ïïm m f250.- tl 25.- f50.- f40.- 1 DONDERDAG 3 JULI 1930 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL tirannie BUREAUXNASSAULAAN49 ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17502 Zuid-Afrikaansche studenten in ons land Een bezoek aan Den Helder Waarom het warm is Fokker gearresteerd Wegens verboden „stunts"! Op 62-jarigen leeftijd priester gewijd De verbinding Amsterdam--—Zandvoort Het Prov. Ziekenhuis te Santpoort De directeursvacature Trawler defect Spoorweg Mij. Wieringen-Schagen De ontruiming van het Rijnland Pastoor D. F. W. Pichot t Hinderlijk optreden van communisten r jodelijke ongevallen te Rotterdam Het aanleggen van Radk Centrale te Noordwijk Weer een monteur van het dak gevallen Voornaamste cXieuws Br?,nd op „Brinkgreve" Hotelbrand Twee vermisten en twee gewonden Jongetje vermist De loting voor de militie J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Verandering van weer? Noodweer boven de Graafschap Een man door den bliksem gedood Telefoon No. 13866 (drie lijnen! Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post. per kwartaal f 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct», bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct» per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Ifliïlil mkevens*an£e geheele ongeschiktheid tot werken door T |Kfl I verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen l f JUi" bijeen ongeval met doodelijken afloop Dij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinge) oij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger Hoe onjuist het eigenlijk is, te spre ken van „communistisch Rusland", lee- ren telkens opnieuw de statistische cijfers. Verschenen zijn de nieuwe cijfers be treffende het lidmaatschap der com munistische partij in Rusland, en wel, Per 1 April, 1930. Het is in het te Moskou verschijnende officieel-communistische blad „Pravda" dat deze cijfers verschenen zijn, en onze communisten zullen dus niet kun- hen beweren, dat een of andere vijand van het communisme de wereld maar Wat wijs wil maken en de cijfers opzet telijk ongunstig voorstelt; integendeel, onzerzijds mag vermoed worden, dat het Russische partijbestuur de cijfers hog zooveel mogelijk (en dat kan 'n heele boel zijn!) geflatteerd heeft. Volgens de „Pravda" dan bedroeg het aantal leden en candidaat-leden van de partij, de leden in het Roode Leger meegerekend, op 1 April j.l. 1.852.090 tegen 1.302.854 op 1 Januari 1928. Het aantal vrouwen bedroeg 249.516 tegen 156.496 op 1 Januari 1928. In het Roode Leger klom het getal leden tot 120.496 tegen 82.018. Behalve de militairen be hoorden de volgende groepen tot de Partij 1 April 1928 1 April 1930 Arbeiders 68.2 57.8 Boeren 18.7 22.3 Beambten 12.1 17.9 Het aantal leden is dus in den tijd 1 Januari 1928 tot 1 April 1930 toegeno men met 550.000. Htt lijkt heel wat! Wie echter weet, op welke wijze de burger in Rusland tot het communisme gedwongen wordt en wie naast boven staande groot-lijkende cijfers het totaal aantal inwoners van Rusland in aan merking neemt, staat verbaasd over het feit, dat de communisten in Rusland bestaan kunnen. Ondanks allen dwang kan de Sovjet tot op heden niet meer dan 1.852.090 leden en candidaat-leden van de Com munistische partij in Rusland opgeteld krijgen, terwijl de totale bevolking van de Sovjet-Unie150-000.000 bedraagt. 1.9 millioen tegen 150 millioen! Welk een verhouding! Hier wordt een millioenen-en-millioe- hen-volk „geregeerd" door een groep, welke nog niet één vijf-en-zeventigste deel van de bevolking uitmaakt. Dat is een tirannie, welke op zoo groote schaal in de wereldgeschiedenis hog nooit is voorgekomen. En het einde is niet te voorzien; iemand, die onlangs uit Rusland terug keerde, deelde ons als zijn overtuiging mede, dat de Sovjet nooit verjaagd zou kunnen worden, als de Russische boeren geen wapenen van buiten toegezonden kregen. Zoo kan een ongeloofelijk kleine groep een heel volk tiranniseeren. Laat dit een waarschuwing zijn voor degenen, die heel nonchalant plegen te spreken over het „handjevol" commu nisten in Nederland. Al zal in Nederland met zijn heel an dere toestanden en vooral met zijn heel andere afstanden niet zoo gemakkelijk gebeuren wat er in Rusland gebeurd is, wij mogen desniettemin het gevaar Van een „handjevol" communisten niet onderschatten. De steenzetters-terreur in Amster dam kan als een aanwijzing gelden. Gisteren heeft een gezelschap van circa tachtig dames en heeren, voor het mee- rendeèl Zuid-Afrikaners, die in Europa studeeren, een excursie gemaakt naar Den Helder en de Zuiderzeewerken. Zij waren vergezeld door den gezant der Unie van Zuid-Afrika, D. J. de Villiers, het bestuur van het Alg. Ned. Verbond, vertegenwoor digers van de Ned. Z.-Afrikaansche ver- eeniging, en werden officieel ten raadhuize ontvangen door het gemeentebestuur onder leiding van burgemeester Driessen. Daarna begaf het gezelschap zich naar 's Rijksmarinewerf. In groepen ging het gezelschap onder deskundige leiding de ver schillende afdeelingen en werkplaatsen rond. Met zeer veel belangstelling werden de verschillende machinerieën bezichtigd. Na afloop van deze rondwandeling en nadat men had kennis gemaakt met de fa milies waarbij deze twee dagen gastvrij onderdak was verkregen, ging het gezelschap naar de z.g. Donkere Duinen, een natuur- parl. in de omgeving van Den Helder, waar in het theehuis „Duinoord" gedineerd rd. Voor hedenmorgen stond een bezoek aan het vliegkamp „De Mok" op het program ma, alsmede, zij het op bepekte schaal, een vliegtochtje met een van de vliegtuigen van de marine, verder een bezoek aan het pantserdekschip „Gelderland". Vervolgens gaat het gezelschap in auto bussen naar de Zuiderzeewerken. Met een maaltijd in de Marineclub wordt de dag be sloten. Vice-admiraal en mevrouw Quant sullen het gezelschap een lunch aanbieden, na afloop van het bezoek aan de „Gelder land." Het onafwendbare 't Is warm!" Dat weten wij, maar nochtans acht een ieder zich geroepen het ons te vertellen. Als ge opstaat, is de eerste opmerking van uw vrouw, dat het warm is, de melk boer en de bakker zeggen het aan uw dienstmeisjes; op de tram hoort u het van den conducteur. „Waarom is het zoo warm?" Dat is nu een vraag, welke maar niet zoo gemakkelijk is te beantwoorden. Het „Hbld." heeft haar gesteld aan den heer H P. Gallé. directeur van de filiaal inrichting van het Koninklijk Metereolo- gisch Instituut te Amsterdam. „Het antwoord kan heel kort zijn." zeide hij„omdat het zomer is." Wij dachten over dit antwoord na. In den zomer behoort het warm te zijn. Toch is dat lang niet altijd het geval; het houdt verband met de luchtdrukverdeeling Die verdeeling is op het oogenblik voor warmte gunstig. Bij dezelfde luchtdrukver deeling zouden wij in den winter koude hebben. Een gebied van hoogen druk ligt vlak ten Noord-Oosten van ons land en daardoor krijgen wij hier oostelijke, tot zuid-oostelijke winden; vinden dus. welke de lucht aanvoeren uit een gebied waar een vastelandsklimaat heerscht en waar het in den zomer warm is. Er waait een warme luchtstroom over ons land. Hoe het nu komt, dat de luchtdrukver deeling zóó is en niet anders? Dit is een vraag, waarop ook de weerkundigen het antwoord moeten schuldig blijven. Op de iuchtverdeeling zijn zeer veel factoren van invloed, factoren, welke nog lang niet alle bekend zijn en misschien ook nooit bekend zullen worden, al zijn er wel veel specula tieve veronderstellingen gemaakt. Wat het publiek eveneens wil weten is dit' „Hoe lang zal deze warme-periode aan houden?" Ook deze vraag moet onbeantwoord blij ven. Juni heeft mooi zomerweer gebracht een paar malen veranderde de lucht-verdee- ling, er kwamen onweders en regenbuien, maar telkens behield de warmte de over hand. Ook nu dreigen feitelijk eiken dag veranderingen. Het weerbericht van giste ren sprak van mogelijke onweders in Zuid- Europa. Als die mochten loskomen, valt het alweer niet te voorspellen van welken in vloed zij zullen zijn op de verdere weersge steldheid. Slechts zeker is het, dat het nu mooi zomer is, mooier dan normaal (onder „nor maal" verstaat men het gemiddelde over 'n reeks jaren), maar toch ook niet abnormaal. Het is warm. maar niet ondragelijk, van een hittegolf is geen sprake. Natuurlijk, mopperaars zijn er altijd. Zij klagen als het regent en als de zon schijnt. Laten wij niet mopperen, doch dankbaar aanvaarden het mooie zomerweer, dat wij genieten al zijn wij nog niet met vacan- tie en laten wij ook niet mopperen als vóór de vacantie het weer mocht verande ren. Niemand kan er iets aan doen, en het is domheid in opstand te komen tegen het onafwendbare. Onze oud-stadgenoot, de welbekende A. Fokker is gisteren op het Roosevelt Field in arrest genomen wegens „stunt flying". Toen de regeeringsinspecteur hem onder vroeg zei Fokker, dat hij geen vliegersli centie had en het vliegveld bezocht om het vertrek van de „Southern Cross" gade te slaan. Hij raakte zoo in vervoering toen hy zag hoe de zwaar geladen machine zich hield, dat hij in een klein sportvliegtuig sprong en zelf de lucht in ging Toen hij landde vond hij officials die hem opwachtten om hem in hechtenis te nemen. Een ingenieur, Marcel Collin, is op 62- jarigen leeftijd door den Bisschop van Metz, Mgr. Pelt, in de kapel van het groot-semina rie tot de waardigheid van het priesterschap verheven. De nieuwe priester is een weduwnaar met vier kinderen. Hij is afkomstig uit een groote ingenieursfamilie en is een neef van Lou- cheur, den vroegeren minister van openbare werken. De meening van B. en W. van Amsterdam Op de vragen van het Amsterdamsche raadslid Lisser betreffende massabezoek aan Zandvoort en de verbinding met de bad plaats, hebben B. en W. van Amsterdam het volgende geantwoord; Het bezoeken van het strand te Zand voort door de groote massa van de bevol king van Amsterdam beschouwen wij als een heuglijk verschijnsel en wij meenen ook. dat het zeer gewenscht is, dat de lichamen, welke daartoe geroepen zijn. binnen de grenzen van het mogelijke dat bezoek be vorderen. Hoewel reeds zeer veel inwoners van Am sterdam geregeld van het Zandvoortsche strand genieten, meenen wij, dat bij betere verbindingen tusschen Amsterdam en Zand voort. gepaard aan een verlaging der ver voerkosten, nog een veel grooter deel van de Amsterdamsche bevolking van strand en zee zou kunnen genieten. Naar ons inzicht zijn er verschillende maatregelen mogelijk, waardoor de verbin ding tusschen Amsterdam en Zandvoort zou kunnen worden verbeterd, waarbij wij in de eerste plaats denken aan electrificatie van den spoorweg. Omtrent deze electrificatie kunnen wij mededeelen. dat meermalen het lid van ons college, meer in het bijzonder belast met bet beheer der Publieke Werken, de moge lijkheid van electrificatie met de directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft bespro ken en daarop krachtig heeft aangedron gen. Evenwel bleek, dat de directie de op vatting heeft, dat electrificatie van deze spoorbaan zoodanige financieele nadeelen zou opleveren, dat aan de uitvoering niet kan worden gedacht. Op de vragen van het raadslid Klaas de Vries," over de klachten over de slechte, to taal onvoldoende verbinding van onze hoofd stad met Zandvoort. antwoordden B. en W.: Wij hebben inderdaad van de bedoelde klachten kennis genomen. Wij achten het wenschelijk, dat de licha men. welke daartoe geroepen zijn. de ver bindingen tusschen Amsterdam en Zand voort zoodanig maken, dat zoo noodig groo te aantallen bezoekers van het Zandvoort sche strand op vlotte wijze kunnen worden vervoerd. Naar onze meening zou door elec trificatie van de lijn Haarlem—Zandvoort reeds een groote stap in die richting wor den gedaan. Verder verwijzen B. en W. naar het ant woord op de vragen van den heer Lisser. In de, door de benoeming van dr. W. M. van der Scheer tot hoogleeraar aan de uni versiteit te Groningen, ontstane vacaturs van len geneesheer-directeur van het Pro vinciaal Ziekenhuis bij Santpoort, is door Ged. Staten voorloopig voorzien door dr. G Kraus, sinds 1 Februari 1927 geneesheer aar. die inrichting, met de waarneming van de functie van directeur te belasten. Het voornemen is het volgend jaar bij de Staten een voordracht voor een definitieve benoeming in te dienen. Te IJmuiden binnengesleept Gisteravond kwam te IJmuiden binnen de stoomtrawler Rotterdam IJm. 112, met op sleeptouw de Nelly Gesina IJm. 43, beide schepen eigendom van de V.E.M. te IJmui den. De Nelly Gesina had op zee de krukas ge broken, waardoor de reis niet volbracht kon worden. Beide schepen besomden resp. 2203.en 1157.—. Dividend 4 pet. De N. V. Spoorweg Maatschappij Wierin- genSchagen zal over het afgeloopen boek jaar 4 pet. (onv.) dividend uitkeeren. Dinsdag is, tot groote vreugde der Duitschers, een einde gekomen aan de bezetting van het Rynlasid. Onze foto vertoont het vertrek van het aUerlaatste bataillon Fransche troepen, vanaf het Kaiser Wilhelm-hotel te Mainz. Gisteravond te ongeveer kwart over zeven is de Zeereerw. heer D. F. W. Pichot, pas toor ,ei serk van de H. H. Petrus en Paulus (De ?s egaai) in de Kalverstraat te Am sterdam, die sinds Dinsdagavond in het Maria-pariljoen aldaar verpleegd werd, daar hij lijdende was aan een maagkwaal, over leden. De overledene is nog den geheeler. dag bij kennis geweest en kon tijdig worden voor zien van de laatste H. H. Sacramenten. De Zeereerw. heer Daniel Franciscus Wilhelmus Pichot werd 20 December 1861 te Delft geboren. Op 15 Augustus 1886 ontving hij de H. Priesterwijding. Op 19 Augustus 1886 werd Z. Eerw. be noemd tot Kapelaan te Spanbroek, daarna wera hij op 25 Januari 1887 assistent te Meije en Zegveld. Op 23 Juli van datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot kapelaan te Beemster Hij werd daarop op 5 Juli 1889 kapelaan in Kralingen en 23 November 1892 kapelaan van O. L. Vr. Hemelvaart te Gouda. Op 27 Mei 1904 volgde zijn benoeming tot j. .stoor te Hellevoetsluis. Ten volle kon pas toor ^ichot zijn talenten eerst recht ont plooien in Haarlem, waar hij op 28 Sep tember 1907 dor Z. D. H den Bisschop tot pastoor van de parochie van den H. Joan, de Dooper werd benoemd. In deze volkrijke buurt werkte pastoor Piohot met onverdroten ijver aan het ziele- heil der goede katholieken, waarover hij .iet Herderschap had aanvaard. Vooral de arbeiders-retraite en de kindercommunie waren de idealen, waaraan pastoor Pichot zijn leven wijdde. Onder zware geldelijke omstandigheden heeft pastoor Pichot de parochie aan de Amsterdamstraat moeten beheeren. Des ondanks zag hij toch nog kans, een ver grooting der pastorie tot stand te brengen. Hij was hier eerste directeur van den „stille Omgang" en een groot bewonderaar van het retraitewerk. Toen het is nu alweer twaalf jaar ge leden kreeg de parochie van Sint Petrus en Paulus, bijgenaamd „De Papegaai", te Amsterdam n.l. op 25 Mei 1918 dezen ij\ erigen priester tot herder, die al zijn krachten inspande om het godsdienstig le- ■ven zijner parochianen te verinnigen. Blindenzorg en het werk voor de doof stommen vonden vooral een trouwe bescher mer in hem. Zondagavond om half acht zullen in de kerk vpn de H. H. Apostelen Petrus en Paulus in de Kalverstraat te Amsterdam de Metten worden gezongen. Maandagmorgen om nalf tien worden de Lauden gezongen, waarna omstreeks tien uur de plechtige H. Mis van Requiem zal worden opgedragen. Te ongeveer 12 uur heeft op het kerkhof St. Barbara, aan den Spaamdammerdyk de teraardebestelling plaats. Tijdens een militairen marsch Gelijk men weet, worden elk jaar in de zomermaanden eenige onderdeden der infanterie geoefend in de Legerplaats bij Harskamp. Deze troepen komen daarheen hoofdzakelijk om met scherp te schieten. Zoo zijn een dezer dagen het 5de, het 16de en 21ste regiment uit Amersfoort naar Harskamp gekomen; daartoe werd ge marcheerd van Amesfoort uit. Men meldt thans dat zich gedurende dezen marsch enkele onaangename voor vallen hebben voorgedaan, voornamelijk bij het begin. De troep werd n.l. uitgeleide ge daan door een aantal communisten, van wie zekere Schrijvers uit Amersfoort de aan voerder was, die voortdurend om en bij den troep waren. Later waren zij vooruit ge- loopen en hadden op verschillende plaatsen van den te volgen weg een groot aantal opschriften geschreven; o.a. „terug naa. huis. niet naar Harskamp", „rechts omkeert, naar huis soldaat", „soldaten, let op", „uitvallers voor", „halt, niet verder" e.d. De begeleiders werden gevolgd door zes politieagenten uit Amersfoort, twee mili taire politiemannen en eenige rechercheurs in burger. Proces-verbaal is gemaakt. De eeheele marsch naar den Harskamp was den heeren blijkbaar te ver, want onderweg gaven zij het op. Hedenmorgen 10 uur is de monteur J. Kortekaas bij den aanleg van radio-centrale in de IJmuiderstraat te Noordwijk van het dak gevallen. Dokter Nieuwkerk aldaar .verleende de eerste hulp en constateerde breuk van beide polsen en linkerbeen. De ongelukkige is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Hij was werkzaam voor den centrale houder A. van Reysen. Dit is het tweede ongeval in enkele we ken bij den centrale-aanleg. Twee jongetjes overreden en gedood Gisterochtend hebben te Rotterdam twee vreeselijke ongelukken plaats gevonden, waarvan 2 jongetjes van 7 jaar het slacht offer geworden zijn. De 7-jarige J. v. A. ging met zijn 6-jarig broertje naar school. In de Oranjeboom- straat bij de Steven Hoogendijkstraat staken zij plotseling zonder uit te kijken de tram rails over. De jongen werd gegrepen door een motorwagen van lijn 3, en hoewel de bestuurder krachtig remde en het broertje nog pogingen deed den jongen weg te trek ken, werd hij meegesleurd en op slag gedood. Het vreeselijk verminkte lijkje is naar het politiebureau aan de Nassaukade gebracht. Het andere doodelijke ongeval had plaats in de Agniesestraat. De 28-jarige chauffeur J. den O, uit Capelle aan den IJs- sel was daar bezig geweest aardappelen te storten in een kelder van pand 40 De jeugd had den auto tot haar speelterrein uitge kozen en toen de chauffeur wilde v.egrijden moest hy de jongens eerst van den auto wegjagen. Een ontsnapte er aar, zijn aan dacht en de 7-jarige E. C. de G„ die aan den zijkant van den wagen was gaan hangen, geraakte tusschen de wielen. Toen de auto zich in beweging stelde, viel de jongen er af en kreeg het achterwiel over het lichaam, waardoor ook hij op slag gedood werd. Noodweer boven de Graafschap en de Betuwe. Modelboerderij van het krankzinnigenge sticht „De Brinkgreven" te Deventer afge brand. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot heffing van een compenseerend invoer recht op sommige soorten suiker met 50 te gen 23 stemmen aangenomen. Daarna is de Kamer op reces gegaan. De minister van Justitie gaf toestemming om het justitieel dossier-Ttemeden ter visie te leggen voor de leden van den Amster- damschen raad. Gisteravond is te Amsterdam overleden de Zeereerw. heer Pastoor D. F. W. Pichot. Bij een hotelbrand in Ned.-Indië worden twee personen vermist, terwijl er twee ge wonden zijn. Fokker Is gearresteerd wegens verboden „stunts." Hinderlijk optreden van communisten ty- dens een militairen marsch. Baldwin weigert deel te nemen aan een conferentie over de landbouwcrisis en de werkloosheid in Engeland. Lord Strickland krijgt wetgevende be voegdheid. De Duitsche Rijksdag neeft de amnestie wet aangenomen. In China zouden de regeeringstroepen een bcslissenden slag gewonnen hebben. Een onderzoek naar de landbouwcrisis in Europa gevraagd. Geen stakingen meer in Spanje. Een verklaring van Sidky Pasja over den toestand in Egypte. 270 cholera-sterfgevallen in Afghanistan. De staking in het Duitsche industriegebied geëindigd. Het hotel „Belvédère" tè Brastagi (Ned. O.-Indië) is door brand geheel vernield. Een logeergast ontdekte den brand en sloeg alarm. Verschillende gasten vluchtten naar het dak en werden langs een bamboeladder ge red. Eén der dames, mevrouw Limburg, sprong van 5 M. hoogte naar beneden en werd daarbij ernstig gewond. Een baboe en een hotelboy worden ver mist. Beiden zijn naar alle waarschijnlijk heid omgekomen. Het nagloeien van de overblijfselen belet een onderzoek. De totale schade kon nog niet worden op gegeven. Het verzekerd bedrag bedraagt f 150.000.terwijl de eigenaar vier dagen tevoren een bedrijfsverzekering sloot. Nader wordt gemeld, dat de brand ver moedelijk is ontstaan achter het buffet in de groote zaal. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat het grootendeels uit hout op getrokken hoofdgebouw spoedig een vuurzee geleek. De bijgebouwen, de garage en de keuken, bleven gespaard, door het doorkap pen van de verbindingsgang. Een logeergast, de heer Tiesrand, ontdek te den brand 's morgens om half vijf en sloeg alarm, waarbij hij een tiental medegasten wekte. Behalve mevrouw Limburg, raakte ook een andere dame licht gewond, toen een aan eengeknoopte handdoek, waarlangs zy af daalde, los liet. De bagage der gasten is geheel verbrand, zoodat zij slechts beschikten over hun nachtgewaad. Bluschmateriaal ontbrak. Tal van gasten waren juist den vorigen dag vertrokken, in verband met het einde der schoolvacantie. Inzake den feilen brand bij het radiokan toor Akiz Radio-Holland wordt nog gemeld, dat de oorzaak van den brand onbekend is. De brandweer, die energiek aanpakte, slaag de erin, het vuur na 1 uur meester te wor den Be boerderij geheel uitgebrand Gisteravond te ongeveer kwart over zeven ontstond tengevolge van hooibrcei brand in de groote boerderij van de psychiatrische inrichting „Brinkgreve" te Schalkhaar bij Deventer. In de boerderij waren 25 patiën ten ondergebracht, die in allerijl naar de paviljoens aan de overzijde werden ver voerd. Ook het vee werd uit de stalien ge red. Het vuur greep snel om zich heen en weldra stond het geheele gebouwencomplex in lichte laaie. De motorspuit uit Deventer en tal van brandwagens uit Diepenveen waren ter plaatse en bestreden de vlammen krachtig. Er werden voorzorgsmaatregelen genomen om het nabijgelegen bosch te beschermen. De boerderij zelf is geheel uitgebrand, terwijl de vaste werktuigen een prooi der vlammen zijn geworden. De schade is aan zienlijk; een bedrag is nog niet vast te stellen. Bij het blusschingswerk hebben ook militairen van het garnizoen Deventer medegeholpen. Sinds Maandag 30 Juni wordt te Utrecht vermist Ludovlcius Johannes Maria Krens, geboren te Arnhem 28 Februari 1920, scholier. Lengte circa 1 M. 40, smal gezicht, bruine oogen, lichtblond haar, bleeke kleur. Gekleed in paarse blouse met witte strepen, Uuine d'as, blauwe broek en lage zwarte schoenen. De commissaris in de oweede afdeeling te Utrecht verzoekt dringend opsporing en telegrafisch bericht. Waar staat de y in het alphabet? Er schijnt onzeker, eid te bestaan om trent de plaats, die de letter ij inneemt in de lijsten dergenen, die voor de militie in aanmerking komen het volgend jaar. Wordt Nijkerk dat is de naam, die uit de bus is gekomen geschreven met een i, gevolgd door een j, of met de op een na laatste .etter van het alphabet? Het „HdbcT." heeft laten informeeren bij de afd. Militaire Zaken ten stadhuize van Amsterdam en verneemt, dat het laatste het geval is. De namen met Nij zijn de laatsten van de N; No en Nu staan dus ervóór. Verschillende woordenboeken, o.a. het groote Nederlandsche Woordenboek, doen anders; daarna is het eenige woord, dat met Nij begint Nymph, dus met y, zonder pur.ten. Maar het komt er voor dit geval natuurlijk alleei. op aan, hoe de lijst der aanstaande miliciens is opgemaakt, niet wat taalkundg juist is. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om; 9.52 uur. Hoogste barometerstand 767.8 te Hapa- randa. Laagste barometerstand 747.3 te Janmayen Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk enkele regen- of onweersbuien, la ter iets koeler. Gisterenavond ontlastte zich boven de omgeving van Doetinchem een geweldig on weer. Tegen zeven uur trad een volslagen duisternis in en een ware wolkbreuk zette vele straten blank. Vele auto's moesten op sommige plaatsen tot de assen door het water rijden. Vele kelders werden over stroomd. In de gemeente Bergh sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer Weyen- berg, te Stokkum. Het pand brandde totaal af. Te Klein Azewijn werd de landbouwer H. door het hemelvuur getroffen en gedood. In de gemeente Gendringen is te Megche- len een schuur van Tiemessen afgebrand. Te Veldhunten is de boerderij van Vonk en te Ulft de boerderij van de weduwe Kroes afgebrand. In laatstgenoemde boerderij kwamen drie varkens om. Boven de Betuwe Boven de Over-Betuwe heeft gisteravond een hevig onweder. gepaard gaande met grooten regenval, gewoed. Er hadden eenige kleine ongevallen plaats, terwijl op eenige plaatsen vee in de weide werd gedood. In Huissen sloeg de bliksem in twee groo te hofsteden, bewoond door de gezinnen Baptist en Lentjes. De hofsteden gingen in vlammen op, terwijl het niet mogelijk was iets van den inboedel te redden. Onder het plaatsje Gent sloeg de bliksem in de boerdery van den heer Hutmacher; ook deze behuizing brandde tot den grond toe af. Een jonge man uit het naburige Haalderen, die bij de blussching assistentie verleende, wordt vermist. Men vreest, dat hij onder de puinhoopen is gekomen. Een onderzoek hiernaar is in vollen gang. In Huissen aan de overzijde van den Rijn sloeg de bliksem in een boerderij van het kroondomein, bewoond door den landbou wer Ederveen. Een schuur ging in vlam men op. Een aantal op de weilanden staan de hooioppers, die door den bliksem werden getroffen, verbrandde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1