Nieuwe groepeering en nieuwe f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- G. KRAAY Co. ORIENTEERING? Anthraciet 20130 EEN ONGELUKSDAG VOOR DEN DUITSCHEN EX-KEIZER m «I WmÊÊ f 2.20 f 2.20 f 2.20 f 2.20 BUREAUXNASSAULAAN48 ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel Dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 19 JUNI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17490 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Ziekentriduums op het Genade-Oord van O. L. Vr. ter Nood te Heiloo Dit jaai 29, 30 en 31 Juli en 5, 6 en 7 Augustus "l.^JM N.V. Brandstoffenhandel Een canard Prinses Juliana gaat zich niet verloven Voornaamste cVCieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De directeur tot 3000. boete veroordeeld Doodelijk ongeluk in een fabriek te. Wormerveer Telefoon No. 13866 (drie lijnen Postrekening Na 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 35 et.: per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct- bij vooruitbet By contract belangTijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. A]j tepp ak°nnes °P dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I lJuUUL" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop Dij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvingei bij een breuk van been of arm bi] verlies van 'n anderen vinger Naar een nieuwe coalitie Na de jongste vergadering van het s°ofdbestuur der Christelijk-Histori- e Unie, waarvan wij in ons blad van gisteren een kort, maar veelzeggend Grsiagje opnamen, mag en moet de s ">is in genoemde partij wel be- ouwd worden als een feit, waarmede °jitici van alle richtingen rekening e°ben te houden. öe officieele Unie heeft het beleid e" Tweede Kamerfractie bij de kabi- ^etskrisis in 1929 volledig goedgekeurd. Jhr. w. Röell, die in zijn feestrede 9 gelegenheid van het promotiefeest an Dr. De Visser het conflict tusschen De Visser c.s. en de Kamerfractie laatste instantie uitlokte, volkomen ®e<3esavoueerd. Aan het dagelijksch bestuur der Unie er<i zelfs opgedragen, Jhr.' Röell te Üzen op het bedenkelijke van zijn ahdelwijze jegens de Unie en hem in e gelegenheid te stellen, aan de Unie °I(ioening te geven. Scherper kan het al niet. j.^aar het valt zeer te betwijfelen, of br. Röell den van hem geëischten gang aar Canossa zal willen maken; hij eet immers, dat Dr. De Visser volko- e" aan zijn zijde staat; Dr. De Visser eeft daar in het jongste nummer van „Nederlandsch Weekblad" heel de- °hstratief blijk van gegeven, waar hij genoemd blad schreef: j"T°t dusverre heb Ik mij noch direct noch direct met de pers over dit onderwerp Selaten, doch nu de heer Tilanus de vrij- Jföigheid heeft den heer Röell over ziia hating min of meer de les te lezen, is het bn plicht op het onbehoorlijke hiervan te w'J2en. j, Tn tegenstelling met genoemden heer, eer r ook in dit geval in den heer Röell diens ""dborstigheid en openhartigheid, waar oor alleen bereikt kon worden, dat de ne- die over handelingen van Christelijk- lstorischen bij de jongste crisis-oplossing a®en, werden weggevaagd. Over wat dien- Ajhgaande tot heden in de pers was ?e- liit Ven' was van de z'Ne van de Christe- jk-Historischen het stilzwijgen bewaard: ."een had ,,de Nederlander" gevraagd naar "eri zegsman. Nu is het de verdienste van "en heer Röell, dat hij diegenen, die daar- t"0r in aanmerking kwamen, genoopt heeft spreken en wel in het openbaar, gelijk zaak reeds weken geleden voor het fo- jjj"1 van het publiek was gebracht. Ook "erdoor heeft Je beer Röell getoond, een ""echt en degelijk politicus te zijn. Iemand, die zoo handelt, staat hooger dan beoordeelaar, die min of meer spottend er Röell's „geliefde Unie" spreekt." Ziehier het conflict, de krisis in vol- Je" bloei! Schokking c.s- aan de ééne, De Visser aan de andere zijde. c.s. Uet behoeft geen betoog, dat door de bier vermelde jongste gebeurtenissen in ,e Christelijk-Historische Unie des te Uemmender geworden is, de vraag: ^at gaat er gebeuren, wanneer het in 6 Unie tot een „oplossing" komt wat "Hen daarvan voor de binnenlandsch- "°Utieke toekomst van Nederland de 6evolgen zijn? Ih ons vorig, aan dit onderwerp ge- Üd artikel schreven wij: „het zou ons niet verbazen, als een- ?aal de Unie alle moeilijkheden oploste °crzichzelf op te lossen. j. Ia den Vrijheidsbond ééner-, in de Anti- ^cvolutionnaire partij anderzijds." Uat was, opzettelijk, een beetje sim plistisch gezegd. Want zóó eenvoudig denken wij ons e oplossing niet. Wij nemen aan, dat meerdere chris- Uijk-historische voormannen geen al e groote bezwaren zullen voelen tegen aabsluiting bij den Vrijheidsbond, in- j eh zij daar maar met de noodige hof- e"jkheid en onderscheiding ontvangen ^0rden; de liefde komt al sinds gerui- *"eh tijd van twee kanten; heeft in- "ertijd de hoefijzer-redacteur van het "berale „Handelsblad" in politieke "Hviezen toch niet de eerste de beste e" liberalen kiezer niet geadviseerd, te fWnamen op de christelijk-historische lijst? Was het ook niet typeerend, dat Dr. 6 Visser, toen nog hoofdredacteur van Nederlander" en voorzitter van de ^ameri'ractie, zijn afscheid van de poli- aankondigde in het liberale „Va lland", zoodat zijn eigen orgaan zulks Vet"nemen moest uit het liberale blad? De overgang van de tegenovergestel- e christelijk-historische groep naar de "ti-Revolutionnaire broeders zal ech- er, vr ezen wij, zoo vlot niet verloopen. .Niet, dat de kiezersmassa onwillig zou bh: de strijd tusschen christelijk- "^orischen en anti-revolutionnairen is bH meer een strijd van leiders onder- "8, dan van verschillende volksgroe- öetl geweest, en wij maken ons sterk, risf Cen gro°I Heel der christelijk-histo- °he kiezers het conflict tusschen De Savornin Lohman en Dr. Kuyper nooit begrepen heeft. Voor een verzoening met de anti- revolutionnairen staan echter christelijk- historische leiders in den weg, die het verkeerd begrepen partijbelang stellen boven het algemeen christelijk belang en wij gelooven, dat alleen een sterke drang „van onder op" in staat zal zijn. uiteindelijk een hereeniging te bewerk stelligen; die drang „van onder op' zal zóó sterk moeten worden, dat zekere leiders hem niet langer kunnen weer staan. Het geval is echter vooral voorloo- pig zeer goed denkbaar, dat de chris- telijk-historischen na een eventueels liberale afscheiding een eigen partij blijven vormen, al dan niet in anti- revolutionnaire richting getrokken. Komt een hereeniging van de Unie met de anti-revolutionnairen tot stand, dan opent zich het uitzicht op een nieuwe coalitie. De anti-revolutionnairen immers hebben getoond, heel zelfbewust en steunend op sterke princiepen, met „Rome" te willen en te kunnen samen werken, en het laat zich niet aanzien, dat een zóó zelfbewuste, een van haar doel zóó verzekerde partij zich uit den eenmaal ingeslagen koers zal laten slaan door toetreding van christelijk- historische elementen. Blijven de christe- lijk-historischen echter een afzonderlijke partij vormen, of komt het niet min stens tot een sterke samenwerking met de anti-revolutionnairen, dan zal het ('t is eigenlijk een waarheid als 'n koe!> van de houding der nieuwe, oftewel oud-overgebleven Unie afhangen, of er een nieuwe coalitie tot stand kan komen. Eventueele bezwaren van die zijde zullen dan voornamelijk hun grond vinden in de verhouding tot de Katho lieken. En nu valt het niet te verdoezelen, dat die bezwaren vooral in de oogen van zekere leiders wel eens heel groot kunnen zijn. Meerdere overwegend-clericale leiders der Unie zijn van anti-papisme niet vrij te pleiten; zij zijn in hun protestant- sche opvatting vaak nog te bekrompen om de contouren van het algemeen christelijk belang te kunnen zien ge tuige de stemming over den gezant- schapspost men is in de Unie over het algemeen nog te bang voor de klei ne, felle protestantsche politieke par tijen men heeft het over 't algemeen nog niet kunnen brengen tot die onbe wogen zelfgerustheid, welke het ken merk is van de anti-revolutionnairc partij, die zich in haar beginsel en in haar politieke ervaring zóó sterk voelt., dat zij, om de geestelijke, godsdienstige en moreele belangen te dienen, niet wijkt voor de schreeuwende anti-papis ten, die haar een samengaan met „Rome" verwijten niet vreest voor afval. Het valt niet te voorspellen, of de christelijk-historischen, die na een eventueele liberale afscheiding overblij ven, het ooit zoover zullen brengen, dat zij hun bekrompenheid laten varen, dat zij hun liefde voor het christelijk be ginsel zullen gaan stellen boven hun afkeer van „Rome", dat zij hun vrees voor anti-papistische concurrentie zul len prijs geven, en dat zij, dapper, om wille van den ook door hen erkenden en beleden God, omwille van het geloof, den godsdienst en de zedelijkheid kortom: omwille van alle hóógere be langen tot samenwerking, tot nieuwe coalitie* zullen (durven) komen. Doch, mocht dit wat wij hopen zoo zijn, dan opent zich een nieuw politiek perspectief, dan krijgt een nieuwe rechtsche coalitie een schoone kans. Wij gelooven immers niet, dat de Tweede Kamer na uittreding van de liberale elementen uit de Unie een linksche meerderheid zal krijgen; want, al zouden er ook beduidend veel chris telijk-historische kopstukken aan den Vrijheidsbond verloren worden, dit zouden voornamelijk Eerste Kamerleden zijn, en bij een nieuwe verkiezing voor de Tweede Kamer zou wel blijken, dat de groote massa der christelijk- historischen geen ethisch-liberale, maar overwegend-clericale vertegenwoordi gers wenscht. De kans bestaat dus, dat uit de krisis in de Christelijk-Historische Unie een nieuwe coalitie te voorschijn komt, maar alles hangt ervan af, of de chris telijk-historischen der toekomst het waarachtig algemeen belang, dat eigen lijk een sterke rechtsche coalitie eischt, zullen willen stellen boven het enge. angstig-bewaakte en verkeerd begrepen partijbelang. Het Ziekentriduum, verleden jaar gehou den op d'e Bedevaartsplaats van O. L. Vr. ter Nood te Heiloo, was zoo schitterend ge slaagd en was zoo indrukwekkend, dat on getwijfeld zeer vele zieken vurig verlangen opnieuw een dergelijk Triduum bij Maria's Heiligdom mee te maken, een Triduum, dat tegelijk een drieö'aagsche Zieken-bedevaart is. Ter voorkoming van een te groot aantal zieken op één Triduum, worden er dit jaar twee georganiseerd en wel een op Dinsdag. Woensdag en Donderdag 29, 30 en 31 Juli, en een op Dinsdag, Woensdag en Donder dag, 5, 6 en 7 Augustus. Voor het eerste Triduum worden uitge- noodigd de zieken van de volgende paro chies, alphabetisch genoemd: Akersloot, As sendelft, Beemster, Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Krommenie, Dimmen, Purmer- end, de Rijp, Schermerhorn Uitgeest, Velsen- Noord, Wormerveer, Wijk aan Zee, en Zaan dam. Voor het tweede de zieken van: Alkmaar, Bergen, Egmond aan den Hoef Heer- Hugowaard-Noord,Heer Hugowaard-Zuid, Heer Hugowaard (H. Familie), Lan«rendijk, Oudorp, Rinnegom, Schermer, Sehoorl, Tuitienhom .Warmenhuizen. De zieken van Heiloo zelf worden ingedeeld bij dat Tri duum, hetwelk de minste deelnemers heeft Zooals men ziet, is het Noordzeekanaal als grens genomen. Dit wil niet zeggen, dat zieken van andere parochies geweigerd wor den, maar alleen dat de zieken van genoem de parochies de voorkeur hebben; zoolang er voldoende plaats is. worden ook die van andere parochies toegelaten. Voor logies gedurende die dagen is bij elk THduum slechts gelegenheid voor 10 a 12 personen. Wie zich daarvoor het eerst op geeft, komt het eerst in aanmerking. De vraag is gesteld of de zieken, die lid zijn van het Zieken-Apostolaat van Bloemen- daal, verplicht zijn ook het Ziek«ntrid"iini aldaar mee te maken, en dus niet in Hei loo mogen komen. Dit is geenszins het ge val. N.B. De zieken gelieven zich op te ge ven bij het Comité of bij den Pastoor van hun Parochie, of bij den heer C. Franken, Stationsweg. Heilo. die de secretaris is van het Comité van Ziekentridums aldaar. De Z.Eerw. heere nPastoors van boven- noemde parochies worden vriendelijk ver zocht aan den heer C. Franken vóór 1 Juli het vermoedelijk aantal deelnemers op te geven. Een auto tuimelt van de Kruisbrug te Haarlem af in de Nieuwe Gracht - "i Een ieder laten wij thans profiteeren van onzen goed- koopen inkoop. leveren wij v.a. 2.20 p. H.L. bij afname van 5 H.L. of meer TURFMARKT 10, TEL. 11088 Eenige weken geleden hebben wij op gezag van de Rotterdamsche „Voorwaarts'' mede gedeeld, dat Prinses Juliana zich zou gaan verloven met een Duitschen prins en dat de Tweede Kamer zelfs haar reces zou onder breken, ten einde net wetsontwerp tot natu ralisatie van den toekomstigen gemaal van H. K H. te kunnen behandelen. Thans is ons uit nadere gegevens, welke ons van alleszins bevoegde zijde verstrekt werden, gebleken, dat bovenbedoeld bericht van a tot z verzonnen is. Hierop duidi reeds het feit, dat de Koningin en de Prinses voor anderhalve maand op reis zijn gegaan, ter wijl bü de Kamer geen enkel naturaiisatie- ontwerp aanhangig is gemaakt. cTweemaal bij een ongeval betrokken geweest Drie personen gewond bij een motorvaart op het Kagermeer Vannacht om half een is een auto, die moest Gracht getuimeld. De best uitwijken, van de Kruisbrug in de Nieuwe uurder wist zich te redden. CAuto met bedienden van den ex-keizer verongelukt Gistermiddag ongeveer half vier reed een auto in snelle vaart op den Ringdijk tus schen Lisse en Hillegom. Bij een scherpe bocht bleef de chauffeur geen meester over het stuur en vloog over een hoop grind te gen een ijzeren jaagpaal aan met het gevolg, dat de auto op zijde geslagen en van achte ren in het water terechtkwam, terwijl de voorwielen om den ijzeren paal bleven ge kneld. Door een schipper en de omwonenden werd dadelijk hulp geboden. Het bleek, dat de inzittenden van den wa gen behoorden tot dienstpersoneel van drie Duitsche families, waaronder die van den Duitschen ex-keizer en diens zoon, den ex- kroonprins. Nauwelijks waren de inzittenden van den verongelukten auto, die allen meer of min der bloedend waren verwond, naar Lisse ver voerd, of drie groote volgauto's arriveerden waarin zich de voormalige keizer met fami lie bevond. De ex-keizer deed de wagens da delijk stilstaan en liet nauwkeurig iniormee- ren naar den toestand der gewonden Door een toevallig zich daar bevindend Duicsch gezelschap en anaeren werd de ge heele Duitsche familie °n bijzonder de ex- keizer en echtgenoote en ex-kroonprins da delijk herkend. Onder luid geroep: „Dat is onze oude baas" werden de hoofden ontbloot er werd een luid hoera aangeheven „Leve de kei zer". Deze vriendelijke attentie werd door den ex-keizer alsmede door net geheele gezel schap, dat uit ongeveer 25 personen be stond, met een groet beantwoord. Na eenig oponthoud ve.dween de keizer en familie in de richting Warmond om zich daar aan de zeilsport te wijden. Dit bericht, dat ons gisteren In den loop van den middag bereikte werd gevolgd door een relaas over een ongeluk, dat ernstiger gevolgen had: Gisteren maakten ex-xeizer Wilhelm en zijne gemalin als gasten van mevrouw von Pannewitz te Bennebroek met gezelschap een motorboottocht op het Kagermeer. De ex-keizer en zijn gemalin waren met een ge deelte van het gezelschap op de motorboot van mevr. von Pannewitz; de anderen voe ren op een gehuurde motorboot. Terwijl de thee gebruikt werd, waren beide mciorboo- ten naast elkander aan den oever gemeerd. Na de thee werd weggevaren. De boot, waarop de ex-keizer zich bevond, was nog slechts op korten afstand van de andere boot, toen plotseling op deze laatste een doffe knal werd vernomen welke achteraf bleek vermoedelijk het ge'-olg te zyn ge weest van brand in den carburator. De mo torboot van den ex-keizer voer onmiddellijk terug en nam de passagiers van de branden de boot over. Hierbij bleek dat een dame en een heer ernstige orandwonden hadden op- geloopen. Een zich bij het gezelschap bevin dende arts verleende de eerste hulp, waarna de gewonden naar Leiden werden vervoerd, waar zij in het Ziekenhuis werden opgeno men. De motorboot brandde geheel uit. De beide gewonden werden naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar zij door dokter Leesberg uit Leiden zijn verbonden. Het betreft frl. K. Gravin Lehndorff, uit Prein en den heer Hermann H. Graal Don- hoff, uit Friedenstein. Nader meldt men uit Leiden: Gistermiddag is op de Kaperpiassen onder Rynsaterswoude een ongeiuk gebeurd dat, hoewel de gevolgen ernstig zijn te noemen, vermoedelijk geen menschelijke slachtoffers eischen zal. Mevrouw C. von Pannewitz van de Harte- kamp te Heemstede, had een gezelschap wa tersportliefhebbers uitgenoodigd tot een boottochtje op de Kagerplassen. Zelf heeft zij een flinke motorboot, de Olympia in be zit, terwijl zij, gelet op de uitgebreidheid van het gezelschap, bij de jachthaven te War mond een tweede boot had aangevraagd. Deze boot was geheel nieuw in April van dit jaar gebouwd en voorzien van een onder de meest deskundige leiding geconstrueerden motor. Zooals de tusschen personen, die de boot aan mevrouw von Pannewitz hadden verhuurd, mededeelden, aad men hun ge meld, dat een hoog gezelschap het water tochtje zou meemaken, reden waarom geen gewone boot, die geregeld verhuurd werd, beschikbaar werd gesteld. Onder de aanwe zigen op de Olympia bevonden zich o.a. de voormalige Duitsche keizei, zijn gemalin, Hermine, prinses Kamo, verder consul von Bülow, verbonden aan het Duitsche consu laat-generaal te Amsterdam, de lijfarts van de keizerlijke familie, dr. Klassmann en i mevrouw von Pannwitz. In de andere boot waren de jongere deelnemers aan den tocht verzameld, waaronder de 20-jarige Carin gravin Lehndorfi, die gisteren juist 20 jaar geworden was en de neer H. graaf Donhöff. Het gezelschap bestond in het geheel uit on geveer 15 personen Nadat men eenige uren over de plassen gevaren haa, begaf men zich dicht bij het dorpje Rijnsaterswouae aan land. Toen men weer aan boord was terug gekeerd, voer de Olympia regelmatig weg, maar de gehuurde boot was niet in bewe ging te brengen. Deze werd bedieno door den 33-jarigen monteur H. Koppers uit War mond. Door tot op heden onopge nelderde oorzaak, ontstond plotseling een ontoloffing, waardoor de boot onmiddellijk vlam vatte en gedeeltelijk uit elkaar sprong. De monteur werd evena,s de overige in zittenden, in het water geslingerd, anderen sprongen zelf in het water terwijl enkelen ook in de inmiddels toegesnelde Olympia werden overgenomen. De monteur Koppers werd ernstig aan hoofd er. handen gewond. Hij wist zich intusschen zwemmend naar den wal te redden Gravin Lehndorfi kreeg eveneens ernstige brandwonden over het geheele lichaam, terwijl graaf Donhöff brandwonden aan Imkerhand en hoofd kreeg Na door dr. Klassmann voorloopig te zijn verbonden, werd met de Olympia zoo snel thogelijk naar de Spanjaardsbrug te Leiden gevaren. Inmiddels had graaf von Bülow en eenige der bedienden zich naar het St. Eli- sabethsgasthuis te Leiden begeven, waar al les voor de ontvangst van de slachtoffers in gereedheid werd gebracht De familie van den Duitschen ex-keizer had zich intusschen per auto naar Doorn terug begeven. Toen het „Vad." even na de komst van het gezelschap in het St. Elisabethsgasthuis aan kwam, werden de gewonden juist door dr. Leesbergh uit Leiden behandeld. Zooals de ze op een vraag mededee.de, maakten de gewonden het naar omstandigheden goed. Graaf von Bülow was joo welwillend, dit in tegenstelling met de aanvankelijke hou ding van eenige andere teden van net ge zelschap, waarvan er ongeveer een tiental in het gesticht aanwezig was, net bovenstaande omstandig relaas van het ongeluk mede te deelen. Van de Olympia, die vlak bü het verbrande schip lag, heeft hij het ongeluk van het begin tot het eindt meegemaakt. Zoodra wij allen aan boord hadden, aldus ging de heer von Bülow verder, zijn wij zoo snel mogelijk weggevaren, omdat wij bang waren dat de verongelukte boot opnieuw zou explodeeren. Toen de uoot aan de Span jaardslaan te Leiden kwam, stonden de wa gens van den Leidschm Eersten Hulpdienst en eenige ziekenauto's van de firma Dieben uit Leiden reeds klaar om de gewonaen over te nemen. De verhuurders van de verongelukte boot kwamen juist uit de ziekenkamer van den monteur. Zij hadden hem nog even kunnen verhooren. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk aan kortsluiting te wijten. Toen Koppers, die reeds lang bij deze fir ma in dienst is, bemerkte, dat de motor wei gerde (een nieuwe motor met twee dubbele accu's), wilde hij een nieuwe accu er in plaatsen en juist op dat oogenblik sloeg de motor uit elkaar. De man is, gelijk gezegd, aan hoofd en handen gewond, maai men hoopt ook hem in het leven te houden. Her haaldelijk verzekerden de verhuurders ont zet te zijn, dat ondanks het feit, dat de beste boot die verkregen kon vorden, ter beschik king gesteld was, toch dit ongeluk is ge beurd. In den loop van den avond deden er te Leiden de dolste geruchten de ronde Men sprak zelfs ervan dat er 7 menscher op de Kaag waren verbrand. Hoewel het ongeluk op zichzelf reeds ernstig genoeg is. is net toch waarschijnlijk, dat geen slachtoffers te betreuren zullen zijn. Van andere zijde vernemen wij nog, dat de boot, waarmede net ongeluk geschied is, slechts 2 maanden oud vas en één dei beste booten, welke van stapel xiep. De eigenaar, die de boot bereidwillig aan den ex-keizer had afgestaan, gaf bovendien zijn besten monteur mee. Deze wilde tijdens het varen de machinekamer openen. Nauwelijks was de deur geopend, of deze vloog in brand en in een minimum van tijd stond de boot in lichter laaie, terwijl ook de kleeren van den monteur vlam vatten. Hij sprong te water en wist met heel veel moeite zwemmende den wal te bereiken Ook twee andere hee- ren sprongen te water en konden aan wal komen. Aan boord bevonden zich toen nog twee heeren en een dame, die door 1? opva renden van de andere boot van boord wer den gehaald, waarna bleez dat de dame zeer ernstige brandwonden haa bekomen De toestand van de gewonden was heden morgen redelijk wel. De schade Dedraagt f 10.000, terwijl de boot zeer laag verzekerd is. De Haarlemschc Rechtbank veroordeelde den directeur eener oliefabriek te Wormer veer wegens schuld aan den dood van een arbeider in de fabriek tot f 3000 boete of 30 dagen hechtenis. Prinses Juliana gaat zich niet verloven. Het staat vast, dat de Hollandia een prijs heeft verworven bij den ballonwedstrijd te Münster. Ten gevolge van een brand op een motor boot op het Kagermeer, kregen een dame en heer ernstige brandwonden. De Koningin en de Prinses zijn te Bergen (Noorwegen) aangekomen. Groote fabrieksbrand te Valkenswaard. Moordrecht zonder water en electriciteit. Vergadering van de Katholieke Film centrale. Dr. C. J. K. van Aalst bedankt voor een benoeming als lid der Eerste Kamer. De Indische begrooting voor 1931. De vordering inzake de bekende kwestie van de kleerenleverantie aan Polen is toe gewezen. Het ledental van het R. K. Werklieden verbond is de 160.000 gepasseerd. Het urgentieprogram van het K. N. L. C. in verband met de crisis in den landbouw. De revolulionnaire beweging in Bolivia mislukt. In China is een munitie-depót in de lucht gevlogen. 24 dooden. Dr. Moldenhauer heeft zijn ontslag als Rijksminister van Financiën ingediend. Ernstig mijnongeluk in de Oekraine. 35 dooden. Volkenbond. De werktijden in de mijnen 7 uurdag in de kolenmijnen. Opnieuw noodweer boven Europa. Invoer van melkproducten in Engeland. Vragen in het Hoogerhuis. Engelsche Lagerhuis Het werkloosheids vraagstuk. Slaperige vergadering. Van 26 tot 30 Juni wordt te Brussel de 3e intern, conferentie voor de unificatie van het strafrecht gehouden. Twee ernstige vliegongevallen binnen 5 minuten op een Poolsch Vliegveld. I Barometerstand 9 uur v.m.: 763, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.54 uur. Hoogste barometerstand 766.3 m.M. te Wisby. Laagste barometerstand 744.9 m.M. te Reykjavik. Verwachting: zwakke tot matigen, veran derlijke, later zuidelijke tot westelijken wind, toenemende bewolking, toenemende onweerskans, koeler. De Haarlemsche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den heer D. I., directeur van de Oliefabriek „De Engel" te Wormerveer, wien ten laste was gelegd, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn, dat de arbeider L. in den nacht van 4op 1 Maart j.l. in de raffinaderij van de fabriek in een kuip met kokende vloeistof was gevallen, tengevolge waarvan hij is overleden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat een der kuipen in de fabriek was gerepareerd waar bij het bordes was weggenomen, daar er sprake van was, dat de kuip verplaatst zou worden. Men behielp zich daarna met een paar planken, welke over de kuip waren ge legd. Toen de arbeider L. in den nacht van 4 op 5 Maart bij de kuip dienst had, kookte de vloeistof plotseling ovei L. snelde naar boven, om staande op de planken, de stroom- afsluiting dicht te draaien. Men vermoedt dat hij is uitgegleden met het bekende noodlottige gevolg. De subst. Officier van Justitie, mr W. M. Faardekooper Overland, achtte den toestand bij de kuip zeer gevaarlijk, waarvoor hij den directeur aansprakelijk stelde. Hy eischte f 1000 boete subs, twintig dagen hechtenis. De rechtbank veroordeelde hem tot f 3000 boete, subs. 30 dagen hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1