LEEKEPREEKEN \J u V 13000.- 1750.- 1250.- 1125.- f50.- f40.- l 1 De vlaggen uit! dït nummer bestaat uit vier bladen En het geïllustreerd zondagsblad ZATERDAG 26 JULI 1930 Kapitaal: f 2.000.000.- Reserves: 570.000.- Uit de R.K. Staatspartij Statistiek van het bisdom Haarlem Uitvinding van Ir. W. F. Einthoven De feestverlichting der Kathedrale Kerk [HEEREN-BAAI Voornaamste cXieuws De verstrekking van schoolkleeding te Velsen BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17522 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL heer, hoe wonderbaar. ►♦4 Wijziging Kiesreglement 1927 Godsdienstexamen Audiëntie ,De geest der wereld beheerscht ook veel Katholieken" Ontvangst van verscheidene telefonie-uitzendingen tegelijk op één radio-ontvangtoestel Belastingen te Maastricht Schitterend effect De Karakorum Expeditie Eervol ontslag dr. Terneden J. J. WEBER Si ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem De zaak nog aanhangig bij de Justitie Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1i regels 6.0 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbeU Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeJijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bii verlies van een duim ot wijsvingei bij een breuk van been of arm bij verlies van 'a anderen vinger 350 °e maand, die wij achter ons en die, e^e wij nog voor ons hebben, vormen Men het hoogseizoen van het jaar, at beteekent: vacantie, rusten, ont mannen. En vacantie beteekent voor eh modernen mensch ook: reizen. Er heeft ook op dit als op zoo menig rïer gebied een totale verandering in samenleving plaats gegrepen. Wanneer vroeger de lakenfabrikant uit £eh Brabantsche industriestad voor za- 611 naar Friesland moest, rustte hij voor zes weken uit en nam van zijn Mhilieleden afscheid, alsof hij naar een ahder werelddeel ging. Tegenwoordig Saat men „even" naar Parijs, naar Lon- etl of Berlijn. De moderne zakenman 18 binnen één maand uit en thuis van 9eh reis naar Amerika. Met deze snel- beid en gemakkelijkheid zijn de ver- "teersmiddelen gepopulariseerd en ook de eenvoudigste mensch ziet kans leemde landen te bezoeken. Reizen is algemeen verbreide sport, een mo- "arne behoefte geworden. Men spaart heel jaar voor een vacantiereis; Veteenigingen zijn opgericht om reizen e organiseer en; om door gezamenlijk Saan de prijzen laag te houden en de Moeilijkheden tot een minimum terug 9 brengen. Over dit hedendaagsche verschijnsel *an men zich slechts verheugen, 't Is 9eh teeken van vooruitgang; 't kan de ^erkelijke beschaving ten goede komen, 0thdat reizen ontwikkelt, den blik ver- Mitnt, breed-denkende menschen Maakt. Er is voor den christen aan reizen °°k nog een kant, waaraan te weinig 6edacht wordt en waarop wij heden ®ehs willen wijzen. In vreemde landstreken lokt de na tuur meer dan in de eigen, vertrouwde 0tngeving tot bewondering. Wij, die Vlakke, lage landen met eindelooze ver dichten over weilanden en heidevel- "Mh gewoon zijn, voelen ons te midden van bergen als in een andere wereld dplaatst. Uiteraard begeven wij ons °m een pleizierreis naar de mooiste stre wn en het oog wordt vaak dronken, van wat het in weinige dagen aan Schitterende natuurtafereelen te genie- teh krijgt. Hoe schilderachtig doen zich dorpen voor, die tegen een bergrug z*jh aangebouwd, met de onregelmatige straten en de lage huizen, leunend met ruggen tegen elkaar. Of de grootere Meden, die in een met menschelijke *Mistvaardigheid glad gestreken dal ZiJh aangelegd en waarboven de berg- Mhzen zich majestueus verheffen, als beschermende vleugels. En welk een afwisseling in de atmos- [9eri Hoe lang kan het zonlicht worste- etl met de blauwe morgennevels; welke ®cberpe contrasten geeft het gouden lcht, stroomend langs den zuidelijken van een opgestapelden rotswand, terwijl de tegenoverliggende noordelijke van den bergketen in koele scha- staat. En hoe verrukkelijk kan de avond Mfh in een bergland. Wanneer de heete z°ttierzon den geheelen dag brandende ^alen heeft neergeworpen en de g°Uden gloed achter den westelijken Muur ten slotte verzonken is, dan blijft zilveren klaarte nog uren lang hoog Joven de toppen staan en geniet de Maine mensch beneden met volle teu- geh de koelte en de rust in het wind je, veilige dal. toaar bovenal geven de natuurtaferee- Ma. welke men op zijn tochten al klim- fbehd en dalend ontmoet, een onverge- Mijk genot. Wat zoeken wij toch onrus- '8 het geheele jaar door naar ontspan de en afleiding, van genieten door Menschelijke maaksels en bedenksels in beaters en bioscopen, in exposities en ^barets! Is er grooter kunstenaar dan e hatuur, die steeds voor ons oog de fikste afwisseling geeft in kleur en lijn, ie overweldigt en ontroert, die de °°gste sensati» verwekken kan. Wan- r^er de a .to, het vernuftige vervoer- Ma^del van onze dagen, langs de breede eer8Paden klimt, hooger en hooger, welk en machtige film ontrolt zich dan ?let voor ons oog! Wij glijden langs ,°°men en rotsblokken en langs dichte 0sschen. straks zien wij diezelfde boo- eh boven op de kruinen en ligt het v°Sch als een wild plantsoen aan onzen Steeds wijder wordt de gezichts- elnder tot zich honderden nieters hoog Qen onbeschrijfelijk panorama aan ons böoet. waar wij het oog ook wenden, j Mjd weer ontdekt het nieuwe taferee- 6 nieuwe monumenten, hier liefelijk bekorend, daar indrukwekkend en feesterend. V aar de auto ons niet verder kan aJjïen' gaan wij te voet, doorkruisen Ij bderachtige boschwegen, dalen langs belige paden een bergweg af, om op- ademloos te staan voor een ver scholen bergmeer. Niemand kan het wonder verklaren en telkens verrast het zijn verbaasde bezoekers: de groote wa terkom, doorschijnend tot op den bo dem van honderd en meer meters diepte en glanzend aan het oppervlak ais een kostbaar kleinood. Hier is het groen in alle tinten met heel den rijkdom van het palet, dat moeder natuur in d d- zendvormige bladeren van de honderden boomsoorten, in de struiken en het gras der weiden gebruikt; daar is weer een ander bergmeer, waar het blauw in even groote verscheidenheid van finten over het watervlak is uitgespreid. Hier moet een christenmensch een wijle stil in zichzelf keer en en uitroe pen: Domme, quam mirabilia; Heer, hoe wonderbaar zijn Uwe werken! Maar onuitputtelijk is moeder natuur in haar grootsche daden. Een andere tocht voert ons langs smalle wegen en over rustieke brugjes, gespannen over een kronkelenden, bruisenden berg stroom, naar een majestueuzen water val. Wilt gij sensatie, kom hier. Zie den dunnen, zilveren waterstraal hoog boven uw hoofd uit de rotspunt dringen. Zie hoe hij zich al vallend verbreedt en wordt tot een niet te keeren stroom, die met 't geweld van een reus voortsnelt, kolkend en bruisend, borend een bed ding naar beneden, schietend de laagte in, niets ontziend, tot hij een anderen stroom ontmoet, welke hij verbreedend en aanvullend vergezelt naar een rui mer boezem. Hoe klein voelt de enkele mensch zich bij de kracht van zooveel millioev nen waterdroppels, die, vereenigd, on weerstaanbaar zijn. Heer, hoe wonderbaar.... En de wonderen zijn aan geen einde. Terwijl de heete zomerzon alles brandt en blakert, zien wij, kleine dwergen, de sneeuw op de toppen der bergreuzen met witte strepen blijven af teekenen. Het menschelijk vernuft heeft den af stand tusschen den voet en het hoofd van den berg, dat in de wolken steekt, met bergspoor of zweefbaan verkleind tot een tocht van enkele kwartieren. En de toerist vindt zich in weinig tijds uit een zomerheet dal verplaatst in ijsvlak ten, waar de zon warm te schijnen staat op verblindend witte sneeuw, die zon en gloed trotseert en onverander lijk de kruinen der bergen blijft sieren. Domine, quam mirabilia Waar zouden wij eindigen, wanneer wij de wonderen der natuur zouden wil len opsommen? Wij raakten slechts aan een tip van het rijk geborduurde kleed. Daar zijn het de hooge krijtrotsen langs een grillige kust; ginds is het de blauwe zee langs weelderig begroeide oevers; daar lokt de betoovering van het won derlicht, ginds de gouden schijn van het zuiderkruis. De natuur is een won der van onuitputtelijke schoonheid en een menschenleven is te kort om haar geheimen te overzien, laat staan te doorgronden. lederen dag kunnen wij in eigen om geving van prachtige luchten, van wijde vergezichten, van de wisseling der jaar getijden en zooveel verscheidenheid in plant en dier genieten. Maar de ge woonte doet ons die wonderen aanzien als de gewoonste zaak ter wereld. Wanneer wij in vreemde omgeving zijn dan verrast ons de na tuur door een voor ons nieuwe gedaante; wij staan verbaasd of ver bluft, worden bekoord of overweldigd. Laten wij meer doen. Paulus heeft ons geleerd: hetzij gij eet of drinkt, doet alles ter eere Gods, ons vermanend om als ware christenen ook de minste onzer daden verdienstelijk te maken. Hoe zouden wij een zoo zeldzame gelegen heid als de ontspanning van het reizen dan niet aanwenden tot nut voor onze ziel. Heel de grootsche natuur, de schepping Gods, spreekt tot ons van de machtige daden van den Maker aller dingen. Hoe gemakkelijk valt het om in zulke oogenblikken van ontroering en schoonheidsgenieting niet alleen tot onze reisgenooten enkele algemeenhe den te debiteeren van: hoe prachtig, hoe verrukkelijk, hoe zalig; maar om ons hart een wijle den vrijen loop te laten en onze ziel te verheffen tot Hem, uit wiens hand dit alles voortkwam. Een enkele verzuchting: Heer, hoe won derbaar zijn Uwe werken, met dank baarheid en volle overtuiging geuit, kan een gebed van groote verdiensten zijn. Het kost ons niets, maar het zal ons la ter, wanneer wij onze reisgeneugten bespreken en overdenken, de voldoening geven van de wetenschap, dat wij tij dens onze vreugde en genietingen te genover den Gever aller gaven onzen eersten plicht niet hebben verzuimd. HOMO SAPIENS. RIME IMK Aan het Partijbestuur der R. K. Staats partij-Secretariaat is door de Kamer-Cen trale Haarlem het volgende schrijven ge richt: De enquête, door u ingesteld bij circulaire Maart 1930 heeft een onderwerp van ernstige beraadslaging in het Kieskringbestuur Haar lem uitgemaakt. Uwe vragen vermochten antwoorden uit te lokken die schier eenstem- mgi de meening verkondigden, dat het Kies reglement 1927 algeheele vereenvoudiging behoefde om meer tot het volk te spreken, een vereenvoudiging die te klemmender werd, naar gelang de onderdeelen onder de aandadht kwamen met name bij het stem biljet. 19e beperking van het aantal stemge rechtigde gequalificeerde personen in Cen traal College, opdat het zwaartepunt der beslissing bij de kieskringafgevaardigden zou komen, werd onontwijkbaar geacht, vermeer dering van het aantal kieskringafgevaardig den kon daarmede gepaard gaan; zoo men niet in het gevaar van een te groot centraal college vervallen ging. Het aantal kwaliteits zetels werd beduidend te groot geacht. De sommatie van stemmen ontmoette bezwaren terwijl algeheele twijfel bestond over de be staansredenen der kiescomité's, gelet op de gevaren die dergelijke comité's kunnen aan kleven. Ook de termijnen vroegen hier en daar herziening. Evenwel bevredigde de bespreking dezer verbeteringen ons Bestuur niet, omdat de grondslagen van het huidige kiesreglement onaangetast bleven. Ons Bestuur wilde ten slotte een geheele wijziging van de basis waarop het kiesreglement rustte, reden waarom het boven aangestipte bezwaren niet verder ontwikkèlde. Naar onze meening steunt het ingewikkeld stuk werk soort professorale arbeid dat ons kiesreglement is 'te veel op de ge dachte der concentratie. Afgezien van liet al1 of niet populaire van deze gedachte, komt het ons voor, dat de kieswet veeleer uitgaat van decentralisatie. De kieswet - immers, waarop de verkiezingsmethode van elke par tij gebouwd moet zijn, kent wel de landelijke evenredigheid en kon daarom het districten stelsel der 100 hoofdstemdistricten niet hand haven, maar plaatste daarvoor als verkie zingsmethode het stelsel der achttien kies kringen. De kieswet ontweek het provincialis me, maar dacht zich toch dezen kieskring als 'n staatkundige eenheid in de vierjarige werking der verkiezingen. Zoo goed als het district voorheen souverein was en door geen verband verzwakt, werd nu de kieskring sou verein in het verkiezingsstelsel. Deze gedachte als leidmotief nemende wil ons kieskringbestuur terug naar de wettelij ke grondslagen, die de R. K. Staatspartij het meest benaderde bij de verkiezing van 1918, het wil dus terug naar de verkiezingsme thode van dien tijd, aanvaardt dus met de souvereiniteit van eiken kieskring de decen tralisatie, zij het, als toen, getemperd, ge schaafd of gereguleerd door een centraal verband, destijds belichaamd in de 36 man nen. de voorzitters en secretarissen der acht tien kieskringen. Wij ontveinzen ons niet, dat bij de aan vaarding van deze gedachte, de door de ge noemde (studie) commissie zekere studeer kamer correcties kan aanbrengen op een verkiezingssysteem, dat in 1918 spontaan van het kiezersvolk is opgekomen en zéér goed gewerkt heeft, met name is het moge lijk, dat ter wille van de juiste afvaardiging de 36 mannen bij elkaar komen alvorens eenige verkiezingsactie in hun souvereine kieskringen aan te vangen, een voorbespre king, die als concessie aan de centralisatie gedachte dan ook alle kwaliteitszetels moet zien verdwijnen. Uiteraard zal zich het nieuwe kiesregle ment slechts tot enkele algemeene lijnen \bben te beperken, daar in onze gedachte elke kieskring zijn verkiezingen tot een goed einde tracht te brengen krachtens zijn eigen kiesreglement, een gedachte, die na 1918 wel niet dadelijk, maar o.i., toch te spoedig en te lichtvaardig is losgelaten. Im mers onder de eigen reglementen hebben de kieskringen voortreffelijk werk verricht en zij zijn ten offer gevallen aan landelijke stroomingen, die zelf haar bestaansrecht al lerminst bewezen hebben. Ons kieskringbestuur is te rade gegaan of verdere uitwerking dezer gedachten over de grondslagen nadere uitwerking vereischt. Hoezeer op aanvrage bereid, meent ons be stuur gelet op de instelling eener speciale commissie daartoe thans met te moeten overgaan. Het verwijst slechts naar de ver kiezingsmethode 1818 van de Kamercentrale Haarlem in 1918, opgebouwd op de medewer king der ingeschakelde provinciale kieskrin gen als een stelsel, dat zeer goed en zeer ge makkelijk gewerkt heeft. Ten overvloede besluiten wij met de ver zekering, dat onze vaste meening over de souvereiniteit der afzonderlijke kieskringen ons niet beletten zal ons neer te leggen bij een andere opvatting omdat wij in de één heid der R. K. Staatspartij een allerkost baarst bezit hebben. Wij meenen echter recht te hoebben p een krachtige actie on zerzijds om ter plaatse onze meening te ver dedigen en daarvoor steun te zoeken bij de besturen der andere kieskringen. Te Driehuis had Donderdag in het R. K. schoolgebouw het examen plaats voor het Godsdienstdiploma B. Voor het eerste gedeelte slaagden de da mes A. L. Bekedam, tu Driehuis en A. Beaufort te Haarlem. Voor het tweede gedeelte slaagden de da mes M. A. L. Smit ts Driehuis en Th. J. A. Steenman te Heemskerk en de heer F. C. Grimbergen, te IJmuiden-Oost. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal vol gende week alleen Maandag geen audiëntie verleenen. Niettemin voortzetting van de stijgende lijn Het jongste nummer van „St. Bavo" bevat een statistiek van het bisdom Haarlem over de jaren 19271929. Eenige sprekende cijfers nemen we hieruit over. In 1929 bedroeg het aantal priesters van het diocees 938 (onder hen zijn 271 regulie ren), tegen 908 in 1928 en 869 in 1927. Het aantal katholieken liep op tot 862.827, wat een vermeerdering van 26.521 beteekent sedert 1928. Het aantal parochies bedroeg 295 tegen 290 in 1928. Aan 22.314 personen werd het H. Doopsel toegediend (tegen 22.215 in 19"3)23.795.085 H.H. Communies werden uitgereikt, 4.721 katholieke huwelijken werden gesloten (tegen 4.722 in 1928 en 4.563 in 1927)terwijl het to taal aantal huwelijken 134.419 bedroeg. In het afgeloopen jaar bekeerden zich 1.521 personen, van wie er 1.130 boven 7 jaar wa ren. Het aantal H. Communies liep tot 18.590 terug, van 18.734 in 1928. „St. Bavo" teek»nt bij deze statistiek het volgende aan: „Verleden jaar hebben we de verwachting uitgesproken, dat de stijgende lijn zou behou den blijven. Gelukkig is dit ook bewaarheid. Het bisdom neemt toe, niet alleen in aan tal, maar ook in gehalte, d.i. wat betreft het godsdienstig leven, dat zich ongetwijfeld uit in het lidmaatschap van de Congregatie en andere godsdienstige vereenigingen, en in het stijgend aantal H. Communiën (Een 3.5 mill, komt voor rekening van de gestichten). Wel is echter opvallend de geringe vermeerdering in het aantal Doopsels, een zaak, waarop bij zonder f" aandacht moge vallen. Het aantal le H. Communiën is zelfs achteruitgaand. Het ligt voor de hand, dat de Maria Con gregatie een vooruitgang van 5000 leden heeft kunnen noteeren; het getal congreganisten zal een volgend jaar nog veel gróoter zijn, ge let op de laatste bisschoppelijke voorschriften hieromtrent. Meer plichtsbesef bij de gehuwden, 'n hoo ger opvoeren van het godsdenstig leven in de huisgezinnen is o.i. een voorname taak. Wij meenen met recht uit de ons verstrekte gegevens te mogen opmaken, dat de geest der wereld helaas ook zeer vele katholieken be heerscht. Mogen de goeden er zich niet door laten beïnvloeden, doch stand houden in hun dege lijk conservatisme, dat het per slot verder brengt dan een dwaas vooruitstreven, hetwelk in hoofdzaak neer zou komen op het nadoen van hen die niet weten, wat „Katholiek zijn" is. .Laten we het erfdeel onzer vaderen be waren." Het hoofd van het bureau Proefnemingen en Laboratorium van de afdeeling Radio techniek der P. T. T. in Ned. O.-Indië, de ingenieur W. F. Einthoven, heeft een uitvin ding gedaan, welke het mogelijk maakt door middel van één radio-ontvangtoestel verscheidene telefonie-uitzendingen tegelijk op te vangen. Op deze uitvinding zal pa tent worden aangevraagd. De heer Einthoven vertrekt 30 Juli e.k. per „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd naar Nederland en zal zich vervol gens van daaruit met een studieopdracht naar de Vereenigde Staten begeven. Door den Rott. Lloyd wordt aan boord van de „Siba jak" een tweepersoonshut beschikbaar ge steld, waarin de vinding van den heer Eintho ven zal worden geïnstalleerd. De bedoeling daarvan is gedurende de reis ontvangproe- ven te nemen. Voor de uitzendingen, in ver band met deze proeven, zal de P. L. E.-zen- der te Bandoeng worden gebezigd. Naar de „L. K." meldt zal, wanneer de nieuwe wet op de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeenten in werking is ge treden. voor de gemeente Maastricht, ook al zouden er 50 opcenten op de gemeente fondsbelasting moeten worden geheven voor alle inkomens meerendeels nog niet de helft en hoogstens iets meer dan de helft van het tegenwoordige bedrag der gemeentelijke be- lateing verschuldigd zijn, De vlaggen uit! Het rood-wit-blauw Versiere straks da straten, De vlaggen, uit, 't is geel en wit, De kleur der Paus-soldaten. Laat ieder zien: wij vieren feest, En demonstreeren samen. De vlaggen uit! de vlag in top! De driekleur uit de ramen. De feestelijke bisschopsstad Ontvangt haar gasten gaarne. Gevierd wordt een historisch feit, Aan het aloude Spaarne. De Kathedraal, zij is gereed, Na jaren moeizaam bouwen, De Kathedraal, in eer hersteld Door Roomsche mannen, vrouwen. De vlaggen uit! De wimpel waait, Tot groet den vrienden tegen. Sint Baaf hersteld. God zij gedankt, Voor dezen grootsten zegen. ACHILLES. Met het oog op de feestviering ter gele genheid van de voltooiing van de Kathedraal St. Bavo te Haarlem, had de Hoogeerwaarde beer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt het plan geopperd, dit monumentale bouwwerk van den architect Joseph Cuypers ook tij dens de donkere avonduren een feestelijk aanzien te geven. De feestverlichting in de Kathedraal be stond uit een verlichting met Zeiss-reflec- toren. De N.V. Armatura-Zeissspiegellicht te Amsterdam was dan ook dadelijk bereid hare medewerking te verleenen om deze plannen te verwezenlijken. De ingenieur Wol tets van bovengenoemde N.V. ontwierp het verlichtingsplan in sa menwerking met den architect B. Stevens, hoofdopzichter bij den bouw. Door een combinatie der verschillende ver lichtingsmethodes werd getracht het archi tectonisch aspect van de Kathedraal zooveel mogelijk tot zijn recht te doen komen. Lioht-architectonisch moest daarom een sterke lichtconcentratie gezocht worden op den koepel, gekroond door het triomfkruis. Dit kruis woedt o.a. verlicht door 8 Zeiss reflectoren met een 1000 Watt speciale gloei lamp, samen bijna 4.000.000 kaars gevend, zoodat het kruis op grooten afstand zicht baar zal zijn. Waar door vorm en bouw de koepel aan gestraald moest worden, werd een dergelijke verlichting van de beide nieuwe torens min der juist geacht. De verlichte koepel en torens moesten een harmonisch geheel vormen. Ge lijke belichting dezer 3 lichamen zou ten op zichte van elkaar storend werken. Hier ver diende het aanbeveling de z.g.n. transparant verlichting toe te passen, teneinde aldus de hoogte-idee der torens te versterken, waar- Voor zelfs op het dak der torens de tinnen werden verlicht. Door een combinatie van aanstraling en transparant-verlichting zijn de Westerporta len verlicht, waarbij verschillende details goed tot hun recht komen. Een geheel andere oplossing moest ge zocht worden voor de verlichting van de kapellenkrans. Hoewel ook hier als hoofdgedachte moest gelden de verlichting van een grootsch bouwwerk alzoo harmonische aanslui ting bij de koepelverlichting zoo wa ren hier toch zooveel details, die even in het licht gezet moesten worden, dat hier meer detailwerk noodzakelijk was. Een ongunstige omstandigheid was hier, het ge brek aan afstand, waardoor de lichtbronnen niet zoo verdekt konden worden geplaatst als wel wenschelijk zou zijn geweest. De bereikte effecten zijn verrassend. Op zeer grooten afstand is de verlichte kathedraal te zien. Voor den rustigen waarnemer is het on begrijpelijk van waar deze lichtstroomen ko men. In totaal zijn geplaatst voor de buiten verlichting, pl.m. 40 groote Zeiss-reflectoren, terwijl voor de transparant-verlichting en de z.g. sihouet-verlichting die op meer dere plaatsen heel aardig is te zien nog omstreeks 100 kleinere Zeiss-reflectoren van allele! vorm zijn geplaatst. Het totale stroomverbruik van deze ver lichting bedraagt ongeveer 60 K.W. De geheele installatie is aangebracht dooi den heer J. E. H. Terlingen, Electrotech- nisch Bureau te Amsterdam. Gisteravond was de kerk bij wijze van proef verlicht. Te Leh aangekomen. Te Amsterdam is bericht ontvangen van den heer J.A. Fillem, die deel uitmaakt van de Karakorum-expeditie onder leiding van den heer en mevrouw Visser, dat de expeditie dezer dagen de stad Leh in het westelijk deel van den staat Kashmir in Noordelijk Voor-Indië heeft bereikt. Daar mede is de expeditie uit de onbekende stre ken, welke zij te doorkruisen had. weer op bekend gebied gekomen. Het telegram, dat deze tijding bracht, werd op 23 Juli uit Srinager, de hoofdstad van Kashmir, verzonden. Vermoedelijk werd het uit Leh 'kort te voren daarheen gezon den. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond op voorstel van B. en W. aan I Dr. L. J. Terneden, directeur van de Ge- j meentelijke Gasfabriek, met ingang van 1 September a.s., eervol ontslag uit den ge meentedienst verleend met 278 stemmen, stukken waarover zij de beschikking hebben ECHTE FRIESCHE «UMMJJMMMINIJmMJMaV 20'50ctperons Gisteren is de internationale Brandweer» tentoonstelling te Rotterdam geopend. De Hooge Raad heeft de behandeling van de moordzaak te Waddinxveen verwezen naar het Amsterdamsch Gerechtshof. De herdenking van het 600-jarig bestaan van den Briel. Ir. \V. F. Einthoven van den Indischen P. T. T.-dienst deed een uitvinding betref- fende de ontvangst op één radio-ontvangtoe stel van verscheidene telefonie-uitzendingen tegelijk. De Karakorum-expeditie is, na een tocht door onbekende streken, te Leh in het weste lijk deel van den staat Kashmir aangekomen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van B. en W., tot eervol ontslag aan dr. L. J. Temeden als directeur der gas fabrieken, aangenomen. Het Centraal Bureau van het Ned. Land bouw Comité overweegt eveneens een boycot van Duitsche goederen. Vragen van het Eerste-Kamerlid Blom- jous, om van de Duitsche regeering een re delijke handelspolitiek tegenover Nederland te verzoeken. Tc Grootschermer zijn drie buizen en een timmermanswerkplaats afgebrand. Ongeluk op een rutschbaan in de Ver. Staten. De cycloon boven Treviso eischte 22 doo- den. Nadere bijzonderheden. De aardbevingsramp in Italië. De hulpmiddelen. Het onderzoek naar de ramp van Koblenz, Barometerstand 9 uur v.m.: 766, vooruit. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 9.28 uur en overmorgen om 9.27 uur. In de vergadering van 13 Mei van den gemeenteraad van Velsen, werden door den heer Roelse en mevr. v. Veen vragen ge steld betreffende de verstrekking van schoolkleeding, welke van gemeentewege ge schiedde middels de vereeniging „Weldadig heid naar Vermogen". Deze vragen werden gesteld op grond van het vermoeden, dat een en ander niet geheel in orde zou zijn, in het bijzonder voor zoover het betrof het optreden van het bestuurslid L. de W. B. en W. hebben toen een onderzoek toe gezegd. Dit onderzoek is door en vanwege den Commissaris van Politie ingesteld in de verschillende gezinnen, waar schoolkleeding was verstrekt en waarvoor door de vereeni ging „Weldadigheid naar Vermogen" nota's waren ingediend. Aan de hand van het uitgebracht rapport zijn de betreffende nota's door den Verifi cateur der gemeente-financiën onderzocht en is door hem een berekening opgemaakt tot vaststelling van het verschil tusschen het bedrag, hetwelk voor verstrekte kleeding door de genoemde vereeniging aan de ge meente in rekening is gebracht en.het be drag dat aan nieuwe kleeding aan school gaande kinderen werkelijk werd verstrekt. Deze beide rapporten zijn door B. en W. in afschrift aan de betrekkelijke Vereeni ging toegezonden,, naar- aanleiding waarvan brieven van het bestuur bij het College zijn ingekomen. Door den Commissaris van Politie is niet Overgelegd een exemplaar van het opge maakt proces-verbaal van het volledig on derzoek in alle onderdeelen dezer aangele genheid. Hij meent hiertoe nog niet bevoegd te zijn, omdat de zaak nog aanhangig is bij den Officier van Justitie, voor een even- tueele strafrechtelijke procedure. Daar het nog niet te voorzien is, wanneer ,1e mogelijkheid bestaat bedoeld proces-ver baal tér inzage te bekomen, meenen B. en W. thans niet langer te moeten wachten mét de overlegging aan den Raad van de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1