f250.- f125.- f50.- f40.- BIJ DE SLUITING VAN HET JUBEL-JAAR ïS. BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 2 JULI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17501 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Desio, geboortestad van Pius XI (Van onzen Romeinschen correspondent) Pa straat, waarin we loopen, onder LOOPT U MOEILIJK? De economische crisis in Europa Het oordeel van Minister Beelaerts en van mr. Treub De bestrijding der werk loosheid in Noord-Holland De provincie neemt deel in een naamlooze vennootschap Algemeene Radio programma's Godsdienstige uitzendingen contrabande Electrificeering Noord-Holl. tramlijnen Subsidie van Rijk en provincie De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus De „Osservatore" spreekt de ziektegeruchten tegen Advertenties voor een reisgids Hotelhouders opgelicht Nekkramp Bisschoppelijke Kweekschool Beverwijk Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken De R. K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk Een wolkenkrabber te Amsterdam Hr. Ms. „Witte de With" Doodelijk auto-ongeval te Voorhout Te vroeg van den auto gesprongen Arbitrage in geschillen bij het bouwbedrijf Consul-Generaal van het Britsche Rijk Huisvredebreuk Tjalkschip op het Hollandsch Diep vergaan Nederlanders te Rome Onweer in Limburg Ernstig geval van gasverstikking Voornaamste cXieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Pastoor D. F. W. Pichot De schatgraverij te Zaandam Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening- No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et»; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: J >ll|flj| Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f |Sjj I ÜUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I ylla" bij een ongeval met doodelijken afloot bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvingei bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger (Van onzen Romeinschen correspondent) Ginds, in Rome, omhing van morgen een keurstoet van Prelaten in rood en paars en violet den H. Vader met de rijkste para menten van kant, van zijde, van brocaat. Zwijgende zwarte Ridders van Malta en fan het H. Graf met pofbroeken en hooge Spaansche kragen, vergezelden Hem naar de Paulijnsche Kapel. Hovelingen in wijn rood moiré torsten hem op de Sedia Gestatoria. Edelgardisten, in roode tunie ken, smetteloos witte, zeemleeren broeken, met koperen helmen en getrokken eere- degens omgaven Hem, terwijl Hij langzaam voortgedragen werd tusschen de onbewege lijke Palatijnen en vijf en zeventig duizend bewonderende Romeinen en pelgrims. Staande, Hij alleen, terwijl allen kniel den den gouden mijter op het hoofd, den Pauselijken mantel om Zijn schouders, ver kondde Z. H. Pius XI, vanaf Zijn troon, aan de stad en aan de wereld de Heiligheid van twee dienaren Gods en van eenige martelaren. Zoo vierde Rome het einde van het Ju beljaar ter gelegenheid van 's Pausen Gouden Priesterschap. Maar de Paus, dezelfde Paus, die 21 De cember in stilte het Vaticaan als het ware ontvluchtte, om in allen eenvoud, alleen, zonder staatsie en zonder praal Zijn Gou den H. Mis op te dragen in de Basiliek, waar hij ook het H. Priesterschap ont vangen had, in Sint Jan van Lateranen die Paus moet vandaag met hart en geest tegenwoordig geweest zijn bij het feest van Ges: d, zijn geboortegrond, waarvoor Hij steeds en ook in Zijn Pausschap, de vurige liefde toonde te voelen, welke de voornaam ste eigenschap is van alle Lombardijnen. Desio, waar Pius XI geboren werd Aan het uiterste uiteinde van het cen traalstation te Milaan, blijkt een nietig boemeltreintje, getrokken door een rangeer machinetje, met een schoorsteen als een scheepsroeper, bereid om ons een beetje op weg te helpen. We mogen mee tot Monza, dat in Rome fungeert als productrics van AUes wat op goed vleesch lijkt, maar waar van we niets te zien krijgen, dan een paar berookte fabrieken, enkele kalkhulzen tus schen groot» boomen en onafzienbare maïsvelden. Niet één koetje staat er gespik keld tusschen het groen. En het raadsel, waar Rome zijn taaie lapjes vandaan haalt, blijft onopgelost. We moeten wachten en krijgen de keuze tusschen een benauwde wachtkamer en een gloeiend stationsplein. Na een half uur mogen we mee met een volgenden trein, welke ons, met meer lawaai dan snelheid, tot vlak bij de Zwitsersche grens voert. Desio! Wat huizen, met drie kerk torens er boven uit, liggen een eind van de spoorbaan in de eindelooze, groene vlakte. In het Noorden kartelen de lood grijze schimmen der Alpen. Een vriendelijk stationnetje, dat kers- Versch uit een blokkendoos schijnt te komen, twee malen de breedte is de hoogte, twee malen de hoogte is de leng te; kraakzindelijk, lichtgrijs, beschilderd met bonte figuren, en waaraan de Paus dikwijls herinnerd moet worden door een bekend restaurantje op het Sint Pieters plein, vlak onder het apartement van den H. Vader, is voorloopig het eenige, wat er van Desio met zekerheid tusschen de maïsvelden te herkennen valt. Een stationsplein Is er niet. Evenmin ver waten taxlchaufeurs, opdringerige pakjes dragers, noch huurkoetsiers, die bedelen om een „vrachtje". Er is alleen een wit- geblakerd wegje als een geul tusschen zooveel maïs, en aan het eind daarvan een lande lijk eethuisje, dat zich-zelve geen „risto- rante" prijst, maar nederig den naam draagt van „trattoria". Het verschil tusschen die twee begrippen blijkt gewoonlijk allen uit de rekening. Het eethuisje draagt een zeer opvallende anarmeren plaat, welke met letters van zeker wel dertig duim hoogte verklaart: dat Desio een stad is, nog wel de hoofd stad van een canton der provincie Milaan. Of u het maar in uw zak wilt steken! Dat de regeering verleden jaar aan Desio stadsrechten verleende, omdat er de Paus geboren is en omdat men den Paus der Verzoening op verschillende manieren offi cieel wilde eeren, vermeldt dit stukje „Lokalpatrïottismus" niet. Het wegje loopt dood tegen deze zeer belangrijk uitziende inscriptie stel u voor, dat u ze las na Desio al gezien te hebben! en we moeten links-af. Daar begint, na een paar honderd meter, de weg al een straat te worden en als we dan een bocht gemaakt hebben tusschen ©en paar hooge boomen door, staan we eensklaps tusschen de huizen. Het ouderlijk huis van den Paus scheidt zich in niets van elke andere Ita- liaansche dorpsstraat. Aan belde kanten verrijzen huizen voor twintig of dertig ge zinnen met één of twee deuren, welke open staan en donkere, kale trappen laten zien, geheel met kalk bestreken en met luiken voor de ramen; de kalk is vrij zindelijk en de luiken zijn liard-groen, omdat Desfo noordelijker dan Plorenzen ligt. Er is feest. Dat blijkt dadelijk uit de wit geschilderde eerebogen aan het begin en het einde der straten. Aan elk raam hangt een vlag. Alle deuren en alle vensters gaan schuil onder een warbosch van bakken met groote, zachtgroene bladeren „tamme kastanjes", heeten ze in Holland; bont versierd met papieren rozen. Volgens Italiaansch gebruik geven lange, gekleurde papierstrooken als behangselranden. de reden der feestvreugde aan. De breedste strook is in de geel-witte kleuren en for- sche zwarte letters juichen: „Leve de Paus! j Leve Pius XI! Leve de Hoogepriester der1 Verzoening!" Daar boven is een smallere strook, waarop azure letters in het nationale groen-wit-rood jubelen; „Leve Savoye! Leve Victor Emanuel! Leve de koning!" Onder de pauselijke kleuren is een purper-blauwe stook met: „Leve de Aartsbisschop!" Op de muren is kwistig een manifest verspreid, van den podesta, dat den Grooten Zoon van Desio, den Paus der Lateraansche Overeen komst, lyrisch bezingt en hen die van verre gekomen zijn, om het feest bij te wonen, welkom heet. We gaan weer een hoek om en staan dan plots in de via Pia, genaamd naar Z. H. Pius XI, die in deze straat op 31 Mei 1857 het levenslicht aanschouwde. Het ouderlijk huis van den Paus is een lange huurkazerne met slechts één boven verdieping. De kleur er van is geel en het heeft ontelbare kleine vensters, welke als even zoovele donkere, vierkante gaten zijn. De ingang 1~. gesloten door een dubbele, houten deur waarnaast een marmeren plaat vermeldt, dat in dit huis Kard. Achilles Ratti geboren is. Aan de plaat is een ver lengstuk toegevoegd, dat de Pauskeuze van Kard. Ratti verkondigt. De heele huur kazerne is thans ingericht voor weeshuis. Op ons verzoek worden we dadelijk bin nen gelaten en een frater verklaart zich bereid ons te vergezellen naar het „pauselijk vertrek". We betreden eerst een ruime hal, welke uitzicht geeft op een eenvoudige binnen plaats met een slecht gelijkend beeld van Pius XI. Langs een smal en donker steenen trapje klauteren we dan naar de eerste verdieping, waar het appartement van den wever Ratti en zijn vrouw eens lag: één groote slaapkamer en twee kleine ver trekjes. De slaapkamer waar de Paus geboren werd en volgens Italiaansch gebruik, het groot ste deel van zijn leven thuis doorbracht, is een ruim vertrek met drie vensters en een grijs houten plafond. De vloer is van een donker roode steen. De wanden gaan schuil achter goedkoop, verschoten behang selpapier. Tegenover den ingang is een al taartje opgericht met een klein mozaïëk- schilderij van den H. Achilles, Patroon van Z. H. Pius XI. Buiten hangt een antiek bronzen kruisbeeld, geschenk van den Paus aan „thuis". Rechts is een Ecce Homo in bas-relief. De achterwand wordt bijna ge vuld door een enorme Inscriptie in marmer. Rondom Desio's Parochiekerk. Wanneer we weer buiten zijn, neemt een stroom van menschen ons mee door de felle kleuren der vlaggen en banieren, en de vele tinten der versieringen alom. Een stra lende zon werpt overdadig licht uit over de crème huizen en zelfs de groote, maar kale en vervallen parochiekerk met haar veel te zwaren koepel en absoluut overbodigen, bak- steenen toren vlak naast den klokketoren, krijgt iets grootsch, iets feestelijks. Door een zijdeur betreden we de weidsche wat donkere ruimte. Er hangt een zware, dikke geur van wierook, nog van de Hoog mis van vanmorgen. Het altaar gaat schuil onder het purper der liturgische kleur van heden en draagt enorme zilveren kandelaars met gemijterde koppen van onbekende Hei ligen. Er wandelen vele menschen rond, maar het middelpunt van de algemeene belang stelling is de kleine doopkapel met de vont waaraan Pius XI gedoopt werd. Zijn buste staat er naast. Onder glas is het parochie- boek opgeslagen bij 1 Juni 1857: gedoopt Achileus Ratti, zoon van Francesco en Te resa Galli. Aan den rand heeft de Pastoor er met een dik, juichend uitroepsteeken „Pius Papa XI" bij geschreven. Een der enorme marmeren platen met inscriptie Desio zal er nog eens onder begraven worden; bevat een boodschap van den Paus aan Zijn stadgenooten, waarin den Pastoor ten eeuwigen dage het recht wordt toegekend om den titel van Monseig- koop dan een paar steunschoenen bij PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarlem en 't leed is geleden! neur te voeren en den violetten mantel van Huis-Prelaat te dragen. Vanaf den klokketoren davert dan een welluidend, maar nogal krachtig klokkespel op het stadje neer. Het feest dat een nationaal karakter draagt en aansluit bij de plechtigheden te Rome, waar men het einde van het jubeljaar viert, gaat beginnen. Op het plein voor de kerk zal een grootsch monument worden onthuld ter eere van' Desio's grootsten zoon. Milaan, 29 Juni 1930. Een Nederlandsche nota? Jules Sauerwein schrijft in „Le Matin" dat de Nederlandsche regeering zeer binnen, kort een nota zal publiceeren, waarin zij haar meening inzake het vraagstuk der organisatie van de Europeesche federatie zal uiteenzetten. Ook zal zij actief deelnemen aan de con ferentie te Genève. In een interview, dat hij had met den Nederlands chen minister Beelaerts van Blokland, verklaarde deze, dat Nederland krachtig den vrijhandel voorstaat, dien het beschouwt als het krachtigste geneesmid del tegen de economische crisis, welke Europa meer en meer bedreigt. De Nederlandsche regeering acht dan ook de naderende conferentie van Genève van het hoogste gewicht, daar deze de gelegen heid zal bieden verschillende brandende eco nomische vraagstukken op te lossen. Ook met den oud-minister Treub had Sauerwein een onderhoud. Deze verklaarde, dat het memorandum van Briand was geïnspireerd door de hoog ste wijsheid, maar ongelukkig was de dage- lijksche praktijk, dat de economische gren zen steeds meer worden gesloten. Nederland is echter krachtig gekant te gen deze tariefmuren, maar zal door den loop van zaken gedwongen worden, even eens zijn tarieven te verhoogen. Deze dwaas heid zal echter Europa naar een nieuwe catastrophe voeren. Treub eindigde met te verklaren, dat, ondanks het weinige vertrouwen dat hij heeft in de wijsheid der meeste Europee sche regeeringen, hij het met blijdschap zai begroeten, als deze kwestie aan de orde zal worden gesteld, waarvan het zal af hangen of orde dan wel wanorde, oorlog dan wel vrede zal heerschen tusschen de volkeren. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben gisteren zonder hoofdelijke stemming een voorstel van Ged. Staten aangenomen, om voor f 30.000 deel te nemen in een naamlooze vennootschap ter bestrijding van de werkloosheid in die provincie. In antwoord op een artikel der redactie schreef de voorzitter der Ned. Chr. Raö'io- vereeniglng in de „Nederlander" van 28 Juni 1.1. een artikel over den aard van den al.ge- meenen omroep, waarin hij o.m. zeide: „Tegen cfen christelijken inslag in ons alge meen programma heeft ook de door den Minister ingestelde keuringscomissie geen bezwaar gemaakt." Van een en ander heeft mr. van der Deure Maandagavond melding gemaakt door de radio. In verband daarmede vernemen wij van welingelichte zijde, dat den -eer v. Deure bij brief van 27 Juni reeds was geschreven, dat de algemeene-programma-commissie vastge steld heeft, dat onder het algemeen pro gramma niet behooren te worden opgenomen uitzendingen van godsdienstigen aard, omdat deze niet als algemeen kunnen worden be schouwd, en ook in de ministerieele beschik king van 10 Juni de uitzendingen van reli gieuzen en politieken aard met opzet niet zijn genoemd. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben gisteren zonder hoofdelijke stemming aangenomen een voorstel van Ged Staten, een subsidie te verleenen ten behoeve van de electrificeering van de tramlijnen Am sterdam—Edam en Amsterdam—Purmerend. Ook de Tweede Kamer nam gisteren een dergelijk besluit. De „Osservatore" verklaart, gemachtigd te zijn tot de meest nadrukkelijke tegen spraak van alle geruchten, omtrent ziekte van Z. H. den Paus verspreid, welke ge ruchten absoluut en in alle opzichten on waar zijn. Gisteravond vergaderden te Noordwijk aan Zee pension- en hotelhouders, die betrokken zijn in een oplichterszaak van grooten om vang. De meeste heeren hebben n.l. geteekend voor het plaatsen van een advertentie die ge plaatst zou worden in een reisgids, die over geheel Midden-Europa verspreid zou worden. Deze opdracht werd In 1925 gegeven, terwijl eerst in 1929 deze reisgids werd uitgegeven door een firma te Boedapest. Nu blijkt dat de heeren door een colporteur verkeerd zijn ingelicht, of liever bedrogen en daardoor een in 't Hongaarsch gesteld contract hebben ge teekend, waarin zij zich tot de malste dingen verplichten. Nu gaat de firma disponeeren over het geld en ze is niet malsch met de rekeningen, waarop voor één advertentie voor meer dan honderd, soms tweehonderd gulden gedeclareerd is. Ook te Zandvoort, Amster dam, Den Haag is hetzelfde geschied. De zaak is in handen gegeven van den rechtskundi gen adviseur van Horecaf, Mr. Heisberger, die van meening is dat, aan de hand van vroegere uitspraken, de Haagsche rechtbank een dergelijke vordering niet zal toewijzen. Te Zwaagdijk doet zich een geval van nek kramp voor bij een 27-jarigen man. De patiënt is naar het St Elisabeths-ziesenhuis te Alkmaar vervoerd, 's Mans toestand is zorgelijk. Aan de Bisschoppelijke kweekschool te Be verwijk slaagden gisteren voor de acte L. O de heeren: E. H. Nicolaas, A. J. Overman, L. Rietveld, J. G. Verlaat, J. G. Vermeij en F. J. Wildenberg. In totaal werden aan de Kweekschool geëxamineerd 24 candidaten, die allen ge slaagd zijn. Voorzeker een schitterend resultaat. Grootere ertsaanvoer in het eerste halfjaar In Juni werd voor het hoogovenbedi'ijf 63.312 ton ijzererts aangevoerd. Gedurende het eerste halfjaar bedroeg de ertsaanvoer 279.456 ton tegen 225.794 ton erts in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De leiding van het Internaat Tusschen het Bestuur van den L. T. B. en de Broeders-Congreganisten van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, is een overeen stemming tot stand gekomen, waarbij be paald is, dat geheel het Internaat, aan de Tuinbouwwinterschool te Beverwijk, waar aan met allen spoed gebouwd wordt, onder leiding en beheer zal komen van genoemde Congregatie. Het zal den ouders der toekom stige leerlingen zeker niet onverschillig zijn zulks te vernemen. Men zal zich herinneren, dat door den gemeenteraad van Amsterdam is goedge keurd, dat voor een goede afsluiting van het Dan. Willinkplein een hoogbouw zal gemaakt worden. Het zal een woonhuis wor den van 12 verdiepingen. De architect van dezen Amsterdamschen Wolkenkrabber is de heer J. F. Staal en hij zal gebouwd wor den door de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Hilwis", waarvan de heeren K. Hiile en Jur. Reyn directeuren zijn. Voor dit toekomstige hoogste woonhuis in Am sterdam is gistermiddag de eerste paal ge slagen. Het was een proefpaal van 14 meter lengte. Deze paal is 9 meter den „rond ingedreven. Verder inslaan bleek niet mogelijk. Het ge bouw zal komen te rusten op 896 palen. Het hoogste punt zal 49 meter boven den beganen grond komen. zullen inkomen 24 wonin gen. De directeur en de Hoofdingenieur van Bouw- en Woningtoezicht, de heeren -r. M. E. H. Tjaden en ir. J. C. van Teylingen waren tegenwoordig bij het inslaan van dezen eersten paal. Naar Holland vertrokken Hr. Ms. torpedobootjager „Witte de With" is steren van Curasao naar Holland vertrok ken- Gistermiddag nam de heer Warmerdam, melkboer te Voorhout, benzine in voor zijn vrachtwagen. Toen hij wegreed stonden eeni ge jongens op de treeplank, die een klein eindje zouden meerijden. Een der jongens, de 13-jarige Th. J. van Wïnsen, wonende te Voorhout, sprong, voor dat de auto stil stond, van de treeplank af met het gevolg, dat hij onder de achterwie len terecht kwam en bijna terstond dood was. De Rector van de Bisschoppelijke Nijver heidsschool verleende onmiddellijk geestelijke hulp en diende hem het H. Oliesel toe. De getroffene werd door den veldwachter die eveneens onmiddellijk ter plaatse was, in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool bin nengedragen, alwaar dr. Bots den dood con stateerde. De ouders, die in de onmiddellijke nabij heid woonden, werden spoedig met het droe vig ongeval in kennis gesteld. Den bestuurder treft in het geheel geen schuld. Het ongeval is te wijten aan het te vroeg afspringen door den jongen van den rijdenden auto. De overeenkomst op 1 Augustus van kracht Zooals men zich zal herinneren is verleden jaar door den Katholieken Aannemersbond en den R. K. Bond van bouwpatroons een actie gevoerd tot het verkrijgen van arbi trage in alle geschillen bij het bouwbedrijf. Deze actie had tot resultaat, dat een conceptovereenkomst werd ontworpen die met enkele wijzigingen door de partijen werd aanvaard. Het lag in de bedoeling, dat deze over eenkomst op 1 Juli in werking zou treden. De Minister heeft thans echter de betrokken partijen doen weten, dat de overeenkomst wegens administratieve moeilijkheden, eerst op 1 Augustus van kracht zal worden. Over het algemeen heeft men zich van de zijde der bouwpatroons en aannemers met de overeenkomst kunnen vereenigen. Bij Koninklijk besluit is de heer L. M. Ro binson erkend en toegelaten als consul- generaal van 't Britsche Rijk te Amsterdam, voor de provinciën Noord-Holland, Gronin gen, Friesland. Drenthe, Overijsel, Gelder land en Utrecht. In het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Zooals bekend, heeft de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank de beide Delft- sche studenten, die in den avond van 11 Me' 1.1. wederrechtelijk het Koninklijk Paleis te Amsterdam binnend. ongen, wegens huis vredebreuk ieder veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaren. Het O. M., mr. Massink, die drie weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf had ge vorderd, heeft thans tegen het vonnis hooger beroep aangeteekend, aangezien hij de uit gesproken straf te laag acht. Geen persoonlijke ongelukken Gistermiddag te omstreeks vijf uur is nabij Lage Zwaluwen op het Hollandsch Diep het 143 ton metende tjalkschip „Jannigje" van schipper Diependaal uit Made, geladen met kalk, tengevolge van een plotselingen hevigen rukwind omgeslagen en gezonken. De schipper heeft zijn vrouw en drie kleine kinderen met moeite kunnen redden. De Weleerw. heer L. Kat is aan de Gregoriana te Rome geslaagd voor het licen tiaat in de Kerkmuziek. De Weleerw. heer B. Damen slaagde aan het Angelico voor het baccalaureaat in de beide rechten. Beiden zijn priesters van het bisdom Haarlem. De bliksem ingeslagen In Posterholt sloeg Dinsdagavond de blik sem In de woning van den landbouwer Th. C. in het gehucht De Holt. De boerderij brandde tot den grond toe af. Het vee kon met groote moeite worden gered. In Wessem sloeg het hemelvuur in de wo ning van den landbouwer L. Een gedeelte van het dak werd weggeslagen. Een neefje van L. werd door den bliksem tegen den grond geslagen, doch kwam met den schrik vrij. Zes personen om het leven gekomen In een woning te Harlepool zijn 6 perso nen, van wie 5 kinderen, door gasverstikking om het leven gekomen. Het zesde en jongste kind, dat aan de voeten van den vader lag, kon gered worden. Hr. Ms. Witte de With naar Nederland vertrokken. Pastoor D. F. W. Pichot, van de kerk „De Papegaai" te Amsterdam is van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Tjalkschip op het HoUandsch Diep ver gaan. Gisteren begon de Tweede Kamer met de behandeling van het Suikerwetje. Te Eindhoven is Van Pelt's Ondergoede- renfabriek afgebrand. De schade bedraagt anderhalve ton. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben aangenomen het voorstel tot deel neming in een naamlooze vennootschap ter bestrijding der werkloosheid. De Officier van Justitie gaat in hooger beroep van het vonnis der Amsterdamsche rechtbank tegen de Delftsche studenten, die het Paleis op den Dam waren binnenge drongen. Godsdienstige uitzendingen mogen niet in het algemeen radioprogramma worden op genomen. De kinderverlamming te Gouda breidt zich steeds uit. Het Nederlandsche standpunt inzake het plan van Briand tot het vormen van een Europeesche Federatie. De Landbouwweek te Wageningen. De onrust in Engelsch-Indië. Een geheime organisatie ontdekt. Besprekingen over het maritieme vraag stuk in Engeland. Ernstig ongeluk op den Donau. 7 dooden. Bij ee: brand te Moskou zijn 9 personen om het leven gekomen. In Egypte heeft Nahas Pasja zijn actie voorloopig gestaakt. De „Osservatore" spreekt de ziektegernch- ten over Z. H. den Paus tegen. De werking van den Krakatau is iets ver minderd. Italiaansche massa-oceaanvlucht in voor bereiding. Barometerstand 9 uur v.m.: 760, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.52 uur. Hoogste barometerstand 765.5 m.M. te Vardö. Laagste barometerstand 747.0 m.M. te Seydisfjord. Verwachting; Zwakke tot matigen, ver anderlijken wind, later uit Zuidelijke richtin gen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen- of onweersbuien, wei nig verandering in temperatuur. De Zeereerw. heer D. F. W. Pichot, pastoor der parochiekerk van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus in de Kalverstraat te Am sterdam, die al jaren lang aan een maag kwaal lijdende was, is gisteren in het Maria- Faviljoen opgenomen en var. de H.H. Sacra menten der Stervenden voorzien. Men acht den toestand zeer ernstig. Z. E. was vele jaren pastoor van de pa rochie van St. Joannes den Dooper aan df Amsterdamstraat te Haarlem. Straf ingetrokken Naar „Het Volk" uit goede bron verneemt is de straf van inhouding van twee verlof dagen voor de beide Zaandamsche politie agenten door burgemeester Ter Laan inge trokken. Zooals men weet hadden zij des nachts, in hun vrijen tijd, met vier andere burgers een oude kist in een door de goudzoekers gegraven kuil geworpen. De burgemeester had de politie opgedragen, toezicht te hou den op de kist, tot de schatgravers aanwezig waren. De beide agenten hebben thans ver klaard, dat het verkeerd is geweest, door hun grap den burgemeester tot deze poli- tieopdracht te noodzaken. Naar aanleiding van deze verklaring heeft burgemeester Ter liaan de straf inge trokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1