140.- 1750.- 250.- 1125.- f50.- dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 31 JULI 1930 Het auto-ongeluk bij Luik De kinderverlamming m Straten met lijken bezaaid De electrificatie der tramlijnen Amsterdam- Purmerend Edam Het oude Gouvernements gebouw te Haarlem Een rare methode om te promoveeren Voornaamste cKieuws BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17526 A&MGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 'T IS NAÏEF Spelen op een vrachtauto KORTE PROCEDURE! Bezoek Prins en Prinses van Japan De gewonde Nederlanders Drie kinderen overleden ISfÉs Autotocht der Koninklijke Familie Melk oorlog Een geschenk voor de Provincie Ook de Eerste Kamer verleent steun Gedeeltelijk voor Rijksdiensten bestemd Aan den grond in de Noordersluis Administrateur en echtgenoote vergiftigd De Passiespelen te Oberammergau De R 100 O. L. Baron Bentinck t De benoeming van den heer Middendorp I Augustus in Sovjet-Rusland J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Aantal luisteraars in Zwitserland Vrouwelijke omroeper in Birmingham Einstein over Jezus Sodalitas Medicorum Onweer boven Hellendoorn Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal 3.25: per post, per kwartaal 3.58 vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. by vooruitbet. Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. i ^"e abnnnè's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ,ö8en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bijeen ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een band een voet of een oóp bij verlies van een duim ol wijsvingej bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Onlangs had In Engeland een plech tige bijeenkomst plaats van aanhangers der Engelsche Kerk en bij die gelegen heid heeft de liberale staatsman, oud- öünister-president Lloyd George een Woord gesproken over het oorlogsge- vaar, dat naar zijn meening het oude Europa opnieuw en van verschillende stjden bedreigde. De gedenkwaardige rede van dezen ervaren politicus culmineerde in de niet dünder gedenkwaardige woorden: „De Kerkgenootschappen moeten ingrijpen". Lloyd George zag de goed bedoelde vre despogingen der regeeringen en regee- flugspersonen, hij zag wat het particu lier initiatief bij voortduring voor den vrede der volken deed. maar hij zag óók het ontoereikende daarvan tegenover het steeds meer toenemend gevaar en i-oen sprak hij de boven weergegeven Woorden, welke voor ons niet veel an ders beteekenen dan een noodkreet, de Verzuchting van een, die geen andere Wtkomst ziet. „De kerkgenootschappen moeten in grijpen" Toen we die woorden lazen, hebben we ons de oogen uitgewreven en hebben we onze gedachten laten equilibreeren tusschen de ééne vraag, °f we geen groote waardeering moes ten koesteren voor zóóveel respect voor den godsdienst, voor de kerkgenoot schappen, en die andere vraag, of die Uitlating van Lloyd George feitelijk niet Betuigde van een grenzelooze naïveteit, onbegrijpelijk bij 'n man van zoo'n Europeesche vermaardheid. Na overweging komen we tot de slot som, dat we waardeering kunnen koe steren voor de belangrijke rol, welke Lloyd George aan de kerkgenootschap- Pen wil toebedeelen, maar onze verba zing over zooveel naïveteit is er niet te geringer om. Op den voorgrond stellen we dat allen, dus ook de Kerkgenootschappen, die in het maatschappelijk leven invloed ten gunste van den vrede kunnen uitoefe hen, geroepen zijn, dien invloed ten Volle tot gelding te brengen Dit geldt temeer voor den Christelijken gods dienst, omdat Christus zelf de Vrede brenger bij uitnemendheid was en Zijne Mistelling, de Kerk, een instelling des Vrefles is, par droit de naissance, door Bebborterecht. Daarover kan geen verschil van mee ting onder ons bestaan. Maar daarom vooral hebben wij ons de oogen uitgewreven, omdat we hier hoorden de uitlating van een der eer ste staatslieden van Europa, van wien We toch moeten aannemen, dat hij met Zoo maar een gelegenheidsfrase heft Uitgesproken. Wij hebben zijn woord aanhoord als een, die der wanhoop blijkbaar nabij, over zooveel dreigend Bevaar, geen anderen uitweg meer ziet dan een beroep op de Kerkgenootschap- Pen: een laatste plechtanker! Die woorden van Lloyd George hebben °hs opnieuw herinnerd aan de stem den, welke we tijdens den laatsten Wereldoorlog zoo vaak vernamen, stem den, dier (kwasi?) hunne verwondering over uitspraken, dat de Kerkgenoot schappen, en vooral de Paus, dit alles hu toch niet hadden kunnen voorko ken! We vonden die verwijten toen naïef, evenals wij ook thans weer die uitla ding van Lloyd George naïef vinden. Hoe staan de zaken? Jarenlang, vóór den laatsten oorlog, heeft men den gods dienst vervolgd. Vrijwel nergens heeft ken aan den godsdienst een plaats in- Beruimd, welke hem van rechtswege toe- Kwam. Overal werd aan het kwaad ruim baan gelaten. Allerlei dwalingen Werden op een lijn gesteld met de Waarheid. Vaak werd de bespotting van den godsdienst toegelaten. De katheders der universiteiten waren propaganda- Piaatsen van godsdienstloosheid en twijfelzucht. Tooneel, bioscoop en lite- ktuur waren evenzoovele middelen om ket toelating der Overheid den gods dienst te belagen. Zoo heeft men tien- tuilen jaren lang het godsdienstig sen- tkient ondermijnd. En nadat men dit zoo grondig moge- !i]k gedaan heeft, komt men met den Wensch, dat de kerkgenootschappen de volle zwaarte van hun invloed zullen doen gelden ten gunste van het moei- tyke vredesvraagstuk. 't Is naïef.... Een jongetje overleden Te Dieren geraakte gistermorgen bi) het ®Prk£en op een vrachtwagen een zes-jarig jChgetje Schconwader met het hoofd be leid tusschen de onverwacht dichtslaande chterklep en den zijkant van den wagen. r0 schedel werd half verbrijzeld. Boven den drong een ijzeren pin het slachtoffer j^bet hoofd. Een uur later is hij over- Er zijn menschen, die echtscheiding om het jaar echt noodig vinden. Zij beschouwen het huwelijk ais een pleziertje en prijzen het spreekwoord „verandering van spijs doet eten." De meeste berichten omtrent echtscheidin gen komen uit het filmland Hollywood, daar is iedere artiste al eens de vrouw van een artist geweest, zoodat er van een groote familie sprake is. Er doen zelfs geruchten de ronde, dat sommige verstrooide filmacteurs zich vergissen bi) het naar huis gaan en ver geten, dat ze van die of die sterre geschei den zijn. Droevig is deze moderne manie in elk geval. Amerika achtten wij echter ver weg en Europa dacht er toch wel iets anders over. Het volgende bericht uit Engeland slaat alle optimistische gedachten kapot, want daaruit blijkt, dat het kwaad dichter bij is dan men zou durven vermoeden. Het luidt zoo: „Gisteren heeft Lord Merrivale president van de Kamer voor Echtscheidingen bij de rechtbank te Manchester, 171 verzoeken tot echtscheiding, waarop door geen der partijen binnen den wettelijk bepaalden termijn was teruggekomen, ingewilligd. Langer dan enkele minuten duurde de pro cedure niet." De laatste regel doet de deur dicht. Als men in enkele minuten een trouwbelofte voor goed ongedaan kan maken, moet men, als men niet gelukkig in het huwelijksbootje vaart, toch al heel sterk zijn, om het juk te blijven dragen. Moraal en godsdienst spelen bi) dergelijke menschen volstrekt geen rol. 'n Droevig bericht! Het programma Naar wij vernemen zullen de Prins en Prinses van Japan, Maandag 4 Augustus te Den Haag aankomen. Z. K. H. Prins Taka- matsu is de derde zoon van wijlen keizer Taisko. De Prins, die op 3 Januari 1805 gebo ren is, trad 4 Februari 1.1.# in het huwelijk met H. K. H. Prinses Klkuho. Dinsdag zullen de Hooge Gasten een be zoek brengen aan het Mauritshuis, het Vre despaleis en h t villapark te Wassenaar. Den volgenden dag zal ten paleize Soestdyk de lunch, worden gebruikt en een bezoek worden gebracht aan het kantooi van den Japan- schen Consul te Amsterdam. Donderdag staat Delft op het programma, waar de Kathedraal en de Koninklijke Fa miliegraven bezichtigd worden. Nog dien zelf den dag gaat de tocht naar Rotterdam, waar de Prins en de Prinsss op het Stadhuis zul len worden ontvangen en een tocht door de havens zal worden gemaakt. Vrijdag zal Helder met een bezoek worden vereerd, de tocht gaat vla Haarlem en Alkmaar. Ook Volendam en Monnikendam zullen niet wor den vergeten. Zaterdag wordt de Univ.rsiteit van Leiden bezichtigd, op dien dag staan Noordwijk en de sluizen bij IJmuiden nog op het programma. De hoofdstad is Maandag aan de beurt, het Rijksmuseum, het Koloniaal Instituut, een der diamantslijperijen, de Fokkerfabriek en Artis zullen worden bezichtigd. Den laat sten dag, Dinsdag zullen de Phillpsfabrieken te Eindhoven bezocht worden. Woensdag ver laten de Japanscne gasten ons land weer. Gelijk gemeld, is Dinsdagavond een auto car, waarin zich vijftien Nsderlandsche toe risten bevonden, die de tentoonstelling te Luik hadden bezocht, op den terugweg naar Laroche, langs de helling van Esneux in botsing gekomen 'met een anderen auto Van de inzittenden werd de heer Gode- fried, uit Amsterdam, ernstig aan de rugge- graat gekwetst. Het slachtoffer is opgeno men in het hospitaal te Esneux. De heer A. van der Velden, wonende in de Leidschestraat te Amsterdam, werd' even eens in het hospitaal te Esneux opgenomen waaruit hij echter weer is ontslagen. Van de overige Inzittenden werden ver schillenden dcor glasscherven minder ernstig gewond. Zij hebben de reis voort gezet naar Dibrin bij Laroche. Nadere bijzonderheden Volgens berichten in de Luik che pers moet het ernstige ongeluk zich als volgt hebben toegedragen: Te Wibrin logeerden zestien Neder] and- sche leerlingen van een middelbare school te Amsterdam. Zij hadden te Laroche een autocar gehuurd, waarmee zij Luik bezoch ten. Tegen zes uur 's namiddags ging het gezelschap terug naar Wibrin. Toen de auto met een flinke vaart de helling van Esneux nam, ontmoette men een vracht auto. Door een bruuske manoeuvre poogde de bestuurder het gevaar van een botsing te ontwijken Een der naast hem zittende personen, daardoor beangstigd, rukte het stuur naar rechts, waardoor de auto, die blijkbaar nu de helling afreed, hier een ijzeren paal kapot reed en vervolgens in een greppel viel. Alle inzittenden werden er uit geslingerd. Op het noodgeroep der veronge lukten kwam spoedig hulp opdagen o.a. van passeerende automobilisten. De meeste in zittenden konden zich, hoewel meerendeels gewond, zelf helpen. De chauffeur en degeen die naast hem zat, moesten evenwel onder de auto worden losgemaakt. De bestuurder was er nog vrij goed afge komen met lichte verwondingen in het gelaat. De andere, de heer J. Godefroy van Amsterdam, was evenwel ernstig gewond. De Lu'ksche bladen spreken van de borst kas ingedrukt. Een andere inzittende, A. van der Velden, heeft een arm gebroken en tal van lichte kwetsuren bekomen. Auto mobilisten, die voorbij kwamen, hebben terstond eenige van de meest ernstig ge wonden naar het hospitaal van Esneux vervoerd; de gendarmerie van Esneux en het parket van Luik waren spoedig tér plaatse om een onderzoek naar het ongeluk en eventueele aansprakelijkheid in te stel len. De kinderen van den brievenbesteller P. v. D., van het kantoor te Heeze, waren bij hun grootouders te Weert met vacantie. Toen de kinderen onwel werden, werden zij naar hun ouders overgebracht, waar de ontboden geneesheer aanvankelijk niet kon verklaren waaraan zij lijdende waren. In- tusschen zijn drie der kleinen overleden, terwijl nog drie andere kinderen uit net- zelfde huis ziek zijn. Thans is geconsta teerd, dat zij aan kinderverlamming leden. 4* Een foto van het bestuur en de collectrlces Bloempjesdag ten bate van van den te Zaandam IJ. Zaterdag gehouden „Herwonnen Levenskracht" De toestand in Tsjantsja Volgens de laatste berichten zijn alle openbare gebouwen te Tsjantsja met uit zondering van het postkantoor en de kerk, vernield. De straten zijn bezaaid met lijken. De bevolking is naar het Noorden ge vlucht. De regeering is diep onder den indruk van de terreur der communisten. Er heerscht in de stad een toestand, zooals sedert 1912 niet meer is voorgekomen. Een Japansch bericht uit Tsjlntau meldt, dat Japansche troepen aan land zijn gezet, om tegen eventueele ordeverstoringen te kunnen optreden. De opperbevelhebber van het Japansche Jangtse-eskader heeft uit Tokio opdracht gekregen, alle maatregelen te treffen, die he mnoodzakelfjk schijnen voor de bescher ming van leven en eigendom van Japansche onderdanen' Gisteren uit Denemarken vertrokken Dinsdagavond is, naar uit Kopenhagen aan de „Telegraaf" gemeld wordt, Koningin Wilhelmina, d'ie vermoeid was van het win kelen en van het bezichtigen van de stad, rustig In het hotel gebleven, terwijl Prinses Juilana een bezoek bracht aan Theater Tivoli. Gisterochtend heeft het hooge ge zelschap incognito onder den naam van Gravin van Buren en haar dochter een auto tocht gemaakt over de eilanden naar Frede- ricia op Jutland. Des middags hebben de vorstinnen plaats genomen in het koninklijke spoorwegrijtulg, dat aan den. Hamburg-expres werd vastge koppeld, waarna het gezelschap met een specialen slaapwagen om 14 uur 12 naar Nederland vertrokken is. Te Barneveld is ten gevolge van onder linge concurrentie der slijters, de prijs van de melk in een week tijds gedaald van 12 tot 6 cent per liter „aan huis bezorgd", Evenals vele andere gemeenten in de provincie, heeft ook de gemeente Edam haar stoffelijke bijdrage geofferd voor het nieuwe Gouvernementsgebouw te Haarlem en wel in den vorm van bovenstaande bank. Zoowel in lijn als in kleur is het een keurig stuk werk, hetwelk vervaardigd werd door den heer G. Broeze te Edam en een plaats in liet nieuwe gebouw wel waard zal zijn De Eerste Kamer besloot gisteren zonder hoofdelijke stemming tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schat kist ten behoeve van de tramwegen van Amsterdam naar Edam en van Schouw naar Purmerend voor electrische beweeg kracht. Ook het kantongerceht er naar toe Naar wij vernemen, staat thans vast, dat de benedenfokalen in het oude Gouverne mentsgebouw aan de Jansstraat te Haarlem voor Rijksdiensten bestemd zullen worden. De lokalen zullen daartoe eenigszins ver bouwd moeten worden Vrijwel zeker is het nu ook, dat het Kan tongerecht in het oude Gouvernement onder gebracht zal worden. Op 14 Mei j.l. liep het ss. „Gelria" van den Koninklijken Hollandschen Lloyd aan den grond bij het verlaten van de Noorder sluis te IJmuiden. Gisteren stelde de Raad voor de Scheepvaart onder presidium van Prof. Taverne een onderzoek naar het ge beurde in. De „Madoera" en de „Gelria" lagen op genoemden dag beide in de Noordersluis te IJmuiden om naar zee te gaan. De „Gelria" was het eerst in de sluis gekomen, daarna de .Madoera". Spoedig na het schutten van de „Gelria" is de „Madoera" via het kanaal ten Noorden van het fort naar zee vertrok ken, terwijl de „Gelria" dat ten Zuiden van het fort nam, alles op order van den sluis- meester. Beide schepen liepen aan weerszijden van het fort vrijwel gelijk op. Zoodra de loods aan boord was stoomde de „Gelria" lang zaam vooruit. Bij de koppen van de bin- nenpieren sloeg het voorschip plotseling bak boord uit en was niet meer in de as van het vaarwater fce krijgen en liep aan den grond. De kapitein meende, dat tengevolge van het stoomen van de „Madoera" in de betrekkelijk smalle en vooral ondiepe geul aan de Noordzijde vp.n het fort, het water aldaar is opgestopt, mede door den vrij ster ken vloedstroom. De gecombineerde kracht nu is naar get.'s meening dwars voor de koppen der binnen- pieren om de Zuid gezet, tengevolge waar van de „Gelria" niet stuurboord uit wilde. Bij boei 4 lag een baggermolen, deze vierde niet bijtijds zijn kettingen op, waardoor geen voldoende vaart in de „Gelria" kon worden gehouden, waardoor de manoeuvreerbaarheid in hooge mate werd belemmerd. Als getuigen werden, behalve de gezag voerder ook gehoord de loods van de „Gelria" alsmede de oud-havenmeester van IJmuiden. De hoofdinspecteur van de Scheepvaart, vice-admiraal C. Fock. achtte het ongeval te wijten aan een samenloop van omstandig heden. Dat de invloed van den vloed langs de binnenpieren zich hier heeft doen gevoe len, achtte spreker vaststaande. De Raad zal later uitspraak doen. De slachtoffers buiten gevaar Zaterdagavond j.l. traden bij den admi nistrateur van de rubberonderneming „Kwaia Krapoh" van de Assahn-Cuituur- maatschappü te Medan, gelegen op circa 32 K.M. afstand van het station Tandjoeng Selamat, district Benden Langkat, afdee- ling Langkat, gouvernement Oostkust van Sumatra, den heer A. baron van Griesheim en diens echtgenoote, na afloop van het avondmaal, vergiftigingsverschijnselen op. Ondervraagd, bekenden de boy en de kokkie „obat" (vergift) in het eten te hebben ge mengd, op aandringen van een mandoer on 5 koelies, om zoodoende den administrateur te bewegen, den mandoer tot hoofdmandoer te benoemen. Allen zijn gearresteerd. De slachtoffers zijn buiten levensgevaar. Het gisteren door ons aan „De Tijd" ont leende bericht, betreffende het overlijden van Hansi Preislnger, berust op een mis verstand. Niet Hansi, doch haar vader is overleden. Boven Detroit Een Reuter-telegram uit Montreal meldt dat het Engelsche luchtschip, dat een tocht maakt over den Atlantischen Oceaan, gis teravond te 7 uur Greenwichtijd boven Detroit vloog. In den ouderdom van 51 jaar is gisteren te 's-Gravenhage overleden de heer O. L. baron Bentinck, kamerheer in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin. Baron Bentinck was oorspronkelijk be stemd voor den militairen stand. Hij werd na zijn schoolopleiding cadet bi) de Koninklijke Militaire Academie te Breda, doch door een ongeval is hij afgekeurd voor den militairen dienst. Na werkzaam te zijn geweest bij de firma van Eeghen en Ca te Amsterdam, werd hu benoemd tot directeur van het Haagsche kantoor van Labouchère Oyens en Co.'s Bank alhier tot aan de fusie van dat kan toor met de Rotterdamsche Bankvereeni- ging. By de oprichting van het Haagsche kan toor der firma R. Mees en Zoonen te Rot terdam op 1 April 1922 werd baron Bentinck mede-directeur te 's-Gravenhage, welke functie hy tot aan zün overiyden heeft vervuld. De overledene was o.a. penningmeester van de Nederlandsche Adelsvereeniging. Het stoffeiyk overschot wordt aanst. Zaterdag te 12 uur ter aarde besteld op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Vragen van b.et Eerste Kamerlid De Savomin Lohman Het Eerste Kamerlid De Savornin Lohman heeft aan den Minister van Koloniën de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van de biykens een Aneta-telegram van 25 Juli 1.1 door den Regeeringsgemachtigde voor Alge- meene Zaken gedane mededeeling van het voornemen der Indische Regeering den heer Middendorp tot assistent-resid'ent-afdee- lingshoofd te benoemen, zoodra de gelegen heid zi9h daartce voordoet? Drukt de in- de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van 9 Mei 193U (Handelingen bladz. 598) door den Minister medegedeelde opvatting, „dat de oplossing, die aan zün (des heeren Middend'orp's) her plaatsing in actieven dienst is gegeven, toe voeging namelük ter vervulling van speciale opdrachten aan den resident van één der gewesten van Sumatra, wèlgekozen mag heeten", nog steeds het gevoelen van zyne Excellentie uit? Zoo ja, acht dan de Minister, waar ge noemde opvatting biykens het verband haar grond vond in de omstandigheid, dat „het zich (inderdaad) laat verklaren, lat het optreden als zoodanig (n.l. „weinig gouverne menteel") van dezen ambtenaar tot allerlei opmerkingen heeft geleid" de plaatsing van den heer Middendorp, wiens „weinig gouver- nementeele" politieke gezindheid bekend is in de gezagspositie by uitnemendheid van afdeelingshoofd, met de in de vorige vraag genoemde opvatting vereenigbaar? Zoo neen, is de Minister dan bereid, den Gouverneur-Generaal tydig van zyn gevoe len ter zake in kennis te stellen? Naar uit Moskou vernomen wordt, zal de voornaamste gebeurtenis op 1 Augustus a.s. wanneer groote demonstraties zullen worden gehoud'en tegen den imperle listischen oorlog en tegen den oorlog tegen Sovjet-Rusland het overdragen zyn van 51 bombardements vliegtuigen, die ten geschenke worden aan geboden aan de roode vloot. Het roodt vakvereenigingscomité publi ceert een oproep tot de arbeiders, waarin ge zegd wordt, dat de opmarsch op 1 Augustus a.s. den vyanden van Sovjet-Rusland moet toonen, dat Rusland zelf elke vyandeiykheid wil vermyden, maar dat men bereid en gereed Is, om eventueele aanvallen op de Sovjet- Unie al te slaan. Te Heeze zijn drie kinderen aan kinder# verlamming bezweken. Antotocht der Koninkiyke Familie in De# nemarken; gisteren naar Nederland vertrok# ken. De Eerste Kamer begon gisteren de behan deling van het Suikerwetje. Vragen aan de regeering over de behande ling van het echtpaar Schmidt in Italië. Nadere byzonderheden over het anto-on- gelnk bij Luik. De tocht van het Engelsche luchtschip R. 100. Het lijk van den vermisten vlieger Hook gevonden. De staking in Noord-Frankrijk Een waarschuwing van de regeering. Barometerstand 9 uur v.m.: 763, vooruit LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.20 uur. Hoogste barometerstand 765.6 m.M. te Biarritz. -■ Laagste barometerstand 752.1 m.M. te Stockholm. Verwachting: Zwakke tot matigen, meest Noordwestelijke tot Zuidwestelijken wind, ge deeltelijk bewolkt met weinig of geen regen, iets zachter. Volgens de laatste opgaven is het aantal luisteraars in Zwitserland 91.161. 28.691 luisteraars wonen te Zürich, 20.501 te Bern. Gedurende de Zaterdagmiddagen en Zon dagen kondigt een vrouweiyke omroeper, Miss Josephine Tucker, de programma's van het station Birmingham aan. Ook over den zender Manchester kan men den laat sten tijd nu en dan eens een vrouweiyke om roeper hooren. Er bestaan nog geen plannen, om ook voor de andere Engelsche zenders een dame te laten omroepen. Prof Einstein heeft zich dezer dagen in een critiek op de Jezus-biografie van de hand van Emil Ludwig aldus over Jezus uitgela ten: „Emil Ludwigs Jezus is oppervlakkig. Jezus is te geweldig voor de pen van phra- seologen. ook al .verstaan deze hun kunst. Niemand kan zicli van het Christendom met een schertswoord afmaken. Niemand kan de evangeliën lezen zonder het gevoel van hef werkelijk bestaan van Jezus, zyn persoon ïykheid geeft polsslag aan elk woord." Klacht ingediend tegen mr. Smeele De N.V. Burgers en Co's Bank als emitten- te en de N. V. Trustkantoor voor belegging en Administratie, als Trustee van de lee ning Sodalitas Medicorum, verzoekt mede te deelen, dat zy gisteren, in verband met een circulaire en concept-advertentie, door mr. Bè P. Smeele, advocaat te 's-Gravenhage, aan verschillende bankiers in den lande toege zonden en waarin wordt ppgewekt om naast de bestaande voorloopige commissie jhr. mr. J. M. M. van Asch van wyck c.s. een nieuwe commissie te vormen en waarin geldmidde len worden gevraagd, om de kosten voor ad vertenties der nieuwe commissie samen te brengen een klacht hebben ingediend tegen genoemden advocaat by den deken der Orde van advocaten te 's-Gravenhage. Boerderij door den bliksem getroffen Gistermiddag, terwyi niemand het ver moedde, dat er een onweersbui boven de plaats dreef, werden de bewoners van Hellendoorn plotseling opgeschrikt door een knetterenden donderslag. De bliksem was ingeoiagen in de boerdery van den landbouwer Schoot Uitrekam, gele gen in de buurtschap Haarle. Het hemelvuur sloeg dwars door de boer derij. De landbouwer zelf scheen ook getroffen en viel bewusteloos neer. Een varken werd doodeiyk getroffen. In een minimum van tyd stond alles in volle vlam. Niets kon worden gered. Het vee liep in de wei. Verzekering dekt de schadf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1