•;:Hr, ■•«pa f 3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- SLECHT WEER NA EEN WARMEN ZONDAG MAANDAG 23 JUNI 1930 Voornaamste qXieuws Bureauxnassaulaan 49 nummer bestaat uit drie bladen 11 ADVERTEIMTIEN 35 ct. p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17493 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL VLOOTPLAN Het katholiek program eischt, dat de vloot beperkt zij tot hetgeen noodzake lijk is voor de handhaving der neutra liteit en de verdediging der onafhanke lijkheid; en ongetwijfeld valt daar het vlootplan, voor zoover het betreft ver ouderd materieel bij de vloot te ver vangen door nieuw, onder. Alleen blijft de vraag, of daartoe de flottieljeleider noodzakelijk is, of dat met een oefen schip zonder meer kan worden volstaan. De minister zal voor zijn voorstel nog wel meer gronden ter verdediging kun nen aanvoeren» Het zou daarom zeer voorbarig zijn, daar nu reeds een oor deel over uit te spreken. We meenden alleen goed te doen, het plan van alle kanten te bekijken, vooral waar in den laatsten tijd enkel geageerd wordt te gen het beginsel van bewapening door hen, die niets willen. En dit staat een zakelijke beoordee ling van hetgeen minister Deckers voorstelt in den weg. VOLK"-JOURNALISTIEK Onthulling „Burgemeester Scholvinck's Bank" Geschenk van Warmonds burgerij Boerderijen verbrand Zwaar weer boven Kennemerland Een wolkbreuk met zwaren hagelslag Groote schade aan den tuinbouw J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht die zich thans op de abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 Julia.s. DE DIRECTIE Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en "ffentschappen: per week 25 ct.; per "Wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tussehen den tekst 60 ct per regel. All, teScnab°nné's °p d!t b,ad zi'n ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinge bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger oor schepen, bestemd voor Neder- zullen eerst gelden worden aange- aa-Sd in 1931. Dat vormt dus een eer- sta deel van het plan van aanbouw, °r den minister van Defensie bij deze ^Ppletoire begrooting overgelegd voor Vc%ende negen jaren, want hetgeen q 1930 noodig wordt geoordeeld voor en West-Indië is thans aan de oe. Bij dit ontwerp van wet wordt v 'rent de vervanging van schepen °°r Nederland dus geen bindende be- 'sxing genomen, tenzij, wat niet uitge- 0 °'en is, de Kamer in October besluit ?M dit punt gelijktijdig te behandelen er Voorkoming van een nieuw marine- ®bat in December, als de begrooting 31 in behandeling is. De stemming zal evenwel plaats moeten hebben. Koe het echter ook zij, het vlootplan zal ongetwijfeld een onderwerp vor- eri van een uitvoerige gedachtenwis- Seüng in de afdeelingen van de Kamer °P morgen, als het voorstel daar onder- 2°cht wordt. Ke taak van de marine hier is een Miver aanvullende taak van defensie- Ven bei aard. De marine kan zich hier Perken tot het helpen van het leger ff het verdedigen van onze kust, met ^begrip van de zeegaten, stroomen en Mnenzeeën. De torpedobooten, die wij f°g hebben, zijn zelfs bestemd om uit sterven, want deze hebben voor ons ahd, dat ter zee niet aanvallend denkt te treden, geen waarde. Voor de Verdediging kan de onderzeeboot niet "Heen evengoed, maar zelfs beter gebe lgd worden, terwijl voor patrouille- flensten in oorlogstijd gewapende trei- efs ruim voldoende zijn. De onderzee- kPoten moeten echter regelmatig ver- Vangen worden, want de levensduur faarvan is maar kort, vandaar dat de Minister zich voorstelt in 1938 daarmede 'e beginnen door twee nieuwe booten °P stapel te zetten. Hierop valt niet het Minste aan te merken, tenzij de ontwa peningsconferentie tegen dien tijd een flergelijk resultaat heeft bereikt, dat feze booten niet meer noodig zijn. Naast den plicht, steun te verleenen "an de landmacht, rust op de marine bier te lande ook nog de plicht, het Personeel te oefenen, dat noodig is voor de vloot in Indië. De vloot aldaar beeft, zooals de minister van koloniën fit jaar in de Kamer heeft medegedeeld, Poodig ongeveer 2400 man Europeesch beroepspersoneel, dat daar 2 of 3 jaar fient en dan weder voor een paar jaar Paar Nederland komt. Het gevolg is, dat Mi hier steeds hebben drie tot vier Ppizend man beroepspersoneel voor af lossing en oefening. Voor eigen defensie eh bemanning der schepen hebben we fit groote aantal beroepspersoneel niet Poodig en zouden we ook kunnen vol daan met een bepaald percentage fienstplichtigen. Voor de oefening van fit personeel doen tot heden dienst de booten, die hier gebouwd zijn en be stemd voor Indië gedurende den tijd, fat er proefvaarten plaats hebben, en Verder de pantserschepen „Jacob van Keemskerk" en „Hertog Hendrik", welke "chter door ouderdom de grens hunner bruikbaarheid voor dit doel naderen. Geleidelijke vervanging van die schepen Pioest dus onder de oogen worden ge- Sien. Op de begrooting voor 1931 zal Paartoe volgens het plan het eerste be- Prag worden aangevraagd ten einde een Schip op stapel te zetten, dat, zooals Vtordt medegedeeld, 7.5 millioen zal bosten en waaraan dan met 100.000 duiden begonnen wordt. Waar wij hier slechts te zorgen heb ben voor de oefening, zou dus volstaan bunnen worden met een oefenschip, Pat daar geheel op zou kunnen zijn Pigericht. De minister stelt echter voor, een flottieljeleider te bouwen, een schip, dat het midden houdt tussehen een kruiser en een torpedojager, opdat Pit schip ook dienst zou kunnen doen 'er bescherming van onze belangen °veral op de wereld, waar dat noodig Plocht blijken, ter uitzending in tijd Van oorlog naar Indië, want hier is het M ons defensiestelsel niet bruikbaar, en 'en slotte voor vlagvertoon. De groote vraag is nu, of een derge- 'fk schip daartoe noodig is, want om Met het laatste te beginnen, kan vlag vertoon ook geschieden met een oefen- ScPip, terwijl bovendien, zooals de laat je jaren gebleken is, de naar Indië uit 'e zenden schepen dit óók doen. De >,Java" is geweest naar Noorwegen, ^V/eden en Denemarken en de „Suma- 'ra." naar Amerika en Japan, terwijl °°k de jagers en onderzeebooten op weg Paar Indië overal vreemde havens bin- Pcploopen. De waarde van vlagvertoon Mag niet onderschat worden, maar dat Pparom dit oefenschip een flottieljelei- Pcr moet zijn, staat voor ons niet vast. Nog moeilijker is de kwestie van de bescherming der belangen en de uitzen- P'hg naar Indië. Voor en aleer daar- °Mtrent een beslissing kan worden ge- P°men, meenen we, dat de minister nog PPdere gegevens moet verstrekken dan f?' heden in zijn memorie van toelich- Pe zijn aangevoerd. „Het Volk" heeft onze artikelen over de krisis in de Christelijk-Historische Unie blijkbaar „bestudeerd" en schrijft van „Fantasieën" Het blad zet in enkele regeltjes het conflict in de Unie uiteen en vervolgt dan: nu komt een katholiek blad daaraan verre consequenties vastknoopen. Het ziet de Unie al uiteenvallen, de De Visser-groep naar den Vrijheidsbond, de Henkemans- groep naar de anti-revolutionnairen over gaan en daarna de coalitie als regeermacht zich herstellen. Dat is alles kortweg onzin. Het is juist de Henkemans-groep, die met de afschaf fing van het gezantschap bij den paus de coalitie spleet en regeerings-onmachtig maakte en die uit vrees voor de anti-papis- tische gezindheid onder de chr.-hist. kiezers bij deze houding volhardt. Juist de De Vis ser-groep is veel meer coalitioneel, maar zij heeft nauwelijks aanhang in het chr.-hist. kiezerskorps, dat geheid anti-papistisch is en van coalitieherstel niets moet hebben." Onze lezers weten, hoe wij de moei lijkheden ten aanzien van een nieuwe coalitie met de overblijvende Christe- lijk-Historischen juist heel breed uit gemeten hebben; zij weten, dat wij juist het anti-papisme van wat „Het Volk" de „Henkemansgroep" noemt, hebben aangeduid als: de groote hindernis voor een nieuwe coalitie, en dat wij gezegd hebben, alleen heil te verwachten van een, al dan niet in de anti-revolutionnai- ren opgeloste, groep van Christelijk- Historischen, welke zich van haar anti papistische leiders zal hebben ontdaan. En dit is geen „Fantasie", want de Christelijk-Historische kiezers zijn in doorsnee" lang zoo anti-papistisch niet als enkele leiders der partij. „Kortweg onzin" is het te beweren, dat de De Visser-groep veel meer coali tioneel zou zijn immers, voor wie zich eenmaal tot de liberalen „bekeert", kan in een rechtsche coalitie geen plaats meer zijn. Voor de rechtsche groep in de Unie hoezeer in haar leiding mis schien ook anti-papistisch is niet alle kans verkeken. Het was in onze arti kelen allemaal duidelijk genoeg. Doch 't is al m ér beweerd en bewe zen: „Het Volk" polemiseert tegen artike len in de pers, zonder die behoorlijk gelezen te hebben. Zaterdagmiddag had te Warmond de plechtige onthulling plaats van de in het plantsoen tegenover de R. K. Kerk geplaat ste „Burgemeester Scholvinck's Bank", zijn de het geschenk van de burgerij dezer ge meente aan den oud-burgemeester bij zijn ontslagname alszoodanig. De feestrede werd uitgesproken door den Hoogeerw. Heer Monseigneur Taskin, Presi dent van het Groot-Seminarie, als voorzitter van het Eere-Comité. Zijn Hoogeerw. was vergezeld van den Weleerw. heer Ds. de Bel, predikant van de Ned. Herv. Gemeente, zoomede de overige leden van het Eere-Comité en het Huldi gingscomité met als voorzitter den heer J. Bergman. Nadat met een kernachtig woord Mon seigneur den oud-burgemeester namens War- mond's ingezetenen had toegesproken, werd Mevr. Schölvinck verzocht het doek, dat de bank bedekte, weg te schuiven, waarna onder de tonen der muziek het doek verdween en de bank een waar sieraad te voorschijn kwam. Diepbewogen dankte de oud-Burgemeester de gansche gemeente voor dit blijvend aan denken, waarbij hij de hoop uitsprak, dat deze bank een aangename gelegenheid zal bieden aan herstellenden en ouden van da gen, om na een wandeling eenige oogen- blikken uit te rusten, en hij bood vervol gens de bank aan aan het gemeentebestuur, de hoop uitende, dat het dit monument zal willen aanvaarden en er zorg voor zal dra gen. Burgemeester Ketelaar zei daartoe namens het Gemeentebestuur volgaarne bereid te zijn. Nadat nog het woord was gevoerd door den heer Bergman als voorzitter van het Huldigingscomité was de plechtigheid ten einde en werd in' den tuin van huize „Groot Leerust" thee aangeboden. Na een vrij warmen Zaterdag verraste de Zondag door een onaangename zwoelheid. Er was veel waterdamp in de lucht en daarom was het ook zeer drukkend. Dat het in de hoogere luchtlagen ook al niet pluis was, be wezen de witte wolkentorens, die zich met scherpe spitsen opstapelden. Er kwamen er den heelen dag en er gingen er. Tegen den middag begon de radio te bewijzen, dat er ontladingen hoog boven ons waren en tegen den avond werden de wolkentorens en wol kenbanken grooter en donkerder van kleur. Het rommelde in de verte, bijna onafge broken. Tegen zeven uur werd het donker en een donderbui, die in het Noord-Oosten hing en die door de zonnestralen koper kleurig getint was, dreef langzaam voorbij, meldt de „Courant" uit Amsterdam. Uit Westelijke richting kwam een haasti ger bui aan met donkere tot flarden gerukte wolken en strepen en toen stak er plotseling een felle wind op. Het stof dwarrelde door de straten en in de nieuwe wijken was het een woestijnwind, die het heete zand hoog opjoeg. In allerijl werden ramen en deuren gesloten. Inmiddels kwam ook nu weer uit, dat don derbuien zich boven Amsterdam niet op hun gemak gevoelen. Inderdaad is onweer boven de hoofdstad in zekeren zin een zeldzaam heid. De buien dreven langs elkaar heen en gingen zieh met bekwamen spoed elders ont lasten. Vermoedelijk heeft het in de buurt van de Zaan of van IJmuiden flink geon weerd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat blij kens eenige knipperingen in het electrisch licht, dien kant uit een der 50.000 volt bo venleidingen werd getroffen. Dat was om streeks 8.15. Later tegen kwart voor negen kwam een nieuwe dreigende bui op Oostelijk Amster dam aan. Daar het ietwat donkerder was ge worden was het licht zichtbaarder. Eenige vrij krachtige donderslagen kondigden aan, dat het onweer dicht in de buurt van de hui zenzee kwam, doch even later schoof het langs onze stad, vermoedelijk Noord-Holland in. Ditmaal ging het onweer vergezeld van regenval. Een half uur later was de bui al weg en manifesteerde zich slechts door flauwe flinkkeringen aan den horizon. Boven een groot deel van Kennemerland, vooral boven Velsen, ging het onweer ge paard met geweldige regen- en hagelbuien. Gedurende ongeveer een kwartier vielen op sommige plaatsen hagelsteenen zoo groot als duiveneieren. In IJmuiden en Velsen stond- den op sommige plaatsen de straten geheel onder water, doordat de riolen door de ha gelsteenen en de afgeslagen bladeren ver stopt waren geraakt. In vele huizen kwam het water binnen stroomen. Vele te velde staande gewassen in de omstreken zijn over een groote oppervlakte totaal vernield, zoo dat land- en tuinbouw groote scliade leden. De streek Kennemerland heeft gister avond zwaar weer te verduren gehad. Na een drukkend heeten dag begon des avonds een onweder te ontlasten, dat zich aanvan kelijk niet ernstig liet aanzien, dóch dat later voor vele tuinders in de streek een ramp zou brengen. Omstreeks half acht kwam een hevige regenbui opzetten, onmiddellijk gevolgd door een ontzettenden hagelslag, waarbij hagel steenen, ter grootte van duiveneieren, dus letterlijk stukjes ijs, huizen en landerijen teisterden. Het was een hagelstorm, zooals men zich in Beverwijk niet kan herinneren, ooit te hebben medegemaakt. Opmerkelijk is 't, dat deze vreeselijke bui 'n plaatselijk karakter droeg. Op vele plaatsen had men enkel een zwaren regenval in ont vangst te nemen, terwijl andere gedeelten van de streek van den hagelslag zeer ern stig te lijden hebben gehad. In de tuinen. Een van de zwaartst getroffen gedeelten is de Wijkermeer, ook in de omgeving van den Polderweg, waarlangs vele tuinderijen liggen. Hier heeft de hagel nu letterlijk alles ver nield, wat aan tuinbouwgewassen boven den grond stond. Vooral de akkers waar bloem kool, sla en aardappelen geteeld worden bieden een droevig schouwspel. Alsof een insectenleger dit land geteisterd heeft, zóó liggen daar de tuinbouwproducten, resulta ten van noesten arbeid, vernield tegen den grond. Wij spraken vanochtend een paar tuinbouwers, die „niets meer op het land te doen hadden", zoo vertelden ze ons. En dat in het drukst van den tijd, terwijl b.v. de sla een zeer goeden prijs opbrengt en veel goed maakt, wat de waardelooze spinazie had be dorven. Merkwaardig is het in tussehen, dat in den iets verder gelegen Wijkermeerpolder, de schade niet groot is. Maar ook op andere plaatsen in Kennemerland heeft de hagel aanzienlijke schade aangericht. Zoo vernamen wü, dat in een kweekerij bij Rooswijk (Velsen-Noord) al het glas ver nield is, terwijl ook de inhoud van de kassen door den hagel totaal vernield is. Onder Santpoort en Driehuis is op ver schillende plaatsen veel glas vernield. Zoo vernamen wij dat bij den tuinder v. d. Bronk, te Santpoort, niet minder dan 186 één-rui ters zijn vernield, terwijl bij anderen, vooral onder Jan Gijzenvaart eveneens zeer veel glas is vernield. De aardbeienoogst Het schijnt, dat de aardbeien weinig of niets geleden hebben. Voor zoover wü konden nagaan was ook onder Wük aan Duin niet veel schade aangericht, terwijl wij ook uit Heemskerk niets vernamen, zoodat aangenomen mag worden, dat de aardbeienoogst, die op het oogenblik in vollen gang is, behouden is gebleven. Uit alles blijkt intusschen dat de bui een plaatselijk karakter droeg. Ze is uit zee gekomen en schuin over de kust tussehen Zandvoort en IJmuiden getrokken. Te Beverwijk In Beverwük beleefde men angstige oogenbikken. zoo ook te Velsen. De Breestraat te Beverwijk lag bezaaid met afgeslagen bladeren, alsof het midden in den herfst was. Talrijke winkels en per- ceelen kregen belangrijke waterschade. Hoe hevig het geweest is moge blüken uit de omstandigheid, dat in den vroegen mor gen op enkele plaatsen (in hoeken van stegen en poorten met een dikke laag hagel lag. Vannacht om 12 uur, constateerde een in woner van Beverwijk, dat het plaatsje ach ter zijn woning, nog met een centimeters- dikke ü's-laag bedekt was. En dat, terwül wij midden-zomer schrijven. Ook in Velsen-Noord heeft men veel last van het water gehad. In de Watervlietstraat is de fundeering van een huis verzakt. DE SLAGREGEN IN IJMUIDEN-OOST Ten gevolge van den slagregen kwam gis teravond In de beide tunnels aan den Sta tionsweg te IJmuiden-Oost het water onge veer 1.25 M. hoog te staan, zoodat het ver keer totaal gestremd werd. Het verkeer werd toen door Velserbeek, langs den overweg aan den Groeneweg en langs de Briniostraat geleid. Den geheelen nacht is de gemeentereini gingsdienst in de weer geweest, om de mod der en het overtollige water uit de riolen te loozen. Een autobus met passagiers geraakte in den tunnel vast en door den hoogen waterstand konden de passagiers de bus niet verlaten. Men liet er toen een andere autobus van achteren tegen aan rüden, verbond de beide bussen met een plank en liet de passagiers toen overstappen. Deze wist daarna uit het water te komen, waardoor dus de passagiers uit hun isolement verlost waren. Tijdens den slagen geraakte ongeblusch- te kalk op een bouwwerk van den aannemer P. W. aan de Kastanjestraat in brand, doch het vuur was spoedig gebluscht. In de Van Speykstraat liet een aantal ruiten onder de groote hagelsteenen het leven en in de De Ruyterstraat kon een riool het vele water niet bevatten, waar door ook hier een overstrooming ontstond. IN HAARLEM—NOORD In Haarlem—Noord en omgeving heeft de hagel hevig huisgehouden. Langs den Rijks straatweg tot Santpoort zijn tallooze ruiten vernield, evenals in de Maasstraat en om geving. Voorbügangers en automobilisten uit een open wagen, vluchtten bü omwonenden bin nen, om zich te beschermen tegen den ge weldigen hagelslag. Een jongetje werd door een buitengewoon grooten hagel-„korrel" aan de hand getrof fen en kreeg een bloedende wonde. Zooals van zelf spreekt, heerschte bij alle bewoners groote consternatie. IN HET NOORDEN VAN NOORD-HOLLAND Gisteravond ontlastte zich boven de tuin bouwstreek te Langendijk en omstreken een hevig onweer, vergezeld van zwaren hagel slag, die te Heer-Hugowaard veel schade aanrichtte. Te Broek op Langendijk werd de electrische leiding getroffen. Het onweer bleef 4 uur hangen. Zondagavond half 7 is de bliksem inge slagen bij den arbeider P. Stroet in 't Veld, gemeente Oude-Niedorp. Een raam werd verbrijzeld, terwijl de heer S., die voor het raam- zat, zoodanig door den bliksem werd getroffen, dat zijn lichaam aan één zijde werd geschroeid en in een zijner beenen een gat sloeg. Zijn toestand is niet hopeloos. Aan zijn kleeding was niets bijzonders te bemer ken. De bliksem veroorzaakte groote wanorde in de huiskamer. Bij den landbouwer J. Pancras in dezelfde gemeente werd een aantal vorstpannen van het huis geslagen. Te Rotterdam pakten zich tegen den avond eveneens donkere dreigende onweerswolken samen. Het eerst ontlastte de bui zich boven de rand-gemeenten. Omstreeks 7 uur sloeg te Overschie aan den Achterdijk de bliksem in een hooiberg van den arbeider Suiker. Weldra stond de hooiberg in lichte laait, doch door het gezamenlijk optreden van de Overschiesche politie en brandweer wist men het vuur te blusschen en tot den hooiberg te bepalen. De zich in de nabijheid bevin dende woningen en schuren liepen geen schade op. Later op den avond dreef de bui over Rotterdam, doch het bleef bü enkele donderslagen en een korten hevigen slag regen. Ongelukken kwamen hier niet voor. De lustrumfeesten te Leiden ter gelegenheid van het 355-jarig bestaan van de Leidsche Hoogeschool zijn Zaterdag ingezet met een rceifestun op het Oegstgeesterkanaal. Een overzicht van den strü'd tussehen Jonge Acht Njord en Laga, welke door de laatste werd gewonnen (beneden rechts). Zaterdag had de generale repetitie plaats van het waterfeestspel aan de Kaag, waarvan morgen de premiere gaat: „De Vliegende Hollander". Feloptomend tegen de lucht, zijn spiegelbeeld diep het water inborend, staat aan de Frie- sche kust het hooge huis van Stavoren. De wind waait om de woning van Edwarda, beneden het stadje, waar de vaartuigen van de visschers- en handelsvloot dobberen. Dan verschijnt Edwarda, de vrouwe van Stavoren,omringd door haar vrouwen en hovelingen (Bovenrij midden). Zonder aandacht te schenken aan de smeekbede van den bedelaar om het niet te doen, daar hoogmoed voor den val komt, werpt de vrouwe van Stavoren haar ring in zee. Overzicht tijdens de handeling van het werpen van den ring in zee door de vrouwe van Stavoren, waarbij zij denhemel tart. (Geheel rechts op den voorgrond mot opgeheven handen de vrouwe van Stavoren). Gedeelte van het eiland met links de visschersvloot. (Beneden links). Het bootje met Bonifacius komt ongemerkt den IJsel afzakken en stevent toe op Stavoren, (boven rechts). Een kijkje in het nijvere dorp, Stavoren, bij den pottenbakker, (boven links) De lustrumfeesten te Leiden begonnen. B. en W. van Haarlem stellen voor, grond aan den Kinderhuissingel beschikbaar te stellen voor de stichting van de R. K. school voor buitengewoon L. O. 5-jarig kind te De Zilk overreden en ge dood. De toestand van baron Van Voorst tot Voorst is steeds vooruitgaande. Te Brussel is een Amsterdamsch koopman voor 300.000 fres. aan edelgesteenten bestolen. Te den Haag is een bende chanteurs ont maskerd. De Centrale Commissie voor Bezuiniging en het Zuiderzee-vraagstuk. Avonturen in West Nieuw Guinea. Vele gevallen van verdrinking. In Friesland komen bosch- en heidebranden voor. Het hevige onweer van gisteravond. Ernstige onlusten te Bombay honderden gewonden. De uitslag der verkiezingen in Saksen Groote overwinning der nationaal-socialisten. Het Maltezer kabinet is niet afgetreden. De crisis aan het Ministerie van Financiën in Duitschland nog niet opgelost. De revolutie in Bolivia is geëindigd. Het aftreden van de Poolsche regeering geëischt. Onderhandelingen met Gandhi, om een einde aan de onlusten in EngelschIndië te maken. Bij een motorboot-ongeluk op Nieuw- Guinea zijn 16 personen omgekomen. Tocht van de „Graf Zeppelin" naar Ber lijn en Hamburg. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54 uur. Hoogste Barometerstand: 763.0 m.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand: 749.8 m.M. te Stornoway. Verwachting: Matige tot zwakken, weste- hjke tot zuidelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, aanvankelijk droog, later weer toene mende kans op regen en onweer, aanvanke- lük iets warmer. NOODWEER BOVEN ZWOLLE Gisteravond omstreeks 10 uur woedde een hevig onweer boven Zwolle en omgeving. De bliksem sloeg in bü een landbouwer in Mas tenbroek, gemeente Zwollekerspel. Onmid< dellü'k werd de brandweer gealarmeerd. De boerderij brandde echter-tot den gon' toe af. BLIKSEM INGESLAGEN Bü een hevig onweer sloeg om half 8 gis teravond de bliksem in de boerderü van den landbouwer Terüken te Beek en Donk. De brandweer was spoedig met een handspuit ter plaatse. De boerderij brandde echter tot den grond toe af. Het vee kon in veiligheid worden gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1