Laatste^ Nieuws Cheque-koe rseO Stofzuigerhuis MAERTENS AMSTERDAMSCHE BEURS Heringa Wuthrieh, Haarlem Philips' Radio-Toesteilen Brand te Beilen Ernstig auto-ongeval Circus Schneider De uitzending van zwakke kinderen naar buiten MEDEGEDEELD DOO* DE SPAARNEBAN# Haarlem-Amsterdam1 Jong meisje overweldigd De barakken der Amsterdamsche werkloozen afgebrand Te water geraakt en verdronken Een zwaargewonde Prof, dr. J. A. C. van Leeuwen overleden GEMENGD NIEUWS Protest tegen een waarschuwing STADSNIEUWS Agenda 14 Augustus Victoria Regia in bloei Personalia Middelbaar Technische School Inlijving van dienstplichtigen van het district Haarlem Orgelconcert Verbetering „Haarlems Amsterdamsch Kwartier" Een tjokvolle tent Mis-uitzending St. Liduina-kerk Tentoonstelling van foto- illustratiedruk Gemeentezaken De „garnalenoorlog" in Volendam BURGERLIJKE STAND SOCIAAL LEVEN Nieuwe organisatie in het bisdom Haarlem SPORT EN SPEL CRICKET Rood en Wit-comb.Phoenix-coinb. DAMMEN Handicap-tournooi „Haarlemsche Damclub" BILJARTEN Match NlessenBoerwinkel Barteljorisstr. 16 - Tel. Mo. 1075 ALLE MERKEN STOFZUIGERS UIT DEN OMTREl BLOEMENDAAL HEEMSTEDE MARKTNIEUVJÏ SL: De daders, 2 jongemannen, onvindbaar LEEUWARDEN, 13 Augustus. In Wareter- molen, <»en dorpje in het Noordoosten van Friesland:, is een jong dienstmeisje, dat 's avonds van haar dienst door het land huiswaarts keerde, door 2 jongemannen, die zich hadden verscholen, opgewacht en over weldigd. Het meisje moest in zeer overspannen toe stand naar de inrichting voor krankzinnigen en zenuwzieken te Groningen worden over gebracht. De daders zijn tot nu toe niet gevonden. Oorzaak onbekend BEILEN, 13 Aug. Hedenmorgen te half vier is in de barakken van de Amsterdamsche werkloozen, welke onderdak bieden aan ongeveer 100 menschen, brand uitgebroken. De berakken werden op dat oogenblik slechts bewoond door twee werkloozen, den kok, diens echtgenoote en kindje. De overige werkloozen hadden gisteren het werk neergelegd en waren vertrokken, waarvoor zij als reden hadden opgegeven, dat de barakken door wandluizen veront reinigd waren. De brand werd ontdekt in den Zuid westhoek, die juist onder den wind lag, zoodat het vuur zich snel verspreidde. Ofschoon vrij spoedig een motorspuit ter plaatse was, kon niet verhinderd worden, dat de barakken geheel afbrandden. De beide werkloozen, alsmede de kok en zijn gezin zijn bij particulieren onderge bracht. Omtrent de oorzaak is niets definitiefs bekend. Wel had het den geheelen nacht boven de barakken geonweerd. Ook is een zware slag gehoord, doch of hierbij van bliksem inslag sprake is geweest, staat niet met zekerheid vast, aangezien de brand bijna een uur later werd geconstateerd. Verzekering dekt de schade. ASTEN, 13 Aug. Gisteravond is het 10-jarig zoontje van den heer Pijpers, bij den duiker op sluis 10, der Zuid-Willems vaart, te water geraakt en verdronken. Waarschijnlijk is de jongen uitgegleden op de gladde steenen op den rand van den duiker en daar niemand zich in de onmid dellijke nabijheid bevond, ging zijn hulp geroep verloren, Hedenmorgen te ongeveer half vier is op den Rijksweg AlkmaarDen Helder, even voorbij Het Zand een 4-persoons Citroën- auto van den heer Frase, te Alkmaar, waar in, behalve de chauffeur, de zee-officier Posthuma, uit Den Helder was gezeten, tegen de leuning van de brug over de Keetener- vaart bij de Kolksluis gereden en over den kóp geslagen. De zee-officier werd met een zware her senschudding opgenomen en na door den assistent-geneesheer dr. Veen van Het Zand behandeld te zijn, in zorgwekkenden toe stand per ziekenauto van het vliegkamp De Kooy naar het Marine-Hospitaal te Den Helder vervoerd. De chauffeur is er, behoudens een ge kneusde knie, goed afgekomen. De auto werd vrijwel totaal vernield. Omtrent de oorzaak van het ongeval gaf de chauffeur de slechte verlichting van den wagen en zijn onbekendheid met den weg op. De politie stelt een onderzoek in. UTRECHT, 13 Aug In den afgeloopen nacht is in den leeftijd van 60 jaren al hier overleden prof. dr. J. A. C. van Leeu wen, hoogleeraar in de theologie te Utrecht. Professor van Leeuwen werd 9 Februari 1870 te Vlaardingen geboren. Hij studeerde te Utrecht, waar hij in 1894 promoveerde op een proefschrift, getiteld: „De Joodsche achtergrond van den brief aan de Romeinen". Vervolgens was hij predikant te Ave- reest en Alkmaar, waarna hij in 1908 te Utrecht tot hoogleeraar werd benoemd. Op 7 December 1908 aanvaardde hij zijn ambt met een rede, getiteld „Literatuur en Schriftuur". onze meening, onzen goeden naam klakke loos door het slijk gesleurd." Dit alles aangenomen vraagt adressante aan den Minister: „Is Uwe Excellentie niet met ons van meening, dat een dergelijke manier van waarschuwen als afmaak-systeem moet wor den bestempeld en in hooge mate misplaatst ls, aangezien op deze wijze elke zaak of on derneming aan de willekeur van anderen is prijsgegeven? Heeft bovengenoemde commandant het recht, op eenzijdige wijze een zaak te on derzoeken en zonder eenig medeweten van de betreffende instelling, haar naam door Iset slijk te sleuren? Is de minister niet met ons van meening, dat door een dergelijk eigenmachtig optre den de bovengenoemde commandant klaar heeft bewezen niet geschikt te zijn voor de hem toevertrouwde zaak en op staanden voet oneervol behoort te worden ontslagen, aan gezien de reputatie van onze Politie' mede ernstig in het gedrang komt door handelin gen, als door dezen commandant bedre ven? Is de Minister bereid een onderzoek naar het maatschappelijk nut van de Vertrou wens-Veehandel bü hare afnemers in te stellen, waartoe de Vertrouws-Veehandel gaarne hare medewerking zal verleenen?" In een adres aan den Minister van Justi tie deelt de Commanditaire Vennootschap „Vertrouwens-Veehandel", gevestigd te Amersfoort, mede, dat haar bedrijf door een zeer gevoeligen slag is getroffen, die haar naar haar meening op zeer unfaire manier werd toegebracht. De brigade-commandant der Kon. Mare- chaussée te Steenbergen, heeft via het Al gemeen Politieblad in overweging gegeven, alvorens in relatie te treden met de Ver trouwens-Veehandel te Amersfoort, of wel in te gaan op eene in het Dagblad van Noord-Brabant d.d. 16 Juni 1930 voorko mende advertentie, waarin door deze Ven nootschap de inschrijving op een obligatie- leening wordt opengesteld, zich tot hem te wenden. Dit bericht is schrijft adressante zonder ons medeweten geplaatst, zonder dat ons ook maar één woord van het voorne men tot plaatsing is kennis gegeven. Nimmer is te onzen kantore een onder zoek ingesteld, noch hebben wij gelegenheid gehad ons tegen eventueele aantijgingen te verdedigen. Verder is ons van eenig feit, dat recht zou kunnen geven tot deze publicatie, niets bekend; in elk geval heeft men, naar Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelconcert van 3 tot 4 uur door den heer Klaas Bakker. Gemeenteterrein, Meerweg Circus Kapi tein Schneider, 8 uur. Rembrandt-Theate'r Bioscoopvoorstellingen en variété half 3, 7 uur en kwart over 9. „Luxori'-theater Bioscoopvoorstellingen en variété, half 3 en 8 uur (voor volwasse nen .Palace" Bioscoopvoorstellingen en va riété, half 3, 7 uur en kwart over 9 uur. Gisteravond was in de verlichte kassen der Bloemendaalsche gemeentekweekerij aan de Veldlaan te Bentveld een Victoria Regia in bloei te zien. Van deze mooie gelegenheid maakten velen uit Bloemendaal en wijde omgeving gebruik, deze grootste der waterlelies uit het stroomgebied der Amazone-rivier te bewon deren. De plant was dan ook wel het bezichtigen waard en zij, die reeds gisteravond kwamen kijken, troffen het nog meer, omdat de bloem, die eerst Dinsdag- en Woensdagavond respectievelijk in een witte en roode kleedij zou bloeien, toen reeds rood was en dus hedenavond niet meer bloeien zal. De bladen dezer waterlelie waren, omdat het zaad der plant waarschijnlijk wat laat gezaaid was, niet zoo sterk ontwikkeld en zoo groot van oppervlakte, dat een normaal mensch, zooals, naar men ons mededeelde, anders wel gebeurt, daarop staan kon. De heer J. G. Tienmeijer alhier slaagde voor het eindexamen 5-jarige H. B. S. B voor extraneï. Voor het Mercurius-dlploma voor Engel- sche handelscorrespondentie zijn geslaagd de heeren G. Martin en A. Hommers beiden alhier. Voor het diploma Fransche Handelscor respondentie van de Vereeniging van Leer aren in de Handelswetenschappen en voor dat van „Mercurius" slaagde de heer R. J. Ton, alhier. Verschenen is het leerplan van de Middel bare Technische School te Haarlem, en wel voor opleiding Bouwkunde, Weg- en Wa terbouwkunde, Werktuigkunde, Electro tech niek en Scheepsbouwkunde. Het fraaie pro gramma geeft een goed overzicht van de- te behandelen stof en is met illustraties ver licht. De commandant van het Indeelingsdis- trict Haarlem zal op de hierna vermelde dagen en uren inlijven de dienstplichtigen der lichting 1930 uit Haarlem en Omstreken. Op 27 Augustus om 10.15 uur in de Marine kazerne te Den Helder, dienstplichtigen Zee macht, le ploeg; te Haarlem, Infanterie- kazerne a. d. Koudenhom: op 3 September, 10 uur, dienstplichtigen voor de officiers opleiding by het korps Pontonniers, le ploeg; 4 September, 11 uur, dienstplichtigen voor de le en 2e Schoolbatterij van het 2e Regi ment Onbereden Artillerie, le ploeg; 16 September, 11 uur, dienstplichtigen voor de onderofficiers-opleiding van het korps Luchtdoel Artillerie, 2e ploeg. Het programma der Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Don derdag 14 Augustus 1930, des namiddags van 34 uur, door den heer Klaas Bakker, ls als volgt: 1. Fantasie auf die Manier elnes Echo J. P. Sweeltnck Praeludium et Fuga a kl. t. Peters II 8 J. S. Bach Sonate II c. kl. t, 2. 3. F. Mendelsohn Bartholdy Grave, Adagio Allegro maestoso e vicace Fuga Benediction M. Reger Noël E. Bossi Improvisation-Finale K. B. In ons nummer van gisteren deden wy enkele mededeelingen over het 35-jarig be staan van „St. Hubrecht", dat 5 October a.s. zal worden herdacht. Uit het bericht heeft men kunnen lezen, dat dit geen jubileum is van de R. K. ban ketbakkers, zooals misschien uit den kop van het bericht viel op te maken, maar dat de afd. Haarlem van den Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkers en Cacao-, Choco lade- en Suikerbewerkers jubileert. Zondag hield bovengenoemde vereeniging een wedvlucht met jonge duiven vanuit Noyon (Frankryk), 332 K.M. De pryzen werden behaald als volgt: L. v. Meurs 1; W. v. d. Velde 2; C. Koning 3; H. J. Petter 4 en 11; C. v. Meurs 5 en 9; G. Meulenbroek 6 en 7; S. Heitlager 8 en 10; J. J. Hart 12; H. de Droog 13, Met een opgewekt gezicht, glimmend van genoegen, constateerde de directeur van Circus Schneider, de leeuwenbedwinger, dat zijn tent tot in den nok gevuld was en dat er dus 4000 Haarlemmers en naaste buiten- menschen naar de prestaties van zijn „troep" kwamen kijken. Want al bedwingt de kapitein zyn leeuwen met zyn oogen, het publiek trekt zich daar niets van aan en komt alleen als er iets héél bijzonders te doen is. Het wereld-programma brengt dan ook iets heel. bijzonders! De nummers werden gisteravond in verbazend snel tempo afge werkt. Klokslag acht uur werd begonnen en slechts de 15 minuten pauze onderbraken de sensatie-specialiteiten. Ook de pauze kan men echter goed benutten. Voor 40 cent zijn de stallen te bezichtigen. Moge dit entrée hoog lijken, in werkelykheid is dit niet het geval. Waar kreeg men gelegenheid om een 80 leeuwen in al hun bewegingen op geringen afstand gade te slaan? De wilde beesten zijn niet in karren opgesloten, maar in een vrije ruimte, waar omheen natuurlijk dikke tralies gebouwd zyn. Het gebrul is ontzettend en huiveringwekkend. Dames vooral kunnen in het circus veelvuldig gebruik maken van de woordjes „jasses wat eng, vreeselijk wat griezelig", terwijl een beschaafd jongmensch in onze nabijheid deftig over leeuwen sprak en opmerkte, „dat die lui (in casu de leeu wen) toch zeker wel drie paarden per dag zouden consumeeren." Zoo vraatzuchtig zyn die „lui" echter nog niet, wat maar gelukkig is, omdat Haarlem dan paarden zou moeten koopen in de na burige gemeenten. De menagerie biedt allerhande exempla ren uit het rijke dierenleven. Men ziet er een vos, een hyena, een panter, een krokodil, een hert, wilde zwijnen etc. etc. Al deze dieren treden niet op zoodat men ze alleen bij het bezichtigen der stallen te zien krijgt. Weer werden de leeuwen als klap op den vuurpijl gevoerd en heerschte er ademlooze stilte in het circus. Maar dan op het kritieke moment een geschreeuw van het schellinkje „zitte, zitte", ener ging een schok door de 4000 toeschouwers „gut, we dachten, dat er een leeuw ontvlucht was!" Ja, dat gaat zoo maar. Het waterballet vormde weer het natte en frissche slot van het uitgebreide programma. De vunzige stallucht, die herhaaldelyk door een eau-de-cologne-spuit verdreven moest worden, verdween onmiddellijk toen daar 500.000 Liter water naar beneden stortte. Men waande zich werkelijk aan de Niagara. Het circus blijft nog een paar dagen. Wil men genieten van een circus-atmosfeer, past dan op, dat ge niet bedrogen wordt door het bordje „Uitverkocht op alle rangen, alleen nog staanplaatsen tusschen de leeuwen!" IETS OVER DE ORGANISATIE In ons vorig artikel spraken we reeds over het groote organisatie-talent van Alfred Schneider. Nu zullen we iets vertellen over de organisatie. Men begrijpt dat alles uitstekend moet loopen, en dat als iets niet in orde is, alles in de war zal loopen. Om dit te voorkomen heeft Alfred Schneider zyn werklieden ver deeld in groepen, in colonnen. Iedere colonne heeft zyn eigen werk en een leider. De lei ders staan weer onder een anderen chef. Aan het hoofd van alles staat Alfred Schneider, die alles regelt, alles bestuurt, en tevens de leider is van zyn leeuwen. Men zal zich nu afvragen, hoe het zal gaan om ln een stad, zooals b.v. Haarlem, te komen, en welke werkzaamheden er allemaal aan vooraf zul len gaan. Als het circus het voornemen maakt om in Nederland op te treden, dan wordt eerst by verscheidene steden aangevraagd, of zy hun toestemming hiervoor geven. Deze toe stemming wordt niet gemakkelijk en ook niet altijd verkregen, en indien het circus haar krijgt, is het slechts tegen het stellen van een garantie, die varieert tusschen twee en vijfduizend gulden, al naar gelang de grootte der stad. Voor en nadat deze toe stemmingen verkregen zyn wordt het reis plan opgemaakt en eventueel gewijzigd. Dit alles geschiedt reeds ongeveer één jaar voor dat ze in dat land en die steden zullen op treden. Met iedere staat wordt dan ongeveer 3 maanden te voren een contract afgesloten. Met dit werk zijn de drie zaakgelastigden belast. Een dezer zaakgelastigden is een Hollander, die het werk alleen voor Neder land doet. Veertien dagen voordat het circus in een zekere stad komt wordt een reclame-colonne vooruit gezonden. Zooals vanzelf spreekt heeft deze colonne weer zijn leider, reclame chef genaamd. Deze chef stelt zich in ver binding met de reclame-bureau's, met het inlichtingenbureau en met verschillende ge meentelijke en particuliere huizen, ten einde b.v. de toestemming te krijgen om aanplak biljetten te mogen plakken, om biljetten te mogen strooien enz. enz. Deze reclame-colonne heeft, zooals te be- grypen is, ook verscheidene auto's, reclame wagens enz. tot haar beschikking. De negers maken deel uit van deze colonne en rijden ook in een wagen. Zy vormen reeds op zich zelf een levende reclame voor het circus Schneider. De chef heeft ook te zorgen voor de advertenties in de krant. Zooals we reeds schreven, staat over de af deeling die te maken heeft met den af bouw, verlading en met den opbouw een lei der, bedryfsinspecteur genaamd. Deze bedrijfsinspecteur regelt de verlading. Hy bespreekt te dien einde de extra-treinen met de Nederlandsche Spoorwegen. Onder hem staan achtereenvolgens: de verladings- colonne, die enkel te doen heeft met de in lading en uitlading van alles in en uit de spoorwagons; dan komt de colonne der trac tors, bestaande uit 14 personen, met een eigen leider, die alles (de tent, de gevel, enz. enz.) naar het terrein van bestemming brengt. De facade-colonne stelt dez e op, waarna de colonne der 42 tentbouwers de tent op stelt. De 6 electriciens zorgen voor de prachtige verlichting. Ieder doet zyn werk: de machi nisten dragen zorg voor de 3 groote stoom- locomobielen en de kleine stoomketel. De hek-colonne timmert het hek in elkaar en controleert de entrée-bewyzen enz. De stalmeester heeft de leiding over de stalknechten en stallen. Ieder heeft zyn eigen werk en zyn eigen leider, en alles richt zich ten slotte naar den figuuriyk g-ooten, maar in werkelykheid kleinen Alfred Schneider. Zoo staat de uitvoering onder leiding van den hoofdregisseur Schraube, onder hem staan weer andere groepen artisten, zooals het damesballet, dat een Italiaanschen bal- letmeester heeft, de acrobatengroep, de krachtmenschen enz. De plaatsvervanger van Alfred leidt by diens eventueele ziekte de leeuwen voor. Het is te begrypen dat deze dompteur niet zoo vetrrouwelijk met de leeuwen kan omgaan als Schneider zelf. Zoo ziet men, dat alles tot in het kleinste geregeld is, en dat by storingen, die echte!1 niet zoo gemakkeiyk voor kunnen komen, dircet ingegrepen kan worden, zoodat alles weer zyn gewone gang kan gaan. Reeds meermalen is de vraag gerezen of de artisten zelf ook meehelpen aan den op bouw van het circus. Deze vraag kan niet anders dan ontkennend beantwoord worden, daar de artisten veel te zwaar werk hebben niet enkel by de uitvoering, maar ook bq hun repetities. Door den K. R. O. Door den K. R. O. wordt meestal iederen Zondag uit een der kerken van ons land een Hoogmis naar de luisteraars uitgezonden. Ajs. Zondag is de Liduina-kerk aan de beurt. Van 9.25 tot 11 uur zal men door zyn loudspeaker daarvan kunnen genieten. Door de afdeeling Haarlem van den Lito-, Foto- en Chemigrafenbond wordt in den Doelen aan de Gasthuisstraat een tentoon stelling van foto-illustratiedruk (clichédruk) gehouden, welke tentoonstelling a.s. Zater dagmiddag 4 uur officieel geopend zal wor den. Van 17 tot 20 Augustus zal zy verder iede ren dag geopend zyn van 10 uur tot 9 uur. De nieuwe school voor gewoon lager on derwijs aan de Van Zeggelenstraat (School No. 41) zal in gebruik genomen worden met 1 September aanstaande. Onder overlegging van een schryven (met bijlage) van het benoemde Hoofd dier school, verzoeken B. en W„ voor de aanschaffing van leermiddelen, boeken, kaarten, platen en natuurkundige instrumenten beschikbaar te stellen een bedrag van f 3000: Personalia. De voordracht 4er benoeming van eene on derwijzeres aan de school „Buitenrust", (Buitenrustlaan) luidt aldus: le. Mej. J. J. C. Vellenga, te Zaandam. 2e. mej. C. G. Beutler, te Dordrecht, en 3e. mej. E. J. H. Bouman, te Vlaardingen. J. C. C. Voorvelt, alhier, heeft zich bereid verklaard aan de gemeente Haarlem met de bestemming voor openbaren weg, om niet in eigendom over te dragen grond, ten westen van de Jan Gyzenvaart, kadastraal bekend gemeente Schoten, sectie B No. 7444 ged., groot pijn. 8750 c.A. Aanvaarding van dien grond voor de aan gegeven bestemming en onder de voorwaar den opgenomen in het onderstaand ontwerp besluit achten B. en W. in het belang der gemeente. Ter zake van het voor kosten van openbare werken by te betalen bedrag ad f 47.000.merken B. en W. op, dat op dit bedrag in mindering is gebracht een bedrag van f 8000.in verband met de groote breedte van den geprojecteerden weg langs de Jan Gijzenvaart. W. en W. stellen voor tot aanvaarding van den vorenomschreven grond te besluiten. Over den „garnalen-oorlog" in Volendam, waarover wy voor eenige dagen reeds iets mededeelden, schryft de „Msb." nog: Sedert eenigen tijd doen in verschillende bladen alarmeerende berichten de ronde om trent een strijd, die plotseling in het vredige dorpje Volendam ontbrand zou zyn. Naar de geruchten te oordeelen zou deze strijd min stens heel Volendam in twee kampen ver deeld hebben, waarvan het eene met de vis- schersorganisatie „St. Petrus" yvert voor het kunstmatig op prijs houden van de garnalen, terwijl de andere partij op alle mogeiyke manieren zich aan den invloed van dit stel sel poogt te onttrekken. Dezer dagen zyn we eens op onderzoek uitgetogen. Daar we gedacht hadden de Vo- lendamsche gemoederen tot het kookpunt verhit aan te zullen treffen, begon het on derzoek al met een bedrogen verwachting. Er bestaat inderdaad een „garnalen-conflict" of zoo u wilt, een „garnalen-oorlog", maar dan een tachtigjarige garnalen-oorlog. Dit wyst er reeds op, dat de strijd niet bepaald acuut is, zoodat het alleszins te begrypen valt, dat de vijandschap niet zoo groot is, als de eer ste berichten wel zouden laten gelooven. Wat is het geval! Om de pryzen der gar nalen op peil te houden, heeft de visschers- organisatie „Sint Petrus" beperking van den aanvoer voorgeschreven. Nu is dit jaar de aanvoer van garnalen zeer ruim, zoodat het bestuur heeft bepaald, dat per schip slechts mag aangevoerd worden, 8 lit (een lit is een mand van 50 pond) als het schip den vorigen dag met 3 lit aan den afslag is geweest. Al les wat meer wordt gevangen mogen de vis- schers niet aan de venters verkoopen, doch moeten zy weer in zee gooien of naar ver kiezing als eendenvoer gebruiken. De prijs van een lit garnalen ls momenteel f 3.50 of 7 cent per pond. En deze prys biyft gehandhaafd, omdat door den boven om schreven maatregel, de aanvoer kunstmatig op hetzelfde peil wordt gehouden. Nu zijn e- visschers, die gaarne wat meer willen verkoopen, dan het voorgeschreven kwantum en er zijn natuurlijk ook venters, die dat meerdere graag willen opkoopen te gen een zacht prysje. Vandaar dat sommige venters zich een snelvarende motorboot heb ben aangeschaft, waarmee ze 's nachts tegen den tyd, dat de garnalenkwakken binnen komen, de zee opvaren om daar alvast clan destien een paar lit over te nemen. Het bestuur van Sint Petrus dat het na- tuurlyk vervelend vindt, als z'n gebod zoo vaak overtreden wordt, heeft een hooge pre mie ingesteld voor het aanbrengen van zulk een euveldaad. En voor den overtreder staat er een flinke boete op. Het is om deze reden, dat het bestuur van „Sint Petrus" van de romantisch aangelegde Volendamsche bevolking den yseiyken naam „Bloedraad" gekregen heeft, hetgeen in leder geval geheel in styi is met den tachtigjari gen oorlog. Sedert er garnalen gevangen worden ls de toestand zoo geweest. Naar gelang de vangst overvloediger is, wordt de stryd tusschen voor- en tegenstanders van de bepalingen van den „Bloedraad" scherper. Dit jaar is een heel goed garnalenjaar en daarom gaat het in Volendam nu wat feller toe dan an ders. Maar ook dit jaar zyn er onder de venters zelf verscheidene, die het met den maatregel tot pryshandhaving van Sint Petrus eens zyn. Of de visschers geiyk hebben door op deze wijze de pryzen der garnalen op dit peil te houden, wagen wy niet te beoordeelen. De voorzitter van „Sint Petrus", by wlen wy hiernaar informeerden, was zelf niet in staat ten naaste by den kostprys der garnalen op te geven. By volkomen gebrek aan cyfer- materiaal is het dus voor den buitenstaander niet mogeiyk een oordeel over deze kwestie te vormen. Ondertrouwd: 12 Aug. J Schoo en D. A. P. Verstege. R. J. Koning en M. Bakker. Getrouwd: 12 Aug. M. Verdel en H. C. Kley'enburg. Geboren: 9 Aug. A. H. Zuiderwyk—Wal raven, d. C. G. T. ten Haaf—Hamers, z. 10 Aug. A. H. H Balk—Schröder, z. I. L. GrolVersteeg, z. 12 Aug. E. v. Ameron- gen—Sclu-yver, z. M. C. J. v. d. Putten— Gryseels, z. M. SchuitemakerMuytjens z. Overleden: 10 Aug. P, Vethaak, 77 j„ Ha- zepaterslaan. 11 Aug, D. Dingshoff—Tim merman, 84 j„ Johan van Vlietstraat. E. A. HërmelingStokman, 57 j„ K. Heerenstraat. 11 H. v. Eyk, 61 j„ Hazepaterslaan. S. Gans, 36 j., Kruisstraat. A. S. Smit—Müller, 70 j„ Klein Heiligland, Zooals gemeld, ls met toestemming van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem door den Diocesanen Jeugdraad voor het bisdom Haar lem een commissie benoemd, welke de op dracht heeft gekregen voor het werk van de uitzending van zwakke kinderen naar buiten, een voor het heele bisdom werkende organi satie in het leven te roepen, waardoor op het gebied van de uitzending een plaatselijke eenheid tot stand zal komen in diocesaan verband. Na informatie te bevoegder zyde, doet „de Residentiebode" nadere mededeelingen in zake het in St. Bavo meegedeelde. In 1919 is door het Doorluchtig Episcopaat aan het R. K. Huisvestingscomité in den Bosch opdracht verstrekt om zich te belas ten met de uitzending van Roomsche zwakke kinderen naar buiten. Die opdracht bestaat nog steeds, maar heeft niet verhinderd, dat vooral in het bisdom Haarlem, vooral in Amsterdam, Rotterdam en Haarlem, naast het R.K. Huisvesting-Comité, organisaties zijn opgekomen, welke zich met dit werk belasten. Pogingen om hier plaatseiyke eenheid en centralisatie in te voeren zijn tot nu toe mis lukt. Eenige jaren geleden is vanwege het R.K. Huisvesting-Comité voor het bisdom Haarlem een sub-bureau gevestigd in Den Haag, dat zich speciaal zou belasten met de organisatie van dit werk in dat Bisdom. Aan den bestaanden chaos op het gebied der uit zending heeft dit bureau geen einde kunnen maken, ook omdat de bestaande af deelingen ln rechtstreeksch verband bleven met de centrale in Den Bosch. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft thans aan den Diocesanen Jeugdraad op dracht gegeven dit werk diocesaan te organi- seeren, door een plaatseiyke en diocesane eenheid tot stand te brengen. In overleg met Z. D. H. is daartoe een commissie van zes personen benoemd, drie geestelijken en drie leeken, welke met de voorbereidende werkzaamheden zyn belast. Het ligt intusschen niet in de bedoeling om zich van de landelyke centrale te Den Bosch los te maken. De commissie heeft wel de opdracht om voor het Haarlemsche dio cees met zyn groote steden en waar het overgroote deel der werkzaamheden voor de uitzending van zwakke kinderen ligt, een dio cesane organisatie te stichten, met eigen bureau en eigen bestuur, dat echter bereid is in federatief verband met de andere bisdom men in een landelyke centrale samen te werken, omdat hier ook inderdaad, lande lyke belangen op het spel staan. De uitzen ding der kinderen naar buiten, zoowel in kolonie als in gezinnen, wordt niet beperkt door de grenzen van het bisdom Haarlem. De commissie, welke met haar eerste or ganisatorische werkzaamheden gereed is en daarop reeds de goedkeuring gekregen heeft, zal binnenkort besprekingen openen met het hoofdbestuur in Den Bosch, op welke wijze een samenwerking met de centrale van het R.K. Huisvesting-Comité mogelyk is. Gisteren speelden beide bovengenoemde combinaties een friendly-game aan de Span jaardslaan met als resultaat een tie. Bet den scoorden 157 runs, voorzeker een zelden voorkomend feit by cricketwedstryden. De Phoenix-combinatie was met recht een „combinatie", daar slechts 2 spelers van deze vereeniging meespeelden, zoodat de andere plaatsen aangevuld werden door spelers uit allerlei oorden. Rood en Wit batte eerst en opende met Wegerif en A. v. d. Togt. De eerste is spoe dig gebowled en ook Hagenaar en v. d. Berg gaan door dom runnen beiden run out. V d. Togt en v. Baasbank houden dan eeni gen tyd stand, totdat ook de eerste voor 19 gebowled wordt. Marchant scoort op de hem bekende wyze 21 runs en dan is het ook de beurt van v. Baasbank om voor een goede 40 te vertrekken. Een aardige stand volgt nu tusschen de gebroeders v. d. Togt, die 41 runs oplevert. De jongste, H. had hiervan een keurige 31, waaronder 6 vieren. Nadat J. v. d. Togt voor 10 is gebowled, is het spoedig gedaan en het totaal sluit op 157. De bowlingcijfers luidden: J. Kramer 120; Mac. Pherson 242; Fortgens 0—10; N. Selles 0—26; B. Kleef - stra 328 en J. Everard 224. Phoenix ging hierna aan bat en dank zy goed spel van Selles (36), Fortgens (34), Kleefstra (13) en de jeugdige W. Kramer (25 not out), W. Sonneveldt 12 werd het totaal eveneens 157. Het slot van den wed strijd was natuuriyk zeer spannend en de zenuwen spraken toen nog een heftig woordje mee. De R. en W.-trainer Warmold hield echter het hoofd koel en bowlde den laatsten man met een mooie off-break. Zoo werden de punten dus in dezen aardigen wedstryd eeriyk gedeeld. De bowlingcyfers by R. en W. waren: A. v. d. Togt 143; P. C. Hagenaar 143; B. Schmeink 113; A. Warmold 627 en Ch. Marchant 09. De uitslagen der derde ronde van het han- dicaptournooi der „Haarlemsche Damclub" lulden: Groep I: H. de Boer wint van J. H. Ree dy k; J. Wielenga wint van H. van Lunen burg Jr.; Aebede Jong wint van J. v. d. Gies- sen. H. Greeuw was vry. Groep II: H. J. Stok wint van J. C. van Waard; J. W. van Dartelen wint van J. P. van Eijk; K. Lelbbrandt wint van J. van Steenwyk; G. A. Ottolini Jr. wint van F. W. de Pater; J. Balk wint van B. Dukel; H. Berghuis wint van F. Moerbeek. J. Otter was vry. Groep m: J. van Looy wint van J. v. d. Kodde; J. B. Sluiter Jr. wint van J. Poppen; P. G. van Engelen wint van H. W. C. van Rhoon; W. van Pelt wint van W. J. A. Malta; J. Winkel wint van B. Henneke. Joh. Fabel Jr. was vry. Donderdagavond as. te 8 uur spelen de heeren Niessen (K.E.T.S.) en Boerwinkel (Vriendenkring) een match van 400 car. cadre in „Centraal Bar" aan den Kruisweg. Aangezien beiden de matadors van hun club zyn, belooft het een Interessante bll- jartavond te worden. Aanvang 8 uur. Burgerl. Stand Geboren: M. I. Uijte" daalSchoo, d. J. SmitBusbroek, z. H. van BatenburgPlessius, z. Ondertrouwd: Th. J. Persoons en P. Beljaars. Getrouwd: G. J. Kalverla en M. Kozi» Jhr. W. Ch. A. Quarles van Ufford en E. Crommelin W. Vellekoop en A. J. f de Waart. Overleden: H. G. Fetter, 10 j., wonende 's-Gravenhage H. Warmerdam, 84 j. Ch. Verdoom, 52 j. P. de Nes, 62 j. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: H. J. Poecke en C. G. C. v. Koningshoven N. Straathof en C. J. Kiebert W. A. de ter en C. M. Kuipers. Getrouwd: J. J. A. Campfens en A. Draijer C. A. Diependaal en C. A. v. Aar G. S. Hageman en M. A. Gielen P. J. Veen en H. M. v. d. Velden. Geboren: d. van N. A. C. HamelinkEsse' z. van C. KlaverBierman d. van M. v. d. Meerde Winter. AMSTERDAM, 13 Augustus. Veemartf 3p7 vette kalveren le kw. f 0.880.95, kw f 080—0.86, 3e. kw. f 0.70—0.78 per R-e levend gewicht; 38 nuchtere kalveren f 20; 470 varkens, vleeschvarkens van f 1.10 per K.G. id. f 0.790.80; zware f 0.78; vette f 0.750 76 per K.G. slacht wicht. HOORN, 13 Augustus. Veemarkt. varkens f 0.600.66. Handel goed. WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1930 Vorige Koersen Koe" 2.15 Staatsleeningen 5% Nederland 1919 b% Nederland 1918 4H Nederl. 1916 4!4 Nederl. 1917 4!4 N.Ind. 1926B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My Industrieën Marg. Uhie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Cert. Flsk Rubber Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton My'nbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr Ga boes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rub Rott. Tapanoeli öeroadjadi Silau V I. C. O Allied intercontin Rubber Scheepvaart Heli. Amerika Ly:i dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker H V. A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deil Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Milw St Paul Kansas City South Erie Raili Prolongatie 102% 102% 102%e 102% 99"% 160% 140 162% 258% 120 90% 77 341% 102% 2% 123 264% 90 1693/4 375% 35% 390% 154 153% 20"% 109% 74 68% 39% 73 32% 77% 50 33% 25% 23% 69 146% 22 22 417% 32% 123 95 313% 293% 64% 325% 50% 212 32"% 13% 62' 39% 1%% 102% 102% 1023/i« 102% 9913/ji 160% 140 254 116 88 77 337 98% 90 170 387%, 102% 72 66 40 75% ~3%« 146% 415 310% 291 63% 325% 211 30 %b 13 WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1930 Parys 9.75 34.65 12.08% New-Vork (cable) 2.48 59.20 Ztlrich 48.25 12.95 27.10 66.50 66.65 66.45 7.35 35.— 27.— 34.75, 12.0öf4 2.48^3 59.30 48.30 13.03 27.20 66.60 66.75 66.55 7.38 35.10 29.—"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 2