Binnenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST stoomvaartlijnen m S'". Een jaar Katholieke Filmcentrale Wat bereikt werd Dr. C. J. K. van Aalst Bezoek van Prins Damrong aan Amsterdam ilongaarsche Kinderactie Hofbericht Nederiandsche Aannemersbond SOCIAAL LEVEN R. K. Bond van P. T. T.-Personeel „St. Petrus" ONZE OOST De Begrooting 1931 RECHTSZAKEN Verduistering bij de Marine Het Winkelwerktijdenbesluit en de Filiaalhouders Zedenmisdrijf De kleerenleverantie aan Polen LANDBOUW EN VISSCHERI] Invoer van melkproducten in Engeland Vragen ïrr het Hoogerhuis De crisis in den landbouw Urgentieprogramma K. N. L. C. Het amphitheater van Carthago kgr *Iet. fe Amsterdam vergaderde het algemeen aestuur der Katholieke Film Centrale onder voorzitterschap van mr. E. Bolsius. Ter vergadering waren aanwezig Pater J. Th. Weiter, Pater Hyacinth Hermans mevr. F. SteenbergheEngeringn, A. Verdijk, bur gemeester van Eindhoven, mr. A. Tepe, mr. A. R. Dunselman, mr. C. P. M. Romme, L. Weterings, dir. „De Spaarnestad", mr. Hen driks, W. de Ruiter en A. H. Boekraad. Door den secretaris, mr. A. R. Dunsel man, werd het jaarverslag uitgebracht. Ge memoreerd wordt de oplossing van het bios coopconflict in het Zuiden. In groote trekken komt het getroffen ac- coord hierop neer dat in aansluiting met art. 20e Bioscoopwet, de betrokken Bios coop-exploitanten in het Zuiden zich vrij willig onder het bijzonder toezicht der K. F. C. stellen hetgeen met zich medebrengt, dat zij alleen die filmen mogen vertoonen, die door de K. F. C. zijn goedgekeurd. De erkenning volgens art. 20 B. W. werd aan de regeering aangevraagd en zonder bezwaar verkregen. De K. F. C. werd aldus een officieel door de Wet erkend lichaam, dat bijzonder toe zicht op de bioscoopvoorstellingen kan uit oefenen en onder welks toezicht exploitan ten zich vrijwillig kunnen stellen. Het bestaansrecht der K. F. C. was nu be wezen en bovendien werd nu een prachtig werkterrein geopend. Het instituut der keuring werd vooral door Pater Hermans georganiseerd. Het spreekt vanzelf, aldus het verslag, dat in den eersten tijd niet terstond deze keu ring perfect liep en dat enkele malen te recht critiek werd uitgeoefend, doch nu de moeilijke overgangstijd voorbij is en de ge- heele administratie der keuring naar Leiden is overgebracht en onder toezicht staat van den heer Boekraad, geeft de dienst van de keuring geen reden meer tot ontevredenheid en worden geen ernstige klachten meer gehoord. De resultaten der keuring worden ln lijs ten opgenomen en aan de betrokken ge meentebesturen toegezonden. Het verslag herinnert ten slotte a m. aan de uitgave van den R. K. Filmgids, het eigen tijdschrift der centrale. Uit het jaarverslag van den penning meester, mr. A. Tepe, bleek, dat de K. F. C. per 1 Januari een batig saldo had van l 124.—. De discussies toonden aan, dat de geld middelen der K. F. C. absoluut onvoldoende waren. Ten spoedigste moet worden getracht hierin afdoende verbetering te brengen. Onder algemeene instemming werd mr. Hendriks, voorzitter van „Katholiek Am sterdam", tot lid van het algemeen be stuur gekozen. ^JDoor mr. Tepe werd namens het alge- Ameen bestuur aan den scheidenden voor zitter mr. E. Bolsius hartelijk dank gezegd voor zijn moeiten en zorgen aan de oprich ting der K. F. O. besteed en voor de voor treffelijke leiding gedurende de eerste moei lijke levensmaanden. Bij de zeer uitvoerige bespreking van de werkwijze van de K. F. C. tot heden en beschouwingen over haar taak in de toe komst werden als middeleil en plannen tot versterking der moreele en financieele po sitie der K. F. C. onder meer ter sprake gebracht het organiseeren van een een- daagsch Kath. Bioscoopcongres, het op ruime schaal propaganda maken voor de werving van donateurs en abonné's op den Filmgids, het, langs den weg van minnelijk overleg, verkrijgen van meer algemeene medewerking van de Katholieke Pers, enz. Aan het dagelijksch bestuur werd opgedra gen deze middelen en plannen nader voor te bereiden en uit te werken. Wordt geen lid der Eerste Kamer Naar dr. C. J. K. van Aalst mededeelde, Is het hem onmogelijk, de benoeming tot lid der Eerste Kamer te aanvaarden, aangezien zijn tegenwoordige werkzaamheden hem ge heel in beslag nemen. De opvolger Nu dr. Van Aalst Eet lidmaatschap der Eerste Kamer niet aanvaardt, zal het Cen traal Stembureau in diens plaats benoemen den heer J. ter Haar Jr., oud-wethouder van Amsterdam en lid van den Raad der hoofd stad. Naar wij vernemen kan tegen het einde der eerste week van Juli te Amsterdam het bezoek verwacht worden van den Siamee- schen Prins Damrong, vergezeld van zijn twee dochters. Damrong is een half-broeder van wijlen Koning Chulalongcom van Siam en een oom van den tegenwoordigen Koning van Siam. Het R.-K. Hongaarsch Kindercomité in li quidatie deelt officieel mede, dat het hoofd bestuur met algemeene stemmen heeft beslo ten geen pogingen te zullen doen dit jaar een Vacantiekindertrein van Boedapest naar Nederland te doen komen. Het stelt er ech ter prijs op mede te deelen, dat de zorg voor een Vacantiekindertrein Hongarije-Neder- land op zich heeft genomen Mej. F. Baietta, Helenastraat 25, Den Haag. Deze trein ver trekt uit Boedapest op 7 Juli, aankomst in Nederland op 9 Juli. De kosten bedragen per kind, beneden 10 jaar f 31.beneden 16 jaar f 41.— van 16—18 jaar f 61.— retour tot Utrecht. De Koninklijke Familie naar Zeeuwseli- Vlaanderen Naar de Commissaris der Koningin in Zeeland op het Landbouwcongres te Hulst mededeelde, ligt het in het voornemen van de Koningin, den Prins en de Prinses op 16 Augustus een bezoek aan Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen te brengen. Jaarvergadering te Maastricht De Nederiandsche aannemersbond houdt te Maastricht zijn algemeene ledenvergadering. Aanwezig waren 58 afdeelingen. Nadat de heer Erven bestuurslid der reci- pieerende afdeeling de afgevaardigden heeft begroet sprak de voorzitter van den bond de heer ir. W. M. T. Thijssen de openingsrede uit Spr. betreurde het verlies van verscheidene leden: een gevolg van het besluit van den R. K. Bond welke zijn leden verboden heeft lid te zijn van twee bonden. Moet het den kant op, dat straks in het Internationale verkeer slechts een deel van Nederland zich kan laten hooren, als de scheiding voortgaat, vroeg spr.? Het buiten land kent geen verschillen en zal zich dus steeds wenden tot Ijet lichaam, dat dezelfde opvattingen deelt, dat is onze bond. Hier te lande is de bond dikwijls een vraag baak voor aannemersaangelegenheden. Ui? den aard der zaak zal die bond, die een alge meen karakter draagt, daarvoor het meest in aanmerking komen. Het zou dus als een ge mis moeten worden beschouwd als de katho lieken in het Internationale verkeer niet ver tegenwoordigd waren. Daarom leek het spr. verkeerd, dat men tracht hen daartoe den pas af te snijden. Zy behooren evengoed in onze rijen thuis als zulks overal elders het geval Is zei spr. Wil men daarnaast als geestverwanten in engeren zin nog nader met elkaar verkeeren, dan staat niets daartoe in den weg. Er blij ven genoeg gemeenschappelijke belangen over, die behartigd kunnen worden door een algemeenen bond, zonder botsingen te ver oorzaken tusschen levensopvattingen. Men heeft het zich niet moeilijker te maken dan het is. Geen verdeeldheid, maar aaneensluiting moet de leus zijn. Onder applaus der vergadering deelde de voorzitter in zijn rede nog mede, dat de actie, om door den minister van Waterstaat arbi trage voor alle geschillen te doen verleenen, is geslaagd. Met Ingang van 1 Juli zal de minister voortaan als bemiddelaar optreden. Bij andere openbare lichamen werden terzake arbitrage tot heden nog geen resultaten be reikt. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. In het hoofdbestuu zagen zich herkozen de heeren G. Elfferich, Overschie, W. van Leeu wen, Roterdam, H. Zanen Czn., Gouda, en H. J. Uilenreef, Almelo, terwijl in dit college zit ting mochten nemen de heeren J. B. Hof, Meppel, E. van Noordenne, Sliedrecht en H. Ibelings, Groningen. Tot secretaris werd bij acclamatie herbenoemd de heer G. Elfferich. Het bestuur stelde voor te beslissen de tijde lijke opschorting der bindende besluiten ten aanzien der overheidslichamen te beëindigen, met dien verstande, dat de bindende besluiten ook ten aanzien der overheidslichamen weder om van toepassing zullen zijn met ingang van een nader vast te stellen datum. Vrouw: „Hoeveel kost dit pension per frreek?" Man: „Tachtig dollar." Vrouw: „Nou, laten we dan maar naar huis taan en onze eigen muggen doodslaan," Driedaagsch CongTcs te Oosterhout (N.Br.) In hotel „De Koppel Paarden" te Ooster hout werd Dinsdagmiddag half twaalf aan gevangen met het driedaagsch congres van den bond „St. Petrus" De heer M. van den Broek, bondsvoorzit ter van St. Petrus, opende het congres en verleende allereerst het woord aan den voor zitter der afdeeling Oosterhout, die de af gevaardigden begroette en verzekerde dat men over Oosterhout tevreden zou zijn. De heer Van den Broek hield dan zün openingsrede. Na een welkom aan de Pers, herinnerde spreker uit het secretarieel verslag over het groote feest dat de bond in Den Bosch ge vierd heeft en dat diepen indruk heeft ach tergelaten. De einddruk is, dat de toestand van den bond zeer hoopvol is, de vooruitgang tot he den is 623 leden en thans telt de bond 4029 leden en boekte alzoo een vooruitgang ais waarop geen enkele principieele postbond kan bogen. Verder besprak spreker de vraag van aan sluiting bij het R. K. Werkliedenverbond. Het bondsbestuur heeft geen standpunt ingenomen vóór of tegen aansluiting, vóór alles gaat 't het bondsbestuur aan het hart de eenheid der organisatie. Aan de orde werd vervolgens gesteld de behandeling der verslagen en de begrooting en de bestuursverkiezing. Van alle zijden werd het hoofdbestuur en ln 't bijzonder den bondsvoorzitter hulde ge bracht voor hun arbeid in 't belang van het personeel. Door zeer veel afgevaardigden werd leedwe zen betuigd t.o.v. het feit, dat Amsterdam by de bestuursverkiezing tegenover den bonds voorzitter een candidaat gesteld heeft. Rot terdam achtte het ook onjuist dat Amster dam van zijn leden tevens aansluiting eischte bij den R. K. Volksbond, terwijl zulks een wensch is van de bisschoppen. Breda diende een motie in, waarbij de Ver gadering den wensch uitspreekt, dat de ka tholieke Kamerfractie ten aanzien van het Bezoldigingsbesluit alsnog de herziening be- werke. Hillegom drong aan de wenschen van het P.T.T.-personeel kenbaar te maken in de kiesvereenigingen. Utrecht wenscht, gezien het feit, dat by een tusschentyds bedanken van den bonds voorzitter de candidaat van Amsterdam hem automatisch zou opvolgen, tydeiyk een maat regel te zien getroffen waardoor de voorzlt- terspost dan tot 't volgend congres onbezet bleef. De bondsvoorzitter schakelde in zijn ant woord, uit de bepaling van de voorzittersver kiezing, omdat Amsterdam het recht heeft candidaten te stellen. Ten aanzien van de liefde van dj afdeeling Amsterdam voor het werk van den Volks bond, beschouwde de voorzitter het als een tekortkoming, dat men in het orgaan voor acties der vakvereeniging geld vraagt. Spre ker ging vervolgens de verschillende punten na, welke als actie-punten zijn te beschou wen: de voorzitter wees er op, dat deze fei telijk in het ontwerp-actieprogram zijn opge nomen en indien men dit program wil aan vullen heeft men daartoe dezer dagen gele genheid. Hierna werd de vergadering geschorst tot Woensdagochtend. Gistermorgen woonden de afgevaardigden een door den bondsadviseur pater Van Del den O.E.S.A., opgedragen H. Mis bij. Om 10 uur werden de congresgangers offi cieel ten stadhuize ontvangen. Om ruim II uur werd het congres her opend. Financieele beschouwingen. De versobering en de ambtenaren Biykens d'e financieele nota nopens de Ned.-Indische ontwerpbegrooting voor het jaar 1931 bedragen de geraamde entvangsten voor den gewonen dienst 517.396.476 gulden en de dito uitgaven 517.079.332 gulden, zoodat een voordeelig saldo wordt geraamd' van 317.144 gulden. De geraamde eindcijfers voor het begrootingsjaar 1930 bedroegen respec tievelijk 506.602.370 gulden en 508.162.238 gulden, gevend een geraamde nadeelig saldo van 1.559.868. De nota geeft over het jaar 1931 onder meer nog de volgende beschouwingen: Ter voorkoming van een te snelle uitbrei ding der uitgaven voor 's lands personeel werden d'e voor 1931 becijferde personeels- credieten voor alle diensten, waar mogeiyk, met vier procent verminderd, waardoor de beperking van het personeel voor 1931 is verzekerd. Voorts bestaat het voornemen tot beperking van het aantal keuze-betrekkin gen, terwyi verder maatregelen worden over wogen tot beperking van die betrekkingen, welke niet bij keuze worden overwogen tot beperking van die betrekkingen, welke niet by keuze worden vervuld, waarvan de ver- houdingscyfers gunstiger zijn dan de grond slagen van het B.B.L. 1925 toelaten, alsmede voor de overbrenging van een aantal betrek kingen, die overwegend door inheemsche krachten worden bezet van de B naar de A schalen. Voorts zullen de standplaatstoelagen van Landsdienaren met een maandsalaris boven de 1000 gulden worden ingetrokken. Al deze versoberingsmaatregelen worden echter nog onvoldoende geacht, zoodat een herzie ning van de klasseindeeïing tan boord der mailschepen, alsmede een verleging van de verlofsbezoldigingen in overweging zyn. Met het laatste kon echter nog geen reke ning worden gehouden by de begrootings- cyfers voor het jaar 1931. De tinprys kon met genoegzame zekerheid worden gesteld op 200 gulden per qulntaaL Voor den buitengewonen dienst bedragen de ontvangsten 10 246.416 gulden en de uit gaven 62.224.369 gulden, zoodat de uitgaven daarvoor bijna 19 millioen gulden minder be dragen dan die voor het jaar 1930. De uitgaven ten behoeve van de weer macht bedragen in totaal 135.575.000 gulden, of 26.2 procent van de gewone landsmid- delen. Officier van administratie veroordeeld De Zeekrijgsraad te Willemsoord veroor deelde gisteren een off. van admin. 2e kl. der Koninkiyke Marine wegens verduiste ring van gelden tot drie jaar gevangenis straf, met aftrek van de preventieve hech tenis, sinds 15 Nov. 1929, tot ontslag uit den militairen dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid bij de militaire macht te mogen dienen. De eisch was drie jaar, met aftrek van twee maanden preventief, ontslag en ont zegging van de bevoegdheid om bij de mi litaire macht te mogen dienen. Beklaagde had volledig bekend. De procuratiehouder van „V. A. N. A." in appèl Op 1 April j.l. heeft de Amsterdamsche Kantonrechter mr. L. S. C. de Hartog een procuratiehouder van de winkelver. „V. A. N. A." tot een gulden boete veroordeeld wegens het niet zorgen dat een arbeidsiyst hing in een van de zaken, toen daar arbeid werd verricht door een alleen-werkenden filiaalhouder. De raadsman van Een procuratiehouder, mr. F. W. Meyer, is van dit vonnis in appèl gegaan. Als getuige in deze zaak is voor de recht bank gehoord de bewuste filiaalhouder. Deze verklaarde, dat hij den heelen dag in den winkel staat. Den winkel slechts negen en een half uur per dag open te hebben, achtte get. onmogelijk In dienst nemen van personeel is eveneens ondoeniyk. Bij pleidooi, dat eergisteren werd ge houden, werd het in de memorie neergelegde verweer nader toegelicht. Dat art. 44 der Arb.wet niet op het werk van den filiaalhouder-zelf zou slaan, achtte pl. des te onwaarschynlijker, omdat de regee ring juist met oog hierop een wyziging in dit art. voorbereidt. De offciier v. just., mr. C. J. v. Arkel, vroeg t.a.v. het niet hebben van een arbelds- register ontslag van rechtsvervolging. Voor het niet hebben van een arbeidsiyst eischte het O. M. bevestiging van het von nis des kantonrechters met overneming van diens gronden. Uitspraak 30 Juni a.s. De Rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren overeenkomstig den eisch een 50-jarige ge meentewerkman te Nyehome wegens zeden- misdryf tot zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De vordering toegewezen Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest ge wezen in de procedure tusschen de N.V. Ver- eenlgde Hollandsche Sigarenfabrieken en den Staat der Nederlanden. Zooals men zich herinneren zal, is by de liquidatie van het vroegere Rijkskleeding- bureau een kleerenleverantie met Polen tot stand gekomen, waarover tevoren besprekin gen waren gevoerd door den liquidateur, den heer Herzberger, met de Poolsch-Hollandsche Handelssocieteit, ook genaamd het Poolsch- Hollandsche Syndicaat. Dit syndicaat zond daarop een commisie naar Polen, om over een koop van kleeren onderhandelingen te voeren. Later is een koop tot stand gekomen, maar toen Tiet syndicaat by den Staat der Nederlanden om provisie aanklopte, werd geantwoord, dat de koop niet een gevolg was van de onderhandelingen, door het syndicaat gevoerd. Het syndicaat stelde daarop een vordering tegen den staat in, doch had' hiermede geen succes. Als lid van het syndicaat vorderde toen ds N.V. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrie ken van den staat het haar toekomende ge deelte van d'e overeengekomen provisie, welk deel werd gesteld op 38216.98. De rechtbank en het Haagsche Hof ver klaarden de N. V. niet-ontvankelijk in haar vordering, maar in cassatie vees de Hooge Raad de zaak naar het Gerechsthof terug. De staat heeft later bij conclusie verklaard, dat hij zich met toewijzing der tot 19108.49 verminderde vordering kon vereenigen en fle aan die vermindering verbonden voorwaarden aanvaarden. Op grond hiervan heeft thans het Hof het vonnis van de rechtbank vernietigd en, op nieuw rechtdoende, de verminderde vorde ring toegewezen. In de gisteren gehouden zitting van het Hoogerhuis stelde Cranworth (conservatief) eenige vragen naar aanleiding van den in voer in Engeland van gecondenseerde en af geroomde melk in bussen, dien hy als fnui kend kenmerkte voor den verkoop van de Engelsche melkproducten. In de jaren 1921 1929 is de invoer met 128 pet. toegenomen en hü raamt den invoer in het loopende jaar op 100.000 ton. Hy richtte tot de regeering de vraag hem mede te deelen, welke stappen zij denkt te doen in dit opzicht. De commissie, merkte hy verder op, die eenigen tijd geleden door de regeering naar Nederland en Denemarken werd gezonden tot het instellen van een onderzoek naar de melkproductie aldaar, heeft een ongunstig tijdstip voor haar reis uitgekozen. Zy had haar onderzoek moeten instellen in den tijd, waarin de koeien in de stallen zijn geborgen met het oog op het koude jaargetijde. Hastings (conservatief) meende, dat bij het Ministerie voor Gezondheidswezen de opvatting bestond, dat de zaak was afge daan. Marley, die voor de regeering antwoordde, zeide dat de zaak zijn volle sympathie had, doch dat de regeering den invoer van de melkproducten tot steun aan den landbouw niet kon verbieden. Een verbod van invoer zou de prijzen doen stijgen en kan ook het verbruik doen toenemen van voedingsmid delen van minder waarde dan van melk. Hij wees er verder op, dat de commissie als bovenbedoeld, een rapport had uitge bracht, waarin wordt gezegd, dat de produc tie in Nederland en Denemarken geschiedt onder zeker even gunstige omstandigheden als in Engeland en de stallen soms beter waren ingericht dan in Engeland. Engelsche veetelers, die een bezoek aan Denemarken brachten, kwamen ook terug met de overtuiging, dat voldoende reinheid by de melkproductie is verzekerd. De regee ring steunt volkomen het werk van de Na tional Milk-publicity Council. Daarna werd dit onderwerp niet meer aan geroerd. Het urgentie-program van het Kon. Ned. Landbouw-Comité bevat als directe midde len ter opheffing van de crisis in den landbouw: 1. Maatregelen tegen dumping. 2. Het openen van de mogeiykheid tot verhooging van ons autonoom tarief van invoerrechten met behoud van de onvoor waardelijke meestbegunstiging. 3. Het verleenen van regeeringssteun aan de suikerbietenteelt. 4. Het verleenen van tijdehjken steun aan de Coöperatieve Aardappelmeeündus- trie, hetzy in den vorm van een renteloos voorschot, hetzij op andere wijze. 5. Uitvaardiging van een z.g. maalgebod, waarbij wordt voorgeschreven, dat van h bakmeel, hetwelk hier te lande wordt bruikt by de broodbereiding, een zeker Pei" centage moet afkomstig zijn van inlandse»® tarwe. Men schrijft het jaar 197Carthago, vóór 343 jaren door de Romeinen veroverd en verwoest, is weer een wereldstad geworden, zoo groot als tegenwoordig Amsterdam. Ginds in het amphitheater treft men de voorbereidsselen tot het feest van keizer Septunus Severus, die in het verre Oosten een beslissende overwinning behaalde op de Parthen. Een trotsche vreugde doorsiddert Carthago, de eerste stad van het Rijk. Dit feest zal een echt bachanaal worden..,, de keizer is zelf immers een Afrikaan van ge boorte. Inhet geheele Rijk heeft hij het Chris tendom veiboden. Wie dit verbod over treedt, wordt voor de wilde dieren geworpen. Zoo komt men aan voldoende slachtoffers voor de spelen. Onder de gevangenen, die in den kerker van de regeering op hun dood vonnis wachten, bevindt zich Perpetua, een jonge weduwe van 22 jaar, die met een van haar slaven en een van haar slavinnen ge vankelijk werd weggesleept. Ruim 18 maan den geleden had zij een kind ter wereld ge bracht. Nu wilde zij Christin worden met haar bedienden liet zij zich als doopleerlinge in de Kerk opnemen. De gerechtsdienaars hebben haar in de gevangenis geworpen. Zij draagt nog het donker rouwgewaad der we duwe. In het uur der marteling zal zij weer het witte bruidskleed dragen. Volgens voorschrift der wet verschijnt Perpetua voor de rechters, in lompen gehuld en op bloote voeten. Nog niet lang geleden was zij op dezelfde plaats getuige van ge rechtszittingen..toen ging ze nog ge kleed in purperen gewaad en was met kost bare armbanden en edelsteenen versierd toen was zij nog vrij 1 Nu zijn hare handen gebonden.... Wellustige blikken der hei denen.... brutale uitdrukkingen klinken haar tegen. De pro-consul Hilarianus laat haar vader en haar kind verschijnen. „Heb medelijden met je kind," smeekte de grijsaard die alleen heiden gebleven is in de heele fa milie. „Heb toch medelijden met mijn witte haren." Hij val: voor Perpetua op de knieën. Per petua weent, maar blijft standvastig. Slechts één korreltje wierook behoeft zij voor den keizer te offeren. Dan is zij vrij. „Neen," zegt zij tot den pro-consul. „Je bent dus Christin V' „Ja, ik ben Christin." De woedende vader werpt zich op zijn dochter, om haar met geweld te doen offeren. Op een wenk van den pro-consul slaat een lector (gerechtsdienaar) den vader met de roede. Een schrijver leest het doodvonnis voor „Ad bestias 1" „Voor de wilde dieren Perpetua en Felicitas ontvangen hevig slagen van den beul de andere aangeklaag den worden direct gegeeseld. Later zucht Felicitas in de duisternis van den kerker. „Wanneer je nu reeds jammert.' zegt de beul, „wat zul je dan doen, wanneer je voor de wilde dieren geworpen wordt „Nu," antwoordde de slavin, „lijd ik. Maar in de arena zal Een voor mij lijden, want ik ga in den dood voor Hem." Op den morgen van den dag der over winning draagt de priester Aspasius de H. Mis op, nadat hij her dochtertje van Felicitas gedoopt heeft. Alle veroordeelden nemen de H. Hostie in de rechterhand en drinken van het H. Bloed uit den kelk van den priester. En eenige druppels van het H. Bloed laat men op de lippen der kleine druppelen. Een laatste omhelzing Dan gaan Felicitas en Perpetua zonder haar kind de arena binnen. Een Afrikaansche lentedag zoel en zacht.... In wit patriciërsgewaad wordt Perpetua door de soldaten naar de plaats gevoerd, waar de overwinnaars met den lauwerkrans versierd werden. De toegangen tot her theater zijn zwart van de menschen. Romeinsche en Barbarijnsche patriciërs vrouwen, omgeven door een schare van slaven worden in een purperen draagstoel aangedragen. Een overvloed van schitterende edelstee nen is over haar uitgestrooid, een wolk van kostbare reukwerken is over hen uitgego ten.... De menigte dringt naar voren in de marmeren en granieten theatergalerijen. Er zijn guirlandes van mimosa en viooltjes gespannen over de arena, die met geel zand bedekt is. De pro-consul treedt binnen onder dave rend trompetgeschal.... de priesterscharen volgen.... Een oneerbaar gelach stijgt op als het beeld der Phenicische godin Famt (die men eert door het bezoedelen der zuiverheid) in het circus gedragen wordt. De pro-consul offertde veroordeelden treden de arena binnen. De tribuun wil haar als priesteressen van Moloch en godin laten kleeden. Perpetua weigert het beslist.... Men rukt de gevangenen de kleeren van het lichaam. Zij gillen van pijn als de geesels op haar neerstriemden. Een wilde stier neemt Perpetua op de glinsterende horens en werpt haar in een wijden boog ter aarde. Men voert de ver oordeelden naar den kerker terug. Infus- schen worden eenige gladiatoren gedood. Priesteressen van Astar'te voeren hun zinnen prikkelende dansen uit. Maar het volk wil martelaren zien. Opnieuw voert men de veroordeelden in de arena. Zij knielen neer. Iedere vrouw krijgt drie degenstooten in de borst, in de ingewanden, in de zijden. Het laatst komt Perpetua aan de beurt. De steek in haar borst doorboort haar het hart Het is middag, en na een rustpoos gaan de spelen weer verder. 6. Afschaffing van den Vleeschaccij» 7. Verlaging van de vrachttarieven fl Spoor- en Tramwegen voor land- en tui» bouwproducten. 8. Tijdelijke ontheffing van het la»" bouwbedrijf van de lasten der sociale geving. -o 9. Afschaffing van de crisisopcenten w de Grondbelasting. 10. Schatting van de waarde van vas goederen voor succesise- en vermoge»®' belasting naar de gebruikswaarde in plaa» van naar de verkoopwaarde. 11. Bevordering van het gebruik van JN derlandsche land- en tuinbouwproducten cu overheidsbedrijven en instellingen. 12. Verlaging van de kosten verbonae aan den invoer van vee, als daar zyn keU loonen, kosten der voorbehoedende enting®» enz. ,e En als indirecte middelen, waarvan toepassing' niet onmiddellijk tot verbeten van den toestand van den landbouw 1. Instelling van een afzonderlijk nisterie van Landbouw. 2. Wederaanstelling van een directeur generaal van den Landbouw. 3. Uitbouw van den binnenlandschen e» buitenlandschen landbouwvoorlichtingsdie»sl* uitberiding van het landbouwornderwijs. in" zonderheid van het lager landbouwonderwi) alsmede betere outillage van de directie va» den Landbouw. 4. Krachtige uitvoering van de La»° bouwuitvoerwet. 5. Krachtige steun van de regeering, aanzien van den aanleg van telefoon, wa terleiding, verbetering der verkeersmiddelen. verbetering der tertaire wegen e.d., waa door de bewoonbaarheid van het PIat L land wordt bevorderd, en de trek naar steden wordt tegengegaan. Ten slotte is het Kon. Ned. Landbouw Comité van oordeel, dat door de regeeri»» in studie dient te worden genomen de aa» gelegenheid van het verschaffen van fin»»* cieelen steun en/of garantie by het ver leenen van hypothecair- en bedryi» crediet. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. RIOUW (uitr.) pass. 17 Juni Gravesend, Londen. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA (thuisr.) 17 Juni te en van PeI" nambuco. ORANIA (thuisr.) 17 Juni nam. 6 u. Lissabon; 21 Juni nam. te Amst. verweent- ZAANLAND (thuisr.) pass. 17 Juni nam. 30 min. Vlissingen, naar Antwerpen. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ- ARIADIJE 17 Juni van Malta naar Ale* andrië. a, BRIELLE (uitr.) 16 Juni van Curagao M&rtd.. CLIO 18 Juni van Lissabon te Amsterdam- COTTICA 17 Juni vat» W.-Indië te N. Y°r!l DEUCALION 17 Juni van Constanza 1 Constantinopel. DOROS 17 Juni van Fiume n. Gravosa. EOS 17 Juni van Algiers n. Amsterdam- ERATO 17 Juni van Amsterdam te Bordead** EUTERPE 18 Juni van Danzig te Amst. JASON 17 Juni van Curagao te Hamburg- MARS 17 Juni van Tarragona te San Carl"8* MINERVA 17 Juni van Smyrna te Syra. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM, La Plato naar Rett' 17 Juni van Las Palmas. HOLLAND—APRIKA-LIJN. BILLITON 18 Juni van Zd. Afrika L vo°f Antwerpen te Rotterdam. r GIEKERK (thuisr.) 16 Juni van Genua »a Marseille. NIEUWKERK (thuisr.) 16 Juni te Mc"11" b&sss SPRINGFONTEIN 18 Juni van Amst. te Antwerpen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. DINTELDIJK, Pacifick, n. Rott., 14 Juni Los Angeles. EEMDIJK, Antwerpen n. d. Pacifick, 16 J"1^ te Los Angeles. te MOERDIJK, Pacifick. n. Rott. 15 Juni Los Angeles. HOLLAND—AUSTRALIë-LIJN. KRAKATAU (thuisr.) 18 Juni van Pt. S®* ROTTEBDAMSCHE LLOYD. BALOERAN (thuisr.) pass. 17 Juni nam. Perim. INSULINDE (thuisr.) pass. 18 Juni sterre: 19 .Tuni nam. 7 uur te Cowes verwac' SIBAJAK (uitr.) 17 Juni van Gibraltar. BOTTERDAMZOTD-AMERIKA-LIJM- ALCOR (uitr.) 17 Juni te Rio Grande. ALPHARAT 17 Juni van Rott. te B.-Air" LUDRA 18 Juni van Hamburg te Rott. EMZETCO LIJN. g JONGE ANTHONY 15 Juni van Terra te Castellon. tt JONGE JACOBUS 17 Juni van Barcelo»® San Carlos. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ART SCHEFFER 16 Juni van Rott. te Ma .ji BATAVIER II 18 Juni v.m. 7 uur 15 Rotterdam te Gravesend. aila' NOORDWIJK 18 Juni van Gent naar derland. jc OLDAMBT, m.s., 17 Juni van WesseliBg Krikbro. -$• OOTMARSUM 15 Juni van Rott. te Arch»"8 l ROSSUM 17 Juni Ouessant gep., Degs-10 v. Las Palmas naar Londen. jpi' ROTTERDAM 14 Juni van Baytown sterdam. ep, SOESTERBERG 17 Juni Casablanca Manrovia n. Rochefort. te STAD VLAARDINGEN 17 Juni van RO* Narvik. «$1" STOLWIJK 17 Juni van Oran. Braila p Belfast. ggS TARA 18 Juni Bevezier gep. B.-Aires Vlissingen. „ijr WILLEMSPLEIN 18 Juni t. W. van r mouth, Waoana naar Rotterdam. ,.A. WINSUM 15 Juni van Rott. te Arch"" -re ZONNEWIJK 17 Juni van B.-Aires naaf neriffe. 405. Om Duimpje's Hals werd de band geknoopt en Duim klom weer over de goot. „Zachtjes maar, Lange," zelde Jokko, „kalm, het gevaar ls niet heel erg groot. Kalmpjes aan, dan breekt het lyntje niet en verzamel al je moed. Denk er aan, Lange, dat deze weg ons redding brengen moet." 406. „Houd je vast, Duim en wees niet bang, ik houd je ®*Lre vast, de band, die houdt het ook wel uit, Je bent geen last." Terwyi Jokko den band vieren liet, daalde Du !y zachtjes neer. „Glyd langs de regenpyp," zei de aap, n™ Je spoedig weer." "ey, ylo<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 10