13000.- 1750.- 250.- 1125.- f50.- 140.- Een conflict tusschen den H. Stoel en Venezuela DE R 100 BOVEN MONTREAL BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIÈN 35 ct. p. regel T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17527 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDE® UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL OEKOMSTBEELD 'e Zuiderzee-visscherij- tentoonstelling Opening door mr. Reymer and in de St. Pietershal- steeg te Amsterdam ndweerman noodlottig om het leven gekomen )e vischstand van den faarlemmermeerpolder Nog steeds slecht? Om de onontbindbaarheid van het huwelijk Kar wijzaad verbouwers Vele banken willen op het zaad crediet geven Droevig einde van een schoolreisje Een leider verdrinkt Bestrijding van mond en klauwzeer Een onderzoek naar de waarde van „Matafto" Denkt om de rijwielplaatjes! Chineesche doodenakker 80.000 menschen gedood in 11 maanden Een fortuinlijke loterij De hoofdprijzen van de St. Liduina- loterij zijn nog niet afgehaald Veeartsenijkundig Instituut De Koningin terug Engeische bollen in Engelsche parken Zieke bloembollen en Zwitserland Schade aan den landbouw in de> Haarlemmermeer Tarieven, bollen en politiek Pater Cassianus naar Indië Voornaamste cKieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Verdiende onderscheiding De Krakatau Onregelmatige werking In een waschtobbe verdronken Het suikerwetje Door de Eerste Kamer aangenomen Het luchtschip beschadigd Enthousiaste begroeting door de bevolking Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1t regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet. Bö contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. j e abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden i -in ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvingej bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger n Prusen regeer en de katholieken met de socialisten tezamen. >f deze coalitie nog lang zal duren dt steeds onzekerder. /an katholieke zijde zijn er de laat- dagen ten minste tamelijk harde r-"1' arheden aan het adres der roode ilitiebroeders gezegd en door twee oholieke leiders is heel energiek met Afbreking der banden gedreigd voor t geval de socialisten hun oppositie k ;en de Rijksregeering niet zouden i duperen en hun strijdmethoden niet 'ouden fatsoeneeren. j O at het in de Pruisische coalitie alle maal „botertje tot den boom" is en dat 'et den katholieken zoo goed is in deze r-litie „als broeders samen te wonen", len onze Duitsche geloofsgenooten drminst enthousiast verklaren. Joch het feit blijft bestaan: in Prui- i' regeeren de katholieken nog met socialisten tezamen. -in de buitenlandsch-overzichtschrij- JU" van „Het Volk" is van meening, dat in de Pruisische regeering best at n Kwestie van appreciatie. 4aar waarom gaat het er volgens ;en overzichtschrijver zoo best? len leze en proève: .,De roomsch-roode coalitie in Pruisen n i iat goed, omdat het een roomsch-roode coalitie is: de sociaal-democratie heeft er het overwicht. In de Rijksregeering i"- het samengaan van katholieken en so- alisten onmogelijk geworden, omdat de athotieken voor de variatie eens het verwicht naar rechts wilden verplaat- m. Zelf wat haar staatkundige begin- 'len aangaat een zwervende partij, is et Centrum zoo ver weggezwalkt naai en kant der reactie, dat de volkspartij i de Dultsch-nationalen wij gebrui- en nog maar de oude namen zich er chter kunnen verschuilen. Onze Duitsche partijgenooten laten na- irlijk niet na, deze politieke beginsel- rasheid der katholieken naar verdienste brandmerken. Dat hindert de heeren, en SÜ gaan dreigen." Hier wordt dus heel duidelijk gezegd, de coalitie volgens de socialis- in Pruisen goed werkt, omdat de alisten daarin de baas spelen, mnen zij dat daar of elders niet, komt er van een coalitie niets te lt. iedaar voor ons een toekomstbeeld! ril men in Nederland ooit tot een msch-roode samenwerking komen, zal het een rood-Roomsche samen- 'king moeten zijn, dan zullen de so- ^.sten daarbij de baas moeten kun- spelen. u als wij dan zoo suf zijn, met een lelijke „samenwerking" genoegen te ien, dan zullen de heeren ons nog „politieke beginselloosheid" ver en op den koop toe. Is een mooi vooruitzicht, aar 't is altijd prettig, als men tijdig aarschuwd is, n gewaarschuwd man telt voor iar wy vernemen, zal de Zuiderzeevis- ry tentoonstelling, die in Enkhuizen ge ien zal worden, 25 Augustus a.s. door ster J. P. Reymer officieel geopend wor- iennacht brak brand uit in de St. Pie- alsteeg te Amsterdam. De brandweer rweg om dezen brand te blusschen, had iet Frederiksplein het ongeluk tegen een htheuvel te rijden, met bet noodlottig j lg, dat een der brandwachts er af viel >p slag dood was. Het ongeluk had plaats i acht minuten voor drie. Het lijk is naar Tesselschadeziekenhuis overgebracht. hengelaars, die in de wateren van Haarlemmermeerpolder hun geluk ko- beproeven, kunnen nog niet bemer- aat met de reeds eerder tot versterking den vi-chstand in dezen polder gem- jTh maatregelen gunstige resultaten wer- fh verkregen. Ze klagen er over dat het piert den achteruitgang van den visch- j^hd met de vangst van baars, snoek, kar- enz. nog niets gedaan Is en vele iief- Fbbers van de hengelsport zich vaak met f ele kleine vischjes moeten tevreden stel- P na den geheeien dag tevergeefs te heb- getracht een of meer groote visschen te nTLa,Chtig^ni De kwestie tusschen den H. Stoel en de Zuid-Amerikaansche republiek Venezuela is niet alleen nog steeds niet opgelost, maar uitgegroeid tot een conflict, waarvan de op lossing nog verre lijkt. De aanleiding is bekend. Een der aanzien lijkste regeeringspersonen scheidde van zijn echtgenoote met wie hij wettelijk en kerke lijk in den echt verbonden was, en trouwde ten tweeden male. Natuurlijk was dit laat ste huwelijk alleen maar wettelijk; de ker kelijke inzegening, welke geweigerd had moe ten worden, was voorzichtigheidshalve niet gevraagd. De Bisschop van Valenza, in wiens diocees dit gebeurde, achtte het zijn plicht om open lijk protest aan te teekenen tegen deze daad, welke voor een katholiek, en nog wel voor ren zeer aanzienlijke persoonlijkheid erger niswekkend kan worden genoemd, vooral in een land met een katholieke bevolking en met katholieke tradities als Venezuela. Dit protest was des te noodzakelijker omdat zich reeds langeren tijd in zekere kringen een moeilijk te onderdrukken afkeer van h:t on ontbindbare kerkelijke huwelijk had geopen baard. De Bisschop van Valenza, Mgr. Salvador Montes de Ocha riichtte dus een herderlijk schrijven aan zijn geloovigen waarin hij de katholieke huwelijkswetgeving uiteenzette en waarvan, ofschoon geen namen werden ge noemd, de strekking duidelijk was. Deze „inmenging" baarde in het andere kamp groot opzien en heftige ontstemming. Men poogde een zekere agitatie te verwek ken tegen den Bisschop en het officieuze regeeringsblad eischte zelfs zijn verbanning. Daarbij had het kunnen blijven, maar de regeering liet zich door het enge, verbitterde kringetje harer raadgevers zoo ver drijven, dat zij werkelijk een verbanningsdecreet tegen Mgr. Salvador Montes de Ocha uit vaardigde. Do Bisschop ging zonder tegen spreken buiten het land en rren zat voor de gevolgen zijner groote fout: ten eerste was door het verbanningsdecreet de grondwet geschonden en ten tweede lieten de 2.818.200 Katholieken op een totaal van 3.026.878 inwoners; slechts 208.678 zijn niet Katholiek! zich ook niet onbetuigd. Het Episcopaat van Venezuela richtte een fel protest aan de Nationale Vergadering, het. parlement. De regeering, consequent in haar geweldpolitiek, antwoordde daarop met een wet. welke tegen D cember van het loo- pende jaar alle buitenlandsche geestelijken uit 't land verdrijft: 'n ware ramp, als het doorgevoerd wordt, omdat de geestelijke be diening reeds nu onvoldoende is en dan ge brekkig worden zou. Van de 410 parochies na melijk welke Venezuela telt, worden er slechts 193 door inlandsche geest lijken bediend; 150 zijn er verlaten en 67 vallen er onder den buitenlandschen clerus. Het gevaar dat het zoo ver komen zal, moet evenwel niet groot worden geacht. Het feit dat de H. Stoel de Bisschoppen krachtig steunt en dat het conflict hetwelk de regee ring van Venezuela graag een beetje „plaat selijk" gehouden had, reeds een diplomatieke kwestie geworden is, he:ft in Caracas, de hoofdstad van Venezuela, al heel wat on aangename oogenblikken geschapen. In elk geval is het „der Kerk absoluut vijandig stre ven" waarover het Episcopaat zich jegens de regeering moest beklagen, reeds zeer geluwd. Naar wij vernemen heeft de minister van justitie en eeredienst, Z. Exc E. Ochon, den pauselijke Nuntius, mgr. Cento, met wien hij tracht het geschil bij te leggen, een ontwerp- Concordaat aangeboden. Daar echter de goede wil der* regeering eenigszins verdacht is en de wet op de bui tenlandsche geestelijkheid tot spoed aanzet, heeft het Vaticaan voorloopig een Concor daat geweigerd en aangedrongen op een modus vivendi. De onderhandelingen voor een Concordaat welke zeer waarschijnlijk uit het conflict zul len voortkomen, zullen zeer bemoeilijkt wor den door de eischen van den H. Stoel op het gebied der huwelijkswetgeving en van het godsdienstonderwijs aan de jeugd. Te Hoofddorp vergaderden voor de tweede maal de verbouwers van karwijzaad. Uit onderscheidene gedeelten van ons land waren vertegenwoordigers van den landbouw opge komen; uit sommige streken zelfs velen. De secretaris deed mededeeling van sympathie betuigingen uit gedeelten en plaatseh waar van door verhindering geen vertegenwoordi gers aanwezig konden zijn. De voorzitter deelt mede de werkzaamheden welke na de vorige vergadering zijn ver richt, en de onderhandelingen, die gevoerd zijn. Vele Banken verklaren zich bereid gel den op de in Veemen opgeslagen partijen karwijzaad te verstrekken, tegen een alles zins billijk te noemen rente; voorts zijn van onderscheidene Veemen offertes ingekomen voor den opslag van het zaad. Besloten werd, om met een der Banken in relatie te treden, en bij verschillende Veemen de partijen op te slaan. Van een der groote Handelshuizen was verzoek ingekomen om prijsopgave en monster te mogen ontvangen voor een groote partij, om deze naar het buitenland af te zetten; deze aangelegenheid werd aangehou den, om er zoo nocdig later toe over te gaan eenparig werd thans besloten, geen zaad voor dezen prijs af te geven. Voorts werd besloten met een zeer ver trouwd tusschenpersoon te onderhandelen over de ontvangst en zoo noodig den verkoofi van het zaad; al het zaad dat mocht worden opgeslagen zal via de commissie en haar vertrouwensman moeten worden verkocht. Nog werd benoemd een commissie van twee personen, welke op zich neemt de zaken te regelen, zooals opslag zaad en beleening, en wat verder in dezen te verrichten mocht zijn. Hierna werd de zeer geanimeerde vergadering door den voorzitter gesloten. Gisteren maakten de kinderen der Christe lijke school van Halfweg een reisje naar IJmuiden Een der leidende onderwijzers, de heer Kamper, begaf zich te water om te baden. Ongelukkigerwijze kwam de heer K. te ver in zee. Hij kon het strand niet meer bereiken en is jammerlijk verdronken. Zijn lijk is nog niet aangespoeld. De verslagenheid onder de kinderen en de andere onderwijzers dier school was begrijpe lijk zeer groot. Het ongeluk gebeurde tusschen de pieren, waar men was gaan baden. Plotseling schoot de 23-jarige onderwijzer P. Kamper in de diepte en hoewel door de politie onmiddellijk pogingen in het werk werden gesteld, den man te redden, mocht dit niet gelukken. Hedenmorgen was het lijk nog niet ge vonden. Naar wij vernemen is binnenkort te ver wachten de benoeming van een directeur van het nieuw op te richten staatsveeartsenijkun- dig onderzoekings-instituut. Het ligt in de bedoeling van den minister van binnenland- sche zaken en landbouw aan den nieuw benoemde op te dragen een omstandig onder zoek in te stellen naar de resultaten van het Matafto. (Middel tegen mond- en klauwzeer, v. d. Berg). Met ingang van heden moet ieder rijwiel voorzien zijn van een belastingmerk voor t tijdvak 1 Augustus 193031 Juli 1931. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de controle op het gebruiken van geldige belastingmerken reeds vanaf heden is ingesteld. Het luchtschip R. 100 had gisteravond met hevigen tegenwind te kampen. Onderweg cirkelde het boven Quebec. Den geheeien dag verliep de vlucht vlot, ondanks de slechte weersomstandigheden, daar men bovendien door dichte mistban ken moest vliegen. Vele passagiersschepen werden gepas seerd, waarbij de R. 100 door de passagiers werd begroet en toegejuicht. Van boord van het luchtschip werd me dedeeling gedaan, dat de reis aangenaam verliep, doch dat men niettemin blij zou zijn te Montreal aan te komen, aangezien men gaarne weer eens zou rooken. Op het vliegveld te St. Hubert wordt rekening ge houden met een massa-ontvangst. De landing vertraagd. Len van het luchtschip ontvangen radio bericht van 21 uur 40 M.E.T. meldt, dat het waarschijnlijk onmogelijk zou zijn van nacht te landen, aangezien een beschadi ging van de stuurinrichting de snelheid aanzienlijk vermindert. Volgens te New-York ontvangen berich ten, weigeren de autoriteiten te Montreal inlichtingen te geven over den aard en den omvang der beschadiging. Men neemt aan, dat de stabilisatievlakken vrij ernstig be- sch' ""d zijn. Boven Montreal. Uit Montreal wordt gemeld, dat het lucht schip R 100 met geringe snelheid boven de stad cirkelt en langzaam koers zet naar het vliegveld „St. Hubert. Commandant Booth wil blijkbaar pas te gen het aanbreken van den dag de landings manoeuvre uitvoeren. Het geheele vliegveld is door schijnwerpers hel verlicht. Duizenden toeschouwers, die reeds uren lang, van gisteravond af op de landing ge wacht hebben, juichen het luchtschip toe. De aard der beschadiging. De R, 100 bevond zich hedenmorgen te c geveer 5 uur nog ongeveer 180 K.M. van Montreal verwijderd. Het Britsche Ministerie voor Luchtvaart deelt officieel mede, dat deze vertraging veroorzaakt is door de beschadiging van de bespanning van de stabiliseeringsvlakken der Stuurinrichting. Op een afstand van 72 K.M. van Que bec was het luchtschip in een hevigen storm, ten gevolge waarvan de stuurvlak ken beschadigd werden. Het onderzoek naar de schade en de werkzaamheden, om De Liduina-loterij. Maakte vele menschen blij, Die een lootje kochten. Wat wil nu het mal geval, Nieten zitten overal. Commissie-leden zochten Naar de winnaars van prijs een, Ook voor twee, drie, vier komt geen Gelukkig mensch opdagen, Onze wereld is volmaakt, Trekking wordt voortaan gestaakt, Niemand zal ze vragen. Zijn die loten allen zoek, Kijkt eens in een donkeren hoek. Je kunt toch nooit weten? Ik heb goed m'n lot bewaard, Dagen in de krant gestaard, Weken niet gegeten. 't Was natuurlijk weer een niet, Altijd weer hetzelfde lied, En dan nu te hooren: Dat de prijzen er nog zijn, Menschen, o, dat doet me pijn, Wil dien kreet toch smoren. Want ik spring straks uit m'n vel; Vrouw Fortuna weet het wel, Waart ge in mijn woning, Had ik een, drie, zes, twee, vier, Reed ik in een auto fier, Als Liduina-koning. ACHILLES. De» loterij-commissie van de St. Liduina- kerk deelt ons mede, dat de hoofdprijzen nog steeds niet zijn afgehaald. Alleen een dames-fiets is in bezit genomen, maar ove rigens blijken geen gelukkige winnaars meer te verschijnen. Men verzoekt ons nu een dringenden op roep te plaatsen voor de eigenaars van de volgende nummers: No. 13624: Een 6 cylinder Chevrolet-auto- mobiel. De 1ste, 2de, 3de en 4de prijs waren ach tereenvolgens een salon-ameublement, Phi lips" radiotoestel met luidspreker, een Sin- gertrapmachine, een Pro tos-stofzuiger. De resp. winnaars waren de bezitters van de loten nos. 830, 2884, 3211, 713. Waar blyven ze? deze eenigszins te herstellen, maakten het noodzakelijk, dat de vaart van het lucht schip belangrijk langzamer werd. Eén der vleugels kon zeer gemakkelijk hersteld wor den, doch de reparatie van den anderen leverde nogal moeilijkheden op. Beide zijn sle-hts zeer voorloopig gerepareerd. .afgezien van dit incident noemen de bladen de vlucht, gezien den tijd, die over het traject werd gevlogen en gezien het ge ringe brandstofverbruik, een groot succes v de Britsche luchtvaart. Volgens een mededeeling van het Lucht vaartministerie, zal het luchtschip waar schijnlijk niet voor 9 of 10 uur Midd. Eur. tijd hedenmorgen landen. De snelheid vande R. 110 is op het oogenblik slechts 20 knoopen per uur. Enthousiaste toejuichingen. Uit Montreal wordt gemeld, dat de R. 100 hedenmorgen te 7.47 uur (Amst. T.) boven de stad verscheen, enthousiast toegejuicht door de bevolking. Men verwacht, dat het luchtschip tegen half 9 zal landen. In ci'itieke positie. Uit Montreal v/ordt gemeld, dat de R. 10o zich boven de St. Laurensrivier geruimen tijd in een critieke positie heeft bevonden. Het - luchtschip geraakte in een hevigen onweersstorm, waardoor de snelheid af en toe verminderde tot 25 K.M. Met moeite tornde het luchtschip, waarvan één der stabiliseeringsvlakken een scheur van 7 me ter lengte vertoonde, tegen den sterken tegenwind op, terwijl de regen stroomend neerviel. Vliegers, die het luchtschip tegemoet wa re.» gevlogen, berichtten, dat de bespanning van het betrokken vlak aan flarden was gescheurd. Te Montreal eden de wildste geruchten over het lot van het luchtschip de ronde. Het heette, dat het luchtschip zwaar ge havend bij Quebec een noodlanding had moeten maken. Gelukkig bleek dit alles onjuist, toen de R. 100 boven de stad verscheen. Op het vliegveld St. Hubert geland Uit Montreal wordt gemeld, dat het En- gelsche luchtschip „R 100" hedenmorgen te 10.57, Amsterdamschen tijd, op het vliegveld St Hubert bij Montreal vlot is geland. Het luchtsohip was binnen korten tijd! aan den aiikermast verankerd. Het enthousiasme van het tallooze publiek was onbeschrijflijk. Dr. H. S. Frenkel wordt directeur Naar het „Hbld." verneemt, zal dr. H. S. Frenkel, hoofd van de veterinaire afdeeling van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht, worden be noemd tot directeur van het nieuw op te richten Staats-Veeartsenijkundig Onderzoe kingsinstituut. Nog kan worden vermeld dat dit nieuwe instituut in de plaats komt van het mond en klauwzeer-instituut, waarvoor reeds gel den op de begrooting waren uitgetrokken. Men heeft den naam echter gewijzigd, daar het in de bedoeling ligt het arbeidsveld aan de in het leven te roepen instelling uit te breiden ook buiten de zoo gevreesde vee ziekte om. Omtrent dr. Frenkel valt mee te deelen, dat hy zich voornamelijk heeft bezig ge houden met verrichtingen op bacteriologisch gebied, o.a. wat betreft de filtreerbare smetstoffen. Ook ging zijn belangstelling uit naar de pokkenaangelegenheden en het encepbalitis-vraagstuk, problemen die wel niet met het mond- en klauwzeervraagstuk vereenzelvigd kunnen worden, maar die er toch mee in nauw verband staan. Dr. Frenkel staat als een eminent bacte rioloog bekend. Gistermorgen kwart voor negen zijn de koningin en prinses Juliana met gevolg in twee auto's ten paleize Soestdijk aangekomen. Ondanks het betrekkelijk vroege uur, had zich by den ingang van het paleis een tal rijk publiek verzameld, dat moeder en doch ter, die er beiden uitstekend uitzagen, luide toejuichte. De Times bespreekt het planten van in Engeland gekweekte bollen in Engelsche parken en vertelt daarbij dat de bollen in St. James Park en Hyde Park dit jaar bui tengewone belangstelling trokken en dat buitenlandsche bezoekers verklaarden nooit zoo iets moois in hun land gezien te heb ben." Deze laatste zinsnede heeft ook voor ons beteekenis, zegt „Kweekersblad" en we ge ven het Centraal Bloembollen-Comité in overweging, nu dit jaar de bollen wat lager in prijs zijn, een veel grootere hoeveelheid in buitenlandsche parken uit te planten en ook in daarvoor gunstige plaatsen in Ne derland. Het oordeel van een Zwitsersch blad Schweizerisches Gartenbau-Blatt be spreekt de verordening van de Duitsche re geering, waarbij het voortaan verboden is zieke bloembollen uit Hol'and in Duitsch- land in te voeren, en voegt er aan toe: „Naar Zwitserland kunnen zieke bloem bollen naar believen ingevoerd worden en het is te verwachten, indien ook ons land (Zwitserland) niet bijtijds maatregelen treft, dat Holland speciaal de zieke bloem bollen naar Zwitserland zal uitzen den. Nog meer dan vroeger zal Zwitserland dan het genoegen hebben den billyken, twij- felachtigen Hollandschen rommel te krijgen, want het is zeker, dat de Holiandsche be ambten daarvoor geen gezondheidscertifica ten zullen verstrekken." Door zwaren regenval Door den zwaren regenval is er in den landbouw in den Haarlemmermeerpolder reeds veel schade geleden, zoodat niet ten om-echte wordt gevreesd, dat bij verdere natte weersgesteldheid de oogst van ver schillende grasgewassen grootendeels mis lukken zal. De droge, frissche wind der laatste dagen heeft echter op de op ruiters staande erw ten en het koren z'n gunstigen invloed doen gelden, zoodat de hoop van den landman, dat er bij aanhoudende droogte nog veel van de gewassen zal kunnen terecht komen, nog niet geheel vervlogen is. Er werd hier en daar reeds „schot" in de erwten, haver, enz. geconstateerd, waardoor een waardevermindering van deze gewassen niet valt weg te cijferen, maar by enkele weken droog weder zal het met de resulta ten van den oogst, zoo niet van alle dan toch wel van enkele gewassen, misschien nog wel kunnen meevallen. Welk een verschil maken tarieven en in voer op den handel, aldus de Canadeesche correspondent van de „Florists Exchange". En ook wanneer de invoerrechten gedeelte- ïyk opgeheven worden, blijft er evenveel verschil bestaan. Volgens de berichten werd toegestaan dit jaar zekere Narcissen onder „special permit" in te voeren en onmiddel lijk gingen de Holiandsche prijzen de hoog te in. De koopers in Canada werden verwit tigd, dat, wijl er in Holland een prijsstyging van 25 pet. was, de prijzen voor Narcissen nu alleen geboekt worden in overeenstem ming daarmede. Als hierdoor de import voor de broeierij eenigszins beperkt wordt, zal dit aan de zaak meer goed dan kwaad doen, maar de betrekking tusschen embar go en pry's doet vreemd aan. Het is waar- schynlijk nog een ander voorbeeld van de vraag- en aanbod-wet. Pater Cassianus Hentzen O.F.M. zal zich over eenige /eken naar Indië begeven voor e: .i reis van enkele maanden. De dictatoriale regeering in Portugal zal voorloopig gehandhaafd blyven. Voetbalonlusten bij den wedstrijd Uru guayArgentinië. De Koningin en de Prinses zijn van haar buitenlandsche reis in ons land terugge keerd. Bij een auto-ongeluk in België zijn 7 Ne derlanders gewond. Naar aanleiding van de indertyd plaats gehad hebbende berooving op het Konings plein te Amsterdam, worden nieuwe onthul lingen gedaan. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de waarde van „Matafto" als bestrij dingsmiddel van mond- en klauwzeer. De Eerste Kamer heeft het suikerwetje aangenomen. Rede van vice-admiraal Quant te Ant werpen. Dr. H. S. Frenkel zal worden benoemd tot directeur van het nieuw te stichten Staats- Veeartsenijkundig Onderzoekings-instituut. De „R 100" boven Montreal. Een brandweerman is te Amsterdam op weg naar een uitslaand brandje in de St. Pie tershalsteeg van een brandweer-auto geslagen en op slag gedood. Te Heiloo is gisterenmiddag het asyl voor R.K. Crimineele psychopaten officieel ge opend. De stryd om de macht in China heeft 80.000 menschenlevens gekost. De Europeesche Unie Nieuw memoran dum in September. De kwestie van de Saar Stimson aan het woord. Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooruit LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.18 uur. Hoogste Barometerstand 765.0 m.M. te Frankfort. Laagste Barometerstand 752.1 m.M. te Stockholm. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zui delijke tot Zuidoostelyken wind, aanvanke- lyk afnemende, later mogelijk weer toene mende bewolking, weinig of geen regen, iets warmer. Een wakkere moeder De Fransche regeering kende het Legioen van Eer toe aan een flinke boerin te Col- lan, genaamd mej. Ipnot. Niet wegens op zienbarende daden, doch alleen omdat zij is: „moeder van zeventien kinderen, van welke laatsten er nog vyftien in leven zijn, die allen den akker bebouwen; eeiv voor beeld voor allen wegens een leven van har den arbeid in het boerenbeóryf en den moed, waarmede zy haar groot gezin op voedde tot nuttige leden der maatschap pij Ongeveer 950 erupties. De waarnemingspost meldt, dat de wer king van den vulkaan Krakatau zich zeer onregelmatig en met lange rustpoozen open baart. Waargenomen werden 947 erupties, waarvan 38 een hoogte bereikten van meer dan 500 meter, terwijl de hoogste opstegen tot 650 meter. Er doen zich veel electrische ontladingen bij voor, terwijl ook vuurfontei- nen tot een hoogte van 600 meter zijn waar genomen. Een groot gedeelte van de erupties is ten gevolge van stoomgordijnen, die het eiland omhullen, aan het oog onttrokken. Het eilandje is nog 36 meter hoog. de seis mische werking is iets zwakker geworden. Het tweejarig meisje C. Kortland is in de ouderlyke woning in de Lindtstraat te Rot terdam tijdens afwezigheid van de moeder in een waschtobbe gevallen en verdronken. De „Manchester Guardian" meldt, dat het orgaan van de Britsche Kamer van Koophan del in China en Hongkong, dat.de malaise in den handel tengevolge van den burgerorlog in China bespreekt, mededeelt dat er in de periode van Juli 1929 tot en met Mei 1930 in China 80.000 menschen zyn gedood en 37.000 huizen zijn verwoest. De schade, welke is ver oorzaakt, wordt op 200 millioen dollars ge schat. De Eerste Kamer heeft gistermiddag het Suikerwetje aangenomen met 24 tegen 17 stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1