13089.- f 750.- 250.- f125.- f50.- f40.- Het radio-debat BUREAUX t NAS8AULAAN 40 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VRIJDAG 30 MEI 1930 AOVERTENTIEN 35 ct. p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17474 AANGIFTE M0ETf OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De bespeling van den Amsterdamschen Stadsschouwburg De combinatie Verkade-Saaiborn- Verbeek De moordzaak te Schiebroek Verdachte in vrijheid gesteld „Politieke" gevechten te Andradas 18 dooden, 30 gewonden Perceel Korte Spaarne 25 Het conflict in de sigaren-industrie Overeenstemming met de R. K. sigarenfabrikanten De Arbeids- bemiddelingswet Door de Tweede Kamer aangenomen Pater Anastasius Duinisveld O.F.M. t De zendtijdverdeeling Moties-Boon verworpen Overboord geslagen en verdronken De spoorwegverbindingen Amsterdam-Zandvoort Een ernstige botsing te Zandvoort Parkeerende auto's en groote snelheid - Twee gewonden St. Bonifatius-Broederschap Inleggen van meer treinen en verlaging van tarieven gevraagd De aartsbisschop van Reims overleden De vernielzuchtige olufanten Voornaamste cM'ieuws J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 597a ABONNEMENTEN: voor Burien en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ot p. plaatsing: elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogeq bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bii verlies van 'n anderen vinger Acht uur heeft de Tweede Kamer be steed aan het debat over de zendtijd- verdeeling, door minister Reymer ge troffen. In tegenstelling met hetgeen de Jaatste weken door de radio daarover gehoord wordt en op vergaderingen door de A. V. R. O. belegd gesproken, werd het debat op Dinsdag betrekkelijk rustig ingezet, maar in de laatste uren op Woensdag laaiden de hartstochten fel op en klonk er menig scherp woord. De minister, die de door hem geno men beslissing verdedigd heeft op een wijze, die eerbied afdwingt, verdient daarvoor openlijk hulde te worden ge bracht. Geen wonder, dat gedurende zijn twee redevoeringen meermalen bravo's klonken en aan het slot ap plaus- Dat geschiedt niet dikwijls in de Kamer. In de laatste jaren was dat slechts het geval na de redevoering van minister Van Karnebeek bij het Neder- landsch-Belgisch verdrag en na het antwoord van minister Deckers aan de ontwapenaars. Werd daarover steeds in de geheele pers melding gemaakt, thans valt het op, dat de verslagen daar niets van zeggen. Den eersten dag waren de tribunes dich1 bezet, verschillende bekende personen uit de A.V.R.O.-beweging konden zelfs geen plaats meer bekomen, ook niet in de loges. Opvallend was de verminderde belangstelling op Woensdag. De krach tige wijze waarop de minister zijn be leid verdedigd had, had op de dames en heeren blijkbaar gewerkt als een douche, waardoor het enthousiasme zeer bekoeld was. De minister van Waterstaat vond bij zijn optreden artikel 3 van de Tele graaf- en Telefoonwet, door de Kamers zonder stemming aangenomen, krach tens welk artikel hij den beschikbaren zendtijd naar billijkheid moest verdee- len. In het ontwerp had oorspronkelijk gestaan naar evenredigheid, maar door een amendement van de vrijzinnig democraten werd dit toen gewijzigd in ,,naar billijkheid". Aan die wet had de minister uitvoe ring' ïe geven, al wist hij te voren, dat het door hem te nemen besluit niet, alleen kritiek zou uitlokken, maar bovendien slechts enkelen geheel zou bevredigen. Het advies van den radio- raad, dat hij moest inwinnen, bracht evenmin uitkomst. Het was een puzzle en een die raakte een delicate kwestie, die hij moest oplossen. Het heeft het echter gedaan, zooals onwederlegbaajr werd aangetoond, naar recht en billijk heid, bewust van eigen verantwoorde lijkheid. Dagen lang is er daarna tegen hem een felle hetze gevoerd, op een wijze als we hier te lande niet gewoon zijn, tot ten slotte deze interpellatie den minis ter gelegenheid bood in het openbaar zijn beleid te verdedigen. Over de on waardige wijze, waarop tegen zijn per soon geageerd is, heeft hij niets gezegd, dat was beneden zijn waardigheid en leverde een bewijs te meer voor de juistheid van zijn beslissing en de sterke positie, die hij inneemt. De interpellatie van den heer Boon mag door de N. R. C., Handelsblad en Telegraaf worden opgehemeld, maar ieder onbevooroordeeld luisteraar zal moeten toegeven, dat er geen lijn of richting in te bespeuren viel. Iedere poging om aan te geven, hoe de minister zijn beslising dan wel had moeten nemen om naar billijkheid te handelen, faalde. Ook de heer Oud kon dit niet, maar eischte slechts meer zendtijd voor de A. V. R. O. Hier was het oude liberalisme, of, zooals de heer Lingbeek het ongewild teekende, het gesplitst liberalisme van Vrijheidsbond en Vrijz. democraten aan het woord, dat, onttakeld en vernietigd, toch voor zich opeischt het praedicaat nationaal en algemeen. Dat die tijd voorbij is, schijnen zij maar niet te wil len begrijpen. Zij denken nog precies eender als de mannen van Het Nut van 't Algemeen van 50 jaar geleden, waar Schaepman zich fel tegen richtte en waarnaar de heer Teulings verwees. Evenals nu de A. V. R. O. ging men toen prat op de verdraagzaamheid, maar is natuurlijk zoo onverdraagzaam mogelijk. De A. V R. O. is heel anders, zoo heet het, dan de andere omroepvereenigingen, daar alleen is het intellect en de cultuur en die daartoe behoort, meent de alwijs- heid in pacht te hebben. Ongetwijfeld zijn er bij ons, die dit tot heden niet inzien, maar dit zijn achterblijvers, waarop men zich daar niet beroepen mag. Het debat in de Kamer moge voor hen verhelderend werken en het feit, dat de verdediging alleen gevoerd werd door liberalen en vrijzinnig-demo craten, moet hun reeds meer dan vol doende zeggen. Deze zijn niet uitslui tend nationaal en algemeen. Het valt nu eenmaal niet te ontken nen, dat er hier te lande verschillende geestesstroomingen zijn, die zich niet beperken tot de oppervlakte, maar in grijpen in het geheele leven, en zich ook geopenbaard hebben op radioge- bied. Ieder dezer geestesrichtingen moest gelegenheid krijgen zich te uiten, dat was billijk. Onbillijk zou het zijn geweest, waar op radiogebied vier gees tesstroomingen van ongeveer gelijke sterkte zich gevormd hebben, om aan de neutrale, wat, zooals we op 20 Mei schreven, praktisch beteekent: liberale en kleur- en beginsellooze overhèer- sching, meer te geven dan aan de ande ren. Verkregen rechten, waarop de A. V. R. O. zich steeds beroept, bestaan er niet, zooals de minister aantoonde en worden ook niet door hem erkend. Tot heden was er een voorloopige regeling in afwachting van de definitieve, die nu tot stand is gekomen. Hierbij is de weg opengelaten voor de grootst moge lijke samenwerking, maar de eenige, die tot nu toe deze steeds heeft tegenge houden, is de A. V. R. O., die zich be schouwt als de algemeene vereeniging, die den baas kan spelen over de anderen en zelfs over de regeering. Bij den minister en de Kamer is zij daarmede aan het verkeerde adres. Mo nopolies worden niet erkend en voor dreigementen zal de minister niet op- zijde gaan, want dan zal men onder vinden wie in Nederland regeert. 56 van de 71 aanwezige Kamerleden schaarden zich achter den minister. Voor de liberalen is dit radio-debat een harde les, maar of zij deze verstaan zullen, dient te worden afgewacht. Hun woordvoerder kondigde ten minste aan, dat de strijd nog niet ten einde was Dit bleek ook wel uit het feit, dat de heeren er niet aan dachten, na de rede van den minister hun moties, die men natuurlijk beoordeelen moet in de sfeer van het debat, in te trekken. Zij meen den, dat, door zoo iets te doen, de slag ook buiten de Kamer verloren was. Nu aanvaardden zij liever de nederlaag in de Kamer, dan die kans te loopen. Toch zullen zij na deze duidelijke uitspraak van de Kamer spoedig ervaren, zoo zij hun protest-vergaderingen voortzetten, dat de tijd voorbij is, dat zij hier de lakens kunnen uitdeelen en voor zich meer opeischen, dan waarop zij naar billijkheid recht hebben. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 29 tegen 8 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. om tot vaste bespeel- ster van den Stadsschouwburg aan te wijzen de combinatie, gevormd door het Amster- damsch Tooneel (directeur Eduard Verkade) en de Kon. Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel (directeuren Saalborn en Verbeek) en om aan deze combinatie ter bespeling van andere schouwburgen te Amsterdam een subsidie van 55.000 per seizoen te verlee- nen. Bij de behandeling van het familiedrama te Schiebroek, waarbij de 34-jarige J. V. voor de rechtbank te Rotterdam wegens doodslag van zijn vader terecht moest staan, heeft de verdediger, Mr. Rolandus Hagendoorn Woensdag zijn pleidooi gehouden. Hij con cludeerde daarin, dat het O. M. er niet in geslaagd was, het bewijs voor het ten laste gelegde te leveren, en vroeg de onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Na een beraadslaging, die ongeveer 20 mi nuten duurde, stond de Rechtbank dit ver zoek toe; en bepaalde de uitspraak op 10 Juni a.s. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat het te Andradas tijdeus een politieke demon stratie tot bloedige botsingen kwam tus schen demonstranten en politie. In totaal werden 18 personen gedood en 30 gewond. Het bestuur van de Vereeniging „Hendrick de Kcyser" tot be houd van architectonisch- of historisch-belangrijke oude ge bouwen, gevestigd te Amsterdam, heeft aan Prov. Staten van Noord-Holland subsidie gevraagd in de kosten van aankoop van perceel Korte Spaane 25 te Haarlem. Het perceel, dat de Ver eeniging zal sparen. In de conferentie, die gehouden is tusschen partijen, betrokken bij het dreigende conflict in de sigaren industrie, onder leiding van den rijksbemiddelaar, mr. Aalberse, kon geen overeenstemming worden bereikt. In een daarna gehouden bespreking tus schen de Nederlandsche R. K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten en de R. K. en Chr. Tabaksbewerkersbonden werd overeenstem ming bereikt op de volgende basis: 1. zes vacantledagen; 2. vergoeding van 6 Christ, feestdagen; 3. storting van 81 Octo ber a.s. af van 1 pet. der werkloonen door de werkgevers in het pensioenfonds; 4. instel ling van een commissie tot boekenonderzoek, als door den rijksbemiddelaar voorgesteld. Eventueele loonsverhooging als gevolg hier van gaat in op 1 October 1930. Het standpunt van het Verbond van Ver- eenigingen van Sigarenfabrikanten tegenover deze oplossing is nog niet bekend. Het wetsontwerp betreffende de Arbeidsbe middeling is door de Tweede Kamer aange nomen met 62 tegen 19 stemmen. Tegen de liberalen de heer Braat (P. B.), de anti revolutionairen (behalve de heer Smeenk) de heeren Lingbeek (H. G. S.), Van Dis (S. G. P.), Rutgers van Rozenburg (C.-H.) en Lovink (C.-H.). In het klooster der Paters Minderbroeders te Woerden is overleden de Zeereerw. Pater fr. Anastatius Duinisveld O.F.M. De overle dene werd 3 Jgnuari 1863 te Zoetermeer ge boren, trad 3 October 1881 in de Orde der Minderbroeders. Na zijn priesterwijding, 26 Maart 1887, werd hij als assistentiepater te Megen geplaatst. Mei 1891 volgde zijn benoeming tot kape laan aan de Boomskerk, destijds nog in de Kalverstraat te Amsterdam. Na 8 jaren van vruchtbaren arbeid werd hij in Maart 1899 benoemd tot kapelaan aan de St. Antonius- kerk te Haarlem. Hier verbleef hij tot Sept. 1904 toen hij door het kapittel gekozen werd tot Gardiaan van het klooster te Weert. In het volgend Kapittel, gehouden 31 Augustus 1907, werd hij gekozen tot Gardiaan van het nieuw gestichte klooster te N. Niedorp. In 1910 door het Kapittel tot Definitor geko zen, werd hij in hetzelfde klooster tot Vi- carius aangesteld. Hij bleef daar tot Maart 1912 toen hij in dezelfde hoedanigheid naar Wijchen verplaatst werd. Slechts een goed jaar bleef hij aldaar, want door het Kapittel van 1913 werd hij weer tot Gardiaan geko zen en wel van het klooster te Woerden. Den 27sten Juni 1915 volgde zijn benoeming tot pastoor der St. Martinuskerk te Bolsward. Hier heeft hij veel en vruchtbaar gearbeid, totdat ziekte hem dwong zijn ontslag te vra gen. Dit werd hem op de. meest eervolle wijze gegeven. 31 October van het vorig jaar kwam hij naar Woerden, om daar in het klooster zijn laatste levensdagen door te brengen. Na een langdurig en geduldig lijden en meermalen voorzien te zijn geweest van de laatste H.H. Sacramenten is hij thans overleden. Een 2-tal moties-Bóon, inzake de zendtijd verdeeling, is door de Tweede Kamer ver worpen met 56 tegen 15 stemmen. Voor stemden (in beide gevallen)de Libe ralen en Vrijzinnig-Democraten en de heeren Floris Vos en Lingbeek. 't Is geen rumor, thans, in casa, Maar 't is herrie in de lucht, Radio en radeloosheid Met veel storing en gerucht. Lucht is vrij, zoo dacht men altijd. Lucht geeft ieder je cadeau. Maar die meening is gewijzigd Sinds de vinding radio. Ieder wil de lucht bezitten, Want de lucht is overbrugd; En muziek én propaganda Hangen werk'lijk in de lucht. Ieder wil nu lucht bezitten En het liefst wat veel en méér; Daarom vroeg men den minister Om een stuk der atmosfeer. De minister ging verdeelen, En naar billijkheid en recht, Is een ieder, van het luchtruim, Lucht voor zendtijd toegezegd. Luchtverdeeling brengt depressie En dat werd ook wel verwacht. Want er was méér vraag naar zendtijd Dan er luchtruim kón verpacht Maar die meer wil dan hem toekomt, Ook al maakt hij veel gerucht, Moet men kalmpjes laten raaen. Want hij vecht toch tegen lucht! MARTIN BERDEN. Niemand bemerkte het ongeval In de Eem bij Amersfoort is de arbeider J. Wor, oud 25 jaar, ongehuwd en werk zaam bij de baggerwerken, uitgegleden, over boord gevallen en verdronken. Niemand had het ongeval bemerkt. Later zag men klompen drijven en is men begonnen met dreggen. Na korten tijd haalde men het lijk op. Er werd nog ruim anderhalf uur kunstmatige ademhaling toegepast, doch dr. Schreuder kon slechts den dood constateeren. Z. D. H. de Aartsbisschop heeft in het Be stuur van de St. Bonifatius-broederschap be noemd tot Zijn opvolger-voorzitter den Hoog eerwaarden Heer Kannunik Deken J. H. Vaas van Leeuwarden, tot vice-voorzitter den Heer Deken Pastoor R. van den Hengel van Hilver sum, tot waarnemend secretaris den Heer J- G. Sluiter van Groningen (aftr.) en tot Best.- lid den Zeereerw. heer J. Yntema, pastoor te Workunv Op den Zeeboulevard heeft een ernstige botsing tusschen een auto en een motor plaats gehad. Uit de richting Zandvoort reed op een mo torrijwiel A. S. uit Beverwijk, met als passa gier op de duozitting mej. T. R., eveneens uit Beverwijk. Van de richting Zeeweg naderde een auto, bestuurd door A. G. uit Amsterdam. Deze reed volgens eigen verklaring met een snel heid van 80 K.M. Volgens getuigen zou de snelheid echter grooter geweest zijn. Nu heeft de rijweg daar voldoende breedte om elkaar te passeeren. Heel veel autorijders bezoeken echter het stille strand en laten hun auto's boven op den weg staan, waarbij Kaak ook een gedeelte van het wandelpad in beslag wordt genomen. Gisteren was het aantal daar parkeerende, auto's al bijzonder groot, waardoor de rijweg zeer werd versmald. Dit, en de groote snel heid waarmede de auto reed, zal wel oorzaak zijn geweest van deze ernstige botsing. De motorrijder schijnt niet voldoende rechts gereden te hebben, terwijl de autobe stuurder, gedwongen door de parkeerende auto's die in gelijke lijn waren neergezet, ook meer op het midden van den weg reed. Beide bestuurders bemerkten elkaar op het laatste oogenblik. Een achter den motor rijdende autobestuurder, die den motor volg de met een snelheid vgn ongeveer 30 K.M., bemerkte, dat de motor eerst naar rechts, daarna echter geheel naar links uithaalde. De autobestuurder, die zag dat een ern stige botsing onvermijdelijk was, gooide ook het stuur om naar links. Hij reed over het trottoir, vernielde 'de langs het trottoir ge plaatste prikkeldraadversperring en draaide toen zoo, dat de wagen weer dwars over den rijweg kwam te staan. De motorrijder was echter tegen het rech- terachterwiel van den auto gebotst. Het ge heele vooi-wiel werd vernield en de beide berijders werden tegen den grond geslingerd. De motorrijder bekwam ernstige wonden aan hoofd en beenen, ook de duorijdster werd aan de beenen verwond, terwijl zich bij bei den verschijnselen voordeden, die wezen op een lichte hersenschudding. Dr. Willems verleende de eem te hulp en na verbonden te zijn, werd de motorrijder per auto en met behulp van de politie naar het Haarlemsche ziekenhuis vervoerd. De politie stond voor een moeilijk geval, om deze botsing te verklaren, daar de waar nemingen van ooggetuigen nogal verschillend waren. Een kleine jongen uit Haarlem, die zich het iaatst als getuige aanmeldde, wist als ooggetuige zoo nauwkeurig zijn waamemm' gen toe te lichten, dat de oplossing van het geval volgens bovenstaande mededeelingen mogelijk was. Het ongeval heeft wederom de aandacht gevestigd op het gevaar van het rijden met te groote snelheid op den Zeeboulevard. Maar ook zij, die hun auto's onbeheerd op den weg laten staan, hebben schuld als ze niet zorg dragen dat hun wagens zoo weinig mogelijk ruimte van den rijweg in beslag nemen. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van den Tempel, heeft tot den Minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: 1. Heeft de minister kennis genomen van de bezwaren, in verschillende kringen der bevolking geuit, betreffende de onvoldoende en te dure spoorverbindingen tusschen Am sterdam en Zandvoort, gelet op de groote beteekenis in verschillend opzicht, welke een veelvuldige en goedkoope snelverbinding met deze badplaats voor de bevolking der hoofd stad heeft? 2. Is de minister bereid te bevorderen, dat door het inleggen van meer sneltreinen, zoo veel mogelijk in rechtstreeksch verkeer, tus schen Amsterdam en Zandvoort, en door belangrijke verlaging van de tarieven, even tueel door het verkrijgbaar stellen van goed koope dagkaarten in het badseizoen, aan deze bezwaren, ook reeds voor hét aanstaan de seizoen, wordt tegemoet gekomen? 3. Kan de minister mededeelen, in welk stadium van voorbereiding de electrificatie van het baanvak HaarlemZandvoort ver keert en is hij bereid te bevorderen, dat het tot stand komen van deze electrificatie zoo veel mogelijk wordt bespoedigd? Kardinaal Lucon, aartsbisschop van Reims, sedert 1905 deken van het Fransche episco paat, is op 88-jarigen leeftijd overleden. Tij dens den wereldoorlog is hij steeds te Reims blijven wonen, in weerwil van het bombarde ment. Na den oorlog heeft hij zich met groo- ten ijver gewijd aan de restauratie van de kathedraal. Kardinaal Lucon werd 28 October 1842 te Mauleyrier, in het departement Maine-et-Loi- re, geboren. Rij was doctor in de theologie en in het kanonnieke recht. Om zijn waardige houding tijdens den oorlog werd hem de orde van het Legioen van Eer verleend. Infanterie ter bestrijding opgeroepen De pogingen van de afdeeling veldpolitie, die naar de onderneming Karang Innoue in het Feureulasche is gezonden, ter verdrij ving van een kudde van 20 olifanten, die op de onderneming duizenden oliepalmen hebben vernield, hebben ge ensucces opge leverd. In verband daarmede is thans een de tachement infanterie naar de onderneming gedirigeerd. De Haarlemsche gemeenteraad heeft met 2012 stemmen goedgekeurd de nieuwe re geling betreffende de verzekering voor ver pleging in ziekenhuizen. Aan den Minister van Waterstaat zijn vra gen gesteld over de treinverbinding Amster damZandvoort. Uitspraken van den Raad voor de Scheep vaart betreffende ongevallen met en op IJmuidensche vaartuigen. De Tweede Kamer heeft een tweetal mo ties van de heeren Boon en Oud naar aan leiding van de zendtijdverdeeling verworpen en is daarna op reces gegaan, waarschijnlijk tot half Juni. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot vaste bespelers van den Stadsschouw burg de combinatie van het Amstcrdamsch Tooneel en het Nieuw Nederlandsch Too neel benoemd. De verdachte in de moordzaak te Schie dam is uit de voorloopige hechtenis ont slagen. Te Rosmalen (N. Br.) zijn bij een grooten brand drie huizen in de asch gelegd. De Tweede Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van een spoorwegverbinding AmsterdamDen Helder. In het klooster der E. E. P. P. Francisca nen te Woerden is overleden de Eenv. Pater Anastasius Duinisveld O. F. M. In de sigarenindustrie is overeenstemming bereikt tusschen de R. K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten en de werknemersbon den. Sterke inkrimping van het bedrijf der Splendor Gloeilampenfabrieken te Nijmegen. Kingsford Smith zal Zaterdagmorgen van Schiphol af naar Engeland vertrekken. Te Luik zijn de wedstrijden om het we reldkampioenschap schermen op degen en floret gehouden. Het tournooi om het wereldkampioen schap groot biljart cadre te Antwerpen. De politieke kloppartijen in Duitschland tusschen rechts- en links-radicalen. De strijd in China Het leger van Nan king verslagen? De Düsseldorfsche moordenaar Een nieuwe moord voorbereid. Ongeregeldheden te San Sebastian. Te Brooklyn is een valschc munterij ont dekt. 1 millioendollar-biljetten in beslag genomen. Reusachtige brand op het legervlicgtcrrein te Mitchell Field Het verdere verhoor van den Düsseldorf- schen moordenaar. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.67 stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.39 uur. Hoogste Barometerstand 773.2 m. M. te Janmayen. Laagste Barometerstand 755.9 m. M. te Rochefort. Verwachting: Matige, Noordoostelijke tot Oostelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, aanvankelijk warm, later iets koeler. Een concert in Budapest In Budapest concerteerden 1000 zigeuners voor een standbeeld van den zigeuner Radics, die eenige honderd-duizenden Mark voor hulpbehoevende muzikanten heeft nagelaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1