(250.- f125.- f50.- f40.- DE OPMARSCH VAN HET IMPERIALISME BUREAUX NA8SAULAAN 49 mmm ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel IjIT nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 7 JULI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17505 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Mp?,J ,.ts voor fc Adspirant Oceaanvlieger gevallen Ernstige botsing tusschen auto en motorfiets Eén doode en één ernstig gewonde Niet de visch, maar de visschers in het water Een paniek ontstond De Zaansche schatgraverij Op een binnenplaatsje hervat Op weg naar Gandhi In een vat voorbij de Niagara-watervallen De ondernemer bracht het er niet levend af De toenemende vraag naar electrischen stroom te Haarlem Een nieuwe turbo-generator van van 10.000 K.W. Mgr. J. H. G. Jansen R.K School te IJmuiden-Ooost De ontploffing op de Kaag De Düsseldorfsche moordenaar Hij herroept al zijn bekentenissen Scherpe critiek van Daladier op de Fransche regeering Klacht tegen de werkelijke machthebbers Het Hoogovenbedrijf te IJmuiden Hoogoven II wordt verbeterd Een stoomschip te Bloemendaal gestrand Weer vlot De verbetering van den Rijksweg HaarlemBennebroek De aanleg van een voetpad Gevechten tusschen blanken en negers in Alabama Voornaamste cXjieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Zang en Vriendschap te 's-Gravenhage In September concert te Haarlem Telefoon No. 13866 (drie lynen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per ppst, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARIEMSC COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bü vooruitbet. Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. AUe abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ie«en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: b Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen hij een ongeval met doodeliiken af 1 oor oij verlies van een hand. sen voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger oij een breuk van been of arrr bij verlies van *n anderen vinger Laat Nederland zich voorbereiden! het Londen, 5 Juli 1930 Er is maar één vraagstuk, dat thans openbare leven in Engeland be- eerscht, namelijk het fiscale. Er is hiaar één machtige strooming, die eeds nieuwe groepen en individuen zich voert, n.l. die ten gunste van arieven tegen het buitenland en vrij handel binnen het Rijk. Invloedrijke lichamen en gemeen schappen, die steeds in de bres gestaan adden voor een politiek van vrijen in- ^0er> zijn in verwonderlijk korten tijd ekeerd geworden. Een week geleden Publiceerde de Raad van het Vakver- eehigingscongres een rapport van haar economische commissie, welke zich een stemmig uitsprak voor een stelsel dat, ofschoon het woord niet genoemd w°rdt, niets anders is dan Rijksvrijhan- d.w.z. de vorming eener economi- ^he Rijkseenheid, welke zich door ta- fleven verdedigt tegen de rest der gereld. Gisteren werd een resolutie be kend gemaakt, welke Woensdag aange komen was door een vergadering van Condens toonaangevende bankiers en ^aarin eveneens tarieven op allen invoer uit het buitenland en een vrije kiarkt voor Rijksproducten verlangd Wordt. He vakvereenigingen hebben steeds de vrijhandels-idealen der liberalen ge huldigd, althans in de praktijk, want haar beginselprogram liet zich over het fiscale vraagstuk niet uit. Maar zij heb ben zich steeds min of meer laten be- heerschen door de Labourpartij welke, ondanks zekere socialistische allures en ondanks haar aanhoorigheid aan de Tweede Internationale, veeleer door trokken is van een radicaal liberalisme dan van socialisme. De meest typische ■Vertegenwoordiger van het politieke La- h°urisme, mr. Snowden, is tevens de meest principieele vrijhandelaar in de Partij, en het rapport der Trade Unions druischt rechtstreeks in tegen zijn dier baarste beginselen. De vakvereenigin gen voelen in principe niet voor pro tectie; dat haar Algemeene Raad (Cen traal bestuur) thans voor het congres zal komen met een rapport, welks ten uitvoerlegging protectie onvermijdelijk maakt, is uitsluitend het gevolg hiervan, dat de leiders erkennen, dat Engeland economisch niet ongewapend kan blij - Veh zoolang zijn voornaamste concur- renten, Duitschland, Frankrijk, België, Amerika, tot de tanden gewapend zijn. Evenmin als de vakvereenigingen zijn de Citybankiers ooit principieel protec tionistisch geweest. Integendeel, velen hunner, die de resolutie onderteekend hebben, zijn steeds voor vrijhandel in het krijt getreden. De bekendste onder tekenaar, mr. Reginald Mc Kenna, pre- sident van de Midland-Bank, is als hberaal-staatsman kanselier van de Bchatkist geweest. Financiers zijn uit den aard der zaak internationalisten, vooral in een stad als Londen die, allen e®rzuchtige pogingen van New-York ten spijt, de eerste geldmarkt ter wereld ge- kleven is. Hierdoor alleen reeds hebben de financiers groot belang bij een vrij internationaal verkeer en de Engelsche iudustrieelen hebben de „City" herhaal delijk een verwijt er van gemaakt dat Zij de belangen der Britsche industrie trwaarloosde en opofferde aan zuiver fihancieele overwegingen. Thans erken den leidende bankiers, in ondubbelzin- higer bewoordingen dan de Algemeene *foad van het Vakvereenigingscongres, dat Engeland uit zelfbehoud gedwongen is zich met de overige deelen van het Rijk, tot een Tolunie te vereenigen. Is hiermede het doodvonnis uitge broken over Vrijhandel? De „Daily Express" en de „Morning Tost" beweren het, en, hoe voorzichtig men ook zijn moet met het trekken van Zoo radicale conclusies, wij kunnen niet °htkennen dat zij in dit geval door de feiten gerechtvaardigd schijnen te borden. Wie Engeland beziet van het buiten band uit, zal thans wellicht een geheel °hjuiste voorstelling van de verhoudin gen te krijgen. Deze zijn zoo, dat de of- ficieele partijleiders op het tweede plan gedrongen zijn. De belangstelling geldt biet mr. MacDonald en mr. Snowden en evenmin mr. Baldwin en mr. Lloyd George, doch uitsluitend de „nieuwe ^rooming", die de oude partijleuzen Schijnt weg te vagen. Deze strooming is het Labourkabinet reeds geheel over het hoofd gewassen. Mr. MacDonald en hiens medewerkers schijnen de leiding geheel te zijn kwijtgeraakt. Mr. Lloyd George, die met den eersten minister Onderhandelt over een vrijhandels-ver- hand, trekt voor het eerst sinds twintig foren niet de openbare belangstelling Voor wat hij doet, laat, zegt en zwijgt oogenblik overschaduwd door Lord Beaverbrook, den onvermoeiden, eenigszins warhoof- digen doch zeldzaam handigen propa gandist van het economische imperi alisme. Toen lord Beaverbrook een jaar ge leden zijn actie voor Rijksvrijhandel aanving, lachte men hem uit; thans is hij de centrale figuur in de heele bin- nenlandsche politiek, en hij telt waar schijnlijk reeds meer volgelingen dan één der drie partijleiders. Deze merk waardige man, die een jaar of tien ge leden de half-noodlijdende „Daily Ex press" kocht en haar maakte tot het bloeiendste en invloedrijkste volksblad van Engeland, heeft zijn onvergelijke lijke commercieele methodes toegepast op zijn politiek streven, en dit heeft hem een overweldigend succes verze kerd op beroepspolitici, zooals de heeren Baldwin en MacDonald, die geen prak tische mannen van zaken zijn. Dit succes is ongetwijfeld in de hand gewerkt door de omstandigheden, en vóór alles door de onmacht, waarin het Labour-kabinet verkeert om de ontzet tende toename der werkloosheid tegen te houden, maar toch blijft Lord Bea verbrook de vaandeldrager, achter wiens banier zich thans reeds millioenen indi- vidueele kiezers, benevens zoo uiteenloo- pende groepen als het vakvereenigings- bestuur en de leidende bankiers der City geschaard hebben. Er is, met uit zondering van Mussolini, misschien niet één Europeesch leider in de twintigste eeuw geweest die in zoo korten tijd zulk een overwegenden invloed heeft uitge oefend op de nationale zaken als lord Beaverbrook. Ook van het standpunt van het bui- land bezien, zijn de verhoudingen, welke thans in Engeland rijpen, van het allergrootste belang en ook ons eigen vrijhandelsland zal zich hiervan rekenschap hebben te geven. Engeland zelf is onze concurrent niet op het ge bied van levensmiddelen, speciaal land bouw- en zuivelproducten, maar toch zullen, indien lord Beaverbrook's impe rialisme zegeviert, ook daarop rechten worden geheven, opdat Engeland ze uit Canada en andere Britsche rijksdeelen voordeeliger zal kunnen betrekken dan uit Nederland, Denemarken en Frank rijk. Wij loopen dus gevaar een groot deel van de Engelsche markten te moe ten prijs geven, zonder eenige kans op compensatie elders in Europa. Verder zullen wij ernstig getroffen worden door de vermindering van het Engelsch- Duitsche handelsverkeer. De tarieven immers zullen, wat Europa betreft, vooral gericht zijn tegen de groote industrie-landen en de uitvoer van Duitschland naar Engeland zal waar schijnlijk zeer sterk achteruit gaan. Hierdoor zal een zware slag toegebracht worden aan de haven van Rotterdam en aan onze scheepvaart. Ik beweer niet dat Engeland niet ten volle het recht heeft zich economisch te wapenen tegen zijn gewapende con currenten. Ik geloof zelfs dat ik, wan neer ik een Engelschman was, de poli tiek van lord geaverbrook zou aanhan gen, daar zij onder de bestaande om standigheden in Engelands belang is. Maar dat voor het Europeesche conti nent groote moeilijkheden zullen ont staan ten gevolge van praktische ver wezenlijking van het Britsche economi sche imperialisme, lijkt mij onloochen baar, en voor weinig landen zullen die moeilijkheden een ernstiger aanzien krijgen dan voor het onze. Frankrijk, Duitschland, België, Tsjecho-Slowakije kunnen door engere industrieele sa menwerking compensatie zien te ver krijgen; ons land verkeert in een ge heel andere positie, en zal een anderen weg moeten inslaan. Tegenover ons zelf hebben wij den plicht, ons niet door de in Engeland dreigende gebeurtenissen te laten verrassen. Zij kunnen natuur lijk niet in één dag verwezenlijkt wor den. Er kunnen eenige jaren mede ge moeid zijn. Maar onverschillig of de tijd ons ruimer of minder ruim toege meten is, wij moeten hem goed gebrui ken ten einde ons op alle mogelijkhe den voor te bereiden. NESSUNO Het vliegtuig van den eskader-comman dant Wynne Byton sloeg gistermorgen te pletter bij den start van St. Johns (New Foundland) naar Harbour Grace bij de voorbereiding voor zijn transatlantische solovlucht, in een licht toestel. De machine vatte vlam en werd geheel vernield. Byton bekwam brandwonden aan het gelaat en werd naar het hospitaal overgebracht. Gistermiddag om twee uur heeft op den Rijksstraatweg, ter hoogte van den weg naar Weidum, een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Omstreeks dien tijd reed daar de heer Bantuma, leeraar aan de Ambachtsschool te Leeuwarden, met zijn auto, op weg naar de zeilwedstrijden te Grauw. Terzelfder tijd kwam de heer Dijkstra, caféhouder, wonende te Roordahuizen, met zijn motor, op de duo-zitting, waarvan zijn vrouw had plaats genomen van den Weidu- merweg gereden. Er had een botsing plaats, waarbij de mo torrijder en diens vrouw over den weg wer den geslingerd. De duo-passagierster, mevrouw Dijkstra, werd dood opgenomen. De heer Dijkstra werd in ernstigen toe stand naar het Diakonessenhuis te Leeuwar den overgebracht. Hem was de borstkas in gedrukt. De burgemeester van Leeuwarderadeel, alsmede de gemeentepolitie waren onmiddel lijk op het terrein van het ongeluk aan wezig. De oorzaak en de omstandigheden van het ongeval konden nog niet worden vastge steld, omdat de heer Bantuma in dusdanig nerveuzen toestand verkeerde, dat hij nog nitt kon worden gehoord. De moter werd geheel vernield. De auto werd licht beschadigd. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 3 uur, is ter hoogte van den Klinkenberg te Sassenheim een auto met hengelaars uit Rotterdam omver geslagen en in een berm terechtgekomen. De oorzaak van dit ongeval was de zware mist welke over de straat hing, waardoor de bestuurder den weg kwijt raakte. Alle inzittenden werden uit den wagen geslingerd en een ware paniek ontstond. Een andere auto, eveneens uit Rotterdam en een auto welke inmiddels door de politie was opgebeld, hebben de slachtoffers naar de St. Bernardus-stichting vervoerd, alwaar verschillenden moesten worden verbonden. Thans zijn allen naar hun woonplaats te ruggekeerd. De auto is later uit het water gehaald. Het schatgraven heeft te Zaandam, zij het op een andere plaats dan voorheen, wederom een aanvang genomen. De heer Ros, de voormalige eigenaar van de terrei nen, waarop onlangs de Duitscher Lang- hirst aan het graven is geweest, aldus het „Volk", is thans aan het Franschepad nieu we opgravingen begonnen. Het terrein, waar thans wordt gegraven, ligt eveneens in de omgeving van de Oostzij derkerk, on geveer in dezelfde straalwijdte als de plaats, waar voorheen de opgravingen plaats von den. Nu het Gemeentebestuur geen toestem ming tot graven meer wil geven, wil de heer Ros het blijkbaar eens op een andere plaats probeeren, ook thans wordt de heer Ros in zijn werkzaamheden weder door een helder ziende dame bijgestaan. De plaats waar men nu aan het graven is geslagen, heeft geen grooten omvang, het is een binnenplaatsje van een arbeiderswo ning ter grootte van enkele vierkante me ters. Op de mededeeling, dat bij het heien der woning de palen stuitten, wat dus wees op een ondoordringbare plaats, schijnt de heer Ros deze nieuwe opgravingen te zijn begon- nennen. Of het succes veel grooter zal zijn dan bij de vorige opgravingen, wenschen wij echter vooralsnog te betwijfelen. Allerlei ongeregeldheden Gisteren werd een groote optocht gehou den naar de gevangenis, waar Gandhi zit opgesloten. De betoogers werden door de politie aan gehouden, die aan de leiders vertelde, dat zij een onwettige daad pleegden, doch de demonstranten bekogelde de politie met stee- nen en bloempotten, waardoor verscheidene gewond werden. Ten slotte voerde de politie een charge uit en dreef de menigte uiteen. Tien agenten, waaronder een brigadier, werden naar het hospitaal vervoerd. Zaterdagmiddag heeft een zekere Statha- kis zich in een speciaal daarvoor vervaardigd vat laten insluiten en het vat bij de Niagara- watervallen in het water laten werpen, om zich op deze wijze door den stroom te laten meevoeren voorbij de Niagarawatervallen. Gisteren is het vat ongeschonden voorbij de versnellingen gevonden. Aangezien zich in het vat een zuurstofvoorraad voor 3 uur bevond, was Stathakis gestikt. De steeds toenemende vraag naar electri schen stroom maakt het noodzakelijk, schrij ven B. en W. van Haarlem den Raad, dat het bedrijfszekere turbine-vermogen van het gemeente-electriciteitsbedrijf wordt uitge breid. In verband daarmede komt het ons college gewenscht voor, om de in de centrale van genoemd bedrijf aanwezige turbine, gemerkt no. 2 een aggregaat van verouderd sys teem en verouderde constructie te ver vangen door een hieuwen modernen turbo generator met een normale capaciteit groot 10.000 K.W. De kosten van aanschaffing van dezen turbo generator, benevens de kosten van plaatsing enz. zijn geraamd op 360.000. B. en W. stellen nu voor, genoemd bedrag te hunner beschikking te stellen. Het Pallium ontvangen Zaterdagmorgen legde kardinaal Laurenti als oudste der kardinaal-diakens den nieuw- benosmd'en aartsbisschoppen, of hun procu ratoren, in zijn huiskapel het pallium om, overeenkomstig de verzoeken, welke Don derdag j.l. in het geheim consistorie tot den K. Vader waren gerichi. Mgr. Eras ontving het pallium voor den nieuwen aartsbisschop van Utrecht, Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen. Door het R. K. Schoolbestuur „St. Lauren- tius" te IJmuidenOost werd hedenmorgen in 't Patronaat Willembeekweg 10, aldaar, aanbesteed het bouwen van een 6-klassige school met gymnatieklokaal enz., aansluitend aan de bestaande R. K. Jongensschool vol gens plannen van arch. Jos. Bekkers, Jan Luykenstraat 22, Amtserdam. Ingekomen waren 25 biljetten. Laagste in- schrijfster was de fa. Henneman en Jansen te Wijk aan Duin voor 63500.met ver hooging 64250. Hoogste inschrijvers Gebr. Th. Bot te Am sterdam voor 95225. De gewonden uit het ziekenhuis Gravin Lehndorf, Graaf Donhöff en de monteur Koppers, die bij de ontploffing op de motorboot op de Kaag, waarbij oc df ex-keizer tegenwoordig was, ernstig werden gewond, hebben thans, nagenoeg geheel hersteld, het St. Elisabeths-gasthuis te Leiden kunnen verlaten. De Düsseldorfsche massa-moordenaar Kur- ten heeft de justitie een verrassing bezorgd. Nadat hij eerst alle moorden, die hem ten laste waren gelegd, had bekend en boven dien ook nog andere moorden voor zijn reke ning had genomen, waarvoor een drietal man nen langdurig met gevangenis zijn gestraft, heeft h\j thans, naar het „Volk" particulier verneemt, een deel van zijn bekentenissen herroepen. Hij beweert thans de Düsseldorf sche moordenaar niet te zijn en de andere moorden ook niet te hebben bedreven. De ju stitie zit nu leelijk met de handen in het haar, want buiten de bekentenissen van hemzelf heeft zij geen ander behoorlijk be wijsmateriaal. De voorzitter der radicaal-socialistische partij, Daladier, heeft gisteren te Nancy een groote rede gehouden, waarin hij scherpe critiek oefende op het regeeringsbeleid van het kabinet-Tardieu. De realiteits-politiek, waarover men zoo veel spreekt, aldus Daladier, heeft niet ge leid tot vermeerderde welvaart van het land, want in 10 jaar tijd zijn niet minder dan 6 milliard te veel uit de Staatskas gebruikt. Vroeger werd de wereldmarkt overstroomd met Fransche producten, terwijl tegenwoor dig Frankrijk's buitenlandsche handel een tekort aanwijst. Wanneer Tardieu zeif, Chautemps of Har riot op het oogenblik aan het bewind zou den zijn, zou men hen met artillerie-salvo's begroeten, als zij het gewaagd hadden, het Rijnland te ontruimen of het Youngplan tot stand te brengen. Diiadiar verklaarde, dat hij niemand wilde aanklagen, die het regeeringsbeleid voerde doch wel degenen, die de werkelijke macht in fcanden hebben. Op het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, waar reeds geruimen tijd met twee ovens gewerkt wordt, zal hoogoven II worden stopgezet voor algemeene herstelling en het aanbrengen van een nieuwe vuurvaste bemetseling. Deze oven heeft met de bemetseling, welke thans vervangen zal worden, ruim een half millioen ton ijzer geproduceerd, wat als een normale en bevredigende praestatie mag wor den beschouwd. In verband met deze stopzetting zal de als reserve-apparaat gebouwde derde hoogoven in bedrijf worden gesteld, zoodra oven II gedoofd zal zijn. Geen ongelukken Vermoedelijk door den dichten zeedamp, strandde Zondagmorgen omstreeks 3 uur op de derde zandbank voor het Bloemen- daalsche strand, het Engelsche stoomschip „Selvonia". Het schip, wat vastzat juist naast het wrak der „Salento", en wegens 't lage water niet meer kon vlotkomen, gaf seinen naar de kust en vroeg om assistentie. Deze werd om ongeveer 8 uur door de sleepbooten van de firma Wijsmüller uit Rotterdam en IJmuiden verleend, die het schip in een betere positie trokken, zoodat het bij hoog water zou kunnen vertrekken. Tegen half 10, toen het water inmiddels gestegen was, wist het schip op eigen kracht vlot te komen, waarna het naar IJmuiden koerste. De zeedanp was gistermorgen wel bij zonder dichmt. De misthoorn van IJmuiden werkte dan ook, doch dit kon blijkbaar niet voorko men, dat de „Selvonia" vastraakte. Voor het schip bestond niet het minste gevaar want toen' de damp, die wegens den weinigen wind, lang bleef hangen, wegge dreven was, was het een zeer heldere en tevens prachtige zomer-ochtend. Ook de zee was niet gevaarlijk, integen deel, zij was zeer kalm. ook de nachtkampeerders, die wij even spraken over het verloop van den nacht, waren niet ongerust geweest. Enkelen wa ren wel opgeschrikt door het loeien der sirene der „Selvonia", maar toen tegen den morgen de sleepbooten arriveerden, terwijl de zee zich zoo kalm hield, was de rust bij hen weer volkomen teruggekeerd. Een der kampeerders zeide on~ nog, eerst gemeend te hebben, dat in zijn nabijheid gekampvestigde jeugdige kampeerders den nacht zochten door te brengen met het na bootsen van het loeien van een koe. Bij nader onderzoek bleek hem echter, dat het 't door den damp gedempte geluid was van de sirene van het gestrande schip. Bij raadsbesluit der gemeente Heemstede van 30 Januari j.l., werden B. en W. ge machtigd tot het aangaan van een overeen komst met het Rijk, om te geraken tot den aanleg van een voetpad over een afstand van 467 M. langs de oostzijde van den Hee- renweg bij de buitenplaats „Meer en Berg". Thans verzoekt het Rijk medewerking voor doortrekking van dat voetpad vanaf ge melde buitenplaats tot aan den Kadijk. De aanleg van dat voetpad zal van de ge meente Heemstede vorderen een bedrag van pl.m. f 2500.n.l. f 400.— als bijdrage in de kosten van aankoop van den benoodigden grond en f 2100.voor uitvoering van de verschillende werken. Daar door het uitvoeren der bovengemelde werken, langs de oostzijde van den Heeren- weg vanaf de grens van Haarlem tot den Kadijk een voetpad aanwezig zal zijn, ach ten B. en W. van' Heemstede de uitgaaf van f 2100.alleszins gerechtvaardigd en geven zij in overweging, dat bedrag beschikbaar te stellen. Zes dooden Tengevolge van epn gevecht tusschen blanken en negers, hebben te Emelle in Alabama, zes personen het leven gelaten. Het gevecht begon tusschen een neger en een blanke. Twee andere negers mengden zich in den strijd, een hunner sloeg den blanke met een flesch op het hoofd. Een oom van den blanke kwam deze te hulp, doch werd door een neger met vier schoten in den rug gedood. De drie negers namen vervolgens de wijk in een huis van een vriend, dat weldra door een menigte woedende blanken werd om singeld. Er ontstond een revolvergevecht, waarbij nog een blanke en een neger werden ge dood. De blanken bestormden het huis en staken het in brand. Onder de puinhoopen vond men later de lijken van twee negers, die in de vlammen waren omgekomen. Zaterdagmorgen vond men het lijk van den neger, die den blanke met een flesch had geslagen, opgehangen aan een boom. Hij was slachtoffer geworden van de wraak der menigte. De gevechten tusschen blanken en ne gers duren nog steeds voort. De politie zoekt den moordenaar van den oom. B. en W. van Haarlem vragen een crediet van f 360.000aan voor de aanschaffing van een nieuwen turbo-generator voor het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. Opgericht is de afdeeling Haarlem der R.K. Vereeniging van directeuren, directrices, leer aren, leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs „St. Bernardus". De herdenking van het 25-jarig bestaan van de St. Joseph-parochie te Velsen- Noord. Ernstige botsing op den Rijksstraatweg bij Leeuwarden. Één doode en één ernstig gewonde. Het hoofdbestuur van de Ned. Reisveree- niging stelt zijn mandaat ter beschikking. Fabriek van radio-artikelen te Den Haag uitgebrand. Moordaanslag te 's-Gravenhage. Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht, heeft het pallium ont vangen. Gisteren is te 's-Gravenhage het Nationaal Gezellencongres gehouden. Een groote brand wordt uit Roemenië gemeld. In Portugal is een monarchistisch complot ontdekt. Twee communistische rijksdagleden in Finland ontvoerd. De minister van financiën van Australië, Theodore, neem* ontslag in verband met tegen hen ingebrachte beschuldigingen. Tsjang Kai Sjek over de militaire voor uitzichten. Wervelstorm te Berlijn. Tusschen von Hoesch en Briand vond een onderhoud plaats in verban.-' met de anti separatisten-actie in bevrijd Duitschland. Bij ongelukken op den Amerikaanschen onafhankelijkheidsdag hebben 200 menschen het leven gelaten. De havenarbeiders in Duinkerken zijn voor 24 uur in staking gegaan. F.et resultaat van het onderzoek naar de zuigelingensterfte te Liibeck wordt einde dezer maand verwacht. Aardbeving en zware onweders boven Spanje. Bij een boot-ongeluk op de Sungari zijn 21 personen om het leven gekomen. De Düsseldorfsche moordenaar zou al zijn bekentenissen herroepen hebben. Scherpe critiek van Daladier op de wer kelijke machthebbers in Frankrijk. Barometerstand 9 uur v.m. 767 vooruit. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.20 uur. Hoogste barometerstand 770.2 m.M. te Scilly. Laagste barometerstand 751.5 m.M. te Seydisfjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noord-Westelijke tot Westelijken of Zuid- Westelijken wind, meest half bewolkt, droog, iets koeler des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. O Zaterdagavond gaf „Zang en Vriendschap" met de eveneens 100-jarige Kon. Zangver- eeniging „Cecilia" een concert in het Kur- haus te Scheveningen. Beide mannenkoren gaven, ondanks de warmte, het beste, dat ze geven konden. „Cecilia", Henk van den Berg, had veel succes met de vertolking van „De Rots" en „Zegepraal". „Zang en Vriendschap", onder Lieven Duvosel, zong op schitterende wijze „Groot is de Heer" en „La Chanson des Vagues". Het niet zeer talrijk publiek toonde zich meth et gehoorde zeer ingenomen. Te half een keerden de Haarlemsche zan gers in hun woonplaats terug. Zooals men weet, zullen beide vereenigin- gen in de maand September hier ter stede een herhaling van dit concert geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1