f 3000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- 140.- Rechtvaardigheid en naastenliefde Dorpje op Midden-Java verwoest MAANDAG 19 MEI 1930 Voornaamste qXieuws BUREAUXNASSAULAAN48 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen i I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17465 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Lijk gevonden Ernstig auto-ongeval tusschen Ede en Arnhem §g T* -s Zaansche schatgravers stuiten op hout Ernstig ongeval te Krommenie Bisschopswijding van Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen De „Graf Zeppelin" gestart voor Zuid-Amerika Nu het Wieringermeer droog valt Door een modderstroom De Noordzeevisscherij in April Arbeider van 15 meter hoogte gevallen Verdronken Auto-races te Brookland Felle brand te Breskens De uitvoer van aardappelen naar Zwitserland Het kerkje van Asselt in gevaar? Een cabaretzanger, die munt slaat uit zijn ongeluk J, J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 --Haarlem Telegrafisch Weerbericht Het water van den Rijn stijgt Telefoon No. 13866 «trie Ujnen) Poetrekening Na 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per poet, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELXNGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bijeen ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bijeen breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger 45 inwoners gedood Uit de flank van den vulcaan Telemojo (keöoe in het Semarangsche) is een zware modderstroom te voorschijn gekomen, wel ke de berghelling is afgedaald en het in- heemsche dorpje Likasan f midden-Java) ge heel met den grond gelijk heeft gemaakt. 45 inwoners werden gedood. Slechts een vijftal wist den den verschrikkelfjken stroom te ontkomen. De weg nabij het naburige Salatiga is over een afstand van 7 mijl geheel vernield. Vele bruggen op dit traject zijn bezweken. Op het oogenblik <j'at wij dit schrijven zijn reeds brigades met den grootsten spoed on derweg naar de plaats van de ramp. Misdaad in het spel 7 Op den Steenweg van Söhaerbeek naar Heimet werd Vrijdagmorgen gevonden het lijk van den 30-jarigen J. Cools uit Gouda. Op het lijk werden verschillende wonden van revolverschoten gevonden. Aan misdaad wordt, gedacht. Dame uit Amsterdam gedood Gistermiddag heeft op den Rijksstraatweg Ede-Arnhem een ernstig au to-or gel uk plaats gehad, waarbij een dame uit Am sterdam om het leven is gekomen. De kunsthandelaar v. W. uit Amsterdam, bracht met zijn auto, die bestuurd werd door zijn chauffeur, een dame naar Essen Ook de echtgenoote van den heer W. bevond zich in den auto. Nabij de uitspanning „Het Wambuis halverwege tusschen Ede en Arnhem, meest de auto, een Studebaker naar links uitwij ken om een anderen auto te passeeren. Waarschijnlijk is toen de stuurinrichting onklaar geraakt. Het achtereinde van den auto begon te slingeren en sloeg met groote kracht tegen een boom. De auto werd ern stig beschadigd. Mevrouw W., die achterin zat, werd bijna op slag gedood, terwijl de dame uit Essen door glasscherven en door den schok ernstige verwondingen opliep. De heer W. en de chauffeur, die voorin zaten, bleven ongedeerd. De gewonde dame is naar het ziekenhuis te Ede overgebracht Kunstmatige wolken Drie vliegmachines maken een rookgordijn tijde :.m een schijngevecht te Washington, spoedig onzichtbaar. Zij worden daardoor bü dreigend gevaar Een terra-cottabeeid gevonden De gravers, met den heer Langhirt aan het hoofd, zijn zeer tevreden over het resul taat van hun graverij op de nieuwe plaats van het kerkhof. Men is namelijk ge-tuit, zooals de helderziende madame Sylvia had voorzien, op het geprepareerde stroo. Dc gravers vonden, volgens de „Telegraaf", een laag hout die op een vloer geleek en uit het nieuw gedolven gat kwam een beeld te voorschijn, voorstellend een meisje met een krans boven het hoofd, dat door 't spitten echter kapot gegaan was. De heer Langhirt liet' Zaterdagavond om zeven uur den ar beid staken, meer enthousiast dan ooit, om madame Sylvia weer te raadplegen. Zelfs de arbeiders, die de graafwerkzaamheden verrichten, waren verrast over de juiste uitkom-ten der voorspelling. Het wordt mogelijk geacht, dat de vloer op 1.20 meter diepte de bedekking van een gewelf is. Een 150 M. lange gang aangeboord Men acht den Zondag in schatgravers kringen een belangrijken dag. Madame Syl via is dan ock gisteren voortdurend in de weer geweest. Mag men de nieuwste aan wijzingen gelooven, dan is men thans een ongeveer 150 M. lange gang genaderd, waarvan ook de loop is vastgesteld. Deze gang bevindt zich op ongeveer zes meter diepte van het vroeger omgewoelde terrein en loopt over den zuidelijken rand van het oude kerkhof, naar de plaats waar men Zaterdag is begonnen te graven. Misschien is deze gang op enkele plaat:en wel inge stort. Bij het graven van den kuil op het kerk hof is men gestuit op de overblijfselen van een tweetal lijken. Voor de verwijdering hiervan moeten B. en W. van Zaandam eerst toestemming geven. Daar men van de ligging van deze overblijfselen op dit gedeelte der begraafplaats niets wist, is het vermoeden gerezen, dat hier wellicht dren kelingen zijn begraven, wier identiteit niet vastgesteld is geworden. In een Russisch tijdschrift kwam kortgeleden een teekening voor, waar door Christus werd voorgesteld in een oogenschijnlijk liefdevolle houding, ter wijl Hij voorover buigt naar de armen, doch tegelijkertijd met Zijn rug ver bergt en beschermt een burger, die de proletariërs worgt. Dergelijke voorstel lingen worden in Rusland door de over heid beschermd, zoodat het diepgeloo- vige Russische volk die beleedigingen slechts heeft te verdragen. De „Osservatore Romano", die als orgaan van het Vaticaan kan worden beschouwd, schreef naar aanleiding daarvan' een artikel, dat van tal van zijden om zijn inhoud de aandacht trok en dat belangrijk genoeg is, om er eenige bijzondere aandacht aan te wijden. „Laten wij het openhartig bekennen." Zoo schreef de Osservatore, „dat velen, die zich aan de leer van Jezus in het verleden onderworpen verklaarden en die dat nu nog doen, maar al te dikwijls Hem hebben verraden! Beijveren zij allen zich werkelijk om de rechtvaar digheid en barmhartigheid, welke God gewild heeft, op deze wereld te doen heerschen? Het gebed is een leugen, wanneer het niet in naastenliefde wordt omgezet; immers beide, gebed en naas tenliefde, vormen volgens Jezus slechts één enkel gebod. En de Profeet Isaias leerde, dat het Gode aangename vasten bestaat in het verbreken van onrecht vaardige ketens, in het afwentelen van het drukkende juk en van elke soort van slavernij. De onrechtvaardige ke tens moeten verbroken worden, zij moe ten niet worden beschouwd als onver nietigbare zaken, door het noodlot od- gelegd; men kan er niet mee volstaan om hen die geketend zijn, op te monte ren en aan hen liefdediensten te be wijzen. Het getal van hen, die zich met maatregelen ter verzachting, met aal moezen, Vincentius-Vereenigingen, te vreden stellen en niets doen om de sla vernij der arbeiders, welke door de Pau sen der negentiende en twintigste eeuw sterk werd gebrandmerkt, te verbreken, is veel te groot. Alvorens men van naas tenliefde spreekt, moet eerst de recht vaardigheid worden hersteld." Pottier zegt: „Wanneer men onder naastenliefde de liefde tot God bovenal en de liefde tot den naaste als tot zich zelf, uit liefde tot God, verstaat, d.w.z die liefde, die de vervulling der wet is. de liefde, die tot naleving van alle ge boden leidt, dan. zal deze liefde tenge volge hebben, dat aan den naaste wordt gegeven, wat hem toekomt, vóór hem gratificaties of toelagen worden gege ven en ik zeg met Lacordaire: „hier is het begin der liefde rechtvaardigheid" Wanneer; men onder liefde verstaat de goede gezindheid, welke aanspoort om aalmoezen te geven, dan zeg ik, dat hier geen plicht der liefde in het spel is. maar een plicht van rechtvaardigheid Onder naastenliefde in deze engere be- teekenis versta ik de gevallen, waarin het gaat over een onderneming, die ver lies, of althans geen zuivere winst op levert, of wanneer het gaat over een proletariaat, dat niets of niet veel waard is, over de luien en de schuldigen, voor zoover zij zich in nood bevinden. Deze categorieën zullen helaas altijd talrijk zijn. Ik verwerp deze naastenliefde ech ter voor den proletariër, die tot arbei den in staat is, die onder normale ver houdingen werkt." En dan gaat de „Osservatore" verder; „de arbeider die werkt, heeft aan spraak op een loon, dat hem in staat stelt tot een behoorlijk onderhoud van zijn gezin; hij heeft aanspraak op ge zondheid, leven, zon, menschelijke blijd schapWanneer hij een rechtvaar dig loon zal krijgen, wanneer hij door de vakorganisatie een vrije medewerker van zijn meester zal geworden zijn. wanneer het arbeidersgezin door middel der christelijke opvoeding de natuur lijke middelen zal kennen om zijn wo ning frisch en tot op zekere hoogte passend in te richten, ten einde gezond te blijven, de kinderen te voeden, te verzorgen en groot te brengen, dan zal door het egoïsme van den mensch, het welk niet te onderdrukken valt. door ziekten of werkloosheid, de naasten liefde nog moeten helpen bij het vele lijden, dat er blijft bestaan. De naasten liefde moet ter juister tijd optreden en zal gezegend worden, maar zij mag niet in de plaats der rechtvaardigheid tre den. De arbeider, die werkt, heeft het recht en den plicht door zijn arbeid voor zichzelf te zorgen, en mag niet afhangen van de aalmoezen van vrien delijke gevers; hij moet er voor bedan ken om ondersteund te worden Het is hard. dat iemand, wien het goed gaat en die gelukkig is. tot den arme. die lijdt, zegt: „Zalig zij, die weenen." Dit diabolisch misbruik der Bergrede is een Ironie, welke om wraak roept. Zeker. taooKten zijn goed. maar bet voorbeeld moet er aan vooraf gaan. Den naaste, die weent en lijdt, moet men in de eer ste plaats wijzen op de eenige zaligheid in God, maar het is zondig, van Chris tus' boodschap gebruik te maken, om den naaste nog meer uit te buiten. Wanneer men geen brutaal verzet mag prediken, dan moet men toch recht vaardige eischen ondersteunen, allen laten genieten van de levensvreugde en hen niet in naam van de eeuwige goe deren, van de tijdelijke goederen beroo- ven. Laten wij niet vergeten, gelijk de H. Thomas zegt, dat een zekere mate van welstand voor de beoefening der deugd noodzakelijk is. Nu zijn er helaas maar al te veel men- schen, die niet alleen niet behoorlijk kunnen leven, maar die zelfs de aller- noodigste bestaanmiddelen moeten mis sen. Wanneer wij de armen, die ons be schouwen als de erfgenamen van Jezus en die den Meester beoordeelen naar de werken Zijner leerlingen, in onver diende ellende zooals Leo XIII het noemt alleen laten, dan zullen zij zich vol haat van ons afkeeren. Dan zal ons als een bloedige zweepslag de vloek van Christus in het aangezicht, slaan. Wee u, huichelachtige Farizeërs, omdat gij onder het masker uwer lange gebe den de huizen der weduwen hebt ver stoord! Rusland en alle anderen, die gaarne aan het christendom iets verwijten, zou den beter doen, indien zij voortaan goed onderscheidden tusschen Christus' leer en het misbruik, dat' tal van christenen natuurlijk ten onrechte, van die leer maken. Vele christenen zouden goed doen zich in te prenten, dat adeldom ver plicht en dat zij die dezen naam dra gen, Christus groot onrecht aandoen, wanneer zij hun gedrag in strijd met Diens leer inrichten. De assistentie Z. Em. Mgr. L. Schioppa, Internuntius AposbT' s te 's-Gravenhage, zal Donder dag 5 Juni a.s. de Bisschopswijding toedie nen aan Z. D, H. Mgr. J. H. G. Jansen, be noemd Aartsbischop van Utrecht, met as sistentie van de H.H. D.D. H.H. de Bis schoppen van Roermond en Breda. Gistermiddag; vertrokken. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gister middag om 10 minuten voor half zes gestart voor den grooten tocht naar Zuid-Amerika. In den namiddag zijn de passagiers in het Kurgarten-Hotel bijeen gekomen, waar ka pitein von Schiller en Dr. Badt het woord voerden. Om tien over vier scheepten de pas sagiers zich in. Tien minuten voor vijf uur verscheen Dr. Eckener in de hall, waarna het schip voor de laatste maal werd gewogen. Om dertien minuten over vijf comman deert kapitein Lenman: „Luftschiff marsch" Langzaam voerde de bemanning het lucht schip door den westelijken uitgang van de hall. De afvaart voor den tocht naar Zuid- Amerika had plaats bij volkomen windstilte en goede weersvooruitzichten. „Pemambuco in afwachting van de „Zep". Uit Pernambuco wordt gemeld, dat de landingsmast reeds Is opgesteld. De toevoer van gas op het vliegveld is zoodanig gecon troleerd, dat het luchtschip behoorlijk Kan worden gevuld Alle werkzaamheden aan het landingsterrein zijn onder stroomende re gens verricht. De manschappen die behulp zaam zullen zijn bij de landing kennen hun instructies volkomen. Te Pernambuco en Rio de Janeiro wordt het bezoek van de Graf Zeppelin met groo te belangstelling tegemoet gezien. Men stelt zich voor Pernambuco na vari 45 tot 48 uur te bereiken en Rio de Janiero 24 uren later. In ieder geval bestaat het plan den 8sten of 9den Juni te Friedrichshafen terug te keeren, zoodat de geheele tocht dan 23 dagen zaï hebben geduurd. De verzekering van het schip. Het luchtschip is verzekerd voor ongeveer 1 millioen en vierhonderd duizend gulden, de bemanning voor negen ton gulden Van boord van het luchtschip zullen regelmatig mededeelingen worden gedaan aan Frie drichshafen betreffende de plaats waar het luchtschip zich bevindt. Lyon gepasseerd. Volgens een bericht van boord van de Graf Zeppelin is het luchtschip om kwart over elf Zondagavond Lyon geuasseerd. Morgen vertrek uit Sevilla? Van boord van de '„Graf Zeppelin" wordt gemeld, dat het luchtschip hedennacht te 1 uur den vuurtoren van Beauduc ten Wes ten van de Rhónemonding. is gepasseerd. Het weer was goed. Men koerste verder in de richting van Mallorca en kreeg tegen 2.10 uur hedenmorgen de vuurtorens van de Balearen in zicht. Men verwacht, dat het luchtschip hedenavond te Sevilla aankomt. Men is voornemens, nog morgen voor den middag te starten naar Zuid-Amerika. Een speciaal vliegtuig van de Deutsche Lufthansa, een 3-motorige Junker, zal het luchtschip van Sevilla begeleiden tot Cadiz en vandaar direct naar Berlijn terugkeeren. Te Sevilla neemt de „Graf Zeppelin" post in, welke Zondag per postvliegtuig uit Berlijn is verzonden. De koning van Spanje zal ditmaal den start niet Kunnen bijwonen, aangezien hij Dinsdag voor een verblijf van eenige dagen te Barcelona wordt verwacht. Oude grafsteen gevonden Bij het droogvallen der gronden van den Wieringermeerpolder, heeft men een steen gevonden, die eengewicht heeft van vier honderd kilo. Daar er op den steen éen kruis en éenig lofwerk voorkomt, meent men hier te doen te hebben met een ouden grafsteen. Een nader onderzoek zal door het oud heidkundig' museum te Leiden worden in gesteld. Mind-r opgebracht dan in 1929 Gedurende de maand April kwamen te IJmuiden binnen Trawlervisscl-.ers 249 (426). Hollandsche stoomtrawlers niet 623.554 1084.376) 16 (5). Duitsche stoomtrawlers met 75 939 19.601) 33.1 (202) motorloggers met 205.947 (120.858). 2 (19) Zeilloggers met 599 5449). 1 (1) Stoomkustvisscher met 633 1406). 578 (570) motorkustvlsschers met 38.350 i26.233). 12 (0) open boten met f 186. 5 (0) Belgische motorkotters met 1671 en 5 (4) Deensche motorkotters met 2191 <f 2274). Drijf netvisschers 4 (2) Engelsche stoom- loggers met 3537 1242). Beugvisschers: 31 (40) stoombeugers met 38.594 35.746). Totale omzet 1.000.958 1.305.772). Totaal in 1930 4.877.308 (5.488.618). Tusschen haakjes ajn geplaatst de cijfers van 1929. De arbeider P. van Tunen, werkzaam aan de Nederl-ndsche Linoleumfabriek, te Krommenie, had Zaterdagmiddag het on geluk, van de 4de vierdieping dier fabriek, ongeveer 16 meter te storten en neer te komen op een betonnen vloer. Zwaar gewond werd de ongelukkige naar hat ziekenhuis overgebracht en voorzien van de laatste H. H. Sacramenten. De oorzaak is waarschijnlijk het even leunen tegen het niet goed afgesloten hek. De toestand van den man, die gehuwd is en drie kinderen heeft, is zeer zorg wekkend. Een 2-jarig meisje is spelenderwijs in een sloot, gelegen achter een boerderij in den Grooten IJpolder geraakt en verdronken. Brandstichting in het spel? Zondagavond omstreeks half 10 brak een felle brand uit in een winkelhuis op den boulevard te Breskens. Door den tamelijk sterken wind was het ge vaar groot, dat de belendende gebouwen even eens in vlammen zouden opgaan, waarom deze in allerijl werden ontruimd. Een begin van brand in het westelijk aangrenzend huis kon worden, bestreden; doordat de wind ging liggen ken de brand worden beperkt tot het winkelhuis. Dit brandde echter geheel uit. Te ongeveer 11 uur was men den brand meester. Omtrent de oorzaak tast rnen nog in het duister. De eigenaar, de heer P. van Meenen, is gisterenavond door de politie meegenomen, om te worden ondervraagd. Hedenmorgen om 9 uur was hij nog niet vrijgelaten. Verlaging van invoerrechten Volgens mededeeling van Hr. Ms. Gezant te Bern is de tijdelijke verhooging van invoerrechten op aardappelen met 2 frs. per 100 K.G., welke op 20 Augustus 1929 in wer king is getreden, met ingang van 15 Mei jJ. buiten werking gesteld. In de afgeloopen week heeft rector Pinckers van Asselt in zijn beroemd kerkje scheuren ontdekt in de gewelven van den vooringang van het monumentale gebouw. Toen hij dan ook de Monumentencommissie op de hoogte bracht van dit feit, was deze direct aanwezig om maatregelen tegen uit breiding te voorkomen. Men i- toen direct met het plaatsen eener stellage begonnen om met moderne middelen deze breuken te herstellen. Vermoedelijk zijn zij een gevolg van de jaarlijksche overstrooming van de Maas, welke op den langen duur de grondslagen kunnen onder spoelen. De laatste krach op de Beurs heeft de Amerikaansche rijkelui verschrikkelijke fi- nantieele stroppen bezorgd en hun op een gevoelige wijze de waarheid van het woord doen ondervinden, dat het goud verganke lijk is. Maar men moet de Yankees recht doen wedervaren en erkennen, dat zij die gelde lijke verliezen niet al te tragisch opnemen. Het geval van Eddie Cantor, den koning der cabaretzangers en humoristen uit de Nieuwe Wereld, geeft daarvan een even over tuigend als vermakelijk bewijs. Cantor had met zijn grappen en couplet ten een aardig vermogen verworven, zoodat hij op de belastinglijst der 496 multi-million- nairs een goed figuur maakte. Binnen 4 dagen had hij dit kolossaal ver mogen tot den laatsten cent verloren; maar hij Is al goed op weg om door zijn prettige anecdoten en coupletten, waarin hij meestal zijn finantieele schipbreuk op sarcastische wijze behandelt, en geheel Amerika doet lachen, het verloren geld terug te winnen. Het meeste succes behaalde hij met 't num mer dat gewijd was aan den dag, waarop de catastrophe van Wallstreet haar hoogte punt bereikte. Op dien dag betreedt Cantor het meest bekende restaurant uit New-Yorks beurskwartier, waar altijd de beste tafel voor hem gereserveerd was. Als gewoonlijk bestelt hij voor zijn ontbijt de fijnste oesters, het lekkerste kipje a la crème, de heerlijkste vruchten van Florida en de duurste Havanna. Nadat de samenstelling van het menu 'n uiterst gewichtige zaak heeft plaats gehad, verdiept hij zich in de lectuur der beursbe richten die alle vijf minuten uitkomen en die telkens nieuwe mededeelingen bevatten over de enorme daling der koersen. „Ober," roept hij na vijf minuten. „U kunt vandaag de oesters wel weglaten." Weer vijf minuten later „Ik heb vandaag niet veel honger, ik zal ook maar geen kippetje ge bruiken." De volgende vijf minuten weer: „Ober, breng me vandaag ook maar geen fruit en geen sigaar." „Best, mijnheer Cantor, maar zult u dan absoluut niets gebruiken?" „Neen. neen, breng me maar een kinine- tablet: Ik heb koorts." De helft van de Amerikaansche million- nalrs bevindt zich op 't oogenblik in den zelfden toestand. Zij hebben de oesters, kip petjes, havanna's van hun spijskaart ge schrapt en nemen alleen nog kinine. Of zij daarmee ook gevrijwaard blijven voor een eventueelen koortsaanval staat nog te bezien! Schiphol 10 jaar luchthaven. Drankbestrijdersdag te Alkmaar. De Zaandamsehe schatgravers hebben een 150 M. lange gang aangeboord. Bü een auto-ongeluk tusschen Ede en Arnhem is een dame gedood. Plechtige herdenking van St. Augustinus' eeuwfeest door de R.K. Leidsche Studcn- tenverecniging. In een spoedvergadering van het A. V. R. O.-bcstuur is besloten de onderhandelin gen met het buitenland te openen. In de voorzaal van de Amsterdamsche raadszaal is een borstbeeld van de koningin onthuld. Dividendhervatting Kwatta. Vragen van het Kamerlid Vos over het z.g. Gleichwellen-systeem. Onthulling Mr. Dresselhuys-bank. De macht van Sovjet-Rusland in China. Ernstig dreigende gevaren. Federatie van Europeesche Staten-Memo- randum van Briand. De „Graf Zeppelin" is gisteren gestart voor den tocht naar Zuid-Amerika. Het dorpje Likasan (Midden-Java) is door een modderstroom geheel met den grond gelijk gemaakt. 45 dooden zün te betreuren. Barometerstand 9 uur v.m.: 766, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.24 uur. Hoogste Barometerstand 771.6 m.M. te Rennes. Laagste Barometerstand 748.6 m.M. te Thorshaven- Verwachting: Matige, tijdelijk afnemende, Westelijke tot Zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. Kosten veevervoer Reductie van 10 pCt. Door de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren is met de Ned. Spoorwegen een contract afgesloten, betreffende veevervoer, vanwege de leden van bij de commissie voor vervoerbelangen aangesloten organisaties De overeenkomst houdt o.m. een reductie in van 10 pCt. van het bedrag van veever- voervrachten over het tijdvak van 1 Juli 1930 tot en met 30 Juni 1931. Vele landouwen overstroomd Het water van den Rijn stijgt weer met groote snelheid. In de nabijheid van St. Goar is het water reeds buiten de oevers getreden en heeft een deel der Rijnlandouwen overstroomd. Een groot aantal kelders en laag gelegen perceelen moest worden ont ruimd, aangezien het water er binnen is ge drongen. Slaapziekte Te Bunze, Gem. Fries (Gr.), is bij de echt genoote van den heer H. H. slaapziekte ge constateerd. Oe start van de Britsche 24 uur-race welke te Brookland gehouden werd. 56 mededingers streden tegen elkaar, waaronder verschillende vrouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1