f125.- f50.- f40.- DE TUINBOUW EN ONZE HANDELSPOLITIEK BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel Ü1T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 17 JULI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17514 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Moè en en moeten wij naar het verweer-wapen grijpen 61 zoodra maar eenigszins een van koersverandering aanwezig jj' 0nat de doctrinaire kapitalist-vrij- ee delaar tegelijk met hem, die zich i?r^der voor Let proletariaat noemt oin een merkwaardig samengaan) jj een hoekje kijken en régent het Vre aren' waarvan wij er drie noemen: jj0 v°or repressaille, dure levenshe il en en verder de bewering, dat wij tem 'n zi-'n om verweermaatregelen te en- Sommigen koppelen tevens aan ge verweer op ekonomisch gebied het aa* voor den vrede vast. ^raard kunnen wij hierop niet Ligaan en wij willen graag beamen, öia beter zou zijn als geen ver we er- legden zouden behoeven te wor sts ^oegepas^ en dat de ekonomische "bho, m onzen tijd op zich een gevaar Onfc voor een duurzamen vrede. zijn wij het eens met hen, die het v. n van het verweer op de meest t- zichtige manier zouden willen han- g reh. Maar dit is toch heel iets anders zonder een enkel middel van ver- fever Li de hand, maar kalm ons de ehssappen te laten afpersen en het boy10111 ^mndelijke buitenland nog pr endien de gelegenheid te geven, dit c Ces te verhaasten door een vrijen ae °er in ons land. Want deze is, gezien Vry buitenlandsche tarieven, praktisch het hanteeren van het verweer- hangt het hoofdzakelijk af, of i. ans van repressaille is. Zooals de ahd echter nu is, kunnen we zeg- toest, dat het buitenland de repressaille ^Past, zonder dat wij zelf nog iets orf,eem Amerika: dit land neemt ten 'ohte van meerdere Hollandsche ^hcten wel zulke maatregelen, dat repressaille meer te duchten is; *0g deze aUikelen toch is al geen in liet mogelijk, en zoo staat het u meerdere producten ook in andere nden. ^aar nog eens, wij ontkennen de Uj. °te bezwaren niet van het radicale - -del, dat alleen maar in staat is of 8chijnt een zekere welvaart voor land te verzekeren, maar achten pok', begeven de omstandigheden, een Redenden eisch. 6t Wordt toch te dwaas, dat wij de oherruing van onzen land- en tuin- v0ï7 Z°° opvatten, dat wij den invoer Spanen uit Amerika zonder eenige l emmering toelaten. Deze invoer hier daagt een gelijk bedrag als Neder- Jjq zelf in 1929 in totaal aan tuin- a,vProducten heeft uitgevoerd. En dit 4>, medt op een moment, dat onze erbouw op sterven ligt en nog een gy s^e behoud zoekt in de teelt van 4j?Ve tuinbouwartikelen, terwijl tegelijk erilja voor die producten zijn gren- Praktisch sluit, bjj^er, wy zijn klein, maar zouden wij Xe.tegenover Duitschland te klein tjridat in Nederland, in geld uitge- jaarlijks meer invoert (belangrijk oVeer) dan wij in Duitschland? Tegen- r de meeste staten staat onze han- balans trouwens in het debet en er dan met dat buitenland niet te o„ zijn? Nu praat men niet met omdat men weet, dat contra ir e®tatie van onze zijde niet plaats bg^ omdat het niet kan plaats heb- nog over het argument van rdere levensbehoeften, bij' 014 gevaar lijkt ook ons mogelijk, lij' men vergeet te zeer, dat de ver- V0j,ae luxe van een groot deel van ons h0(j om zich alles wat Gods aard- bwj01 aan geneugten opbrengt tegen la^e Pr«zen aan bunnen is gebaseerd op den invoer c6e bet veelal veel goedkooper produ- Pt0d6llcle buitenland, dat tegelijk die bi aucten hier onbelast op de markt g6(j brengen. Terwijl wij zelf daardoor <jJeIteiyk zijn aangewezen op het W» der consumenten in het buiten- *eer' dat zich de weelde van het daar dure Hollandsche product nog Seer 'eroorloven. Een matig compen- Hwnd tarief op de op onze eigen concurreerende buitenlandsene Ucteh zou ongetwijfeld eenige ex- flw e brengen en toch het eigen pro- Liet veel of in het geheel niet maken. tijc}rou'Wens, welk een kabaal is inder- Vf Öiet gemaakt om het schoenen- Len .^L toch heeft dit wetje de schoe- eig niet duurder gemaakt, maar wel de j-, Schoenenindustrie behouden. ch zelfs al zouden in ons land, br het algemeen de loonen en aPöe 110011 veel beter zijn dan 'n ieve7e ianden, de prijzen van enkele smicidelen iets verhoogd worden v°oral van die artikelen, die men strikt als levensbehoeften noodig heeft, dan nog heeft men te bedenken, of het niet beter is iets op zijn stand te bezuinigen, dan dat de algemeen e welvaart, waarvan het ten slotte moet komen, dermate inzinkt, dat die goede salarissen en loonen onmogelijk kunnen behouden blijven. In een ernstigen tijd als deze' is het hoogst misleidend en onverantwoorde lijk, dat velen, die zich de leiders des volks achten, bij dit argelooze volk, dat zich niet verdiept in het vraagstuk zelf, de meening trachten ingang te doen vinden, dat verweermaatregelen op ekonomisch gebied voor hen de lasten des levens zullen vergrooten. Wij voor ons meenen het afwezigblijven van elke daad om onze weerloosheid op te heffen, niet te moeten toeschrijven aan het feit, dat men den ernst van den toestand niet inziet, maar aan gebrek aan moed om door een positieve daad dat volk tegen zich zelf te beschermen. De algemeene welvaart in ons land is nog zoo slecht niet en men poogt dit aan te toonen door o.a. te verwijzen naar het nog steeds goed verloop van de Rijksmiddelen. Maar men beseft hierbij blijkbaar niet, dat speciaal de land- en tuinbouw in ons land de groote levensbronnen zijn en die bron nen onder deze omstandigheden spoe dig opgedroogd zullen zijn. Wat speciaal de tuinders betreft, parasiteert men nog steeds op een groote groep kleine eigen werkers, die aanstonds, aan hun lot overgelaten, het leger van werkloozen sterk zullen ver grooten. Te laat zal men beseffen, dat men op den juisten tijd het geëigende middel voor een betere welvaart, die in het algemeen belang zou zijn, onge bruikt heeft gelaten. Het is daarom, dat wij het hoogst noodig achten, niet in de vakpers voor eigen genooten, maar voor het volle publiek, op den ernst van den toestand te wijzen. Wij zouden zoo gaarne zien, dat ons volk in zijn geheel begreep, dat het steeds meer opdrogen van de bron nen van welvaart, in het onderhavige geval de druk, dien de land- maar ook de tuinbouw niet langer kan torsen, zich op henzelf zal gaan wreken. Dat dit des te eerder het geval zal zijn, naarmate langer wordt gewacht met het afwerpen van den strop om onzen hals, dien het buitenland steeds vaster toehaalt. Het gaat hier niet alleen om het belang van boeren en tuinders, maar om aller belang. Wanneer men hiervan algemeen overtuigd was en het gevaar begreep, zou het niet moeilijk meer zijn de Regeering tot daden te brengen, daden, die, daaraan twijfelen wij niet, verademing zouden brengen en herstel van onze zoo geschokte posi tie. Ten slotte nog een kort woord tot de tuinders, die er in het gebied, waar dit blad verschijnt, zooveel honderden, ja duizenden zijn, zelf. Deden wij zelf wel al het noodige, om de Regeering en overigens onze mede burgers te overtuigen van den ernstigen toestand en het dreigende débacle? Wij weten wel, 't moest niet zoo zijn, maar het is zoo in onzen tijd: als men zich zelf niet is, dan loopt men over u heen. Gij hebt toch allang gezien wat mach tig georganiseerden in onze Maatschap pij vermogen. Zeker, de organisaties van land- en tuinbouw deden op het hier genoemde terrein reeds lang al het mogelijke, althans de Katholieke orga nisaties. Maar vindt u niet, dat het nu toch tijd wordt, dat alle Roomsche tuinders zich eens katholiek organisee- ren? Zou er dan niet wat meer kans zijn, om datgene, wat in dezen in uw aller belang op het program dier katholieke organisatie staat, te berei ken? Het zou toch wel heel jammer zijn, als wij het aan ons zelf nog moes ten wijten, dat met onze belangen niet voldoende rekening wordt gehouden. J. GROEN Az. Windhoos te Katwijk aan Zee Internationaal comité voor den bouw van speciale autowegen De aanleg van moderne verkeersaders Opbrengst Rijksmiddelen Ver boven de raming Naar Rome De reis van Hindenburg naar Rijnland Opheffing van het Stahlhelmverbod Het einde van de aardbeiencampagne Minder omzet van ongeveer f 1 miilioen dan in 1929 De Radio-Omroep- Controle-Commissie Door Minister Reijmer geïnstalleerd De reis van de Zeppelin Kampong afgebrand Ernstig auto-ongeval bij Doorn Twee predikanten ernstig gewond Ernstige aanrijding te Noordwijk De chauffeur lette niet op Hulde aan de dapperen in de West Een krans voor de gesneuvelden De Gouverneur-Generaal Het hospitaal verlaten Bloeddorstige Gajoër Voornaamste cXieuws Bü een auto-ongeval bij Doom werd één predikant gedood en een ander ernstig ge wond. óf. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Moet Gandhi's actie gestaakt worden Arrestatie van Sovjet beambten Beschuldigd van knoeierij Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. J®ONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per ■Wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing! elke regel meer 15 ct, by vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. MnJltSnP dit bla? ziin in<-volge de verzeker!ngsvoorwaarden f WM - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooi f 7^fï bij een ongeval met f ORfl bi' a en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: S UUUUa verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I I w!J«"" doodelijken afloop fcfJUi"" eei verlies van een hand. een voet of een oo£ bij verlies van een duim of wijsvingei bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger Otls Consumptietent opgenomen Woensdagmiddag werd de gemeente Kat wijk aan Zee eenige minuten door een windhoos getroffen. Een groote consumptietent, staande op 't erf van den heer A. P. aan de Zuidstraat, werd opgenomen en een eind verder neerge worpen. Vele pannen werden van de daken geslagen, vooral in de Baljuwstraat. Het gootwater werd opgestuwd om dan plotse ling in groote massa's te worden neerge smeten. Hooischelven werden in de lucht verspreid. Nr. eenige minuten werd alles weer stil en verdween de bui in Noord-Oostelijke lichting. Dezer dagen is in het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's Gravenhage de derde vergadering van bovengenoemd comité ge houden. Ook van buitenlandsche zijde bestaat groote belangstelling voor deze wegen, uitsluitend voor autoverkeer, welke in dichtbevolkte cen tra, waar groot-industrieën vlugge transpor ten eischen, en voor het doorgaand interna tionaal verkeer beslist noodzakelijk worden geacht. Het algemeen oordeel der vergadering was dat de aanleg van deze moderne verkeers aders, zonder kruisingen en zonder neven- banen voor gewoon verkeer, met hun rijvla' van ongeveer 20 meter breedte, dat door koordbanen ook de autotractie der overbe laste gewone wegen opneemt, zal blijken te zijn de eenig goede oplossing van de steeds stijgende verkeersmoeilijkheden. Immers wordt absolute veiligheid op de baan verkre gen en oponthoud voorkomen en worden dergelijke banen goedkooper dan de gemeng de wegen, welke laatste slechts een smal rijvlak voor autotractie bieden met aanslui tende nevenbanen voor kar en paard, daar door gevaarlijk zijn en door de vele kruisin gen het autoverkeer belemmeren. Op de aangenaamste wijze werden de tech nische en financieele onderwerpen tusschen de afgevaardigden der verschillende landen behandeld en er werden eenstemmig zake lijke besluiten besluiten genomen, wier uit voering de saamhoorigheid der volkeren on getwijfeld zal bevorderen. De volgende vergadering zal tezelfder plaatse op Donderdag 4 September worden gehouden. De Rijksmiddelen hebben over de maand Juni 1930 in totaal opgebracht f 39.728.105. tegen over dezelfde maand van het vorig jaar f 39.787.183. De opbrengst over het eerste half jaar 1930 was geraamd op f 10.692.489, doch is géwordén f 14.386.375. Het eerste half jaar 1929 brachten de middelen f 12.912.614 op. Bij den veertigsten gedenkdag van „Rerum Novarum." Het bestuur van het R. K. Werkliedenver bond heeft besloten door middel van zijn Centrale Reiskas in het komende jaar een reis naar Rome te organiseeren ter gelegen heid van den veertigsten gedenkdag der uit vaardiging van de encycliek „Rerum Nova rum" door Z. H. Paus Leo XIII z.g. Het bezoek van den president gaat door De officieele Pruisische Persdienst deelt mede: In den loop van den 16en Juli heeft in het Pruisische ministerie een langdu rige bespreking plaatsgehad met gevol- machtigste vertegenwoordigers van de Bondsleiders van den Stahlhelm en de Frontsoldaten. Hierbij werd door den Pruisischen mi nister van Binnenlandsche Zaken opnieuw uiteengezet, dat de gewenschte wedertoe- lating van den Stahlhelm in de provin cies Rijnland en Westfalen van een on dubbelzinnige verklaring van de zijde van de leiding van den Bond afhankelijk wa" gemaakt ,die een bepaalde belofte inhoudt, dat in de toekomst vergrijpen tegen de be staande wetten niet meer zullen voorko men. In de avonduren werd bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken van Pruisen een verklaring ontvangen, ondertekend door de beide Stahlhelmleiders Seldte en Duester- berg, waarin o.m. staat: dat zy verklaren, dat in de toekomst geen handelingen zullen worden gepleegd, welke aanleiding hebben gegeven tot de ontbin ding in October 1929, terwijl ook de wa penhandel en het gebruik van oorlogswape nen door den Stahlhelm niet geduld zal worden. Hierop antwoordde de minister van Bin nenlandsche Zaken van Pruisen, dat er, in dien de Stahlhelm zich verplicht de eischen te vervullen, geen bezwaar bestaat tegen de nieuwe organisatie van den Stahlhelm in de Rijnprovincies en in de provincie Westfalen. De Pruisische regeering ver trouwt daarbij, dat de nieuw te organi seeren Stahlhelm in de beide provincies in wezen een ander karakter zal hebben dan de eertijds ontbondene. De Pruisische re geering acht het vanzelfsprekend, dat ove rigens de wedertoelating van den Bond geen aanleiding zal zijn tot nieuwe aanvallen tegen de regeermg. Tegelijkertijd heeft het ministerie aan de autoriteiten in de betreffende provin cies medegedeeld, dat er tegen eventueele nieuwe organisatie van den Stahlhelm. geen bezwaren bestaan. Hindenburgs bezoek gaat door Naar het W. B. verneemt, gaat, nu het Stahlhelmverbod is opgeheven, de reis van den rijkspresident, zooals deze oorspron kelijk was vastgesteld, door. Weinig bemoedigend resultaat. Nu de aardbeiencampagne vrijwel ten einde loopt en de resultaten van den oogst bij benadering bekend zijn, blijkt uit de cijfers, dat de campagne dit jaar verre van gunstig is geweest. WMliswaar was het beschot veel ruimer dan in 1929 doch daar staat als zeer on gunstige factor tegenover, dat de finan cieele resultaten belangrijk minder zijn. Dit jaar werden aan de drie Beverwijk- sche export-veilingen geveild 2.060.054 K.G. tegen 1.905.600 K.G. in 1929. Het totale bedrag van den omzet was i 650.317 tegen f 1.580.416 in 1929. De fabelachtige prijzen veroorzaakten verleden jaar een buitengewoon hoogen omzet, doch gezien de omstandigheid, dat in 1930 de aanvoer 100.000 K.G. meer be droeg, is een verschil in financieele uit komsten van ongeveer f 1 miilioen weinig bemoedigend. Gistermiddag is in de Statenzaal van het Departement van Waterstaat de Radio- Omroep-Contröle-Commissie officieel door minister Reijmer geïnstalleerd, met een rede, waarin hij den leden namens de Re geering dank zegde voor hun bereidwillig heid om in deze commissie zitting te ne men, in het bijzonder aan den voorzitter, die thans voorzitter is van drie Commissies in verband met den Radio-omroep. Ik zal. zoo vervolgde de minister dan, thans niet in den breede uitweiden over de beteekenis en den omvang van de werkzaamheden, die uwe commissie op zich gaat nemen. Van die beteekenis zijn wij allen doordrongen. Of de omvang uwer werkzaamheden groot zal zijn, daarover laat zich thans moeilijk een oor deel vormen, al geloof ik, dat vooral in den eersten tijd veel van u zal worden gevergd. Ik wil alleen een enkel woord zeggen over den geest, die het geheele contrölereglement, den grondslag uwer aanstaande werkzaam heden, kenmerkt. Er is bij de opstelling daarvan gestreefd naar eerbiediging, voor- zoover maar mogelijk, van het vrije woord, een voorrecht dat onzen landgenooten ten zeerste aan het hart ligt. Erkenning voor de vrijheid van meeningsuiting is evenwel slechts mogelijk, indien bij die uiting tevens anderer meening wordt geëerbiedigd en alge meene rechtsgoederen niet worden geschaad. Daarom houdt het controle-reglement tevens waarborgen in ter bescherming van deze beide laatste. Ik ben overtuigd, dat uwe werk zaamheden ertoe zullen bijdragen het besef in ons wel levendig te houden, dat ware vrijheid niet bestaanbaar is, zonder erkenning van de rechten van anderen en van de ge meenschap. Voorzichtigheid en wijs beleid zullen daarbij noodig zijn. Moge daarbij tevens de samenwerking met de omroep- vereenigingen uwen arbeid verlichten. Met het uitspreken van den wensch, dat onder Gods zegen uwe arbeid goede vrucht moge dragen, verklaar ik uwe commissie ge ïnstalleerd en leg ik met vertrouwen de lei ding van hare werkzaamheden in de be proefde handen van Uwen voorzitter. Antwoord van Dr. de Visser De voorzitter van de commissie, dr. de Visser, zeide in zijn antwoord o.m. het vol gende: Wij ontveinzen ons niet, dat onze taak, naast 'n zeer noodige, 'n zeer teedere is. Want gelijke uwe Excellentie zeer juist heeft op gemerkt, is het vrije woord niet alleen een behoefte der menschelijke natuur, maar ook een bijzonder kostbaar pand van 't Neder- landsche volk. Toch dient bij het gebruik daarvan te worden gewaakt tegen een mis bruik, hetwelk onze natie als geheel, naar binnen zoowel als naar buiten, zou kunnen schaden. Te meer is dit noodig, nu de radio een soort internationale omroep is geworden, die ook het buitenland aanhoudend in kennis stelt met hetgeen hier te lande over toe standen in den vreemde wordt gezegd en ge oordeeld. Het spreekt dan ook van zelf, dat een con trole-commissie als deze, noodig is geble ken, al vertrouwt zij, dat het gezond ver stand van ons volk haar taak zal verge makkelijken. Echter geeft de commissie uwe Excellentie gaarne de verzekering, dat zij juist daarin een spoorslag zal vinden om het niet omvangrijke werk met des te meer nauwkeurigheid te verrichten, opdat noch de openbare orde, noch de goede zeden, noch de veiligheid van den Staat door de radio worden aangerand. Het geldt hier niet slechts het belang van ons volk, maar ook dat van de wondei bare cultuurmacht, die ons in de radio is ge geven. De „Graf Zeppelin" is om twee uur gister middag in snelle vaart Hamburg gepasseerd. Het luchtschip vloog te 19.45 uur over Stavanger. Oogst vernield Officieel wordt gemeld, dat een telegram is ontvangen van den resident van Timor en Onderhoorigheden, meldende, dat kam pong Redang Tjankar, onderafdeeling Mang- garai, af deeling Flores, den 12en Juli j.l. is afgebrand. Er kwamen daarbij geen persoon lijke ongelukken voor, doch de oogst van het jaar 1930 en een gedeelte van het kleinvee gingen bij den brand verloren. 103 personen zijn dakloos geworden en yoorloopig ondergebracht in schoolgebouwen. Ongeveer vijf uur gistermiddag kwamen de beide predikanten, Ds. Jongebreur en Ds. Snoek, beiden uit Veenendaal, terug van het Zendingsfeest te Rljsenburg. Tusschen Doorn en Driebergen op den Rijksstraatweg, nabij de garage De Bruin, moest de chauffeur uit wijken voor een grooten tourwagen. De wagen, een spiksplinter nieuwe Cadillac, slipte in de tramrails, daar de weg ter plaatse niet bestraat is. De auto werd eerst tegen een boom aan de eene zijde van den weg geslingerd, en daarna aan de overzijde van den weg. De chauffeur, zekere G. Beukhos uit Veenendaal, werd half uit den wagen geslingerd, doch wist het stuur nog vast te houden. Daar het chassis weinig beschadigd werd kon de auto nog verder rijden en na een vijftigtal meters werd de wagen tot stil stand gebracht. Een vierde inzittende, zekere J. H. Jansen, eveneens uit Veenendaal, werd uit den auto geslingerd, doch bekwam wonder boven wonder geen letsel. Het achterste gedeelte van de Cadillac werd echter totaal vernield. De beide predikanten, die achterin zaten, wercfen vreeselijk ver wond. Dr. van der Wey van het nabijgelegen sanatorium „Dennenoord" verleende de eerste hulp, terwijl spoedig na het ongeval Dr. Le Heux, Dr. Barkey Wolf, beiden uit Doorn en Dr. Beelaerts van Blokland uit Driebergen, aanwezig waren. Ds. Snoek bleek ernstige vleeschwonden en eenige gebroken ribben te hebben. Per ziekenauto kon hij naar Veenen daal overgebracht worden. Ds. Jongebreur werd met zware hoofdwonden en andere ver wondingen opgenomen en naar het Wijkhuis te Doom vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Toen tiet tragisch ongeval te Veenendaal in den loop van den avond bekend werd, verzamelde de bevolking zich op het Markt plein. De verslagenheid over dit ongeluk, den beiden Ned. Hervormd Predikanten over komen, is zeer groot. Ds. Jongebreur overleden. Ds. Jongebreur, die gisteravond na het auto-ongeluk, dat hij had, in het wijkhuis te Doorn in zeer zorgwekkenden toestand werd opgenomen, is hedennacht te 1 uur aan de bekomen verwondingen overleden. De oorzaak van het ongeluk is te wijten aan het feit. dat ter plaatse tusschen de tramrails geen bestrating aanwezig is. Auto's, die moeten uitwijken, komen meer malen op dit zandgedeelte terecht en bij eenige vaart slaan de wagens om. Verleden jaar waren aan dit euvel een zesta] minder en meer ernstige auto-onge vallen te wijten. Toen gisteravond te Noordwijk een paar oude menschen, W. de Haas en P. Zonne veld, te 7 uur van het veld huiswaarts keer den, werden zij ter hoogte van het R. K. Sportpark te Noordwijk door een auto aan gereden, waardoor Zonneveld een schedel breuk bekwam en naar het academisch zie kenhuis te Leiden moest worden vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Ook de heer De Haas kreeg wonden en kneuzingen. Dr. Niekerk uit Noordwijk verleende eerste hulp. Naar wij vernamen, liepen beide mannen zoo ver mogelijk rechts van den weg, ter wijl er geen verkeer op den weg was. De chauffeur schijnt niet te hebben opge let en was in gesprek met zijn metgezel, wat bovengenoemd ongeluk ten gevolge had. De politie van Noordwijk stelt een streng onderzoek in. Namens de militaire politie te Willem stad werd Maandag 18 Juni een krans neer gelegd op het graf van de drie dapperen, ma joor Vaas, brigadier Van Zuilen en sergeant Marcusse, verleden jaar 8 Juni gevallen op het veld van eer in dienst van het vaderland. De Duitsche consul-generaal F. von Kessler heeft ter gelegenheid van de opne ming van den landvoogd in het Militair Hos pitaal te Weltevreden, als doyen van het consulaire corps, namens dat corps zijn deel neming betuigd met de ongesteldheid van den landvoogd. De gouverneur-generaal heeft hiervoor zijn erkentelijkheid betuigd. De landvoogd heeft hedenochtend het hos pitaal kunnen verlaten. Kampement binnengedrongen Officieel wordt gemeld, dat een telegram is ontvangen van den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, meldende, dat op den 12en Juli j.l. te Blangkedjeren in de onder afdeeling Gajo Loeëus, afdeeling Gajo- en Alas-landen, een Gajoër het kampement is binnengedrongen en den schildwacht en een anderen man heeft verwond. De aanvaller werd neergelegd. De aanleiding tot den aanval moet worden gezocht in het feit, dat de Gajoër den dood zocht, nadat hy even voor het binnendrin gen in het kampement, een kamponggenoot, met wien hij een veete had, vermoordde. Windhoos te Katwijk aan Zee. De gemeente 's-Gravenpolder (Z.) staakt haar betalingen; een protest tegen niet» goedkeuring der begrooting. Installatie van de Radio-Omroep-Contró- le-Commissie. Wordt onze varkenshandel met Duitsch land bedreigd? De Rijksmiddelen brachten in Juni 59000 minder op dan in dezelfde maand van 1929. Over het eerste halfjaar was de opbrengst 9.966.784 meer dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Verschenen is het rapport van de staats commissie voor het ontwerpen van een regeling voor het onderwijs aan schippers en kramerskinderen. De gouverneur-generaal heeft het hospi taal kunnen verlaten. Duitsche Rijksdag. Artikel 2 der dekkings- voorstellen verworpen. Brüning verklaart geen prijs te stellen op verdere behandeling. Noodverordening afgekondigd. De Amnestie wet verworpen. Het Stahlhelmverbod opgeheven. Het bezoek van Hindenburg aan het Rijnland gaat in den oorspronkelijken vorm door. De onlusten in Alexandrië. 14 dooden, 170 gewonden. Engelsche Lagerhuis. Baldwin diende een motie van wantrouwen in. De toestand in Egypte. Een verklaring van MacDonald. Barometerstand 9 uur v.m.: 754, achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.40 uur. Hoogste barometerstand 765.8 te Isafjord. Laagste barometerstand 744.6 te Blacksod en Shields. Verwachting: Meest matige, tijdelijk wel licht nog toenemende, Zuidelijke tot Weste- lyken wind, zwaar bewolkt met opklaringen en waarschijnlijk regenbuien, mogelijk nog onweer, weinig verandering in temperatuur. Niet-officieele besprekingen De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verklaart, van een hoog geplaatst Engelsch ambtenaar te hebben ver nomen, dat men in Britsche kringen alge- men aanneemt, dat Gandhi binnenkort be vel zal geven, de thans in Indië gevoerde on afhankelijkheidsactie te staken. Wanneer zulks zou geschieden, zou Gandhi door de Indische regeering uitgenoodigd wor den, in October a.s. aan de Engelsch-Indische conferentie deel te nemen. Reeds zouden wederzjjdsche niet-officieele besprekingen zijn gevoerd, die echter totnu- toe geheim zouden zijn gehouden. Volgens den correspondent van de „Daily Express" te Moskou, zijn zestig beambten van de coöperatieve winkels te Leningrad ge arresteerd. Zij worden beschuldigd van mis dadige nalatigheid bij het behandelen van fruit en groenten. Zij worden ook beschul digd van het verstrekken van producten aan particuliere handelaars tegen exhorbitante prijzen, terwijl arbeiders in files vergeefs wachten tot het verkrijgen van producten van de coöperatieve winkels, waar de magere voorraden spoedig zijn uitgeput. Honderden ton fruit en groenten zouden, zoo wórdt gezegd, staan te rotten in goe derentreinen buiten Moskou, terwijl van 60 tot 90 pet. der aardbeien en erwten in de stad in onverkoopbaren toestand aankomen. Aardbeien zijn in het midden van het sei zoen te Moskou niet verkrijgbaar, tenzij by den particulieren handel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1