G. F. H. PASTOOR, HAARLEM f Laatste^ Cheque-koersen Electriciteit Stofzuigerhuis MAERTEi AMSTERDAMSCHE BEUf -Hl A h« Heringa Wuthrich, Haarlem Hitte en droogte in de Ver. Staten Agenda Gevaarlijke zandstortmgen MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem-Amsterdam SPAACNLBAlf^ MEDEGEDEELD Haarlem - Amsterdam* E NIEUWE GRACHT 57 TELEFOON 12066 Afl is Het Elisabeth Salzbad te Boedapest Begrafenis brandwacht De troepelen in China Kinderen door rattenkruid vergiftigd Groote schade voor den landbouw Staking in de Fransche Textiel-Industrie Het Velodrome van New-York door brand vernield Nieuwe onlusten nabij Benares De bewapening ter zee Beruchte communisten gearresteerd Ontploffing in een garage te Karlsruhe STADSNIEUWS 6 Augustus Personalia Storm Waarschuwing voor de jeugd De Dollarprinses H. V. van der Vangst Statuten Verlof Drankwet Gemeentelijke Dienst voor Lichamelijke Opvoeding Jaarboek der Vereeniging „Haerlem" Gevonden dieren en voorwerpen BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE IJMUIDEN Barteljorisstr. 16 - Tei. No. 10?' VAMPYR STOFZUIGERS f 93. N: i DO Gom J£ JW 77 ■:A 305'J 293 j 326f G: 13.— EFFECTEN INCASSO'S PROLONGATIËN ASSURANTIËN COUPONS DEPOSITO'S ii ai c Een serieus aanbod DEN HAAG, 5 Aug. Naar aanleiding van het bericht voo reenige dagen, dat een bod is binnengekomen tot overname van he* Elisabeth Salzbad te Boedapest, waarbij tevens de positie van obligatiehouders der ..Sodanitas Medicorum" geregeld zou wor den, deelde de voorzitter der commissie uit de obligatiehouders, jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, die een onderhoud heeft gehad met de uit drie heeren bestaande delegatie uit Hongarije, als zijn persoonlijken indruk mede, dat men hier te doen heeft met een serieus aanbod. Eerstdaags zal de commissie worden bijeengeroepen om de gedane voorstellen te bespreken, AMSTERDAM, 5 Augustus. De brandwacht Willem van Rooyen, die de vorige week op weg naar een brand van een wagen vielen overleed, werd heden begraven. Aan het sterfhuis op den Beukenweg werd de kist door brandwachts uitgedragen, on der het spelen van een treurmarsch. De weg van den stoet ging over de Nieuwe Achtergracht. De deuren der Abdijkerk waren wijd ge opend en de omfloerste lichten brandden. Toen de stoet naderde begonnen de alarm klokken te luiden. Voor de kazerne hield de lijkwagen even stil. Er werden toen drie kransen bij de reeds aanwezige gevoegd en wel namens het personeel, de Groningsche brandweer en de buurtvereeniging. Een hoofd-brandmeester der Groningsche brandweer sloot zich hier bij den stoet aan. Op de begraafplaats werden gevoelvolle woorden gesproken. De toestand in Tsjangtsja en Hankan Volgens Engelsehe berichten uit Sjanghai zijn de door de Nankingregeering verspreide berichten over de ontruiming van Tsjangtsja door de communisten en de wederbezetting der stad door de regeeringstroepen, onjuist. De communisten zouden zich nog geheel onbedreigd in de stad bevinden. Regee ringstroepen, die, onder bescherming van het vuur der voor Tsjangtsja liggende ka- nonneerbooten, de rivier Sekiang wilden oversteken, werden door de communistische troepen teruggeworpen. Op 1 Augustus zouden de communisten te Tsjangtsja een sovjet-regeering voor de provincies Hoepei, Hoenan en Kiangsi heb ben uitgeroepen. Het samèntrekken van vlootstrijdkrachten voor Tsjangtsja hebben de communisten door het tot zinken brengen van alle moge lijke soorten vaartuigen trachten te verhin- deren. Te Hankau is de toestand zoo critiek ge worden, dat de Japansche admiraliteit er een flottilje van 24 torpedojagers heen heeft gezonden. Nantsjang is door alle vreemdelingen ont ruimd. De Nankingregeering verlangt van de buitenlandsche consuls, dat ook Hankau door alle vreemdelingen zal worden ont ruimd. De Amerikaansche kanonneer boot beschoten De communistische veroveraars van Tsjangtsja hebben het vuur geopend op de Amerikaansche kanonneerboot Palos, die in de haven voor anker lag. De Palos beantwoordde het vuur en legde den aanvallers het zwijgen op. Een Amerikaansch matroos werd gewond. Een Italiaansche en een Japansche ka nonneerboot openden eveneens het vuur op Tsjangtsja. Ongelukkige vondst In een plaatsje bij Montpellier vond een kind op straat een pakket, dat een soort zwart zaad bleek te bevatten. Het smaakte niet kwaad en de kinderen snoepten er van. Na eenige uren kregen ze hevige maagpijn, zoodanig, dat ze naar het ziekenhuis moesten worden gebracht, waar ze op het oogenblik in levensgevaar verkeeren. Bij onderzoek bleek het zwarte zaad vergif tigd te zijn met rattenkruid en het pakket door een ongelukkig toeval door den eigenaar te zijn verloren. Ook de veestapel geteisterd De geweldige hitte van 40 tot 45 graden Celsius, die reeds vanaf 17 Juli onafgebroken in de Middel-West staten en in het oosten des lands heerscht, en waaraan reeds talrijke personen ten offer gevallen zijn, heeft ook zeer groote schade aan den landbouw aange richt. Sedert weken is er geen regen meer geval len en de meteorologische bureaux verwach ten voorloopig nog geen regen. De voorzitter van het Landbouwkundig Genootschap heeft aan president Hoover medegedeeld, dat hitte en droogte een groote catastrophe dreigen te veroorzaken in twee derden van de Vereenigde Staten. Het te velde staands graan is voor het grootste deel verdord en de weiden zijn door de groote hitte van de zon geheel bruin ge brand. Ten oosten van de Mississippi zijn uitge strekte weilanden op deze wijze voor mensch en dier onbruikbaar gemaakt. Rivieren en meren verdwijnen en de vis- schen sterven op het droge. Ook de veestapel wordt ernstig door de droogte geteisterd, daar men de dieren niet voldoende water kan geven. In de meeste streken wordt het drinkwater steeds schaarscher. In verband met dezen buitengewonen toe stand heeft men president Hoover verzocht, aan den landbouw groote credieten te ver strekken, alsmede de transportpryzen zeer aanzienlijk te verlagen, opdat het vee uit de droge streken naar waterrijke streken ver voerd kan worden. In landbouwkringen wijst men er op, dat de oogst van vlas, katoen, maïs, aardappe len, tabak en fruit nagenoeg geheel mislukt is. De tot dusver aangerichte schade is reeds zoo aanzienlijk dat de gevolgen nog jaren lang zullen worden gevoeld, zelfs indien thans spoedig regen zou vallen, waarvoor echter weinig hoop bestaat. De hitte houdt nog steeds aan en er is geen enkel uitzicht op verandering van het weer. De schade, door de hitte en de droogte aan den landbouw veroorzaakt, wordt nu reeds op een half milliard dollars geschat. De schade, door het stilleggen van het economisch leven veroorzaakt, wordt op 5 miilioen dollars per dag geraamd. Daar er groot gebrek aan water en melk dreigt te komen, hebben de autoriteiten den boeren bevolen, de producten van het land, welke anders toch verdorren, als veevoeder te gebruiken. Gisteren zijn te New York 6 personen ten gevolge van de hitte overleden. Vele werkgevers geven toe Te Rouaan en omgeving hebben de meeste werkgevers toegegeven aan de looneischen der arbeiders en de loonen met 6 pet. ver hoogd, in verband met de stijging van de kosten voor het levensonderhoud van den laatsten tijd. Deze maatregel heeft ten gevolge, dat het werk op groote schaal hervat is in vele plaatsen van het industriegebied in Noord- Frankrijk. Te Halluin bij Rijssel kwam het gisteren tot eenige incidenten. Bij een schermutse ling tusschen stakende arbeiders, die van een vergadering terugkeerden, werd een vrouw door het paard van een bereden po- litie-agent omvergeworpen, terwijl een man een trap van een politiepaard kreeg. Een agent werd door een steen getroffen, maar niet ernstig gewond. Het New-Yorksche Velodrome, gelegen aan de 225ste Straat, niet ver van Broadway, is Maandagmorgen vroeg, kort voor het aanbre ken van den dag, door brand vernield. Een groot aantal belangstellenden was in het nachtelijk uur op de been om het schouw spel van het brandende wielersportpaleis gade te slaan. Vijf dooden en zestien gewonden. Gisteren ontstonden te Ballia, 100 K.M. ten Noord-Oosten van Benares, onlusten tusschen Mohammedanen en Hindoes. De politie greep in en maakte van vuurwapens gebruik. Er werden vijf personen gedood en zestien ge wond. De technische vooruitgang In een in het oog vallend artikel wijst de marine-medewerker van de „Daily Telegraph" er op, dat de bouw van eenige nieuwe schepen bij de vloot van een paar continentale mo gendheden een omwenteling beteekent in de techniek voor den bouw van oorlogsschepen. De schrijver wijst n.l. op: 1. den bouw van den Duitschen pantserkrui ser „Pruissen," die 10.000 ton meet en uitge rust is met 20 c.M, geschut, doch alle krui sers van deze klasse in gevechtswaarde verre overtreft; 2. den bouw van een nieuwen Italiaanschen kruiser van een geheel nieuw systeem, met 5250 ton waterverplaatsing, die ondanks zijn snelheid van 37 knoopen zoo zwaar bewapend is. dat hij in gevechtswaarde de nieuwe Fran sche flottilleleiders verre overtreft; 3. den bouw van den Franschen onderzeeër „Surcouf," die zoo zwaar bewapend is, dat de gewone afweermiddelen tegen duikbooten te gen deze duikboot niet zijn opgewassen. De belangrijkste van deze drie nieuwe oor logsschepen acht de schrijver in de „Daily Telegraph" den Duitschen kruiser „Pruis sen," die alle andere kruisertypen verre over treft en veel sneller is dan de 20.000 tons kruisers. Volgens den schrijver van het artikel zou den vele Britsche marine-officieren het dan ook een verkeerde vlootpolitiek van de regee ring achten, dat men in Engeland 10.000 tons kruisers bouwt, die niet zijn opgewassen tegen de wonderen van techniek, die de nieuwe oorlogsschepen van de continentale mogend heden zijn. Zij waren in 1926 uit Indië uitgeweken Zondag zijn te Batavia uit Singapore drie beruchte communisten aangevoerd, die na de verzetpoging in het jaar 1926 naar het buitenland zijn uitgewezen en sedert al daar hebben vertoefd. Het zijn Mohamed Ali, afkomstig uit Tangerang en de van Sumatra's Westkust afkomstige communisten Djamalheedin en Hadji Machmoed. Het drietal voerde ook te Singapore com munistische actie in samenwerking met een Chineesche communistische organisatie al daar. Zy zijn daarop door de Straits-autoritei- ten gearresteerd en uit Straits-Settlement verwijderd. Het drietal werd na aankomst opgesloten in ed gevangenis van Struiswijk. Eenige dooden. Gisterenavond tegen half 11 vond in een garage te Karlsruhe een hevige ontploffing plaats, vermoedelijk door het explodeeren van benzinedampen. De ontploffing was zóó hevig, dat de muren van het gebouw uit elkaar scheurden, het gebouw gedeeltelijk in stortte en verscheidene auto's, die in de garage stonden werden weg geslingerd. Een echtpaar, dat juist het gebouw pas seerde, werd door den instortenden gevelmuur getroffen en dood onder de puinhoopen van daan gehaald. Het is nog onbekend of misschien meer personen onder de puinhoopen bedolven liggen. O Sociëteit „St. Bavo" Haarlemsche Inkoop Combinatie, half 9 uur Bestuur R. K. Volksbond, half 8 uur R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en Variété (alleen voor volwassenen), half 3, 7 uur en kwart over 9 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstellingen en Variété (alleen voor volwassenen), half 3 en 8 uur. Palace" Bioscoopvoorstellingen en Va riété, half 3, 7 uur en kwart over 9 uur. Heemstede Feesten bij de Indische Buurt vereeniging, 9 uur. Spaarnwoude Oranjefeesten, half 11 uur. Gisteren slaagde voor het examen M. O. Boekhouden onze stadgenoot de heer P. v. Ommeren. Te Utrecht slaagden voor het examen Fransch L. O. de dames J. M. A. van Zijl, E. van Zoest, N. A. Faase en R. H. Veltkamp, allen van hier. Gisterenmiddag is om half drie door den hevigen wind een zonnescherm va,n Maga zijn „Nederland" in de Groote Houtstraat, los geraakt en heett een spiegelruit inge slagen. Ook is een boompje op de Kinderhuisvest afgeknapt, en op de Kleverla&n voor perceel 256 een boom door den storm omvergewaaid en gedeeltelijk in den tuin van dit perceel terecht gekomen. In de Lijsterstraat stond een boom op 't punt te vallen. Hij is gestut door den dienst van Hout en Plantsoenen. Aan het eind der vorige week heeft zoo als men weet een droevig ongeval te Bloe- mendaal weer eens aangetoond hoe gevaarlijk het is, kinderen zonder geleide in de duinen te laten ronddolen. Ditmaal was een elf jarig jongetje, logétje uit Den Haag, het slachtoffer. Een zandstorting heeft het ventje blijkbaar verrast. De duinen toch vormen geen vastliggende grondmassa, aldus de Telegraaf. Slechts door intensieve beplanting gelukt het een duin vast te leggen, maar dan nog brokkelen dik wijls geheele stukken af, vooral na een perio de van veel regen en wind. Hebben de oude beplante duinen in alle geval nog een vrij groote stevigheid, totaal onsolide daarentegen zijn de zandverstuivingen of zoogenaamde wandelende duinen. Indien de wind langdurig uit één richtirv heeft gewaaid, verplaatst het niet begroeide duin zich en wel op een wijze, die het gevaar van zandstortingen meebrengt. Het zand wordt n.l. naar den top geblazen, die gaat overhellen en weldra een eind buiten de duin basis uitsteekt. Gaat men nu op een dergelijk overhellend stuk staan of ondergraaft men het, dan valt het plotseling naar beneden en krijgt men een zandbad. Volwassenen weten zich meestal hieruit wel te redden, doch kin deren kunnen met hun geringe krachten zich soms geen uitweg banen en komen jammer lijk om. En het zijn juist de kinderen, die graag in een zandverstuiving spelen, omdat zij er zoo prettig kunnen „scheppen." Groote vijanden van de duinen zijn de konijnen. Deze huizen er in waarlijk ontstel lende massa. Zij graven diepe holen en lange gangen. Het liefst zoeken zij een mooi stevig duin daarvoor uit. Van boven gezien lijkt het of een dergelijk met konijnengangen onder graven duin zeer vast ligt. Gaan kinderen er op spelen en springen, dan stort het echter eensklaps in, begroeiing en al meesleurend. Soms verdwijnen heele boomen in de diepte. Bijzonder gevaarlijk is het kruipen in de konijnenholen zelf, of het met een schopje vergrooten er van. Onlangs zagen wij een paar jongens, die in een dergelijk vergroot hol een soort kampement hadden opgeslagen. Diep onder den grond vermaakten zij zich en zaten lustig sigaretten te rooken. Een wel zeer riskant bedrijf. Het verdient aanbeveling, dat ouders hun kinderen slechts onder geleide van volwassenen het duinterrein insturen, en dan nimmer gewapend met een schop. Voor zandscheppen is het strand uitermate ge schikt. De duinen zijn dat niet. Al behoort in onze stad de kennis al even lang tot het verleden als de afkondiging der mobilisatie van 1914, er leeft toch bij een deel van het publiek nog steeds een herinnering aan dit festijn, die tot uitgaan noopt. Vroeger was het Ter Hall met zijn revues, die deze herinnering op handige wijze levendig wist te houden en thans trachten andere exploitanten van open bare vermakelijkheden dat voorbeeld te vol gen. Voor een uitgaansavond In dien geest is de „Dollarprinses" nog altijd geschikt waarmee we niets te kort willen doen aan de terecht populaire muziek van Leo Fall ook al doet het stukje Amerika, dat in dit vroolijke zangspel onze aandacht vraagt, wel zeer verouderd en dilettantistisch getee- kend aan. Het Nederl. Operette-gezelschap heeft in ieder geval kans gezien, in den Stadsschouwburg twee avonden een vrij groot aantal liefhebbers te trekken en met weinig meer middelen dan wat goed stem- materiaal hen aangenaam bezig gehouden. Het uiterlijk aanzien der vertooning was niet in evenwicht met de pompeuze aan kondigingen in het programma en op het punt van tooneeldécor was met name in 't eerste bedrijf een soberheid betracht, die naar overdrijving zweemde. Liever hadden we dan den violist vermeld gezien, die met zijn soli het gemis aan pracht van meii- schen en dingen in het „paleis" van den millionnair moest doen vergeten en daar naar onzen smaak best in slaagde. Het or kest muntte niet uit door sterkte, al ver dient het lof voor zijn goed samenwerken met de executanten op de planken, maar nu niet alle stemmen een krachtige begelei ding verdroegen, kon men daar gemakke lijk vrede mee hebben. De bekende operette-diva Marga Graf speelde de titelrol, zoodat we een Duitsch- Hollandsche Amerikaansche te hooren kre gen, die inmiddels den juisten toon wist te pakken en vooral met haar forte-zang de bewondering van het publiek inoogstte. Het kleurige duet aan het slot van het tweede bedrijf, met Max Dekker als Fredy Wehr- burg, die zeer beschaafd zong, mocht ei zijn. Ook het tweede dollar-adel-paar, voorgesteld door Ciairette Hammé en Pier re Boeyen, had veel succes en het spreekt vanzelf, dat het slaapliedje herhaald moest worden. De andere medewerkenden, zooais Bob Petera in zijn komische rol en Frans Meer- mans, die als de irfiilionnair, Sinny Deyers, als de „temperamentvolle" en de kleinere partijen droegen het hunne er toe bij om het gehoor tevreden te stellen, zoodat allen luid toegejuicht werden. De heer H. C. van der Vangst, oud-refe rendaris, chef der afdeeling Financiën ten stadhuize, vertoefde dezer dagen te Elspeet, waar hij plotseling ongesteld werd; zijn toe stand verergerde zoodanig, dat besloten werd hem naar het Diaconessenhuis te vervoeren. In bewusteloozen toestand kwam hij daar aan en zonder tot bewustzijn te zijn geko men, is hij daar thans op 66-jarigen leeftijd overleden. De heer Van der Vangst, Haarlemmer van geboorte, kwam op 17-jarigen leeftijd 13 Januari 1881 als klerk ten stadhuize, 1 Ja nuari 1892 werd hij adjunct-commies, 1 Juli 1897 commies, tevens chef der Afdeeling, als opvolgér van wijlen den heer Scholten; 1 Ja nuari 1907 hoofdcommies en 1 Januari 1919 referendaris. Uit deze functie werd hem 7 Februari 1924 eervol ontslag verleend, in verband met doorgevoerde bezuiniging. Jaren achtereen was de heer Van der Vangst mede-directeur van de Haarlemsche Begrafenis-Sociëteit. Eerst na zijn pensionneering te voren be paalde hij zich uitsluitend tot zijn werk op het stadhuis is de heer Van der Vangst enkele jaren penningmeester van de Afdee ling van het Witte Kruis en bestuurslid van de Haarlemsche Orkest-Vereeniging geweest. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Maatschappij voor Woninginrichting „Darrnate" v.h. P. van Thiel, alhier. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen overeenkomstig art. 37 der Drankwet ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van L. J. G. Engwerda om ver lof, ingevolge art. 34 dier wet tot het ver- koopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Lange Be- gynestraat 10. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, J. HEERKENS THIJSSEN 1. B. DE LANDMETER 1. S. In het tijdvak van 1631 Juli zyn in de Gemeentelijke Zweminrichtingen 23153 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart: Mannen Vrouwen Abonné's 2059 1731 35 ets. baden 63 42 10 ets. baden 256 160 Vereenigingsbaden 348 193 Schoolbaden 327 286 Kostelooze baden 3271 3785 Totaal 6324 6199 Delft: Mannen Vrouwen Abonné's 4238 4000 35 ets. baden 135 123 10 ets. baden 666 589 Vereenigingsbaden 108 99 Schoolbaden 448 224 Totaal 5995 5035 De Vereeniging „Haerlem" -heeft de goede gedachte gehad haar gebruikelijke jaarver slagen van secretaris en penningmeester, be nevens de ledenlijst uit te breiden met een kroniek over het jaar 1929 en levensschetsen van in dat jaar overleden, bekende Haarlem mers. Zoo zijn opgenomen biografieën met por tret van ds. B. Plantenga door mr. dr. J. J. M. Noback, van dr. J. R. J. Goedkoop door dr. L. C. Kersbergen, van C. Heyman door v. M. B., en van jhr. mr. F. W. van Styrum door mr. P. Tideman. De kroniek is zeer uitvoerig en in dit op zicht is voorzien in een groote leemte, na de staking der uitgaaf .van 't welbekende en handige Jaarboekje voor de stad Haarlem, dat in zooveel opzichten zulke uitnemende diensten bewees. De uitvoering van het Jaarboek, dat niet minder dan 108 bladzijden telt, is als naar gewoonte, keurig. Terug te bekomen by: Lebbing, Klever- laan 198, bontje. Hamaker, Leidschevaart 125, bril. Reijs, Nachtegaalstraat 41, ceintuur. Prins, Emostraat 3, das. Martin, Delftstraat 26, fototoestel. Kennel Fauna, zwart-bruin hondje en fox hondje. Kennel Haerlem, geel-wit hondje, gebracht door de Politie, Heemstede. Verkooy, De Clerqstraat 92, her dershond. Gebhart, Julianalaan 92, grijze kat. Witte, Gen. de la Reijstraat 97, kano. Kennel Fauna, grijze kat en zwarte kat. Kennel Haerlem zwart-witte kat en zwarte kat. v. Dijk, Bakenessergracht 22, porte- monnaie met inhoud. Bur. van Politie, Sme- deseraat, idem. Hirs, H. v. Alphenstraat 1, idem. Braan, Da Costastraat 13, idem. Haa- zer, Schoterweg 182, kinderportemonnaie met inh. Verbeek. Nassaustraat 4, kinderpara- pluie. Vellinga, Raamvest 27, tompouce. Di recteur Postkantoor Ged. Oudegracht, porte- monnaie met inhoud en parapluie. Vrene- goor, Fr. Halsstraat 30, schootsvel. Teeu- wen, Spoorwegstraat 26, sleutels, v. Dijk, KI. Heiligland 30, tasch met inhoud, v. d. Burgt Kruistochtstraat 23, kindertasch met inhoud. Meijer, Omvalspoort 10, idem. Soesen, Voor helmstraat 6rd., rijwielbelastingmerk. Har tendorp, Breestraat 5zw., idem. Monniken dam, Ged. Raamgracht 7, ring. Getrouwd: 4 Aug. C. H. A. Middeldorp en C. M. H. M. Huizing. Geboren: 31 Juli. M. H. KoningJansen, z. 1 Aug. M. A. B. C. A. van MannekusScha de van Westrum, d. H. EikerboutRoelfs, d. L. Wasmusvan der Zee, d. 2 Aug. I. W. TimmermansKrebs, z. C. J. KolVerheij- de, z. A. M. C. Wildschutvan Dantzig, z. 3 Aug. M. Hofstravan der Meer, d. W. HupkensKoster, d. H. Schuurbiersde die ie ClercQ, z. J. Möhringervan der Aart, z. A. B. BakkerBraakman, z. A. M. van Eedenvan Lunenburg, z. J. M. S. Bantjes— Kat, z. 4 Aug. H. M. J. KrouwelsTruijens, z. T. van Dansikvan Stipriaan, z. Overleden: 3 Aug. H. C. van der Vangst, 66 jaar, Brederodestraat. Van het tentenkamp „nichts neues". Na den rampzaligen nacht in het tenten kamp, bij gelegenheid van den nachtelijken storm van de vorige week, waren we giste ren, toen weer een flinke Zuid-Wester over de zee aangierde, benieuwd hoe het in het tentenkamp geschapen stond. Met de bus van Bakhuis trokken we dus den stillen Zeeweg langs naar het strand. Deze trok zich van den storm precies net niets aan. Enkele wielrijders raasden ons met den storm in den rug voorbij, ons voor de vraag stellende, hoe zij er tegenop ge komen waren. Aan zee waren slechts enkelen, die het priemende zand durfden trotseeren. om van het imposante schouwspel van den bruisen den en schuimenden heksenketel te „genie ten". De betonnen trap afgaande en op het smalle strand komende, bemerken we, dat hooger op het duin de wind veel hinder lijker is dan in de laagte, vlak aan zee. In de verte ligt het tentenkamp, waarin de kleur wit domineert. De donkergrauwe dob belsteen van het Brigadegebouw steekt scherp af tegen den lichten achtergrond. Groote, witte meeuwen dryven met onbewo gen vleugels, langs de duinenrij tegen den stormwind in, vooruit. „Krauw! krauw!" schreeuwen zij. Alsof we daaruit kunnen wys worden, hoe ze 'm dat zoo fijn leveren! In het tentenkamp was alles druk aan 't werk. Blijkbaar verwachtte men hoog wa ter, want overal werden zandwallen om de tenten heen opgeworpen. Mannen, vrouwen en kinderen, alles was in de weer. Hier werd het beginsel gehul digd: „Elk zorgt voor zich". Daar was 't: „Gezamenlijk voor allen", door meerdere tenten in één gemeenschappeliiken wal te betrekken. Maar nergens was een tent te bespeuren, die op inwaaien stond of die op bijzondere wijze door den storm gehavend was. Wei flapperde het zeildoek vaak op ang stige wijze, maar daar bleef het bij. De vorige storm had blijkbaar het dorre hout, het wrakke goedje, al opgeruimd, zoo dat alleen het hechte, sterke materiaal was overgebleven. Ook zal het slechte weer van de laatste dagen menig bezitter van een niet al te beste tent weerhouden hebben, het pannen dak te verruilen voor het minder veilige linnendak. Alleen de hoog tegen het duin ge plaatste „hautes caméra's", welker tegen stelling „basses caméra's" aanleiding gaf tot de door volksétymologie omgetooverde enfin W.C.'s, hadden 't hard te verantwoor den. Blijkbaar waren het dus toch niet de beste, de stevigste kamers. Hier en daar zagen we enkele kampbe woners opbreken, meest jongelui, die, niet door 'n gezin met den daaraan verbonden rompslomp aan 't strand gebonden, liever het beschermende dak in de stad opzochten, dan nog langer te blijven in dit, by slecht weer, zeer „unheimische" oord. Geef ze eens ongelijk! „Slecht weer, meheer!" zei een bejaard man, die met ons opliep, in de richting van de pomp, om een emmertje water te halen. „Als het weer zoo blijft, dan is er niks an en dan hoop ik, dat m'n zoon den boel maar gauw opbreekt." En. de zee spookt. En dikke, vette wolken boven zee voorspellen weinig goeds. En on willekeurig krijgen we medelijden met al die vrouwen en kinderen, als we denken aan de mogelijkheid, dat een onschuldig hoosje 's nachts dit heele linnen gedoetje mee neemt de lucht in. En als we dit schrijven, terwijl de wind de-hoompjes voor het huis heen en weer zwiept, terwijl een flink regentje neerkletst, denken we aan dat stuk Bloemendaaische strand, dat wind en nattigheid uit de eer ste hand ontvangt, aan die ruim 200 linnen tentjes aan den zelfkant van 't land, met vlak bij zich de aanloeiende, schuimvlokke- rige zee, dankruipen we met een zeker welbehagen onder de dekens en vinden we slechts troost in deze gedachte: 't Is naar voor de stakkers, maar als ze willen, kun nen ze er een eind aan maken. Bloemendag De afd. Haarlem en om streken van de vereeniging tot bevordering der gezondheid in de Grafische vakken in Nederland, houdt Zaterdag 9 Augustus a.s. haar jaarlykschen Bloemendag alhier. Het bestuur beveelt dit jaar in het bijzonder de collecte in de milde offervaardigheid van de Heemsteedsche ingezetenen aan, daar de ge heele opbrengst dit jaar ten goede komt aan het bouwfonds voor een Herstellingsoord voor mannen, vrouwen en kinderen. Een speciaal verzoek aan de jongedames in Heemstede hun medewerking aan dezen Bloemendag te verleenen is niet overbodig, daar er nog een 25 verkoopers(sters) te kort komen. Vertrouwd wordt, dat velen aan dezen oproep gehoor zullen geven en zich zoo spoe dig mogelijk zullen opgeven bij den heer Blan- sert, Voorweg te Heemstede. Ook kan men zich a.s. Zaterdagmorgen 9 uur laten inschrij ven aan het Gebouw voor Chr. Belangen aan den Voorweg, ingang achter in den tuin. Personalia Te Amsterdam slaagde mej. G. Bij, woonachtig alhier, voor het examen nuttige handwerken. Personalia Te Amsterdam slaagden de dames M. J. van As en G. Battem, beiden uit IJmuiden, voor het examen nuttige handwer ken. ,>nde; DINSDAG 5 AUGUSTUS 1930 Te; Vorige Koersen ien 'oerc laai- jjpveré jhet Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4% Nederl. 1916 4Y, Nederl. 1917 4!4 N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Alg. Kunstzyde Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips fndustr. Buitenland Anaconda Cert Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rub. Rott Tapanoell Serbadjadi Silau V I. C. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker H. V. A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 10215/16 103 1027/ie 1027/16 99 158 1381/, 153 251/4 114 88 78 33414 104% 1232 123 271 /o 72 I7514 3771/4 34 391 15514 15% 21%. 113% 74 68% 39 78 36% 78 52 4 24% 23% 69 145 22 23% 411% 31 120 94 313 299 65 331% 50% 216%6 341/8 15 64 42% 103 öQatr 102'/daa 102'M'ord: 99 ran 105 81 Inzal rieer Vergi 418 •Be der de ij gez0] tot hing goed 218 36% 15 (N i e O ill c i e e I) 454e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 5 Aug. 1930. 2e Klas 2e Lijst Hooge Prilzen: 7503 20.000. 3120 1500 1320, 5822 elk ƒ1000. 14624 ƒ400 5674 200. 1523, 1691. 11289, 16825, 18226 elk 100. Haa Bi DINSDAG 5 AUGUSTUS 1930 Parijs Brussel Londen New-York (cable) Berlyn ZUrich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.75 34.74 12.09% 2.48% 59.34 48.20 27.60 66.55 66.75 66.55 7.35 35.05 27. - 9.78 34.78 12.09% 2.48% 59.38 48.25 13.05 27.65 66.60 66.85 66.60 7.37 35.15 29.— 40 100 139 335 359 374 467 531 541 548 578 675 698 717 770 804 813 869 870 892 1060 1097 1282 1286 1325 1355 1404 1443 1460 1508 1609 1622 1635 1825 1850 1912 1924 1975 1977 2001 2039 2043 2108 2134 2188 2207 2273 2373 2450 2542 2594 2596 2612 2679 2719 2784 3032 3050 3221 3296 3358 3426 3442 3533 3576 3667 3689 3695 3754 3808 4017 4263 4290 4312 4325 4375 4397 4427 4518 4530 4539 4598 4655 4663 4844 4874 4905 4906 4907 4971 5034 5140 5151 5164 5342 5347 5376 5457 5508 5521 565o 5696 5700 5726 5741 5847 5974 5984 5991 6085 6101 6113 6229 6283 6294 6372 6408 6422 6427' 6476 6495 6622 6779 6849 6886 6947 6951 7066 7091 7106 7236 7244 7260 7327 7377 7380 7531 7645 7657 7688 7798 7799 7837 7955 7963 7999 8025 8104 8121 8207 8237 8239 8254 8336 8560 8613 8615 8617 8657 8678 8706 8805 8806 8875 8S77 8880 9061 9190 9223 9244 9246 9258 9370 9.371 9411 9459 9466 9478 9500 9529 9554 9572 9608 9668 9671 9681 9721 9736 9750 9866 9868 9976 10040 10063 10075 10108 10200 10229 10240 10267 10275 10294 10405 10468 10473 10487 10501 10503 10515 10529 10611 10625 10692 10724 10753 10771 10777 16810 10820 10824 10846 10875 10884 10921 10977 10999 11009 11118 11218 11229 11252 11570 11603 11621 11644 11678 11699 11704 11740 11775 11798 11 SI 2 11864 11867 11908 11964 12004 12013 12076 12233 12247 12304 12363 12430 12434 12494 12574 12597 12658 12697 12740 12751 12815 12817 12877 12917 13093 13)04 13223 13259 13341 13352 13382 13396 13431 13455 13507 13532 13569 13688 13730 13757 13829 13849 13887 13905 13913 13947 13953 14033 14106 14133 14165 14206 14241 14320 1433b 143SO 14386 14399 14433 14705 Ï4750 14786 14791 14793 14807 14862 14919 14949 14982 15093 15124 15126 15150 15173 15176 15221 15310 15446 15487 15591 15651 15654 15662 157 59 15802 15813 15817 15885 15926 15942 16000 16012 16114 16199 16220 16254 16269 16280 16316 16386 16408 16702 16740 16872 16947 17027 17041 17065 17112 17134 17*44 17168 17195 17219 17273 17338 17339 17359 17398 17519 17528 17547 17560 17639 17711 178G2 17809 17818 17834 17858 17886 1789* 17945 17997 18054 18089 18099 18107 18110 18136 18205 18235 18281 18396 18462 18619 18658 18757 18811 18820 18942 19014 19084 19111 19113 19183 19225 19419 1945? 19471 19473 19497 19546 19395 19656 19682 19715 19747 19758 19844 19886 '0003 20010 2014. 20148 20184 20303 20314 '0396 20412 20434 20659 20760 20S0S 20855 20976 TVin |Tel 'lie 487

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 2