f 13000.- f 750.- f250.- 1125.- f50.- f40.- VOEDSELVERNIETIGING EN NOG WAT ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel &IT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I I MAANDAG 30 JUNI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17499 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Beschouwingen van een tuinder Doodelijk ongeluk Het vervoer van aardappelen Reductie van 30 procent op spoorvrachten Ernstig verkeersongeluk te Vught Botsing tusschen twee auto's President Siles van Bolivia De staking in den tuinbouw te Bovenkarspel Geëindigd De schatgraverij van de baan Voorgoed! De edelmoedige Nederlanders Ruim 1 millioen francs voor de overstroomde gebieden in Frankrijk De A. V. R. O. Geen gebruik van een buitenlandschen zender Onbewaakte overwegen Nederlandsche steun voor Zuid-Frankrijk Na twintig jaar Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel Een indrukwekkende betooging Auto tegen de Z. H. Tram Het duurrecord vliegen gebroken Moord? De kinderverlamming te Gouda De onbewaakte overwegen Verdronken Voornaamste qKieuws fel J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Pastoor Th. C. A. Stam f De werking van den Krakatau Auto-ongeluk Inbraak in een postkantoor BUREAUX t NASSAULAAN 49 Telefoon No. X3866 (drie lijnen) Postrekening: Na 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 35 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling'. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alie abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dcor verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bijeen ongeval met Hoodelifleer» flfloor »ij verlies van een hand. sen voet of een oog bij verlies van eer duim of wijsvinge bij een breuk van been of arm bij verlies van *m anderen vinger Eenigen tijd geleden verschenen in dit blad enkele artikeltjes over den toestand in den Land- en Tuinbouw, waarvan die be treffende het vernietigen van spinazie en die aangaande de „heidensche" uitspraak van den Bond van Vrijhandelaren speciaal onze aandacht trokken. Alsnog naar aanleiding daarvan zouden Wij gaarne onze eerlijke meening over de veelbesproken voedselvemietiging en de ge laakte „heidensche" uitspraak, hierboven bedoeld, in dit blad ten beste gegeven. Laten we in dit verband allereerst eens de vernietiging van spinazie bezien. De voortbrengselen van den bodem bezit ten wel altijd een zekere gebruikswaarde, maar niet altijd een ruilwaarde. De ruil waarde wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door 2 factoren: le door de gebruikswaarde, die de menschen aan het voorwerp toeken nen en 2e door den relatieven voorraad. Spinazie heeft een zekere gebruikswaarde, maar kan de ruilwaarde verliezen doordat er een teveel van is. Om het verliezen van de ruilwaarde aanschouwelijk voor te stel len, wordt dikwijls het volgende voorbeeld aangehaald, hetwelk is ontleend aan de Grensnuttigheidstheorie, n.l.: een radiotoe stel is een voorwerp met gebruikswaarde, maar vooral met een hooge ruilwaarde. Stellen wij ons voor, dat iemand zoodanig toestel van zijn vrouw krijgt Resultaat, hij is in de wolken, het toestel wordt ge plaatst op de daarvoor meest geëigende plaats. Echter krijgt de man er ook een van zijn tante, het enthousiasme is minder, maar het toestel wordt toch nog met dank aanvaard. Nadien krijgt dezelfde persoon er een van zijn kinderen. Hij weet niet, wat hij met het toestel zal aanvangen, terwijl bovendien nog een toestel wordt bezorgd aan zijn adres, geschonken door een vierde persoon, welk laatste toestel hij niet in huis wil hebben; hij is meer dan voldaan. Deze toestellen hebben niets van hun gebruiks waarde ingeboet, maar wel van hun ruil waarde. Als men den man zou vragen: hoe veel is u een toestel waard, dan zal hij zeg gen: niets, want het le toestel is mij niet meer waard dan het 4e en dit 4e toestel be vredigt mij in geen enkel opzicht; wordt het le onklaar, dan verlies ik niets, want dan neem ik het 4e. Dit voorbeeld kunnen wij toepassen op 4 kisten spinazie, de le wordt gegeten, de 2e is voor de konijnen, de 3e voor de kippen en de 4e is geheel overbodig, zoodat de keuken prinses order krijgt, geen spinazie meer te koopen, omdat er geen behoeften meer met dit artikel knunen worden bevredigd. Een en ander komt tot uiting in de ruilwaarde, in den prijs van het artikel, die op nihil komt te staan, waarvan de oorzaak is, zoo als gezegd, dat het niet meer dient tot het doel, waartoe spinazie wordt gekweekt, het dient niet meer als levensmiddel. Wij mogen dan ook gerust de conclusie trekken, dat niemand er een groot kwaad in zal zien, wanneer de bezitter van een hoeveelheid spinazie bij gebrek aan koo- pers deze zal vernietigen. Principieel anders wordt het geval, wan neer er nog eenige prijs, hoe miniem ook, voor de groente is te maken. In dat geval is er nog eenige ruilwaarde en zou men kunnen zeggen, dat er nog behoeften kun nen worden voldaan. Was nu alleen de vraag, of eenig goed ruilwaarde bezit of niet, beslissend, of groenten zouden mogen worden vernietigd, dan zou de spinazie van 3 cent per kist moeten behouden blijven, maar wij meenen, dat er nog een criterium aanwezig is, waar aan deze moeilijkheid kan worden getoetst, en dat is het volgende: God schiep den mensch om te leven en legde hem den natuurplicht op, om te zor gen, dat hij en zijn gezin in leven blijven. God schiep de mogelijkheid daartoe door aan het menschelijk geslacht de beschik king te geven over alles wat Hij geschapen had, nJ. de levende natuur, dieren en plan ten en de levenlooze, t.w. de aarde, ertsen, enz. Echter gaf God aan elk mensch indivi dueel een tweeden factor om aan zijn plicht tot het blijven bestaan te kunnen voldoen, n.l. zijn arbeidskracht Door die arbeids kracht kon de mensch het noodige van de natuur verkrijgen, krachtens het eigen domsrecht behouden en er redelijkerwijze over beschikken naar goeddunken. Wanneer deze opvatting juist is, dan mag dus de tuinder met zijn groenten doen, wat hij wil, mits het redelijk zü; en het doel van de vernietiging zij, een hoogeren prijs te verkrijgen voor het overblijvende, om daardoor voor hem en zijn gezin een mini mum inkomen te verzekeren. Zelfs zouden wij er toe neigen om aan te nemen, dat er omstandigheden kunnen voorkomen, waar- In de tuinder verplicht is tegenover zijn ge zin, om dit middel te hanteeren. Want hü behoort zeker allereerst van de vruchten zijns arbeid te genieten, in den zin van noodzakelijk onderhoud, niet van winst, laat staan woekerwinst en niet, zooals men wel meent» eerst de gemeeoacbap en dan pas degene, die arbeidt. Wij worden in deze meening zijdelings gesterkt door de overbe kende christelijke opvatting, dat de arbei der zijn loon waard is en in verband daar mede, dat het onthouden van loon aan den arbeider tot de 4 wraakroepende zonden be hoort. Trouwens wat zou er gebeuren, wanneer de stelling juist was, dat het belang van allen voorgaat? Neem eens aan, dat wij groote oogsten krijgen, hetgeen toch moge lijk is, want de techniek ontwikkelt zich meer en meer. Door de enorme voorraden graan wordt uit noodzaak meer aan tuin bouw „gedaan" zoodat de hoeveelheden groen te kunnen toenemen. Wanneer dan de tarie- venoorlog zich nog meer voortzet, dan kan het best gebeuren, dat er een tijdperk zal komen, dat de noteeringen bespottelijk laag zijn. Mag nu niet prijsregelend worden op getreden, dan zal de tuinbouwende bevol king spoedig den graad van lijfeigene van de stedelijke bevolking bereikt hebben en wel tengevolge van het feit, dat de land bouw moet tevreden zijn met 25 pet. van een normaal loon, terwijl de mentaliteit van de stedelijke bevolking' over het algemeen zóó is, dat wanneer zou worden voorgesteld om. met het oog op de dalende conjunctuur, eens genoegen te nemen me een daling van hun loon met niet 75 pet. maar 2 pet., geantwoord zal worden: „Wij werken niet". Nu wordt betoogd, dat de vernietiging niet mag plaats hebben, maar dat de land en tuinbouw moet worden geholpen mee daartoe geëigende middelen. Wij zouden echter, met het oog op de ervaring, met onze maatregelen maar liever niet te lang wachten, want wanneer wij moeten wachten op anderen, dan is er van ons zeker niets meer over. De opmerking, dat er niets mag worden vernietigd, omdat er nog zooveel gebrek wordt geleden, is oratorisch. Immers China en Rusland kunnen wij met onze groenten niet bedienen en wat aangaat de enkele laat het zijn meerdere armen uit de ste den ik zou willen vragen: moet de land- en tuinbouw maatregelen nemen, dat onze groenten daar dagelijks verschijnen of is dat de taak van de stedelijke overheid? Wanneer de stedelijke organen de groenten tegen minimumprijzen opkoopen en distri- bueeren, dan zullen de armen er wellicht profijt van hebben, maar o.i. Is dit geen zorg voor den landbouw. Bovendien: wan neer de waardelooze groenten niet worden vernietigd, dan profiteert de geheele stad ervan en dan eet ook het overgroote deel der bevolking, dat niet tot de armlastigen behoort, van deze koopjes. Iets „heidensch" kunnen wij in het ver nietigen van groenten niet zien. Wij hopen, dat God, die de groote rege laar is van ons wel en wee, dit voor ons zóó regelt, dat wij een behoorlijk bestaan hebben en dat verkrijgen wij menschelijker- wijze gesproken alléén, als in een of ander land de oogst mislukt. Wij hebben hier onze meening gegeven, in de hoop, dat uit dezen wir-war van meeningen het goede mag voortkomen, n.l. dat eens een volkomen bevoegde een moralist aan het woord komt om de zaken te doen zien, zooals zij zijn. Wij meenen voor de juiste beoordeeling nog te moeten opmerken, dat de kwestie alléén loopt over de principieele zijde van het vraagstuk, niet over de menschelijkheid en uitvoerbaarheid daarvan. Obdam. J. DE BOER Wzn. Door de krisis in den tuinbouw is het vraagstuk betreffende het recht tot voedsel vemietiging ook in den laatsten tijd jam mer genoeg weer actueel geworden. Getuige ook bovenstaand artikel uit tuin- bouwkringen, een artikel, dat wij, hoezeer in meerdere opzichten ook een andere mee ning toegedaan zijnde, hebben weten te waardeeren, omdat eruit bleek, dat de schrijver zoo diep mogelijk in het vraagstuk heeft willen dóórdringen en getracht heeft, zijn zienswijze in overeenstemming te doen blijken met de katholieke zedenleer. 't Is als blijk van déze waardeering, dat wij getracht hebben te voldoen aan den wensch, welken de schrijver aan het slot van zijn artikel uitspreekt en dat wij Prof. J. H. Niekel. Rector van het Philosophicum te Warmond uitgenoodigd hebben, zijn zeer gewaardeerde meening over het moeilijke vraagstuk voor ons blad op schrift te stel len. Prof. Niekel was zoo vriendelijk, aan onze uitnoodiging te voldoen. In ons blad van morgen zullen onze lezers in een artikel van zijne hand een antwoord op het artikel van den heer De Boer Wzn. vinden. REDACTIE. Op de chemische fabriek aan de Vonde lingenplaat tegenover Vlaardir.gen had een doodelijk ongeval plaats. De 31-jarige A. v. d. Hoeven te Vlaardingen had het ongeluk bij het omleggen van een riem in aanraking te komen met een onder stroom staanden elec- trischen draad, waardoor de dood onmiddel- dellijk Intrad, In antwoord op zijn telegrafisch verzoek tot onmiddellijke verlaging der spoorvrach ten voor vroege aardappelen heeft het Cen traal Bureau der Tuinbouwveilingen te 's-Gravenhage van den Minister van Wa terstaat het bericht ontvangen, dat met het oog op de tegenwoordige buitengewone om standigheden door de regeering besloten is een reductie van 30% te verleenen op de Nederlandsche spoorwegvrachten voor het vervoer van aardappelen van Nederlandschen bodem in binnenlandsch verkeer of naar het buitenland, ingaande 1 Juli en eindigen de 15 Augustus a.s. Een doode en één zwaar gewonde In het stille dorp Vught, nabij den Bosch, is gisternacht te circa half één een motor rijder met duo-passagier, in botsing geko men met een luxe-auto, ten gevolge waarvan de motorrijder werd gedood, terwijl de duo- rijder bewusteloos en met zware verwondin gen per brancard naar het gasthuis te Vught is vervoerd. De vermoedelijke toedracht van het drama dat wel zonder getuigen zal zijn afgespeeld, zal het volgende zijn: De motorrijder Hubertus van Erp, arbei der, uit Eindhoven, kwam met zijn kameraad Joh. Krul, arbeider, eveneens uit Eindhoven en beiden 25 jaar oud, uit Den Bosch, om naar huis terug te keeren. In de Taaistraat te Vught ter hoogte van „Sophiabrug", is de motorrijder, die tot dan toe rechts had ge reden, plotseling naar links overgestoken. Voor- dit uitwijken is geen verklaarbare re de te vinden. Zeer waarschijnlijk is de mortorrijder door den naderenden auto geë nerveerd, met 't gevolg dat hij met groote snelheid tegen de automobiel is gereden. Met een bijna geheel verbrijzelden schedel werd hij eenige meters verder door de toege snelde bewoners dood opgenomen. De duo rijder lag eveneens enkele meters verder en had het bewustzijn verloren. De heer Van der Hejjde, architect te Vught, voor wiens woning het drama zich afspeelde, verleende de eerste hulp en waar schuwde de politie. Dr. Jansen was het eerst ter plaatse van het ongeluk aanwezig en constateerde den dood van Van Erp, ten gevolge van een ern stige schedelbreuk. Het slachtoffer Krul bleek een been te hebben gebroken en voorts nog verscheidene scheur- en snijwonden te hebben bekomen. De eveneens gearriveerde Dr. Hilden, heeft in samenwerking met Dr. Jansen de veron gelukten naar het gasthuis doen vervoeren. Bij Krul kon evenwel niet meer operatief worden ingegrepen. De luxe-auto, bestuurd door den monteur van de firma Pompe en Verlouw uit Den Bosch werd aanvankelijk door de politie in beslag genomen. Nadat 't voorloopig onder zoek had uitgewezen, dat den chauffeur ver moedelijk geen schuld trof, werd de geheel met bloed besmeurde wagen afgewasschen en vrijgegeven. Het intensieve onderzoek der politie duurt nog voort. Een der bestuurders bewusteloos opgenomen Op den Amersfoortschen weg, hoek eerste Beukenlaan, heeft eergisteren een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Uit genoemde laan kwam een auto gereden, bestuurd door den heer P. Uit de richting Apeldoorn naderde met vrij snelle vaart een auto, welke met een hevigen slag, tot vei in den omtrek hoorbaar, tegen den auto van den heer P. botste. De heer P. werd door den schok met het hoofd tegen een zijruit geworpen. Omwo nenden, die op het gerucht waren toege sneld, haalden den heer P. bewusteloos uit 91 jn wagen, waarna hij verder per auto naar zijn woning werd gebracht. Een ter hulp geroepen geneesheer constateerde ernstige inwendige kneuzingen. President Siles, aan wiens schuld het te wijten zou zijn dat er in Bolivia een opstand is uitgebroken. Men zou n.i. de Grondwet hebben willen wijzigen om Siies langer te doen blijven. Door het bruut neerslaan van burgers had de regaering het vertrouwen van de bevol- kinsr ien biet leger verloren De koopersstaking aan de Veilingvereeni- ging „De Tuinbouw" te Bovenkarspel was den volgenden dag reeds ten genoegen van het Veilingbestuur opgelost. De aardappelveiling had weder, ondanks de aanwezigheid van een vreemden kooper, op de gewone wijze plaats. Tirard, de Fransche commissaris voor de ontruiming van het Rijnland, wiens werk thans voleindigd is B en W. van Zaandam beschikten over het verzoek van mr. Blaupot ten Cate c.s„ om weder naar schatten te mogen graven, afwijzend. De Nederlandsche gezant, Jhr. Dr. Loudon, heeft aan den Minister-President Tardieu medegedeeld, dat door Nederlanders in totaal voor een millioen francs is ingeschreven ten bate der slachtoffers der overstroomingen in Zuid-Frankrijk, behalve hetgeen is bijeenge bracht door de in Frankrijk wonende Neder landers. Deze sommen zullen worden besteed voor het wederopbouwen der woningen in de ge teisterde streken. Tardieu heeft Loudon hartelijk dank ge bracht voor de edelmoedigheid der Neder landers. Voor den A.V.R.O.-microfoon hield de heer Vogt gisteravond zijn gebruikelijke rede. De belangrijkste mededeeling die hü deed was wel deze, dat de pogingen van den A.V.R.o. om over een buitenlandschen zen der de 3% dag, die zij nu aan de V.A.R.A. afstaan, te vullen, zün mislukt. Zy'n verwüzing naar de Union Internatio nale de Radio transfusion was, naar het „Volk" verneemt, minder juist. De pogingen van den A.V.R.O. zün afge stuit op den onwil van de betrokken regee ringen (vooral België en Frankrijk), die het toelaten van den A.V.R.O. op een buiten landschen zender beschouwden als een daad, gericht tegen een besluit, dat door de Ne derlandsche volksvertegenwoordiging, op grond van de wet, was genomen. Een nieuwe proef bü den overgang aan den Kruidbergerweg te Santpoort Als proef heeft men thans bij den onbe- waakten spoorwegovergang aan den Kruid bergerweg te Santpoort een nieuw toestel geplaatst, dat dusver nog eenig is in ons land. Het is bevestigd aan een waarschuw'ngs- paal en bestaat uit een metalen bus waar boven een reflector is aangebracht. In de bus bevindt zich een glazen gashouder, ver bonden door een buisje met een reflector. Een vlampit voert het gas aan, dat na ont steking een flink licht uitstraalt Door mid del van een werktuigje, wordt nu de vlam per seconde hoog en laag gehouden, wat een regelmatig flikkerend licht geeft en direct wordt opgemerkt, ook midden op den dag. De vraag is nu, of men op den duur aan dacht aan het licht zal olijven schenken. Momenteel is het nog lastig voorbü dit on gewoon verschijnsel te gaan met paarden. Om de drie maanden moet in het toestel een gevulden glazen gashouder geplaatst worden en dat is de eenige Bediening, die noodzakelijk is. Een millioen francs bijeengebracht Jhr. dr. J. Loudon, de Ned. gezant te Fa- rijs, heeft aan den Franschen minister-pre sident, den heer Tardieu, medegedeeld, dat de totale som der door Nederlanders bijeen gebrachte gelden ten bate der slachtoffers van de overstroomingsramp in Zuid-Frank rijk, ongeveer een millioen francs bedraagt, buiten het geld etdat door in Frankrijk woon achtige Nederlanders rechtstreeks is bijgedra gen. Het bedrag zal. besteed worden voor den opbouw der woningen in het overstroomde ge bied. De heer Tardieu dankte Jhr. Loudon hartelijk voor de edelmoedigheid der Neder landers. Ongeveer 20 jaar geleden verloor de heer N. te Groenlo zün trouwring bü bet verrich ten van arbeid in zün tuintje. Een bijzonder toeval is het zeker, dat hij dezen ring enkele dagen geleö'en in dien tuin terugvond, juist op den dag van zün gouden huwelijksfeest. Zondag heeft bovengenoemde Bond een Bondsdag te Breda gehouden. De dag be gon met een H. Mis in de St Jozefkerk op gedragen door den advisew der Bredasche afdeeling, kapelaan H. Maertens, waaronder de Bondsadviseur, pastoor Donders een korte toespraak nield het voorbeeld van Petrus en Paulus aanhalende en ten slotte de overleden bondsleden in aïJer gebeden aan bevelende. Na de Kerkelijke plechtigheid vormde zich een indrukwekkende stoet, waaraan deelgenomen werd door n 80 afdee- lingen, samen ongeveer 600L man sterk, ver gezeld van een tiental muziekkorpsen De optocht trok langs het H Hartbeeld vóór het Bisschoppelijk paleis, waar een ,\.oem- stuk werd neergelegd Mgr. P. Hopman vóór een der vensters van het pale's staande, sloeg dit huldebetoon gade De groote zaal en de tuin van Oon'-ordia liepen geheel vol: een luidspreker oracht het gesprokene in de zaal naar de buiten zitten- den over. Daarna werd het eerst het woord gevoerd door den Bondsvoorzitter den heer J. Hel lemans, die allen verwelkomde, inzonderheid de Fransche kameraden. Nadat het Bonds lied gezongen was, nam een der Fransche col lega's het woord, die bedankte voor de on dervonden gastvrijheid, den goeden geest roemende, die overal dezelfde moet rijn, mo ge de taal dan ook verschillen. De feestredenaar, pater Engelbertus O. M. C. hield een geestdriftige toespraak over: „Veilig reizen". Dat geschiedt, aldus spre ker, wanneer gü, mannen van St. Raphaël, getrouw blüft aan het Bestuur. U met laat verblinden door het roode licht van het so cialisme, maar blüft doorvaren in het witte licht der Christelijke solidariteit, die u plich ten oplegt, maar ook het recht toekent op een menschwaardig bestaan. Pastoor Donders, een blik slaande op het verleden, uitte zijn vreugde over hetgeen zün mannen tot stand hadden gebracht En nu, waar mijn gezondheid te wenschen overlaat, vervolgde spreker, schenkt ge mü een eigen tehuis. Daarvoor dank ik God alle dagen, daarvoor blijf ik voor u vechten mijn leven lang. In een slotwoord dankte de voorzitter allen die hadden medegewerkt cot het welslagen van dezen parade-dag; de leden spoorde hü aan tot trouw aan hun vaandel vertrou wen in hun besturen; ook tot zelfontwikke ling. Met den christelijken groet sloot hü daarop den schitterend geslaagden Bonds dag. Gisteravond kwam de auto van den heer S. uit Rüswük bü het kruispunt De Pauw- Prinsenweg te Wassenaar in botsing met een tramwagen van de H.T.M. De heer F., die naast den bestuurder was gezeten, werd ern stig gewond naar het Bronovo-Ziekenhuis te Den Haag overgebracht, waar hü ter verple ging werd opgenomen. Het vliegtuig „Citty of Chicago" heeft het duurrecord vliegen gebroken. Het oude re cord bedroeg 720 uur, 21 min. 30 seconden. Zondagmorgen werd voor de 163e maal in de lucht de benzine en olievoorraad bijgevuld. Er zün nog geen teekenen, die zouden wijzen op een spoedige daling van het vliegtuig. Zwerver aangehouden Zaterdagmorgen is onder de gemeente Zoeterwoude de 75-jarige zwerver R. M. ver dronken in een sloot gevonden. Kort te voren was hü nog gezien in gezelschap van den 65-jarigen zwerver v. d. V., die er van ver dacht wordt M. te hebben beroofd en daarna in de sloot te hebben geworpen. Van d. V. is aangehouden en naar Den Haag overge bracht om voor den officier van justitie te worden geleid. Het 23ste geval te Gouda Wederom werd' aan het stadhuis te Gouda een nieuw geval van kinderverlamming ge meld, het 23ste in totaal, het 7e ir; de afge- loopen week. Lüdende aan de ziekte werden 5 mannelüke personen, onderscheidenlijk 1% 5, 1, 2 en 2 jaar oud en 2 vrouwelüke, onder scheidenlijk 3 en 1 jaar oud. Het aantal sterfgevallen steeg tot 4. Eenige kindertjes zouden in ernstig levens gevaar verkeeren. Overwogen wordt of het wenschelük zou zün over te gaan tot sluiting ook van de open bare en bijzondere scholen. Wielrijder door locomotief gegrepen Op den onbewaakten overweg bij den Pie terman onder Zwijndrecht werd Zaterdag avond half negen de 51-jarige v. d. P., ter wijl hü de spoorbaan overfietste, gegrepen door de lomocotief van een uit de richting Dordrecht komenden trein. Zwaar gewond aan hoofd en schouders werd de man per ziekenauto naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Zaterdag is uit het afwateringskanaal bü Coevorden opgehaald het lijk van den heer S. van Delden; hij werd sedert eergisteren avond vermist. De heer Van Delden was een vooraanstaand middenstander in Coevorden. Bij een jacht op een dollen hond te Utrecht werden drie personen door revolverkogels gewond. Ernstig verkeersongeluk te Vught. Eén doode en één zwaar gewonde. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende het Suikerwetje. Ontmoeting tusschen Van Dük en andere Oceaanvliegers Een radiogroet van me- vrouw Van Dijk. De opening van de Landbouwweek te Wage- ningen. De vervoertarieven van aardappelen op de spoorwegen worden met 30 pet. verminderd. De verhoogde werking van den Krakatau duurt voort. Op een Fransche rubberonderneming ia Asahan is een Russische assistent door een koelie vermoord. Over de stakingen in Spanje komen gun stiger berichten binnen. De opstand in Bolivia de opstandelingen zijn van het heele land meester. De Duitsche finantiën wyziging der dekkingsvoorsteUen. Vlagincidenten bü de feestviering in IJsland. De Italiaansche begrooting voor landsver dediging met een half milliard verhoogd. De slotzitting der internationale arbeids- conferentie. Barometerstand 9 uur v.m.: 765, stil stand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.53 uur. Hoogste barameterstand 764.6, Hamburg Laagste barometerstand 750.4 te Blacksod. Verwachting: Meest zwakke. Oostelüketot Zuidoostelijken wind, helder tot licht bewolkt, drcog, warm weer. In een ziekenhuis te Amsterdam is gis teren overleden de Zeereerw. Heer Th. C. A. Stam, Pastoor te Ouderkerk aan den Am- stel. Theodoras Cornelius Adrianus Stam werd geboren te Amsterdam 20 Januari 1868 en Priester gewü'd 15 Augustus 1893. Hij was achtereenvolgens Kapelaan te Limmen, Rotterdam (H. H. Martelaren van Gorcum), Amsterdam (H. Catharina), Zwaag en Boskoop. Hü werd Pastoor te Midaelharnis 12 Juni 1909 en te Ouderkerk aan den Amstel 7 April 1917. Erupties en lichtflitsen De verhoogde werking van den Krakatau duilrt voort. In een voorlaatste etmaal werden 16.673 erupties geregistreerd, waar van de hoogste een hoogte bereikte van 700 Meter. Vrijdag bedroeg het aantal erupties 1400 met een grootste hoogte van 600 Meter. Er worden veel lichtflitsen waargenomen. De kraterrand van het groeiend eilandje Anak-Krakatau vormt een gesloten ring van 17 Meter boven zee. Het vorig jaar was slechts het Oostelijk deel van dien rand zichtbaar. De hoofdambtenaar, ir. E. P. Wellen- stein, voorzitter van de commissie tot het nagaan en verzamelen van gegevens, be trekking hebbende op de welvaart der m- heemsche oevolking, heeft bü een auto ongeluk nabij Semarung een schouderblad gebroken, alsmede verwondingen in het aangezicht bekomen. De heer Wellenstein is opgenomen in het Juliana-Ziekenhuis van de Provincie Miöden-Java, te Ban- joemas. 300 vermist Vrijdagnacht is in het postkantoor te Gendringen ingebroken. Een bedrag van 300 wordt vermist. Een ledig geldkistje werd in den aangrenzenden tuin terugge vonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1