13000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- G. KRAAY Co. f 2.20 f 2.20 Antraciet 20130 f 2.20 f 2.20 BUREAUX NASSAU LAAN 48 A °H NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I I VRIJDAG 20 JUNI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 174» AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 6.45 TON I Boerderij te Warmond afgebrand O. Brandstof fenhandel De Noorsche reis van H. M. de Koningin en Prinses Juliana De ballonwedstrijden te Munster Mond- en Klauwzeer Schorsing van Mr. van Gigch Jr. Het ongeluk op de Kagerpïassen mmm ■Np yi| Het ongeluk op de Kagerpïassen - f «K m i Het ongeluk op de Kagerpïassen Toestand der gewonden Rood of geen brood! De vlucht van Kingsford Smith Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen Noodweer boven Arnhem Man doodgeslagen door den bliksem electrifïcatie van de lijnen AmsterdamEdam en Amsterdam- Purmerend SS J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De geringe waarde der bloemkool Ernstig auto-ongeluk bij Tilburg Twee bewoners van een woonwagen gedood Voornaamste cKieuws Telefoon No. 13866 (drie tonen) J U Postrekening Na 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; eike regel meer 15 ct» bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekcringsvoorwaarden «en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval raet doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinge. bij een breuk van been of arm bij verlies vaa *n anderen \fcfer ïn de laatste weken is er in de so- ciaal-democratische pers een storm op gestoken naar aanleiding van de sup- Wetoire begrooting van Defensie, waar- y het artikel „aanbouw schepen en Vaartuigen" verhoogd werd met 770.000 gWden, of waar Indië daarvan 125.000 Sulden terugbetaalt met precies "45.000 gulden. Het plan is zelfs ge haakt om een actie op touw te zetten eSen deze aanvrage gelijk aan die te- S®n de Vlootwet van 1923. Het aangevraagde bedrag rechtvaar digt in geen geval de hevige aanvallen, uie er op werden ondernomen. Van het Ssld is 250.Ö00 gld. bestemd als eerste ^urmijn voor een op stapel te zetten kruiser voor Oost-Indië en 550.000 gld. v°or een flottieljevaartuig voor West- Hidië, waar thans de Arend en de Van Halen zijn, schepen, die oorspronkelijk een andere bestemming hadden. Op Dinsdag 24 Juni zal deze supple- ioire begrooting, die reeds op 5 Mei bij 06 Kamer is ingediend, in de afdeelin- Sen worden onderzocht en daarom mee- llen we goed te doen er thans reeds iets °Ver te zeggen, ook al zal de openbare ^handeling in de Kamer zeker niet Maats hebben vóór October. Het be langrijkste van dit ontwerp is ongetwij feld het plan van aanbouw voor de eerstvolgende tien jaren, door den mi nister hierbij overgelegd. Marineschepen hebben slechts een beperkten levensduu.. Oorspronkelijk ^as de levensduur van een kruiser, een lager en een onderzeeboot respectieve lijk vastgesteld op 16, 16 en 14 jaar. Bij een goed onderhoud en een zuinig ge bruik zal misschien de levensduur van de beide eerstgenoemde scheepstypen Met een paar jaar kunnen worden ver lengd. Na dien tijd hebben ze hun ge- ^echtswaarde, waarvoor ze toch zijn gebouwd en die noodig is, grootendeels Verloren. Waar de zeegaande vloot in Indië bestaat uit 2 kruisers, 8 torpedojagers en 12 onderzeebooten, benevens mate- Haal voor de locale verdediging, terwij! V'ij in Nederland kunnen volstaan met onderzeebooten, mijnenleggers, pantser schepen en een oefenschip, daar is het begrijpelijk, dat jaarlijks vernieuwing Moet plaats hebben, wil men de vloot °P sterkte houden. Gedurende de laatste acht jaar is ^an ook jaarlijks gemiddeld voor 10.5 Millioen gebouwd, maar een plan voor de eerstvolgende jaren bestond er niet. He vorige regeering was niet verder ge gaan dan 1930, het aan haar opvolgers overlatend, de lijn aan te geven, die daarna gevolgd zou worden. De ontwapenaars willen in het geheel geen vervanging van verouderd mate- Haal, zij verzetten zich tegen iedere bitgave, wel wetende, dat dit de zeker de methode is om zoo spoedig mogelijk de gewenschte nationale ontwape ning te komen. Vooralsnog meenen wij, dat dit ideaal "niet te verwezenlijken is, dat wij ons bog bewapenen moeten en zeker een Vloot in stand moeten houden in Indië for handhaving van de neutraliteit en f°t het bewaren van orde en rust in b®n Archipel. De tegenwooordige minister van De- Mpsie heeft nu een plan van aanbouw overgelegd voor de eerstvolgende tien laren, waarbij de eerste jaren voor 10.4 Millioen en na 1934 voor 11.2 millioen golden materiaal zal worden gebouwd, betzij als reserve of ter vervanging van Verouderde schepen. De gemiddelde uit gave stijgt dus niet. Hierbij dient in acht te worden ge- bomen, dat het slechts een plan is, zoo bat als de economische toestanden zich oterk wijzigen, het in het geheel geen bozwaar kan opleveren er van af te dijken en het plan b.v. in 12 of 14 jaren bb te voeren in plaats van in tien laren. Door aanneming van deze sup- Motoire begrooting bindt de Kamer zich Slechts voor de schepen en de bedra- êeh, die er op staan, maar niet aan het bla.n. -Hat is het groote verschil met de Slootwet. Een vergelijking daarmede is bs ook niet mogelijk; er is hier geen sMake van een vlootwet, maar slechts ah een vlootplan, omdat men niet. bbtar in het wilde weg schepen op sta- ®1 kan zetten. Het is niets anders dan ^eP antwoord op de vraag, die steeds jrsteld wordt en nu ook zeker weer ge- eld zal worden: hoe de regeering zich regelmatigen aanbouw denkt, op- Jb- steeds over een gevechtsvaardige °°t beschikt kan worden. Hit is vooral belangrijk voor Indië. j abt ook al zijn daar twee kruisers, 8 £.'Sers en 12 onderzeebooten, daarom jbb die nog nfet altijd gevechtsvaardig, tegenwoordige materiaal met de er gecompliceerde machines draagt fyv PVi 1 zeer subtiel karakter en moet regel- atig gron{jig worden nagezien. Een j. b de kruisers is van Januari tot reeds in het dok en dus gedu- l^be dien tijd niet bruikbaar voor het 4e handhaving der neutraliteit. De regeering want de verdediging van Ned. Oost-Indië is een regeerings- zaak en behoort niet uitsluitend tot het terrein van den minister van Defensie meent daarom, dat het noodig is, wil de voorziening van verouderd materiaal goed geregeld zijn en wil zij de zeker heid hebben, dat steeds over de volle sterkte van de neutraliteitsvloot kan worden beschikt, dat het noodig is, ge leidelijk aan een reserve te vormen van een kruiser, 4 jagers en 6 onderzeeboo ten. In beginsel is daarvoor iets te zeggen. De minister is daarom begonnen met gelden aan te vragen voor den reserve kruiser, die in 1935 gereed zal zijn. Nu kan men met den minister van mee ning verschillen of de kruiser het eerst noodig is en of het niet beter zou zijn, waar wij ter handhaving van de neu traliteit op vele punten van den Archi pel ons moeten vertoonen, aan te van gen met den bouw van jagers. Dit is echter een kwestie, waarover de regee ring nog niets heeft medegedeeld en die dus ongetwijfeld tot breedvoerige gedachten wisseling in de stukken aan leiding zal geven, zonder dat de opzet daardoor gewijzigd wordt. Belangrijker lijkt ons de aanvrage van een flottieljevaartuig voor West- Indië, omdat hiervan de lasten in de toekomst zullen komen te drukken op de Nederlandsche defensiebegrooting. Aan het angstgeroep, dat na den overval van Urbina een sterke bewape ning van Curasao noodig is, doen wij niet mede. Wil men in Curasao een dergelijk oorlogsschip met nog twee torpedobooten hebben, dan zou daar over te spreken vallen als de toestand gelijk was met dien van Ned. Oost-Indië, maar dat is niet het geval, want aan bouw en bedrijfskosten, ook in de toe komst, blijven op de defensiebegrooting drukken. Bij deze suppletoire begrooting zal dus de principieele beslissing vallen, hoe in de toekomst Curacao verdedigd zal worden en militair bewaakt. Tot voor den overval geschiedde het door politietroepen, maar van nu af zullen daaraan blijvend worden toegevoegd een troepenmacht te land en drie oor logsschepen. Ongetwijfeld zal het Curasaosche de- fensievraagstuk de bijzondere aandacht vragen van de Kamer en alvorens daar over een oordeel uit te spreken, zal men over meerdere gegevens, door de regee ring te verstrekken, moeten beschikken. Over de plannen voor volgende jaren, waarbij ook aah aanbouw ter vervan ging van verouderd materiaal voor Nederland gedacht wordt, willen we in een volgend artikel nog iets zeggen. Gistermiddag circa 3 uur brak plotseling een hevige brand uit in de boerderij be woond door J. Warmerdam, liggende in de Kaag onder Warmond. De brand was door tot nog toe onbekende oorzaak ontstaan in den hooiberg. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Het vee werd met moeite gered, doch het geheele huisraad werd een prooi der vlam men. Zoowel de Warmondsche als de Sas- senheimsche brandweer waren spoedig ter plaatse, onder leiding van beide Burge meesters, doch er was niets meer te be houden. Na eenigen tijd kon de Sassenheimsche brandweer inrukken, doch de Warmondsche bleef ter plaatse om oplaaiing van het vuur te voorkomen. Verzekering dekt de schade. Een ieder laten wij thans profiteeren van onzen goed- koopen inkoop. leveren wij v.a. 2.30 p. H.L. bij afname van 5 H.L. of meer TURFMARKT 10, TEL. 11088 Blijkens een te Den Haag binnengekomen telegram zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana te Finsen aangekomen. De Hollandia heeft den tweeden prijs Het „Hdbd." ontving den voorloopigen uit slag van den langen afstandswedstrijd voor vrije ballons, die j.l. Zondag van Münster (Westfalen) uit is gehouden en waarvan gisteren reeds de kilometerafstanden zijn vermeld, zooals deze door de bestuurders der deelnemende ballons telegrafisch aan de wedstrijdcommissie waren medegedeeld. Van de 29 ballons die aan den wedstrijd hebben deelgenomen is thans reeds van 24 het „Bordbücher" binnen gekomen. Aanne mende dat de vijf nog ontbrekende „Bord bücher" de volgorde niet zullen wijzigen, kan de winnaarslijst als volgt worden opge steld, waarbij er op gelet dient te worden, dat de nummers 1 en 2 in ieder geval reeds definitief zijn. Eerste prijs Köln, tweede prijs Hollandia, derde of vierde Drory of Hannover (deze ballons liggen slechts 20 meter van elkander verwijderd), 5. Ltibeck, 6. Mannheim, 7. of 8. Belgica of Dortmund, 9. Essen, 10. Ville de Tours, 11. Velbert, 12. Bochum, 13. en 14. Munster VII of Hackstetter. Tot en met den dertienden ballon krijgt een prijs. Voor de Hollandia is de tweede prijs thans dus in ieder geval verzekerd. Vragen van het Kamerlid Boon over het middel van den heer van den Berg. Het Tweede Kamerlid Boon heeft den minister van binnenlandsche zaken en land bouw de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister inlichtingen verstrek ken omtrent de werking van het middel Ma- taflo bij vee lijdende aan of besmet met het virus van mond- en klauwzeer, dat volgens de jongste berichten in Spanje onder weten schappelijk toezicht is toegepast? 2. Zoo neen, is de minister dan bereid met het oog op de groote belangen der Ne derlandsche veehouders onmiddellijk daar omtrent inlichtingen te doen inwinnen en enkele onbevooroordeelde deskundigen naar Spanje te zenden, ten einde zich ter plaatse omtrent de werking van genoemd middel op de hoogte te stellen? 3. Mochten de inlichtingen uit Spanje hoopgevend zijn ten opzichte van genezing of onvatbaarmaking van door mond- en klauwzeer aangetast vee wil de minister als dan bevorderen, dat ten spoedigste in Ne derland proeven worden genomen, waar het vraagstuk weer urgenter is geworden door dien in de onmiddellijke omgeving van 's-Gravenhage een ernstige mond- en klauwzeer-epidemie heerschende is? 4. Is de minister niet van meening, dat niets onbeproefd moet worden gelaten om deze zoo gevreesde ziekte, die den veehou ders honderdduizenden guldens schade be rokkent, zoo deugdelijk mogelijk te bestrij den? Door het Hof bevestigd Naar het „Volk" uit goede bron verneemt, heeft het Gerechtshof te Amsterdam beves tigd de beslissing, waarbij mr. L van Gigch Jr., in verband met zijn roi in de Liebermann-affaire gespeeld, voor tien maanden is" geschorst. v>.v -m Wü publiceerden gisteren een uitvoerig ver slag van den ongelukkigen tocht van den Duitschen ex-keizer. Een der auto's, waarin o.a. mevrouw Von Pannewitz plaats had genomen, botste tegen een jaagpaal en kw am bijna geheel in de Ringvaart. Hoe de paal verwrongen werd, blijkt duidelijk uit deze foto. i ft,!/; ">':i V Op de Kagerpïassen brandde dc motorboot „Mari" totaal uit. Verschillende inzittenden werden zwaar gewond. Een kijkje in de totaal verwoeste boot. Omtrent den toestand van de bij de motorontploffing op de Kagerpïassen ver wenden, die in het Elisabethgesticht te Lei den worden verpleegd, kan worden medege deeld, dat de toestand van Graaf Donhöff, die brandwonden aan het hoofd en een der armen kreeg, het minst ernstig is. De beide andere slachtoffers gravin Lehndorff en de monteur Koppers zijn zeer ernstig ge wond, maar hun toestand is niet levensge vaarlijk. Behalve de drie te Leiden verpleegden kregen nog enkele andere personen kleine brandwonden. In het geheel werden twaalf personen gewond. Aan boord van de „Olympia", welk jacht geen oogenblik eenig gevaar heeft geloopen en dus ook de ex-keizer niet, bevonden zich ook twee dochtertjes van prinses Her mine, de echtgenoote van den ex-keizer. Rood uw koning' of geen woning., Een redacteur van de „Standaard" heeft tegelijk met burgemeester De Vlugt Weenen bezocht. Hij zag o.a. „eenige der talrijke wo ningblokken voor de arbeiders". Daarover schrijft hij het volgende: „In groote roodc letters staat er te lezen, dat zij gebouwd zijn door middel van den Wohnhaussteuer, d. w. z. dat de arme Ween- sche huiseigenaren er voor hebben moeten storten. Er is de laatste tien jaren op enorme wijze in het kraalroode Weenen gebouwd en de middelen daarvoor zijn gevonden bij de particuliere huizenbezitters, die een hooge be lasting te betalen hebben. Deze huiseigenaren leven daarenboven nog onder den gecontro- leerden druk van geen hooge huren te mogen vragen, zoodat de verdiensten voor hen tot miniem zijn. Zoo heeft de tijd velen van hen tot steenarme lieden gemaakt, die nauwelijks het hoofd boven water houden kunnen. Aan de buitenzijde zien deze arbeidershui zen er zeer confortabel uit, door een groote poort betreedt men de tuinen, waar de toe gangen tot de huizen zijn. Twee tot drie ka mers telt iedere woning en de meeste hebben een douche of bad. De huurprijs bedraagt circa f 10 per maand, hetgeen in verhouding tot het lage loon der arbeiders ongeveer neer komt op de Nederlandsche huren; want ook hier dient men, evenals in Tsjecho Slowakije, in aanmerking te nemen, dat de levensstan daard veel lager is dan bij ons. Niet alleen met de ontsierende groote op schriften op de huizen wordt roode pro paganda gevoerd, ook met de mogelijkheid om in deze woningen zijn intrek te kunnen nemen. Men dient aangesloten te zijn let wel, het zijn gemeentewoningen bij de sociaal-democratische partij, moet geabon neerd wez enop de „Arbeiterzeitung" en is er een politieke demonstratie, dan staat aan den uitgang van het blok een controleur om te tellen, of wel ieder aanwezig is. Er wordt nagegaan of de bewoner wel een uniform heeft en of hij wapenen hanteeren kan kortom, het reinste terrorisme wordt hier uitgeoefend, waarvan men in Nederland geen denkbeeld heeft en waarvan het heel goed is, dat de niet-socialistische Nederlanders nota nemen, omdat de Nederlandsche Esdeapee steeds gaarne gereed staat naar het voor hen voorbeeldig Weenen te wijzen. Een democra tisch land biedt niet uitsluitend voordeelen! Niet-sociaal-democraten loopen jaren rond zonder een woning te kunnen bekomen. De middenstand wordt plat gedrukt en de patri ciërs uitgemergeld. Den buitenlander wordt het werken bemoeilijkt, tenzij hij de kunst verstaat van hotel naar hotel of van kamer naar kamer te verhuizen, zonder dat de aan dacht op hem gevestigd wordt. Is dit ook ons voorland, indien bij ons de Esdeeapee eens de macht in handen zou krijgen?" „Rood of geen brood" is de verfoeilijke leus, reeds lang in de practijk door de S. D. A. P. aangeheven, waar ze de macht heeft. „Rood of geen woning" volgt. Uit Dublin wordt gemeld dat Kingsford Smith het gevaar voor brandstofgebrek op zijn reis over den Oceaan geheel wil ophef fen, door bij de Amerikaansche kust brand stof te laten overnemen, terwijl hij in de lucht is. Dit zou moeten gebeuren ongeveer 600 mijl ten noorden van Maine. Indien hij brandstof kan inladen, behoeft hij geen vrees te koesteren, dat bij een te genwind van meer dan 15 mijl, op welk ge tal zijn berekening is, zijn brandstof ver bruikt zal zijn. Een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jansen, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan H. M. de Koningin-Moeder op het paleis te Soestdijk. Om 5 uur arriveerde Mgr., vergezeld van zijn beide secretarissen, aan het paleis, waar Mgr. ontvangen werd door baron Van Harinx- ma thoe Slooten, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. De particuliere audiëntie, door H. M. aan Mgr. verleend, duurde ongeveer een half uur. Na afloop stelde Mgr. zijn beide secretarissen aan H. M. voor. Uitgeleide gedaan door baron Van Harinx- ma vertrokken Mgr. en zijn secretarissen we der per auto naar Utrecht. Hagelslag en overstroomingen Van half vijf tot half zes heeft gisteren boven het centrum en Oostelijk deel van Arnhem zulk een hevig onweer gewoed, dat in zeer korten tijd in de straten in de binnen stad het regenwater zeker een halven meter hoog stond. De hevige regen ging gepaard met een hagelbui, waarbij hagelsteenen zoo groot als duiveneieren uit de lucht kwamen vallen. Op Veiperweg, Velperplein, in Konings straat, Beekstraat en verscheidene andere straten in de binnenstad stond alles blank en in vele winkels stroomde het regenwater naar binnen. Het tramverkeer, dat moest wor den stopgezet, was anderhalf uur daarna nog niet geregeld. Het eigenaardige was wel, dat boven het Westelijk deel van de stad slechts heel weinig regen is gevallen. Nader vernemen wij nog, dat uren nadat er een einde was gekomen aan den hevigen re genval, het water nog steeds van de hooger gelegen deelen der stad naar de lager liggen de wijken stroomde, met het gevolg, dat de straten in de binnenstad nog geruimen tijd ondei; water bleven. De riolen konden den geweldigen toevloed van water niet verzwel gen, met het gevolg, dat tallooze kelders on derliepen. De tramrails, zoowel van de lijn Velp— Oosterbeek als in de buurt van het Geiten kamp, stonden diep onder water en toen dit eindelijk eenigszins was weggezakt of wegge spoeld, bleken zij onder den modder te liggen. Met man en macht is men bezig de rails schoon te maken. Op den Veiperweg nabij de Huygenslaan, een der laagste gedeelten van Oostelijk Arn- sem, stond op het oogenblik van afzending van dit bericht nog een enorme watermassa. Zeer veel is er te Arnhem, maar ook te Velp in de tuinen en aan de te velde staande ge wassen vernield, terwijl bovendien tallooze broeikassen werden verweest. Te Velp sloeg de bliksem in een boerderij, van den heer van B., waardoor brand ont stond en het huis geheel uitbrandde. Slechts enkele meubelstukken konden worden gered. Te Rheden werd de 35-jarige W. B. in het achterhuis van zijn woning door het hemel vuur getroffen en gedood. De Rozendaalsehe Watermolen, die in een dal is gelegen, stond voor een groot deel on der water, tengevolge waarvan het meubilair ten deele naar buiten dreef. Op de tennisbanen van Klarenbeek, waar de open tenniswedstrijden een aanvang had den genomen, moest het spel eensklaps wor den gestaakt, daar ook hier het water spoe dig een hoogte van wel een halven meter had bereikt. Heden hoopt men de wedstrijden te kunnen hervatten. In een dezer dagen gehouden gemeen schappelijke bijeenkomst van vertegenwoor digers der betrokken gemeenten is het door deze gemeenten bij te dragen gedeelte als volgt vastgesteld: Amsterdam 75.500; Purmerend en Edam 15000; Monnikendam 8500; Hpendam 5000, Broek In Waterland, Marken en Landsmeer 2000, totaal 125.000. Ged. Staten zullen voorstellen 100.000 bij te dragen, terwijl de rest, n.l. 450.000, verwacht mag worden van het Rijk en de Ned. Spoorwegen gezamenlijk. Vragen van het Kamerlid Boon aan de regeering over het middel van den heer van den Berg tegen mond- en klauwzeer. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft de schorsing van mr. Van Gigch Jr. bevestigd. Staking van tandheelkundige studenten te Utrecht. H. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn gisteren te Finse aangekomen. Gisterenmiddag heeft boven Arnhem en omgeving een noodweer gewoed. Een hevige regen gepaard met hagelbuien zette een groot deel van de stad onder water. Te Velp brand de een boerderij af, te Rheden werd een man door den bliksem gedood. De wet, houdende nadere voorzieningen be treffende de voorwaardelijke veroordeeling en de voorwaardelijke invrijheidstelling, treedt 1 Sept. a.s. in werking. De electrificatie der lijnen AmsterdamEdam en AmsterdamPurmerend. De Hollandia heeft bij den ballonwedstrijd te Münster den tweeden prijs behaald. Bij een auto-ongeluk bij Tilburg zijn twee begeleiders van een woonwagen gedood. Op het congres van den Ned. R. K. Bond van Bakkerspatroons is besproken de kwestie van de vervroeging van het aanvangsuur voor bakkersarbeid. Tot lector in de missiologie aan de R. K. Universiteit te Nijmegen is benoemd prof. dr, A. Mulders, van het Groot-Seminarie te Hoe ven. Een iadio-telefonisch experiment op de wereld-kracht-conferentie. In de commissie inzake den arbeidstijd in de mijnen ter Arbeidsconferentie, is geen overeenstemming bereikt. Alle desbetreffen de voorstellen zijn verworpen. Ernstig mijn-ongeval te Kaapstad 7 dood en. De fraude bij de hersteileveringen een onderzoek in Nederland. Ook Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN lacht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54 uur. Hoogste Barometerstand 767.3 m.M. te Lacoruna. Laagste Barometerstand 745.3 m.M. te Vest- manör. Verwachting: Meest matige, Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot be trokken, weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur. 5 cent voor een wagon Dezer dagen werd aan een der groentenvei- lingen te Beverwijk een wagon bloemkool voor slechts 5 cent verkocht. Woensdagavond te elf uur is op den Bos- schen weg te Tilburg ter hoogte van het spoorwegviaduct een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto met studenten van de Tilburgsche Handelshoogeschool, bestuurd door den student Van Thiel, komende van de IJzeren Man, ontmoette ter plaatse een woonwagen, die plotseling den weg overstak om zich naar het kamp te begeven. Er volg de een botsing, waarbij de beide begeleiders van den woonwagen, vader en zoon, ernstig werden gewond. De een was onmiddellijk dood, terwijl de tweede kort daarop is over leden. De slachtoffers zijn de 42-jarige J. B. van Reeken, vader van 4 kinderen, uit Tegelen afkomstig en zijn 14-jarig zoontje Marinus. De vrouw en drie kinderen in den woon wagen bleven ongedeerd; ook de studenten bekwamen geen letsel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1