m I f 3000.- f750.- 1250.- 1125.- f50.- 140.- NOODWEER BOVEN ONZE STAD BUREAUX NASSAU LAAN 48 °IT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VRIJDAG 13 JUNI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17485 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Waarom weerloos? Doodslag aan het Bezuïdenhout Cassatie aangeteekend Groote hitte Dames in een coupe bedreigd Jongeman richt een revolver op een gezelschap uit Rijssen Thuiswerkers vallen niet onder de zakelijke bedrijfsbelasting De Kqnniküjke Familie De Landbouwcrisis Een spoedig tot standkomen van een goede Pachtwet gewenscht Een benoeming bij den Volkenbond Ernstig auto-ongeval te Arnhem Luxe auto van 24 M. hooge helling naar beneden gestort De Koninklijke familie naar Zweden Land- en Tuinbouwproducten Hagel- en regenbuien gedurende 5 uur Noodweer in Frankrijk Oversiroomingen en ongevallen Baron van Voorst tot Voorst Ongeluk op de kermis Ernstig auto-ongeluk aan den Weser 5 vrachtwagens in de rivier gestort De wedstrijd wereldkampioenschap zwaargewicht boksen Max Schmeling overwinnaar Voornaamste cXieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Koning Karei van Roemenie Verzoening met prinses Helena Telefoon No. 13866 (drie lijnen; Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi] vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 «t p. plaatsing; elke regel meer 15 ct- bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct- per regel. Alle abonné s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ken ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen; Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies vaji beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop öij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvingei bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Terwijl de Nederlandsche regeering Volhardt in haar vrijhandelspolitiek Wat in normale omstandigheden heel luist zou zijn dreigen verschillende Nederlandsche bedrijven doordat ^ele omstandigheden niet normaal zijn ten gronde te gaan. Aan het princiep dreigt hier het Gvcn opgeofferd te worden. De land- en tuinbouw het is reeds Uitentreure betoogd maakt ten on zent een welhaast noodlottige crisis door. Voor een zéér groot deel, doordat Duitschland niet alleen met groote «'achtsinspanning zélf tuinbouwpro ducten ter voorziening in eigen behoef- e is gaan voortbrengen, doch boven- Uien den import uit ons land ten sterk- st® belemmert en bovendien nog pre cies stelt op den uitvoer. De Duiteche producten kunnen met Nederlandsche niet concurreeren doch, wat nood? Als er een tentoonstelling van Duit sche tuinbouwproducten gehouden Vordt, dan houdt men zooals on langs op een door de Duitsche Tuin bouw gehouden Persconferentie ge schied is den belangstellenden toe schouwer Hollandsche tomaten voor Sis waren die in Duitschland gekweekt! De Duitsche tuinbouw schrikt er niet v°°r terug, zich van Nederlandsche jHoducten te bedienen om propaganda e Waken voor Duitsche waar! Zóó ver is het al gekomen."~ En de Nederlandsche regeering ziet lijdelijk toe. En de Nederlandsche spoorwegen Weigeren, den Nederlandschen tuinbouw 111 zijn doodelijke crisis met goedkoo- Pcre vervoertarieven tegemoet te komen. Moeten wij daarin maar berusten? Moeten wij, ondanks de ons vermoor dende protectie in het buitenland, maar blijven zweren bij het vrij handelssys teem uit vrees, dat het buitenland °hs nog méér de dampen aan zal doen? Moeten wij uit vreesniets doen ei1 ons kalmpjes laten afmaken in mer- cantielen zin? Dezer dagen is er in de Kamer van koophandel voor Noordelijk Overijse! °ver flit onderwerp een interessant de bat gevoerd. Wij ontleenen aan het verslag: »De Nederlandsche federatie van Veree- U'gingen van bedrijfspluimveehouders had Cen verzoek ingediend om adhaesie aan "aar adres aan den Minister, waarbij opge- "UWien wordt tegen de zeer sterke verhoo- der invoerrechten van vijf op dtrtig Mark per 100 K.G. eieren, welke Duitsch- aUd zich voorstelt 18 Dec. a.s. van kracht JC doen worden. Deze adhaesie wordt zon- ^er eenige restrictie verleend, maar zeer terk werd betwijfeld, of een dergelijk adres eWg effect zou sorteeren. De heer Groeneveld vroeg, of voor Ne erland de tijd niet gekomen is nu jachtige protesten niet blijken te helpen °°k zijnerzijds over te gaan tot het heffen atl invoerrechten. De heer Van Hasselt wees er op, dat drie jwen geleden de baksteenfabrikanten een prachtige actie gevoerd hebben tegen dc Duitsche verhooging van invoerrechten op uun product; alle vertoogen in Den Haag "adden geen enkel resultaat. Toen hebben be baksteenfabrikanten zich direct tot Ber- piu gewend met de mededeeling, dat als de Duitsche regeering haar standpunt hand- uwufde, zij hunnerzijds over zouden gaan 'ut een volledig boycot van alle Duitsche Artikelen. Toen de Duitsche regeering zag, deze bedreiging inderdaad ten uitvoer Werd gelegd en doorgevoerd, haalde zij bak- *eiI. Dat lijkt spr. de eenige weg om inzake Uvoerrechten eenig resultaat te bereiken. De heer Groeneveld bepleitte dan een ge meenschappelijke actie, niet alleen tegen de JUrhooging der invoerrechten, maar ook j gen de z.g. uitvoerpremies. Deze moeten e'den tot een volkomen ontwrichting der WWhoudingen, als men ziet tot welke hoogte beze al gestegen zijn. In Nederland is de kostprijs van 100 K.G. aardappelmeel 10, Duitschland geeft op iedere 100 K.G., die uitgevoerd wordt uit zijn land, een premie van 7.20. De voorzitter, de heer J. Warner, zeide f?0. contact te zullen zoeken met andere gamers van Koophandel, om te onderzoe- eh, op welke wijze een actie te voeren zou 2ijn. Er is hoop op een andere opvatting in Duitschland, waar de industrieele groepen steeds sterker front maken tegen de zuiver agrarische politiek der Regeering." Het is te hopen, dat de voorzitter van ■teze Kamer van Koophandel succes beeft met zijn streven naar contact, en 3at er werkelijk daden gesteld zullen £Unnen worden. Uit de mededeelingen van den heer ^an Hasselt blijkt wel, dat er met Nederlandsche daden in Duitschland Wel wat te bereiken valt. Waarom moeten wij weerloos blijven ten onder gaan? De veroordeelde inzake den doodslag aan sifn u^enhout te 's-Gravenhage heeft cas- We aangeteekend tegen het arrest van het ■wuagsche Gerechtshof, waarbij hij wegens doori T ^crct-illollvi) wdal uy iiij Wcgt-XIo °P mevrouw Odem. en poging tot deevf f op haar huishoudster, is ve a "Ut twintig jaar gevangenisstraf. Een spoorbrug, die niet meer dicht wil De sneltrein van 1 u. 2 uit Leeuwarden, welke 2 u. 7 te Meppel moet aankomen, was om kwart voor drie nog niet aangekomen. Oorzaak is, dat de spoorbrug te Grauw door de groote zonnehitte dermate was uitgezet, dat ze moeilijk weer tusschen de brugge- hoofden is te krijgen. Er is een motorwagen naar Grauw gezonden jm de passagiers af te halen. Bruut te Apeldoorn in arrest gesteld Een gezelschap van ongeveer vijftig dames en jonge meisjes verliet Woensdagmorgen Rijssen voor een ééndaagsch uitstapje naar Haarlem en omstreken. Schreiend en geheel overstuur kwam het troepje met den laatsten sneltrein te Rijssen terug. Tot groote ont steltenis n.l. van enkele der dames, die op den terugweg hadden plaats genomen in een coupé zonder zijgang, sprong, aldus meldt de „Telegraaf," op het laatste moment voor het vertrek uit Amersfoort in dit compartiment een jongeman van pl.m. 25 jaar, die direct blijk gaf tegenover deze dames met ongun stige bedoelingen te zijn ingestapt. Na een korte woordenwisseling begon hij tot groeten schrik der reizigers, 'n dreigen de houding aan te nemen. Toen tot overmaat van ramp dit individu een revolver trok en het vuurwapen op de inzittenden richtte, brak in den coupé een paniekstemming uit. Een der dames had gelukkig de tegenwoordig heid van geest aan de noodrem te trekken. Met een schok stopte de trein niet ver buiten Amersfoort. De dames vluchtten direct allen links en rechts uit den coupé weg. Ze waren zóó overstuur, dat zij in het wilde weg heen en weer liepen. Het gelukte na veel moeite de dames tot kalmte te brengen. De bruut werd gegrepen en onder strenge bewaking van eenige conducteurs in een coupé naar Apeldoorn vervoerd, waar de poli tie, die inmiddels gewaarschuwd was, hem overnam en naar het politiebureau bracht. De overige dames, die in de consternatie de juiste toedracht van den aanslag niet wisten, meen den aanvankelijk, dat een hunner uit den trein was gevallen. De trein kwam met een half uur drie kwartier vertraging" te Rijssen aan, waarna t gezelschap zeer ontdaan en overspannen huis waarts keerde. Een belangrijke beslissing Zooals indertijd gemeld is, had de directie van „De Faam's Kledingmagazijnen" be zwaren gemaakt tegen de bepaling dat thuis werkers vielen onder de zakelijke belasting op het bedrijf. Zij was van de beslissing daar over in beroep gegaan en thans is, naar wij vernemen, in hoogste instantie uitgemaakt, dat thuiswerkers niet onder die belasting vallen. Door deze belangrijke uitspraak is de direc tie van „De Faam" dus in het gelijk gesteld. Een afscheidslunch op Soestdjjk De koninklijke familie zal, alvorens aan staanden Maandag naar het buitenland te vertrekken, dien dag het noenmaal bii de koningin-moeder ten paleize te Soest dijk ge bruiken. Vandaar vertrekken koningin en prinses naar Rotterdam voor de inscheping naar Bergen in Noorwegen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid!, den heer Van der Sluis betreffende het tijdstip van inzending der Memorie van Antwoord In zake de wetsontwerpen nopens cTe pacht, heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw geantwoord, dat een spoedige totstandkoming van een „goede Pachtwet" over de vraag, wat deze moet inhouden, kunnen de meeningen uiteenloopen onder alle omstandigheden is gewenscht. De omstandigheden, waarin thans de landbouw verkeert, maken de af doening van de aanhangige wetsontwerpen niet urgenter. Intussche zal de Memorie van Antwoord, naar de Regeering ver trouwt binnen bekwamen tijd kunnen ver schijnen. Een overwinning voor de Franschen. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft den Griek Aghines benoemd tot opvolger van den heer Colban, chef der ontwapeningsafdeeling van het secretariaat. Deze benoeming, die nog door den Raad bekrachtigd moet worden, wordt te Genève als een Fransche overwinning beschouwd, aangezien de Engelsohen een anderen can- didaat, den Engelsehman Watson laadden voorgedragen. De chauffeur gedood Vannacht is nabij het viaduct aan den Apeldoornscheweg en Cattepoelscheweg te Arnhem een luxe auto, waarin 2 dames en 2 heeren zaten, van een ongeveer 24 M. hoo ge steile helling naar beneden gestort, waar schijnlijk door het te kort nemen van de bocht. Eén der heeren, die achter in den wagen zat, wist het eerst uit den wagen te komen en hoewel hij aan het hoofd was ge wond, kon hij nog de politie van den post aan de Graaf Lodewijkstraat waarschuwen. Spoedig was geneeskundige hulp ter plaatse. De gewonden werden naar het Ziekenhuis vervoerd, en hier bleek de autobestuur der, zekere heer Breijink, te zijn overleden, ten gevolge van een schedelbreuk. Eén der dames had beide onderbeenen gebroken en een lichte hoofdwonde beko men. De andere dame kreeg een hersen schudding en een groote wende aan het lin kerbeen. Van den gewonden heer was het rechter oor afgescheurd. Verder had hij een buil op het hoofd, terwijl een paar ribben gekneusd waren. De politie stelt een onderzoek in. Het Bygdin-hotel, waar H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses a-s. Juli verblijf houden. De afdeeling Nijmegen van den Neder landschen Christelijken Boerenbond heeft aan de R. K. Kamerfractie verzocht bij de regeering aan te dringen het daarheen te leiden, dat voor verschillende land- en tuinbouwproducten minimumprijzen wor den vastgesteld. Overstroomingen en lekkages Ook hevig onweer boven Noordhollands Noorderkwartier In talrijke plaatsen in binnen- en buiten land heeft het gisteren danig „gespookt". Een serie ongevallen, waarvan verschillen de zeer ernstig, is niet achterwege gebleven, doch daarin heeft Haarlem niet medegedeeld. Toen het gisteravond omstreeks negen uur begon te rommelen, hadden we toch niet durven vermoeden, dat er nog zulk noodweer zou losbreken. Onophoudelijk doorkliefden bliksemstralen de lucht en één donderslag was zóó hevig, dat zelfs de meest cynische onweer-held, even op hield met zijn werkzaamheden, om van den schrik bJj te komen. De eerste druppels regen ketsten neer op het droge straatdek, dat even later al het hemelwater niet verzwelgen kon en in ri viertjes werd herschapen. Op sommige punten van de stad stond zóó veel water, dat men tot aan de enkels nat werd. Baggerlaarzen zouden dames goed van pas zijn gekomen, doch helaas, ze stonden in de kast bij de winterkleeding In vele huizen ontstonden lekkages, om dat de goten al het regenwater niet kon den verzwelgen, en overliepen naar aller hande verkeerde richtingen. In de van Eedenstraat sloeg gisteravond tien uur de bliksem op een spandraad van de E. S. M„ waardoor beide sporen versperd ge raakten. Op dit punt werd de verbinding onderhouden door overstappen. Bij de her stellingswerken werd eenige vertraging on dervonden, doordat de bliksem nog meer stralen op de bovenleiding sloeg. De stag natie duurde ongeveer drie kwartier. Eenigen hinder ondervond het tramverkeer voorts op de lijnen SoendapleinStation en StationKleverparkBloemendaal. Dit kwam doordat de riolen onder de via ducten aan Jansweg en Kruisweg het over vloedige water niet konden verwerken, waar door de straten hier blank kwamen te staan. Het verkeer was daardoor onder de viaduc ten gestremd, waardoor ook het tramver keer gedurende eenigen tijd niet gehandhaafd kon worden. Maar gelukkigvan ongelukken is geen sprake, zelfs is nergens de bliksem inge slagen. Gisteravond ontlastte zich boven Hollands Noorderkwartier een onweersbui, die onge veer 5 uur aanhield. De buien kwamen uit het Zuidwesten en Noordoosten Eenige geweldige hagel- en re genbuien gingen hiermee gepaard. Te Tuit- jenhom woedde een geweldige brand door 't inslaan van den bliksem. Daar werd de ge heele behuizing annex café van den heer Sneekes in de asch gelegd. Te Zuid-Scharwoude werd een schoorsteen van de woning, bewoond door Van Berger, weggeslagen. Te Oudkarspel werd een koe in de wei doodgeslagen. In een weiland onder de gemeente Oudorp is tijdens het onweer van gisteravond een koe van de gebroeders Buren door den blik sem getroffen en gedood. Onder de gemeente Schagen werd in het land van den heer J de Vries eveneens een koe door den bliksem gedood. Een begin van brand werd door den bliksem veroorzaakt in het huis van der, heer Bierman, Groote Wal te Schagen. Men kon het vuur zelf spoedig blusschen. Voorts werd het dak van de Ned. Herv. kerk te Schagen door den bliksem geraakt en beschadigd. Dood gebleven Tijdens het onweer gisteravond zaten ten huize van den heer D. Dekker te De Elft op Wieringen vijf personen aan tafel, toen de bliksem insloeg De vrouw des huizes bleek, waarschijnlijk door den bliksem getroffen, na de consternatie te zijn gedood. Tijdens het hevige onweer gisteravond werd de boerderij van den heer Van Mos- tert door den bliksem getroffen. Huis en in boedel verbrandden geheel, benevens eenig pluimvee. De schade wordt door verzekering gedekt. Tijdens het hevig onweer van gisteravond is de bliksem ingeslagen in het woonhuis van den heer W. Vreenegoor aan den Groeneweg te Wijk aan Duin. De bliksem veroorzaakte geen brand, doch richtte eenige materieele schade aan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Heemskerk Gisteravond ongeveer 10 uur is ten huize van den heer C. Jongejan, aan den Molen weg tijdens een zeer hevig onweer de blik sem ingeslagen. Hij vernielde een groot deel van het dak en rukte een gedeelte van de vorst uit haar verband, terwijl later in het bovengedeelte verdere sporen van vernieling aangetroffen werden. De lichtinstallatie in *et huis werd gestoord. De top van een op het erf staanden kas tanjeboom werd geschroeid, terwijl eveneens daar staande scheringpalen werden getrof- heer J. geraakte bewusteloos, doch oedig weer bij. Hij had geen licha- u L'tsel bekomen. Brand te 't Zand Donderdag woedde ook boven 't Zand en omgeving een onweder, zoo zwaar en lang durig, als sedert menschengeheugenis daar niet is geschied. Begonnen te ruim half 7, waren na ongeveer een uur donder en blik sem niet meer van de lucht. Te 9 uur kwam een verpoozing, na een buitengewoon hevigen stroomenden regen, doch al zeer spoedig ving het lichten en donderen weer aan, en nam toe met ongekende kracht. Nadat van de boerderij van den heer C. de Wit aan de Kolksluis, een aantal pannen van het dak waren geslagen, de hooge schoorsteen van de Zoetfabriek aan den Reinsmerweg, alsmede de bliksemafleider van de R.K. kerk geraakt waren, sloeg de bliksem in de dubbele boerenplaats van den heer G. Marees, bewoond door den eigenaar, alsmede door den heer D. Marees en gezin, aan den Belkmerweg In minder dan geen tijd stond het gansche huis in vuur en vlam. mede de kinderen de bejaarde bewoners, als mede de kinderen van den heer D. Marees onmiddellijk in veiligheid worden gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te ongeveer middernacht lag de kapitale dubbele plaats aan den grond. Het onwsder woedde nog voort tot half 12, waarna het langzamerhand afnam, al bleven nog lang bliksemstralen en steeds verderaf klinkende donderslagen herinneren aan het doorge stane noodweer. Boerderij te Westwoud verbrand Tengevolge van het onweer brandde de boerderij van mej. de Wed. C. de Boer te Westwoud, Donderdag in den namiddag tot den grond af. De boerderij werd bewoond door haar zoon. Van den inboedel kon, naar wij vernemen iets in veiligheid gebracht wor den. De brandspuit was spoedig op de plaats des onheils aanwezig Met alle kracht werd de strijd tegen de vuurzee aangegaan, vooral om de omliggende perceelen in de druk be bouwde Kerkebuurt te behouden. Aan het krachtdadig optreden en onvermoeid werken van het corps brandweermannen is het te danken dat de omliggende gebouwen ge spaard bleven. Het pas vorig jaar nieuw gebouwde, direct daaraan grenzende rente niershuis van mej. de Wed. C. de Boer, be leefde eritieke oogenblikken. Het huis was verzekerd bij de Mij. „de Nederlanden", de inboedel enz. bij Avis te Benningbroek. ZWOLLE Gisteravond werden door het hevige onweer op het landgoed te Kranen burg bij Zwolle 2 koeien in de wei door den bliksem gedood. Ook ettelijke boomen moesten het ontgel den. Gisteravond werd de Fransche hoofdstad door een hevig onweer geteisterd, dat ge paard ging met een wolkbreukachtigen regenval. De goten waren reeds spoedig niet meer in staat, al het water te verzwelgen, zoodat vooral het laagst gelegen gedeelte van Parijs van het water te lijden had. Ver scheidene straten kwamen blank te staan en kelders en benedenverdiepingen liepen onder. De bliksem sloeg in één der kerken, doch een begin van brand kon spoedig worden gebluscht. Ook uit de provincie wordt noodweer ge meld. Op het traject ParijsVemeuil moest het spoorwegverkeer worden stopgezet, aangezien één der tunnels onder water stond. In de nabijheid van Annecy werden 2 bruggen door het water weggeslagen. Eenige straatwegen staan eveneens onder water. Ook te Reims heeft het noodweer groote schade aangericht. De bliksem sloeg op ver scheidene plaatsen in en veroorzaakte meer dere malen brand. Te Froyer werd een landarbeider voor de oogen van zijn kinderen door den bliksem getroffen en gedood. Langzaam vooruitgaand De toestand van den te Gorssel verpleegd wordenden luitenant-gen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter der Eerste Kamer is, naar van de zijde der familie wordt gemeld, langzaam vooruitgaand. Het wordt echter op het oogenblik minder ge wenscht geacht, dat de patiënt bezoek ont vangt. IJzersehilvertje in het oog gekregen. J. V„ die op de kermis te Eelvarenbeek stond te kijken naar het slaan op het hoofd van Jut, kreeg een wegspringend ijzerschil- vertje in het oog. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen em zal vermoedelijk het oog moeten missen. Naar uit Veckerhagen (Weser) gemeld wordt, heeft daar gisterenavond een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een bataljon ge nietroepen had met verscheidene personen auto's een groot aantal motorrijtuigen en een 30-tal vrachtauto's een oefening op den weg naar Veckerhausen georganiseerd. Als gevolg van het weigeren van een rem reed de eerste vrachtauto op een bocht te gen een muur en kwam dwars over den weg te staan. Hierdoor stortten vijf vrachtauto's met groote snelheid over de leuning van een brug in een diepte van vier A vijf meter. Volgens berichten van ooggetuigen werden tot nu toe 8 zwaar en 10 lichtgewonden ge borgen. Of zich in de in de diepte gestorte wa gens ook nog soldaten bevinden kon nog niet worden vastgesteld. Onder geweldige belangstelling van 80.000 toeschouwers is gisterenavond te New-York de wedstrijd om het wereldkampioenschap zwaargewicht boksen gespeeld tusschen den uit Lithausche ouders geboren Jack Sharkey, wiens eigenlijke naam Joseph Zukauskas is en den Duitscher Max Schmeling. Na 3 ronden, waarin Sharkey in het alge meen zich sterker toonde, raakte hij in de 4e ronde Schmeling met een harden rechtschen stoot diep onder den gordel, waardoor de Duitscher krimpend" van pijn neerviel, Sharkey werd gediskwalificeerd en Schme ling werd overwinnaar verklaard. Stadje Rosalimo in vlammen Reeds 20 huizen verwoest Het bij Ponewjesh liggende stadje Rosalimo staat sinds hedenmorgen in vlammen. Om twaalf uur hedenmiddag waren reeds 20 woonhuizen met de daarbij behoorende stal len en schuren platgebrand. De bewoners verlaten hals over kop de be dreigde woningen. Het onweer van gisteravond heeft in Hol lands Noorderkwartier verschillende onge lukken veroorzaakt. Ernstig auto-ongeval te Arnhem. De chauf feur gedood. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft verklaard, een spoedig tot standkomen van een goede Pachtwet gewenscht te achten. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet 1919 z. h. s. aangenomen. Gisteren is de kapel van het Mgr. Mut- saersoord ingezegend. De veroordeelde inzake den doodslag aan het Bezuidenhout te Den Haag heeft cas satie aangeteekend. De toestand van Baron van Voorst tot Voorst is langzaam vooruitgaande. Een gezelschap dames en meisjes uit Rijs sen in den trein bij Amersfoort door een jon geman met revolver bedreigd. Ingediend is een suppletoire Onderwijsbe- grooting ten bedrage van ruim 5 miilioen gulden. Roemenië onder Carol II san kabinetsformateur. Generaal Pre- Scherp debat in de Internationale Arbeids- conferentie over den arbeidstijd in de mij nen. Bij den gisteravond te New York gehouden wedstrijd om het wereldkampioenschap zwaar gewicht boksen werd de Amerikaan Jack Sharkey gediskwalificeerd en de Duit scher Max Schmeling overwinnaar. Ernstig auto-ongeluk aan den Weser. 5 vrachtwagens in de rivier feestort. Het stadje Rosalimo, bij Ponewjesh staat in vlammen. Verzoening van Karei van Roemenië met prinses Helena? Barometerstand 9 uur v.m.: 765, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.51 uur. Hoogste barometerstand 768.8 m.M. te Lacoruna. Laagste barometerstand 753.4 m.M. te Ingö. Verwachting: zwakke wind, meest uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, iets warmer. De Koningin-Moeder te Boekarest Koningin-Moeder Maria is te Boekarest aangekomen. Alle leden van de Kon. fami lie waren aan het station, ook koning Carol, die aan zijn vreugde over het weerzien van zijn moeder op hartelijke wijze uiting gaf. Generaal Presan niet geslaagd Generaal Presan, die door den koning met de vorming van een kabinet was belast, heeft deze opdracht in handen van den koning te ruggegeven. Prinses Helena Koningin van Roemenië Koning Carol heeft een besluit uitgevaar digd, waardoor Prinses Helena, zfjn cchtge- noote, van wie hij gescheiden was en moe der van zijn zoon Michaëi, den titel krijgt van Koningin van Roemenië. Voor de regeling van de opheffing der echtscheiding zal nu ook wel spoedig een op lossing gevonden worden en men verwacht een spoedige verzoening tusschen Prinses Helena en Koning Carol. m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1