f 3000.- f 125.- 150.- f40.- DE TUINBOUW EN ONZE HANDELSPOLITIEK vf BUREAUXNA8SAULAAN 49 D,T nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 16 JULI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17513 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Zullen wij den strijd kunnen volhouden V Noodlanding Stranding van schepen te Zandvoort en Wijk aZee De schippers gestraft De arrestatie van Fokker Het auto-feest te Zandvoort Ongeluk bij de Zuiderzeewerken Door een slag van de lier gedood De invoer van bloembollen in Duitschland Een verklaring van ziektevrij meet worden overgelegd Nederlandse!.? schip gestrand De „Tjikandi" in de Chineesche kust geloopen De economische crisis Pesjprekingen onder leiding van Minister Verschuur Het Bergerbosch behouden Er zal geen weg worden aangelegd LOOPT U MOEILIJK? Opheffing van den pasdwang tusschen Nederland en Duitschland? Besprekingen tusschen beide regeeringen Een nieuwe reis van de „Graf Zeppelin" Weer boven Nederland Voordeelige klanten f 500.ontfutseld Brandstichting te Batavia GiiiU jer 50 woningen afgebrand De spoorlijn naar de Hoogovens Voornaamste cXieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Liefdesdrama in De Beemster Een Non-Stopvlucht van New-Yor' naar Buenos-Aires <rK Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bjj vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. teven k°nn® s OP dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen f IhU bij een ongeval met f /Kgl V f UU«"" doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Op het crisis-congres van den R. K. Boeren- en Tuindersbond, 14 Mei s Utrecht gehouden, is in een der ec ie-vergaderingen overduidelijk aan- oond, wat de organisatie der tuin- rs en zij zelve reeds hebben gedaan Pog doen voor het kweeken en het Porteeren van de meest superieure JJ1nbouwproducten, ten einde hiermede 11 Plaats op de wereldmarkt te ver- eren en te behouden. In de kringen n tuinbouwers is men er zich wel van >st, dat dit op den duur het eenige Jodel is, waarmede men den economi- «en strijd zal winnen. En daarom PaPt men zich nog meer in dan vroe- gg». om door intensiveering, door selec- door vakkundige behandeling, door "ere sorteering en uitstekende ver ging, eerste kwaliteit producten te weeken en ten verkoop aan te bieden schrikt men er niet voor terug be- ^bgrijke bedragen af te staan voor ecUrne voor deze producten in bin- en buitenland. T°t voor kort is men er dan ook in °eslaagd om hiermede de velerlei in- - °erbelemmeringen, door het buiten- Iand goede en uitstekend verzorgde pro- Uct kon de concurrentie flink door- toegepast, het hoofd te bieden. en bracht minstens zooveel meer "P als het bedrag, waarvoor wij wegens °°Bere vrachten en tarieven hoogev besten aanbieden. De handel was jjnergiek genoeg om afzetgebied te zoe- en ook te vinden in gebieden, welke Oeger omwille van den afstand niet erden bewerkt. Het betere product en sneller (hoewel niet goedkoop) ver- °er Werkten dit intusschen in de hand. ^°or de grovere en tegen vervoer op aöSen duur daarom beter bestand Jibde artikelen, als uien en sluitkool, Amerika meer en meer een niet v v®rsmaden afzetgebied en meerma- 0 zijn ook groote partijen vroege ardappelen naar West-Indië afge scheept. ^tusschen is op zich reeds begrijpe- A dat in normale omstandigheden '"s niet wanneer een misoogst elders ^fzaak is van schaarschte en gebrek) 6 export op langen afstand alleen °gelijk is, wanneer de prijzen van in- °°P tamelijk laag zijn. Dit geldt ook °e langer hoe meer voor den export an de fijnere artikelen, die slechts aar omliggende landen worden afge- en voor welke de moeilijkheden van s°oge ijlvrachtprijzen onzer eigen Poorwegen en hooge buitenlandsche fieven moeten overwonnen worden. ^°or den tuinder en kweeker blijft aafbij niet méér over dan een lage tot aUge belooning van zijn moeizamen Maar men troost zich hierbij 6t de gedachte, dat behoud van het j.^tgebied in mogelijk komende betere 1Jden rijkelijk zal beloond worden. Als men het hoofd maar boven water >it! Er zijn meer moeilijke tijden te Ö<>0] hieer 'rworstelen geweest in het nabije en verwijderde verleden. e °P het oogenblik heerscht er echter vep beklemming onder de tuindersbe- 01king( die, al zegt Marchant in de aftier dat er alleen maar een crisis is jj het akkerbouwbedrijf (wat is die eartijieider toch op de hoogte!) en het overigens nog niet zoo slecht vóór ^aat. volstrekt niet ongemotiveerd is. Qe cultuur heeft zich de laatste jaren k ongezonde wijze uitgebreid, juist als a^°lg van den slechten gang van l en in de overige takken van het en tuinbouwbedrijf. De concur- e htle met het buitenland, waar men ebeens op ongezonde wijze door ^^bescherming de productie tracht Vergrooten, wordt steeds grooter, ti^bij nog komt, dat daar de produc- bosten veel geringer zijn dan in ons ahd. wat het ergste is, men drijft de v°erbelemmeringen zoodanig op de i lts> dat zij vrijwel gelijk staan met v°erverboden. De belde artikelen, pOor rover wij zoo even spraken, zijn ^hi de Amerikaansche Regeering zoo- belast, dat dit tarief alleen meer het dubbele vormt van den prijs, arvoor men ze hier loonend kan tee- Q van import in Amerika kan dan geen sprake meer zijn. En om nu biaar willekeurig een paar produc- jv. te noemen: sla en peen zijn in itschiand onderhevig aan een tarief .een bedrag, waarvoor elke tuinder er graag zou kweeken; import al- &lur is alleen mogelijk, als er absoluut is. e groote vraag rijst hier: Zullen wij 11 strijd kunnen doorstaan, zelfs al is pr°duct nog zoo goed? Want het l;idelijk, dat in die landen feitelijk, d- er invoer plaats heeft, het tarief den consument wordt betaald en in slechte economische omstandighe den zal men zich tevreden stellen met een product van mindere kwaliteit van eigen bodem, wat ook veel minder kost. De verschillen worden te groot. Het zou zeer dwaas zijn van onze tuinders om. dit gezien, zich niet meer te richten op de voortbrenging van het goede product, omdat dit nog hun eenige kans is, maar feit is het, dat zij spoedig niet meer in staat zullen zijn. den strijd zonder hulp, alleen, te voe ren. En hoezeer wij in deze toejuichen een verlaging der spoorvrachten, tot op heden den eenigen maatregel, welke genomen is om onzen bedreigden tuin bouw te hulp te komen, dit zijn per saldo slechts lapmiddelen. Wij wijzen deze daarom niet af, maar er zal meer en beter noodig zijn om deze kategorie der land- en tuinbouwbevolking en trouwens alle groepen hiervan te steu nen in den moeilijken ekonomischen strijd. Het is begrijpelijk dat wij, Hollan ders, in het algemeen voorstanders zijn van het vrije ruilverkeer. De vrijhandel heeft hier in een reeks van jaren wel vaart gebracht en het stelsel zelf, in dien het overal werd toegepast, zou voor ons land met zijn gunstige bodem en klimatologische gesteldheid een voordeelige positie scheppen. Daarom is het eenigszins begrijpelijk, dat men elders, waar deze omstandigheden voor de cultuur minder gunstig zijn, een compenseerend tarief als middel van bescherming gaat toepassen. Zelfs dit is voor ons te dragen, zooals wij in den aanvang uiteen hebben gezet. Maar het is in den huidigen tijd, nu men ons stelselmatig ekonomisch dood tracht te drukken, een dwaasheid om te veronderstellen, dat het voorstaan van een doctrinairen vrijhandel ver standige welvaar tspolitiek zou zijn. Daarover uit te wijden, achten wij overbodig, omdat men in kringen, waar men logisch over dit vraagstuk nadenkt en men het weet te scheiden van zui vere partijpolitiek, allang die dwaas heid heeft begrepen. Ook onze Regee ring scheen dit in te zien bij haar op treden, toen in de Troonrede van 1929 althans een onderhandelingstarief werd aangekondigd. In principe beteekent dit toch een laten varen van onze uitzon derlijke houding op handelspolitiek ge bied. Intusschen is het merkwaardig, dat. terwijl tal van staten ontrouw worden aan de tarievenconventie van Genève, elke daad, die het princiep van de Regeering zou bevestigen, achterwege blijft en er bij de behandeling van het suikerwetje onlangs, nog speciaal de nadruk op werd gelegd, dat dit wetje volstrekt niet inging tegen den geest van genoemde conventie. Intusschen heeft de land- en tuinbouwkrisis schrikbarende afmetingen aangeno men, andere staten gaan rustig met hun dooddruksysteem voort en er is niets aan de lucht, wat ook maar op eenige verandering op handelspolitiek gebied duidt. Na de aanneming van het suikerwetje, tegelijk met de mededee- ling, dat van 1 Juli tot 15 Augustus de vrachten voor vroege aardappelen met 30 pet. zouden worden verlaagd, is de Kamer op vacantie gegaan. Men had voorloopig voor land- en tuinbouw ge noeg gedaan. Alle hoop is thans weer gevestigd op de commissie-Lovink, die maar onderzoekt en speurt naar oor zaken en middelen, maar de nietbereid- heid van Regeering en Volksvertegen woordiging om hulp te bieden, is tot heden wel zoo overtuigend gebleken, dat onze hoop ten deze niet zeer groot meer is. Het groote, de radicale daad, waarbij niet uitsluitend het oog gericht moet worden op een bepaalde noodlijdende industrie of kategorie der bevolking, doch op de algemeene welvaart, de daad, die een einde zou moeten maken aan onze uitzonderingspositie (het maar geduldig opvangen der rake en harde klappen, die het buitenland ons toedient) blijft uit. J. GROEN Azn. Maandagavond moest het vliegtuig D. 1454 toebehoorende aan het circus Alfred Schnei der, dat momenteel zijn tenten te Breda heeft opgeslagen en er een reclametocht mee liet maken, wegens een defect aan den mo tor een noodlanding maken op een weiland, gelegen aan den Hoevenschen weg, onder de gemeente Etten en Leur. Hierbij sloeg het vliegtuig over den kop, waardoor het 'vrij ernstig beschadigd werd en de schroef brak. Een der inzittenden bekwam een hoofdwon de. Het gedemonteerde vliegtuig werd later nog naar Breda vervoerd. De Raad voor de Scheepvaart deed heden uitspraak inzake de stranding van den motorlogger „Jacoba" K.W. 172, op de Hol- landsche kust ten Zuiden van Zandvoort. De Raad spreekt als zijn oordeel uit, dat het ongeval is toe te schrijven aan verkeerde navigatie aan de zijde van betrokkene, door dat deze te weinig heeft gelood, terwijl het schip voor de stranding met te veel vaart heeft geloopen, zonder dat hij dit heeft opge merkt, hoewel hij dit had moeten opmerken. De Raad oordeelt de nalatigheid van betrok kene van dien aard, dat een straf moet wor den opgelegd, doch tevens kan worden vol staan met na te melden straf, gelet op alle omstandigheden, waaronder het ongeval is geschied. Mitsdien straft de Raad den schipper van de „K.W. 172", door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepen wet, voor den tijd van acht dagen. Uitspraak inzake de stranding van het motorvisschersvaartuig „Nederland V" K.W. 36, op de kust ten Noorden van Wijk aan Zee tijdens mist. De Raad spreekt als zijn oordeel uit, dat de oorzaak van het ongeval is toe te schrij ven aan nalatigheid van betrokkene, doordien hij, nadat 7 vadem water was gelood, in stede van de zee op te gaan en grootere diepte te zoeken dan wel te ankeren, in den dikken mist is blijven doorvaren naar de kust, ook toen hij op de 4 vadem diepte was gekomen, zónder het lood gaande te houden, terwijl hij rekening had moeten houden met het feit, dat de stroom naar den wal toeliep, hetgeen hij evenmin heeft gedaan, waarbij niet als verontschuldiging kan gelden, dat hem een verkeerd praaibericht zou zijn ge geven. De Raad oordeelt de nalatigheid van be trokkene van dien aard, dat een straf moet worden opgelegd, anderzijds, dat als ver zachtende omstandigheid in aanmerking moet worden genomen, dat betrokkene voor den Raad heeft erkend te hebben verzuimd be hoorlijk te hebben doen looden. Mitsdien straft de Raad den schipper van de „K.W. 36", door hem de bevoegdheid te ontnemen als schipper te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van acht dagen. Een reeds lang gezochte gelegenheid aangegrepen In de Amerikaansche bladen lezen we aan gaande de arrestatie van Fokker op 2 Juli op het New-Yorksche Roosevelt-vliegveld o.m. het volgende: Het was even na het vertrek van het Oceaanvliegtuig de „Southern Cross" voor haar vlucht naar San Francisco, dat Fokker in een kleine cabine-eendekker, toebehooren de aan de Russische vliegster miss Liba Phillips, met genoemde dame als passagier opsteeg en op zeer geringe hoogte boven het veld en de gebouwen de groote manoeuvreer vaardigheid van het toestel demonstreerde. Het was waarschijnlijk deze op geringe hoog te uitgevoerde acrobatiek, die door een dei- inspecteurs als een reeds lang gezochte ge legenheid werd aangegrepen om den ver maarden vliegtuigconstructeur naar zijn vliegbrevet te vragen. Dat Fokker reeds in Mei 1911 in Duitschland net vliegbrevet der Fédération Aéronautique Internationale had behaald, was den inspecteur bekend. Maar ook wist hij, dat Fokker het voor Amerika vereistbte brevet van het Handeisdeparte- ment nog niet bezat. Na eerst tweemaal een landing te hebben gemaakt en weer te zijn opgestegen, beëin digde Fokker zijn vlucht. Hij was juist in een enthousiast gesprek gewikkeld over de vlieg- capaciteiten van de kleine machine, toen een inspecteur op Fokker toetrad en hem heel officieel naar zijn vliegbrevet vroeg. Nogal verbaasd antwoordde de vlieger, dat het eigenlijk nog nooit in hem opgekomen was zich van een brevet van het Handelsdepar tement te verzekeren. Daar hij gewoon is steeds zijn eigen vliegtuigen te vliegen, zon der betalende passagiers of lading, was hem ook nog nooit te voren naar 'n brevet ge vraagd. De inspecteur verzocht den vlieger toen, hem naar zijn bureau te vergezellen. Van daar werd Fokker als arrestant naar Mitchell field gebracht, waar majoor Molton van den medischen dienst hem onderzocht. Het onderzoek was gunstig, waarop Fokker een geschreven voorloopig bewijs ontving volgens hetwelk hem geoorloofd was onder de bepalingen te vliegen geldende voor vlleg- leerlingen, totdat hij de vliegproeven zou hebben afgelegd voor het gewone brevet. Later op den dag kreeg Fokker bericht, dat hij 500 dollar boete moest betalen, wegens het vliegen zonder brevet. Het „Concours d' Elégance" en de „Behen digheidswedstrijd" voor automobielen, die Zaterdag j.l. wegens het meer dan slechte weer moesten worden uitgesteld, zullen plaats vinden Zaterdagmiddag 19 Juli op den zee boulevard voor het „Grand-Hotel" te Zand voort. De aanvang Is eveneens op 1 u. gesteld terwijl het overgroote meerendeel der auto mobielen, die inschreven, van de partij zal zijn, dus in totaal 115 wagens. Op het werk van de M. U. Z„ op het eiland Breezand, kreeg de heer J. Kamma, varende op een onderlosser, een zoodanigen slag tegen zijn voorhoofd van een slinger der voorlter, dat de dood onmiddellijk in trad. De getroffene was ongehuwd, ongeveer 20 jaar oud en, woonde sedert kort te Medem- blik. De Nederlandsche Kamer van Koophan del te Frankfurt a/M. deelt mede: In het Duitsche Reichsgesetzblatt werd gisteren gepubliceerd een nieuwe verorde ning ter voorkoming van het binnendrin gen van ziekten en schadelijke insecten van bloembollen en -knollen van 7 Juli 1930, waarvan de tekst als volgt luidt: Op grond van Par. 2 van het „Vereins- zollgesetz" van 1 Juli 1869 (Bundesgesetz- blatt, blz. 317 wordt hierbij bepaald: Art. 1. De invoer van bloembollen en -knollen, die de volgende ziekten hebben of verdacht worden ze te hebben, wordt tot nader aankondiging verboden. Deze ziekten zijn: Gelber Hyazinthenrost, Gelbkrankheit (Pseudomonas hyazinthib Schwarzer Rost (Sclerotinia bulborum), Sklerotienkrankheit, (Sclerotium tuliparum). Botrytiskrankheit (Botrytis parasitica tuli- pae), Ringelkrankheit (Penicilium Spec.), Nematcdenkrankheit (Tylenchus hyazinthi cHpsaci), Narzissenfliege (Merodon Spec.). Eumerus spec, of Wurzelmilbe (Rhlzogly- phus echinopus). Art. 2. De invoer van bloembollen en -knollen is tot nader aankondiging alleen geoorloofd, wanneer iedere zending van een in de Duitsche taal gestelde verklaring van den officieelen Plantenziektendeskun- dige vergezeld is, waarin deze bevestigt, dat de zending door hem onderzocht en vrij van de in artikel 1 genoemde ziekten en schadelijke insecten is. Art. 3. De onmiddellijke doorvoer van bloembollen en -knollen, onder douanebe waking is geoorloofd. Een Reuter-telegram uit Shanghai meldt, dat de Nederlandsche stoomboot „Tjikandi' (een schip van 8000 ton van de Java-China- Japanlijn) op weg naar B-atavia en komen de van Dairen met een lading soyaboonen en cement Maandagnamiddag bij Wenchow aan den grond is geloopen. Te middernacht kwam het schip weer vlot en kon den tocht naar Shanghai voortzetten. In ruim I staat twaalf voet water, ruim II is nog droog. Onder presidium van mr. T. J. Verschuur, minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, heeft eergisteren de Commissie voor de Eco nomische Politiek ter bespreking van de hui dige economische crisis vergaderd. Blijkens het inleidend woord van den mi nister wenschte deze zich inzonderheid te oriënteeren met betrekking tot de vraag, in hoeverre met de op heden op economisch gebied nationaal en internationaal waar neembare crisisverschijnselen bij de eerlang ook door Nederland te nemen beslissing in zake ratificatie der Handelsconventie van Genève rekening moet worden gehouden. Na breedvoerige discussie werd besloten in een zoo mogelijk in de eerste helft van September a.s. te houden vergadering dei- commissie deze vraag andermaal ampel te bespreken. De leden der commissie, de heeren E. Hel dring en dr. L. G. Kortenhorst, verklaarden zich op verzoek van den minister bereid, in middels een ontwerp van alsdan te behan delen conclusies in gereedheid te brengen. Van deze gelegenheid zal gebruik worden gemaakt, om het onderwerp van eenigszins ruimer standpunt te bezien, derhalve in ver band met de bijzondere eischen, welke de tegenwoordige omstandigheden aan de over heid en het overheidsapparaat stellen. In overeenstemming met de wenschen van het gemeentebestuur van Bergen hebben Provinciale Staten het vorig jaar door een gedeelte van het Bergerbosch, onlangs met steun van de provincie door de gemeente Bergen aangekocht, ten einde het als natuur reservaat te behouden, een nieuwen weg ge projecteerd. Het comité van actie, dat zich te Bergen gevormd heeft, ten einde aan de gemeente Bergen een bijdrage voor den aan koop van het bosch aan te bieden, heeft on langs door middel van een drukbezochte ver gadering van de burgerij, tevens den wensch uitgesproken, dat de bedoelde weg uit de provinciale wegenplannen zou vervallen, waarbij de gemeenteraad zich heeft aange sloten De Noordhollandsche provinciale we gencommissie heeft thans den toestand ter nlaatse bezichtigd en naar de „Tel." verneemt is de kans wel groot, dat de weg door het Bergerbosch uit 't wegenplan zal verdwijnen nu de gemeenteraad op dezen weg die boven dien van gemeentewege zou moeten worden aangelegd, geen prijs meer blijkt te stellen. Het comité van actie heeft den wensch uitgesproken, dat in plaats daarvan op het plan zal komen de verbinding Eeuwige Laan Kornlaan. De gemeenteraad heeft zich ech ter nog niet uitgesproken. Ook schijnt ern-/ stig te worden overwogen op het plan te brengen het NesdijkjeWiertdijkje, waar door een betere verbinding zou worden ver kregen uit de richting Alkmaar met Bergen aan Zee. koop dan een paar steunschoenen bij PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarlem en 't leed is geleden! De besprekingen tusschen vertegenwoor digers der Nederlandsche en der Duitsche Regeering over vergemakkelijking van het verkeer tusschen beide landen, welke de vorige week waren aangevangen, zijn giste ren ten einde gebracht. Het resultaat ervan kan worden be schouwd als een stap voorwaarts op den weg naar de opheffing van den pasdwang tusschen Nederland en Duitschland. In het bijzonder is beoogd het maken van korte uitstapjes naar de twee landen aanzienlijk te vergemakkelijken. Er zal naar gestreefd worden, de hieromtrent ontvangen regelin gen, die nog de goedkeuring der wederzijd- sche Regeeringen behoeven, nog in den loop van dezen zomer in werking te stellen. Generaal Nobile aan bootd Hedenmorgen te 7.14 uur, d. i. 7.34 uur Amsterdamsche tijd, is de „Graf Zeppelin" bij prachtig, helder weer en stralenden zonneschijn opgestegen, om zijn tweede vlucht naar het Noorden te maken, naar Tromsö en naar de Noordkaap. De vlucht geschiedt onder commando van kapitein Lehmann. Aan boord bevinden zich 22 passagiers, onder wie generaal Nobile. Gemeld wordt, dat het luchtschip dezelfde route zal volgen als de vorige week. Indien dit juist is, zal de „Graf Zeppe lin" hedenmiddag tegen 12 uur de Neder landsche grens passeeren en het lucht schip kan tusschen I en 2 uur weer boven Amsterdam zijn. Gistermiddag 4 uur kwam een viertal per sonen in den winkel bij den slager P. M. aan den Jansweg. Hij kende deze personen. Toen ze hem zagen, hebben ze hun ouden bekende op hartelijke wijze de hand gedrukt, waarna ze roastbeef bestelden, die ze in den winkel opaten. Na een hartelijk afscheid vertrokken de vrienden. De slager miste even later echter 500, die hij in zijn vestzak had. Zouden de vrienden er meer van we ten? De politie is met de zaak in kennis ge steld. Een mataglap geworden Chinees de dader Batavia is Maandagavond wederom door een feilen brand geteisterd. De brand woedde ditmaal in het kam pongcomplex Tangke, hetwelk zich uitstrekt tusschen den Jacatraweg en de Glowokge- vangenis. Toen de brandweer op het terrein arri veerde, bleek het complex, dat meeren- deels werd ingenomen door uit bilik opge trokken huizen, reeds in een vlammenzee te zijn herschapen. Door het natspuiten van de omliggende pereeelen slaagde men er in, den brand te localiseeren. Toch zijn er nog tusschen de 40 en 50 woningen afgebrand, bewoond door inlan ders en Chineezen. Het aantal dakloozen loopt in de hon derden. De omvang van de geleden schade, als mede de oorzaak van den brand zijn on bekend. De brandweer was reeds tegen 11 uur gereed met het nablusschingswerk. De gloed was zichtbaar binnen een radius van ruim 10 K. M. Een geweldige menschenmassa bewoog zich rond het terrein van den brand. Nader wordt gemeld, dat een complex woningen van circa 4000 M2. is uitgebrand. De brand was te wijten aan opzet en werd veroorzaakt door een Chineeschen houtza ger, die na een ruzie met eenige kameraden mataglap (oogenblikkelijk waanzinnig) werd en brand stichtte. De man rende vervolgens den kampong in en liep binnen in een Chineeschen toko, waar hij alles kort en klein sloeg. De brandstichter, die bereids werd gear resteerd, heeft volledig bekend. Woensdag 23 Juli a.s. zal de recht- streeksche spoorwegverbinding van het station Beverwijk met de Hoogovens in ge bruik kunnen worden genomen. Voor dien datum zullen eerst eenige proeftochten wor den gehouden. Geen weg door het Bergerbosch. Onder leiding van Minister Verschuur zijn besprekingen gehouden over de economische crisis. Het Nederlandsche stoomschip „Tjikandi" op de Chineesche kust geloopen, maar weer vlot gekomen. Naar de opheffing van den pasdwang tus schen Nederland en Duitschland. Liefdesdrama te Beemster De invoer van bloembollen in Duitschland wordt toegestaan, mits een verklaring wordt overgelegd, dat de bollen ziektevrij zijn. Het vliegongeval bij Soesterberg. De „Graf Zeppelin" zal heden weer over Nederland vliegen. Batavia is weer door een grooten brand geteisterd. De brand is aangestoken door een Chinees. De toestand in Egypte. Ernstige critïek op de Engelsche regeering. Hevige opwinding in Duitschland. President Hindenburg weigert bezoeken te brengen aan Coblenz, Trier, Aken, en Wies- baden in verband met het verbod van de Stahlhelm. Duitschland antwoordt eveneens instem mend op Briands memorandum. Bij de jongste ongeregeldheden in Alexan- drië zijn 17 betoogers gedood. De Finsche Rijksdag is ontbonden. Een millioen mark voor de achtergebleve nen van de mijnramp in Silezië. De Duitsche dekkingsvoorstellen. Dr. Bru- ning aan het woord. Barometerstand 9 uur v.m.: 757, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.41 uur. Hoogste Barometerstand 767.7 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 744.6 m.M. te Holyhead. Verwachting: Matige tot krachtigen, Zuidwestelijke tot Westelijken, later moge lijk Noordwestelijken wind, zwaar bewolkt met regenbuien en tijdelijke opklaringen, mogelijk onweer, weinig verandering in temperatuur. Landarbeider werpt zich voor een auto De 22-jarige landarbeider M. Pool, woon achtig te Beemster gedurende eenige jaren, had daarvoc verblijfplaats in Drente. Hij had hier een verhouding aangeknoopt met de 26-jarige G. Boos. Den laatsten tijd was er nog al eens on- eenigheid tusschen het meisje en den man. Eenmaal had hij gedreigd, dat wanneer zij van hem vandaan zou gaan, hij zich van het leven zou berooven. Maandagavond heeft hij aan dit vreeselijk voornemen gevolg gegeven. Nadat het meisje de verloving had ver broken, liep de man de straat op en in een vlaag van wanhoop wierp hij zich on der een juist passeerenden zwaar beladen vrachtauto. Ernstig gewond werd hij opgenomen er kort daarop is he< slachtoffer overleden. Stimson gestart De Amerikaansche vlieger Stimson is he denmorgen te 1 uur M. E. T. van het vlieg veld te New-York opgestegen, ten einde een nonstopvlucht naar Buenos-Aires te ma ken. Onderweg zal de vlieger eenige malen in de lucht door andere vliegtuigen rijn benzine- en olievoorraad laten bijvullen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1