APELDOORN EN ARNHEM i 3000.- i 750.- 1250.- 1125.- f50.- f49.- GARAGE B0UCKAERT, Telef. 14903, Rozenstr7-9-13 EEN REIS DOOR HET AARDBEVINGSGEBIED IN ITALIË BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTJÊN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen I I DINSDAG 29 JULI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17524 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL WOENSDAG EN DONDERDAG PER LUXE STUDEËAKER-TOURINGCAR nog enkele plaatsen vrij voor onzen moeien ViJFDAAGSCHEN TOER DOOR BELGIE op 3 en 10 Augustus Poging tot moord op den Deenschen Koning Dreigbrieven-onrust J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Benoemingen Mgr. dr. J. Th. Beysens Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen In het St.. Antonius-Gasthuis te Utrecht opgenomen Brand aan boord van een Noorsch Stoomschip Het logies van de „Steirstad" uitgebrand Voornaamste cKieuws Telegrafisch Weerbericht Tornado in Adrianopel 20 dooden, honderden gewonden Lectoraat in het Friesch te Groningen Uitsluiting bij de bouwvakken in in Kennemerland Telefoon No. 13866 (drie ltfnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden kgen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooi verlies van beide armen, beide beenen ol beide oogen bijeen ongeval met doodeliiken afloot bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvingei bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Ook nog enkele dorpelingen. Hier en daar ziet men een weenende vrouw of een boer die niet van zijn huis is af te slaan Sommigen er van lijken wel waanzinnig: hun gezicht vertoont een wanhopige angstuitdrukking solda ten gaan met hun draagbaren voorbij onder een wit laken zie ik, slap naar beneden hangend, een vermorzelde hand. In de kerk, die wonder boven wonder gespaard is, heeft zich een am bulance opgesteld. Hier liggen de gewon den en 35 dooden. Tien minuten verder: Rapolla. Dit stadje ligt aan de kromming van de rivier. Eertijds een paradijs, dat door vele vreemdelingen bezocht werd, omdat het zoo echt Italiaansch was en nu Een paar witgekalkte hotelletjes staan nog overeind, melancholisch en verla ten! Wij rijden er om heen, want de weg door het stadje is versperd. 23 doo den zegt men! Achter de hotelletjes op een soort sportterrein is het kamp der vluchtelingen. Zij staan met verwe zen gezichten naar ons te kijken: het is een menschenslag, dat niet veel kan verdragen! Weer een kwartier verder ligt Melfi. de stad der Hohenstaufen. Het nieuwe stads-gedeelte met tallooze villa's en landhuizen is ongedeerd, maar de be- c~Bari dNIelfi C^Capels (Telegrafische brief van een onzer correspondenten te Rome) Napels, 25 Juli Mijn pogingen om Donderdag vroeg v&n Rome over Napels het aardbevings- gebied te bezoeken, moest ik al gauw °Pgeven. Overal waar ik op de een of Andere wijze trachtte vanuit Napels het binnenland te bereiken, werd ik tegen gehouden met de woorden: „Uitgeslo ten, uitgesloten, de treinen worden slechts gebruikt voor het vervoeren van öe hulptroepen. De straten zijn geheel ®n al versperd door groote troepen Vluchtelingen." Ik wilde echter niet Werkeloos blijven en zoo besloot ik langs een omweg het geteisterde gebied te bereiken. Vanuit Rome bestaat er een ever Voortreffelijke als weinig gebruikte Vliegverbinding naar Bari. Deze route Pam ik. Na een vlucht van twee en een half tour liggen de Appenijnen reeds achter 'Pij en was Bari bereikt, waar de lijn rechte kust het groen van de Apulische Hoogvlakte van het blauw der Adriati- sche Zee scheidt. In Bari verschilt het roezemoezige leven van de reeds eenigszins aan het Oosten herinnerende havenstad niet Plet dat van andere dagen; tot nu toe zïjn de „golven der verschrikking" hier Pauwelijks doorgedrongen. Alleen aan het station gaat het veel drukker toe, He eerste vluchtelingen waren juist Aangekomen. Dit zijn echter hoofdza kelijk meer gegoeden, die uit vrees voor kun leven de bedreigde streek ontvlucht sijn. Eenige angst is hun niet aan te Slen. Van Bari voert de trein ons naar Altamura, door en door een provincie stadje. Het lijkt wel uitgestorven en Plets wijst hier nog op de catastrophe Met een boemeltreintje reis ik naar Spinazzola. Op alle stations is er een langdurig oponthoud. Wij moeten n.1. °P de eerste hulptreinen wachten. Vee wagens vol fascistische soldaten snel len ons voorbij evenals vele D-treinen Piet gekwetsten. De kleine dorpjes in bet dal van de Gravina hebben klaar blijkelijk weinig geleden.... Een 8chaapherder blaast ergens op zijn Huitwaarschijnlijk een vreedzaam Hedje. Spinazzola bereiken wij om 2 uur 's middags. Hier begint de ellende eerst, Want hoewel de stad zelf ongedeerd is, lükt het in de buurt van het station wel een verstoorde mierenhoop. Ik zie hier be eerste vluchtelingen, lieden met hun lieele hebben en houden bij zich. Vrou wen bidden en mannen uiten hun eHende door luide vloeken echt Ita- Haansch! De stationschef weet niet, wat te doen. Sijn wagenpark is gerequireerd, de bienst is totaal in de war! Hij wil on- 2en trein wel verder laten gaan, doch kan ons geen garantie geven of wij ^enosa, het eigenlijke doel van de reis Wel bereiken kunnen. Een taxi-chauf- •kur, die onmiddellijk den journalist in *Py herkent, brengt uitkomst! Met een ®tortvloed van woorden beveelt hij mij bezoek aan het verwoeste gebied in wankele Fiat aan. Hij beschouwt öe geheele catastrophe als een onver dacht buitenkansje, een bezienswaar digheid!.... Ht ga op zijn voorstel in en spoedig kfjh wij op reis. Met een bewonderens waardige kalmte rijdt hij over de ver woeste wegen overal vertoonen zich teeds scheuren en op sommige plaatsen de weg bijna voor de helft weggesla- Mijn chauffeur suist verder en racht mij te doen gevoelen wat „aard- bbbokken" eigenlijk zijn. Ha een half uur rijden komen wij tn "snosa aan. Soldaten zijn juist bezig &an den ingang van de stad een neer- g®smakten hoogspanningsmast op te 'uiineneen tolboom voor de Hel, Want Venosa is er erg aan toe! De Apulische huizen van samenge- i(;te kalktuf zijn gebarsten, alsof zij Ult gips waren opgetrokken. Het zijn lichts puinhoopen. Enkele huizen 5*e van baksteen zijn blijven staan. e stad is uitgestorven. De carabinieri W'Jzen met de hand naar de bergen: bar bevindt zich de bevólking. Nie- ^aPd durft blijven deze men- cken hebben het instinct van een dier bt zich ook verbergt om het onheil iet te zien. Vijf dooden zoo vertelt ,beP mij heeft Venosa te beklagen. 10 28 Juli Hu volgt de eene verwoesting na de bPdere. Eerst vreedzame landerijen. ijfboomen, bloemenvelden, citroenen- garden, goudgele vijgen en dan plotse- .ÖS: Barile totaal verwoest! De °rpsstraat lijkt wel een holle weg tus- c'ien puinhoopen. Het wemelt er van e fnenschen: militairen, doctoren, zus- ersi alles loopt ordeloos door elkaar! Barometerstand 9 uur vm.: 760. Stilstand. LICKT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.24 uur. De foto's hierboven geven naast die, welke wij verleden week reeds reproduceerden, een goed inzicht in de ellende, die bij de aard beving in Italië moet geleden zyn. Boven: Wat er te Melfi overbleef. Rechts beneden: Gezicht op het stadsplein te Melfi. Links beneden: Op het kerkhof te Avellino; kruisen en kisten staan gereed om de dooden dadeiyk na de „herkenning" te kunnen begraven woners zijn gevlucht. In de binnenstad zien wij echter puinhoopen, die even hoog zijn als de enkele huizen, die nog niet verwoest zijn! De kerktoren is in gestort en ook de burcht, het prachtige bouwwerk van Frederik II, heeft twee hoektorens verloren. Op de markt ver dringt zich het volk. Soldaten deelen brood en kaas uit. Vlak daarbij liggen onder lakens de dooden. Melfi heeft 120 dooden in totaal! De aanblik is meer dan verschrikkelijk. Het lijkt wel een stad in de vuurlinie. Een humoris- tischen plakkaat van een Amerikaansche filmkiucht schijnt dit alles te willen hoonen: de bioscoop is er echter niet meer. Een eindje verder doet een ezel zich te goed aan geraniums, die uit een venster zijn gevallen. Twee kinderen gaan zingend door de stratenvlak daarachter komt een colonne soldaten met een baar. Wij verlaten deze stad des Doods en rijden verder langs Lacedonia, Bisaccia, Aquilona. Overal hetzelfde beeld. Langs de straatwegen kampeert de bevolking. Verscheidene malen worden wij aange houden. Men heeft honger en er wordt geen eten gebracht, Mussolini kan niet overal voor zorgen. Boven ons cirkelen vliegtuigen. Langzamerhand valt de duisternis. In Barila kan ik juist een trein nemen, die met vluchtelingen en gewonden naar Potenza gaat! Uit een gesprek met deze ongelukkigen verneem ik, dat er nau welijks één gezin is, waar men geen man, vrouw of kind verloren heeft. Ik laat mij nu vertellen, hoe alles gebeur d is, hoe de eerste stooten de daken reeds deden instorten en hoe men, in den slaap gestoord, door het puin naar de straat moest kruipen. Steeds weer hoort men weenen en vloeken. Te middernacht krijg ik den sneltrein naar Napels te pakken. De duisternis spreidt zich langzaam over de woeste nij langs de spoorbaan uit Napels heeft ook geleden. Wat men hier ziet, zijn echter de voorboden van het onheil, dat het binnenland heeft getroffen De eerste officieele schattingen wor den juist genoemd: 1800 dooden! 4000 gewonden (Nadruk verboden.) Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Amsterdam (H.H. Petrus en Paulus), den Zeereerwaarden Hooggeleerden heer W. Nolet, die Professor was aan het Groot Seminarie te Warmond; en tot ieeraar aan het Klein Seminarie Hageveld te Heemstede, den Weleerw. neer J. L. Bouman, die kapelaan was te Uit geest. Geheim-kamerheer van Z. H. den Paus Het is welhaast een jaar geleden, dat prof. Beysens op zijn verzoek eervol werd ontsla gen als buitengewoon hoogleeraar vanwege de St. Radboud-stichting aan de Utrechtsche Universiteit. Thans heeft het Z. H. den Paus behaagd, den ten vorigen jare afgetreden hoogleeraar om zijn uitnemenden staat van dienst te honoreeren met de hooge onderscheiding van het geheim kamerheerschap. Waar veel leed geleden werd Naar wij vernemen is Z. D. H. Mgr J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, we gens lichte ongesteldheid, in het St. Anto- nius-gasthuis, aldaar, opgenomen. Toen wij hedenmorgen te bevoegderplaatse naar den aard der ongesteldheid van Mgr. informeerden, kon men ons daaromtrent nog geen inlichtingen geven. Mgr. Jansen zal binnen eenige dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Drie zwaargewonden. Gisteravond tegen 10 uur ontdekte een aan boord komend matroos van het gister morgen in de Vulkaanhaven binnengekomen Noorsche Stoomschip „Steirstad", dat de want tusschen het logies van de matrozen en stokers warm was. Bij onderzoek bleek dat het stokerslogies brandde. Daar de deur gesloten was, moest men zich door het met een bijl openhakken van het schot toegang verschaffen. Toen bleek, dat het logies in lichterlaaie stond. Hierin bevonden zich vijf stokers in hun kooien. Met veel moeite kon den deze naar buiten worden gebracht en bleek, dat twee der opvarenden zwaar, een ernstig en twee licht waren gewond. De eerste drie werden in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis te Vlaardingen overgebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een der stokers welke er het ernstigst aan toe is, met een brandende sigaret naar kooi is gegaan. De beide sleepbooten, „de Nieuwe" en de „Oude" Maas van het havenbedrijf „Vlaar dingen Oost" hebben den brand in het ge heel aan de achterzijde van het 140 Meter lange en 12.000 ton metende schip liggende logies gebluscht. Het logies brandde geheel uit. Wegens een lichte ongesteldheid is de Aartsbisschop in het St. Antonins-gasthuis te Utrecht opgenomen. Lectoraat in de Friesche taal en letter kunde te Groningen ingesteld. Bij een brand aan boord van een te Vlaar dingen liggend Noorsch stoomschip werden drie stokers ernstig gewond. Huldiging van den Oceaan-vlieger Van Dijk te Amsterdam. Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de geneeskunde te Leiden dr. P. H. G. van Gilse te Amsterdam. De Heiligdomsvaart te Maastricht is plechtig besloten. Prof. dr. J. Th. Beysens is benoemd tot geheim-kamerheer van Z. H. den Paus. Dr. F. C. Gerretsen heeft een bioche misch procédé uitgewerkt tot bereiding van buthyialcohol en aceton uit aardappelpulp. De Duitsehe verkiezingscampagne en de omvorming der partijen. In de acte van verwijzing van de vier gearresteerde nationalistische leiders noemt het hoofdparket de P. N. I. de „heimelijke opvolgster van de P. K. I." Hevige tornado in Adrianopel 20 doo den, honderden gewonden. Hoogste barometerstand 769.1 te Lacoruna. Laagste barometerstand 750.3 te Haparanda. ranaa. Verwachting: Matige tot krachtigen, Zuid westelijke tot Westelijken, later mogelijk Noordwestelijke wind, zwaar bewolkt met re genbuien en tijdelijke opklaringen, iets koe ler. STORMWAARSCHUWIN GSDIENST Geseind hedenmorgen 9.45 uur aan alle posten: Attentie-sein neer! De stad Adrianopel fe geteisterd door een vreeselijke tornado die gepaard ging met een i'ellen hagelstorm. 20 personen werden gedood, terwijl honder den gewond werden. Ongeveer 80 pCt, van de huizen is vernield of althans ernstig beschadigd. De b.eer P. Sipma benoemd Benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Frische taal en letterkunde is de heer P. Sipma te Leeuwarden. Van leden van „Ons Belang" en „Volharding" Naar wij vernemen hebben de georgani seerde bouwpatroons, in Kennemerland, j.L Zaterdag aan alle werknemers, die georga niseerd zijn in „Ons Belang" of in „Vo'har- ding" of soortgelijke hondjes, aanzegging gedaan, dat zij met ingang van a.s. Zater dag zijn ontslagen. Zij zullen slechts dan wederom te werk kunnen worden gesteld, wanneer kan wor den aangetoond, dat zij lid zijn van een der groote landelijke vereenigingen, waarmede het collectief contract is ges'oten en ook te gen het loon, in dit collectief contract be paald. Hoewel Velsen een 2e klas gemeente is, wordt daar het le klas loon betaald, n.l. 75 cent voor metselaars en 70 cent voor opper lieden. De „Liberté" bevat een bericht uit Ko penhagen omtrent een mislukte poging, die gedurende de feestelijkheden ter viering van het duizendjarig bestaan van het IJsland- sche parlement te Reykjavik zou zijn on dernomen om een aanslag te plegen op het leven van den koning van Denemarken. Reeds te Kopenhagen had de koning verscheidene dreigbrieven ontvangen, waarin hem werd aangeraden het feest niet gaan bijwonen. Deze correspondentie werd in handen van de Deensche politie gesteld, die te zamen met de IJslandsche politie een onderzoek instelde, dat tot resultaat had dat te Reykjavik de schrijvers en af zenders van de brieven werden ontdekt en kort voor het begin der feesten werden ge arresteerd. Niettemin ontving de koning nog den dag vóór zijn vertrek een waar schuwing om zich niet in te schepen. Ge durende de geheele reis naar IJsland werd de koning vergezeld door twee der be kwaamste Deensche en twee Engelsche detectives, die speciale opdracht hadden te letten op verdachte vreemdelingen, die dicht in de buurt van den koning zouden komen. Weldra werd de aandacht getrokken dcor twee jongelui, die zich herhaaldelijk tn de omgeving van de koninklijke tent bewogen. Toen op den dag, dat de koning zijn rede hield, deze jongelui zich wederom op alle mogelijke manieren tn de nabijheid van den koning trachtten te dringen, besloot men hen te arresteeren. Er werden geladen re volvers op hen gevonden, alsmede eenige handgranaten. Zij hadden hun intrek ge nomen in een der vele tenten van de ten tenkampen, die speciaal voor het herbergen van de vele duizenden uit verschillende deelen der wereld voor het bijwonen der feestelijkheden naar IJsland gekomen, wa ren opgeslagen. Bij onderzoek in hun tent werd een helsehe machine gevonden, waar aan de ontsteker echter nog ontbrak. In stilte werd het onderzoek voortgezet, met het gevolg, dat twee andere mannen en een vrouw eveneens werden gearresteerd. Het zouden bekende persoonlijkheden zijn, die in het officieele en openbare leven van IJsland en zijn hoofdstad een leidende rol spelen. Zij schijnen lid te zijn van een IJs landsche partij, de „Vrijheidspartij", die, naar men weet, den bestaanden band, die IJsland nog tot 1943 aan Denemarken bindt, wil verbreken en in het algemeen fel anti-Deensch Is. Voorts zouden deze lieden in contact met Deensche communisten en zelfs met Moskou staan. Door een indiscretie zou deze zaak, die aanvankelijk geheel geheim werd gehouden, in de IJslandsche en vervolgens in de Deen sche pers bekend zijn geworden. De regee ring van IJsland heeft den Koning haar verontschuldigingen aangeboden. Men zou te Kopenhagen nies geheel ge rust zijn, aangezien er nog steeds dreigbrie ven aan het adres van den Koning zouden worden ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1