1250.- 13000.- f 750.- f125.- f50.- f40.- DE OCEAANVLUCHT VAN KINGSFORD SMITH C.S. Dit nummer bestaat bit drie bladen DONDERDAG 26 JUNI 1930 Berichtgeving Niet zakelijk Opheffing tol Stichting Gewestelijke Hanze-Federatie Weer een aanrijding te Santpoort Voornaamste cWifmws De Tuinbouwwinterschool van den L.T.B. te Beverwijk De kindersterfte te LubecJ I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17496 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL SCHANDELIJKE CULTUUR Tusschen Krommenie en Wormerveer ,KennemerIandZaanstreek" Moeilijkheden door mist en kompas-miswijzing vertrek naar New York hedenochtend De landing te Harbourg Race K.L.M.-piloten over den tocht De tochten over den Oceaan De autobestuurder rijdt door J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De nieuwe directeur benoemd De moord te Stompwijk Het vooronderzoek tegen de professoren geopend BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening- No. 5970. en ABONNEMENTENvoor Haarlem Agentschappen: per week 25 et»; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEEINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekerings voor waarden «gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval mi doodeliiken af Ion* >ij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van eer duim of wijsvinge bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Onze lezers vinden in dit blad een ob jectieve weergave van het betreurens waardige incident, dat zich gisteren te Amsterdam tusschen katholieke en communistische arbeiders heeft voor gedaan. Voor de feiten kunnen wij vol daan met daarnaar te verwijzen. Alleen berichten wij nog dat de politie gisteren jh den loop van den dag vier der aange- vallen steenzetters heeft verhoord. Ge- bleken is dat zij uit zelfverdediging heb ben gehandeld. Allen zijn na het ver boor weer op vrije voeten gesteld. Doch waar wij hier speciaal de aan dacht op wenschen te vestigen, is de Wijze, waarop de redactie van „Het Volk" gemeend heeft, haar lezers om rent het gebeurde te moeten inlichten. Reeds vroeger hebben wij gemeld, dat de communisten te Amsterdam een on toelaatbare terreur op de katholieke ar beiders uitoefenen, omdat zij het werk Uitsluitend uitgevoerd willen zien door Uienschenvan hun geestesrichting. Herhaaldelijk hebben de katholieke ar beiders de hulp van de politie moeten inroepen, om te voorkomen, dat zij schandelijk mishandeld werden. Thans bebben de volgelingen van Moskou een ander „motief" voor hun ergerlijk op treden bedacht en voeren zij aan, dat de Katholieken onder het tarief werk ten. Bewijzen voor deze bewering achten de „heeren" niet noodig en de tegen spraak der katholieke arbeiders wordt niaar niet eens in acht genomen. Toch acht „Het Volk" het'oirbaar met schreeuwende letters boven het bericht ta plaatsen; „Tariefontduikers, met revolvers ge wapend, verwondden drie arbeiders." Nog erger maakt het blad het, waar bet schrijft: „De katholieke tariefontduikers ver klaarden gisteravond, dat, ingeval men hedenmorgen weer bij hen zou komen, zy de arbeiders zouden neerschieten. Men vatte dit toen op als grootspraak. Maar thans is gebleken, dat het den heeren ernst is geweest met hun misdadige voor nemens. Toen hedenmorgen de arbeiders op het karwei arriveerden, werden zij achter steenhoopen vandaan beschoten. Dit veroorzaakte begrijpelijkerwijs groote consternatie. De arbeiders stormden toe, grepen nabijliggende steenen en wierpen deze naar de schietende onverlaten. De zen vluchtten over een schutting, waar zij buiten het bereik der woedende arbeiders kwamen." Ergerlijker verdraaiing van de feiten bebben we maar zelden meegemaakt. In bet „Volk"-verslag wordt net voorge steld alsof de Katholieke arbeiders de aanvallers zijn. In feite echter zijn zij bet juist die werden aangevallen. De politie heeft dan ook vastgesteld, bat de Katholieke arbeiders uit zelf verdediging hebben gehandeld. „Het Volk" evenwel aanvaardt liever be communistische lezing, omdat zij daarmee een blaam meent te kunnen Werpen op een groep rustige menschen, die van socialistisch of communistisch gestook niets willen weten. Intusschen blijkt ook hieruit weer, dat »Het Jolk" liever communistisch dan Paapsch is. In de „Zakenwereld", een orgaan, dat zijn naam zegt het speciaal be stemd is voor belanghebbenden bij han del en nijverheid en tot op heden zijn taak op voorname wijze vervulde, vin ben wij ook de Maltezer kwestie tus schen den H. Stoel en de Engelsche fegeering besproken. Wij zouden daarvan geen melding blaken, indien hier aan het geval een °bjectieve bespreking was gewijd, in- bien de kwestie op zakelijke wijze was Uiteengezet. Edoch: met een voor de „Zakenwe- beld" verbluffende on-zakelijkheid kiest be redactie partij in deze voor buiten staanders zoo moeilijke kwestie en bat, na in haar exposé van de zaak blijk gegeven te hebben, dat zij zeer Onzijdig' is ingelicht en op personen en teiten een heel onjuisten kijk heeft. Vanwaar anders haar ingenomenheid biet Lord Strickland? De redactie leze eens, wat onze Ro- bieinsche correspondent in ons nummer van gisteren dienaangaande uit offi- ci®ele bescheiden naar voren gebracht beeft. Volgens de „Zakenwereld" had het ^aticaan van Lord Strickland niet mo- £en verklaren, dat deze bij den H. Stoel ^een „persona grata" is noch ook biocht het Vatlcaan constateeren, dat 8een onderhandelingen over een con- ®°i'daat mogelijk waren, zoolang Lord ^ickland in functie was. En de redactie aarzelt niet, de hokus- b°kus-conclusie neer te schrijven: «Wie deze nota's onbevooroordeeld ®est, krijgt wel den indruk, dat de kar saai-staatssecretaris de grenzen van gezag eenigszins heeft overtreden." Dus: het Vaticaan heeft ongelijk! De „Zakenwereld" zegt het, na een dilettanterig onderzoek, waaraan blijk baar alle objectiviteit vreemd geweest is en waarvan de eenzijdigheid heel sterk opvalt. Zou de „Zakenwereld" zich voortaan maar niet liever buiten de politiek hou den en zich bepalen tot haar „zaken"? Het valt niet mee, het nachtleven in de wereldsteden op peil te houden. De blasé boemelaars zijn niet gemak kelijk tevredèn te stellen, en een nieu we attractie moet wel heel bijzonder zijn, wil zij op de afgestompte geesten nog 'n beetje „indruk" maken. Nu heeft men in Parijs iets sensatio neels uitgedacht. „Het Leven" vertelt ervan: daar is een nieuw cabaret geopend. „Overdag is het zwarte huisje met witte randen potdicht gesloten, maar als de duis ternis valt, gaan de deuren open. En hoe gezellig het ook wezen mag in het café vlak er naast, waar wederom.Franziskaner Leistbrau" genoten kan worden (de Franschman is niet haatdragend), vóór het loketje verdringt men zich des avonds, en de lugubere griezeling daarbinnen wordt op behoorlijke wijze ondergaan. Ge zit er geschaard om zwarte doodkis ten, ge krijgt uw „bock", uw „limonade" of uw „liqueur" door doodbidders of aanspre kers toegereikt, die er allerlei doodsgebe den bij prevelen. Spreuken van vele beroemdheden over den dood „sieren" de wanden, en een res pectabele verzameling knekels, doodskoppen en doodsbeenderen vroolijkt het lokaal op met een aantal bekende schilderijen, die door een lichttruc straks veranderen in macabere verzamelingen van geraamten. De „abbé" die u toespreekt, is gewapend met een kolossaal dijbeen, aan den zolder hangt een lichtkroon, uit knekels samengesteld, waarvan u verhaald wordt, dat het onder ste doodshoofd dat is van een bekend mis dadiger, terwijl de twee daarboven die zijn van.... denzelfden bandiet als kind.... en als jonkman! De huid van een anderen bandiet, den befaamden Bebert, wordt met gepasten griezel bekeken en allerlei andere vertooningen, waarvan wij hier „de clou" niet zullen verklappen, doch die alle in denzelfden geest van griezeligheid zijn, vul len het bezoek aan dit „cabaret de la ter reur" verder aan." 't Is wel heel schandelijk! Maar och! zou men kunnen zeggen: in Parijs gebeurt er zooveel schande lijks; dat weten we nu eenmaal, en wat deert het ons, als ze in Parijs krankzinnig doen en vandaar linea recta ter helle varen. Het meest frappante van de heele geschiedenis is echter het feit, dat „Het Leven" „in den opzet van dit curieuze „Cabaret" iets (ziet) van dien pétil- lanten, spottenden, fijnen Franschen geest, die luchtig zelfs het ernstigste behandelt" Wat 'n cultuur! Gisteravond it, de bekende tevens beruchte tol op de Veerbrug, welke de gemeenten Krommenie en Wormerveer verbindt, op fees telijke wijze opgeheven. Het initiatief tot dit plan was uitgegaan van de Zaansche Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Des avonds had zich een lange file van particuliere auto's, vrachtwagens en motor rijwielen voor de brug opgesteld. Ook de publieke belangstelling uit de omliggende ge meenten ontbra' niet. Voorafgegaan door muziek en de besturen van de Z. V. V. V., Kon. N. A. C„ A. N. W. B., B. B, N. en de Zaansche Bond van Vrachtrijders werd mid den op de brug halt gehouden waar de heer B. C. Ooms, vice-voorzitter van Z. V. V. V., een korte grafrede hield. Daarbij was ook tegenwoordig de burgemeester van Kromme nie, de heer H. de Klerk. Tolwachter De Boer werd bij deze gelegen heid met een lauwerkrans gehuldigd. Toen de opheffing eenmaal een feit was, werd als symbool hiervan een honderdtal luchtballon netjes opgelaten, die op de daaraan beves tigde briefjes deze gebeurtenis vermeldden. Na een rondgang door Krommenie ver- eenigden zich de diverse besturen en be langhebbenden op het sociëteitsgebouw, alwaar bij monde van den heer J. C. van Wessem het gemeentebestuur een oorkonde betreffende deze gebeurtenis werd aange boden. Deze tol was 85 jaar oud en bij gemeente raadsbesluit van 30 Januari 1930 tot onder gang gedoemd. Voor de gemeente Kromme nie beteekent dit jaarlijks een schadepost van 17.500. Te Uitgeest is een Gewestelijke Hanze-Fe deratie gesticht, „Kennemerland—Zaan streek", omvattende de volgende Hanze- afdeelingen: Assendelft, Beverwijk, Castricum Heemskerk, Krommenie. Uitgeest, Wormer, IJmuiden en Zaandam. In het Voorloopig Bestuur der pasopge richte Federatie hebben de voorzitters der aangesloten afdeelingen zitting genomen. Te Harbourg Race geland. Kingsford-Smith heeft radiografisch me degedeeld. dat hij te Harbourg-Race zal 'anden Hij heeft 2000 L. benzine noodig De „Southern Cross" werd hedenmorgen ie 5.21 uur (Am. tijd) d. i. 10.41 Amst. tijd, ooven Harbourg llace gesignaleerd. Nader werd gemeld, dat het vliegtuig te 10.21 (Eng zomertijd) te Harbourg is ge land, om benzine in te laden. Uit Harbourg-race wordt nader gemeld, omtrent de landing van de „Southern Cross", dat allt vier leden van de beman ning van het vliegveld in goede conditie zijn. Het ligt in de bedoeling, na het innemen van benzine en olie, zoo spoedig mogelijk naar New-Yórk te vertrekken. De Southern Cross is zeer vlot op het vliegveld te Harbourg-race geland Het had reeds geruimen tijd om het veld gevlogen. Naar de vliegers mededeelden, was her in den dichten mist, dien zij voor de kust van New-Foundland aantroffen zeer moei lijk geweest de positie vast te stellen. Het duurde geruimen tijd, voordat men in contact was gekomen met het radio station te Chatham en Caperace. Door het langdurig rondvliegen in den mist, was een groot gedeelte van de ben zine verbruikt en Smith en van Dijk acht ten het niet gewenscht verder door te vliegen. Kingsford Smith heeft om 9.45 gisteroch tend een telegram gericht aan de Vacuum Oil Company te New-York met het verzoek om 400 gallons benzine en 12 gallons olie, ten einde de vlucht naar New-York te kun nen voortzetten. De telegrafische toestemming daartoe kwam dadelijk en het vliegtuig wordt nu van brandstof voorzien. Nadere bijzonderheden Door het langdurig rondvliegen in den mist, was een groot gedeelte van de benzine verbruikt en Kingsford Smith en Van Dijk achtten het niet gewenscht verder door te vliegen. Nadat de positie was vastgesteld, werd besloten te Harbour Grace te landen. Een groot gedeelte van de vlucht ge durende de laatste uren werd blind ge- vlogen. Na de landing op het vliegveld te Har bour Grace werd het toestel nagekeken. Gebleken is, dat alles in goede orde was. De start niet vóór hedenochtend Uit Harbour Grace werd gisteren gemeld: Kingsford Smith en zijn drie metgezellen slapen thans. Zij zullen waarschijnlijk om vier uur be ginnen met de werkzaamheden van het bijladen voor het laatste deel van hun vlucht. De start wordt eerst verwacht tegen morgenochtend bij het aanbreken van den dag. /oen Kingsford Smith werd gevraagd naar zijn ondervinding, vertelde hü, dat zij een helschen nacht hadden doorgemaakt. De trip was zonder eenige bijzonderheid verloopen tot op ongeveer 10 mijlen van Kaap Race, ofschoon zü toch gedurende di vlucht een vijftal uren lang in hevigen storm gezeten hadden. Maar van dat fatale punt op tien mijlen van Kaap Race af, kwamen zij in een hevigen mist; bovendien functioneerde een der kompassen slecht, zoodat zij voor het behouden van den goeden koers, afhanke lijk waren van draadlooze peiling. De daar voor gebruikte stations waren Belle Island en Kaap Race. De motoren en trouwens het geheele vlieg tuig waren schitterend gedurende den ge- heelen tocht. Toen de vier het vliegtuig verlieten en het vliegveld opstapten, zagen zij er uitstekend „fit" uit; alleen hadden zij een beetje last aan de oogen en ze waren echt „doof" Maar allen hadden een breeden glimlach van voldoening op het gezicht. Hun eerste vraag was: „heeft iemand ook een cigarette" en toen zij die gekregen hadden, waren schijnbaar al hun wen schen bevredigd. De menigte op het vliegveld bracht den vliegers een hartelijke ovatie; daarna stap ten z.j in de gereedstaande taxi's, waar mede zijn naar het hotel werden gebracht omte ontbijten. In aansluiting op het bovenstaande tele gram seint Kingsford Smith het volgende: Wij hebben instructies achtergelaten, dat wij niet mogen worden gestoord voor des middags vier uur. Zijn volkomen af door den inspannenden tocht. Gedurende twintig van de 25 uren vlie gen hebben wij zonder zicht gevlogen. De eerste uren was de tocht zeer mooi. De schepen onderweg zijn ons van veel dienst geweest: gedurende den heelen tocht vin gen wij de draadlooze berichten van deze schepen op. Op 500 mijlen van Harbour Grace'stemden de r-diopeilingen niet meer met onze kom passen en daarom besloten wij na ampel onderzoek van onze instrumenten om alleen verder te sturen op radiopeilingen door mid del van het draadlooze station Kaap Race. Zes uren lang hebben wij in groote cirkels gevlogen en bü het aanbreken van den dag bemerkten wij, dat wij het land nog niet hadden bereikt. Geleid door radiomeldingen van Kaap Race stuurden wij toen daarop af. Het land daar was volkomen bedekt met een dikken mist. Om zeven uur vlogen wij boven Harbour Grace, maar ook daar be lette de dikke mist een landing. Eerst om 8.30 uur slaagden wij er in een gaatje te vinden en stonden toen ook weldra aan den grond. Wij starten zeker niet eerder dan morgen ochtend oor onze verdere vlucht naar New- York. Gestart naar New-York Het vliegtuig „Southern-Cross" is heden morgen te 5.35 uur van Harbour Grace ge start naar New-York. Kingsford Smith en zijn metgezellen worden hedenmiddag tus schen 4 en 5 uur (Am. T.), d.i. tusschen 9 en 10 uur hedenavond (Amst. T.) op het Roosefelt-vliegveid verwacht. De weerberichten voor de vlucht langs de Amerikaansche kust luiden gunstig. Een telegram van Fokker. i Reuter seint uit New-York, dat de vlieg tuigbouwer Anthony H. G. Fokker aan Kingsford Smith een telegram van geluk- jvensch heeft gezonden, waarin hij hulde brengt aan de groote eigenschappen van dezen vliegtuigcommandant en aan die van zijn kameraden Van Dijk, Stannage en Saul. „Dat gij er in geslaagd zijt den Oceaan van oost naar west te overvliegen is een nieuw bewijs voor uw kranigen, sterken geest, en voor uw groote organisatievermo gen." Lord Thomson seint. Het Engelsche luchtvaartministerie deelt mede, dat lord Thomson, de luchtvaart minister, het volgende telegram aan Kings ford Smith zone„Uit naam van het lucht vaartministerie wensch ik u en uw kamera den hartelijk geluk met het weislagen van uw schitterende Oceaanvlucht. Hoe mevr. van Dijk de blijde tijding ontving. Onmiddellijk nadat het telegram ontvan gen was, waarin de heugelijke mededee- ling vermeld stond, dat de vliegers veilig op New-foundland gedaald waren, heeft de .Telegraaf" zich in verbinding gesteld met \nevrouw Van Dijk, om haar het goede nieuws te vertellen. Na de donkere uren van angstige span ning, waarin de achterblijvende, als maar wachtende, zich maar weer steeds opnieuw heeft moeten afvragen: „Zouden zij het halen? Waar zullen zij nu zijn?", was het begrijpelijk, dat mevrouw Van Dijk deze tijding met stralend..gelaat .vernam. Weg was nu de ergste spanning. ,Hiërïijk," juichte zij, „dat zij geslaagd zijn. Altijd ben ik trotsch op mijn man geweest, maar nu toch wel heel erg. Doch eerst geheel gerust zal ik pas zijn, als zij goed en wel in New-York zullen zijn aangekomen, want dat is ten slotte het einddoel." Groote waardeering voor de verrichtingen van Kingsford Smith c.s. De K. L. M.-piioot Beekman verklaarde, dat er schitterend was genavigeerd en dat de „Southern Cross" precies op het punt was uitgekomen, waar hij zou moeten landen na de laatste telegrammen. Op de vraag om een vergelijking te geven van de vlucht van de „Southern Cross" met den tocht van Von Koehl met de „Bremen", zeide Beekman, dat er geen vergelijking mogelijk is, waarmede hij echter niets wilde afdoen aan de prestaties van de Duitschers. Dit is de eenige Oceaanvlucht, die op de uiterste puntjes is voorbereid. De tocht van Byrd van New York naar Europa was óók goed geprepareerd, maar toch lang niet zóó als deze. Beekman was voorts van meening, dat de vluchten van Kingsford Smith over de Stille Zuidzee en de andere lange afstandsvluch- ten, die hij reeds gemaakt heeft, prachtige oefentochten zijn geweest voor deze groote Oceaanvlucht, die veel machtiger, moeilijker en gevaarlijker is, vooral met het oog op ijs- aanzetting. De vliegprestatie van de geheele bemanning is schitterend geweest; immers, zij moest onafgebroken in het touw komen. Ik zei daar straks aldus de heer Beek man iets van de „Bremen" en wil nu nog daaraan toevoegen, dat geen vergelijking mogelijk is, omdat de „Bremen" een een- motorige machine was, zoodat de vlucht prac- tisch van geen waarde was voor de toekomst. Het was een „gokje met de eeuwigheid"; de uitrusting van de radio en de navigatie wa ren lang niet zoo best als van de „Southern Cross". Kingsford Smith heeft den tocht buitengewoon serieus voorbereid." De heer Tepas onderbrak zijn collega hier; „Buitengewoon secuur; Smith heeft zich niet laten verleiden door jacht naar roem maar alles volkomen seieus voorbereid." „En de Australiër heeft een uitstekende greep gedaan bij de K. L. M.", aldus Beek man. „Ik ben het er niet mee eens, dat men steeds vrijwel alleen den naam van Kings ford Smith noemt. Ik geloof zeker dat Van Dijk, de Nederlandsche piloot op dezen tocht het leeuwenaandeel heeft verricht. Van Dijk is vooral de man van het vliegen bij gevaar lijk weer. De Nederlander heeft in dat op zicht greote nv 'g ongedaan." Ten slotte legde Beekman er den nadruk op, dat vooral de Radiodienst aan boord buitengewoon in orde was, waardoor de be manning steeds wist waar zij was. Tepas aan het woord. Tepas onderstreepte de woorden van Beekman volkomen. Ze hebben „hondjes van motoren" gehad en we waren er allemaal zeker van, dat de vlucht tot een goed einde zou worden gebracht, wanneer de motoren maar draaiden. Er is geen ooger.blik geweest, dat ze niet wisten waar ze zaten. Er is ab soluut en Beekman viel zijn collega hierin spontaan bij geen aanleiding om to zeg gen, dat zij aan het zoeker- zijn geweest. Het versct.il met Von Koehl is dit, da: de Duitscher ergens is geland en niet wist waar. Deze tocht moest slagen! Beekman en Tepas weidden toen nog uit over den start, waarover naar hun meening zoo weinig is gezegd, maar die toch een van de zwaarste risico's is geweest van dezen tocht. In den start bestond het gevaar, dat een band zou springen of iets dergelijks. Het oordeel van den heer Spit. De heer Spit, chef van den technischen dienst van de K. L. M. zeide: „Deze vlucht is een mooi bewijs voor de betrouwbaarheid van de luchtgekoelde mo toren; de „Southern Cross had drie Wright Whirlewind luchtgekoelde motoren. Deze vlucht moet toch beschouwd worden als een experiment. Naderhand zal uit dergelijke vluchten een regelmatig verkeer over den oceaan ontstaan. Wanneer er 'n vergelijking wordt gemaakt met deze vlucht en den tocht van een lucht schip, dan blijkt daaruit, dat een vliegtuig ver in het voordeel is wat snelheid betreft. De „Zeppelin" moet een grootere route nemen en voor slecht weer uitwijken, terwijl de eigen snelheid gering is. Deze vlucht is een schitterend bewijs voor het mooie Fok kerproduct. De machine heeft met een der gelijke belasting in verhouding een korten start gehad en is goed los gekomen. Onderhoud met Hondong. De heer Hondong, die ook al eenige vluch ten naar Indië heeft medegemaakt, ver klaarde dat hij niet getwijfeld heeft aan het gelukken van de vlucht, omdat die goed voorbereid was met goede piloten. Hij heeft nooit getwijfeld aan het succes en achtte Van Dijk den aangewezen man voor Neder land om uitgekozen te worden, ook wat zijn capaciteiten betreft. Hondong, die juist uit Londen kwam, ver telde dat de Engelsche piloten, die hij ge sproken had, ook van meening waren dat Smith en Van Dijk er zeker zouden komen. Ook hij achtte deze vlucht de best voor bereide die er ooit is geweest. De vlucht is in een mooien tijd gemaakt. Over het bij vullen in de lucht verklaarde Hondong. dat er toch verschillende bezwaren zouden heb ben bestaan. Het is heel gemakkelijk gezegd om een slang vast te grijpen en dan bij te vullen, maar het toestel was er toch niet op ingericht; wanneer dat mogelijk was ge weest, zou Kingsford Smith het zeker heb ben gedaan. Hondong roemde de radio-installatie van het toestel op de korte golf en besloot zijn interview, welke het „Hbld." met de piloten mocht hebben, met de verklaring, dat de piloten van de „Southern Cross, de eenigen zijn geweest, die geschikt waren voor een dergelijke vlucht. Ook de heer Thomson, chef van het vlieg veld op Schiphol, uitte zich in bewonderende termen over de geleverde prestatie; hij had de kans voor 100% zeker geacht. De Nederl. Vereeniging van verkeersvlie gers' heeft gistermorgen een telegram naar New York gezonden, waarin de bemanning van de „Southern Cross" wordt geluk ge wenscht met de behouden landing. Hieronder volgt een overzicht van de oceaanvluchten welke tot dusverre de aan dacht van de wereld hebben gehad ge slaagde en niet-geslaagde. Beginnen we met de laatste: 18 Mei 1919 H. Hawker en Mackenzie Grieve, van Newfoundland naar Ierland. 8 Mei 1927 Nungesser en Coli, van Pa rijs naar New-York. 31 Aug. 1927 Prinses Löwenstein-Wertheim, kol. Mitchin en capt. Hamilton, van Upavon naar Ottawa. 6 Sept. 1927 Lloyd Bertaud, James Hill en Philip Payne, van Old Orchard naar Rome. 7 Sept. 1927 Capt. Tully en It. Madcalf, van Newfoundland naar Londen. 23 Dee. 1927 Mrs. Grayson en Omdal van Old Orchard naar Kopenhagen. 13 Maart 192S Hinchliffe en miss Elsie Mackay, van Cranwell naar Philadelphia. 21 Juni 1929 Majoor Franco (Spanje) van Cartagena; 29 Juni nabij Azoren op zee gevonden en gered. 13 Juli 1929 Poolsch vliegtuig met Idzi- kowski en Kabula van Le Bourget vertrok ken. Bij de Azoren gevallen. Idzikowski ge dood. Kabula gewond. 18 Aug. 1929 Kater en Leischer, Far- mantoestel, gestart uit Lissabon naar New- York via de Azoren, nooit teruggevonden. 24 Aug. 1929 Schestakow gestart van Moskou naar New-York, vermist. Geslaagde tochten: 1415 Juni 1919 De Engelsche capt. J. Alcock en It. A. W. Brown; van Newfound landIerland. 2021 Mei 1927 Capt. Lindbergh; van New-York naar Le Bourget, Parijs. 46 Juni 1927 Lt Chamberlin en mr. Levine; van New-York naar Eisleben, Duitschland. 29 Juni1 Juli 1927 Comm. Byrd, New- YorkVer-sur-Mer, Normandië. 27 Aug. 1927 W. Brock en S. Schlee, van Newfoundland naar Croydon. (De drie laat ste waren Amerikaansche vluchten). 12 April 1928 Köhl, v. Hünefeld en Fitz- maurice, van Ierland naar New-York. 14 Juni 1929 Lefèvre en Assolant met de „Gele Vogel" van Old Orchard naar Santan der. 9 Juli. 1929 Williams en Yancy met ..Pathfinder" van Old Orchard tot Santan der. Gistermiddag reed de groentenhandelaar H. D. met zijn met paard bespannen wagen op den Rijksstraatweg in de richting Sant poort. Een achterop rijdende auto wilde passee- ren juist op het moment dat ook van tegen overgestelde zijde een auto naderde. De bestuurder van den eersten auto, die met vrij groote snelheid reed, kon toen een aanrijding niet meer voorkomen. Hem bleef de keus tusschen den naderen den auto en den groentenwagen. Hij koos dezen laatsten met het gevolg, dat de groen tenwagen ernstig beschadigd werd en het paard zoodanig gewond, dat het moest wor den afgemaakt. De auto reed door, doch men heeft het nummer nog kunnen noteeren. Tot directeur van Openbare Werken en van het Gemeentelijk Grondbedrijf te Haar lem is benoemd Ir. M. H. Maas, directeur van gemeentewerken te Leeuwarden. K. L. M.-piloten over de vlucht van Kings ford Smith c.s. Tot directeur der Tuinbouwwinterschool te Beverwijk is benoemd Ir. H. A. B. Bune- meijer, te Boskoop. Uitspraken in enkele belangrijke rechts zaken. Nog geen verlaging der keurloonen voor vee en vleeseh. Te Uitgeest is opgericht de Gewestelijke Hanze-Federatie „Kennemerland-Zaan- streek." Verschillende wetsontwerpen door de Tweede Kamer goedgekeurd. St. Adelbertsfeest te Egmond. Een proces van Sjaljapin tegen de Sovjet- regeering. De standplaatstoelagen van alle Indische landsdienaren zullen worden verminderd. Het 108-jarige Indianen-opperhoofd is te Amsterdam aangekomen. De Conventie inzake den gedwongen ar beid in eerste lezing aangenomen. De Maltezer kwestie. Verklaringen van den Minister van Koloniën. De kindersterfte te Lübeck. Vooronder zoek tegen de professoren geopend. De „Southern Cross" heeft hedenochtend de vlucht naar New-York voortgezet. Een motie der Duitsch Nat. Fractie tegen dr. Curtius. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.60, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 9.54 uur. Bij het bestuur van den L. T. B. is be richt ingekomen van den Minister van On derwijs, dat er geen bezwaar bestaat tegen de benoeming van den heer Ir. H. A. B. Bünemeijer tot directeur van de nieuwe Tuinbouwwinterschool van den L. T. B. te Beverwijk. Daarmede is de benoeming automatisch in gegaan. Ir. Bünemeijer was tot op heden leeraa' aan de Tuinbouwschool te Boskoop. J. B.'s eisch tot schadevergoeding Naar de „Nwsbr." verneemt, zal de heer J. B. die verdacht werd van den moord op den manufacturier v. d. Drift te Voor burg, een dezer dagen een request indie nen. waarbij hij middels zijn advocaat, mr. B. W. F. Faauwe verzoekt dat de instructie binnen zeer korten tijd zal worden gesloten. Wanneer dit verzoek wordt ingewilligd!, zal hij een eisch tot schadevergoeding in laten dienen ten bedrage van f 30,000. Het plan van J. B. is een brochure sa men te stellen, waarin hij uitvoerig verslag uitbrengt van zijn ervaringen in het Huis van Bewaring en alles wat daarmee ver band houdt. Het boekje zal een dezer dagen gereed komen. Naar aanleiding van het beschikbare ma teriaal betreffende de waarschijnlijk met het toedienen van een Calmette-praeparaat in verband staande gevallen van zuigelingen sterfte te Lübeck heeft de Officier van Justitie aldaar een vooronderzoek geopend tegen de professoren Deycke en Klotz, tegen dr. Altstaedt en tegen eenige verpleegsters, die werkzaam zijn in het laboratorium van Prof. Deycke, wegens het veroorzaken var dood door schuld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1