13000.- Haarlem - Kevelaar f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Verbluffende vraag DE ORGANISATIE VAN DE LEERPLICHTVRIJE R.K. MEISJES Voornaamste cXieuws ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regel. dit nummer bestaat uit drie bladen i I VRIJDAG 27 JUNI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17497 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De Malthezer kwestie De noodwet vandaag geproclameerd Bisschoppelijke Kweekschool Beverwijk De Delftsche studenten in het Paleis op den Dam Gedwongen landing van de D 67 Vaartuig met dynamiet in Canada ontploft 31 dooden, 11 ernstig gewonden Pater C. Pauwels O. P. DE GRAALBOND Het kampeeren aan het Bloemendaalsche strand Zijn vrouw gedood p. extra trein op 2, 3 en 4 Sept. a.s. „Stemmen van waarheid en vrede" Missie-College te Katwijk De onlusten te Bolivia Is de regeering ten val gebracht? De staking in Malaga Sprinkhanenplaag nabij Weenen Kinderverlamming Nog twee gevallen te Gouda J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Staking in den tuinbouw Bij de veilingsvereeniging te Bovenkarspel 1000-jarig bestaan Finsche Parlement Grootsche feesten BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening Na 5910. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ^1© abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongevai mei dnodpHikpp in f Ion* Aii verlies van een hand, sen voet of een oog bij verlies van eer duim of wijsvinge bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Het „Handelsblad" bespreekt het plan der regeering, den akkerbouw in zijn krisis eenigszins tegemoet te komen u°or invoering van een suikerinvoer- rechtwetje (dat de regeering ook een öiaalverbod zou overwegen om de posi tie der eigenaren van groote aardappel- dieelvoorraden eenigermate te verlich ten, was aan de redactie toen nog niet bekend) en stelt dan de verbluffende Vraag: Is dat alles?" Om haar onvoldaanheid nog duide lijker te demonstreeren, spreekt de re dactie in een opschrift boven het artikel van „De teleurstellende houding der regeering te genover de akkerbouwcri- ais." Wij noemden de vraag „Is dat alles?" verbluffend. Niet omdat wij die vraag ten onrechte gesteld zouden achten. Integendeel; wij zijn van oordeel, dat de regeering veel te weinig doet (en blijkbaar ook in de toekomst nog veel te Weinig doen wil) tot voorziening in den krisisnood; en niet alleen nu schiet de regeering te kort, bij bijna iedere krisis, Welke sinds den oorlog te verduren was. heeft de regeering in haar al te grooten eerbied voor „onze beproefde handelsbe ginselen" te weinig medewerking ver leend, waar getracht moest worden te redden wat er te redden viel. Het Suikerinvoerrechtwetje is van die te geringe medewerking weer een nieuw bewijs, als dit wetje wordt uitgevoerd, zullen de door de krisis getroffen akker bouwers slechts in een klein aantal en dan nog op geheel onvoldoende wijze geholpen worden. Terecht wordt dus de vraag gesteld: •Js dat alles Het verbluffende zit 'm alleen maar hierin, dat de vraag gesteld wordt doorhet „Handelsblad", door het blad, dat zich jaar in, jaar uit steeds het felst gekeerd heeft tegen iedere steunverleening aan wélke bedreigde in dustrie en aan wélken vorm van handel ook. In naam van den onaantastbaren vrijhandel moest de regeering zich van iedere inmenging onthouden; het eco nomisch „recht" moest zijn loop heb ben; beschermende maatregelen zouden toch niet baten en integendeel nog nadeelig werken door de in uitzicht gestelde repressaille-maatregelen van 't buitenland. Wat is er rondom de aardewerk-, de klompen- en de schoenen-industrie niet Verwoed gevochten Nu valt er weer een vaderlandsch goed te redden. De regeering doet eenige, te zwakke Pogingen om de reddende hand te bie den, en nu is het dat zelfde „Handels blad", dat ontstemd en „teleurgesteld" de vraag stelt; „Is dat alles Dit blad heeft toch wel allerminst het recht, deze vraag zoo suggestief te stel len 1 En nu zullen we natuurlijk te hooren krijgenja, maar 't is nu een heel an der gevalde krisis is buitengewoon en Wat wij voorstaan, heeft niet dat pro tectionistisch karakter. Och Wat zullen we gaan redetwisten over een wóórd In ieder geval eischt het „Handels blad" nu ineens steunverleening aan, bevoorrechting van de door een econo mische krisis getroffenen. Het Suikerinvoerrechtwetje (ook geen Vorm van protectie gaat het blad lang niet ver genoeg. Behalve maatregelen, welke in de toe komst effect kunnen hebben (beter on derwijs, betere inlichtingsdienst), doet het blad nog andere hulpmiddelen aan de hand: „In de eerste plaats rijst bij ons de vraag, of de schatkist niet voer haar reke ning kan nemen de sociale lasten van die akkerbouwers, die kunnen bewijzen, dat hun bedrijven, ondanks economische leiding, en tengevolge van uit de wereld crisis voortvloeiende omstandigheden niet met winst kunnen worden geëxploiteerd. De Nederlandsche boer betaalt per ar beider ongeveer 70 gld. per jaar voor de sociale verzekering. Van de vruchten dezer verzekering zouden wij den landbouwar- beider zeker niet willen berooven. Zonder nu in het algemeen de vraag aan de orde te willen stellen, of deze kosten niet lo gischer en billijker ten laste van de gehee le bevolking zouden worden gebracht dan ten laste van de bedrijven, lijkt ons de vraag overweging ernstig waard, of niet t ij d e 1 ij k althans de schatkist deze lasten, voor zoover zij werkelijk onhoud baar zijn gebleken, behoort te dragen. Economisch is dat minstens evenzeer ge rechtvaardigd, als de aflossing van staats schuld met de batige saldi onzer staats rekening. Omdat daardoor een toekomst mogelijkheid wordt gered." Verder lezen wij: „Ben tweede directe mogelijkheid ligt in de ook door de liberale commissie aan bevolen credietgarantie, om het bestaan de surplus aan aardappelmeel weg te op zoodanige wijze, dat de produ centen de beschikking krijgen over de gel den. die zij behoeven voor pootgoed, kunst mest, enz., wederom aangevuld met een waarborg tegen productieopdrijving. Wij zouden het hebben toegejuicht, indien de regeering maatregelen van dezen aard, die zij sedert Maart overweegt, thans had aangekondigd. Ten aanzien van de vrachttarieven, die, wij zeiden het reeds, ten deele tot be scherming van buitenlandsche produc ten leiden, is onze regeering veel minder diligent geweest dan b.v. de Belgische." Ook in dit opzicht moet er volgens het liberale blad dus meer beschermd worden. Tot slot schrijft het blad: „Het meest teleurstellende in de houding der regeering in de gegeven omstandig heden is voor ons, dat daaruit niet blijkt, het bewustzijn dat hier en nu alles moet worden gedaan, wat redelijkerwijze van de regeering kan worden verlangd, om voor de toekomst de kansen van den landbouw te verbeteren en nu zijn nood te verlichten." Het verheugt ons natuurlijk, dat ein delijk ook het „Handelsblad" is gaan inzien, dat men door in abnormale omstandigheden het vrijhandels-ideaal ongenaakbaar ten troon verheven te houden er niet komt. Dat is heel goed. Maar het lag toch allerminst op den weg van dit blad met een ontevreden gebaar te vragen „Is dat alles en de regeering te bezedemeesteren en in gebreke te stellen. In het Lagerhuis antwoordde Snowden he den in plaats van den premier op de vraag of de maatregel tot opscnorting van de grondwet van Malta door net Britscne par lement gesanctionneerd zou worden waarbij hij o.m. zeide dat het in verband met de urgentie der zaak noodig was onverwijld te handelen. De noodwet zou vandaag door den gouvernuer van Malta worden geprocla meerd. Examens l. O. Geslaagd de heeren H. Dinkgreve; J. Handgraaf; B. Hendriks; M. Hendrikse; J. Jansen en M. Deen. Zü zijn in hooger heroep gegaan bij den Minister van Onderwijs Op de vragen van het Tweede-Kamerlid, den heer Van der Waerden, in verband met een door den Senaat der Technische Hooge- school ten opzichte van twee studenten ge nomen disciplinairen maatregel, wegens hun gedrag op 11 Mei j.l. in het koninklijk paleis te Amsterdam heeft de Minister van Onder wijs, K. en W. geantwoord; Zooals onder meer uit de geschiedenis der totstandkoming van art. 5r (Lr Hooger Onderwijs-wet blijkt, hebben de disciplinaire maatregelen, waarop dit artikèl ziet, ook ïtrekking op het openbaar optreden der studenten en kan de academitche straf wor den opgelegd, afgescheiden var. de tusschen- komst van den strafrechter en onverminderd de door dezen op te leggen straf. De Ministe bezit ten aanzien an de uit spraak van den Senaat der Technische Haogeschool geen vernietigingsrecht. Wel zijn bedoelde studenten overeenKomstig het tweede lid van art. 69 oij den Minister in hooger beroep gekomen. Vermits het onder zoek nog niet is afgeloopen kunnen omtrent c i afloop van dit oerocp nog geen mede- acenngen worden verstrekt. In de Noordzee ter hoogte van Petten moest het watervliegtuig D 67 van het /Heg- kamp de Mok wegens een motordefect op zee dalen. De in de nabijheid zijnde torpedo boot H. M. Z. 7 en H. M. Jacob Heemskerk verleenden onmiddellijk assistentie. De Z. 7 nam het vliegtuig op sleep en bracht het naar De Jacob van Heemskerk, welke het aan boord nam en hiermede naar de reede van Texel stoomde, waarna het door een sleepboot naar 't vliegkamp de Mok werd gesleept. In de stad Brockwick in de provincie On tario in Canada werd Donderdag e enmet 20 ton dynamiet beladen vaartuig op de St. Lo- rentz-rivier door den bliksem getroffen. Het dynamiet vloog in de lucht, het vaar tuig werd totaal verwoest. Voor zoover tot nu toe kon worden vastge steld zijn van de 42 opvarenden van het vaartuig 31 gedood en 11 werden ernstig ge wond. Gisteren promoveerde na volbracht examen in het Dominicanenklooster te Huissen tot Lector in de Theologie de Weleerw. Pater C. F. Pauwels O.P. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem, heeft het volgende be paald Ofschoon in verschillende plaatsen van Ons Bisdom reeds vóór het houden der Sy node in het jaar 1929 meerdere bloeiende meisjespatronaten bestonden, openbaart zich sedert de uitvaardiging der nieuwe be palingen over het jeugdwerk in meerdere plaatsen een groote activiteit om de orga nisatie der meisjes tot nog grooteren bloei te brengen. Met groote voldoening en vreugde heb ben wij deze beweging waargenomen, en volgaarne willen wij medewerken om aan deze loffelijke actie het grootst mogelijke resultaat te verzekeren. Daarvoor is, zooais vanzelf spreekt, vóór alles noodig eenheid van doel, eenheid van streven en eenheid van methode. Immers, hoe grooter de eenheid is, des te grooter zal de inwendige kracht der meisjes-orga nisatie worden, en des te beter zal de kracht van die organisatie ook naar buiten zich manifesteeren. Daarom schrijven wij bij dezen voor, dat voortaan de organisatie der leerplichtvrije meisjes in Ons Bisdom zal geschieden vol gens de methode, het streven en het doel van den Graalbond onder leiding van de Vrouwen van Nazareth. Wat deze bond beoogt en welke zijn werkmethode is, vindt men hierachter uit eengezet. Wij vertrouwen, dat Onze Eerw. Geestelijkheid, die zich met zoo prijzens- waardigen ijver voor de me.isjesorganisatie in teresseert, de beweging van den Graalbond met alle kracht zal steunen. Omtrent de organisatie van den Graal bond kunnen wij het volgende mededeelen: Doel van den Graalbond 1. Het doel van den Graalbond is alle leerplichtvrije R.K. meisjes te organiseeren; niet alleen om haar te onttrekken aan de gevaren, die haar dreigen, maar vooral om haar te vormen tot vurige katholieke vrou wen, die in alles een voorbeeld zijn. Leden .en leidsters moeten bezield zijn met een geest van propaganda en apostolaat. Daar op moet geheel haar vorming gericht zijn. 2. Die vorming omvat; le. de god'sdienstig-zedelijke vorming; 2e. de maatschappelijke vorming, waar door zij worden opgeleid voor de taak, die zij als katholieke vrouwen in huisgezin en maatschappij te vervullen hebben. 3. De organisatie moet geen liefdewerk zijn; op toevalligen steun of aalmoezen be rustend, maar een religieus-snciaal-econo- mische organisatie, die veilig drijft op haar vaste inkomsten en de vrij hooge contribu ties der leden, waarvan een klein gedeelte in de plaatselijke, maar het grootste gedeel te in de centrale kas komt. 4. Zij zal op zich nemen al de belangen van het werkende meisje, godsdienstige, so ciale en economische. Alleen op deze wijze kan zij haar geven, wat zij noodig heeft. 5. Voor de godsdienstig-zedelijke vorming wordt vooral gezorgd in de Maria-Congre- gatie, waarvan alle Graal-meisjes lid moe ten zijn of worden. Voor de maatschappelijke vorming worden door de Graal opgericht clubs en cursus sen, die ten doel hebben den leden de bekwaamheden bij te brengen, die zij als katholieke vrouwen noodig hebben, terwijl de oprichting van ontspanningsclubs het aan gename met het nuttige zal doen vereeni gen. Werkwijze van den Graalbond. 1. Alle meisjes der R.K. Scholen en de R.K. meisjesvereenigingen enz., moeten bij haar 13den verjaardag overgaan naar den Graal, en als nieuwelingen bij het Cen trale Bestuur van den Graalbond worden opgegeven. 2. De leden betalen een dooi" het hoofd bestuur vast te stellen contributie. Van deze contributie komt een gedeelte in de plaatselijke kas, een ander gedeelte in de centrale kas. 3. Het volledige lidmaatschap begint op 15-jarigen leeftijd. De meisjes van 13 tot 15 jaar zijn de nieuwelingen, die een beperkt lidmaatschapsrecht hebben en slechts de halve contributie betalen. 4. De Graal werkt parochieel of inter parochieel naar omstandigheden. Voor de atelier- en fabrieksmeisjes zal een inter- parochieele organisatie in de meeste geval len noodzakelijk zijn, in de andere gevallen werkt de Graal gewoonlijk parochieel, vol gens de bepalingen van de Synode, doch in bepaalde omstandigheden kan, waar het noodig is, met toestemming van den Bis schop een interparochieele afdeeling wor den opgericht. Om de eenheid van geest en werkwijze te bewaren, zijn de leidsters van den Graal bond centraal georganiseerd in het Jeugd leiders-instituut, gevestigd in het Moe derhuis der Vrouwen van Nazareth en zul len de parochieele en Dekenale Jeugdraden zich voor alle. belangrijke zaken, de plaat selijke leidsters en haar werk betreffende, tevoren met het Jeugdleidsters-instituut moeten verstaan. Bij dit Jeugdleidsters-instituut, onder voor zitterschap van de Algemeene Overste der Vrouwen van Nazareth berust de opleiding en de benoeming der leidsters van den Graalbond, en ook haar eventueele ontzet ting, deze laatste echter alleen na overleg met Pastoor of Jeugdraad. 5. Aansluiting aan alle bestaande midde len en samenwerking met belendende orga nisaties is verder het parool, en hier den ken we in het bijzonder aan Vrouwenbond en het R.K. Werkliedenverbond; met ge bruikmaking van bestaande stichtingen en plaatselijke initiatieven of gelegenheden. Er zal dus, als eenmaal de Graalbond zijn eigen organisatie op vaste grondslagen heeft gevestigd, en een groep rijpe leidsters heeft aangekweekt, naar gestreefd worden, om al de Graalleden, die hiervoor in aan merking komen, te brengen tot het lid maatschap van de R.K. vakorganisaties. 6. De clubs en cursussen, die worden op gericht, zijn vooral de volgende; cursussen voor huishoudonderwijs, tum- clubs, tooneel- en zangclubs, muziekclubs, huisvlijtclubs, reidansclubs, sociale studie clubs, apologetische clubs, ontwikkelingscur sussen in verschillende vakken, clubs voor het aanleeren van vreemde talen, clubs voor Opleiding in administratie en accountancy en alle verdere clubs en cursussen, waarvan de wenschelijkheid mocht blijken. Inrichting van den Graalbond 1. De Graalbond staat onder leiding der Vrouwen van Nazareth, een religieuze con gregatie van leeken, die zich heel en al aan dat Apostolisch werk hebben gegeven, voor levenslang, met al hun kunnen en hebben, in religieuze gehoorzaamheid en ge lofte van kuischheid, en die in streng twee jarig Noviciaat geheel en al tot kern ge vormd worden, Dat streng tweejarig Novi ciaat is de grondslag van heel de bewe ging en daarop steunt het heele werk. Zij vormen de kern der organisatie. 2. Om deze kern vormen zich vijf groe pen: a. Allereerst de zoogenaamde externen of tijdelijke helpsters der Vrouwen van Naza reth, die in alles met dezen meeleven en meedoen en al hare functies kunnen ver vullen. Zij worden hiertoe na een jaar proef tijd in het volle werk, door de Algemeene Overste aangenomen. De Vrouwen van Na zareth en hare externe medehelpsters wor den gerecruteerd uit alle standen. In hare huizen is alle standverschil uitgewischt. b. Daarachter komt de Jonge Garde, d.w.z. een" élite van hoogstaande, jonge vrouwen van studie en ontwikkeling, die al thans eenmaal onzen driemaandelijkschen winter-cursus voor Jeugdleidsters met goed gevolg hebben meegemaakt, en jaarlijks onze gesloten retraite van acht dagen doen, en daar de voldoènde religieuze deugdoefe- ningen en ervaringen hebben opgedaan, om tot haar huwelijk, zooveel het met haar fa milie-omstandigheden is overeen te bren gen, zich door het Centrale Graalbestuur te laten gebruiken en rondzenden voor de zedelijke en religieuze, wetenschappelijke en ■tistieke clubleiding der meisjes. De Jonge Garde staat dus geheel en al onder cen trale leiding. De Bisschop van Haarlem raadt aan de meisjes van Hoogere Burger scholen, Lycea, Gymnasia, alsmede aan de R.K. vrouwelijke studenten der Universitei ten en Scholen voor Maatschappelijk werk, evenals aan de ongehuwde R.K. Onderwij zeressen met allen aandrang aan, dat zij zich bij de Jonge Garde van den Graal bond aansluiten; om zich daar practisch te bekwamen in het religieus maatschap pelijke werk. c. Vervolgens komen de plaatselijke leid sters en bestuursters, gekozen uit de eigen lijke leden van den Graalbond. Zij zijn steeds gegroepeerd in drietallen, zoodat er altijd drie personen zijn, die hetzelfde kun- kunnen en elkander kunnen vervangen. Hetzelfde geldt van de leden der Jonge Garde, waarover in b. d. Rondom de plaatselijke leidsters en bestuursters groepeeren zich de eigenlijke leden van minstens 15 jaar oud. e. Ten slotte komen de nieuwelingen, die nog niet het volle lidmaatschap bezitten, n.l. de meisjes van 13 tot 15 jaar. 3. Het centrum van het geheel is het Centraal Bureau, gevestigd Oude Scheve- ningsche Weg 90, te 's-Gravenhage. In elke groote stad wordt verder opge richt een Centraal Huis met parochieele of inter-parochieele filialen en afzonderlijke huizen bij groote werkplaatsen, kantoren, ateliers of fabrieken. 4. Het Centraal-Bestuur bestaat uit drie vrouwen van Nazareth door de Algemeene Overste te benoemen, onder voorzitterschap van den Directeur der geheele beweging, Z. D. H. Mgr. Aengenent. Het Centrale Bestuur is gevestigd in het Centrale Graal- huis, Oude Soheveningsche Weg 90, te 's-Gravenhage. 5. Al de officieele kosten van gebouwen enz. worden beheerd en betaald uit de cen trale kas. zoodat de plaatselijke financiën alle loopen over kleinere bedragen van fees telijke gelegenheden, pelgrimstochten, licht beeldenavonden door niet-Jonge Gardeleden, enz. „t verbod opgeheven B. en W. van Bloemendaal hebben be sprekingen gevoerd met de besturen der be staande kampeervereenigingen. Daarbij zijn beide partijen tot overeenstemming gekomen ten aanzien van de regeling van het kam peeren, waarna het verbod tot kampeeren aan het Bloemendaalsche strand opgeheven is. Tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gis teren den 46-jarigen koopman Hendrik Nijp aldaar, die zijn vrouw met eenige revolver schoten doodde, veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. De rechtbank had hem achttien jaar op gelegd. Ouderen van dagen herinneren zich dit Orgaan van Dominee Bronsveld, Dompredi- kant van Utrecht, dat vooral in verkiezings dagen het Roomsche Spook vóór Neerland's geest deed dansen. Tot op hoogen ouder dom behield Dominee deze Stemmen, welke nog al vaak van Onwaarheid en Onvrede spraken. Zijn tot 't Katholicisme bekeerde schoon dochter, leeft thans, na een vierjarige zit ting in de Tweede Kamer in de Maria Priorij te Heide bij Antwerpen. Mevrouw Bronsveld-Vitringa nam aldaar als zuster Johanna (naar haar bfekenden vader, Jan Holland) den sluier aan en behoort tot een Orde, op wier poorten sinds 1500 jaar het woordje „Pax" prijkt en uit welker ab dijen een zoete „Vrede" u tegemoet treedt. Te haren huize werd van af z'n kinder jaren groot gebracht een kleinzoon van Dominee Bronsveld. De vader van Do- minee's drie kleinkinderen voedde zijn Ka tholiek gezin op, na zijn bekeering, secreta ris zijnde van Bussum. Bij zijn sterven stond Grootvader het drietal gerechtelijk af ter opvoeding aan het echtpaar Bronsveld Vitringa. Op den feestdag van Petrus en Paulus en van den door de Stemmen zoo aangevoch ten Zetel der Apostelen wordt één dier klein kinderen te Carthago als Witte Pater tot Priester gewijd van den Roomschen Paus. Op 13 Juli zal Z.Eerw. de H. Mis opdragen in de Parochiekerk te Hoorn, waar hij zijn eerste voorbereiding voor het Priesterschap ontving. Zijn jeugdig Priesterleven gaat hij vervol gens wijden aan de verkondiging van de Roomsche Waarheid onder de Muselmannen in Noord-Afrika. „Alles zal rech kom!", zei Paul Kruger. Bezoek van Mgr. J. D. J. Aengenent Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, bracht eergisteren, vergezeld van den Hoogeerw. heer Deker van Leiden, den Z.E. heer Th. Pichot secretaris van het bisdom en den Z.E. heer Pastoor van Kat wijk, een kort bezoek aan het missiecollege St. Willibrord van de Paters Franciscanen te Katwijk a.d. Rijn. Z. D. H. werd ontvangen in de recreatie zaal der studenten, alwaar de Z.E. Pater E. van der Helm, directeur /an het college, in tegenwoordigheid van paters-leeraren, broe ders en studenten een hartelijk woord van welkom sprak: dankbaar releveerend hoe Mgr. aanstonds bereid gevonden was aan de oprichting van <iit college verlof en zegen te schenken. De jongens gaven blijk van frisch leven door zang, toespraak en muziek. Mgr. dankte ten slotte voor de hartelijke ontvangst, hoopte van ganscher harte dat dit nieuwe missie-instituut een grooten bloei mocht tegemoetgaan en verzekerde van diens toenemenden bloei zich nog wel eens te komen overtuigen. Naar uit. Lapaz wordt gemeld, zou de op standige beweging in Bolivia met een succes der opstandelingen geëindigd. De regeering zou zijn ten val gebracht en president Siles zou redes het land hebben verlaten. In de provincie Oruro zou zich een regiment regeeringstroepen bij de opstan delingen hebben aangesloten. Donderdag is het in Lapaz tot straatge vechten tusschen regeeringstroepen en demonstranten gekomen, waarbij meer dan 30 personen werden gedood en 100 gewond. De demonstratie was o.a. gericht tegen den chef van den generalen staf van het Boli- viaansche leger, generaal Kundt, een vroeger Duitsch officier. Officieele bevestiging van dit bericht is te Londen nog niet ontvangen. Ten gevolge van de staking, is de toestand in Malaga verscherpt. Het verkeer staat ge heel stil. Alle zaken zijn gesloten. Door de arbeiders worden demonstraties gehouden. Bij één dezer demonstraties werd geschoten Onder de bevolking heerscht groote opwin ding. De buitenlanders zijn aan boord der schepen gebleven. De politie heeft 3 bekende syndicalisten gearresteerd. Treinverkeer ontwricht Bij Ober-Eggendorf, in de buurt van Wie ner Neustadt, is te middernacht een groote zwerm sprinkhanen neergestreken. De brandweer bespoot de zwerm met ben zine, die werd aangestoken, doch dit mid del bleek onvoldoende. De schade is aan zienlijk. De bevolking is zeer opgewonden. Er zijn heden militairen aangekomen met het oog op de bestrijding der insecten. Een goederentrein bleef in de zwerm ste ken en toen de rails eenigermate waren schoongemaakt, konden de treinen over het glibberige ijzer slechts zeer langzaam rijden, zoodat het spoorwegverkeer groote vertraging ondervond. In den loop van Woensdag zijn in Gouda nog twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Het totaal aantal gevallen is daarmede gestegen tot 21. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft een bezoek gebracht aan het Missie-college te Katwijk Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot hef fing van een compenseerend invoerrecht op sommige soorten suiker. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp dekking tekort Spoorwegpensioenfonds aan genomen. De „Southern Cross" is onder geweldig* I enthousiasme te New York geland. Benoemd zijn de leden der Algemeen Radio-Programma-Commissie. De heer dr. Terneden weigert zijn ontslag als hoofddirecteur der Amstcrdamsche gasfa brieken aan te vragen. Een interpellatie in den Amsterdamschen gemeenteraad over het steenzetters-conflict. Het Engelsche parlement-MacDonald over ontbinding in den herfst. Het 100-jarig bestaan van het Finsche parlement. Grootsche feesten begonnen. Dr. Curti"' Uuitschen Rijksdag nog maals aan het woord. Dietrich is benoemd tot minister vaan Fi nanciën als opvolger van Moldenhauer in het Duitsche kabinet. De opstand in Bolivia De toestand ern stig. De Kleine Entente Het plan Briand goedgekeurd. Volkenbond De conventie inzake den ar beidstijd in de kolenmijnen aangenomen. De Fransche Landsverdediging Overwin ning der regeering. De Malthezer kwestie De noodwet van- laag geproclameerd. Barometerstand 9 uur v.m.: 756, achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om; 9.54 uur. Hoogste barometerstand 761.6 te Lacoruna. Laagste barometerstand 745.5 te Vestma- noeur. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid- Oostelijke tot Zuidwestelijken wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, nog enkele regen buien, zelfde temperatuur. Op de veilingsvereeniging „De Tuinbouw" kocht hedenmorgen een vreemde handelaar verschillende partijen aardappelen, zonder zich te bedienen van een commissionnair. De groentehandelaren, die geregeld aan die veiling koopen, waren hiermede niet inge nomen en besloten eenstemmig, niet meer aan de veiling te koopen, zoolang door vreemde kooplieden, die niet bij den bond zijn aangesloten, niet wordt gekocht door bemiddeling van een commissionnair. Thans liggen er nog ruim 300 schuiten vroege aardappelen, welke niet worden ver- veild. Naar wij vernemen, zal de veiling heden middag weder worden geopend, doch blijkt, dat zich weder hetzelfde incident voordoet, dan zullen de kooplieden eenparig weigeren te koopen. Heden beginnen op IJsland de feestelijk heden ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van het parlement. Gisteren zijn de laatste gasten, die aan he feestelijkheden deelnemen, te Reykjavik aangekomen. Hedenmorgen vroeg deden studenten uit Denemarken, Noorwegen, Zweden en Fin land, die tegelijkertijd een congres te Reykjavik houden, hun intocht. In den loop van den voormiddag van gis teren zijn het Deensche koningspaar en de Zweedsche kroonprins aangekomen. Na een feestmaaltijd begaven de gasten zich naar de Tingvalla-vlakte, waar een tentenstad met vijfddizend tenten is opgericht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1