dat het lichaam worden kan als een spook in donkere nachten en als een schim in zonnevolie dagen. De jaren ook, dat de geest reeds weenen kan om zijn gevangenschap. Nog kleiner, nog ingetogener, nog zuiver der schijnt het kruismysterie ons te willen. Toen Hij op aarde wandelde en de aan benauwde borsten ontvloden zuchten op ving, de traan-gedroogde oogen met Zijn diepen blik weemoedig bezag, greep Hij spontaan het kind en toonde het. Nu ook weer grijpt Hij naar het kind, zwak, teer, rank, bevallig, vol kleine men- schelijke dingetjes, eerst later „heilig" en toont het ons. Een kleine vertelt wonderlijke dingen en roept ons: dat wij, van wereldsche dingen verzadigden, luisteren en Zijn roep beant woorden. Wij zouden willen vertellen van het in Holland nog zoo weinig bekende serafijn- sche kind: Guy de Fontgalland. De lezer vergeve den schrijver van deze simpele artikelen, als hij bekent, de nu reeds uitgebreide literatuur over Guy de Fontgalland eerst met zekeren tegenzin te hebben gelezen. Zijn mama schreef over haar kleinen Guy een opuscule, met voorwoord van den nuntius te Parijs, Mgr. Ceretti. Was het atavisme, dat hem spontaan huiverig deed staan tegenover die geschie denis? Hij zag in zijn lectuur een in weel de groot gebracht kind, met de teederste zorgen omringd, vergemakkelijkt door veel klinkend metaal. Hij zag ook eene diepbedroefde moeder, vol liefde, zuiverder nu de dood den onbarmhartlgen cijns had gevraagd, schrij ven over in dat kind van preëlectie, won dervolle dingen, en hij vroeg zich af: zijn hier rang, stand, geld, connectie niet als zooveel hefboomen aanwezig, om een weg te bereiden tot troost, eener treurende moe- dei" en wordt niet eene faam gevormd, met heiligheid ten doel-waar eene kleine kinder ziel zich eenvoudig uitleefde in Gods koes terende liefdestralen en die der H. Maagd? Waarom, zoo bleef hij vragen, juist weer in zoo'n aristocratisch milieu en niet het arme arbeiderskind? Behoudt de zwarte goudschijf haar satanische kracht nog na den dood? Zou het kind, was weer een andere vraag, In minder gunstige condities geboren, direct reeds die mondiale reputatie genoten heb ben, zoo het geen klein burggraafje, maar een arm schooiertje ware geweest? Zoo het geen talentvolle vrouw als moe der had gekend en het geld om eene uit gave te bezorgen ontbroken zou hebben, hoe stonden wij dan tegenover dien Guy, geboren burggraaf? Toen verscheen aan den horizont van zijn gedachten het eenvoudige Engelsche volkskind Sinclair, dat de grenzen van het vereenigde koninkrijk reeds lang heeft overschreden. Ook de profetische woorden van den grooten Paus Pius X: 11 y a des saints parmi les enfants. Ja! inderdaad er zijn onder de kinderen heiligen, of het nu arm of rijk is, of de ouders machtig of niet, goed of slecht zijn. Toen ook kwamen hem In herinnering de door den nog geen twaalfjarige gesproken woorden: ,,Na mijn dood zal er veel over me ge schreven worden." En hij, de scepticus, de eerst wantrou- wend-ongeloovige, schrijft nu zelf over Guy. Dat 't kind hem en den lezer onder zijne bescherming nemen. BEN. D. Prijzen voor den Nationalen Schiet wedstrijd Medailles ter beschik king gesteld door alle leden van ons Koninklijk Huis. Voor den Nationalen Schietwedstrijd van den Bijz. Vrijw. Landstorm, die van Dinsdag 20 Mei tot en met Vrijdag 23 Mei op de schietbanen te Waalsdorp bij Den Haag ge houden wordt, blijkt groote belangstelling te bestaan. Dat blijkt o.m. uit de talrijke extra- "pr-ijzen, die tér beschikking zijn gesteld. Met groote dankbaarheid werden door de Natio nale Commissie medailles ontvangen, van H. M. de Koningin, van H. M. de Koningin- Moeder, van Z. K. H. den Prins der Neder landen, van H. K. H. Prinses Juliana; voorts werden medailles ontvangen van: Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, Minister van B. Z. en L., Mr. Dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie, Lult'.- Generaal E. F. Insinger, Luit.-Generaal H. A. Seyffardt, Mr. S. Baron van Heemstra, Commissaris van de Koningin in Gelderland, Jhr. Mr. Dr. E. A. van Kamebeek, Minister van Staat, Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Com missaris van de Koningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. Commis saris van de Koningin in Zeeland, Dr. H. Th. 's Jacob, Commissaris van de Koningin in Utrecht, Mr. P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten, Commissaris van de Koningin in Friesland, Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst. Commissaris van de Koningin in Overijsel; Mr. E. J. M. Baron van Hövell tot Westerflier, Commissaris der Koningin in Limburg. Tevens mocht de commissié ont vangen van: Generaal J. H. Borel een zil veren sigarettenkoker, den heer O. Tanger, gen. vertegenwoordiger Agfa Foto-toestellen te Arnhem, een Agfa fototoestel, van Bur gers te Deventer een Burgers-rijwiel, van de fa. Caminada te Den Haag een Compas-Be- zard, de firma C. Hoyng te Den Haag eeni- ge gebruiks- en kunstvoorwerpen, de druk kerij Mouton en Co. te Den Haag een re productie in lijst, de firma E. Ringers te Rotterdam drie doozen bonibons. De Bijen korf te Den Haag eenige gebruiks- en kunstvoorwerpen, Rotogravure te Leiden eenige reproducties,, waarvan een in lijst, de fa A. Driessen te Rotterdam vijf doozen bonbons, de Koninklijke Begeer te Voor schoten een zilveren beker, „De Sphinx" te Maastricht een theeservies, de N.V. Plateel bakkerij „Zuid-Holland" te Goucïa een col lectie kunstaardewerk de N-. V. Luxe Stoommeubelfabriek „Palumbus" te Culem- bofg een bloementafeltje, N.V. Ned. Sein- toestellenfa'oriek te Hilversum twee postze gelétuis en een notitieportefeuille, en van den heer M. A. van Tilburg, rijwielhande laar te Den Haag een rijwielslot. van beteekenis behaald, waarover het pu bliek voor de eerste maal op de Keulsche ten toonstelling zal worden ingelicht. Zoo zal men hier de eerste natuurlijke nicotine- vrije tabak te zien krijgen. Deze tabak is ge keurd door den Rijksgezondheidsdienst. Ook tabak, die immuun is tegen de gevaarlijke bladvlekkenziekte zal men hier vinden. Geheel nieuw is voorts een procédé tot het drogen der planten. Van deze af deeling is voorts o.a. ook nog de tabakzaadolie te ver melden, Deze olie is geheel vrij van nicotine en van andere ongezonde stoffen en kan niet alleen voor technische doeleinden, maar zelfs ook bij het bereiden van levensmiddelen wor den gebruikt. Een faillissement nog te vermijden? De obligatiehouders van de coöp. aard appelmeelfabriek „De Drie Provinciën", te Oostwola (Gr.), hebben een mededeeling ontvangen, waarin wordt gemeld, dat ten gevolge van het ontbreken van grondstof fen de fabriek sedert eenige jaren in liqui datie verkeert. Het ledental is tot 180 landbouwers ge slonken. Het kapitaal der leden is geheel verloren en bovendien hebben de leden een schuld tegenover de vereeniging van f 560 per aan deel. De uiterst slechte toestand van den landbouw maakt verdere aflossing en rente betalingen onmogelijk. De toestand der vereeniging is zoo, dat de leden machtiging hebben verleend het fallissement aan te vragen. Alvorens daartoe wordt overgegaan, wil het bestuur echer nog eerst in overleg treden met de crediteuren, om te trachten een overeenkomst te treffen. Op 19 Mei zal men een vergadering van obligatiehouders beleggen, om de voorstel len, die het bestuur doet, om deze schade lijke manier van liquidatie te voorkomen, te bespreken. Prof. dr. Gerard Brom wil zijn zomerva kantie gerbuiken voor een studiereis naar Jayas waarheen hij binnen eenige weken gaat vertrekken en vanwaar hij voor het begin van den volgenden academiecursus zal te ruggekeerd zijn. Druk bezoek verwacht De groote Duitsche Landbouwtentoonstel ling wordt elk jaar in een andere stad ge houden. De 36ste dezer tentoonstellingen zal van 27 Mel tot 1 Juni te Keulen worden ge houden op de fraaie tentoonstellingsterreinen aan den Rijn. Op een uitgestrektheid van niet minder dan veertig Hectaren zal de landbouwer zoo ongeveer alles vereenlgd vin den, waarin hij belang stelt. Men verwacht op deze tentoonstelling 350.000 bezoekers (bij goed weer zelfs nog meer!), nadat in 1929 te München 280.000, in 1928 te Leipzig 344.000, in 1927 te Dort mund 335.000 en in 1924 te Hamburg 504.000 bezoekers waren geteld. Het spreekt van zelf, dat alleen een ten toonstelling, die werkelijk iets biedt, een der gelijke enorme menigte kan trekken. En in derdaad zijn op de Duitsche Landbouw tentoonstellingen de beste producten van veeteelt, akkerbouw, plantenteelt, ooftbouw, zuivelfabricatie enz. vereenigd. Op de tentoonstelling worden, en dit in het bijzonder bü de dieren, prestaties en waarde nog nader onderzocht. Het fokvee, dat in reusachtige tijdelijke stallen is onder gebracht, wordt aan het publiek getoond in een bijzondere manege met tribunes, waar op 8000 personen plaats kunnen nemen. Ongeveer 2000 dieren zullen naar de ten toonstelling worden gezonden. Onder hen be vinden zich 300 paarden. 500 runderen, 300 schapen, 350 varkens, 200 geiten ehz. Alle soorten van Duitsche runderen en var kens zullen op de tentoonstelling vertegen woordigd zijn. Uit alle streken van Duitsch- land zal het vee* naar Keulen worden gezon den. Wat de paarden betreft, zoo zullen, ge zien de keus van de tentoonstellingsstad, de Rijnlandsche koudbloed-paarden het sterkst vertegenwoordigd zijn. Talrijke warmbloed- paarden uit Oldenburg, Hannover en Hol- stein zullen echter niet ontbreken. De tentoonstelling zal bijzondere afdeelin- gen hebben voor kleinere huisdieren en pluimvee, voor bijenteelt en vischvangst. Op een bijzonder terrein zullen alle moge lijke landbouwmachines in bedrijf worden getoond. In een van de vele hallen zal men echte wijnbergen kunnen bewonderen en aan hun voet Dultschen wijn kunnen proeven. In het „Melkhuis" zullen de tentoonstei- lers trachten elkaar te overtreffen in de fa bricatie van boter en kaas. Een verdere afzonderlijke afdeeling zal zijn gewijd aan „Landbouw en Marktbedrijf". Bij talrijke bezoekers zal zeker groote be langstelling bestaan voor de afzonderlijke tentoonstelling van den Duitschen tabaks bouw, die ondanks de vele moeilijkheden, waarmee hij te kampen heeft, voorwaarts tracht te komen. Men heeft in den jongsten tijd resultaten Gabriel Astruc publiceert een artikel over Toscanini. waarvan Comoeaia het volgende overneemt: „Ziehier een anderen Titan van 't orkest: Toscanini, doordringende blik, donkere wenk brauwen, sterk getrokken kinnebak, opstaan de: zwarte knevel, een man van ijzer. Non chalant in 't gewone leven, losgelaten, uit varend in den orkestkuil. yoèn hij uit New- York kwam om 't Italiaansche muziekseizoen tè Parijs van 1910 te dirigeeren, was zijn eerste contract met het orkest een catastro phe. Een gedelegeerde van de Fransche or kestleden kwam mij waarschuwen, dat zijn collega's noch de opmerkingen, noch de sar casmen van hun Italiaanschen chef zouden tolereeren. Verantwoordelijk voor 'n recette van 500.000 francs beefde ik van angst die aan" mijn abonné's te moeten rembourseèren. «SM V gérust", zei de gedelegeerde, „In het begin is dit altijd zoo." Aan het slot van de Staglöne had de reus getriomfeerd. De artisteh van 't orkest zeldzaam feit! brachten geld bijeen om een kunstvoorwerp aan te bieden, als bewijs van dankbaarheid en bewondering. Onder zijn driedubbel stalen pantser ver borg zijn hart een oneindige teederheid. De somtijds zoo harde blik kon zich met tranen omsluieren. Den dag van de generale repe titie van Aïda. In 't Chètelet, zat Debussy in een loge. In de entre-acte ging ik den componist van Pelléas et Mélisande halen, welke opera Toscanini kort geleden bij de première, inplaats van den aan zijn bed ge- kluisterden dirigent van de Opera te Turijn had gedirigeerd, na in één enkelen nacht de partituur te hebben doorgelezen. Toen de deur openging en Debussy binnenkwam stond Toscanini op. De beide mannen zagen elkaar lang, stom van emotie aan en vielen toen in eikaars armen. Fijne Stoffen. 1- en 2-rij model. een pak met Kreymborg- Coupe! Ziet U wel hoe zuiver en vast de kraag rondom het boord sluit en welk een fijne snit er zit in die prachtige breede rollende revers En let eens op hoe die broek valt: Scherp als een mes, één strakke plooi tot onder op den voet. U ziét en U voélt de kwaliteit by deze Kreymborg-Coupe. U weet niet waar, dat Kreymborg dit voorjaar bijzondere jubileum-aan biedingen brengt. Het is aan U om er nu ook van te profiteeren. Ziet daarom Kreymborg's kwaliteit cn prijzen. 3 90 990 18 Meer dan ÏOO verschil!, dessins. Matt Talbot. Uitgave Missiehuis, Kaatsheuvel. Bij het Missiehuis te Kaatsheuvel is ver schenen Matt Talbo, een heilige werkman van onzen tijd (1856—1925), door Sir J. A. Glynn, uit het Engelsch door J. J. M. van Doornik MB.F., met een inleidend woord van Jac. Jacobs M.S.C.. Een boekje, dat niet nalaten zal, indruk op den lezer te maken en dat veel leerrijks en troostrijks bevat. Matt Talbot is een lichtend voorbeeld voor allen, die midden in de wereld moeten verkeeren. Hij leert hun, de gevaren te overwinnen. Wij bevelen het boekske gaarne in veler belangstelling aan. De Mei-aflevering van Moeder schapszorg. Uitgave: J. J. Romen Zonen, Roermond. Dr. Meuleman sluit de leerzame serie van 26 artikeltjes over de voeding van den mensch met beschouwingen over de ge notmiddelen: thee, chocolade en alcohol waarvan de thee voor kinderen zeer achter gesteld wordt bij chocolade en alcohol voor kinderen absoluut wordt afgekeurd. Samenwerking is voor de opvoeding van kleuters het tooverwoord. Waar die tusschen vader en moeder bestaat, krijgen de ouders het klaar den kleuter goed op te voeden door gehoorzaamheid in te prenten. Maria betoogt dit met klem van redenen en tref fende voorbeelden. Tal van bladvullingen sieren deze afle vering. De vereeniging Moederschapszorg te Heerlen plaatst haar jaarverslag en dr. Meuleman wijdt meerdere bladzijden aan het vraagstuk der ongehuwde moeder, ver blijdende teekenen signalerend op het stük van voorziening dooi; de Overheid, op het geen feitelijk in onze wetgeving wordt gedaan aan moederschapszorg. De heer Lamers, vrouwen- en kinderarts, weerlegt de bewering, als zou in ons land de gewoonte bestaan hebben om wanschapen geborenen te dooden. De lange lijst van ongelukken in ons land aan. kinderen overkomen, wordt onder den ironischen titel Kleuterzorg voortgezet. Het feest van Maria Bezoeking (2 Juli) vindt in Pater Koenders, Ord. Carm. een voortreffe lijk lofredenaar. De mode om den ooievaar in het zieken huis af te wachten wordt door E. becriti- seerd en het middel om die mode niet te laten doorzieken even aangestipt met -de liWAAR&OR belofte der redactie, hierop door te zullen gaan in volgende nummers. De baby-garderobe, die mevr. Lamers- Hoogveld op de haar eigen wijze, d.i. interes sant, bespreekt ën de volle vragenbus vor men een waardig slot aan deze mooie Mei- aflevering, die weer duizenden jonge moeders en dito vaders veel leerrijks weet te ver tellen. Door omstandigheden is de Bondsdag van de R, K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel ,.St. Raphael", welke op 15 Juni a.s. te Breda zou worden gehouden, uitgesteld en zal plaats hebben op Zondag 29 Juni d.a.v. Verduistering uit een inboedel. Gisteren heeft voor de rechtbank te Den Haag terecht gestaan de expediteur L. J. B. uit Den Haag, thans gedetineerd, terzake van drie gevallen van verd'uistering. Zoo zou hij als expediteur en houder van een meubelbe waarplaats een groot aantal kostbare meube len, antiquiteiten, sieraden enz., welke goe deren behoorden tot den inboedel van den vroegeren Portugeeschen gezant, die betrok ken is geweest bij de geruchtmakende Por tugeesche bankbiljetten-affaire, en welken inboedel verdachte in bewaring oncTer zich had, hebben verduisterd. Een en ander is geschied in den loop van de jaren 1927, 1928 en 1929. Voorts zou hij in Juli 1929 goederen en stoflage, welke hij voor een Haagsche.o win kelier ona'er zich had en in den loop van 1929 en 1930 meubilaire goederen ter waarde van 500, ten nadeele van een ambtenares bij de posterijen, hebben verduisterd. Uit het getuigenverhoor bleek, dat men achter de eerste verduistering is gekomen, doordat er in Lissabon een koffer aankwam, die lang niet bevatte, wat er feitelijk in moest zitten. Er is toen een uitgebreid onderzoek ingesteld. Bij verdachte werden tal van be- leenbriefjes in beslag genomen. De goederen, welke daarop beleend waren, bleken uit den inboedel van den gewezen gezant afkomstig te zijn en werden in verschillende banken van leening door de vrouw van den gezant als zoodanig herkend. Verdachte bekende in hoofdzaak. Al'een ten aanzien van een paar der talrijke posten ontkende hij. Met betrekking tot de beide andere ten laste gelegde feiten, zeide verdachte, dat hij die goederen beleend had, omdat hij er geen ruimte meer voor had. Dit gebeurt meer. Nog bleek, dat de inboedel van den ge zant verzekerd was voor 100.000. Het O. M., waargenomen door mr. Polman, achtte de feiten van zeer emstigen aard. Daarom meende spr., dat ook in het belang van andere expediteurs en hoewel verdachte te voren nog niet veroordeeld is, een gevan genisstraf voor den tijd van 2 jaren hier op haar plaats is. Verdachte's raadsman, mr. Fijnvandraat, wees er op, hoe verdachte door financieele moeilijkheden en de groote verleiding waar voor hij stond, tot de verduistering is geko men. -Alles was zoo gemakkelijk voor hem. Controle was er niet en hij wist, dat de ge zant in. Portugal in de gevangenis zat. AMSTERDAM, 15 Mei Gisteravond werd in een der zalen van Krasnapolski een buitengewone algemeene vergadering gehouden van het N. O. C., onder presi dium van Baron Schimmelpenninck van der Oye. In zijn openingswoord besprak de voor zitter het as. Olympisch Congres te Ber lijn, waarbij aan de orde zal komen dat gene, wat met het amateurisme bij Olym pische Spelen in verband staat. Tot nu toe lag de interpretatie van ama teurisme bü de betrokken federaties. Voorgesteld wordt naar Berlijn af te vaardigen de heeren A. B. van Holkema en C. F. Kellenbach en de heer J. L. Quarles van Uff- rd als substituut. De vergadering keurt dit voorstel goed. Ten aanzien van de in 1932 te Los An gelos te houden Olympische Spelen is de voorzitter, wat de financieele voorbereidin gen betreft, somber gestemd. De regeering is verzocht gedurende twee jaren een subsidie te geven. Het is een eerezaak voor Nederland in 1932 athieten naar Los Angelos af te vaar digen. Nadere bijzonderheden zullen van Ame rikaansche zijde op het a. s. Congres te Berlijn worden gegeven, waardoor de kos ten voor afvaardiging aanmerkelijk lager zullen worden. De heer Van Deutekom (Ned. Kracht sport Bond) merkt op, dat de eischen voor het vaardigheidsdiploma te hoog zijn. Bij de bestuursverkiezing worden de hee ren G. van Rossem en jhr. J. L. Quarles van Ufford gekozen in de vacatures majoor P. W. Scharroo en jhr. mr. E. C. U. van Doom. Baron Schimmelpenninck deelde mede, dat de heer Hirschman wegens drukke werkzaamheden het secretariaat niet lan ger kan waarnemen, zoodat he voornemen bestaat den heer G van Rossem secretaris- penningmeester te doen zijn. Vervolgens gaat men over tot de be- Congres. spreking var. de agenda van het Berlijnsch De loondervingskwestie wordt door dé vergadering met algemeene stemmen goed gekeurd. Ten aanzien van den duur der Spelen wil de heer Kips dit overlaten aan het orga- niseerende land ln overleg met het Interna tionaal Olympisch Comité. Ten aanzien van wat onder amateur Is te verstaan, voerden verschillende spre kers het woord. Ten slotte stelt de heer Kip® voor, dat de afgevaardigden zullen aandringen op aanneming van het agendapunt, waarbij de amateurdefinitie der internationale fede raties zal worden aanvaard. Met 13 tegen 3 stemmen gaat de verga dering hiermede accoord. Het tweede gedeelte van het onderha vige voorstel, dat betrekking had op het voorbehoud van het Internationaal Olym pisch Comité ten aanzien van de afvoering van het programma van die sporten, met welker amateurdefinitie het I. O. C. het oneens is, wordt met 9 tegen 7 stem men verworpen. Eveneens wordt een voorstel van mr. Groenewegen (K. N. G. V.), om den af gevaardigden een nauw omschreven man daat te geven, ten aanzien van deze be sprekingen, verworpen met 9 tegen 6 stemmen en 1 blanco. Indien te Berlijn besloten mocht worden de vrouwensport van het programma der O. S. af te voeren, zullen de Nederlandsche afgevaardigden een handhaving der damesathletieknum- mers bepleiten. Besloten werd aan het Amerikaansch Nederland zich in principe heeft uitge- Olyjnpisch Comité mede te deelen, dat sproken voor deelneming aan de in 1932 te Los Angelos te houden Olympische Spelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 6