uitenlandsch oJ^ieuws SPOOR's MOSTER m Feuilleton kijken Doorzitten PUROL Dames £L kinder Weeding ÜERDE blad DONDERDAG 19 JUNI 1930 BLADZIJDE 1 Van den Volkenbond De werktijden in de mijnen De Britsch-Indische beweging Het einde in zicht? Unificatie van het strafrecht Conferentie te Brussel Hoeden Twee-en-twintig uur vergaderen En de gevolgen in het Engelsche Lagerhuis Da Conferenties Besprekingen in het Lagerhuis Het Duitsche „noodoffer" Een voorstel van Pruisen Dr. Moldenhauer dient zijn ontslag in Duitsche Rijksdag Dr. WirthDr. Frick De Engelsch-Egyptifeche verhoudingen De terugkeer van Carol van Roemenië De verhouding van Engeland tot het Vaticaan en het Malta-geschil Het Ministerie voor de Bezette Gebieden wordt opgeheven De revolutionnaire beweging in Bolivia Opnieuw noodweer boven Europa In Italië In Engeland Ernstig mijnongeluk in de Oekraine 35 dooden Valschemuntersbende te Keulen gearresteerd Munitiedepot in de lucht gevlogen 26 dooden Parijsche verzekeringmaatschappij op de flesch M4 Dl O- OM PO EP Cylinders gecomprimeerde lucht ontploft r'c geraspte ^Zwitsersehe Kaas ERFENIS VAN EEN PRINSES I D® Kolencommisie van de Internationale •wbeidsconferentie heeft heden met 27 tegen 8 stemmen het voorstel der werknemers r^ake invoering van den 7-urendag in de °'2hmijnen verworpen. Et.i Engelsch regeeringsvoorstel, volgens -etwelk de werktijd voor de kolenmijnen et meer mag bedragen dan 7% uur per dag 27 8 en 45 uur per week, werd eveneens met jp tegen 16 stemmen verworpen. Voor het ~hgelsche regeeringsvoorstel stemden de ertegenwoordigers der werknemers en die ®er Engelscfie en Nederlandsche regeerin- tegen stemden de gedelegeerden der werkgevers en die der overige regeringen, ook Duitschland. Behandeld moet nu nog worden het voor tel der Duitsche regeering, dat door de 'tanschen ondersteund wordt en betrekking |Je6ft op invoering van den 7%-urigen ar- ®e'drdag voor de komende drie jaren, waar- - de 7'/2-urige werkdag zou worden inge- VoetO. dinsdagavond werd te Bombay groote be- 'abgstel ling gewekt door een bericnt dat in ^et geheim onderhandelingen met Gandhi ™®ren begonnen. dit bericht komt hierop neer, dat de po- .'ticus Sir Prabhashanker Pattani, die bui- eh de partijen staat, eenige dagen geleden e«of heeft gevraagd voor een onderhoud ret Gandhi in de gevangenis teneinde vast stellen, welke mogelijkheden er bestaan een compromis. Bij heeft geen officieele opdracht, doch ?e correspondent van de „Daily Herald" te ^°mbay heeft reden om te gelooven, dat ^ovvei de regeering van Indië als de regee- van Bombay eenige beteekenis aan zijn T^oek aan Gandhi hechten Zij meenen n.l. ?at de beweging van civiele ongehoorzaam- p'd aan het verzwakken is en dat haar eider bereid gevonden zou kunnen worden, P beweging af te gelasten in ruil voor een pelmoedig gebaar der regeering, o.m. een a'gerneene amnestie voor politieke gevan gen. Be correspondent zegt, dat dit optimisme «aar hij vreest wat te voorbarig is, doch *61 heeft bij reden te gelooven dat Sir pabhashanker Pattini zich onlangs tot de pdische regeering heeft gewend betreffende p verbittering, die in Indië heerscht over S® strenge toepassing van de jonge ordinan ces van den onderkoning. De Maharadja van Bikanir heeft vertoogen in denzelfden ~eest tot den onderkoning gericht. Be derde intern, conferentie voor de unifi- Catie van het strafrecht zal van 26 tot 30 Juni het paleis van justitie te Brussel worden «houden. Zij is een voortzetting van die te Warschau (1927) en Rome (1928). België, Bulgarije, Spanje, Egypte, Frank- 'Jh. Griekenland. Italië, Litauen, Polen, Roe menië, Tsjecho-Slowakije en Joegoslavië heb- ph reeds delegaties gevormd, bestaande uit p meest eminente criminalisten dezer landen pk het secretariaat van den volkenbond en interparlementaire unie zullen zich doen ertegenwoordigen. Be conferentie zal zich bezighouden met /aagstukken van het hoogste belang en zal Jachten te komen tot unificatie van het h'afrecht met name ten aanzien van uitzet- v'.hg, valschemunterii, handel in vrouwen en '«deren, pornografische publicaties, handel verdoovende middelen, enz. Be minister van justitie Janson zal uit aam der regeering een rede houden. w v. Amsterdam, ,euwendük 225-229 Utrecht, Oude Gracht 151 Toen gistermiddag het Lagerhuis bijeen kwam, zagen de meeste leden ha een hee- len nacht door en alles tezamen bijna 22 uur achtereen te hebben vergaderd, er vrij slaperig uit. Het is een merkwaardige nacht geweest met electriciteit in de at mosfeer, die zich ook in de zaal deed ge voelen. Verscheidene redevoeringen werden door donderslagen van buiten onderbroken. De gemoederen werden overeenkomstig ver hit, schrijft het „Hbd." W.CHURCHIII De toetswedstrijd tusschen Churchill en Snowden werd gisteren hervat. Om half een vroeg Churchill om verdaging der zitting, waarop Snowden op ijskouden toon ant woordde: „Wij hebben thans negen uur voor de artikelsgewijze behandeling vergaderd en alleen tot artikel 17 afgedaan. De zitting zal voortduren tot wij artikel 27 hebben bereikt." Verscheidene leden lagen tegen drie uur gisternacht op de banken te slapen. Som migen kwamen tegen acht uur in lichte zomerkleeding terug. Anderen bleven den geheelen morgen in avondkleeding. Het was in de vergaderzaal 's nachts zoo bedompt, dat een van de conservatieve whips Capt. Margeson, flauw viel. Een van de Labour-whips, Ben Smith, ving hem op en behoedde hem voor een val Een Arbeiders afgevaardigde. die om halfzeven 's morgens een koud stortbad nam, werd door een sein aan zijn stemplicht herinnerd. Hij trok een paar kleedingstukken aan en ging barre voets naar zijn plaats! Telkens werd het debat door onaangena me opmerkingen onderbroken. On: halfne- gen zeide Churchill: „Wij worden hier met kwaadwilligheid behandeld, de sprekers van regeeringszijde zitten te grijnzen of zij heer en meester zijn en niemand anders recht van spreken heeft. Snowden behandelt de oppositie met buitengewone en zelfs onbe schaamde onverschilligheid Dit werd door Snowden betwist, die zei, dat hu zijn best deed om te verbergen wat hij van de oppositie dacht. Ten slotte werd artikel 18 aangenomen. MacDonald. die de te Londen bijeengeroe pen conferentie van gemeente-autoriteiten in zake de werkloosheid heeft toegesproken, zei- de dat hetgeen hij en zijn collega's wenschen, is dat de conferentie in de eerste plaats zal samenwerken om de uitvoering der plaatse lijke plannen ter bestrijding der werkloosheid te bespoedigen, en dan om de pogingen te hernieuwen ten behoeve van hetgeen hij „na tionale ontwikkeling" zou willen noemen. „Ik zou actieve, sociaal-voelende mannen en vrouwen willen aanwerven", zeide hij, „om hun energie in een gemeenschappelijk streven bijeen te brengen en daaruit de plannen op te bouwen, welke niet slechts ten voordeele der werkloosheid zullen strekken, doch ook de efficiency van het geheele land ten goede zul len komen." MacDonald had gisteren een bespreking over het werkloosheidsprobleem met de oppo sitieleiders Baldwin en Lloyd George. In het Lagerhuis heeft MacDonald in den loop van het debat over de werkloos heid de leiders der oppositie formeel uitge- noodigd deel te nemen aan een drievou dige conferentie, met het doel de denkbeel den inzake de bestrijding der werkloosheid samen te voegen en te trachten tot een overeenkomst te geraken, welke het moge lijk maakt zonder tegenwerking en vertra ging de wetgevende maatregelen te doen aannemen, noodig om de werkloosheid te veTbe teren. Mac Donald voegde er aan toe, dat de eindbesluiten en de verantwoordelijkheid bij de regeering zouden berusten. Uoyd George neemt de uitnoodi- aan, Baldwin zou weigeren. Uit naam der Liberale Partij heeft Lloyd George de uitnoodiging en de voorwaarden van Mac Donald aangenomen. Reuter meent te weten dat Baldwin na met zijn voornaamste collega's der Conser vatieve Partij overleg te hebben gepleegd, de uitnoodiging van Mac Donald van de hand heft gewezen. Consereatieve motie verworpen. Het debat over de werkloosheid in het Lagerhuis is geëindigd met de verwerping 259 tegen 230 stemmen, der conservatieve ie om de begrooting van het ministerie van arbeid te verminderen. De Pruisische regeering kan zich niet ver- eenigen met de voorstellen van Moldenhauer ter dekking van het tekort op de rijksbegroo- ting, met name verzet zij zich tegen 't nood- offer dat zou worden gevergd van de vast ge- salarieerden. Zij is voornemens in den rijksraad voor te stellen in de eerste plaats die ambtenaren en beambten, die een vast inkomen van meer dan 8400 mark hebben, aan te slaan met het oog op de uitgaven voor de werkloozenondersteu- nlng. Bij aanmelding van het Pruisische voorstel zou de opbrengst 123 millioen minder bedra gen dan volgens het voorstel van Molden hauer. Pruisen stelt ook nog voor, het noodoffer voor ongehuwden te verzwaren, zoodat het 50 millioen meer zou opbrengen. De rest zou dan moeten worden opgebracht door een ver hooging der tabaksbelasting ,door een nieuwe belasting op de vertering In café's, enz. De commissies van den rijksraad hebben vandaag de ontwerpen van de regeering voor de dekkingsvoorstellen, en daarmede het voorgestelde „noodoffer", benevens het Prui sische compromisvoorstel, verworpen. Het voorstel der rijksregeering werd zelf van alle zijden afgewezen. De rijkscommissie van financiën staat hier voor een geheel nieuwe situatie. riet verwerpen van deze voorstellen door den rijksraad heeft het lot van deze ontwer pen in den rijksdag namelijk tevens beslist Een door den rijksraad verworpen voor stel kan immers slechts met twee derde der stemmen aangenomen worden, en deze meer derheid is in den rijksdag zoo goed als zeker uitgesloten De rijksdag-iractie van de Duitsche volks partij hield neg een vergadering, waarin ken nis genomen werd van het besluit van den rijksminister van financiën, dr. Moldenhauer, om bij verwerping van de dekkingsvoorstellen onherroepelijk af te treden. De Rijksminister van Financiën, Dr. Mol denhauer heeft gister zijn ontslag ingediend Het Rijkskabinet heeft over dit verzoek be raadslaagd en hem verzocht op zijn besluit terug te komen. Daar Dr. Moldenhauer ech ter bij zijn aftreden blijft persisteeren zal de Rijkskanselier zich dienaangaande met den President der Republiek in verbinding stellen. Von Hindenburg vertoeft, gelijk men weet, op het oogenblik op zijn landgoed1 Neudeck in Oost-Pruisen, Dr. Moldenhauer In parlementaire kringen neemt men aan dat de Rijkskanselier niet geneigd is den Mi nister van Financiën Dr. Moldenhauer te zien vertrekken. Hij zou zich nog hedenmid dag in dien geest tegenover vooraanstaande personen van zijn partij hebben uitgelaten. In den Rijksdag is steren een debat ge voerd tusschen dr. Frick, nat. soc„ minuter van binnenlandsche zaken in Thtiringen, en dr. Wirth, rijksminister van binnenlandsche zaken. Toen dr. Frick op het spreekgestoelte ver scheen, riep de communist Butling: „Thans krijgt de minister der moordenaarspartij het woord!" Dr. Frick gaf de verzekering, dat bij het organiseeren der politie in Thüringen, slechts met de bekwaamheid en niet naar de politiek der candidaten was rekening gehouden. Het is onjuist, verklaarde hij vervolgens, dat de nat. socialisten met geweld de grond wet willen wijzigen; dat zou behalve misdadig, ook dwaas zijn. De schoolgebeden krenken niemand; het zijn geen haat- doch vrijheid gebeden, gericht tegen vreemde elementen in het Duitsche volk, waarmee hij in de eerste plaats de Jo den heeft bedoeld. Dr. Wirth zeide in zijn antwoord, dat de Staatsminister van Thüringen, Baum, den vorm heeft veroordeeld, waarin aan minister Severing is geantwoord. Ook zijn niet alle leden der Thüringsche regeering het met dr. Frick eens. Dr. Wirth Over het schoolgebed: „Heer maak ons vrij van verraad," maakte dr. Wirth de opmerking, dat misschien een leerling een onderwijzer zou vragen, wat die woorden beteekenen. De onderwijzer zal dan van verschillende geval len van hoogverraad vertellen en misschien ook, dat dr. Frick eens wegens poging tot landverraad tot 1 jaar en twee maanden ves tingstraf werd veroordeeld. Henderson verklaarde, dat ten aanzien van de hervatting der besprekingen, door de Egyptische regeering geenerle' stappen wa ren gedaan. Sinds zijn terugkeer te Caïro heeft de Hooge Commissaris natuurlijk het contact met den Engelschen premier hervat en gerapporteerd, dat de wensch der Egyptische regt-ring overeenstemming te bereiken met de Engelsche regeering, onverminderd be staat. In antwoord op een andere vraag, deelde de minister van buitenlandsche zaken mede, dat het verdrag tot stand zou komen, zoodra de Egyptenaren het zouden accep teeren. Mme. Loepescoe niet naar Boekarest? Het „Petit Journal", zoo wordt gemeld, betreurt het aantal onjuiste berichten, die er in de jongste dagen omtrent Roemen.ë zijn gepubliceerd en deelt in dit verband mede, dat mevrouw Loepescoe, tot voor kort de gezellin van koning Carol, zich Zondag te Parijs bevond. Het heette, dat zij op weg was naar Boe karest en dat zü te Weenen was gesigna leerd. Georg Bratianoe legt een ver klaring van trouw aan den ko ning af. Georg Bratianoe heeft in de Kamer, uit naam der liberale partij, een verklaring van trouw aan koning Carol afgelegd. In het Lagerhuis werden den premier eenige vragen gesteld in verband met het geschil met het Vaticaan inzake Malta. MacDonald zeide, dat de regeering vast besloten was, voor zoover het de betrek kingen met het Vaticaan betrof, de zaak te laten voor wat zij was. De heden plaats gehad hebbende bespre king tusschen de leiders dei regeeringspar- tijen en den Minister voor de Bezette Ge bieden heeft tot resultaat gehad, dat de re- geeringspartyen een voorstel zullen indie nen, volgens hetwelk het Ministerie voor de Bezette Gebieden per 1 October zal worden opgeheven. De Minister en verschillende hoofdambtenaren zullen zich echter tot 1 April van het volgend jaar met de aiwikke- ling der loopende aangelegenheden blijven belasten. Mislukt? De poging tot het verwekken van een op stand in Zuid-Bolivia is mislukt. In Frankriik Boven Frankrijk hebben hevige onweders gewoed, die groote materieele schade hebben aangericht. Te Chaumentel werd door de aanhoudende overvloedige regens de groote verkeersweg naar Chantilly volkomen onder water gezet, zoodat hij "oor alle verkeer moest worden afgesloten .Groote oppervlak ten bouwland werden overstroomd en de te velde staande gewassen werden vernield. Vele woningen moesten wegens gevaar voor instorting worden ontruimd. Het ergst werd in den afgeloopen nacht de streek van Brioude geteisterd, alwaar het water hier en daar eenige Meters hoog stond. De spoor lijn Parijs-Ni emes werd op verscheidene plaatsen onderspoeld, zoodat het verkeer moest worden omgelegd. Overal zijn troepen bezig met het verrichten van opruimings- werk. Boven Romn heeft heden als gevolg van het onweder een hevige slagregen gewoed, die in korten tijd de straten ouder water zette. Ook uit Toscane worden overvloedige regens gemeld. De omgeving van het Lago Maggiere werd hedenavond door een wolk breuk geteisterd. Ten Oosten van het Como- meer werden door een aardstorting op het traject Ciovanna-Coiico de landwegen en spoorlijnen over een afstand van 200 Meter bedolven. Telefoon-, telegraaf- en eiectriscne geleidingen zijn onbruikbaar. Van eenige afkoeling na het onweder is nog niets te bespeuren. Boven Londen en groote deelen van Enge land hebben zich gisteren hevige onweders aangericht. De sousterrains van de regeerings- gebouwen In White Hall zijn gisternacht vol water geloopen. In den loop van heden wer den zij leeggepompt. In Ascot, waar gisteren in tegenwoordigheid van de Koninklijke fami lie de jaarlijksche groote wedrennen zouden plaats hebben, stond binnen enkele minuten de geheele renbaan blank, zoodat de ren*«^i moesten worden uitgesteld. Er werd een per soon door den bliksem getroffen. Ook uit Manche.ter en Sheltenham wordt zware regenval gemeld. Tal van landwegen zijn overstroomd. Te Lancashire en Cheshire zijn verschei dene boerenhoeven doordat een kanaal buiten zijn oevers trad, weggespoeld. Naar uit Moskou gemeld wordt, is in de mijn „Maria", in de Oekraïne,, een hevige gasontploffing ontstaan, waardoor 35 arbei ders gedood ij 29 zwaar gewond werden, terwijl nog 5 arbeiders worden vermist. De G. P. OE. heeft in verband hiermede ingenieur Sakeschikow gearresteerd, onder beschuldiging niet de noodige voorzorgsmaat regelen genomen te hebben. In dezelfde mijn zijn bij een voor eenige maanden geleden voorgevallen exploisie 27 arbeiders om het leven gekomen. De crimineele politie alhier is erin ge slaagd een bende valsche munters te ar resteeren, welke valsche vijf Markstukken vervaardigde en in circulatie bra:ht. Het oe- treft hier een slotenmaxer uit Keulen diens echtgenoote en een wentrcan. welke laatste de fabrikant der geldstukken was Behaive laatstgenopmde nebben allen bekend In to taal hebben zy ongeveer 150 valsche 5-Mark- stukken vervaardigd. De politie neemt ech ter aan, dat het aantal frauduleus gefabri ceerde geldstukken belangrijk grooter is. In de stad Sisjoei sien in de nabijheid van den spoorweg TientsinPoekau is een muni tiedepot in de lucht gevlogen. De geheele wacht bestaande uit een officier en 25 man schappen werd gedood. Opzienbarend gebeuren In financieele kringen te Parijs is groot opzien gebaard door de arrestatie van den directeur en lid van den raad van beheer van een groote verzekeringmaatschappij, Poulet, die beschuldigd wordt van oplichting VRIJDAG 20 JUNI 1930 HUIZEN, 1875 M. 10.30—11.00 N.C.R.V.- Ziekendienst 11.3012.00 K.R.O. Gods dienstig halfuurtje '12.01—12.15 K.R.O. Politieber. 12.152.00 K.R.O. Gramo- foonpl. 4.00—5.00 N.C.R.V. Gramofoon- platen 5.00—6.30 N.C.R.V. Concert Chr. Radio-Orkest, Joh. v. Ginkel, (klarinet) 7.007.30 K.R.O. L. v. Lamsweerde „De Film". HILVERSUM. Na 6 uur 1071 M. 10.00— 10.15 Morgenwijding 12.002.00 Con cert. A.V.R.O.-Kwintet 2.05—2.45 Uitz. voor scholen 2.453.00 Gramofoonpl. 3.004.00 Maak het zelf! Cursus 4.305.30 Gramofoonpl. 5.30—6.30 Concert door het' orkest van het Rem brandt-Theater 6.30 Koersen 6.45— 7.00 Gramofoonpl. 7.00—7.30 Lezing 7.308.00 Gramofoonpl. 8 00 Tijdsein, gramofoonpl. 8.15 Concert door het Concertgebouw Orkest o. 1. v. Nico Treep. Herman Leydensdorff (viool), Daarna; Persber. en aansluiting van het Cabaret „La Gaité" te Amsterdam 12.00 Slui ting. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 12.20 Concert. B. Shore (viola), O. Bloom (piano) 12.50 Gramofoonpl. 1.05 Verslag van de Se nior T. T. Races op het eiland Man 2.05 Verslag van het Open Golf kampioen schap te Hoylake 2.20 Gramofoonpl. 2.50 Uitz. voor scholen 3 50 Voorlezing 4.35 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Verslag van het Open Golf Kam pioenschap te Hoylake 6.35 Nieuwsber. 6.50 Berichten 7.00 Het Brosa Strijk kwartet 7.207.40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Ann Penn (voordrachten) 8.20 „Baghdad on the Subway" van John Watt 9.20 Nieuwsberichten 9.35 Toespraken 10.05 Berichten 10.15 Concert. D. Macc- Ewan (plano). Symphonie Orkest 11.25 —12.20 Dansmuziek 12.2012.50 Tele visie. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 12.20 Gramofoonpl. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 4 05 Orkestconcert en soli 9.05 Con cert. Vocale en instrumentale solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.25—7.50 Gra mofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert 10 35—11.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramo foonpl. 1.252.50 Orkestconcert en trompet 5.506.50 Orkestconcert 8.20 Orkestconcert en piano Intermezzo: Glocken. Hoorspel van G. Oehlenschlaeger en W. Gronostay. Na afloop concert: tot 12.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Or kestconcert 3.00—5.00 Orkestconcert m. m. v. zangeres 5.006.00 Kinder uurtje 8.209.05 Orkestconcert 9.05 9.30 „Paa vej til Cardiff" van Eugen O'Neill 9.309.50 Liederen-voordracht 10.10—11.10 Orkestconcert 11.10 12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 ML 5.20 Kamermuziek 6.50 Gramofoonpl. 8.30 Concert. Mi litaire Kapel. ZEESEN, 1635 M. 6.10—7.20 Lezingen 7.207.50 Gramofoonpl. 9.5012.20 Le zingen 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15 2.20 Berichten 2.203 20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen 4.50550 Con cert 5.508.20 Lezingen 8.20 „Der fliegende Hollander" van Rich. Wagner. Daarna: Dansmuziek. bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. subsidiair verduistering van een bedrag aan verzekeringsgelden van meer dan twintig millioen francs, had eenige jaren geleden zelf een verzekeringsmaatschappij, waarin hij landbouwers verzekerde tegen hagel en andere door de natuur aangerichte schade. In 1929 vergrootte hy het kapitaal van de verzekeringmaatschappij tot twintig mil lioen francs en liet de stukken aan de Pa rijsche beurs verhandelen. De kapitaalsuit breiding was mogelijk gemaakt door een Duitsche bank, die zorg droeg voor den ver koop der aandeelen in Duitschland. Reeds in het begin van dit jaar bleken er by de maatschappu moeiiykheden te bestaan, die thans tot een bankroet hebben geleid. Ge dupeerd zijr. in hoofdzaak de verzekerde landbouwers, die al hun betaalde premies verloren zien gaan. Gisteren zün in den omtrek van Luik niet minder dan 180 met samengeperste lucht gevulde cylinders ontploft. De bewoners van de streek, die steeds weer nieuwe ontplof fingen hoorden, werden door een paniek bevangen. Tallooze ruiten werden verbrijzeld en een opslagplaats vloog in brand. Er zijn slechts twee licht gewonden. De oorzaak van de explosies is onbekend. 55. uur iater stond hy voor het oude L^üment. Volgens de inlichtingen van HeUflnanri s notitieboekje zocht hij naar den (if lichtte dien op en ging de steener, trap ^b„?aar bet onderaardsche hol waar René b tfj. e2e meende een droomgezicht te hebben. Sch ''ij dengène dien hy dood waande ver- JJhen zag. h, Gij zijt vry, mynheer René. maar haast 1? P Jan den ongelukkige toe. V? begeleid van zijn redder verliet de ad- zijn kerkerhol. W O. dank. dankwas het eenige dat de t;P te jongeman kon uitbrengen. ^bige oogenblikken later vroeg hy: Wanneer zal ik u weerzien? Misschien nooit meer, was het droevige k Oord vergeet my. °P spraken zij samen nog eenige woor- toen wees de huisknecht zün bescher- JJbs den weg. "ijk vooral niet van den grooten weg afhier, neem deze revolver, men kan nooit weten. Daarna verdween Jan. Dienzelfden nacht wilde Rochebel-Blücher een laatste poging wagen en had zijn hand langers last gegeven den jonkman over te brengen naar een veiliger plaats in Spanje. Dicht bij den toren stond een wagen, met haver beladen, klaar om deze zonderlinge waar over de grens te smokkelen. Jan was hen nogmaals vóór geweest. Eerst had hy den notaris den schat en nu zijn slachtoffer ontnomen. In zijn edelmoedigheid had hy den booswicht echter zijn eer en goe den naam laten behouden. Op weg door het donkere gebergte naar de schuilplaats, waar hij zich reeds eenigen tijd verborg, mompelde hij: Met dat alles biyft gij, oude Jan. ür de oogen van iedereen de moordenaar van Graaf de Gerly. Enfin, dat is minder, als Paula en René maar gelukkig zijn. Die arme kinderen hebben genoeg geleden. Ik kan nog wel wat op myn sterke schou ders dragen. Den volgenden dag liet hy Raymond en Paula weten, dat zij op zekere plaats in het gebergte de erfenis van de Russische prinses in ontvangst zouden kunnen nemen. De beide notariskinderen gingen dan op den vastgestelden dag dat veelbesproken ver mogen halen. Toch waren zij droevig en terneergeslagen De schande van hun vader woog op hen en geen geld kon deze doen verdwijnen of ver minderen. Aan den voet van een groote rots wachtte de vroegere huisknecht hen. Eerbiedig kuste hij de hand van -iet meisje en drukte die van haar oroeder met de in nigheid van een vriend Hun houding en ge laatstrekken zeiden hem echter dat zij van alles op de hoogte waren. O. als ik nog iets voor u kon doen? riep hy voi vuur uit. Daarop volgde een lang zwygen, slechts onderbroken door gesnik. Jan nam de scnop die hij medegebracht had en brfgon te graven. Paula was op haar knieën gevallen, als op een graf. Mijn God, heb medelijden met hem en vergeef hem, snikte zij smartelijk. Eenige oogenblikken later werd een lederen zak zichtbaar, welke Jan met een geweldigen ruk uit den grond trok en den verbaasden Raymond overreikte. Ziedaar, zoo zei hij, ik heb dezen schat ahn den vader ontnomen om herr. den zoon te geven; wilt gy hem aan den wettigen eigenaar brengen Geheel dit vermogen had de overleden prinses bestemd om het kwaad te hersteilen, dat haar man stichtte. Dan nam hy een plechtige houding aan, haalde eenige verkreukelde brieven uit zijn zak. weike hij tusschen de papieren van den notaris had gevonden er. sprak: En ziehier de bewyzen van mijn on schuld. En van zu'n schuld, fluisterde Paula tus schen haar snikken door. O. riep de heldhaftige avonturier opeens uit, ik wist niet. dat het zoo zwaar viel te vergeven. Thans, nu ik de eenzaamheid inga om mij als een boosdoener te verbergen ev vernederd, onteerd. ver van mijn land t» wonen en van hen die ik gered heb en mij zoo dierbaar zijn, thans voel ik dat de moed mij ontbreekt. Ik. ben laf. nietwaar? Ik vraag u vergiffenis voor hem, zei Paula door haar tranen heen, en voor ons! O voor u, arme kinderen, voor uGij hebt geen kwaad gedaan doch alleen den te rugslag van alle misdaden gedragen maar hy En zijn arm ging in een plotseling kramp achtig gebaar in de richting van Font-Auia- de, terwijl zijn oogen vreeselijk rolden en de borst pijnlijk hijgde van een lang ingehou den smart. Plotseling werd zijn lichaam door een ril ling geschokt. Hij scheen na te denken en bleef een wijle onbeweegiyk staan. Dan werd zijn blik weer rustig en vredig en hetgeen men er nu in las was nog slechts een onmete lijk medelijden. Ik heb het beloofd, zei hy met vaste stem. Ik mag niet terugnemen hetgeen ik ge geven hebGij zijt ongelukkiger dan ik! Hij nam den kostbaren zak op zijn schou ders en geleidde Raymond en Paula tot aan den weg, waar hu hun den schat toever trouwde. Adieu, sprak hü bewogen, büna fluiste rendwie weet wat er nog gebeuren kanMirsehien heeft God nog een geluk kige toekomst voor u weggelegd Deze troostwoorden schenen broeder en zuster een wreede irone, die de wonde nog meer deed schrünen. Een uur later sloot baron de Grisoire den lederen zak in zün brandkast op. Aan dezen weldoener werd de droeve taak toevertrouwd het bloedige, lugubere drama te beëindigen; en ondertusschen bleef de ware schuldige ongestraft. HOOFDSTUK X BLÜCHER Het was een zonderlinge gebeurtenis de uitlevering van den onmetelijken schat, door baron de Grisoire aan zijn vriend Renê de Gerly. den wettigen eigenaar. Op een groote tafel lag het fortuin van de overleden prinses uitgespreid. Een menigte diamanten schitterden tus schen de vingers der beide mannen. Broches en halssnoeren wogen zwaarder aan edelge steenten dan aan goud. Ook was er een groote hoeveelheid Rus sische éffecten, waarvan de coupons in geen tiental jaren waren geïnd. Nu eindelijk kwa men al deze kostbaarheden, die zoo lang in de oude muren van het kasteel hadden geslui merd. en waaromheen zoovele geldzuchtigen hadden rondgedoold, aan het licht. De Jeugdige advocaat werd echter niet ver blind door zooveel glans. Zeker, geheel dat fortuin behoorde hem toe als den eenigen erfgenaam. Maar waartoe dient rijkdom zon der geluk? Kon het goud een voor immer verpletterd hart genezen? Kon het besef rijk te zijn een ziel troosten wier liefdedroom voor immer is voorbijgegaan? Daarom durfden zijn vingers bijna niet ra ken aan al die kostbaarheden, die elk een groote som geld vertegenwoordigden, 't Was hem alsof uit deze opeenhooping van goud en juweèlen een bloedlucht opsteeg als een ver pestende adem. Na van de eerste verrassing bekomen te zyn, voelde hy opnieuw zün verwoest leven en ontmoedigd voor zich uitstarend zag hü al die weelde niet meeralleen ontwaarden zün oogen die van Paula, waarin onophou delijk tranen opweldenwelke zich tot een vloed vereenigden en zün hart overstroom den. Die ellendelingen, riep René opeens uit, terwüi hij zün hoofd ophief alsof hy uit den slaap ontwaaktezu willen mijnheer Ro- chebel uitleveren en zyn misdaden bekend makenom hem te doen veroordeelen! Arme Paula! als al dit geld haar eenig geluk kon geven Welke ellendeling bedoelt gu? vroeg mi(' Tisoire. (Werdt vervolgd».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 9