1250.- 1750.- 125.- f50.- f40.- dit DONDERDAG 24 JULI 1930 Voornaamste cXieuws lil nummer bestaat uit drie bladen DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17529 AANGIFTE MOET, OF STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ÜOOD WEEN EN Ma, Sf'Modlg. Kinderwerk Het verdrag tot afschaffing van de in- en uitvoer- beperkingen reis van den heer Schaper naar Voor vele staten niet meer verbindend Gruweldaad van een moeder Inwendige voltooiing van de Liduinakerk Haar kind verdronken en zelfmoord gepleegd Rijtuig met 12 school kinderen te water Enkele lichtgewonden Een insluiper Onze dure spoorwegen Televisie in Nederland? Verduistering Vinger verbrijzeld De trekking der loterij De toestand in het visscherijbedrijf Een geheimzinnig schot Een zilversmid gedood Droognialen van de Wieringermeer Tegen de reclame in den omroep Ned. Isr. Joles-Ziekenhuis De eerste steenlegging De doodelijke aanrijding te Hillegom Verdachte tot 3 weken hechtenis veroordeeld De verschrikkelijke aardbeving in Italië De Russen lijden honger Het Eindhovensch zwembad gesloten J. J. WEBER Si ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De Burgemeestersverkiezing te Detroit Nieuwe verkiezingen in Engeland op til Radio-omroep en verkiezings campagne ®US?EAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970, *®ONNEMENTENvoor Haarlem en |,£!ntscllappen: per wee)t 25 ct.; per rtaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AD VERTE NT I EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, ,14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., b(j vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. ^Sen^01*11^'8 °P blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ^10Hf! ongevallen verzekerd voor een der volgende nitkeeringen: 1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogeü bijeen ongeval met doodeliiken afloor bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van eert duim ot wijsvingei bij een breuk van been of arm bij verlies van 'ai anderen vinger ®2e goede Hollandsche Schaper. Uk de minste en zeker niet de j^^Pa^thiekste onder de S. D. A. P. atÖkel Kamerleden, heeft, blijkens een van zijn hand in „Het Volk" var. 'j. erenavond, een bezoek gebracht aan ee»en. Uj is 'n Weenen niet bijzonder thuis. hij legt er als de kellner hem s,,meen restaurant na een koffie-con - fcb-^ de gebruikelijke glaasjes water bi-, !'acht heeft „tien schilling op 't als fooi." 'en Schilling 3.50) als fooi 't is een koninklijke gift van de- rePublikein. «ch ar. komaan, de heer Schaper zal Wel vergissen hij zal Schillings verwarren met zekere tamelijk j^öelooze nikkelen of koperen schijf- ^°°als gezegd: de heer Schaper is in -pnen niet bijzonder thuis. >e,°cl1 heeft hij op zijn reis daarheen dg^^hele zeer reëele indrukken opge ef zat in den trein en hij vertelt »aji; !s't den trein tusschen Linz en Weenen 'llssch genover een man' in het daë'c- Vu, leven machinist, dus een geschoold 0vet"aan. Toen ik hem aan 't praten kreeg it,-,. roode bewind, werd hij interessant, in Welbehagen sprak hij over de roode ge- hïss ebestuurders en noemde het een „erst- Ige Verwaltung", een bewind van den lang- De woningbouw, de kinderver- e; de sanatorium-politiek hij sprak Van 60 geestdrift over, al gaf hij geen blijk tr0] bepaalde politieke gezindheid ik To k S voorloopig ook niet. _ah was er in zijn verhalen iets dat mij «65 Toastte. Me' een zeker welbehagen en ane ^bipoogje beweerde hij, dat in Weenen da, "eheerscht wordt door de politiek en fe-n de honderden mooie nieuwe wonin- lChii socialisten werden toegelaten. De ten gelijke" arbeiders mogen in de wonin- df, °Hien, door de socialisten verlaten! In «n leuwe komen ze niet. Ik verbaasde mij (W®rborg mijn twijfel aan de rechtvaar- dt:filleicl dezer tactiek ïfiet, al hield ik mijn Vtjj. hef oordeel in reserve. Ja, maar zoo belast- en de huisbazen betaalden in de «ting njeuwe woningen. tij-11 ai'ts en zijn vrouw bevestigden dit. *ui^ Was in Weenen politiek. Ik kon mij ^tpri-en P°htiek voor Nederland, partijdige df>n van gemeente- en rijksgeld voor 6|> „nai'beiderswoningbouw, niet voorstellen lam mij stellig voor, dit grondig en on- e^iiik te onderzoeken. De arts en zijn vrouw waren eenigszins giftig in fJQrdeel. Zij wezen mij wel met trots den trein op een berg de stichting Ostein. voor longlijders, ook een ge- %t(j ^-instelling. Zij erkenden, dat hon- df,rs''n- ja duizenden krotbewoners uit kel- ttjs Waren weggehaald om in een fraaie, "tas woning voor weinig geld te worden !>i%r8ebracht, terwijl de kinderverzorging teg-."111 was. Maar het was alles alleen voer er -.^wanten. De socialisten profiteerden ill n n van. Er was te veel politieke haat Oostenrijk." heer Schaper eerlijk man als haar onze meening inderdaad is daarna op onderzoek uit. bezocht (onder wiens direct of geleide?) twee gemeentelijke 'hgblokken, en daar werd hem in haar familiekringen verzekerd, dat ^li Semeentewoningen heusch niet ,®h voor socialisten waren: o0^lerhoven of daarbeneden woonde li,, wel degelijk een of andere christe- familie. Sf,, zijn goedmoedigheid heeft de' heer *ijn 'her er niet over nagedacht, wat zegslieden onder een christelijke Ve|. verstonden en onder welke ge- «y ^-bezwarende omstandigheden die 6htu >u, eel echt christelijke (katholieke) ,,p le een woning van het roode te hsche gemeentebestuur heeft weten b0vVerkrijgen; de heer Schaper schijnt ge(iehdien niet te weten, dat het roode V^ntebestuur, bij wijze van parade, eens een katholiek gezin in een ge- ^htewoning laat huizen, il! ,e heer Schaper is een vreemdeling Vh Weensche Jeruzalem, maar hij eenige zeer juiste indrukken op- ■.zeker welbehagen" en het „knip- 6van den blijkbaar rooden machi- Yo^hi den trein LinzWeenen moeten i); b hem veelzeggend zijn. a.lf goed verstaander heeft maar een tw, -.Welbehagen" en een half „knip- ^0 heer Schaper schijnt echter geen v verstaander te zijn. hij heeft er geen flauw begrip van, fytj, sfumperig, hoe dilettanterig zijn den in Wèenen thuis zijnden jj aa,ndoet. eel parmantig schrijft hij nog: nog onlangs in „Het Volk" deze 'e werd besproken, naar aanleiding 116 opmerking van een Ned. katholiek 'beende ik goed te doen, door hierop volle licht te doen schijnen." hennen dat „Ned. katholiek blad" „het volle licht" van den heer Oog her hebben wij, ondanks wijd-open echter niet ontdekt. 11 voor: het „volle licht" van den Schaper, die in Weenen 'n paar 'es bezocht en daar 3.50 fooi aen kellner geeft vanwege de r'c,heid met plaatselijke toestan- Weenen had, dank zij diens eerlijk aan voelingsvermogen, een belangrijke bij drage kunnen opleveren voor een bro chure „Onder rood schrikbewind"; de heer Schaper heeft de werkelijkheid echter niet kunnen of niet willen zien Jammer! Hij had zijn katholieke medeburgers zoo waarschuwend kunnen voorlichten! Zekere heer dr. Juda te Amsterdam maakt zich nog steeds onsterfelijk met het verzamelen van hanöteekeningen met een protest-adres aan H. M. de Koningin in zake de A.V.R.O. De goeje man heeft een paar honderd duizend handteekeningetjes van groot en klein bij mekaar en is er den koning te rijk mee. We gunnen er hem nog een paar „ton" bij. Laat toch ook eens iemand van de A.V.R.O.-affaire blij zijn. Hij heeft er in een praatje voor de radio geweldig over staan opscheppen, net of het heel wat beteekende. Het „Huisgezin", dat hem wat in 't ootje neemt met zijn opschepperij, komt er, even als wij eenige weken terug, tegen op, dat de persoon van de Koningin in de kwestie be trokken wordt. Het blad schrijft: „Wat ons in het optreden van- dr. Juda heeft gehinderd, is niet zijn opsnijerij, niet zijn Oostersche verbeeldingskracht, niet zijn aanmatiging, men raakt aan deze dingen ge wend. Wat wij hem wel kwalijk nemen, is de wij ze, waarop hij de Koningin in het debat heeft getrokken. Dat men een adres aan de Koningin zendt, en voor dat adres handteekeningen werft, best in een historisch oogenblik heeft ook het katholieke en het geloovig-ehr.istelijk volksdeel een petitionnement aan den Koning georganiseerd maar het komt niet te pas te verzekeren, dat de Koningin, als een echte Oranje, ons van dat onrecht zal verlossen. Dr. Juda schrijft hier de Koningin voor, dat zij de beslissing van haar Minister als een onrecht heeft te beschouwen wat zij zelf zal uitmaken. En hij geeft te verstaan, dat, indien de Koningin ons niet van het onrecht verlost, zij geen echte Oranje meer is. Wij durven vertrouwen, dat er ook nog on der de aanhangers van de A.V.R.O. zullen zijn, die tegen dit optreden van dr. Juda zullen protesteeren." Tot zoover onze collega. Door zulk optreden van dr. Juda is deze handteekeningronselarij al genoeg veroor deeld. En de „Residentiebode" kan begrijpen, dat de andere zendvereenigingen geen lust hebben, om zich tegen het kinderachtig gedoe van dezen dr. Juda te verweren. Ieder weet toch Wel, dat de radiostrijd gestreden is, dat het adresseeren en agiteeren larie Is en dat, als de andere partijen ook eens een adresbe weging op touw gingen zetten, het Juda- cijfer in 't niet zou verzinken. Maar reeds de Katholieke partij, die zelfs niet minder dan een millioen kiezers in 't veld bracht, zou heel makkelijk het A.V.R.O.- cijfer met stukken kunnen slaan. Maar we hopen, dat ze er niet aan zal beginnen, 't Zou werkelijk te veel eer zijn voor" het kin derlijk gedoe van Dr. Juda. Tengevolge van de houding van Polen Het ministerie van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat op 25 Juni 1930 op het secretariaat van den Volkenbond de akten van bekrachtiging van Tsjechoslowakije zijn neergelegd inzake het verdrag van 8 No vember 1927 tot afschaffing van in- en uit voerverboden en -beperkingen met bijbe- hoorend Protocol en van de aanvullende overeenkomst van II Juli 1928 met bijbe- hoorend Protocol (Staatsblad 1930, no. 80). De inwerkingtreding van dit Verdrag met betrekking tot Tsjechoslowakije is afhanke lijk van de bekrachtiging of toetreding van- Duitschland, Frankrijk, Groot Brittan je, Hongarije, Italië, Japan, Oostenrijk, Polen, Roemenië, de Vereenigde Staten van Ame rika, Zuid-Slavië en Zwitserland. Met verwijzing naar het op 20 December 1929 te Parijs gesloten Protocol betreffende de inwerkingtreding van bovengenoemd Verdrag en Aanvullende Overeenkomst (Staatsblad 1930 no. 80) wordt medegedeeld, dat de bij dit Verdrag aangesloten Staten zich ermede hebben vereenigd eerst dat de termijn, waarbinnen de akten van bekracn- tiging van Polen en van Tsjechoslowakije moesten zijn nedergelegd, verlengd werd tot 20 Juni 1930 en vervolgens dat met betrek king tot Tsjechoslowakije deze termijn nog verlengd werd tot 26 Juni 1930. Aangezien evenwel de bekrachtiging door Polen niet binnen den overeengekomen termijn tot stand gekomen is, zullen overeenkomstig artikel 5 van het Protocol betreffende de inwerkingtreding de volgende Staten, die de inwerkingtreding van het Verdrag te kunnen aanzien afhankelijk hadden gesteld van de bekrachtiging door bepaalde andere Staten, zich na 1 Juli 1930 niet meer aan dit Verdrag gebonden behoeven te achten. België, Denemarken, Duitschland, Frank rijk, Hongarije, Italië Luxemburg, Oosten rijk! Roemenië, Zuid-Slavië en Zwitserland, alsmede Tsjechoslowakije. De regeeringen van België, Duitschland, Hongarije, Oostenrijk, Roemenië, Zuid-Sla vië en Zwitserland hebben den secretaris generaal van den Volkenbond bevestigd, dat zij zich na 1 Juli 1930 niet meer aan het Verdrag gebonden achten. De regeering van Denemarken heeft den secretaris-generaal doen weten, dat zij van de door haar ge stelde voorwaarden betreffende de inwer kingtreding van het Verdrag ten aanzien van Polen en Tsjechoslowakije afziet en zich voorbehoudt gebruik te maken van de bevoegdheid bedoeld in artikel 6 van het Protocol. Zooals wij reeds in een deel van onze vorige oplaag hebben gemeld heeft zich gis termorgen te Leiden een afgrijselijk drama afgespeeld. Eergisteren was een kindje van een kleer maker in de Magdaiena Moonstraat naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Toen de vader gistermorgen omstreeks half elf van i een bezoek aan dit kindje thuis kwam. vond hij zijn ander kindje van ongeveer een half jaar oud met her hoofd omlaag dood in een emmer water liggen. In de onmiddellijke na bijheid lag zijn vrouw, badend in haar bloed met een scheermes naast zich, waarmee zij zich een pols en den hals had doorgesneden. Ook zij was overleden. De vrouw was de laatste dagen eenigszins van streek en heeft in een vlaag van verstandsverbijstering haar kindje onciei water gedompeld en toen de hand aan zichzelf geslagen Het geval wekte in deze volkrijke buurt groote consternatie. Het hoofd der hervormde school te Ka- merik zou Dinsdag met de kihderen der hoogste klassen een reisje gaan maken. Bij de woning van het hoofd der school was men samengekomen. Enkelen namen plaats in auto's, de rest in Utrechtsche wagentjes. In een rijtuig zaten elf kinderen. Op weg, om streeks acht uur, raakte het lemoen van 't rijtuig op een gegeven oogenblik geheel los, waardoor het rijtuig met volle vaart nabij het gemeentehuis in de Kameriksche wete ring reed, over den kop sloeg en in de diepte verdween met de twaalf inzittenden. Om wonende personen schoten toe en met ver eende krachten werden de drenkelingen allen op het droge gebracht. Enkelen waren licht gewond en één bewusteloos, Een bewoner van het Scheveningsche Veer te Den Haag, deed' bij de politie aangifte van vermissing van 1500 uit zijn woning. In verband hiermede is een 20-jarige man ge arresteerd, bij wien verschillende sieraden en 300' gulden in beslag genomen zijn. Duurder zelfs dan in Zwitserland met zijn kostbaren aanleg Wij hebben eenige jaren geleden een ver laging gekregen in onze spoorwegtarieven. Dat dit noodzakelijk was, blijkt wel uit de statistiek, welke nu gepubliceerd is ten op zichte van de internationale spoorwegtarie ven. Want uit deze statistiek leeren we dat we in Nederland nog altijd het duurste reizen. In verhouding tot 1913 is het coëfficiënt der prijzen voor de spoorwegen als volgt: Tsjecho-Slowakije Frankrijk Italië Spanje Oostenrijk België Duitschland Polen Vereenigde Staten Noorwegen Engeland Zweden Nederland Zwitserland Op Zwitserland na 0.80 0.82 0.83 0.98 1.03 1.14 1.25 1.30 1.49 1.51 1.50 1.52 1.57 1.62 waar men tenge volge van den kostbaren aanleg door de bergen zeer hooge exploitatiekosten heeft staat Nederland dus boven aan, wat het dure reizen betreft. Zelfs hooger dan Noorwegen en Zweden, die met evenveel inwoners en minder een veel grooteren afstand moeten bedienen en dus een veel oneconomischer exploitatie hebben. Waarom wij in Nederland met onze dich te bevolking zulk een dure tarieven moeten hebben, is ons, aldus de Resb. niet erg dui delijk. Naar de Voorwaarts meldt, is dezer dagen te Berlijn een studiecommissie van de Vara aangekomen, bestaande uit de heeren Zwert- broek, Lebon en Sluyzer, in verband met het feit, dat het Varabestuur besprekingen heeft gevoerd met den K.R.O. en de christe lijke omroepvereeniging om in de radio programma's televisie op te nemen. Met de Berlijnsche Tlehor-omroep-maat- schappij zijn voorloopige besprekingen ge voerd. Een Italiaansche kok, werkzaam bij de in aanbouw zijnde nieuwe cokes-ovens te Sluiskil, heeft zich een bedrag van. onge veer 400 toegeëigend, door hem ontvangen om de winkeliers ter zake van geleverde goederen te bealen. Per auto is hij naar Brussel gevlucht. Te Heer b(j Maastricht kreeg zekere G. gisterenmiddag bij zijn arbeid aan een hout- draaimachine een stuk hout op de linker hand, waardoor de wijsvinger werd verplet terd, zoodat deze in het ziekenhuis Caiva- riënberg onmiddellijk moest worden geam puteerd. De trekking der loterij ten bate van het orgel en de verdere inwendige voltooiing van de Liduinakerk aan den Rijksstraatweg, welke eerst vroeger zou plaats hebben, doch door omstandigheden op 23 Juli werd gezet, vond dan gisterenmiddag in de St. Liduina-school achter ue Liduinakerk plaats. Wegens uitstedigheid van notaris R. C. A. van Cranenburgh geschiedde de trekking ten overstaan van notaris Wildschut. Hierbij waren tegenwoordig het Kerkbe stuur der parochie, kapelaan H. P. J. Figelet en de politie-inspecteur, de heer Keesom. De hoofdprijs dezer loterij was een 6-cy- linder Chevrolet automobiel, die op lot num mer 13624 viel. De 1ste, 2de, 3de, 4de en 5de prijs waren achtereenvolgens een salon-ameublement, Philips' radiotoestel met luidspreker, een Singertrapmachine, een Protos-stofzuiger en een rijwiel. De resp. winnaars waren de bezitters van de loten nos. 830, 2884, 3211, 713 en 10103. De animo voor hot bijwonen der trekking was groot. Met papier en potlood gewapend noteerde men in verlangend wachten de prijsnummers en wanneer een der groote prijzen viel, werd de spanning even verbroken en getuurd naar verheugde gezichten, om daaraan den eventueelen winaar te herkennen. De trekkingslijsten zullen van morgen ochtend af verkrijgbaar zijn Overtonweg 7. Dat de loterij geslaagd is, mag wel afge leid worden uit het feit, dat alle loten ver kocht waren. Een tekort aan matrozen Nu in den toestand van 't visscherijbedrijf een aanmerkelijke verbetering is ingetreden, zoowel wat de vangsten als de besommingen betreft, worden verschillende trawlers, welke ten gevolge van de slechte resultaten van de vischvangst destijds waren opgelegd, weer zeewaardig gemaakt. Met aanwerven van de bemanningen hebben de maatschappijen echter veel moei te In het bijzonder schijnt er een tekort aan matrozen te zijn. O.a. delde men ons heden morgen mede, dat bijv. bij de V. E. M. 20 matrozen te weinig zijn, om de schepen te laten uitvaren. Zondagmiddag j.l. heeft zich op de Vecht tusschen Nederhorst den Berg en Vreeland een even dramatisch als vreemd geval afge speeld. Een 52-jarige zilversmid uit Amster dam, die elke week met zijn boot op de Vecht komt spelevaren, bevond zich Zondagmiddag tusschen 2 en 3 uur in de nabijheid van Ne derhorst den Berg. Aan boord bevonden zich verder zijn echtgenoote en vier kinderen en voorts nog drie andere kinderen. Plotseling viel de zilversmid, die de boot bestuurde, voorover op het stuurrad. Zijn twintigjarige zoon bracht het bootje naar den oever en daar constateerde een geneesheer uit Ne derhorst den dood van den zilversmid tenge volge van een bloeduitstorting in de herse nen. De burgemeester van Nederhorst den Berg, die van de droeve gebeurtenis op de hoogte was gebracht, gaf hierna verlof tot overbrenging van het lijk per auto naar Am sterdam. Ook de familie ging gedeeltelijk per auto en gedeeltelijk met de boot daarheen. Een nader medisch onderzoek van het stof felijk overschot te Amsterdam bracht den volgenden dag aan het licht, dat zich een schotwond in de borststreek bevond en dat een kogel het hart getroffen had, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk moet zijn in getreden. Naar aanleiding van deze ontdekking werd de justitie in de zaak gemengd en stelde o.a. de politie-deskundige Van Ledden Hulse bosch een onderzoek in. Het schot moet gelost zijn uit een buks of een 6 m.m. revolver. Uit het verhoor van de personen, die zich aan boord van de motorboot bevonden heb ben, is komen vast te staan dat er op den tocht niets verdachts bespeurd is. Doch wel herinnerde men zich, even vóór de zilversmid neerviel, „een tik" gehoord te hebben. Een wapen is niet gevonden. Wel wordt er nu in de Vecht met behulp van de Amsterdamsche magnetische dreg een nader onderzoek inge steld. Vast staat inmiddels reeds, dat een vee houder uit Vreeland verklaard heeft, dat aan boord van een nabij de boot van den zilver smid voor anker liggend jacht schietoefenin gen zijn gehouden. Op het land is een buks kogel gevonden, gelijk aan den op het lijk aangetroffen kogel. Hoogstwaarschijnlijk is er dus ook in de richting van de boot van den Amsterdammer geschoten. Of er opzet in het spel is geweest wordt thans nader onder zocht; de kans is niet uitgesloten dat de zil versmid per ongeluk getroffen werd. Aan de politie is de dader iemand uit Dordrecht bekend. Bij peilingen te Medemblik werd bevon den. dat reeds 3.70 M. water van de ge middelde diepte in het Wieringermeer is weg- ggmalen. Groote vlakken zijn dan ook al reeds drooggevallen. Tijdens het „Internationale Theater Con gres", dat onlangs te Hamburg heeft plaats gevonden, heeft men ook gesproken over de reclame in den radio-omroep. Men heeft be sloten pogingen te doen om de reclame ge heel uit den aether te verbannen. De eerste steenlegging van het Ned. Isr. Joles-Ziekenhuis zal plaats hebben morgen (Vrijdag) 25 Juli, des morgens te 10 uur op het terrein aan het Groot Heiligland. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond 14 dagen geleden terecht de 23-jarige G. C. v. d. V. te Lisse, die in den nacht van 3 op 4 Maart 1930 te Hillegom, onder den invloed van sterken drank in zijn auto op den weg reed. In de bocht nabij de steenfabriek reed hij twee wielrijders aan. De heer P. Damen overleed spoedig aan de gevolgen. De Officier van justitie eischte drie we ken gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde verdachte he denmorgen tot een hechtenisstraf van drie weken; Honderden dooden en gewonden De verwoesting van gebouwen Volgens de laatste berichten is liet aantal dooden in het aardbevingsgebied rondom Napel veel grooter dan men gisteren kon vermoeden. De „Popoio di Roma" maakt melding van 600 dooden in de gemeenten Lacedonië, Biscia, Rochetta en Monteverde, en van 100 dooden in de gemeenten Montecalvo, Cun- goli en Savignano. Te Melfi alleen zouden 200 dooden en 400 gewonden te betreuren zijn. Bij deze cijfers zijn echter nog lang niét alle slachtoffers van de aardbeving inbe grepen. Tengevolge van den toestand van de sf--aatwegen en het gebrek aan verkeers middelen, heeft men vele afgelegen plaat sen, dorpen en, buurtschappen, alsmede alleen staande boerderijen en villa's nog niri kunnen bereiken. Een troosteloozen aanblik biedt Ariano. Twee kerken en de carabinierikazeme zijn geheel met den grond gelijk gemaakt. Van de meeste huizen zijn nog slechts de ziimuren blijven staan. Onder de puinhoopen der ingestorte mu ren zijn soms geheele gezinnen bedolven. Nieuwe aardschokken Uit Rome wordt gemeld, dat in de omge ving van Melfi Woensdagmidag nieuwe aard schokken werden waargenomen, waardoor nog meer slachtoffers zijn gevallen en nog meer schade werd aangericht. Het aantal dooden neemt elk uur tóe. De overlevenden vluchten om zich in vei ligheid te stellen. Honden en katten worden geslacht Terwille van het vet Ondanks alle dikke woorden, waarmee het vijfjarig plan op het jongste communistische congres in Rusland is verheerlijkt, is de eco nomische toestand in de Sovjet-republiek nog altijd critiek. Het groote probleem draait om de vraag, of de boeren voor de socialisatie-politiek zijn te winnen. Aangezien, ondanks de toegenomen industrialisatie, Rusland nog minstens voor een 80 percent een landbouwstaat is, zal ten slotte de positie van Stalin beheerscht wor den door een al of niet slagen van de toe passing van zijn vijfjaren-plan op den land bouw. In korte trekken beoogt dit voor den land bouw, evenals voor de industrie, een sterke opvoering van de productie. Voor 'n gedeelte der nijverheid schijnen eenige tastbare resultaten te zijn bereikt. Doch de houding der boeren blijft voor Sta lin een sprong in het duister. Niet alleen wat de graanproductie betreft, maar ook de veeteelt baart den Sovjet-geweldenaar groote zorgen. Zoo heerscht er groot gebrek aan melk, vleesch en vet. Dat de nood wel heel hoog moet zijn ge stegen, blijkt wel uit een bericht in de Kras- naja Gazeta. Dit blad deelt n.l. mee, dat het in de be doeling der regeering ligt, dit jaar eenige millioenen honden en katten te doen slach ten, om het vet van die dieren voor tech nische doeleinden te gebruiken. Daardoor zou dan ander vet vrij komen voor de voed selvoorziening. De voedselnood moet wel hoog zijn gestegen, als een regeering tot zulke middelen lïaar toevlucht moet nemen. Dat behoeft niet te verwonderen in het communistisch paradijs, waar de boeren niet de beschikking mogen hebben van de op brengst van hun eigen arbeid. Bacteriën van de ziekte van Weil Dinsdag zijn door B. en W. van Eindho ven op advies van den Geneeskundigen Dienst, de zwembaden van het Eindhoven- sche zwembad gesloten, wegens het consta- teeren van de besmettelijke ziekte van Weil, waarvan een geval door dr. van Gils werd aangegeven. De bacterie voor deze besmet telijke ziekte wordt in het water der Dom mel en in het zwembad gezocht, Een Amsterdamsche zilversmid is door een noodlottig schot op de Vecht gedood. Tot Procureur-Generaal hij het Hoogge rechtshof van Ned.-Indië is benoemd mr, R. J. M. Verheyen. Mgr. P. Hopmans bezocht gisteren de Ver bondsvergadering van het R. K. Werklieden verbond. De verbanning uit hun geboorteland van de gezins- en familieleden van den Batak- schen priestervorst Si Singa Mangaradja op geheven. Te Leiden heeft een vrouw haar kindje in een emmer verdronken en zelfmoord ge pleegd. Een overeenkomst gesloten tusschen het bestuur van Curacao en de K. N. S .M.; Sint Martin en Bonaire in het verkeer opgenomen. De ramp te Koblenz. Teraardebestelling van de slachtoffers Zaterdag. De schuld vraag. De aardbeving in Italië 200 dooden. De hitte in de Ver. Staten geëindigd 254 dooden geëischt. Een nieuwe partij in Duitschland De conservatieve volkspartij. Ernstige overstrooming in North Yorks hire Barometerstand 9 uur v.m.: 7.56, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.21 uur. Hoogste barometerstand 766.5 te Lacoruna. Laagste barometerstand 751.1 te Vlissin- gen. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, ineest zwaar be wolkt of betrokken, waarschijnlijk aanvanke lijk nog eenige regen, weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt te 9.05 aan alle posten: Attentiesein neer! Een tegenstander van den herkozene gedood De burgemees tersverkiezing te Detroit heeft een dramatisch slot gehad. De aftredende burgemeester, Charles Bowles, werd als zoodanig herkozen, hoewel c. een felle campagne tegen hem was ge voerd. Kort na het bekend worden van den uit slag, drongen 3 met een revolver gewapen- d" personen het hotel binnen van G. Buck ley, oen omroeper van het radio-station van Detroit, een der personen, die tijdens de verkiezingscampagne zeer scherpe cri tiek op het beleid van den burgemeester hadden geoefend. Zij vonden Buckley in de hall van het hotel en schoten hem neer, waarna zij alle drie wisten te ontkomen. De gemeenteraad van Detroit heeft een belooning uitgeloofd van 5000 dollar voor het opsporen van de daders. Buckley had in een radio-rede den bur gemeester fel aangevallen en hem er van beschuldigd, speculatie in de hand te heb ben gewerkt en verschillende misstanden te hebben bevorderd, door zijn relaties met eenige geheime benden. De burgemeester werd herkozen met 120.863 tegen 89.907 stemmen, een meerder heid flus van 30.956 stemmen. Volgens den politieken medewerker van cis „Daily Telegraph" is men in parlementaire kringen algemeen van meening, dat in de eerste maanden van het komende jaar nieu we algemeene verkiezingen onvermijdelijk zullen zijn. Alle drie partijen houden zich reeds bezig met het vraagstuk van het gebruik maken van den radio-omroep voor hun verkiezings campagne. Hierover zullen in de komende weken be sprekingen tusschen de regeering en de drie politieke partijen plaats vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1